جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6186

دکتر روحاني در جلسه هيات دولت؛
کاهش تعهدات ايران در پايان 60 روز دوم آغاز مي‌شود


گوآيدو: پارلمان ونزوئلا تحت هر شرايطي به فعاليت ادامه خواهد داد


ترامپ: مجبور شويم، از سازمان تجارت جهاني خارج مي‌شويم


کاهش نرخ بيکاري در فرانسه


يك نكته از هزاران

سخنگوي کرملين:
روسيه در هر شرايطي در سازمان تجارت جهاني باقي مي‌ماند

معاون حقوقي قوه قضاييه:
مردم تحمل گرسنگي را دارند تبعيض و بي‌عدالتي را نه


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


جمع شدن بساط کنکور

وزير بهداشت:
اراده نظام بر ايستادن در مقابل مافياي داروست

وال استريت ژورنال:
آزادي نفتکش ايراني مي‌تواند پاياني برتنش‌ها در خليج فارس باشد


معافيت يک شرکت هواپيمايي اروپايي از تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران


خبر

رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيام به جوانان گروه هاي جهادي و بسيج سازندگي:
شعار «خدمت‌رساني براي تحقق عدالت و پيشرفت» را همگاني کنيد


اجتماع بزرگ دف‌نوازان


بازديد نخست وزير انگليس از يک زندان در ليدز


سرمقاله


 دکتر روحاني در جلسه هيات دولت؛
 کاهش تعهدات ايران در پايان 60 روز دوم آغاز مي‌شود 

 رئيس جمهوري در جلسه هيأت دولت با بيان اينکه در جريان روند کاهش تعهدات، مذاکرات را ادامه مي دهيم، گفت: اگر در پايان 60 روز دوم به نتيجه نرسيديم، حتماً مرحله سوم را آغاز خواهيم کرد و بعد از آن باز هم 60 روز فرصت خواهيم داد تا به راه‌حل منطقي، درست و متوازن برسيم.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در جلسه هيأت دولت با بيان اينکه تمام شعارهايي که در خصوص ائتلاف جديد در منطقه خليج فارس و درياي عمان داده مي‌شود، ظاهري و غيرعملي است، گفت: بي‌ترديد هر مقدار از اين شعارها هم عملي شود، کمکي به امنيت منطقه نخواهد کرد.رئيس جمهور خطاب به کشورهاي ساحلي خليج فارس، گفت: جمهوري اسلامي ايران در کنار کشورهاي ساحلي اين خليج تاريخي آماده است امنيت منطقه را حفظ کند، همانطور که در طول تاريخ اين کار را انجام داده است.روحاني با تأکيد بر اينکه براي امنيت و ثبات در خليج فارس نيازي به نيروهاي خارجي وجود ندارد، اظهارداشت: کشورهاي منطقه با وحدت، انسجام و گفتگو مي‌توانند امنيت خود را حفظ کنند و بدون ترديد ادعاها و اقدامات آمريکا هيچ سودي براي آنها ندارد. کشورهاي منطقه در طول تاريخ همسايه و برادر بوده و خواهند بود و تفرقه و جدايي به نفع دشمنان است.

وي طرح ادعاهايي که رژيم صهيونيستي مي‌خواهد در امنيت منطقه حضور داشته باشد را سخنان پوچ توصيف کرد و گفت:‌ پاسخ به اين ادعاها روشن است، اسرائيلي‌ها اگر مي‌توانند همانجايي که هستند امنيت خود را حفظ کنند! گر چه آنها هر جا که حضور داشتند، ناامني، کشتار و ترور ايجاد کردند و عامل اصلي تروريزم، جنگ و کشتار در اين منطقه صهيونيست‌ها و رژيم غاصب اسرائيل است.

روحاني تصريح کرد: نبايد کسي به دام چنين حرف‌ها و ادعاهايي بيفتد که پايان آن براي همه روشن است.


 گوآيدو: پارلمان ونزوئلا تحت هر شرايطي به فعاليت ادامه خواهد داد 

 
تاس :رهبر مخالفان دولت ونزوئلا گفت، مجلس ملي اين کشور (پارلمان) تحت هر شرايطي به کار خود ادامه خواهد داد.به گزارش ايسنا، پارلمان ونزوئلا در کنترل مخالفان نيکولاس مادورو رئيس جمهور اين کشور قرار دارد.خوآن گوآيدو، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا و رئيس جمهور خودخوانده اين مخالفان بر اساس گزارش روزنامه "ال‌ ناسيونال" گفت: ما در صورت لزوم از مکانيزمهاي اضطراري براي ادامه کارمان در پارلمان و عمل به وظايفان استفاده خواهيم کرد و مهم نيست که در اين مسير چه اتفاقي بيافتد.

به گزارش خبرگزاري تاس، گوآيدو در ادامه مدعي شد: مقامهاي حکومت ونزوئلا نسبت به واکنشهاي بين‌المللي به اقدام احتمالي براي انحلال پارلمان احتياط به خرج و ترجيح مي‌دهند از دست زدن به چنين اقدامي امتناع کنند و به جايش نمايندگان مخالف در پارلمان را از مصونيت قضايي محروم مي‌سازند.


 ترامپ: مجبور شويم، از سازمان تجارت جهاني خارج مي‌شويم 

 
خبرگزاري فرانسه : رئيس‌جمهوري آمريکا هشدار داد، اگر شرايط و رويکردها در قبال کشورش در سازمان تجارت جهاني تغيير نکند، ايالات متحده را از اين سازمان خارج مي‌کند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، دونالد ترامپ در جمع شماري از هوادارانش در کارخانه‌اي در پنسيلوانيا گفت: اگر مجبور شويم، [از سازمان تجارت جهاني] خارج خواهيم شد.اين البته نخستين بار نيست که ترامپ هشدار مي‌دهد ممکن است واشنگتن را از اين نهاد بين‌المللي خارج کند.او در تابستان سال گذشته نيز هشدار داده بود: اگر سازمان تجارت جهاني عملکردش را بهبود نبخشد، من از سازمان تجارت جهاني خارج خواهم شد.ترامپ معتقد است که کشورها روابط منصفانه‌اي با آمريکا، در عرصه تجارت جهاني ندارند و سازمان تجارت جهاني زمينه‌ساز چنين رويکردي در قبال ايالات متحده شده است.او به‌طور مشخص از شرايط و امکانات چين در اين سازمان انتقاد کرده و پکن را بارها به «سرقت» دانش و فناوري آمريکا متهم کرده‌ است.


 کاهش نرخ بيکاري در فرانسه 

رويترز :نرخ بيکاري در فرانسه در سه‌ماهه دوم سال جاري ميلادي به پايين‌ترين ميزان از پايان سال 2008 رسيد.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري رويترز، نرخ بيکاري در فرانسه در سه‌ماهه دوم سال جاري ميلادي به پايين‌ترين ميزان از پايان سال 2008 رسيد. اين مي‌تواند براي «امانوئل ماکرون» رئيس‌جمهوري فرانسه که درگير اعتراض‌هاي ضددولتي است، خبر خوبي باشد. براساس گزارش مرکز ملي آمار و مطالعات اقتصادي فرانسه، نرخ بيکاري در اين کشور به هشت و پنج دهم درصد در دوماهه نخست سال رسيد. اين رقم در سه‌ماهه نخست سال هشت و هفت دهم درصد بود. اين پايين‌ترين ميزان بيکاري در فرانسه از سه‌ماهه چهارم سال 2008 است. اين در حالي است اين رقم در آلمان، بزرگ‌ترين اقتصاد اروپا، حدود پنج درصد است. «موريل پنيکو» وزير کار فرانسه، طي بيانيه‌اي اعلام کرد که اين آمار نشان‌دهنده پيشرفت در زمينه اشتغال جوانان است.


 يك نكته از هزاران 

 در غياب قانون، مرگ در كسب‌وكار ما تنيده است!

از تصادفات جاده‌اي با ارابه مرگ، از مرگ‌وميرهاي ناشي از برخي خطاهاي پزشكي و دارويي، از فوت‌هاي ناشي از گراني دارو و به‌موقع نرسيدن آن به دست بيمار، از مردن يا دچار نقص عضو شدن در اثر استفاده از داروي فاسد و تاريخ مصرف گذشته و كشته شدن توسط بلاياي طبيعي كه بگذريم، مي‌رسيم به كشته و مجروح و معلول شدن كارگران ساختماني. آن‌هم در مقياسي با ابعاد 800 تا 1000 نفر در سال كه شامل 60 درصد فوتي‌ها در ميان كارگران مي‌شود.

كارگراني كه اغلب از روستاها براي كار به شهرها مي‌آيند و سر چهارراه‌ها مي‌ايستند تا مشتري پيدايش شود، اينان كارگراني روزمزدند كه البته به بهانه‌هاي مختلف از طرف كارفرما، بيمه نمي‌شوند و در غير ايمن‌ترين شرايط ممكن در حال كارهستند، يعني حتي آن كلاه معروف ايمني را هم ندارند! از آن‌جا كه اين كارگران نيازهاي فوري و فوتي مالي دارند تن به هر قرارداد اغلب نانوشته‌اي مي‌دهند. در مورد كارگران روستايي رئيس کانون کارگران ساختماني کشور و عضو کارگري هيات امناي سازمان تامين اجتماعي معتقد است کارگران روستايي خودشان بيمه روستايي دارند و احتمالا براي همين لزومي ندارد كارفرما آنان را تحت پوشش بيمه حوادث قراردهد!

اما بايد در نظر داشته باشيم كه اكنون با افزوده شدن بر خيل بيكاران، بر تعداد كارگران ساختماني ايستاده در صف چهارراه‌ها افزوده شده، با توجه به گراني ابزار و مصالح ساختماني و نيز گراني نرخ كارگر و معمار، كارفرما ترجيح مي‌دهد، كار ساخت‌وساز با سرعت بيشتري انجام شود؛ در برخي موارد حتي كارگران شب‌ها نيز روي داربست تخته‌اي بدون هيچ حفاظي، ايستاده‌اند و مشغول كارند و تا دوماه بيايد و بگذرد، ساختماني حداقل چهارطبقه سراز زمين درمي‌آورد.

اين حجم از كار شبانه‌روزي، بدون بيمه و بدون رعايت كمترين موارد ايمني، موجب شده با آماري 50 درصدي از آسيب‌هاي کارگران در محل کارشان كه ساختمان در حال احداث باشد، مواجه شويم. اين درصد شامل افرادي است كه تحت هيچ‌گونه پوشش بيمه‌اي قرارندارند و با فوت يا معلول شدن‌شان، قضيه به‌راحتي فيصله پيدا مي‌كند، چون نه بيمه‌اي در كارهست و نه قراردادي و به همين دليل خانواده‌اي كه نان‌آور خود را از دست داده يا دچار معلوليت شده، نه دستش به جايي بند است و نه كسي پاسخگوست.

رئيس کانون کارگران ساختماني کشور و عضو کارگري هيات امناي سازمان تامين اجتماعي مي‌گويد:«اگر كارگران ساختماني مي‌خواهند بيمه شوند بايد سرساختمان باشند و نه در چهارراه‌ها! چون بخشي از آن‌ها کساني هستند که بيکار شده‌اند و به‌صورت موقت بر سر چهارراه‌ها مي‌ايستند و کار کارگري عمومي انجام مي‌دهند. اگر بخواهند جزو آمارگيري تامين اجتماعي محسوب شوند، بايد بر سر ساختمان‌ها بروند.»

پرسش اين است كه اگر اين كارگر موقت، نتواند كاري براي خود جور كند و كسي او را براي كار سر ساختمان نبرد، نبايد از اين اولين حقوق اجتماعي و شهروندي برخوردار باشد و آيا بهتر نيست حالا كه سامانه پشت سامانه در اين مملكت در حال تاسيس است، براي چنين افرادي هم از سوي اين كانون سامانه ثبت نام و تقاضاي كار ايجاد شود و كارفرماها براي يافتن كارگر به اين سامانه‌ها مراجعه كرده و طبعا ناچار از بيمه كردن و رعايت موارد ايمني در مورد اين افراد باشند؟ يا فقط سامانه‌هاي اينترنتي مخصوص ضامن‌يابي و فروش اعضاي بدن و مشاغل پست و دردناكي از اين دست ايجاد مي‌شوند!

لازم است كارفرماها و نيز كارگران بدانند كه طبق ماده 65 قانون تامين اجتماعي، درصورت وقوع حادثه ناشي از کار، کارفرما مکلف است، اقدامات لازم اوليه را براي جلوگيري از تشديد وضعيت حادثه ديده انجام دهد و گزارش حادثه را ظرف سه روز اداري از تاريخ وقوع به‌صورت کتبي به سازمان تأمين‌اجتماعي اطلاع دهد. در اين صورت اگر کارفرما براي جلوگيري از تشديد وضع حادثه‌ديده متحمل هزينه‌هايي شود، از آن‌جايي که بيمه‌شده تحت‌پوشش تأمين‌اجتماعي است و اين سازمان مکلف به ارائه خدمات درماني به بيمه‌شدگان است، کارفرما مي‌تواند براي دريافت هزينه‌هاي خود به سازمان تأمين‌اجتماعي مراجعه تا برابر مقررات در اين خصوص اقدام شود.


  سخنگوي کرملين:
 روسيه در هر شرايطي در سازمان تجارت جهاني باقي مي‌ماند 

 سخنگوي کاخ کرملين گفت که چنانچه آمريکا از سازمان تجارت جهاني خارج شود، ماهيت اين سازمان زير سؤال مي‌رود.

به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، «ديميتري پسکوف»، سخنگوي کاخ کرملين، گفت که چنانچه آمريکا از سازمان تجارت جهاني خارج شود، ماهيت اين سازمان زير سؤال مي‌رود. وي تاکيد کرد که اين واشنگتن است که بايد در اين زمينه تصميم بگيرد.پسکوف در جمع خبرنگاران گفت: «شکي نيست که ماهيت سازمان تجارت جهاني در صورت خروج بزرگ‌ترين اقتصاد جهان زير سؤال مي‌رود. اين کاملا واضح است... با اين حال، اين مساله داخلي آمريکا است».وي تاکيد کرد که روسيه در سازمان تجارت جهاني، «با تمام نتايجي که به دنبال دارد» باقي خواهد ماند.


 معاون حقوقي قوه قضاييه:
 مردم تحمل گرسنگي را دارند تبعيض و بي‌عدالتي را نه 

 معاون حقوقي قوه قضاييه: مردم تحمل گرسنگي را دارند تبعيض و بي‌عدالتي را نهمعاون حقوقي قوه قضاييه گفت: مردم تحمل گرسنگي را دارند اما تحمل تبعيض و بي عدالتي در جامعه را ندارند.به گزارش ايسنا، حجت الاسلام محمد مصدق درجلسه شوراي اداري شهرستان بيجار که در سالن آمفي تئاتر دانشگاه فني مهندسي شهرستان بيجار برگزار شد، با بيان اينکه انتظارات مردم از دستگاه قضايي بسيار زياد است، اظهار کرد: مردم انتظار دارند رئيس قوه قضاييه که بيش از 3 دهه از عمر خود را در دستگاه قضايي سپري کرده است، مشکلات قضايي را حل کند.وي با اشاره به حديثي از امام صادق(ع) افزود: مردم نيازمند امنيت، اجراي عدالت و ارزاني هستند و متوليان و حکومت بايد بکوشند امنيت، آرامش، زمينه اجراي عدالت، ارزاني و معيشت خوب را فراهم کنند.

معاون حقوقي قوه قضاييه با بيان اينکه 40 سال از عمر انقلاب مي گذرد و اکنون مردم احساس مي کنند از آرمان‌هاي نظام و انقلاب دور مي شويم، گفت: اگر بنا بود موافقت‌ها و وام‌هاي کلان به عده خاصي داده شود شاه نيز مي‌توانست مديريت کند. امام آمد تا امورات مردم دست خودشان باشد، مردم يک جور زندگي کنند و از امکانات بهره مند شود.


 خبــــر 

 برادر «ميترا استاد» از بخشش «محمدعلي نجفي» خبر داد

برادر همسر مقتول محمد علي نجفي در صفحه اينستاگرام خود نوشت: «آقاي محمدعلي نجفي را بخشيديم و از خون عزيزمان گذشتيم و خرسنديم که هيچ معامله‌اي با خون آن بزرگوار نکرديم».

به گزارش مهر، مسعود استاد برادر ميترا استاد همسر محمد علي نجفي شهردار سابق تهران که بدست وي به قتل رسيد، در صفحه اينستاگرام خود نوشت: «به واسطه پادرمياني بزرگان کرمانشاه و کشور و همچنين وکلاي عزيزمان آقاي مسعود افرازه و محمود حاجلويي، پدرم ، مادرم و مهيارمان ، آقاي محمد علي نجفي را بخشيديم و از خون عزيزمان گذشتيم و خرسنديم که هيچ معامله اي با خون آن بزرگوار نکرديم و اميدواريم آقاي محمد علي نجفي در اين چند صباح باقيمانده به دور از سياست به تزکيه نفس بپردازد. اجر همه خير خواهان و هدايت همه بدخواهان به راه راست را از درگاه خداوند متعال مسئلت دارم».


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي، دوربان، آفريقاي جنوبي، 22 تا 25 آگست 2000

سخنراني کليدي

استانلي اُ آيکن بِري (Stanley O,Ikenbery)

رئيس شوراي آموزش آمريکا

آموزش عالي دريک جهان در حال تغيير

يک فرصت براي همکاري جهاني

جلسه جامع، پنجشنبه، 24 آگست، ساعت 10 تا 11

انجمن بين المللي دانشگاه ها، دوربان ، آفريقاي جنوبي

24 آگست، سال 2000

آموزش عالي دريک جهان در حال تغيير

يک فرصت براي همکاري جهاني

استانلي اُ آيکن بِري (Stanley O,Ikenbery)

رئيس شوراي آموزش آمريکا

ادامه مطالب

الزام دوم براي آموزش عالي اين است که ما بايستي به صورت فعال تر با جوامع خود درگير شويم. در اينجا، من جامعه را به صورت وسيع تري تعريف مي کنم. تا نه فقط شامل جامعه داخلي، بلکه شامل جامعه منطقه اي، ملي وجهاني يا بين المللي هم بشود. يک دانشگاه که شمول خود را در مأموريتش رد ميکند کمک به يک جامعه بهتر براي رفاه درازمدت نميخواهد وشايد نمي تواند داشته باشد. هر چند انجام اين نقش، نيازمند يک تمايل براي دعوت جامعه به مؤسسه مي باشد.

به عنوان يک گروه از رؤساي دانشگاهي لَند گرنت (Land grant) که در گزارش اخير يادآوري شده ، ما بايستي يک تلاش هوشمند براي مشکلات سازماندهي منابع و تجربه در مؤسساتمان در راه اتصال مناسب به جامعه، کشور، ملت، وحوزه بين المللي به عمل آوريم. نکته من به طور ساده اين است که درحاليکه اين يک حقيقت است که آموزش عالي دريک محيطي که آزاد از مداخله و کنترل خارجي باشد پيشرفت مي کند، اما ما جرأت نمي کنيم به عقب برگرديم و بگوييم مبادا ما نسبت به جهان پيرامون خود به صورت نامناسب ريسک کنيم.

هنوز يک چالش سوم که ما مشارکت ميکنيم براي شفاف ترشدن مربوط به هدف وبه قول اساسي آموزش عالي الزامي است. يک نشان ديگر يادگيري عالي در واقع ادعاي ما براي يگانگي است که در توانايي دانشگاه ها تنها براي بيان محتوي نيست، بلکه در ظرفيت ما براي توسعه مهارت هاي خلاقيت فکري نظم عالي، نوآوري، تحليل، ترکيب، ارتباطات و حساسيت براي ارزش ها و ساختارهاي اخلاقي است.

هنوز، اگر کسي قرار باشد که کار واقعي بسياري از دانشگاه ها را بررسي کند- که دانشجويان و دانشمندان واقعا چه ميکنند- اکثراً درميابيم که يک مزيت انرژي بدست آمده در تحويل محتويِ واسطه است به جاي اينکه پيچيدگي بيشتر ومهارت هاي فکري مهمترمطرح باشد.


 جمع شدن بساط کنکور 

 
وقتي درباره «بساط» كنكور حرف مي‌زنيم، دقيقا منظور جرياني كه درست مثل بساط دست‌فروشان، مافيا، سرقفلي و زدبندهاي خاص خودش را دارد با گردش مالي هزاران ميلياردي و همين بساطي‌ها و كاسبان كنكور با دست‌هاي پيدا و پنهان‌شان، از حذف كنكور كه عملا ديگر كارآيي خود را در نخبه‌شناسي از دست داده، جلوگيري مي‌كنند.

شايد زماني به صرف خوب درس خواندن و درك مطالب، مي‌شد وارد دانشگاه شد، اما مدت‌هاست، مافياي كنكور با حضوري اختاپوسي اين ظن را تشديد كرده كه مبادا بر انتخاب سوالات هم دستي دارند. زيرا برخي مراكز آموزشي ازبرخي اساتيد دانشگاه براي آموزش دروس و تست‌زني استفاده مي‌كنند.

مافياي كنكورتنها مراحل پيش از كنكور را تحت سيطره خود ندارد وبا انتخاب رشته و مشاوره در اين زمينه، به كسب‌وكار خود ادامه مي‌دهند.اين تجارت، مدت‌هاست رمق علمي كنكور را گرفته است؛ به واسطه اين موسسات و آموزشگاه‌ها، در سه سال نزديك به كنكور دانش‌آموزان آن‌قدر تست مي‌زنند، نكته حفظ مي‌كنند و روش‌هاي انحرافي را مي‌آموزند كه ديگر نه جنبه سنجش علمي كه بُعد تسلط فني و تكنينكي كنكو اهميت پيدا كرده و هرداوطلبي كه بيشتر با اين موسسات در ارتباط بوده و لاجرم ميليون‌ها تست را زيرو رو كرده باشد، مي‌تواند رشته/شهر دلخواه خود را انتخاب كند. البته كه نرخ مشاوره و يا انتخاب رشته با توجه به رتبه داوطلب متغيراست واز600 هزار تا دوميليون تومان آب مي‌خورد.

هر سال با نزديك شدن به فصل كنكور و انتخاب رشته، ماجراي حذف كنكور هم مطرح و سپس به محاق فراموشي سپرده مي ‍شود. امسال هم رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس از جمع شدن بساط کنکور و از 85 رشته/شهري كه اصلا نياز به كنكورندارند! سخن گفته است.


 وزير بهداشت:
 اراده نظام بر ايستادن در مقابل مافياي داروست 

 
وزير بهداشت گفت: اراده نظام بر ايستادن در مقابل مافياي داروست و قطعا اجازه نمي‌دهيم تا مشکلي براي توليد داخلي ايجاد کنند.به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، سعيد نمکي در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران درباره مافياي دارو گفت: قطعا اجازه نمي‌دهيم تا آنها مشکلي در زمينه توليد داخلي ايجاد کنند و نبايد هم خيلي روي اين جريان حساب باز کنيم. اراده مقام معظم رهبري و نظام بر اين است که در برابر اين جريان و مافيا بايستيم و ما نيز محکم ايستاده‌ايم و رييس جمهوري در اين عرصه حمايت ويژه‌اي مي‌کند و قطعا در اين عرصه موفق خواهيم شد.وي درباره قيمت دارو بعد از کاهش قيمت ارز نيز گفت: قيمت داروها معمولا با دلار تعيين نمي‌شود و روند قيمت گذاري داروها به صورت ساليانه و بر اساس تورم انجام مي شود.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي هفته گذشته در مراسم روز خبرنگار نيز به اشکالات ساختاري موجود براي مبارزه با فساد اشاره کرد و افزود: ساختار ما طوري بود که رديابي همه چيز ميسر نبود. من اميدوارم تا يکي دو ماه آينده، ساختار اصلاح شود و ديگر هيچ حرکت غيرشفافي در همه حوزه ها از جمله غذا و دارو اتفاق نيفتد. با اصلاح ساختار، هر حرکتي در يک اتاق شيشه اي براي همه رسانه ها و مردم قابل مشاهده خواهد بود.وزير بهداشت گفت: اگر قسمت هايي که چه در رسانه ها و چه در درون نظام پيگير شفافيت هستند، منسجم حرکت کنند، مي توان فساد را ازبين برد.


 وال استريت ژورنال:
  آزادي نفتکش ايراني مي‌تواند پاياني برتنش‌ها در خليج فارس باشد 

وال استريت ژورنال در گزارشي بر پيشرفت مذاکرات براي آزادي نفتکش ايراني خبر داد.به گزارش ايلنا به نقل از وال استريت ژورنال، ايران و انگلستان در حال دستيابي به پيشرفت‌هايي در خصوص آزادي نفت‌کش‌ها هستند. منابع نزديک به اين مذاکرات، اعلام کردند اين پيشرفت‌ها مي‌تواند ايران را هم راضي به آزاد کردن نفتکش انگليسي کند. بر اساس گفته‌هاي منابع آگاه، به مقام‌هاي جبل‌الطارق اين اطمينان داده شده است که مقصد اين نفتکش سوريه نبوده ايران هم اسنادي را در اين زمينه ارائه کرده است و توانسته ابهامات در اين خصوص را برطرف کند.اين منابع در ادامه افزودند: بعد از تغيير پرچم اين نفتکش و تعيين مراکش به عنوان مقصد اين نفتکش پيشرفت‌هايي در مذاکرات با محور نفتکش‌ها حاصل شد.


 معافيت يک شرکت هواپيمايي اروپايي از تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران 

 وزارت خزانه‌داري آمريکا به يک شرکت فرانسوي - ايتاليايي اجازه داد تا تجهيزات مورد نياز ايران اير را تامين کند.

به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني اي‌تي‌دبليو، دفتر کنترل امور دارايي‌هاي وزارت خزانه‌داري آمريکا توصيه‌هاي خود در خصوص صنعت هوايي مرتبط با ايران را منتشر کرد که به فعاليت‌هاي ايران در رابطه با صنعت حمل‌ونقل هوايي مي‌پردازد.

اين توصيه‌ها شامل هيچ تحريم جديد يا اصلاحيه تحريمي عليه ايران نمي‌شود، اما به افراد و شرکت‌ها درباره فعاليت‌هاي ايران در اين زمينه که آنها را در برخي موارد فريبنده خوانده، هشدار داده است.وزارت خزانه‌داري آمريکا همچنين به شرکت فرانسوي- ايتاليايي اي‌تي‌آر (ATR) که توليدکننده هواپيماهاي داراي موتو توربين‌دار است، اجازه داده تا تجهيزات مورد نياز ايران اير را تامين کند.


 خبر 

 واکنش رئيس شوراي عالي انقلاب يمن به سفر هيئت يمني به ايران

رئيس شوراي عالي انقلاب يمن درباره سفر هيئت يمني به ايران، احتمال رايزني بر سر توافق با امارات را مطرح کرد.به گزارش آنا، محمدعلي الحوثي در حساب کاربري خود در توئيتر درباره سفر هيئت يمني به ايران نوشت:‌ آيا هيئت (يمني) به ايران دعوت شده است تا درباره توافق با امارات رايزني کنند؟هيئتي از جنبش انصارالله يمن با رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار و نامه عبدالملک بدرالدين، رهبر جنبش انصارالله را تقديم ايشان کردند.ايشان با تأکيد بر اينکه سعودي‌ها و اماراتي‌ها و حاميان آنها که مرتکب جنايات بزرگي در يمن شده‌اند، قطعاً به نتيجه دست نخواهند يافت، بيان کردند: آنها به‌ دنبال تجزيه يمن هستند که بايد با قدرت در مقابل اين توطئه ايستاد و از يمنِ يکپارچه، متحد و با تماميت ارضي حمايت کرد.

رهبر انقلاب اسلامي دراين‌ديدار با تمجيد از ايمان، ايستادگي، هوشمندي و روحيه جهادي مردم يمن در برابر يک تجاوز وحشيانه و گسترده، تأکيد کردند: هر ملت مؤمني که به خداي متعال ايمان و به وعده الهي اعتقاد داشته باشد، قطعاً پيروز خواهد شد و بر همين اساس بدون شک پيروزي با ملت مظلوم و مجاهد يمن خواهد بود.

تحريم چند شرکت و نهاد خارجي به اتهام تجارت با ايران

وزارت بازرگاني آمريکا چند شرکت و نهاد خارجي را به اتهام تجارت با ايران تحريم کرد.به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه اينترنتي فدرال ريجستر، وزارت بازرگاني آمريکا دو شرکت ارمنستاني در ايروان را به اتهام صادرات و يا مشارکت با شرکت‌هاي ايراني در فهرست تحريم‌هاي خود قرار داد.

وزارت خارجه آمريکا اين دو نهاد را متهم به انجام فعاليت‌هايي مغاير با منافع و امنيت ملي و سياست خارجي آمريکا کرد.در بيانيه‌اي که وزارت بازرگاني آمريکا در اين خصوص منتشر کرد علاوه بر شرکت‌هاي ارمنستان، نهادهايي در بلژيک، کانادا، گرجستان، هنگ کنگ، مالزي و هلند هم مشمول مجازات‌هاي آمريکا به اتهام دور زدن تحريم‌هاي دولت اين کشور شدند.


 رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيام به جوانان گروه هاي جهادي و بسيج سازندگي:
 شعار «خدمت‌رساني براي تحقق عدالت و پيشرفت» را همگاني کنيد 

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، پنج‌شنبه 10 مرداد 98 جمعي از نمايندگان گروههاي جهادي با رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار کردند. حضرت آيت الله خامنه‌اي در اين ديدار بر «پيشرفت بدون حد در انديشه و کار جهادي»، «لزوم تبديل حرکتهاي جهادي به گفتمان عمومي» و «لزوم ثبات قدم در صراط مستقيم» تأکيد کردند.

رهبر انقلاب اسلامي يک روز پس از اين ديدار صميمي نيز نکاتي را در قالب پيام به جوانان گروه هاي جهادي و بسيج سازندگي مرقوم کردند که در مراسمي با حضور 1500 تن از اعضاي گروههاي جهادي در مصلاي حرم مطهر حضرت عبدالعظيم حسني قرائت شد.


 اجتماع بزرگ دف‌نوازان 


 بازديد نخست وزير انگليس از يک زندان در ليدز 


 سرمقاله 

 پيرو ديدار هياتي از جنبش انصارالله يمن با رهبر معظم انقلاب اسلامي

نقش و تحکيم جبهه مقاومت، درشکل گيري يمن جديد

ديدار سخنگوي جنبش انصارالله يمن و هيئت يمني با رهبرمعظم انقلاب طي 24ساعت گذشته به موضوع اصلي اتاق فکرها و تحليلگران سياسي و رسانه هاي مختلف جهان تبديل شده است. ديداري که در اين برهه از تاريخ تحولات يمن، از اهميت و نشانه هاي معنادار بسياري برخوردار بود.

اينکه با گذشت بيش از چهارسال از حمله شبانه روزي آل سعود و متحدانش با صرف ميلياردها دلار هزينه و کشتار چندصدهزار نفر از مردم بي گناه، امروز شاهديم که نمايندگان نيروهاي انصارالله به ديدار عالي ترين مقام جمهوري اسلامي مي آيند و نامه مودت بخش رهبرشان را تقديم مي کنند، مي تواند بيانگر شکست سياست هاي عربستان و حاميان آن در داخل و خارج ازمنطقه باشد.

حضور اين هيئت يمني درست در زماني که امارات تغيير رويه خود از حضور درجنگ يمن را اعلام و آل سعود نيز زمينه توقف جنگ را به طور ضمني اعلام مي کند، و از سوي ديگر دولت غيرقانوني عبده منصورهادي به دست جدايي طلبان جنوبي برکنار مي شود، نشان مي دهد که ايران نقطه اتکا و ثبات نيروهاي مردمي يمن براي تشکيل يک حکومت مستقل مي باشد.

اما نکته بسيار مهم ديگر ، پيام و اظهارات رهبرجنبش انصارالله در مورد قرار داشتن فعاليت هاي اين جبهه، در خط انقلاب ايران و رهبري جمهوري اسلامي است، که بيش از هر موضوع ديگري توجه جهانيان و رهبران منطقه را به خود جلب کرده است.

به عبارتي اين ديدار را مي توان پيوستن انصارالله يمن به محور مقاومت تحت الگوي انقلاب اسلامي و رهبري ايران نامگذاري نمود و با توجه به نتايج بوجود آمده، جنبش انصارالله يمن که هم پيمان تهران است را مي توان جزء اصلي معادله قدرت در يمن جديد توصيف کرد.

اما آن سوي تحليل ها از اين ديدار، توصيه ها و رهنمودهايي است که رهبرمعظم انقلاب به هيئت يمني داشتند و اين مسئله مي تواند بيانگر پيام هاي بسيار مهمي براي کشورهاي منطقه و به ويژه جنگ افروزان در خاک يمن باشد. شاه بيت پندهاي آيت الله خامنه اي به نمايندگان جنبش انصارالله، توجه به خطر و خواست دشمنان خارجي در رابطه با تجزيه يمن بود.

عربستان و امارات عليرغم شکست هاي سنگين که در يمن دچار شدند، همچنان خواستار تجزيه و تقسيم اين کشور ميان چند قدرت وابسته به خود هستند. کما اينکه مشاهده کرديم نيروهاي تحت امر امارات در جنوب، دولت منصورهادي را برکنار و دولت خودخوانده خود را مستقر کرده اند.

قدر مسلم قرار گرفتن انصارالله در چارچوب و اسلوب محور مقاومت با توجه به باورهاي اعتقادي که نسبت به انقلاب اسلامي ايران ابراز نموده اند، مي تواند مانع از تجزيه يمن و کمکي مضاعف در راستاي يکپارچگي و تشکيل حکومتي مستقل باشد.

پيام اين ديدار در تهران به گونه اي در منطقه و سراسر جهان مخابره شد که بيانگر آينده تحولات استراتژيک در يمن بود و زين پس نقش جنبش انصارالله نه تنها در امتداد جبهه مقاومت ، بلکه در قامت يک دولت اسلامي مستقل براي حاکميت يکپارچه در يمن شناخته خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي