جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/05/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6181

واليبال انتخابي المپيک
آغاز نبرد بلندقامتان ايران براي رسيدن به توکيو


قرعه پرسپوليس سخت‌تر است يا استقلال؟


خبـــرنامه


خبـــر


 واليبال انتخابي المپيک
 آغاز نبرد بلندقامتان ايران براي رسيدن به توکيو 

 
تيم ملي واليبال ايران در نخستين ديدار خود در رقابت‌هاي انتخابي المپيک به مصاف کوبا خواهد رفت.مسابقات انتخابي المپيک 2020 توکيو در رشته واليبال، در 2 مرحله برگزار مي‌شود. ابتدا 24 تيم برتر رده‌بندي فدراسيون بين‌المللي در انتخابي جهاني به ميدان مي‌روند. اين 24 تيم در 6 گروه 4 تيمي، مسابقه مي‌دهند و در نهايت تيم برتر هر گروه راهي المپيک مي‌شود. تيم ملي واليبال ايران در اين مرحله از مسابقات بايد در سنت‌پترزبورگ با روسيه، کوبا و مکزيک روبرو شود. اين مسابقات از 18 تا 20 مرداد برگزار خواهد شد و شاگردان ايگور کولاکوويچ در نخستين مسابقه خود روز جمعه از ساعت 17:30 به مصاف کوبا مي‌روند.

کوبا که مدتي دور از دوران اوج بود و حالا با اتخاذ تصميماتي همچون نشان دادن چراغ سبز به بازگشت ياغي‌هايش مي‌خواهد يک بار ديگر به عرصه قدرت بازگردد. اين تيم که در رده هجدهم رنکينگ فدراسيون جهاني واليبال قرار دارد تا اوايل دهه فعلي يکي از تيم‌هاي صاحب سبک جهان به حساب مي‌آمد و در همه تورنمنت‌ها جزو مدعيان به شمار مي‌رفت. يک قهرماني ليگ جهاني در سال 1998 و يک قهرماني جام‌جهاني در سال 1989 و تعداد زيادي مدال نقره و برنز در مسابقات قهرماني جهان، جام‌جهاني و المپيک جزو کارنامه واليبال کوبا به شمار مي‌روند، اما شرايط اين تيم اين روزها متفاوت است، چرا که آنها به شدت افت کرده‌اند.

کوبايي‌ها در آخرين تورنمنتي که پيش از انتخابي المپيک حضور داشتند توانستند به فينال راه پيدا کرده و عنوان نايب قهرماني را کسب کنند. حالا اين تيم چغر در نخستين مسابقه خود در رقابت‌هاي انتخابي المپيک بايد مقابل ايران قرار بگيرد. نبرد اين دو تيم هميشه جذاب بوده؛ اين بار هم پيش‌بيني مي‌شود که شاهد جنگي تمام عيار بين قهرمان آسيا و نايب قهرمان مسابقات پان‌‌آمريکن باشيم، چراکه کوبايِ جوان با اسپک‌هاي قدرتمندش مقابل تيمي خسته از ايران قرار خواهد گرفت.پيش از اين مسابقات در خبرها آمده بود که روبرتلندي سيمون، مايکل سانچس و ريدل هيرسوئلو سه چهره سرشناس و تاثيرگذار واليبال کوبا قرار است به تيم ملي اين کشور بازگردند تا در مسابقات انتخابي المپيک تيم ملي کشورشان را همراهي کنند که در آخرين لحظات اين موضوع منتفي شد تا کوبايي‌ها بدون حضور اين ستاره‌ها عازم روسيه شوند.

ماکسيم ميخائيلوف، ستاره تيم ملي روسيه درمورد حريفان کشورش در اين مسابقات اظهار نظر جالبي داشت. او گفت: ايران ثابت کرده قدرتمند است. حريف اصلي ما ايران است، اما بازي با کوبا هم با توجه به ترکيب تازه‌اش قابل‌توجه و هيجان‌انگيز خواهد بود.تيم‌هاي ملي ايران و کوبا تا کنون 8 بار به مصاف هم رفته‌اند که سهم هر تيم کسب 4 پيروزي بوده است. نکته جالب توجه اينکه 4 ديدار اخير با پيروزي ايران خاتمه پيدا کرد. حال بايد منتظر ماند و ديد که نبرد مردان کارائيب با بلند قامتان ايران در ديدار افتتاحيه چه نتيجه‌اي به همراه خواهد داشت.

برنامه مسابقات ايران در انتخابي المپيک به شرح زير است:

جمعه 18 مرداد ساعت 17:30، ايران - کوبا

شنبه 19 مرداد ساعت 17:30، ايران - مکزيک

يکشنبه 20 مرداد ساعت 20:30، ايران - روسيه

در صورتي که ايران نتواند در مسابقات سنت‌پترزبورگ، بليت توکيو را به دست آورد. بايد در مسابقات انتخابي قاره آسيا دوباره شانس خود را امتحان کند. مسابقات انتخابي المپيک در آسيا از 16 تا 22 دي با حضور هشت تيم برتر قاره برگزار مي‌شود.


 قرعه پرسپوليس سخت‌تر است يا استقلال؟ 

 با برگزاري مراسم قرعه‌کشي ليگ برتر، تکليف تيم‌ها تا حدودي مشخص شد. يکي از داغ‌ترين بحث‌ها در مورد برنامه ليگ، سخت بودن قرعه استقلال و پرسپوليس است. در ادامه بررسي مي‌کنيم که قرعه کدام تيم سخت‌تر است.

پرسپوليس ميزبان‌تر از استقلال

استقلال و پرسپوليس بايد تا پايان ليگ، تعداد ميزباني برابري در ورزشگاه آزادي داشته باشند. اما با قرعه‌کشي ليگ مشخص شد که پرسپوليس در ابتدا ميزباني بيشتري نسبت به استقلال تجربه مي‌کند و در نيم‌فصل دوم، تعداد بازي‌هاي استقلال در ورزشگاه آزادي بيشتر مي‌شود. پرسپوليس تا پيش از هفته ششم، فقط يک بار در ورزشگاهي غير از آزادي بازي برگزار مي‌کند و چهار مسابقه ديگرش در ورزشگاه آزادي است. دليل اين اتفاق هم اين است که پرسپوليس در هفته چهارم روي کاغذ مهمانِ دربي محسوب مي‌شود. همچنين اين تيم در هفته يازدهم و دوازدهم هم دو ميزباني متوالي را در ورزشگاه آزادي تجربه مي‌کند و از آن‌جايي که هفته پاياني هم مهمان سايپاست، در 5 هفته پاياني نيم‌فصل اول فقط يک مرتبه براي انجام مسابقه نياز به سفر دارد.

شروع سخت پرسپوليس

پرسپوليس در شش هفته نخست بايد با چهار تيم مدعي بازي کند. هفته دوم کالدرون مهمانِ مصطفي دنيزلي است. هفته چهارم دربي برگزار مي‌شود. هفته پنجم پرسپوليس با سپاهان بازي مي‌کند و براي هفته ششم و بازي با پديده هم بايد به مشهد سفر کنند.

پرسپوليس در تهران قهرمان مي‌شود، استقلال در بوشهر!

اگر تعيين قهرمان ليگ به هفته پاياني بکشد، پرسپوليس در ورزشگاه آزادي ميزبان سايپاست و استقلال کار سخت‌تري دارد تا در بوشهر با شاهين بازي کند.

استقلال با شيب ملايم

همان‌طور که گفته شد شروع سختي در انتظار پرسپوليس است و در شش هفته نخست بايد با چهار تيم مدعي بازي کند. اما استقلال در هيچ مقطع از فصل چنين شرايطي را تجربه نمي‌کند و بازي‌هايش با تيم‌هاي مدعي در طول فصل پخش شده‌اند.

گرما به ضرر استقلال

اگر فرض را بر اين بگذاريم که ليگ از اواخر مردادماه شروع مي‌شود، پرسپوليس در فصل گرما احتمالا به هيچ استان گرمسيري سفر نخواهد کرد. اما استقلال در هفته سوم که احتمالا شهريور ماه برگزار مي‌شود بايد براي بازي با نفت مسجدسليمان به خوزستان سفر کند.


 خبـــرنامه 

 دخالت دوباره سياست در ورزش

رد کردن مربي آرژانتين به جرم سفر به ايران!

به سرمربي تيم واليبال زنان آرژانتين به دليل سفر به ايران براي ليگ جهاني 2017 به او اجازه ورود به آمريکا جهت همراهي تيمش در مسابقات انتخابي المپيک داده نشده است.هرنان فرارو، دستيار دوم خوليو ولاسکو در سال‌هاي 2014-2019 در تيم ملي مردان آرژانتين که اين روزها سرمربيگري زنان کشورش را بر عهده دارد، اعلام کرده به دليل سفر به ايران براي ليگ جهاني 2017 به او اجازه ورود به آمريکا جهت همراهي تيمش در مسابقات انتخابي المپيک داده نشده است.

پيش‌تر کشورهاي فرانسه و روسيه هم اعلام کرده بودند که پس از صعود به مرحله نهايي ليگ ملت‌ها (امسال) مجبور به حضور در سفارت آمريکا، پاسخ‌ به سوال‌هاي مختلف و تجديد ويزا شده‌اند؛ چراکه در مرحله مقدماتي به ايران سفر کرده بودند.تيم ملي واليبال زنان آرژانتين دو روز پيش، نخستين شانس خود را براي حضور در المپيک 2020 توکيو از دست داد. يکي از مهمترين دلايلي که زنان آرژانتيني نتوانستند در اين مرحله به المپيک برسند، غيبت هرنان فرارو، سرمربي آنها در تورنمنت انتخابي المپيک در آمريکابود.

مسابقات انتخابي المپيک در لوييزيانا با حضور تيم‌هاي آمريکا، آرژانتين، قزاقستان و بلغارستان انجام شد که آرژانتيني‌ها نتوانستند عنواني بهتر از سومي به دست بياورند. گفته مي‌شود غيبت آقاي سرمربي يکي از دلايل اصلي ناکامي اين تيم بود.فرارو، سرمربي تيم ملي واليبال بانوان آرژانتين در اين خصوص اظهار داشت: براي سفر به آمريکا در سيستم الکترونيکي مسافرت و امنيت آمريکا، ثبت‌نام کردم، اما هيچ پاسخي به من داده نشد. بعد از مدتي آمريکايي‌ها اعلام کردند که چون من به ايران سفر کرده‌ام بايد بيشتر منتظر بمانم. در نهايت آنها با حضور من در کشورشان مخالفت کردند و من مجبور شدم از پاسپورت آرژانتيني‌ام استفاده کنم که البته از آن طريق هم نتوانستم به نتيجه برسم.

قدوس با 7 ميليون پوند راهي برنتفورد مي شود

خبرنگار اسکاي اسپورت مدعي شد که هافبک ايراني آميان فرانسه با تيم برنتفورد انگليس به توافق رسيد.سايت «Football Insider» ديروز از توافق سامان قدوس، هافبک ايراني آميان فرانسه با تيم برنتفورد انگليس خبر داده بود.

در اين راستا Kaveh Solhekol خبرنگار شبکه اسکاي اسپورت مدعي شد: باشگاه برنتفورد در يک قدمي توافق با باشگاه آميان فرانسه براي جذب سامان قدوس با مبلغ 7 ميليون پوند است.

عذرخواهي برانکو از هواداران الاهلي

بهتر مي‌شويم

برانکو ايوانکوويچ بعد از اولين بازي و اولين باخت با تيم الاهلي مجبور شد از هواداران اين تيم عذرخواهي کند. برانکو در اولين تجربه خود روي نيمکت الاهلي با شکست 4 بر 2 به کار خود پايان داد. سرمربي جديد سبزهاي عربستاني با حضور در نشست خبري بعد از اين مسابقه ضمن عذرخواهي از هواداران اين تيم گفت: «تيم ما فرصت هاي زيادي خلق کرد اما در نهايت شکست خورديم اما اين موضوع نکته مثبت عملکرد تيم ما بود.»

سرمربي الاهلي ضمن انتقاد از سوت هاي داور مسابقه گفت: «به عقيده من عدم اعلام دو خطا که منتهي به گل تيم الهلال شد در نتيجه بازي تاثير گذاشت و داور بايد تصميم بهتري مي گرفت.»

برانکو در ادامه صحبت هاي خود درباره اين مسابقه که با شکست همراه بود، گفت: «بايد روي اشتباهات بيشتر کار کنيم و مشکلات تيمي را پوشش دهيم. در اکثر دقايق از تيم حريف بهتر بوديم اما در نهايت نتوانستيم نتيجه مناسبي را کسب کنيم. تيم من هميشه به دنبال برد در هر تورنمنتي است. هنوز کار صعود تمام نشده ولي اميد زيادي داريم که به مرحله بعدي برويم.»

چهارم مهرماه، روز سرنوشت‌ساز تيم اميد در بانکوک

مراسم قرعه‌کشي رقابت‌هاي فوتبال قهرماني زير 23 سال آسيا و انتخابي المپيک 2020 توکيو در آسيا 26 سپتامبر در بانکوک برگزار خواهد شد.براساس اعلام کنفدراسيون فوتبال آسيا قرعه‌کشي رقابت‌هاي مسابقات قهرماني زير 23سال آسيا و انتخابي المپيک 2020 توکيو روز 26 سپتامبر (چهارم مهر ماه) در بانکوک برگزار خواهد شد و گروه‌بندي 16 تيم حاضر در مرحله نهايي بازي‌ها انجام مي‌شود.

در اين قرعه‌کشي تيم‌هاي تايلند، ازبکستان، ويتنام و قطر سرگروه خواهند بود و تيم ايران در سيد چهارم و کنار تيم‌هاي سوريه، امارات و بحرين قرار گرفته است.

رقابت‌ها در چهار شهر مختلف تايلند برگزار مي‌شود و سه تيم برتر به‌همراه ژاپن که ميزبان بازي‌هاي المپيک است، جواز حضور در مسابقات فوتبال بازي‌هاي المپيک 2020 توکيو را کسب خواهند کرد.

ناصري استقلالي مي‌شود؟

محمدناصري دروازه‌بان فصل گذشته پديده خودرو مشهد و پيکان که به‌صورت تستي يک هفته در تمرين استقلال حضور داشت، سرانجام به لحاظ فني مورد تاييد بهزاد غلامپور و استراماچوني قرار گرفت تا از باشگاه بخواهند که به‌عنوان دروازه‌بان دوم با او قرارداد ببندد.

مشکل اصلي درباره ناصري اين است که در نيم‌فصل اول ليگ هجدهم در هفته اول تا سوم دروازه‌بان پديده بود و برابر پرسپوليس،استقلال خوزستان و صنعت نفت آبادان به ميدان رفت. در اين 3 بازي 2 گل دريافت کرد و يک کلين شيت داشت که يکي ازگل‌هاي خورده او از روي نقطه پنالتي و توسط علي عليپور بود.

ناصري بعد از هفته چهارم به نيمکت نشين يوسف بهزادي تبديل شد تا با آمدن ميلاد فراهاني به پديده، در نيم‌فصل به‌صورت توافقي جداشده و به پيکان رفت. او در پيکان هم نيمکت نشين وحيد شيخ ويسي و مهدي اميني بود و حتي يک بازي هم انجام نداد. اين گلر 26 ساله با توجه به انجام 3 بازي در ليگ هجدهم سهميه حساب مي‌شود.

اگر همان‌طور که مدير برنامه‌هاي بلبلي اعلام کرده او سهميه اميد باشد، آبي‌ها هنوز يک جاي خالي در ليست خودشان دارند. در غير اين صورت براي جذب ناصري بايد يکي از خريدهاي ليگ برتري خودشان را کنار بگذارند. بايد منتظر ماند و ديد سرانجام استقلالي‌ها چه راهکار و راه‌حلي براي خريد ناصري پيدا مي‌کنند.


 خبـــر 

 دلسردي کالدرون از عليپور

اصرار روي مهاجم خارجي

با منتفي شدن بحث حضور مايگا در پرسپوليس، سرمربي سرخپوشان همچنان اصرار دارد که باشگاه يک مهاجم خارجي را جايگزين اين بازيکن ماليايي کند. کالدرون حتي 4گزينه را به باشگاه معرفي کرده و از آنها خواسته تا خيلي زود مذاکرات با اين بازيکنان را آغاز کنند. نکته اينجاست که سرمربي آرژانتيني پرسپوليس، در شرايطي روي جذب مهاجم خارجي تأکيد دارد که اعتقاد دارد با وجود موقعيت‌سازي‌ تيمش هنوز يک مهاجم تمام‌کننده لازم دارد.

عملکرد عليپور در 2بازي برابر نيروي زميني و پيکان باعث شده تا اين مربي به فکر جذب يک مهاجم خارجي باشد. مهاجم پرسپوليس در بازي برابر نيروي زميني در جام شهدا با وجود زدن يک گل موقعيت‌هاي زيادي را از دست داد و در بازي برابر پيکان هم در گلزني کاري از پيش نبرد. عليپور در تمرينات درون تيمي هم نتوانسته نظر کالدرون را جذب کند تا اين مربي به‌دنبال خريد يک مهاجم تمام‌کننده باشد. شنيده‌ها از تمرينات پرسپوليس حاکي از اين است که در صورت جذب مهاجم خارجي عليپور با توجه به سيستم هجومي کالدرون به‌عنوان مهاجم کناري استفاده خواهد شد. با تغيير پست آقاي گل دو فصل پيش سرخپوشان اين بازيکن حالا بايد با بازيکناني مانند ترابي، اميري، سيامک نعمتي و روستايي و حتي عاليشاه رقابت کند. اتفاقي که شايد حتي در ادامه باعث نيمکت‌نشيني اين بازيکن شود.

کالدرون با توجه به سيستم 3-3-4خود هم‌اکنون قصد دارد از کمال، نوراللهي و اميري در هافبک و از فرشاد احمدزاده، عليپور و ترابي در خط حمله استفاده کند. با اضافه شدن يک مهاجم خارجي و بازگشت رسن سرمربي آرژانتيني سرخپوشان به‌دنبال اين است که از رسن به جاي اميري در خط هافبک استفاده کند و اميري احتمالا در پست مهاجم کناري استفاده خواهد شد. اگر اين اتفاق رخ دهد هيچ بعيد نيست عليپور به نيمکت تبعيد شود و در شرايطي که در آستانه حضور در ليگ‌هاي خارجي قرار داشت بايد طعم نيمکت‌نشيني را تجربه کند.

پوست‌اندازي تراکتور

سيماي يک تيم مدعي

تراکتور برخلاف فصل قبل از مدار احساس خارج شده و با منطق تيم خوبي را براي فصل جديد آماده کرده است. با روي کار آمدن دنيزلي به عنوان سکاندار تراکتور، او با حفظ بازيکناني، چون اخباري، ايماني، انصاري، سوگيتا، حاج‌صفي، دژاگه و شجاعي سعي کرد نقاط ضعف تيم را با جذب بازيکنان مد نظر برطرف کند و در اين راه مهره‌هايي، چون ميثم تيموري، مهدي تيکدري، مسيح زاهدي، محمد مسلمي‌پور، رشيد مظاهري، سعيد مهري، محمدرضا خانزاده، رضا شکاري، مازولا و رضا اسدي جذب شدند تا هم چهره‌هاي اسم و رسم‌دار را ببينيم و هم چهره‌هاي گمنام، اما تأثيرگذار.پوست‌اندازي تراکتور در شرايطي رقم خورده که اين تيم هنوز هم جاي خالي در فهرست خود دارد و به دنبال جذب دو بازيکن ديگر است. دنيزلي هرقدر که در خط هافبک با تراکم بازيکن روبه‌رو است براي ارکان دفاعي و هجومي تيمش نياز به تقويت مي‌بيند و به همين دليل از باشگاه خواسته به تقويت اين دو پست اقدام کنند. دو بازيکن خارجي در ليست دنيزلي هستند که يکي دفاع راست و ديگري مهاجم نوک است و با توجه به جدايي اروين و استوکس از اين تيم، تراکتور در جذب بازيکن خارجي مشکلي ندارد. به نظر مي‌رسد حتي اگر اين دو بازيکن خارجي هم فعلاً به تبريز نيايند تراکتور براي فصل جديد مسلح و آماده است و حتي دنيزلي در استفاده از بازيکنان در ترکيب اصلي هم دچار دردسر خواهد شد و البته که يک دردسر شيرين است.

گزينه جديد استقلال

پاسکواتو، هافبک سابق يووه

کريستين پاسکواتو هافبک سابق يوونتوس، يکي از گزينه هاي استقلال براي خط مياني است. رقم درخواستي اين هافبک فاصله زيادي با استقلال ندارد و در صورت تاييد استراماچوني احتمالا آبي پوش مي شود. پاسکواتو سابقه بازي در تمامي رده هاي پايه تيم ملي ايتاليا را هم در کارنامه دارد. اين هافبک سي ساله در فصل اخير 29 بازي براي لخيا ورشو انجام داده و موفق شده دو بار گل زني کند. قيمت فعلي او در سايت ترانسفر مارکت 500 هزار يورو تعيين شده است.

گزينه جديد کالدرون دو برابر مايگا خرج دارد

از حضور گابريل کالدرون در پرسپوليس بيش از يک ماه مي‌گذرد و او از زمان آغاز کارش در اين تيم خواستار جذب مهاجم خارجي بوده که هنوز خواسته‌اش برآورده نشده. اواخر هفته پيش موديبو مايگا به دعوت باشگاه پرسپوليس به ايران آمد تا بعد از پشت‌سر گذاشتن تست‌هاي پزشکي در نهايت سرخپوش شود که مشخص شد اين بازيکن مشکل مصدوميت و بيماري هپاتيت دارد. کالدرون بعد از منتفي شدن حضور اين بازيکن در تيمش خواهان جذب بازيکن برزيلي شده است، بازيکني که تحت قرارداد باشگاهي در کشورش است و بايد به صورت قرضي سرخپوش شود. مبلغي که باشگاه برزيلي به باشگاه پرسپوليس براي صدور رضايتنامه قرضي بازيکن يادشده درخواست کرده خيلي سنگين است و بايد ديد اين انتقال نهايي خواهد شد يا نه؟شنيده شده اندرسون لوپس برزيلي 400 هزار دلار براي خودش مي‌خواهد و 400 هزار دلار هم باشگاهش براي قرض دادن او! اين در حالي است که موديبو مايگا ابتدا 450 هزار دلار خواسته بود، اما حاضر بود با 400 هزار دلار هم قرارداد ببندد که به دليل مشکل پزشکي اين امر ميسر نشد. قرار است در صورت توافق طرفين بازيکن برزيلي تا پايان هفته به ايران آمده و در تست‌هاي پزشکي شرکت کند.

استراماچوني سيستم استقلال را تغيير داد؟

تمرينات استقلال چند روزي است که کاملا شکل تاکتيکي به خود گرفته و آندره‌آ استراماچوني در نظر دارد سيستم مدنظرش را در تيم جديدش پياده کند. سيستمي که او براي استقلال برگزيده 1-4-1-4 است. در اين سيستم استراماچوني با قرار دادن يک هافبک دفاعي جلوي خط دفاع ابتدا به استحکام خط دفاعي‌اش فکر مي‌کند و دو هافبک جنگنده نيز در مرکز ميدان قرار مي‌دهد.

تک هافبک دفاعي مد نظر آندره‌آ هافبک فصل پيش پديده است. مسعود ريگي که با دوندگي بيش از حد خود در مرکز ميدان توانسته جايگاهي ثابت در ترکيب استراماچوني براي خود پيدا کند. ديگر هافبک‌هاي استقلال که فرشيد باقري، داريوش شجاعيان، آرش رضاوند و رضا آذري باشند بايد براي قرار گرفتن در جلوي ريگي رقابت کنند. ضمن اينکه سينا خادم‌پور و همچنين علي کريمي هم به نوعي رقيب ريگي به حساب مي‌آيند. در کل به نظر مي‌آيد استراماچوني در تيمش بيش از هر چيز به بازي درگيرانه و فيزيکي فکر مي‌کند و بازيکناني که قابليت بازي‌‌شان به اين سبک نزديک‌تر است بيشتر مورد توجه اين مربي ايتاليايي قرار دارند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي