جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6186


فروش اعتباري خوراک به واحدهاي پايين‌دستي پالايشي

زنگنه:
بعضي از کشورهاي نفتي خاورميانه به آمريکا بيشتر احتياج دارند


معادلات انرژي


ميز خبر


 فروش اعتباري خوراک به واحدهاي پايين‌دستي پالايشي 

 
دبير کل انجمن صنفي کارفرمايي صنعت پالايش نفت با اشاره به فروش اعتباري مواد اوليه واحدهاي پايين دستي پالايشگاه‌ها، ‌ گفت: اکنون بحث فروش اعتباري مواد اوليه به شرکت‌ها را در دستور کار داريم زيرا با توجه به تحريم‌ها، ‌شرکت‌هاي پالايشي با تمام ظرفيت روزانه 1.75 ميليون بشکه نفت را پالايش مي‌کنند و مواد اوليه بيشتري توليد مي‌شود که ذخيره‌سازي آنها مشکل‌ساز و خطرآفرين است.به گزارش ايرنا ،ناصر عاشوري، دبير کل انجمن صنفي کارفرمايي صنعت پالايش نفت با بيان اينکه پالايشگاه‌ها دو نوع فرآورده توليد مي‌کنند، ‌ ادامه داد: اين فرآورده‌ها شامل فرآورده‌هاي اصلي مانند بنزين، سوخت هواپيما و ... و فرآورده‌هاي ويژه مانند انواع حلال‌ها، لوبکات، وکيوم باتوم و ... مي‌شود.وي افزود: تامين خوراک صنايع پايين‌دستي وابسته به نفت نيز بايد از سوي پالايشگاه‌ها انجام شود.

عاشوري با اشاره به اينکه پالايشگاه‌هاي کشور از نظر کمي و کيفي پيشرفت کرده‌اند، ‌ گفت: تا آنجا که از آذر ماه سال گذشته يک ليتر بنزين به کشور وارد نشده و پالايشگاه ستاره خليج فارس به تنهايي روزانه 45 ميليون ليتر بنزين توليد مي‌کند.وي ظرفيت توليد بنزين کشور را روزانه بيش از 100 ميليون ليتر عنوان کرد و ادامه داد: اين در شرايطي است که مصرف بنزين کشور حدود 85 تا 90 ميليلون ليتر در روز است و در تلاشيم تا مازاد مصرف به کشورهاي همسايه صادر شود.

دبير کل انجمن صنفي کارفرمايي صنعت پالايش نفت تاکيد کرد: ‌با توجه به توان کشور در تامين بنزين مورد نياز، ‌ در اين مرحله از تحريم‌ها، ‌صحبتي از تحريم بنزين مطرح نشد.

وي در مورد ارتقا کيفيت فرآورده‌هاي توليد شده در پالايشگاه‌ها نيز گفت: اکنون شاهد آن هستيم که بنزين يورو 4 و 5 در حد ضرورت و نياز توليد شده و از نيمه دوم سال گذشته تا امروز آثاري از آلايندگي هوا در کلانشهرهاي تهران، مشهد، اصفهان و ... نمي‌بينيم.عاشوري با اشاره به اينکه توليد سوخت پاک براي پالايشگران مشکلاتي ايجاد کرده، ‌ افزود:‌ اما با توجه به آنکه مردم بايد سوخت پاک در اختيار داشته باشند اينکار از سوي پالايشگاه‌ها انجام شد تا آنجا که ديگر نيازي به توليد بنزين سوپر در کشور نيست زيرا بنزين يورو توليد شده در کشور از استانداردهاي بين‌المللي نيز بالاتر است.وي به طرح نمايندگان براي افزايش ظرفيت پالايشگاه‌هاي نفتي و گازي اشاره کرد و ادامه داد:‌ اين طرح در مجلس تصويب و شوراي نگهبان نيز آن را تاييد کرده است و اميدواريم دولت تا 2 ماه آينده آيين‌نامه‌هاي اجرايي مربوط به آن را ابلاغ کند.

عاشوري اظهار اميدواري کرد که با ايجاد زيرساخت‌هاي لازم، ‌ ظرفيت‌هاي بخش خصوصي و مردمي و پول‌هاي سرگردان به جاي حرکت در بازارهايي مانند طلا، ‌ سکه و ارز به اين سمت بيايد تا جلوي خام‌فروشي را گرفته شده و براي صادرات برنامه‌ريزي کنيم.وي يکي از موضوعات چالش برانگيز را انتقال اختيار دولت براي قيمت‌گذاري فرآورده‌هاي ويژه به پالايشگاه‌هاي بخش خصوصي دانست و ادامه داد: ‌پالايشگاه‌ها نيز اين اختيار را به انجمن صنفي دادند تا بر اساس فرمولي که فاکتورهاي قيمت نفت خام فوب خليج فارس و نشريه پلاتس و همچنين ارز نيمايي محاسبه مي‌شود، قيمت اين فرآورده‌ها را براي عرضه در بورس محاسبه کنند.

به گفته عاشوري با توجه به اين عوامل، ‌هر زمان که قيمت نفت خام نوسان داشته باشد، ‌قيمت مواد اوليه واحدهايي مانند روغن‌سازي‌ها و يا قيرسازي‌ها نيز تغيير مي‌کند.

وي سود پالايشگاه‌هاي خصوصي با سرمايه‌گذاري بيش از 300 ميليارد توماني را در سال گذشته 4 تا 9 درصد عنوان کرد و گفت: ‌اين در شرايطي است که شرکت‌هاي روغن‌سازي سودي بين 15 تا 31 درصد را در سال گذشته ثبت کرده‌اند بنابراين ادعاي زيان اين شرکت‌ها به دليل افزايش قيمت مواد اوليه نمي‌تواند درست باشد.عاشوري افزود: ‌بنابراين گران‌فروشي در کار نيست زيرا سه ماه پيش قيمت را 13 درصد کاهش داديم و در روزهاي گذشته نيز با کاهش قيمت نفت از 6 تا 26 درصد کاهش قيمت را ثبت کرده‌ايم.

وي در پاسخ به انتقاداتي در مورد افزايش محصول نهايي روغن موتور در بازار نيز گفت: فرآيند توليد تا مصرف بر عهده وزارت صمت است و ما تنها مواد اوليه را به توليدکنندگان مي‌دهيم.دبير کل انجمن صنفي کارفرمايي صنعت پالايش نفت با بيان اينکه امکان ذخيره‌سازي براي فرآورده‌هاي نفتي امکان‌پذير نبوده و خطرافرين و مشکل‌ساز است، ‌ادامه داد: اکنون بحث فروش اعتباري مواد اوليه به شرکت‌ها را در دستور کار داريم زيرا با توجه به تحريم‌ها، ‌شرکت‌هاي پالايشي با تمام ظرفيت روزانه 1.75 ميليون بشکه نفت را پالايش مي‌کنند.


 زنگنه:
 بعضي از کشورهاي نفتي خاورميانه به آمريکا بيشتر احتياج دارند 

 وزير نفت در واکنش به اظهارات اخير مقامات ايالات متحده آمريکا مبني بر اينکه آمريکا به نفت خاورميانه احتياجي ندارد، با تمسخر گفت: آمريکا راست مي گويد، نفت خاورميانه به آمريکا نياز دارد؛ يعني بعضي از کشورهاي نفتي خاورميانه به آمريکا بيشتر احتياج دارند؛ تا آمريکا نسبت به آنها.

به گزارش ايسنا، بيژن زنگنه وزير نفت در حاشيه جلسه هيئت دولت در پاسخ پرسشي درباره اظهارات اخير مقامات ايالات متحده آمريکا مبني بر اينکه آمريکا به نفت خاورميانه احتياجي ندارد، با تمسخر گفت: آمريکا راست مي گويد، نفت خاورميانه به آمريکا نياز دارد؛ يعني بعضي از کشورهاي نفتي خاورميانه به آمريکا بيشتر احتياج دارند؛ تا آمريکا نسبت به آنها.

وي گفت: واقعا آمريکا با توجه به نفت شِل نياز به نفت خاورميانه ندارد، اما همچنان واردات نفتي دارد.


 معادلات انرژي 

 آگاهي از تازه‌ترين شرايط صدور کارت سوخت

شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي با توجه به تعداد کارت‌هاي سوخت موجود در باجه که معطل مانده اطلاعيه‌اي صادر کرد.به گزارش ايسنا، در اطلاعيه‌ شرکت آمده است: با توجه به اينکه تعداد کارت‌هاي سوخت موجود در باجه معطله يک ميليون و 100 هزار عدد است، به اطلاع هم‌وطنان مي‌رساند براي آگاهي از وضع صدور کارت سوخت خود مي‌توانند:

1- با مراجعه به سايت epolic.ir و وارد کردن شماره پلاک خودرو، بارکد پستي کارت سوخت خود را دريافت کنند.

2- سپس با درج بارکد در لينک سايت post.ir، کد رهگيري مرسوله پستي را دريافت و با همراه داشتن مدرک شناسايي معتبر مالک خودرو و مدارک شناسايي وسيله نقليه، به اداره پست مراجعه کنند.

توليد نفت در ميدان مشترک ياران شمالي افزايش يافت

سرپرست طرح توسعه ميدان ياران شمالي در شرکت متن، از تثبيت پمپ درون‌چاهي (ESP) در چاه شماره 4 اين ميدان مشترک خبر داد و گفت: با تثبيت و راه‌اندازي دائمي اين پمپ، يک‌هزار بشکه به توليد اين ميدان مشترک افزوده شده است.به گزارش وزارت نفت، محمدعلي اژدري افزود: پس از ترخيص دکل و تکميل تاسيسات سرچاهي، پمپ درون‌چاهي مستقر بر چاه شماره 4 ميدان ياران شمالي به‌صورت دائم راه‌اندازي شده است.وي با بيان اينکه اين پمپ در عمق حدود 2300 متري در درون لوله آستري هفت اينچي نصب شده، ادامه داد: پمپ مربوطه پس از گذشت 48 ساعت از راه‌اندازي دائمي، در شرايط تثبيت‌شده‌اي (Stable) قرار گرفته است.

بر اساس اين گزارش، قطر خارجي اين پمپ 4 اينچ و طول مجموعه پمپ حدود 17 متر است و عملکرد اين پمپ، راهنماي مؤثري در انتخاب و به‌کارگيري روش‌هاي نگهداشت توليد و ازدياد برداشت از چاه‌هاي مخازن سروک ميدان‌هاي غرب کارون خواهد بود.تورج دهقاني، مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه نفت پيش از اين، ضمن اعلام خبر نصب اين پمپ در چاه شماره 4 ميدان ياران شمالي، اعلام کرده بود که طبق روال طبيعي، بايد منتظر نتايج عملکرد پمپ ماند که با توجه به صحبت‌هاي سرپرست طرح، عملکرد اين پمپ رضايت‌بخش گزارش شده است.

طرح توسعه ميدان نفتي ياران شمالي با ظرفيت توليد روزانه 30 هزار بشکه نفت، آبان‌ماه سال 95 افتتاح و پس از مدتي با افت توليد روبه‌رو شد که به اين منظور، استفاده از پمپ‌هاي درون‌چاهي براي افزايش دوباره توليد ميدان در دستور کار قرار گرفت و در اين راستا، نخستين پمپ درون‌چاهي، تيرماه پارسال در چاه شماره 14 اين ميدان نصب شد که عملکرد آن به دليل مشکلات فرآيندي دوام چنداني نداشت. به نظر مي‌رسد عملکرد دومين ESP نتايج مطلوبي به همراه دارد و در مسير نگهداشت و افزايش توان توليد اين ميدان مشترک موثر خواهد بود.


 ميز خبر 

 کاهش قيمت نفت درپي رشد ذخاير آمريکا

قيمت نفت در معاملات روز چهارشنبه بازار جهاني پس از انتشار آماري که رشد غيرمنتظره ذخاير نفت آمريکا در هفته گذشته را نشان داد، با کاهش روبرو شد.

به گزارش ايسنا، بهاي معاملات آتي نفت برنت 35 سنت يا 0.6 درصد کاهش پيدا کرد و به 60 دلار و 95 سنت در هر بشکه رسيد. نفت برنت روز سه شنبه با اعلام خبر به تعويق افتادن اعمال عوارض واردات از سوي آمريکا روي برخي از کالاهاي چيني، 4.7 درصد رشد کرده بود که بزرگترين رشد يک روزه از دسامبر بود.

بهاي معاملات آتي نفت آمريکا 46 سنت يا 0.8 درصد کاهش يافت و به 56 دلار و 64 سنت در هر بشکه رسيد در حالي که چهار درصد رشد قيمت تجربه کرده بود.

بازارها در هفته‌هاي اخير تحت تاثير تشديد اختلافات تجاري آمريکا و چين و به دليل رفتارهاي غيرقابل پيش‌بيني رييس جمهور آمريکا ملتهب مانده‌اند.

گرک مک‌کنا، اسرتژيست ارشد شرکت مشاوره مالي "مک‌کنا ماکرو" در اين باره گفت: پيش‌بيني اين‌که رييس جمهور آمريکا چه اقدامي انجام خواهد داد هر روز دشوارتر مي‌شود.

وزارت بازرگاني چين در بيانيه‌اي اعلام کرد: مقامات تجاري آمريکا و چين در يک مکالمه تلفني موافقت کردند دو هفته ديگر دوباره گفت و گو کنند.

آمار گروه صنعتي موسسه امريکن پتروليوم نشان داد: ذخاير نفت آمريکا هفته گذشته رشد غيرمنتظره‌اي داشته است. ذخاير نفت آمريکا 3.7 ميليون بشکه افزايش يافته و به 443 ميليون بشکه رسيده در حالي که تحليلگران کاهش اين ذخاير به ميزان 2.8 ميليون بشکه را پيش‌بيني کرده بودند.

جدا از نشانه‌هاي کاهش تنش‌هاي تجاري ميان آمريکا و چين، تحليلگران اظهار کردند قيمت‌هاي نفت از اين باور که عربستان سعودي کاهش توليد خود را حفظ خواهد کرد پشتيباني شدند.

براساس گزارش رويترز، عربستان سعودي که بزرگترين صادرکننده عضو اوپک است، هفته گذشته اعلام کرد: براي کمک به کاهش سطح ذخاير جهاني قصد دارد صادرات نفت خود را در ماه‌هاي اوت و سپتامبر پايين هفت ميليون بشکه در روز نگه دارد.

اوپک و متحدانش که به گروه اوپک پلاس معروف هستند، توافق کردند توليد خود را از ابتداي امسال تا سه ماهه اول سال 2020 به ميزان 1.2 ميليون بشکه در روز محدود نگه دارند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي