جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6186


تاثير داروهاي پوکي استخوان بر کاهش خطر مرگ و مير


افزايش خطر ابتلا به ديابت با داروي کلسترول


يادداشت


مقاله


 تاثير داروهاي پوکي استخوان بر کاهش خطر مرگ و مير  

 به گزارش ايسنا، محققان استراليايي بر اساس دو مطالعه دريافتند داروهاي بيسفوسفونات نيتروژن که معمولا در درمان پوکي استخوان تجويز مي‌شوند خطر مرگ و مير زودهنگام را در يک گروه 6000 نفري حدود 34 درصد کاهش ‌داده‌اند.به گفته محققان کاهش خطر مرگ زودهنگام ناشي از مصرف داروهاي پوکي استخوان به طور چشمگيري به دليل جلوگيري از تخريب حجم استخواني است. يافته‌هاي بدست آمده نشان‌دهنده فوائد حائز اهميت داروهاي تاييد شده پوکي استخوان براي افرادي است که در معرض پوکي استخوان قراردارند.محققان استراليايي اظهار داشتند: پس از 50 سالگي حدود 40 درصد از زنان و 25 درصد از مردان دچار شکستگي استخوان مي‌شوند که اين شکستگي آنان را در معرض شکستگي‌هاي بيشتر قرار مي‌دهد. هرچند، در حال حاضر کمتر از 30 درصد زنان و 20 درصد از مردان که دچار شکستگي شده‌اند از داروهاي تاييد شده پوکي استخوان دريافت مي‌کنند.يکي از محققان اين مطالعه گفت: اين باور اشتباهي است که تنها زنان دچار پوکي استخوان مي‌شوند و بسياري از افراد داروهاي تجويزي توصيه شده مصرف نمي‌کنند. اين درحاليست که داروهاي پوکي استخوان نه تنها خطر شکستگي‌هاي بيشتر را کاهش مي‌دهد بلکه خطر مرگ و مير را در دوره 15 ساله کاهش مي‌دهد.


 افزايش خطر ابتلا به ديابت با داروي کلسترول  

 به گزارش مهر، «ويکتوريا زيگمونت» سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: ما با بررسي گزارشات سلامت و داده هاي مربوط به بيماران دريافتيم تلاش براي کاهش بيماري قلبي مي تواند در يک مشکل ديگر سلامت نيز نقش داشته باشد.استاتين ها گروهي از داروهاي کاهنده کلسترول و فشارخون هستند که خطر حمله قلبي و سکته را نيز کاهش مي دهند.محققان دريافتند مصرف کنندگان استاتين ها در مقايسه با افرادي که اين داروها را مصرف نمي کنند بيش از دو برابر در معرض خطر ابتلا به ديابت قرار دارند. حتي کساني که بيش از دو سال از مصرف داروهاي کاهش کلسترول شان مي گذرد بيش از سه برابر در معرض ريسک ابتلا به ديابت قرار دارند.زيگمونت در اين باره مي افزايد: استاتين ها در پيشگيري از حملات قلبي و سکته بسيار موثر هستند. ما براساس نتايج اين مطالعه هرگز پيشنهاد به قطع مصرف اين داروها نمي کنيم. اما اين يافته ها مي تواند راه هاي براي پيشگيري از ديابت ارائه دهد.


 يادداشت 

 
مشكلات چپ‌دست‌ها در دنيايي كه راست‌ها زور مي‌گويند!

ابراهيم علي آبادي

حتما مادربزرگ‌ها و مادرهايي را به‌خاطر داريد يا داستان‌هايي از آن‌ها شنيده‌ايد كه به محض مطلع شدن از چپ دست بودن فرزندشان، دست چپ او را مي‌بستند تا مجبور شود از دست راست خود استفاده و لاجرم به زور و اجبار و برخلاف طبيعت و ‍ژنتيكش راست دست شود.اين كودكان البته فشارهاي زياد جسمي و رواني متحمل مي‌شدند. چپ‌دستي تا مدت‌ها در جامعه ما پذيرفته نبود و نوعي انگ ناخوشايند به شمار مي‌رفت.

بعدها و رفته‌رفته با پيشرفت علم و دانش بشري، عده‌اي براي شكستن اين تابو و توهم، مسئله را اين‌طور مطرح كردند كه از قضا چپ‌دست‌ها از راست‌دست‌ها باهوش‌ترند؛ پس آن‌ها را رها كنيد چپ‌دست بمانند! البته كه اين ترفند تنها براي بين بردن قبح چپ‌دستي و جلوگيري از آزار ديدن كودكان بود.

اما چپ‌دستي، در دنيايي كه راست‌دست‌ها بر آن حكمراني مي‌كنند، بسيار سخت است؛ اغلب وسايل و امكانات از وسايل خانه گرفته تا مبلمان شهري و هر چيز ديگري كه به فكرتان برسد، براي راست‌دست‌ها ساخته شده است و يك فرد چپ‌دست حتي نمي‌تواند به‌راحتي از وسيله‌اي مثل قيچي يا يك صندلي معمولي دانشگاهي استفاده كند.

از كل جمعيت جهان فقط 10 درصد چپ‌دست هستند. يعني با در نظرگرفتن کل جمعيت جهان، چپ‌دست‌ها فقط 708 ميليون و 400 هزار نفرند. طبعا صنعت و تجارت، نمي‌تواند و نمي‌خواهد بر روي اين تعداد اندك سرمايه‌گذاري كند.هر چند در سال‌هاي اخيرمواردي از رعايت حال اين افراد در دكوراسيون شهري ديده مي‌شود. اما هنوز تا رسيدن به حد مطلوف فاصله زيادي داريم؛ آب گرم و سرد تمام شيرهاي آب، گيت‌هاي ورودي متروها، استفاده از آچارها و ابزار، نواختن انواع سازها، تنها نمونه‌هاي كوچكي از مشكلات اين افراد است. البته اين كه فردي بتواند هر دودست خود را توانمند كند و دودستي باشد، بسيار خوب است، اما چه مي‌توان كرد وقتي‌كه مردم معمولا تك‌دست هستند و تنها يك دست بسيار فعال و توانمند دارند. اين مورد حتي در مورد پا هم ديده مي‌شود و برخي افراد چپ پا هستند. و البته جا دارد بگوييم كه حيوانات چپ‌دست و پا هم داريم!

چپ دستي در ميان مردان دو درصد بيشتر از زنان است و علاوه بر تمام مشكلات اجتماعي،.احتمال ابتلا چپ‌دست‌ها به بيماري‌هايي مانند سرطان سينه در زنان، بيماري‌هاي قلبي و بيمارهاي خود ايمني، احتمال ابتلا به بيماري‌هاي رواني و عصبي مثل اوتيسم، افسردگي، اختلال دوقطبي، اختلال اضطراب، ام‌اس (Multiple sclerosis)، اعتياد به الکل و بيماري پارکينسون فقط در زنان چپ‌دست هم، بيشتر از افراد راست‌دست است.

دقيقا به دليل همين مشكلات است كه يك روز جهاني براي چپ‌دست‌ها انتخاب شده؛13 آگوست سال 1976 به همت ديين کمپبل (Dean R, Campbell) بنيان‌گذار اتحاديه بين‌المللي چپ‌دست‌ها (Lefthanders International, Inc.)، روز بين‌المللي چپ‌دست‌ها نام‌گذاري شد.هدف کمپبل از تشکيل اين اتحاديه افزايش آگاهي از امتيازها و مشکلات چپ‌دست بودن در دنياي راست‌دست‌ها بود.


 مقاله 

 لباس نو مي خريد، حتما آن را بشوييد؟

تهيه و تنظيم: مهسا خدامراد

نو بودن و تازگي براي همه آدم ها خوشايند است و پوشيدن لباس نو اين حس را تقويت مي کند اما از آن جا که نمي دانيد لباس هاي نو چه مسيري را طي کرده است و در مسير توليد از چه مواد و رنگ هاي شيميايي براي ساخت آن استفاده و توسط چه افرادي پرو شده است بايد مراقب باشيم که با پوشيدن اين لباس ها دچار بيماري نشويم .

مانند حساسيت هاي پوستي،راش پوستي نوعي درماتيت پوستي است که روزها بعد از تماس با ماده حساسيت زا به وجود مي آيد و در اين صورت نمي توان دليلي براي آن يافت اما اگر در چند روز گذشته لباس نوبه تن کرده و بعد از آن دچار حساسيت پوستي شده ايد به دنبال علت آن در لباس تان باشيد .پارچه هاي مصنوعي، مانند پلي استر و نايلون حاوي ميزان بيشتري از رنگ هاست که مي تواند دليل حساسيت پوستي باشد بنابراين لباس نوي خود، به‌ويژه لباس هاي ورزشي را پيش از پوشيدن بشوييد.

باورتان مي شود که مواد شيميايي لباس هاي نو ، سرطان زاست ؟

کينولين ماده شيميايي است كه رشد تومورها را در نمونه هاي آزمايشگاهي تحريک مي کند. اين در حالي است که ميزان زيادي از کينولين در پلي استر وجود دارد. از اين رو، لباس هاي تهيه شده از آن بايد به خوبي شسته شود.

شست وشوي لباس ها مي تواند ميزان مواد شيميايي موجود در آن ها را کاهش دهد. مواد ضد لک ، ضد چروک ، نرم کننده ها و تثبيت کننده هاي رنگ، گزينه هايي است که مي توان در گروه مواد مضر قرار داد. حتما قبل از پوشيدن لباس نو آن را شسته و بعد تن كنيد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي