جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6186

رئيس سازمان سنجش:
اعلام سازمان سنجش ملاک تقدير از رتبه هاي برتر کنکور باشد

مشاور عالي سازمان سنجش:
انتخاب رشته 107 هزار نفر در کنکور 98


دوم شهريور؛ آخرين مهلت انتخاب رشته‌هاي با آزمون دانشگاه آزاد اسلامي


اخذ 12 هزار مجوز جذب نيرو از طريق آزمون استخدامي آموزش و پرورش


يادداشت


علمي


ميز خبر


خبر


 رئيس سازمان سنجش:
 اعلام سازمان سنجش ملاک تقدير از رتبه هاي برتر کنکور باشد 

 رئيس سازمان سنجش آموزش کشور در بخشنامه‌اي به استانداران سراسر کشور اعلام کرد: ملاک تقدير از داوطلبان برتر؛ اعلام نتايج نهايي آزمون سراسري توسط سازمان سنجش آموزش کشور باشد.به گزارش وزارت علوم، دکتر ابراهيم خدايي، معاون وزير علوم و رئيس سازمان سنجش آموزش کشور در بخشنامه‌اي به استانداران و مديران سازمان آموزش‌ و پرورش‌ استان‌هاي کشور گفت: ملاک هرگونه تقدير و تشويق از داوطلبان برتر در سطح استان و يا شهرستان‌ها در آزمون‌هايي که توسط اين سازمان برگزار مي‌شود، بايد اطلاعاتي باشد که به‌طور مستقيم پس از برگزاري آزمون و اعلام نتايج نهايي از سازمان سنجش آموزش کشور اخذ مي‌شود.

در اين بخشنامه آمده است:«با توجه به موارد مشاهده شده در سنوات گذشته، بعضي داوطلبان آزمون سراسري با جعل مدارک آزمون و کارنامه خود در برخي استان‌ها يا شهرستان‌ها مورد تشويق و تقدير قرار گرفته‌اند. با توجه به اعلام نتايج اوليه آزمون سراسري سال 1398، خواهشمند است دستور فرماييد ملاک هرگونه تقدير و تشويق از داوطلبان برتر در سطح استان و يا شهرستان‌ها در آزمون‌هايي که توسط اين سازمان برگزار مي‌شود، اطلاعاتي باشد که به‌طور مستقيم پس از برگزاري آزمون و اعلام نتايج نهايي از سازمان سنجش آموزش کشور اخذ مي‌شود و از پذيرش اطلاعاتي که توسط خود داوطلب ارائه مي‌شود، جدا خودداري کنند.»

اطلاعات نفرات برتر هر استان، پس از اعلام نتايج نهايي آزمون سراسري سال 1398 در مهرماه به مديران کل سازمان آموزش‌ و پرورش استان ارسال خواهد شد.


 مشاور عالي سازمان سنجش:
 انتخاب رشته 107 هزار نفر در کنکور 98  

 مشاور عالي سازمان سنجش با اشاره به آخرين فرصت انتخاب رشته در کنکور 98 گفت: بيش از 107 هزار داوطلب مجاز کنکور 98، فرم انتخاب رشته را تکميل کردند.حسين توکلي در گفتگو با مهر افزود:کليه داوطلباني که بر اساس اطلاعات مندرج در کارنامه سراسري مجاز به انتخاب رشته هستند بايد پس از مطالعه دفترچه انتخاب رشته، پيوست ها و دستورالعمل انتخاب رشته، کدرشته هاي مورد نظر خود را بر اساس آن از گروه هاي آزمايشي مجاز انتخاب کنند.وي افزود: داوطلبان ابتدا کدرشته هاي مورد علاقه را به ترتيب ابتدا در فرم پيش نويس ثبت کنند و پس از اطمينان از صحت آن، تا امروز 24 مرداد 98 بر اساس دستورالعمل نحوه انتخاب رشته که بر روي سايت سازمان سنجش درج شده است، با وارد کردن کد کاربردي، کد رهگيري، کد کارنامه و يا شماره پيگيري نسبت به تکميل فرم انتخاب رشته اقدام کنند.

مشاور عالي سازمان سنجش يادآور شد: داوطلب پس از تکميل فرم انتخاب رشته اينترنتي کنکور 98 يک شماره 15 رقمي به عنوان رسيد دريافت مي کند که لازم است آن را نزد خود نگهداري کند.توکلي گفت: از تعداد 832 هزار و 289 نفر مجاز به انتخاب رشته، تا ساعت 12 روز 23 مردادماه، تعداد 107 هزار و 347 نفر معادل 13 درصد داوطلبان مجاز، نسبت به انتخاب رشته اقدام کرده اند.وي افزود: دفترچه راهنماي انتخاب رشته در کنکور 98 به همراه ويژه نامه انتخاب رشته و سيستم انتخاب رشته مجازي نيز بر روي سايت فعال شده است.وي اظهار داشت: داوطلبان تا 150 کدرشته مي توانند در فرم انتخاب رشته خود انتخاب کنند و همچنين براي انتخاب رشته خود به اصلاحاتي که در سايت سازمان سنجش منتشر شده است توجه کنند.آزمون سراسري سال 98 در روزهاي 13 و 14 تيرماه با حضور بيش از يک ميليون و 119 هزار داوطلب برگزار شد و پس از انتشار کارنامه در 15 مردادماه بيش از 832 نفر مجاز به انتخاب رشته شدند.


 دوم شهريور؛ آخرين مهلت انتخاب رشته‌هاي با آزمون دانشگاه آزاد اسلامي 

 مهلت انتخاب رشته متقاضيان رشته هاي با آزمون دانشگاه آزاد اسلامي شرکت کننده در آزمون سراسري سال 98 روز شنبه دوم شهريور پايان مي‎يابد.تمام داوطلبان حاضر در جلسه آزمون سراسري سال 98 که متقاضي تحصيل در دانشگاه آزاد اسلامي هستند، مي توانند تا پايان روز شنبه دوم شهريور ماه با مراجعه به سامانه مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي به نشانيwww.azmoon.org نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.داوطلبان لازم است با استفاده از کد دسترسي مندرج در ذيل کارنامه و کد ملي به سامانه وارد شده و پس از پرداخت وجه انتخاب رشته نسبت به انتخاب حداکثر يکصد رشته و محل متناسب با گروه آزمايشي مربوطه اقدام کنند.داوطلباني که علاوه بر گروه آزمايشي اصلي در گروه هاي هنر و زبان خارجي شرکت کرده و مجاز به انتخاب رشته شده اند مي توانند در صورت تمايل رشته محل هاي اين گروه را در ميان انتخاب هاي يکصدگانه خود منظور کنند.داوطلباني که رشته محل مورد نظر خود را در دفترچه رشته هاي با آزمون سراسري دانشگاه آزاد اسلامي نمي­ يابند، توجه داشته باشند که بيش از 95 درصد رشته محل هاي دانشگاه آزاد اسلامي در مقاطع کارداني و کارشناسي بدون آزمون هستند که در صورت تمايل با مراجعه به سامانه www.azmoon.org مي توانند نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند. داوطلبان لازم است ابتدا از وجود رشته محل مورد علاقه خود در دفترچه راهنماي انتخاب رشته اطمينان حاصل کنند و سپس اقدام به پرداخت وجه انتخاب رشته دوره مربوطه کنند.به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، نتايج انتخاب رشته هاي با آزمون دانشگاه آزاد اسلامي هفته سوم شهريور ماه اعلام خواهد شد.


 اخذ 12 هزار مجوز جذب نيرو از طريق آزمون استخدامي آموزش و پرورش 

 معاون برنامه‌ريزي و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش به تشريح چگونگي برگزاري آزمون استخدامي براي جذب 12 هزار نيروي جديد اشاره کرد.علي الهيار ترکمن در اين باره گفت:درباره جزئيات و زمان برگزاري آزمون استخدامي سال 98 اين وزارتخانه اظهار کرد: براي استخدام از طريق ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگيان طبق جدول زماني در نظر گرفته شده از سوي سازمان اداري و استخدامي عمل مي‌کنيم.

معاون برنامه ريزي و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: جذب نيروي جديد از طريق ماده 28 همراه با آزمون استخدامي دستگاه‌هاي اجرايي کشور خواهد بود و همزمان با شروع نام نويسي اين آزمون علاقمندان به حرفه معلمي هم مي‌توانند براي نام نويسي اقدام کنند.

الهيار ترکمن با اشاره به اينکه طي يکي دو هفته آينده زمان نام نويسي آزمون استخدامي آغاز مي‌شود، گفت:در شرايط فعلي ادامه کار با سازمان امور اداري و استخدامي خواهد بود و آموزش و پرورش جداول مربوط به رشته، استان و مقاطع تحصيلي را اعلام کرده است.

به گزارش روابط عمومي معاونت برنامه ريزي و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، وي تصريح کرد:در آزمون امسال 12 هزار مجوز جذب نيروي جديد داريم که از مهر 98 دوره يک ساله آموزشي خود را آغاز مي‌کنند و زمان فعاليت آن‌ها از مهر 99 خواهد بود.


 يادداشت 

 كار و بار رشته رياضي از سكه افتاده است!

آذر فخري

علاقه و تعداد دانش‌آموزان براي انتخاب رشته رياضي كم شده است. اين را چندي پيش معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش اعلام كرد و در مورد آن اخطار داد. براين اساس، اغلب دانش‌آموزان ترجيح مي‌دهند صرفا در دو رشته علوم تجربي و علوم انساني تحصيل كنند و يا در نهايت وارد شاخه‌هاي فني و كاردانش شوند.

بنابراين، رشته رياضي مهجور مانده و هر سال از تعداد دانش‌آموزان در اين رشته كمتر مي‌شود. البته اين مسئله مهم را نبايد از نظر دور داشت كه براي فارغ‌التحصيلان رشته رياضي زمينه اشتغال نهايي در رشته‌هاي مهندسي و رياضي تضمين‌شده نيست. ضمن اين‌كه در برخي مدارس، به‌خصوص مدارس شهرهاي كوچك و روستاها، داوطلبين رشته رياضي معمولا در حدود سه، چهارنفرند و مدارس ترجيح مي‌دهند اصلا كلاسي براي اين رشته تشكيل نشود!

دو مورد مهم ديگر كه تا حدود زيادي به هم ربط دارند، يكي عدم علاقه دانش‌آموزان به درس شيرين! رياضي است و ديگري ترس از درس رياضي. و اين‌ها همه شايد برمي‌گردد به نوع و شيوه تدريس درس‌هاي مرتبط با رياضي كه معمولا آموزگاران عبوس و سخت‌گيرو كم‌انعطافي دارند. در جهان امروز از روش‌هاي منعطف و كاربردي خاصي براي آموزش رياضي استفاده مي‌شود تا دانش‌آموزان اين درس انتزاعي را به‌صورتي ملموس نيز تجربه كنند و اثرات مثبت آن‌را در زندگي روزمره و جامعه‌اي كه در آن زندگي مي‌كنند تا ساز و كار جهان طبيعت و كهكشان‌ها ببينند و به اين ترتيب مشتاق آموختن و گرايش به درس رياضي شوند.

اما البته كه چنين دقت نظرهايي نه در نظام آموزشي ما وجود دارد ونه فرصت و زمان مناسبي كه آموزگار بتواند براي كلاس بالاي 25 نفره خود، زمينه‌هاي چنين علاقه‌مندي‌هايي را ايجاد كند. مدارس هم اغلب امكانات لازم براي ملموس‌تر كردن اين درس انتزاعي را در اختيار ندارند. پس چنين است كه درس رياضي در مدارس ما صرفا محدود به حل مسائل و معادله‌هاي چند مجهولي و جبر و مثلثات و هندسه مي‌شود كه احتمالا اين روزها روش تدريس و تعميق اين دروس در جهان بسيار فرق كرده اما ما با اين پيشرفت‌ها هماهنگ نشده‌ايم.

مسئله ديگر باررواني زيادي است كه مدارس بر روي رشته‌هاي مرتبط با علوم تجربي مي‌گذارند به اين اميد كه خانواده‌ها را با روياي پزشك شدن فرزندان‌شان راضي كنند و چنين مشتري‌هايي را از دست ندهند!


 علمي 

 دانشگاه هاي جهان در يك نگاه؛

«بوردو»

تهيه و تنظيم:مريم اخوان صالح

بوردو، دانشگاهي در شهر بوردو، فرانسه است.

دانشگاه بوردو در سال 2014 پس از ادغام سه دانشگاه تاسيس شد.

در اين دانشگاه، در حال حاضر بيش از 55 هزار دانشجو در حال تحصيل و بيش از 6 هزار کارمند از جمله اساتيد دانشگاه مشغول به كار هستند.

دانشگاه بوردو 245 رشته ليسانس و 125 رشته فوق ليسانس را ارائه مي دهد.تقريبا 12 درصد از دانشجويان دانشگاه بوردو بين‎المللي هستند.

برخي رشته‎هاي دانشگاه بوردو عبارتند از:

علم و فناوري، علوم سياسي، اقتصاد، مديريت، زندگي و بهداشت، علوم اجتماعي، علوم انساني و... .


 ميز خبر 

 رئيس دانشگاه فني و حرفه‌اي:

اجراي 671 برنامه عملياتي در 30 مرکز دانشگاه فني و حرفه‌اي

رئيس دانشگاه فني و حرفه‌اي گفت: اين دانشگاه 17 راهبرد و 671 برنامه عملياتي را در سال تحصيلي جديد در 30 مرکز دانشگاهي خود اجرايي مي‎کند.ابراهيم صالحي عمران رئيس دانشگاه فني و حرفه اي در گفت وگو با فارس با اشاره به وجود 173 دانشکده در سراسر کشورگفت:اين دانشگاه براي بروز رساني کيفيت آموزشي در سال تحصيلي جديد 17 راهبرد تعريف کرده است که در قالب 671 برنامه عملياتي اجرا مي‎شود.

وي افزود:به عقيده من موفقيت آموزش عالي در آموزش مهارتي است که در اين راستا دانشگاه طي 3 سال گذشته نسبت به تجهيز کارگاه هاي خود فعاليت‎هاي خوبي انجام داده است به طوري که در سال 94-95 مبلغ 12 ميليارد تومان هزينه شده بود که در سال هاي 95-96 مبلغ 201ميليارد بودجه به تجهيزات کارگاهي اختصاص يافت که در سال 96-97 اين مبلغ به 441 ميليارد تومان رسيد که نشان از رشد و اهميت مهارت افزايي دانشجويان دارد.

امضاء 12 تفاهم نامه با استانداران

صالحي عمران تصريح کرد:يکي از فعاليت‌هاي خوب دانشگاه امضاء 12 تفاهم نامه با استانداران براي بازسازي و بروز رساني تجهيزات کارگاه‎ها و آزمايشگاه‏ها است که پيش‏بيني مي‎شود 90 ميليارد در اين بخش بتوانيم هزينه کنيم.

رئيس دانشگاه فني و حرفه اي گفت:امسال هدف دانشگاه افزايش کيفيت آموزشي است که در اين رابطه چندين برنامه توانمند سازي براي اساتيد خواهيم داشت.

معاون آموزشي وزارت علوم:

طرح آمايش رشته‌هاي تحصيلي هنوز به پايان نرسيده است

خاکي‌صديق گفت: ساماندهي و پرداختن به رشته‌هاي دانشگاهي، مربوط به طرح آمايش رشته‌ها مي‌شود که هنوز به پايان نرسيده است.علي خاکي‌صديق، معاون آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره ساماندهي و حذف رشته‌هاي بدون بازار کار، اظهار کرد:ساماندهي و پرداختن به رشته‌هاي دانشگاهي، مربوط به طرح آمايش رشته‌ها مي‌شود که هنوز به پايان نرسيده است.معاون آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري ادامه داد:طرح آمايش رشته‌هاي تحصيلي از مدتي پيش مورد ارزيابي قرار گرفت تا مبني‌بر آن برخي از رشته‌ها حذف و برخي رشته‌ها اضافه شوند.

خاکي‌صديق گفت: در حال حاضر رشته‌هايي در برخي دانشگاه‌هاي کشور تدريس مي‌شود که با توجه به بازار کار اشباع و يا تغييراتي در آن ايجاد شده است که در سالهاي اخير نيازي به وجود آنها احساس نمي‌شود.

پذيرش دانشجو بايد بر مبناي نياز کشور باشد

او بيان کرد:برخي از رشته‌هاي تحصيلي مثل قاليبافي، کشتيراني و ... فقط در قسمت‌هاي خاصي از کشور کاربرد دارند و براي آنها بازار کار وجود دارد، بنابراين بايد تدريس آنها هم به محل‌هاي خاصي محدود شود.رشته‌هاي تحصيلي دانشگاه‌ها بايد بر مبناي نياز کشور اقدام به پذيرش دانشجو کنند.

معاون آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري افزود: با توجه به شرايط ذکر شده و تحولات اخير کشور، نياز به حذف يا راه‌اندازي برخي از رشته‌هاي تحصيلي در مقاطع مختلف وجود دارد تا بتوانند پاسخگوي نيازهاي کشور باشند.

خاکي‌صديق تصريح کرد: به طور کلي وزارت علوم از راه‌اندازي رشته‌هاي جديد و بين‌رشته‌اي استقبال مي‌کند و هر دانشگاهي که بتواند ايده و طرح مناسب و اصولي در اين حوزه ارائه کند، با استقبال وزارت علوم مواجه مي‌شود.

او ادامه داد: دانشگاه‌ها بايد به سمت تأسيس رشته‌هاي جديد و تدريس بين‌رشته‌اي حرکت کنند و بدون شک اين يکي از اهداف ما براي آينده‌ نزديک خواهد بود.

به گفته خاکي‌صديق رشته‌هاي جديد برحسب نياز کشور و ضرورت تعيين مي‌شوند؛ بنابراين مي‌توانند کمک زيادي به پيشرفت علمي کشور داشته باشند.


 خبر 

 دريافت تاييديه فدراسيون جهاني کاردرماني توسط دانشگاه «ايران»

گروه آموزشي کاردرماني دانشگاه علوم پزشکي ايران براي سومين مرتبه مورد تأييد فدراسيون جهاني کاردرمانگران (WFOT) قرار گرفت.به گزارش دانشگاه علوم پزشکي ايران، فدراسيون جهاني کاردرماني، هر 7 سال يکبار گروه‎هاي آموزشي کاردرماني، دانشگاه‎هاي علوم پزشکي را براساس فعاليت‎هاي آموزشي و باليني مورد ارزيابي کمي و کيفي قرار مي‎دهد.گروه آموزشي کاردرماني دانشگاه علوم پزشکي ايران در آخرين ارزيابي که در سال 2019 صورت گرفته ، براي سومين دوره متوالي مورد تأييد اين سازمان قرار گرفته و اين تاييديه تا سال 2026 برقرار است.

اين تاييديه به اين معني است که مدارک دانشجويان کارشناسي فارغ‌التحصيل از دانشگاه علوم پزشکي ايران تا پايان سال 2026 مورد قبول اين فدراسيون و تمامي دانشگاه‌ها و مراکز کاردرماني معتبر جهان است.

امکان تمديد تاريخ اعزام به خدمت مشمولان غيرغايب متقاضي کنکور 98

معاون احضار و اعزام سازمان وظيفه عمومي نيروي انتظامي از تمديد تاريخ اعزام به خدمت مشمولان غيرغايبي که مجاز به انتخاب رشته در آزمون ورودي سال 98 دانشگاه ها شده اند، خبر داد.به گزارش ايسنا، سرهنگ نجف حميدزاده در اين باره گفت:‌ مشمولاني که برگ آماده به خدمت بدون غيبت به تاريخ يکم و نوزدهم شهريورماه سال جاري را دارند و در آزمون ورودي سال 98 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي شرکت و مجاز به انتخاب رشته شده اند، در صورت تمايل ميتوانند به مدت يک دوره تاريخ اعزام به خدمت خود را تمديد کنند.وي افزود:متقاضيان مي‎بايست به همراه برگ اعلام نتايج آزمون سراسري دانشگاه ها، از طريق يکي از دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي (پليس+10 ) براي ثبت درخواست خود اقدام کنند.براساس گزارش سايت پليس، معاون احضار و اعزام سازمان وظيفه عمومي ناجا بيان کرد:درخواست‎هاي مشمولان از سوي سازمان وظيفه عمومي بررسي و در صورت احراز شرايط، تاريخ اعزام آنان به مدت يک دوره تمديد و متقاضيان مي بايست برگ جديد آماده به خدمت را از طريق دفاتر مذکور دريافت کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي