جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/03/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6132

وزير نيرو مطرح کرد:
تغيير ساعت کار صنايع بزرگ پرمصرف

دبير انجمن صنايع لبني:
ستاد تنظيم بازار درباره نرخ شير خام تصميم گيري مي‌کند


تريبون


نهادهاي مالي


 وزير نيرو مطرح کرد:
 تغيير ساعت کار صنايع بزرگ پرمصرف 

 
وزير نيرو گفت: درصدديم در سالي که به عنوان رونق توليد نام گذاري شده و برق نقش تعيين کننده‌اي در چرخه توليد دارد، با کمک مردم نه تنها خاموشي نداشته باشيم بلکه وقفه‌اي در برنامه‌هاي توليد و توسعه کشور نيز پيش نيايد.به گزارش ايسنا، رضا اردکانيان با تاکيد بر اينکه برنامه‌هاي پيک تابستان 98 از مردادماه سال گذشته آغاز شده بود، اظهار کرد: بر اساس برآوردهاي صورت گرفته کمبود 8000 مگاواتي توليد برق براي پيک امسال پيش‌بيني شده بود ولي بارندگي‌هاي مناسب سال آبي جاري موجب شده است تا در تابستان امسال حدود چهار و 500 مگاوات کمبود توليد ناشي از کاهش سطح آب در مخازن سدهاي چندمنظوره و نيروگاه‌هاي برق‌آبي را نداشته باشيم.

وي با اشاره به رشد بالاي مصرف برق در کشور، گفت: پيک مصرف کشور در مقايسه با اوج مصرف مدت مشابه سال گذشته حدود پنج هزار مگاوات افزايش پيدا کرده است.

وزير نيرو تاکيد کرد: درصدديم در سالي که به عنوان رونق توليد نام گذاري شده و برق نقش تعيين کننده‌اي در چرخه توليد دارد، با کمک مردم نه تنها خاموشي نداشته باشيم بلکه وقفه‌اي در برنامه‌هاي توليد و توسعه کشور نيز پيش نيايد.

اردکانيان با اشاره به اينکه برنامه تغيير ساعت کار ادارات براي استان‌هاي زيادي تدارک ديده شده است، ادامه داد: در تابستان امسال براي کاهش مصرف برق تعداد قابل توجهي از لامپ‌هاي سازمان‌هاي دولت به سيستم‌هاي ال اي دي مجهز مي‌شوند و ميليون‌ها کولر گازي و آبي سرويس خواهند شد.

وزير نيرو تاکيد کرد: همچنين ساعات کار صنايع بزرگ پرمصرف نيز به گونه‌اي تغيير خواهد کرد تا بدون ايجاد وقفه در توليد، فشار کمتري در اوج بار به شبکه وارد شود. به طور کلي با کمک مردم مجموعه اين اقدامات موجب خواهد شد تابستان 98 را بدون خاموشي سپري کنيم.

وي با اشاره به اينکه حدود 23 هزار مگاوات از اوج بار کشور ما مربوط به سيستم‌هاي سرمايشي است، ادامه داد: در تمامي مناطق گرمسيري دنيا دماي آسايش بين 24 تا 25 درجه است بنابراين انتظار مي‌رود هموطنان ما نيز دماي داخل ساختمان‌هاي خود را به اين ميزان رسانده تا بخش قابل توجهي از اوج مصرف برق کشور کاهش پيدا کند.

پيک مصرف برق از مرز 53 هزار مگاوات گذشت

همزمان با آغاز زودهنگام روزهاي گرم سال، پيک مصرف برق در نوزدهم خردادماه با افزايش چهار هزار مگاواتي نسبت به مدت مشابه سال گذشته به بيش از 53 هزار مگاوات رسيد.در پي افزايش دما در نقاط مختلف کشور و استفاده هرچه بيشتر از سيستم‌هاي سرمايشي، پيک مصرف در نوزدهمين روز خردادماه امسال از مرز 53 هزار مگاوات عبور کرد.

ظهر روز يکشنبه پيک مصرف در ساعت 15:16 دقيقه به 53 هزار و 176 مگاوات رسيده بود که اين رقم در مقايسه با اوج مصرف مدت مشابه سال گذشته، بيش از 4000 مگاوات افزايش پيدا کرده است.بنا بر اعلام وزارت نيرو، روز يکشنبه تمامي مبادلات برق کشور در زمان پيک حدود 1584 مگاوات بوده است که از اين ميزان 1259 مگاوات مربوط به صادرات و 325 مگاوات مربوط به واردات برق بوده است. همچنين در روز يکشنبه ميزان ذخيره نيروگاه‌ها به دو هزار و 425 مگاوات و مصرف برق صنايع نيز به چهار هزار و 502 مگاوات رسيده بود.توان قابل تأمين امسال حدود 59 هزار مگاوات است و بر اساس پيش‌بيني‌هاي اوليه اوج مصرف برق تابستان به 62 هزار مگاوات نيز خواهد رسيد که صنعت برق درصدد است با اجراي برنامه‌هاي مديريت مصرف و همکاري مردم بتواند با همان توان قابل تأمين، پيک امسال را بدون خاموشي سپري کند.


 دبير انجمن صنايع لبني:
 ستاد تنظيم بازار درباره نرخ شير خام تصميم گيري مي‌کند 

 دبيرانجمن صنايع لبني گفت: نرخ جديد شير خام هنوز تصويب نشده وامروز، ستاد تنظيم بازار در اين زمينه تصميم گيري خواهد کرد.رضا باکري در گفتگو با مهر با بيان اينکه براي نرخ جديد شير خام، هنوز مصوبه‌اي صادر و يا ابلاغ نشده است، گفت: برخي نظرشان اين است که قيمت اين کالا بايد 3,300 تومان باشد، برخي با قيمت 2,570 تومان موافق هستند و برخي ديگر هم 2,000 تومان را پيشنهاد مي‌کنند؛ اما هنوز هيچکدام از اين نرخ‌ها قطعي نيست.

وي با بيان اينکه سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان، از طريق حسابرسي دفاتر قانوني دامداري‌ها، قيمت شيرخام را محاسبه مي‌کند، اضافه کرد: سازمان حمايت به روشي که اعلام شد، قيمت گذاري را انجام مي دهد؛ نه اينکه با توجه به حرف ديگران، قيمت تعيين کند.دبير انجمن صنايع لبني کشور افزود: سه شنبه جاري (21 خرداد 98)، سازمان حمايت گزارش خود را به ستاد تنظيم بازار ارايه داده و ستاد تنظيم بازار نيز اين مساله را تصويب و ابلاغ مي‌کند.

با برندهاي لبني گران‌فروش برخورد مي‌شود

در شرايطي که برخي از برندهاي مطرح لبني در چند روز اخير اقدام به افزايش قيمت ماست و پنير کرده‌اند، رئيس سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان اعلام کرد اين اقدام غيرقانوني بوده و با گران‌فروشان برخورد خواهد شد.براساس مصوبه 13 آذرماه سال گذشته ستاد تنظيم بازار حداکثر قيمت براي شير استريليزه يک ليتري پاکتي با 3 درصد چربي 5,700 تومان، حداکثر قيمت ماست دبه‌اي 2.5 کيلوگرمي پرچرب 11 هزار و 700 تومان و حداکثر قيمت پنير 520 گرمي تتراپک 10 هزار و 100 تومان تعيين شده است و بقيه محصولات لبني زيرگروه آنها نيز پايين‌تر از اين قيمتها، نرخ‌گذاري شده‌اند.


 تريبون 

 جزئيات افزايش تسهيلات ساخت مسکن اعلام شد

معاون اقتصادي بانک مرکزي با اعلام جزييات افزايش تسهيلات ساخت مسکن گفت: بانک‌ها براي پرداخت تسهيلات مسکن مانعي ندارند.

به گزارش تسنيم، پيمان قرباني درباره افزايش ميزان تسهيلات مسکن، اظهار کرد: شوراي پول و اعتبار در اسفندماه سال گذشته براساس گزارش بانک مرکزي، سقف تسهيلات ساخت مسکن با قابليت فروش اقساطي بلندمدت براي بانک‌هاي تجاري و بانک مسکن را حدود 60 درصد افزايش داده است.

وي افزود: به‌عنوان مثال در تهران سقف قبلي تسهيلات انفرادي ساخت مسکن 60 ميليون تومان و براي زوجين 100 ميليون تومان بود که هريک به‌ترتيب به 100 و 160 ميليون تومان افزايش يافت.

معاون اقتصادي بانک مرکزي ادامه داد: در مراکز استان و شهرهاي بالاي 200 هزار نفر نيز اين سقف 50 و 80 ميليون تومان به‌ترتيب براي تسهيلات انفرادي و زوجين بود که به 80 و 120 ميليون تومان افزايش يافت.

به‌گفته قرباني، در ساير مناطق شهري نيز اين ارقام 40 و 60 ميليون تومان بود که به 60 و 100 ميليون تومان براي تسهيلات انفرادي و زوجين افزايش پيدا کرد.

وي با ابراز اينکه اين اقدام به‌دنبال تحليل‌هاي صورت‌گرفته در بانک مرکزي و بانک مسکن بود، گفت: به‌دنبال مطالعات و بررسي‌هاي انجام‌شده، بيشترين مشکلاتي که اکنون در حوزه مسکن کشور وجود دارد، در بخش عرضه است، زيرا با نگاهي به آمار معاملات در تهران از خرداد سال گذشته حجم معاملات نسبت به گذشته کاهشي و قيمت‌ها افزايشي بود که نشان از مشکلاتي در طرف عرضه اين بخش دارد.

معاون اقتصادي بانک مرکزي تأکيد کرد: به همين دليل اولويت با ساخت مسکن قرار داده شد تا هم به بخش عرضه و هم تقاضا اثر داشته باشد و وام‌ها نيز قابل استطاعت باشد.

وي ادامه داد: سال گذشته از 773 هزار ميليارد ريال تسهيلات بانک‌ها، حدود 103 هزار ميليارد ريال به بخش مسکن اختصاص يافت.

دستورالعمل جديد قيمت‌گذاري خودرو در آستانه ابلاغ

معاون امور صنايع وزارت صمت، جزئيات دستور کار اين وزارتخانه براي حذف رانت از بازار خودرو و ساماندهي اين بازار را تشريح کرد.

به گزارش ايرنا، فرشاد مقيمي گفت: در چارچوب سياست‌هاي دولت، تدوين و ابلاغ دستورالعمل قيمت گذاري خودرو را بلافاصله از طريق سازمان حمايت از مصرف کنندگان و توليدکنندگان در دستور کار قرار داديم که پس از طرح در کميته خودرو، حتماً در ستاد تنظيم بازار مطرح و پس از تصويب نهايي، مبناي عمل براي موضوع قيمت گذاري قرار خواهد گرفت.

وي در خصوص متقاضيان خريد خودرو نيز تصريح کرد: اين متقاضيان بايد در دو سال گذشته خودرويي را درخواست نکرده باشند و فاقد ثبت نام قبلي در خودروسازي‌هاي کشور باشند.

معاون امور صنايع وزارت صمت اضافه کرد: بانک‌ها نيز توجه داشته باشند که حتماً با شماره حساب فردي که ثبت نام مي‌شود، پول واريز شود.

مقيمي با بيان اينکه با نمايندگي‌هاي متخلف برخورد شده است، گفت: اين برخورد‌ها همچنان ادامه دارد و از طريق مراجع امنيتي، متخلفيني را که باعث نابساماني در بازار خودرو شوند، شناسايي مي‌کنيم.

قيمت بليت اتوبوس 20 درصد افزايش يافت

قيمت بليت اتوبوس در سال 1398 به طور رسمي از خردادماه سال جاري 20 درصد افزايش يافت.

به گزارش ايسنا، در سال 1396 قيمت بليت اتوبوس با افزايش قيمت مواجه نبود و در سال 1397 نيز قيمت‌ها به ميزان 20 درصد و از خردادماه افزايش يافت. با اين حال در سال 1398 و طبق اعلام محمد اسلامي-وزير راه و شهرسازي- قرار بر اين شد که قيمت بليت اتوبوس از 25 اسفندماه سال گذشته تا 15 فروردين ماه سال جاري با افزايش 20 درصدي همراه شود و با اتمام اين ايام به وضعيت قبل بازگردد.

هرچند با گذشت حدود 45 روز از ابتداي سال جاري در حالي که قيمت بليت اتوبوس در ايام نوروز با افزايش 20 درصدي همراه و پس از آن بر مبناي نرخ‌هاي سال 1397 محاسبه شد، اتحاديه تعاوني‌هاي مسافربري درخواست افزايش قيمت‌ها را ارائه داد که اين اعمال افزايش نيازمند اخذ مجوزهاي دولتي از مراجع ذي‌ربط از جمله ستاد تنظيم بازار بود که از خردادماه سال جاري با اين ميزان افزايش قيمت موافقت شده است.احمدرضا عامري رييس اتحاديه تعاوني‌هاي مسافربري ، با اشاره به اينکه درخواست افزايش قيمت بليت اتوبوس در سال 1398 به مراجع مربوط ارائه شد، گفت: با اتمام ايام نوروز قيمت بليت اتوبوس به وضعيت قبل بازگشت و با توجه به افزايش هزينه‌ها در حوزه حمل و نقل درخواست افزايش قيمت بليت اتوبوس را ارائه کرديم و با توجه به اينکه هيأت دولت در رابطه با افزايش قيمت دستورالعملي را صادر کرده بود، بايد مراحل قانوني اين موضوع طي مي‌شد.

وي ادامه داد: به همين دليل نيز درخواست افزايش قيمت‌ها را ارائه کرديم و منتظر تصميم ستاد تنظيم بازار در اين رابطه بوديم که در نهايت با آن موافقت شد.

رئيس اتحاديه تعاوني‌هاي مسافربري در پاسخ به اينکه آيا تا پايان سال جاري ديگر شاهد افزايش قيمت بليت اتوبوس نخواهيم بود، تصريح کرد: اميدوار هستيم ديگر شاهد افزايش قيمت نباشيم و ما نيز تمايلي براي افزايش قيمت‌ها نداريم، با اين حال چيزي قطعي نيست و قيمت‌ها به شرايط اقتصادي کشور بستگي دارد.


 نهادهاي مالي 

 بانک صادرات با تمامي ظرفيت از صنعت و توليد کشور حمايت مي‌کند

بانک صادرات - مديرعامل بانک صادرات ايران در بازديد از شهرک صنعتي ماموت، طرح «طراوت» را يکي از مهمترين طرح‌هاي اين بانک براي حمايت از صنايع بزرگ کشور در سال جاري عنوان و آمادگي بانک صادرات ايران را براي تامين مالي طرح‌هاي توسعه پروژه‌هاي اين مجموعه اعلام کرد.

به گزارش ايلنا، حجت‌اله صيدي طي بازديدي از شهرک صنعتي ماموت و نشست با مديران اين مجموعه، ظرفيت‌ها و قابليت‌هاي اين بانک براي ارائه خدمات مالي و بانکي را برشمرد و گفت: موفقيت شرکت‌ها و بنگاه‌هاي بزرگي چون ماموت مايه افتخار صنعت کشور بوده و مالکيت دارايي‌هاي بزرگ در سطح کلان متعلق به کل کشور است و همه در قبال آن احساس مسئوليت مي‌کنند چراکه اين مجموعه براي کشور ارزش افزوده ايجاد مي‌کند و در واقع ثروت کشور است و دراين راستا بانک صادرات ايران آمادگي دارد با تمامي ظرفيت از طرح‌هاي توسعه‌اي و صادرات اين شرکت پشتيباني کند.

وي اظهار کرد: در بحث ارز در همه عرصه‌ها و همه جاي دنيا نيازهاي اين مجموعه تامين خواهد شد. اين آمادگي وجود دارد تا جهت افزايش خط اعتباري نيز حمايت‌هاي ويژه‌اي از توليد صورت گيرد.

صيدي تصريح کرد: بانک صادرات ايران فارغ از سودآوري‌، به دنبال حمايت از صنعت است و از اين رو با انعطاف‌پذيري به دنبال حل مشکلات توليد هستيم.

دريافت کد تخفيف خريد محصولات پاکشوما از باشگاه مشتريان بانک رفاه

بانک رفاه - در راستاي حمايت از توليدات داخلي، اعضاي باشگاه مشتريان بانک رفاه مي‌توانند از کدهاي تخفيف خريد محصولات شرکت پاکشوما بهره‌مند شوند.به گزارش ايلنا، مشتريان بانک رفاه مي‌توانند از تاريخ 98.3.18 با مراجعه به وب سايت باشگاه مشتريان بانک رفاه به نشاني اينترنتيhttp://club.rb24.ir و ثبت نام، کدهاي تخفيف اختصاص داده شده را دريافت کنند.اعضاي فعلي باشگاه نيز از طريق ورود به حساب کاربري باشگاه امکان دريافت کدهاي مذکور را دارند.

اعتبار تخفيف اختصاص داده شده 3.5 درصد بر روي تمامي محصولات پاکشوما بوده و تا تاريخ 98.6.31 قابل استفاده است.

ستاد اقامه نماز بانک ملي شايسته تقدير ويژه شناخته شد

بانک ملي - ستاد اقامه نماز بانک ملي ايران به عنوان دستگاه شايسته تقدير ويژه در سال 97 از سوي ستاد اقامه نماز استان تهران انتخاب شد.

به گزارش روابط عمومي بانک ملي ايران، در راستاي اجراي فرامين مقام معظم رهبري و اجرايي کردن دستورالعمل ارزيابي سازمان هاي اداري و استخدامي کشور، عملکرد دستگاه هاي اجرايي در زمينه توسعه و ترويج فرهنگ اقامه نماز از طريق بازديدهاي حضوري، مستندات و سامانه سجاده اقامه نماز استان تهران مورد ارزيابي قرار گرفت.

بر اين اساس ستاد اقامه نماز بانک ملي ايران طي 11 سال اخير به جهت پيشرفت در ترويج فرهنگ اقامه نماز و برنامه ريزي، پيگيري و نظارت بر نمازخانه هاي تحت پوشش در استان ها و برنامه ريزي هاي انجام شده، علاوه بر اينکه هر سال شايسته تقدير معرفي شد، براي چهارمين سال متوالي به عنوان دستگاه شايسته تقدير ويژه انتخاب شده است.

نقش موثر بانک مسکن در بازآفريني مناطق بافت فرسوده و ناکارآمد شهري

بانک مسکن - بانک مسکن توانسته با پشتيباني از اجراي طرحهاي دولت در بازآفريني، بازسازي و مقاوم سازي بخش مسکن و ساختمان روستايي و شهري براي اقشار کم درآمد با همکاري بنياد مسکن و راه و شهرسازي نقش موثري ايفا نمايد.

به گزارش پايگاه خبري بانک مسکن- هيبنا،سلمان داشاد مدير شعب استان در نشست مشترکي که با حضور مدير و معاونان اداره کل راه و شهرسازي زنجان برگزار شد با بيان اين مطلب، بانک مسکن را تنها بانک دولتي، تخصصي و عامل در بخش مسکن نام برد که توانسته با تجربه ديرينه خود خدمت رسان اقشار مختلف کشور باشد.

مدير شعب استان با عنايت به منويات مقام معظم رهبري در نامگذاري شعار سال با عنوان "رونق توليد" و اين که هر دو سازمان در بخش مسکن و ساختمان فعاليت هم سويي دارند گفت : با رونق گرفتن بخش مسکن و ساختمان که به صورت مستقيم و غير مسقيم با چندين شغل در ارتباط است، اهميت به سزايي در اقتصاد کشور و رونق توليد داشته که در اين رابطه اين مديريت از همکاري با همه سازمانها و ارگانهاي دولتي به منظور توسعه خدمت رساني به مشتريان و تمامي اقشار جامعه استقبال مي کند.

وي با تشريح شرايط تسهيلات بافت فرسوده و ساير تسهيلات و خدمات متنوع بانک افزود : براي کارکنان بانک مسکن مايه افتخار و مباهات است که در خدمت رساني به هموطنان در بخش مسکن و يا ساير خدمات بانکي کمک به سزايي داشته باشند. به همين منظور در ارايه خدمات بانکي به همشهريان عزيز زنجاني اعلام آمادگي نمود.

بانک پاسارگاد ساخت 16 مدرسه در مناطق سيل‌زده استان لرستان را آغاز کرد

بانک پاسارگاد - کلنگ 16 مدرسه در مناطق سيل‌زده استان لرستان با حضور امام جمعه پل دختر، معاون استاندار لرستان، مديرکل آموزش و پرورش لرستان، عضو هيئت‌عامل، مديران و مسئولان بانک پاسارگاد به زمين زده شد.

به گزارش روابط‌عمومي بانک پاسارگاد، کلنگ 2 مدرسه در منطقه معمولان و پل‌دختر به نمايندگي از 16 مدرسه‌ي در دست ساخت اين استان، به زمين زده شد که در مجموع 50 کلاس درس براي دانش‌آموزان مناطق سيل‌زده فراهم خواهد کرد. در اين مراسم آقايان حجت‌الاسلام سيد محسن موسوي امام جمعه پل‌دختر، مهندس مرادپور معاون عمراني استاندار لرستان، زيني‌وند مديرکل آموزش و پرورش لرستان، دوستي عضو هيئت‌عامل بانک پاسارگاد و مديران و مسئولان اين بانک حضور يافتند.

امام‌جمعه پل‌دختر، با اشاره به اقدامات انجام شده در مناطق‌سيل‌زده، عنوان کرد: از اينکه بانک پاسارگاد در امر آموزشي اين ميزان احساس مسئوليت مي‌کند و آموزش و پرورش را زيربناي توسعه کشور مي‌داند، قدرداني مي‌کنيم و مردم قدرشناس و شهيدپرور استان لرستان از اين بابت از بانک پاسارگاد تشکر مي‌کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي