جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/03/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6132

در دانشگاه تربيت مدرس صورت گرفت؛
ساخت دستگاه تحريک الکتريکي مغز سازگار با MRI


تشخيص در سنين پايين و جلوگيري از تخريب مفاصل در سنين بالا


خبرپزشكي


يادداشت


 در دانشگاه تربيت مدرس صورت گرفت؛
 ساخت دستگاه تحريک الکتريکي مغز سازگار با MRI 

 
پژوهشگران دانشکده مهندسي برق و کامپيوتر دانشگاه تربيت مدرس موفق به طراحي و ساخت دستگاه تحريک الکتريکي مغز (tDCS) سازگار با MRI شدند.

به گزارش ايسنا، محققان آزمايشگاه سامانه‌هاي شبيه‌ساز دانشکده برق و کامپيوتر دانشگاه تربيت مدرس با سرپرستي دکتر محمدرضا مؤمني و دکتر محمد رستمي با توجه به نياز کشور به تجهيزات نوين در تحقيقات علوم شناختي، براي نخستين بار در ايران موفق به طراحي و ساخت دستگاه تحريک الکتريکي مغز (tDCS) سازگار با MRI شدند.دستگاه‌هاي تحريک الکتريکي مغز که پيش از اين توسط بسياري از شرکت‌هاي داخلي و خارجي ساخته شده‌اند، قابليت استفاده همزمان در دستگاه MRI را نداشتند و اين امر موجب شده بود در تحقيقات علوم شناختي که همزمان به تحريک الکتريکي مغز و تصويربرداري نيازمند است، وقفه بزرگي ايجاد شود.

به گفته محققان دانشگاه تربيت مدرس با طراحي و ساخت اين دستگاه جديد از اين پس شاهد پيشرفت‌هاي شگرفي در تحقيقات علوم اعصاب به خصوص علوم فراشناختي در کشور خواهيم بود.گفتني است با طراحي و ساخت اين دستگاه در دانشگاه تربيت مدرس، ايران به عنوان چهارمين کشور در طراحي و ساخت تجهيزات نوين در تحقيقات علوم شناختي سازگار با MRI شناخته شد. پيش از اين تنها 3 کشور داراي فناوري ساخت اين تجهيزات بودند.


 تشخيص در سنين پايين و جلوگيري از تخريب مفاصل در سنين بالا 

 دبير انجمن جراحان ارتوپدي ايران گفت: در حال حاضر کمبود جدي در تامين مفاصل مصنوعي وجود ندارد اما اين جراحي‌ها هزينه زيادي به سيستم سلامت تحميل مي‌کند.به گزارش آفرينش به نقل از انجمن جراحان ارتوپدي ايران، سيد محمد جواد مرتضوي فوق تخصص جراحي زانو و لگن اظهار کرد: يکي از مسائلي که امروز بيش از پيش به آن توجه مي شود و مورد بحث قرار مي‌گيرد روشهايي براي حفظ مفاصلي است که معمولا در سنين بالا و بر اثر بروز بيماري از بين مي روند؛ تعويض مفاصل، بخصوص مفاصل لگن و زانو علل متفاوتي دارد؛ بسياري از اين عوامل از سنين پايين‌تر منجربه ايجاد تغييراتي در مفاصل مي‌شوند. بررسي ها نشان مي دهد اگر بتوانيم اين تغييرات را در سنين پايين تر تشخيص داده و اصلاح کنيم از بروز مشکلات جدي در سنين بالاتر و احتياج به تعويض لگن جلوگيري مي‌شود.

وي با اشاره به اهميت پرداختن به راه‌هاي تشخيص اين اختلال در جلوگيري از بروز آن اظهار کرد: موضوع جراحي‌هاي حفظ مفصل يکي از مباحثي است که امروز بيش از گذشته نه تنها در کشورمان بلکه در همه کشورهاي دنيا مورد توجه قرار گرفته است و قطعا حفظ مفصل طبيعي انسان ها مي تواند عملکردي بسيار مطلوب تر نسبت به مفاصل مصنوعي داشته باشد.

دبير انجمن ارتوپدي ايران گفت: در حال حاضر سالانه حدود 50 هزار عمل جراحي تعويض مفصل در کشور ما انجام مي‌شود در حالي که بررسي‌هاي انجام شده نشان مي‌دهد ممکن است حدود 300 هزار نفر در سال به انجام اين جراحي نيازمند باشند؛ بسياري از افراد يا شرايط انجام جراحي را ندارند يا زندگي با مفاصل آسيب ديده را به انجام چنين جراحي هايي ترجيح مي‌دهند

وي تأکيد کرد عمل تعويض مفصل يکي از عمل هاي بسيار پرهزينه است که اين امر مشکلاتي را بر اي سيستم سلامت ايجاد کرده است؛ در حال حاضر اغلب مفاصل مصنوعي استفاده شده در اين جراحي ها از کشورهاي خارجي وارد کشور مي‌شود؛ که کمبودي در اين زمينه نداريم اما هزينه‌هاي تامين اين مفاصل افزايش پيدا کرده است؛ شرکت‌هاي معدودي در زمينه توليد اين مفاصل در کشور تلاش مي‌کنند اما هنوز بسياري از توليدات آن‌ها کيفيت لازم را ندارد.


 خبرپزشكي 

 محققان استراليايي هشدار مي دهند؛

مضرات مصرف چيپس سيب زميني در دوره بارداري

محققان هشدار مي دهند مصرف بيش از حد چيپس سيب زميني و روغن گياهي در طول بارداري منجر به افزايش ريسک مشکلات بارداري و رشد بد نوزادان مي شود.

به گزارش مهر، مواد خوراکي نظير چيپس و روغن گياهي حاوي چربي هاي اُمگا6، بخصوص اسيد لينولئيک، هستند و تحقيقات نشان مي دهد مصرف بيش از حد اين مواد غذايي مي تواند منجر به بروز التهاب شده و با افزايش ريسک بيماري قلبي مرتبط است.

«دين اسکلي»، استاد دانشگاه گريفيت استراليا، در اين باره مي گويد: «براي زنان باردار توجه به تغذيه بسيار مهم است و تحقيق ما نشان مي دهد مصرف بيش از حد يک نوع ماده غذايي خاص مي تواند تاثير منفي بر رشد نوزاد داشته باشد.»

اين مطالعه نشان مي دهد مصرف اسيد لينولئيک سه برابر توصيه روزانه در طول بارداري مضر است.

محققان در اين مطالعه بر روي موش ها متوجه شدند در موش هاي مادري که رژيم غذايي شان مملو از اسيد لينولئيک بود، سه تغيير روي داده بود: غلظت پروتئين هاي التهابي کبدشان تغيير کرده بود، غلظت پروتئين خون که مي تواند منجر به انقباض رحم در طول بارداري شود افزايش يافته بود، و هورمون تنظيم کننده رشد کاهش يافته بود.

محققان با وجود اين تاثيرات توصيه مي کنند زنان در سن بارداري بايد مصرف ميزان اسيدلينولئيک را در رژيم غذايي شان کاهش دهند.

دندان‌ عقل را بکشيد

دکتر محمدمسلم ايماني با بيان اينکه اهميت دندان‌هاي عقل به جهت کاربرد و کارکرد آن به اندازه ساير دندان‌ها نيست، گفت: تحقيقي که در زمينه دندان‌هاي عقل صورت گرفته نشان مي‌دهد اين دندان‌ها بازمانده دندان‌هاي آسياي انسان در گذشته است که تعداد آنها بيشتر از زمان حال بوده است.

به گزارش بهداشت نيوز، وي افزود:درگذشته انسان‌هاي اوليه گوشت را بصورت خام مصرف مي‌کردند و همين امر موجب بزرگ شدن و توسعه فک آنها شده و تعداد دندان‌هاي آسياي آنها بيشتر از زمان حال بود.

ايماني تصريح کرد: با تغيير غذاي مصرفي انسان و استفاده از غذاهاي پخته، به تدريج فک انسان نيز کوچک‌تر و تعداد دندان‌ها کمتر شد و به نظر مي‌رسد دندان‌هاي عقل يکي از دندان‌هاي آسياي به جا مانده از آن دوران باشد.

اين دندانپزشک به عدم کارايي دندان عقل اشاره کرد و افزود: در صورتي که ساير دندان‌هاي آسيا در فک موجود باشد، عملاً دندان عقل کارايي چنداني ندارد. همچنين بود و نبود اين دندان در زيبايي چهره هم تأثيري ندارد و اگر کشيده شود، صورت فرورفتگي پيدا نمي‌کند.


 يادداشت 

 الزامات اخلاقي و اجتماعي اهدا و دريافت جنين

آذر فخري

حدود سه ميليون زوج در ايران با مشکلات ناباروري مواجه‌اند؛ مشکلي که با توجه به شرايط ويژه جسماني هر يک از زوجين، در هر خانواده متفاوت است و طبعا درمان‌هاي خاص خود را مي‌طلبد.

براي فرزندآوري چنين زوج‌هايي البته روش‌هاي مختلفي وجود دارد؛ روش‌هايي چون دريافت اسپرم يا تخمک سالم از افراد ديگر، يا لقاح و تشکيل جنين در آزمايشگاه و سپس انتقال آن به رحم مادر اصلي. اين روش‌ها معمول‌ترين روش‌هايي هستند که زوج‌هاي نابارور از آن‌ها استفاده مي‌کنند و البته برخي از آنان پاسخ مي‌گيرند و به مطلوب خود مي‌رسند.

اما در اين ميان زوج‌هايي هم هستند که هيچ‌کدام از اين روش‌ها براي آن‌ها کارآمدي ندارد. براي اين افراد، به گفته متخصصان دريافت جنين آخرين راهکاري است که به نظر مي‌رسند. دريافت جنين از سوي اهداکننده‌اي که سلامت او و جنينش از سوي پزشکان متخصص مورد آزمايش و تاييد قرار گرفته است.

اما البته اهدا و دريافت جنين الزامات اخلاقي بيشتري نسبت به روش‌هاي ديگر فرزندآوري دارد. چرا که در اين روش، جنين با خانواده‌اي که قرار است به آن اهدا شود هيچ اشتراک ژنتيکي ندارد و مادر خانواده جديد صرفا حمل‌کننده آن خواهد بود. چنين است که مسائل اخلاقي در چنين بده و بستاني پاي به ميان مي‌گذارند.

يکي از مهم‌ترين الزامات اخلاقي اهداي جنين، محرمانه ماندن اين ماجرا براي فرزندي که به‌وجود مي‌آيد و نيز ناشناخته ماندن دو طرف اهداکننده و دريافت‌کننده است. در واقع هيچ‌کدام از طرفين اهدا و دريافت‌کننده با يکديگر مواجه نشده و به هم معرفي نمي‌شوند. اين تمهيد صرفا راهکاري است که صلاح کلي فرزند و آرامش او را در آينده تامين مي‌کند. و نيز از جلوي ادعاهاي ممکن بعدي را از سوي خانواده اهدا کننده مي‌گيرد.

مورد مهم ديگري که در اين مبادله با دقت در نظر گرفته مي‌شود تطابق فرهنگي، اجتماعي، تحصيلي، ديني و حتي مشخصه‌هاي فيزيکي والدين است که بايد تا حد امکان با هم مطابقت داشته يا به هم نزديک باشند، براي مثال نمي‌توان جنيني از خانواده‌اي با پوست سبزه و چشمان تيره را به خانواده‌اي با پوست و چشمان روشن اهدا کرد. چون ممکن است عدم تشابه نسبي ظاهري بعدها براي فرزند مشکلاتي را به‌وجود آورد.

به اين ترتيب با اين‌که اهداي جنين مي‌تواند مشکل برخي از خانواده‌هاي نابارور را که هيچ‌کدام از روش‌هاي درماني در مورد آن‌ها پاسخ نداده، حل کند و موجب فرزند دار شدن آنان شود، اما توجه به چنين الزامات و اقتضائاتي اين فرايند را وارد يک پروسه زمان‌بر مي‌کند؛ پروسه‌اي که طبعا آرامش و آسودگي خاطر حال و آينده فرزند در آن در اولويت
قرار دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي