جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/05/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6185


جهانگيري: نبايد رفع عوامل وقوع سيل امسال مورد غفلت قرار گيرد


تلاش پمپئو براي هم‌سو کردن متحدان آمريکا با سياست‌هاي ضدايراني


روزنامه کيودو خبر داد : درخواست ترامپ از ژاپن براي خريد محصولات کشاورزي آمريکا


حدود نيمي از آمريکايي‌ها خواستار اتخاذ رويکرد سرسختانه عليه ايران هستند


يك نكته از هزاران


گسترش استفاده از فناوري تشخيص چهره در فرودگاه‌هاي آمريکا


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


باز هم اين دولت است كه پاي در ميدان مي‌گذارد!

سخنگوي سازمان انرژي اتمي:
ميزان اورانيوم غني شده ايران به 370 کيلو افزايش يافت


دريافت گرين کارت آمريکا سخت‌تر مي‌شود


ادعاي ترامپ درباره انفجار اخير اتمي در روسيه


خبر


مراسم روز جهاني ووشو در ميدان آزادي


ولاديمير پوتين سوار بر موتور در کريمه


سرمقاله


 جهانگيري: نبايد رفع عوامل وقوع سيل امسال مورد غفلت قرار گيرد 

 معاون اول رئيس جمهوري خواستار شناسايي عوامل اصلي بروز سيل در کشور شد و گفت: نکته مهمي که نبايد از آن غافل شد شناسايي عوامل اصلي بروز سيل است که همچنان پابرجاست و بايد پيش از آنکه حادثه دوباره اي رخ دهد نسبت به رفع آنها اقدامات مناسب انجام شود.به گزارش پايگاه اطلاع رساني معاون اول رئيس جمهوري، اسحاق جهانگيري در جلسه بررسي آخرين وضعيت مناطق سيل‌زده کشور، تصريح کرد: دولت به سهم خود در ميانه ميدان امداد رساني و پس از آن کمک به بازسازي خسارات سيل ايستاد و امروز هم بايد همه مسئولان تلاش کنند تا در بازسازي خسارات حوزه مسکن و کشاورزي که در ارتباط مستقيم با زندگي و معيشت است، نقش خود را به درستي ايفا کنند. معاون اول رييس جمهور با بيان اينکه رسيدگي به وضعيت واحدهاي مسکوني آسيب ديده از سيل، از روند قابل قبول و مطلوبي برخوردار است، گفت: حادثه سيل روزهاي اول سال 98 خيلي متاثر کننده بود، اما در جريان اين حادثه بزرگ شاهد نمايش عظيم و باشکوه همبستگي و همياري مردم بوديم که بار ديگر نشان دادند چگونه در روزهاي سخت يکپارچه پشت يکديگر هستند.معاون اول رئيس جمهوري با تاکيد بر ضرورت اتخاذ تدابير لازم براي اطلاع رساني شايسته و به موقع درباره اقدامات موثر انجام شده در استان‌هاي سيل زده، اظهار داشت: متاسفانه به دليل عدم توجه به اين موضوع مهم شاهد بوديم که در جريان زلزله کرمانشاه هم با وجود عملکرد بسيار خوب دولت که تاييد و تحسين نهادهاي بين المللي را نيز به دنبال داشت، فضاي رسانه اي منفي عليه دولت شکل گرفت. بنابراين بايد با روش‌هاي کارآمد رسانه اي عملکرد دولت به درستي منعکس گردد.

وي در اين جلسه که با حضور وزيران کشور، ‌ صمت، نيرو، جهاد کشاورزي و روساي بانک مرکزي، سازمان برنامه و بودجه و سازمان ميراث فرهنگي برگزار شد، اظهار داشت: نکته مهمي که نبايد از آن غافل شد شناسايي عوامل اصلي بروز سيل است که همچنان پابرجاست و بايد پيش از آنکه حادثه دوباره اي رخ دهد نسبت به رفع آنها اقدامات مناسب انجام شود.


 تلاش پمپئو براي هم‌سو کردن متحدان آمريکا با سياست‌هاي ضدايراني 

 
ايسنا :وزير امور خارجه آمريکا در اظهاراتي ضدايراني سعي کرد متحدان واشنگتن را براي پيروي از سياست آن در برابر تهران، ترغيب کند.به گزارش ايسنا، مايک پمپئو وزير امور خارجه آمريکا در پيامي توييتري با انتشار يک شمارش معکوس، نوشت: زمان در حال سپري شدن است. اين زماني است که پيش از به اتمام رسيدن مهلت تحريم تسليحاتي سازمان ملل براي ايران و ممنوعيت سفر قاسم سليماني باقي مانده است. ما از متحدان و شرکاي‌مان مي‌خواهيم فشار بر حکومت ايران را افزايش داده و رفتار بي‌ثبات‌کننده آن را متوقف کنند.دولت آمريکا با خروج از توافق هسته‌اي[برجام] در ماه مه سال 2018 با تکيه بر ادعاهايي عليه ايران از جمله دنبال کردن هدف دست‌يابي به سلاح هسته‌اي و حمايت از تروريسم، علاوه بر بازگرداندن تحريم‌هاي پيشين بر ايران در راستاي رويکردي موسوم به فشار حداکثري، تحريم‌هاي جديدي نيز بر ايران اعمال کرد.


 روزنامه کيودو خبر داد : درخواست ترامپ از ژاپن براي خريد محصولات کشاورزي آمريکا 

 رويترز :رئيس‌جمهوري آمريکا از نخست‌وزير ژاپن خواسته تا «مقدار بسيار زيادي» کالاي کشاورزي از ايالات متحده خريداري کند.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري رويترز، «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهوري آمريکا، مستقيما از «شينزو آبه»، نخست‌وزير ژاپن خواسته تا «مقدار بسيار زيادي» کالاي کشاورزي از ايالات متحده خريداري کند. اين خبر را خبرگزاري کيودو به نقل از منابع آگاه آمريکايي و ژاپني گزارش داد. کيودو گزارش داد که ترامپ از آبه خواسته تا محصولاتي چون دانه سويا و گندم را از آمريکا بخرد. اين در حالي است که اين موضوع خارج از چارچوب گفت‌وگوهاي دو طرف بود. اين روزنامه گزارش داد که دولت ژاپن اعلام کرد که درباره خريد اين محصولات تصميم‌گيري خواهد کرد.


 حدود نيمي از آمريکايي‌ها خواستار اتخاذ رويکرد سرسختانه عليه ايران هستند  

 موسسه نظرسنجي پيو : نتايج نظرسنجي يک موسسه مشهور نشان مي‌دهد که حدود نيمي از آمريکايي‌ها از موضع سخت کاخ سفيد در قبال ايران حمايت مي‌کنند.به گزارش آنا، موسسه نظرسنجي پيو از حمايت حدود نيمي از آمريکايي‌ها در اتخاذ موضعي سرسختانه عليه جمهوري اسلامي هستند.بر اساس نتايج به‌دست‌آمده، 68 درصد از جمهوري خواهان اتخاذ رويکردي سخت در قبال برنامه هسته‌اي ايران هستند. با اين حال، 25 درصد از آن‌ها معتقدند که گزينه نظامي نبايد روي ميز باشد.از سوي ديگر، 23 درصد دموکرات‌ها نيز اعتقاد دارند که بايد موضعي سرسختانه عليه ايران اتخاذ کرد ولي 71 درصد آن‌ها مخالف بکارگيري گزينه نظامي هستند.در مجموع، 49 درصد آمريکايي‌ها با اقدام نظامي عليه جمهوري اسلامي مخالف‌اند و 44 درصد از آن‌ها از رويکرد سرسختانه حمايت مي‌کنند.


 يك نكته از هزاران 

 لاكچري بازي‌هاي اسرافكارانه و عميق‎ترشدن شكاف طبقاتي

هر چه فاصله درآمدي مردم نبست به يكديگر بيشتر مي‌شود و جامعه به سمتي مي‌رود كه طبقات متوسط به فقير و فقرا به محرومان مطلق تبديل مي شوند؛ از سوي ديگر اما آن دسته و گروه و قشر-هرچه دوست داريد بناميدشان!- به‌واسطه پول‌هاي بادآورده‌اي كه اغلب مردم مي‌دانند كه منبع و منشاءشان كجاست و چگونه عده‌اي را يك شبه به سوپرميلياردر بدل كرده است؛ در ريخت‌وپاش و اسرافكاري دست بورلي‌هيلزنشينان و سلبريتي‌هاي هنري و ورزشي نه داخلي، كه هاليوودي و ينگه دنيايي را هم از هم پشت بسته‌اند و با دست‌ودلبازي اغلب بي‌منطق و ديوانه‌وار در حال پول خرج كردن يا به عبارت بهتر پول بر باد دادن هستند؛ چرا كه باد آورده را چاره‌اي نيست جز بر باد دادن.

اين روزها در جامعه فقر و بيكاري زده و سرخورده ما، عده‌اي هستند كه به بهانه‌هاي موجود و ناموجود، معقول و غيرمعقول، جشن‌ها و مراسم پر خرج و خاصي به راه مي‌اندازند و فيلم و عكس اين جشن‌ها و سرافكاري‌ها را در صفحات مجازي به خورد خلق‌اللهي مي‌دهند كه امسال نتواستند حتي براي اجاره‌نشيني در شهرها بمانند و اكنون در حاشيه شهر و در كانكس و چادر روزگار مي‌گذرانند.

از جشن ازدواج‌هاي فوق لاكچري به سبك و سياق باروك و ويكتوريايي و هخامنشي و رومي ومصري و... با بالن و هلي‌كوپتر و ... كه بگذريم، اگر زندگي مشترك دوام پيدا كند مي‌رسيم كه به جشن اولين تصوير سونوگرافي، جشن تعيين جنسيت، اولين دندان، اولين دستشويي رفتن-گلاب به رويمان!- اولين كلمه را بر زبان آوردن، اولين قدم برداشتن و البته اولين مو كوتاه كردن در حضورمهمانان محترم و بريدن كيك و دريافت و پرداخت انواع و اقسام كادوهاي نقدي و غير نقدي!

رفتارهايي هم‌چنين در حال گسترش‌اند و مردمي را كه براي تهيه نان روزانه‌شان، از خيريه‌ها كارت و كوپن دريافت مي‌كنند انگشت بر دهان مي‌گذارد كه ياللعجب، ما كجاييم در اين بحر تحّسر و آن‌ها كجا؟!

البته بماند كه عده‌اي هم همراه و همگام با اين كاسبانِ تحريمِ تازه به دوران رسيده، مدام در حال ابداع روش‌هاي جديد جيب‌بري از اين طبقه خاص هستند و هر از گاهي با ارائه كاتالوگ‌هاي جديد براي برگزاري مراسم من‌درآوردي، ازاين طبقه جيب‌بري مي‌كنند! و حتي براي اتفاق افتادن هر كدام از اين موارد براي نوزاد و كودك، گواهي صادر مي‌كنند با قاب مطلا!

چنين رفتارهايي فقط و فقط از افرادي برمي‌آيد كه با كاسبي از تحريم و در واقع با دست در جيب مردم، دولت، منابع طبيعي و استفاده از رانت‌هاي مختلف كردن، ناگهاني به ثروتي باورنكردني دست يافته و خودشان هم شوكه شده‌اند و حالا مانده‌اند كه اين‌همه پول را چگونه خرج كنند! اين افراد آناني هستند كه هرگز به فكرشان نخواهد رسيد كه مي‌توان با نيمي از ميزان چنين هزينه‌هايي، فرزنداني را به مدرسه فرستاد و فكري به حال سفره كوچك و يا حتي جمع شده مردم كرد. يا هزينه درمان آن‌هايي را داد كه اكنون به خاطر تحريم يا داروهاي‌شان كم‌ياب و گران است يا نياز به عمل‌هايي با هزينه‌هاي سنگين دارند.اينان نمي دانند شايد كه مردان و زناني در اين جامعه هستند كه براي تهيه اوليات زندگي فرزندان‌شان، در حال فروش اعضاي بدن شان هستند!

چنين است كه گاهي بايد باوركنيم كه همه آدم به دنيا مي‌آيند، اما فقط برخي انسان مي‌شوند!


 گسترش استفاده از فناوري تشخيص چهره در فرودگاه‌هاي آمريکا 

 گسترش استفاده از فناوري تشخيص چهره در فرودگاه‌هاي آمريکابا وجود انتقادات وارد شده به فناوري تشخيص چهره، مقامات آمريکا قصد دارند استفاده از اين فناوري را در فرودگاه‌هاي اين کشور گسترش دهند.

به گزارش ايسنا و به نقل از ديفنس‌وان، "اداره گمرک و حفاظت مرزي آمريکا"(CBP) به رغم واکنش‌هاي شديد نسبت به استفاده نيروهاي فدرال از فناوري تشخيص چهره، به کار بردن اين فناوري را ادامه مي‌دهد.

اين سازمان قصد دارد استفاده از فناوري تشخيص چهره را تقويت کند تا سيستم‌هاي خود را براي بررسي دقيق مسافران بين‌المللي بهبود ببخشد؛ به همين دليل علاوه بر گسترش قابليت‌هاي بيومتريک خود، سعي مي‌کند تا فناوري پردازش چهره مسافر را به فضاي ابري انتقال دهد و به ماموران کمک کند تا افرادي که به کشور وارد مي‌شوند، با ابزار قابل حرکت مورد بررسي قرار دهند. به کار بردن روش‌هاي بيومتريک، بخش مهمي از تلاش براي مدرن شدن بررسي چهره مسافران در فرودگاه‌ها خواهد بود.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي، دوربان، آفريقاي جنوبي، 22 تا 25 آگست 2000

سخنراني کليدي

استانلي اُ آيکن بِري (Stanley O,Ikenbery)

رئيس شوراي آموزش آمريکا

آموزش عالي دريک جهان در حال تغيير

يک فرصت براي همکاري جهاني

جلسه جامع، پنجشنبه، 24 آگست، ساعت 10 تا 11

انجمن بين المللي دانشگاه ها، دوربان ، آفريقاي جنوبي

24 آگست، سال 2000

آموزش عالي دريک جهان در حال تغيير

يک فرصت براي همکاري جهاني

استانلي اُ آيکن بِري (Stanley O,Ikenbery)

رئيس شوراي آموزش آمريکا

ادامه مطالب

من تعدادي از اين دستورات را مي بينم که مي بايست با آنها مقابله کنيم :

اول، آنچه که ما مشارکت ميکنيم، دستوراتي است که مردم بيشتري را درسراسر زندگي شان آموزش بيشترميدهند. دراکثريت جهان درحال توسعه، آموزش عالي سريع ترين رشد بخش آموزش عالي را درطول بيست سال گذشته، با افزايش ثبت نام تا 2/6 درصد به طورمتوسط، دريک سال در کشورهاي باکمترين درآمد و 3/7 درصد دريک سال درکشورهاي بادرآمد بالاي متوسط داشته است.

براي برخي از ملت ها، اولويت بالابردن تحقق آموزشي درهمه سطوح است که شروع آن با ادبيات اصلي است. براي ملت هاي ديگر اولويت افزايش نرخ مشارکت در آموزش عالي است. و هنوز براي بقيه کشورها، ازجمله کشور من، دستورالعمل ملي اين است که نرخ با موفقيت با ارزش براي تمام دانشجويان و فرصت هاي بزرگتر براي يادگيري در طول زندگي است.

اگرچه دستورکارها و اولويت هاي ما ممکن است متفاوت باشد، اما اهميت آموزش عالي براي توسعه اجتماعي واقتصادي درهر جايي قطعي است. اگرچه در راستاي ارتباط بدست آمده براي منافع ملي، فشارها براي حسابرسي وبررسي بيشتر افزايش يافته است. اعتبارسنجي، ارزشيابي، شفافيت، مقايسه، مرور کيفيت، معيارهاي عملکرد – همه در حال افزايش مي باشند. انسان بايد نتيجه بگيرد که آموزش عالي "اهميت زيادي" پيداکرده است، بيش از آنکه آن را به اساتيد و خود مقرراتي واگذار کنند.

بدين ترتيب اين جامعه آکادميک است که بايستي تلاش کند تا بين حسابرسي براي جامعه که ما را و آزادي ما را حمايت مي کند تعادل درستي پيدا کند تا هدايت و مديريت امور ما را بيابد. ما بايستي درست به اندازه کافي اطمينان ازسياست گزاران وجامعه بزرگ پيداکرده وآن را حفظ نماييم. همزمان، کار دانشگاهي بايستي از آندسته از نيروهاي خارجي که کيفيت وبرهم افزايي آکادميک را به خطر مي اندازند معاف کنيم .


 باز هم اين دولت است كه پاي در ميدان مي‌گذارد! 

 قيمت‌گذاري يك استراتژي موثردر بازار است. چرا كه بر بسياري از عوامل همچون بازاريابي، كانال‌هاي توزيع و ... تاثير مي‌گذارد. براي قيمت‌گذاري به اعتقاد كارشناسان نمي‌توان يك دستو‌العمل واحد و مشخص ارائه كرد. اما البته ميان هزينه تمام شده توليد يا ورود كالا و عرضه و تقاضا هميشه رابطه مستقيم وجود داشته است. مدتي است جامعه ما درگيرنوعي سردرگمي، نابساماني و رفتارهاي به‌شدت غير منطقي در قيمت‌گذاري است؛ كه موجب افزايش بي‌رويه و نامتناسب قيمت انواع كالاها شده است. به همين دليل و با قصد كنترل قيمت‌گذاري بازهم دولت وارد ميدان شده و سامانه‌اي در اين زمينه تدارك ديده است. سامانه جديد اعلام قيمت، سه قيمت به نمايش مي‌گذارد: ارزان‌ترين و گران‌ترين قيمت کالا که از سطح کشور جمع‌آوري مي‌شود و قيمت عرف که بر اساس هزينه‌هاي توليد يا قيمت مصوب اعلام مي‌شود. در اين سامانه علاوه بر اطلاع از قيمت‌ها، مي‌توان موارد گران‌فروشي را گزارش داد.

هدف دولت اين است كه از طريق وزرات صمت و سازمان حمايت از مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان، وارد عمل شود تا قيمت‌ 100 قلم کالاي اساسي را از طريق سامانه اطلاع‌رساني قيمت کالا و خدمات، شفاف کند. ورود دولت در چنين مسائلي معمولا و صرفا تنبيه متخلفان را درپي داشته است و به همين دليل به جز در مواردي خاص كه با حيات و ممات مردم درارتباط مستقيم است، كارشناسان معتقدند دولت به‌جاي ورود در بحث قيمت‌گذاري بهتر است شرايط و اتمسفر مناسبي براي توليد و کسب‌وکار ايجاد كند. دركنار ايجاد اين شرايط البته حفظ ارزش پول ملي و تلاش در جهت ارتقاي قدرت خريد مصرف‌کنندگان از اهم وظايف دولت است.


 سخنگوي سازمان انرژي اتمي:
 ميزان اورانيوم غني شده ايران به 370 کيلو افزايش يافت 

 سخنگوي سازمان انرژي اتمي از اضافه شدن 60 تا 70 کيلو به ذخاير اورانيوم غني شده خبر داد و گفت: در حال حاضر ميزان اورانيوم غني شده ايران 360 تا 370 کيلوگرم است.به گزارش ايرنا ، بهروز کمالوندي در حاشيه مراسم آغاز عمليات احداث مرکز تحقيقات ملي جداسازي و توسعه کاربرد ايزوتوپ هاي پايدار درخصوص آخرين وضعيت اورانيوم غني شده و آب سنگين گفت: وقتي ما سطح غني سازي را به بيش از 3.67 افزايش داديم نگاه کرديم بينيم نيازمان چيست.سخنگوي سازمان انرژي اتمي افزود: با توجه به ضرورت مدنظر قرار دادن سوخت نيروگاهي اين سطح بايد 4.2 درصد باشد ولي ما 4.05 درصد بالا رفتيم چرا که وقتي شما اورانيوم 4.5 درصد توليد مي کنيد اگر هم زماني محصول 4 درصد داشتيد و بنا به مقتضيات وقتي اينها را به هم مخلوط مي کنيد به عدد مورد نظر مي رسيد.کمالوندي عنوان کرد:‌ ما الان با ظرفيت خوبي توليد مي کنيم و موجودي مان هم حداقل 60 تا 70 کيلو بيش از 300 کيلوگرم است و ميزان آن هم به سرعت افزايش مي يابد.سخنگوي سازمان انرژي اتمي همچنين درباره توليد آب سنگين در کشور خاطرنشان کرد: همانطور که رئيس جمهوري گفت ما تعهدي در قبال اينکه بيشتر از عرضه 130 تن آب سنگين نداريم از طرفي ما اجازه داريم بازارهاي متنوعي که گرفته ايم را از دست ندهيم.کمالوندي بيان کرد: گرچه مقادير آب سنگين ما خيلي بزرگ نيست ولي بازارهاي ما متنوع است و شامل کشورهاي اروپايي و غيراروپايي مي شود.وي خاطرنشان کرد: ما امروز نه فقط آب سنگين بلکه محصولات ديگر مثل دوتره ها و اکسيژن 18 را صادر مي کنيم و اين نويد مي دهد که ايران مي تواند صادرکننده کالاهاي داراي تکنولوژي بالا باشد.سخنگوي سازمان انرژي اتمي تصريح کرد: ما نبايد هيچ بازاري را از دست بدهيم ضمن اينکه هيچ تعهدي در قبال اينکه بالاي 30 تن نرويم را نخواهيم داشت.


 دريافت گرين کارت آمريکا سخت‌تر مي‌شود 

 کسي که به کمک‌هاي دولتي در آمريکا وابسته است طبق مقررات جديد، ممکن است در آينده نتواند گرين کارت اين کشور را دريافت کند. اين دستور را دولت ترامپ صادر کرده و قرار است از اواسط اکتبر اجرا شود.

به گزارش ايسنا، دولت دونالد ترامپ در آمريکا رويکرد شديدتري در رابطه با سياست مهاجرت را در پيش گرفته است. مهاجراني که به کمک‌هاي دولتي متکي هستند در آينده ممکن است نتوانند اقامت دائم بگيرند. به گفته اداره مهاجرت و خارجي‌ها در آمريکا، مقررات جديد از اواسط اکتبر سال جاري معتبر خواهد شد.

به نقل از دويچه وله، در حال حاضر نيز شروط زيادي براي اخذ اقامت دائم در ايالات متحده آمريکا وجود دارد. براي نمونه، متقاضيان دريافت گرين ‌کارت يا کارت اقامت دائم بايد ثابت کنند که از پس امور مالي خود برمي‌آيند.اما در مقررات جديد رشته‌اي از برنامه‌هاي کمکي فهرست شده، مانند کمک‌هاي نقدي، غذايي، کمک‌مسکن و خدمات رايگان بيمه درماني که در اعطاي گرين‌ کارت يا کارت سبز به آن‌ها در آينده توجه خواهد شد.


 ادعاي ترامپ درباره انفجار اخير اتمي در روسيه 

 ترامپ به تازگي مدعي شده که آمريکا، "چيزهاي زيادي" از انفجار مرگ‌بار اخير يک "موشک" در روسيه مي‌آموزد. گفته مي‌شود انفجار مذکور، منجر به افزايش ميزان تشعشعات راديواکتيو در منطقه شده است.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا، در پيام توئيتري خود آورده است: "آمريکا از انفجار موشکي که در روسيه رخ داد، بسيار مي‌آموزد؛ ما تکنولوژي مشابه و با اين حال، پيشرفته‌تري داريم. 'اسکاي فال' روس، مردم را درخصوص جو اطراف تاسيسات و مناطقي دوردست‌تر، نگران ساخته؛ اين خوب نيست!"کارشناسان، انفجار مذکور را که به کشته شدن دست‌کم پنج نفر انجاميد، به يک موشک کروز هسته‌اي با نام بورِوستنيک 9M730 نسبت داده‌اند.

ادعاي ترامپ مبني بر وجود تکنولوژي پيشرفته‌تر در آمريکا، بلافاصله توسط يک کارشناس آمريکايي به نام "جو سيرينسيونه" مورد نقد قرار گرفته است. او مي‌گويد: "عجيب است، ما برنامه‌اي براي موشک کروز هسته‌اي نداريم".


 خبر 

 ديدار سخنگوي جنبش انصارالله يمن وهيئت همراه با رهبر انقلاب اسلامي

محمد عبدالسلام سخنگوي جنبش انصارالله يمن و هيئت همراه با حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار کردند.

کرملين: اعتراضات مسکو بحران سياسي ايجاد نکرده است

کاخ کرملين در اولين اظهارنظر درباره ناآرامي‌هاي اخير در روسيه اعلام کرد، يک سري اعتراضات سياسي که در هفته‌هاي اخير در مسکو برگزار شد بحران سياسي در اين کشور ايجاد نکرده است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، اين اعترضات بر سر انتخابات محلي مسکو به بزرگترين جنبش اعترضي در روسيه از زمان اعتراضات 2011 – 2013 تبديل شده است که معترضان در اعتراض به تقلب ادعايي در انتخابات به خيابان‌ها آمدند.ديميتري پسکوف،‌ سخنگوي کرملين در جمع خبرنگاران گفت اقدام خشن پليس در راهپيمايي‌ها توجيه شده است اما مواردي از افراط بيش از حد مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

خودداري مقام‌هاي لندن از اظهارنظر درباره آزادي نفت‌کش «گريس 1»

مقام‌هاي انگليس از اظهار نظر در خصوص آزاد شدن نفت‌کش توقيفي در جبل‌الطارق خودداري کردند.به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، مقام‌هاي انگليس اعلام کردند که تحقيقات درباره نفت‌کش ايراني گريس 1 موضوعي مهم براي مقام‌هاي جبل‌الطارق است.اين مقام‌ها افزودند که از آنجا که اين تحقيق در حال انجام است، ما قادر به اظهارنظر در اين خصوص نيستيم.

نروژ:تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران تنها به دليل انگيزه‌هاي سياسي است

مديرکل شوراي پناهندگان نروژ از تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران انتقاد کرد.به گزارش ايلنا به نقل از ميدل ايست مانتيور، «جان ايگلاند» مديرکل مجمع پناهندگان نروژ با انتقاد از تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران گفت: پشت اين تحريم‌ها اهداف و انگيزه‌هاي سياسي وجود دارد. اين تحريم‌ها تنها فقيرترين اقشار جامعه را تحت تاثير قرار داده‌ و مانع ارسال کمک‌هاي بشر دوستانه شده است.وي افزود: بانک‌هاي نروژي از مجازات‌هاي آمريکا براي تجارت و ارتباط با ايران مي‌هراسند. ما اکنون بيشتر از يک سال است که مي‌خواهيم بانکي را پيدا کنيم تا بتوانيم از طريق آن کمک‌هاي خود را به سيل‌زدگان و ديگر آسيب‌ديدگان فجايع طبيعي ارسال کنيم ولي تاکنون موفق به انجام اين کار نشده‌ايم.

نيوزويک: آمريکا دستور لغو عمليات‌ نظامي عليه طالبان را داده ‌است

رسانه آمريکايي نيوزويک از تصميم آمريکا براي توقف عمليات نيروهاي آمريکايي عليه طالبان خبر داد.به گزارش آنا از ديلي‌استار، هم‌زمان با پايان دور هشتم نشست نمايندگان آمريکا و طالبان در قطر، نيوزويک به نقل از مقام‌هاي ارشد در پنتاگون فاش کرد که به نيروهاي آمريکايي در افغانستان دستور داده‌شده است تا تمام عمليات نظامي‌ خود عليه گروه تروريستي طالبان را محدود کنند.


 مراسم روز جهاني ووشو در ميدان آزادي 


 ولاديمير پوتين سوار بر موتور در کريمه 


 سرمقاله 

كاهش مواليد؛ نشاني از سقوط شاخص‌هاي رفاهي- اجتماعي خانواده

آذر فخري 

جمعيت ما نه تنها در حال پيرشدن، كه در حال كم شدن هم هست. و در طي دوسال اخير با كاهش شديد تعداد تولد مواجه بوده‌ايم.

بنابرآماراعلام شده در سال 97 با كاهش 10 درصدي تعداد تولد و در سه ماه سال 98 با كاهش 13 درصدي مواجه بوده‌ايم. سال 1397، 344 هزار تولد داشتيم که اين رقم در سه ماه سال 98 با کاهش 45 هزار تولد به 299 هزار تولد رسيد. در حالي كه همين آمار ميزان تولد در سال 95 را يک ميليون و 527 هزار تولد نشان مي‌دهد. تنها يك مقايسه مختصر دو سال اخير با سال 95 وضعيت معيشت و نيز تمشيت جامعه را نشان مي‌دهد.

كارشناسان با ابراز نگراني در اين مورد اعلام كرده‌اند كه اين كاهش در ميزان تولد در 30سال اخير بي‌سابقه بوده است و نشان از پايين آمدن سطح رفاهي- اجتماعي مردم دارد. چرا كه هر نوزاد، نه به معناي يك انسان، كه به معناي يك نان‌خور اضافه‌اي است كه علاوه بر خوراك و پوشاك نيازمندي‌هاي پزشكي و آموزشي و تربيتي نيز دارد كه اينك مدتي است تامين چنين نيازمندي‌هايي از عهده بسياري از خانواده‌ها خارج شده است. به‌‍‌خصوص در مورد خانواده‌هاي اجاره ‍‌ نشيني كه معمولا اگر تعداد فرزندان‍شان بيش از دونفر باشد، به سختي مي‌توانند سرپناهي براي خود بيابند. به اين مورد بيفزاييد افزايش تورم، گراني اغلب هزينه‌هاي زندگي از خورد و خوراك و پوشاك و درمان و سلامتي و آموزش و پرورشي كه با سرعتي غريب به سمت غيردولتي شدن مي‌رود،بيفزاييد بيكار شدن پدرا ن ومادران را در اثر فشار تحريم و نيز فشار ناجوانمردانه كاسبان تحريم.

پس بسيار طبيعي است اگر اين روزها از كاهش ازدواج‌هاي شرعي و رسمي و افزايش و حتي دوام بيشتر ازدواج‌هاي سفيد و هررنگ ديگري مي‌شنويم؛ بسيار عادي است اگر خانواده‌اي اعلام مي‌كند كه تصميمي براي فرزندآوري حتي در حد يك نفر را هم ندارد. بسيار طبيعي است اگر تعداد طلاق مدام روبه افزايش است به‌خصوص طلاق‌هاي صوري براي دريافت برخي امكاناتي كه افراد مزدوج نمي‌توانند از آن‌ها استفاده كنند.

چنين است كه نمي‌توان مدام جامعه‌اي را براي فرزندآوري تشويق كرد و با قول اينترنت رايگان، دخترو پسري را كه دخل دونفرشان كفاف خرج يك نفرشان را نمي‌دهد به زور به خانه بخت و زير يك سقف فرستاد و از آنان انتظار فرزندآوري داشت.

خانواده در داشتن خانه‌اي معقول، در سفره باز، در اخلاق خوش پدر و مادري كه با احساس امنيت در حال گذران زندگي هستند و هراسي از آينده خود و فرزندان‌شان ندارند، معنا پيدا مي‌كند. امروز و در تحت شرايط خاص حاكم بر جامعه، چنين اميدهايي‌كه جزو بديهيات و اوليات يك زندگي عادي است، از دل مردم رخت بربسته و بدل به آرزو و رويا شده است. در نهايت اين را هم داشته باشيد كه بنابر اعلام همان آمار، تداوم کاهش شاخص رشد جمعيت ايران تا 30 سال آينده ادامه خواهد داشت.

a.f.far99@gmail.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي