جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6186


سهام عدالت به‌ صورت مستقيم به مردم واگذار مي‌‌شود


شيوه تهاتر بدهي‌هاي دولت ابلاغ شد


نهادهاي مالي


تريبون


 سهام عدالت به‌ صورت مستقيم به مردم واگذار مي‌‌شود 

 رئيس کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي گفت: يکي از راهکارهاي موردنظر استفاده از ظرفيت صندوق قابل معامله در بورس براي واگذاري سهام عدالت بود که نقدهايي به آن وارد شد و از گردونه پيشنهادات حذف و مقرر شد سهام عدالت به صورت مستقيم به مردم واگذار شود.به گزارش تسنيم، حميدرضا فولادگر رئيس کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي و نظارت بر اجراي اصل44 قانون اساسي درباره واگذاري سهام عدالت به مردم گفت: جلسات بسياري با حضور رييس سازمان خصوصي سازي، نمايندگان وزارت اقتصاد، بانک مرکزي و سازمان بورس به منظور بررسي نحوه واگذاري سهام عدالت برگزار شد.نماينده مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي افزود: يکي از راهکارهاي موردنظر استفاده از ظرفيت ETFها(صندوق قابل معامله در بورس) براي واگذاري سهام عدالت بود که نقدهايي به آن وارد شد به همين دليل ETFها از گردونه پيشنهادات حذف و در نهايت مقرر شد؛ سهام عدالت به صورت مستقيم به مردم واگذار شود.

وي درباره برخي گمانه زني‌ها مبني بر اينکه با واگذاري سهام عدالت به مردم، ارزش اين سهام افت شديدي پيدا مي‌کند، اظهار کرد: زمينه واگذاري بايد به‌گونه‌اي فراهم شود که مردم علاوه بر اينکه مالکيت سهام را برعهده مي‌گيرند، آن را نيز مديريت کنند.

هدف از واگذاري سهام عدالت ايجاد نقدينگي براي مردم نيست

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس با بيان اينکه هدف از واگذاري سهام عدالت ايجاد نقدينگي براي مردم نيست، اضافه کرد: نه تنها سهام عدالت نبايد دفعتي به مردم واگذار شود بلکه بايد به تدريج در اختيار صاحبان آن قرار گيرد، در واقع سهام عدالت بايد جنبه ثروت براي مردم داشته باشد.

رييس کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي و نظارت بر اجراي اصل44 قانون اساسي با بيان اينکه مردم نبايد به دنبال نقد کردن سهام عدالت باشند، تصريح کرد: اگر با واگذاري سهام عدالت به مردم، همه به دنبال فروش آن باشند، اين سهام از هدف خود که ايجاد ثروت است، دور مي‌شود.


 شيوه تهاتر بدهي‌هاي دولت ابلاغ شد 

 رييس سازمان برنامه و بودجه شيوه‌نامه اجرايي تسويه و تهاتر بدهي‌هاي دولت به اشخاص حقيقي و حقوقي غيردولتي يا بدهي اشخاص يادشده به دولت يا بانک‌ها ومؤسسه‌هاي اعتباري غيربانکي را ابلاغ کرد.به گزارش ايسنا، محمدباقر نوبخت - معاون رييس‌جمهور - در بخشنامه‌اي به تمام دستگاه‌هاي اجرايي، شيوه‌نامه اجرايي بند «و» تبصره (5) ماده واحده قانون بودجه سال 1398 کل کشور را به منظور تسويه و تهاتر بدهي‌هاي دولت به اشخاص حقيقي و حقوقي غيردولتي يا بدهي اشخاص يادشده به دولت يا بانک‌ها و مؤسسه‌هاي اعتباري غيربانکي، ابلاغ کرد.بر اساس اين بخشنامه، ظرفيت قانوني يادشده با هدف تسويه بدهي‌هاي قطعي دولت به اشخاص حقيقي و حقوقي غيردولتي از طريق تهاتر بدهي آنها با دولت (نوع اول) يا تهاتر بدهي اشخاص يادشده با بانک‌هايي که به بانک مرکزي بدهکار هستند (نوع دوم) به ترتيب زير پيش‌بيني شده است.

اسناد تسويه خزانه نوع اول؛ اسناد تعهدي خاصي که به منظور تسويه مطالبات قطعي معوق دولت (مشروط به پرداخت بيست و پنج درصد (25) آن به صورت نقدي توسط اشخاص متقاضي مشمول به دستگاه طلبکار) از اشخاص متقاضي مشمول با بدهي‌هاي قطعي دولت بابت اعتبارات تملک دارايي سرمايه‌اي به اشخاص مذکور صادر مي‌شود.

اسناد تسويه خزانه نوع دوم؛ اسناد تعهدي خاصي که به منظور تسويه بدهي اشخاص متقاضي مشمول به بانک مرکزي يا بانک‌ها و موسسات اعتباري غيربانکي (از طريق تسويه بدهي بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي به بانک مرکزي) که تا پايان سال 1396 ايجاد شده است، با بدهي‌هاي قطعي دولت به اشخاص مذکور صادر مي‌شود.بر اساس اين بخشنامه، صدور هر گونه اسناد (اوراق) تسويه خزانه توسط وزارت امور اقتصادي و دارايي به منظورتسويه و تهاتر بدهي‌هاي دولت به اشخاص حقيقي و حقوقي غيردولتي يا بدهي اشخاص يادشده به دولت يا بانک‌ها و موسسه‌هاي اعتباري غيربانکي، منوط به اخذيه تأييديه از اين سازمان و صدور تخصيص اعتبار است.


 نهادهاي مالي 

 برگزاري مرحله دوم قرعه کشي " طرح همگامان سپه 2"

بانک سپه - مراسم قرعه کشي مرحله دوم طرح همگامان سپه 2 با حضور فرحي عضو هيئت مديره بانک سپه و همچنين جمعي از مشتريان بانک، يکشنبه 20 مرداد ماه مقارن با عيد سعيد قربان برگزارشد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني بانک سپه، در اين مراسم 26 نفر برنده خوش شانس نقدي اين جشنواره و 3750 نفر برنده تسهيلاتي طرح مشخص شدند.

رشد16درصدي تسهيلات اعطايي ريالي-صادراتي در بانک توسعه صادرات

بانک توسعه صادرات - ارزيابي هاي آماري در بانک توسعه صادرات نشان مي دهد، در دومين ماه از فصل بهار 98 برابر با 11.7 هزار ميليارد تومان تسهيلات به بخش بازرگاني پرداخت شده، که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که اين رقم 9700 ميليارد تومان بوده، رشد 20.3 درصدي را تجربه کرده است.

به گزارش روابط عمومي بانک توسعه صادرات ،اطلاعات منتشر شده از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت از تسهيلات اعطايي و ضمانت هاي صادره در بخش صادرات از سوي «بانک توسعه صادرات»، نشان از اين دارد که ارزش تسهيلات اعطايي ريالي - صادراتي از سوي اين بانک تا پايان ارديبهشت ماه سال 98 برابر با 3 هزار و877 ميليارد ريال بوده، که در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته با رشد 16 درصدي مواجه بوده است.

اما مطابق آمارها، ارزش تسهيلات اعطايي ارزي - صادراتي در بازه زماني ياد شده از سوي «بانک توسعه صادرات» تا پايان ارديبهشت ماه 98 به دليل تحريم هاي بين المللي که صنعت بانکداري ايران را نشانه گرفته بود نسبت به مدت مشابه سال گذشته روندي کاهشي را طي کرده است؛ اما متوليان بانک توسعه درصدد رفع موانع موجود براي تسهيلات دهي ارزي – صادراتي به بازرگانان هستند.

با «بله» در سواحل کيش قدم بزن!

بانک ملي - با شرکت در جشنواره عيد تا عيد اپليکيشن «بله»، در سواحل کيش قدم بزنيد.

به گزارش روابط عمومي بانک ملي ايران، اين جشنواره از عيد قربان تا عيد غدير مصادف با 21 تا 29 مردادماه برقرار است و علاقه مندان به شرکت در آن تنها کافي است با خريد شارژ و بسته اينترنت تلفن همراه خود از طريق اين اپليکيشن، وارد جشنواره شده و کسب امتياز کنند.

سفر به جزيره زيباي کيش با يک نفر همراه و اقامت در هتل «ترنج» جايزه ويژه اين جشنواره است و قرعه‌کشي آن در شهريورماه از طريق کانال‌ رسمي بله اعلام مي‌شود.

هر يک هزار تومان خريد شارژ يا بسته اينترنت در اين جشنواره يک امتياز است و با خريد بيشتر، شانس برنده شدن در قرعه‌کشي افزايش پيدا مي کند

اهتزاز پرچم بانک ايران زمين بر فراز قله سبلان

بانک ايران زمين - کوه نورد استانهاي آذربايجان شرقي، غربي و اردبيل بر فراز سومين قله بلند ايران به اهتزاز درآمد.

به گزارش روابط عمومي بانک ايران زمين، يزداني معاون اداري مالي، موسوي رئيس شعبه مشکين شهر و هاشمي رئيس شعبه تبريز مديريت شعب استان هاي آذربايجان شرقي، غربي و اردبيل به قله 4811 متري سبلان صعود کردند و پرچم بانک ايران زمين را بر فراز اين قله به اهتزاز درآورد.

بانک ايران زمين ضمن آرزوي توفيق براي اين همکاران ورزشکار، سلامتي و تندرستي آنان را از خداوند متعال خواستار است.

اعطاي تسهيلات به جامعه پزشکي کشور در قالب طرح مهر سلامت 98

بانک رفاه - بانک رفاه کارگران با هدف تداوم روند ارائه خدمات مطلوب و متمايز در شبکه بانکي به فعالان حوزه سلامت کشور "طرح مهر سلامت 98" را ارائه کرد.

به گزارش روابط عمومي بانک رفاه کارگران، اين بانک در راستاي تامين نيازهاي مالي فعالان حوزه سلامت کشور و با هدف توسعه و ارتقاء بيش از پيش ارائه خدمات درماني و بهداشتي در سطح کشور در قالب "طرح مهر سلامت 98 " به جامعه پزشکي کشور، اعضاي هيأت علمي کشور فاقد پروانه مطب شاغل در مراکز درماني، پرستاران شاغل در مراکز درماني که داراي شماره نظام پرستاري از سازمان نظام پرستاري جمهوري اسلامي هستند و ساير کارکنان شاغل تمام وقت در مراکز درماني که مرکز مربوطه نيز داراي حساب نزد بانک رفاه بوده و يا نسبت به افتتاح حساب اقدام کند و داروخانه ها تسهيلات مي دهد.

مدت اجراي اين طرح تا پايان شهريور ماه 99 خواهد بود و متقاضيان واجد شرايط مي توانند به منظور تأمين سرمايه در گردش، مواد اوليه، ابزار کار، لوازم يدکي و يا خريد ماشين آلات، تجهيزات و تأسيسات، تعميرات اساسي و بازسازي کامل محل فعاليت (مطب/داروخانه)/ واحد مسکوني، تأمين اموال و خدمات مورد نياز مشمولان طرح و اعضاي درجه يک خانواده (تحت تکفل) و خريد محل مطب يا داروخانه استفاده کنند.

بانک شهر موفق در حمايت از توسعه و عمران شهرها

بانک شهر - شهردار کلانشهر اهواز با اشاره به اهميت تعامل بانک شهر با مديريت شهري کلانشهرها، اقدامات اين بانک را در حمايت از توسعه و عمران شهرها موفق دانست و بر ضرورت توسعه روابط متقابل در راستاي خدمت رساني هرچه بهتر به شهروندان تاکيد کرد.

به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر، موسي شاعري با اشاره به سابقه خوب و قابل توجه ميان مديريت شهري اهواز و اين بانک گفت: با استفاده از ظرفيت ها و پتانسيل هاي بانک شهر ، مي توان خدمات بهتر و شايسته تري به شهروندان ارائه داد.

وي با تاکيد بر لزوم حمايت بيشتر بانک شهر از اجراي پروژه هاي شهري اهواز افزود: اميدواريم اين بانک با اختصاص تسهيلات ويژه به منظور توسعه و آباداني، کلانشهر اهواز را نيز همانند ساير کلانشهرهاي کشور ياري کند.شهردار اهواز با اشاره به محبوبيت بانک شهر در شبکه بانکي کشور ، تصريح کرد: خوشبختانه يکي از ماموريت هاي اين بانک، کمک به توسعه و عمران شهرهاست که تاکنون نيز در توجه به اين مهم، موفق عمل کرده است.


 تريبون 

 سرپيچي بانک‌ها از دستور بانک مرکزي

وام ازدواج هنوز 2 ضامن مي‌خواهد

با وجود بخشنامه بانک مرکزي مبني بر پرداخت وام ازدواج با سفته و يک ضامن معتبر، برخي از بانک‌ها هنوز براي پرداخت اين تسهيلات دو ضامن از متقاضي طلب مي‌کنند.

به گزارش ايسنا، با تصويب مجلس شوراي اسلامي، مبلغ وام ازدواج از سال 1398 دو برابر شد و به 30 ميليون تومان براي هر نفر رسيد، اما دريافت اين تسهيلات از بانک‌ها براي برخي از زوجين اندکي مشکل شده است.در ابتدا قرار بود که بانک‌ها کارت يارانه سرپرست خانوار را به عنوان ضامن تسهيلات قبول کنند، اما با توجه به اين مبلغ پرداختي يارانه سرپرست خانوار، عمدتا کمتر از اقساط تسهيلات بود، بانک‌ها از پذيرفتن اين کارت خودداري کردند.به اين ترتيب، پيدا کردن ضامن براي دريافت وام ازدواج به معضلي تبديل شد که گريبان برخي از متقاضيان اين تسهيلات گرفت.بانک‌ها در حال حاضر براي پرداخت تسهيلات خرد به مردم، به ازاي هر 20 ميليون تومان، يک ضامن از گيرنده تسهيلات طلب مي‌کنند و در مورد اين تسهيلات نيز همين روال را پيش گرفتند.

مشکلات جوانان براي پيدا کردن ضامن

اعظم کريمي، مديرکل برنامه‌ريزي و توسعه اجتماعي جوانان با اشاره به مشکلات تامين ضامن زوج‌هاي جوان براي دريافت وام ازدواج، گفته بود که يکي از مشکلات جوانان به ويژه در شهرستان‌ها، تامين چندين ضامن براي دريافت وام ‌است که به دنبال افزايش مبلغ وام، بانک‌هاي عامل بيش از يک ضامن را طلب مي‌کنند که خوشبختانه با مطرح شدن موضوع در حاشيه جلسه هيات دولت و ابلاغ بانک مرکزي براي پرداخت وام با يک ضامن معتبر و سفته، اين مشکل برطرف خواهد شد.

تکليف بانک مرکزي براي بانک‌ها

ماجرا از اين قرار بود که بانک مرکزي با ابلاغ بخش‌نامه‌اي به شبکه بانکي کشور، اعلام کرد از محل پس‌انداز و جاري قرض‌الحسنه نظام بانکي، به زوج‌هايي که تاريخ عقد آن‌ها بعد از يکم فروردين سال 1396 است و تاکنون وام ازدواج دريافت نکرده‌اند، با اولويت نخست و با سقف فردي 300 ميليون ريال، با دوره بازپرداخت پنج ساله با اخذ يک ضامن معتبر و سفته، تسهيلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت شود.

به نظر مي‌رسيد که با وجود اين ابلاغيه، بانک‌هاي عامل تسهيلات ازدواج نسبت به پرداخت اين تسهيلات با سفته و يک ضامن معتبر، اقدام کنند، اما آن‌چه که اکنون در شعب بانکي مشاهده مي‌شود، خلاف اين موضوع را مي‌رساند.

بررسي بازار ميوه نشان مي دهد:

قيمت ميادين و سطح شهر تفاوت قابل توجهي با يکديگر دارند

بررسي بازار ميوه نشان از آن دارد که همچنان قيمت ميادين و سطح شهر تفاوت قابل توجهي با يکديگر دارند و از سوي ديگر با وجود نظارت و اعمال جريمه از سوي دستگاه‌هاي نظارتي، همچنان برخي از واحدهاي صنفي از ارائه فاکتور و نصب برچسب قيمت خودداري مي‌کنند.

به گزارش ايرنا ، يکي از اقلام پرمصرف سفره ايراني‌ها، ميوه و سبزي‌جات است که از ابتداي سال گذشته با افزايش نرخ تورم، رشد قيمت ارز و افزايش هزينه‌هاي تمام شده توليد و عرضه، همچون ديگر اقلام مصرفي خانوار رشد قيمت قابل توجهي به خود گرفتند.

بررسي قيمت انواع ميوه حکايت از آن دارد که قيمتها تغيير آنچناني در چند روز گذشته نداشته و کمبودي در بازار ميوه وجود ندارد، اما همچنان برخي از افراد براي کسب سود بيشتر، قيمتهاي قابل توجهي را براي ميوه در سطح شهر اعلام مي‌کنند و از سوي ديگر قيمت محصولات را درج نمي‌کنند.

در حال حاضر قيمت انواع ميوه در ميادين اصلي توزيع‌کننده ميوه به صورت عمده در انواع و کيفيت‌هاي مختلف، به شرح زير است:

انبه کيلويي 14 تا 22 هزار تومان، انجير زرد کيلويي 6 تا 10 هزار تومان، انجير سياه کيلويي 5 تا 10 هزار تومان، انگور رطبي کيلويي 4 تا 7 هزار تومان، انگور صاحبي کيلويي 5 تا 10 هزار تومان، انگور عسکري کيلويي 5 تا 7 هزار تومان، آلبالو تخم خارجي کيلويي 6 تا 10 هزار تومان، آلبالو رسمي کيلويي 6 تا 10 هزار تومان، آلو سانترال کيلويي 5 تا 9 هزار تومان، آلو سياه کيلويي 3 تا 8 هزار تومان، آلو شابلون کيلويي 4 تا 8 هزار تومان، آلو قطره طلا کيلويي 3 تا 8 هزار تومان، توت فرنگي کرج کيلويي 7 تا 17 هزار تومان، خربزه کيلويي 1.5 تا 3 هزار تومان، خيار رسمي و گلخانه‌اي کيلويي1.5 تا 3.5 هزار تومان، سيب گلاب کيلويي 3.5 تا 10 هزار تومان، شليل انجيري کيلويي 4 تا 8 هزار تومان، شليل سفيد کيلويي 8 تا 15 هزار تومان، شليل شبرنگ کيلويي 6 تا 10 هزار تومان، شليل شبرنگ سيبي کيلويي 5 تا 10 هزار تومان، طالبي کيلويي 1.5 تا 2.5 هزار تومان، گلابي کيلويي 8 تا 14 هزار تومان، گيلاس تکدانه کيلويي 14 تا 21 هزار تومان، گيلاس صورتي کيلويي 5 تا 9 هزار تومان، موز کيلويي 9 تا 11 هزار تومان، هلو انجيري کيلويي 5 تا 12 هزار تومان، هلو هسته جدا کيلويي 4 تا 10 هزار تومان و هندوانه کيلويي400 تا هزار تومان قيمت‌گذاري شده است.

اين در حالي است که در شهر در سطح مغازه‌هاي خرده‌فروشي به طور ميانگين قيمت هر کيلوگرم سيب ترش و سيب گلاب 6 هزار و 800 تومان، آلبالو رسمي 10 هزار و 500، هلو هسته جدا 10 هزار و 800، خيار بوته‌اي 2 هزار و 700، گوجه‌فرنگي 3 هزار و 300، انبه پاکستاني 19 هزار، انگور عسکري 10 هزار و 500، هندوانه 950، موز 11 هزار و 500، انجير سياه 12 هزار و 500 و آناناس دانه‌اي 36 هزار تومان است.

استعفاي پوري‌حسيني پذيرفته شد

وزير اقتصاد، استعفاي پوري حسيني از رياست سازمان خصوصي‌سازي را پذيرفت و داود خاني را به عنوان سرپرست اين سازمان منصوب کرد.

به گزارش ايسنا، فرهاد دژپسند - وزير امور اقتصادي و دارايي - طي حکمي، داود خاني را به عنوان سرپرست سازمان خصوصي‌سازي منصوب کرد.خاني عضو هيات عامل و معاون برنامه‌ريزي، توسعه منابع و امور پشتيباني سازمان خصوصي‌سازي با حفظ سمت از سوي وزير اقتصاد به عنوان سرپرست اين سازمان منصوب شده است.

پيش از اين، ميرعلي اشرف عبدالله پوري حسيني، رياست سازمان خصوصي‌سازي را عهده‌دار بود که استعفايش مورد موافقت وزير امور اقتصادي و دارايي قرار گرفت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي