جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/06/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6207


فرش ايراني در محاق کارشناسي‎هاي غيرحرفه‎اي

تخت روانچي:
عليرغم تغيير بولتون با آمريکا مذاکره نمي‌کنيم

به دليل شهادت شماري از عزاداران حسيني (ع)؛
3 روز عزاي عمومي در «کربلاء» اعلام شد


الراي مدعي شد: اروپا به دنبال برگزاري مذاکراتي ميان ايران و آمريکا در کويت است


خبر


تفاهم‌نامه مشترک طرح انتقال آب به شرق کشور منعقد شد


سه کشته در پي وقوع طوفان شديد در کره جنوبي


سرمقاله


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها

روحاني در جلسه هيئت دولت:
دو قطبي‌سازي راه پيروزي دشمن را آسان مي‌کند


سازمان ملل:ائتلاف آمريکايي در سوريه مرتکب جنايت جنگي شده است


تاکيد صدراعظم آلمان بر همکاري با ايران براي جلوگيري از تشديد تنش ها


کوپرمن، جايگزين موقت بولتون


يك نكته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


 فرش ايراني در محاق کارشناسي‎هاي غيرحرفه‎اي  

 
دراين که روزگاري فرش ايراني حرف اول در دنياي صادرات اين کالا را مي‌زد، شکي نيست. شايد هنوزهم بسياري از مصرف‌کنندگان در کشورهاي مختلف دنيا، هم‌چنان درپي قالي ايراني باشند. اما اين صنعت مدتي است به چند دليل با افت صادرات مواجه شده است، به‌طوري که سهم صدور و فروش فرش ايراني از 80درصد به 15درصد رسيده است.

يکي از دلايل افت بازارفرش ايراني، البته که نه افت کيفيت فرش ايراني، بلکه تقلب‌هايي است که برخي کشورهاي همسايه در اين مورد انجام مي‌دهند و با کپي‌برداري‌هاي گاه غيرقابل تشخيص، فرش‌هاي دستبافت خود را به اسم فرش ايراني صادر مي‌کنند. در اين مورد يکي از صادرکنندگان باسابقه و موفق بازار فرش مسئله بي‌شناسنامه بودن فرش ايراني را مطرح مي‌کند؛ درحالي‌که معمولا فرش‌هاي ايراني که توسط برخي بازرگانان، شناسنامه‌دارشده اند، هنوز بازار خود را دارند؛ چرا که شناسنامه يک فرش حکم پاسپورت آن فرش را دارد و هويت آن‌را مشخص و تضمين مي‌کند. عمده مشکل ديگر در اين زمينه آن‌چنان که برخي تجار فرش مطرح مي‌کنند عدم همکاري مناسب وزارت بازرگاني و نيز شرکت سهامي فرش ايران با بازرگانان اين عرصه است. اين صادرکنندگان معتقدند وزارت بازرگاني و شرکت سهامي فرش بايد با اين افراد جلساتي داشته و از نظرات و تجربيات آنان استفاده کنند، در حالي‌که به جاي اين کار، بازاريابي‌هاي فرش عمدتا از سوي کارشناسان دولتي صورت مي‌گيرد که حرفه‌اي و جامع نيست چون کارشناسان دولتي، تجربه‌ اين کار را ندارند. چيزهايي در دانشگاه خوانده‌اند که گاهي با واقعيت‌ها تناسب ندارد. نه اطلاعات کامل در زمينه فرش ايران دارند و نه بازارها را به‌خوبي مي‌شناسند. در نتيجه برخي اوقات فقط پيشنهادهاي غلط مي‌دهند که موجب آسيب در اين صنعت ملي شده است.


 تخت روانچي:
  عليرغم تغيير بولتون با آمريکا مذاکره نمي‌کنيم 

 نماينده دائم جمهوري اسلامي ايران در سازمان ملل متحد، برکناري جان بولتون مشاور امنيت ملي ترامپ را يک مساله داخلي دانست و گفت مادامي که سياست تروريسم اقتصادي واشنگتن عليه مردم ايران لغو نشود، مذاکره با آمريکا منتفي است.مجيد تخت روانچي در گفت‌وگوي اختصاصي با ايرنا، افزود: موضوع تغيير و تحولات داخل حکومت‌ها و دولت‌ها يک مساله داخلي است و در همه دولت‌ها وجود دارد.وي ادامه داد: تغيير بولتون هم شامل اين مساله است و ما درباره مسايل داخلي کشور‌ها موضع نمي‌گيريم.

نماينده ايران در سازمان ملل متحد درباره تاثير برکناري بولتون در کاهش جنگ طلبي و تندروي‌هاي واشنگتن هم اظهار کرد: قضاوت در اين باره زود است، بولتون به تندرويي معروف بود و اين را خود آقاي ترامپ هم به صراحت مطرح کرده بود.تخت روانچي يادآورشد: اينکه آيا سياست تندروي آمريکا تغيير خواهد يافت يا خير، به عوامل مختلف و تاثيرگذار در تنظيم سياست خارجي آمريکا بستگي دارد.

وي در پاسخ به اين پرسش که ترامپ در روز‌هاي اخير به ويژه پس از اجلاس گروه 7 براي ديدار با مقامات ايران به ويژه رئيس جمهوري ايران ابراز تمايل کرده و مايک پمپئو وزيرخارجه هم آن را ممکن دانسته است، گفت: ما بار‌ها اعلام کرده ايم و رئيس محترم جمهوري ايران هم به صراحت نظر داده اند تا زماني که اين تحريم‌هاي ظالمانه و تروريسم اقتصادي دولت آمريکا عليه مردم ايران، ادامه دارد، جاي صحبت و مذاکره نيست.سفير جمهوري اسلامي ايران در سازمان ملل متحد تصريح کرد: زماني مي‌توان در اين باره سخن گفت که تحريم‌هاي ظالمانه را بردارند و در قالب گروه 1+5 و در چارچوب گفتگو‌هايي که از پيش در موضوع هسته‌اي داشته ايم، مي‌توان گفتگو کرد.

تخت روانچي با تاکيد بر اينکه "تا زمان وجود تحريم‌ها، مذاکره منتفي است"، اضافه کرد: در نشست خبري هم وزير خزانه داري آمريکا گفت سياست فشار حداکثري ما ادامه خواهد يافت.وي تصريح کرد: بنابراين موضع ما کاملا روشن است و آمريکايي هم مي‌دانند که فشار حداکثري را به هيچ وجه نمي‌پذيريم و تحريم‌هايي که عليه مردم ايران شده است را ظالمانه مي‌دانيم که بايد لغو شوند.نماينده جمهوري اسلامي ايران در سازمان ملل متحد بار ديگر تاکيد کرد: تا زماني که سياست تروريسم اقتصادي عليه مردم ايران وجود دارد، جايي براي گفتگو نيست.


 به دليل شهادت شماري از عزاداران حسيني (ع)؛
  3 روز عزاي عمومي در «کربلاء» اعلام شد 

به دنبال شهادت شماري از زائران حسيني (ع) در کربلاي معلي، استانداري کربلاء 3 روز عزاي عمومي در اين استان اعلام کرد.

به گزارش مهر به نقل از سومريه نيوز، استانداري کربلاي معلي بيانيه اي را در خصوص حادثه شهادت شماري از زائران حسيني (ع) در روز عاشورا صادر کرد.بر اساس اين گزارش، به دنبال شهادت شماري از زائران حسيني (ع) در کربلاي معلي، استانداري کربلاء 3 روز عزاي عمومي در اين استان اعلام کرد.در بيانيه استانداري آمده است که پس از اخذ موافقت «عادل عبدالمهدي» نخست وزير عراق، 3 روز عزاي عمومي در استان کربلاء اعلام شده است.


 الراي مدعي شد: اروپا به دنبال برگزاري مذاکراتي ميان ايران و آمريکا در کويت است 

 روزنامه الراي کويت مدعي شد که کشورهاي اروپايي طرف برجام براي برگزاري مذاکراتي ميان ايران و آمريکا در کويت تلاش مي‌کنند.به گزارش ايسنا، روزنامه الراي کويت به نقل از "منابع آگاه" در اين باره مي‌نويسد: کشورهاي اروپايي طرف برجام در تلاش‌اند مذاکراتي را ميان تهران و واشنگتن در کويت برگزار کنند تا دو طرف بتوانند درباره اختلافاتشان بر سر توافق هسته‌اي و ساير موضوعات با يکديگر به گفت‌وگو بپردازند.بنابر ادعاي اين روزنامه، قدرت‌هاي اروپايي به‌طور جدي براي انجام چنين مذاکراتي ميان ايران و آمريکا با هدف کاهش تنش‌ها بين دو کشور و برقراري کانال گفت‌وگو ميان تهران و واشنگتن تلاش مي‌کنند.


 خبر 

 با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي در حسينيه امام خميني(ره)؛

مراسم عزاداري شام غريبان برگزار شد

مراسم عزاداري سرور و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين عليه‌السلام و اصحاب با وفاي ايشان در شام غريبان با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي، جمعي از مسئولان و هزاران نفر از مردم دلباخته اهل بيت عليهم السلام در حسينيه امام خميني(ره) برگزار شد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، در اين مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمين رفيعي هدف اصلي از قيام امام حسين عليه‌السلام را هدايت مردم به سوي خداوند دانست و با اشاره به يکي از خطبه‌هاي آن حضرت در روز عاشورا خطاب به لشکر دشمن، گفت: سه محور اساسي سخنان حضرت سيدالشهدا عليه‌السلام در اين خطبه، تأکيد بر اهميت موعظه، داشتن انصاف و لزوم داشتن وجدان در زندگي است.

بيانيه کميته چهارجانبه عربي در خصوص با ايران

کميته چهار جانبه وزيران خارجه عربستان، امارات، بحرين و مصر با طرح ادعاهاي واهي و بي‌اساس عليه کشورمان، سياست‌هاي ايران در منطقه را محکوم کرد.به گزارش ايسنا، کميته چهارجانبه وزيران عرب متشکل از عربستان، امارات متحده عربي، بحرين و مصر که همان کشورهاي تحريم کننده قطر هستند، پس از برگزاري دوازدهمين نشست خود در قاهره بيانيه‌اي منتشر کرده و در آن بدون اشاره به نقش مخرب اين کشورها در مشکلات منطقه به طرح ادعاهاي واهي و نخ نما عليه ايران و دبيرکل حزب‌الله لبنان پرداخت.

به نوشته روزنامه خليج تايمز، اين کشورها در بيانيه خود با ادعاي پشتيباني ايران از حوثي‌ها، ادامه اين حمايت‌ها را محکوم و بر اهميت مقابله با ايران در منطقه تاکيد کردند. اين کميته همچنين در بياينه فرافکنانه خود اقدامات عربستان و بحرين را در برابر ايران در راستاي "محافظت از امنيت و ثبات کشورهاي‌ خود" خوانده است.

اين چهار کشور علاوه‌براين، سخنراني دبير کل حزب‌الله در روز عاشورا را محکوم کردند.

کره شمالي: موشک‌انداز چندگانه بسيار بزرگي را آزمايش کرديم

کره شمالي مي‌گويد آزمايش مربوط به يک موشک‌انداز چندگانه «بسيار بزرگ» مي‌شد.به گزارش مهر به نقل از رويترز، کره شمالي صبح روز سه شنبه 19 شهريور دو پرتابه را از استان «پيونگان جنوبي» به سوي ساحل شرقي کشور شليک کرد.پيونگ‌يانگ به‌طور رسمي انجام آزمايش روز قبل را تائيد کرد هرچند از بيان «موفقيت‌آميز» بودن آن خودداري کرده‌است.

به گفته خبرگزاري رسمي کره شمالي، رهبر آن کشور، کيم جونگ‌اون، بر انجام آزمايش نظارت کرده و گفته اين آزمايش نشان‌دهنده ظرفيت‌ها و توانايي‌هاي سلاح‌هاي جنگي، نقطه‌زني و کارکردهاي دقيق آن در برخورد به هدف، است.اين هشتمين بار از زمان ديدار دونالد ترامپ و کيم جونگ اون در منطقه حائل نظامي بين دو کره است که پيونگ‌يانگ آزمايش موشکي انجام مي‌دهد. اين آزمايش‌ها همچنان مربوط به موشک‌هاي ميان‌برد و يا دوربرد نمي‌شوند.


 تفاهم‌نامه مشترک طرح انتقال آب به شرق کشور منعقد شد 


 سه کشته در پي وقوع طوفان شديد در کره جنوبي 


 سرمقاله 

 آينده سازان سرزمين را جدي بگيريم

مريم اخوان صالح

بارها از سوي بزرگان و انديشمندان جهان به صورت جملات قصار نقل شده که معلمان به عنوان اصلي‌ترين قشر تاثير گذار جوامع هستند که مي‌توانند آينده يک کشور و مردمش را رقم بزنند.اين مسئله را به صورت عيني مي‎توان در کشورهاي توسعه يافته ديد که چگونه اقشار مرتبط با سيستم آموزشي مورد توجه مسئولان قرار دارند.

اين توجه هم به لحاظ جايگاه عالي معلمان و آموزش دهندگان در عرصه‌هاي مختلف اجتماعي قابل مشاهده است و هم به لحاظ مالي و تامين زندگي مناسب در وضعيت مناسبي قرار دارند. اين اهميت به حوزه آموزش به گونه اي است که معمولا افرادي به حوزه آموزش وارد مي‌شوند که علاوه بر علاقه شخصي، داراي استعدادهاي مناسبي در زمينه علمي باشند.

به عبارتي اهميت نقش معلمان در جوامع پيشرفته مشخص شده و افراد نيز براي ورود به شغل اولويت قائلند.

حالا اين مسئله را در کشور خودمان مقايسه کنيد. چند درصد از دانش آموزان ما در سال‌هاي متوسطه در پاسخ به اينکه چه رشته و شغلي را براي آينده در نظر دارند، پاسخشان معلم شدن است؟!

متاسفانه نوعي نگاه مالي به تحصيل در کشور ما رايج شده و از سوي ديگر عدم توجه کافي به قشرزحمتکش معلمان باعث شده تا آنها جايگاه مناسبي براي الگو بودن و اولويت شغلي براي جوانان نباشند.

درحال حاضر در بسياري از شهرهاي بزرگ کشور که از امکانات مناسبي هم برخوردارند، شاهد کمبود نيرو در زمينه معلمي هستيم و اين مسئله با دوري از مراکز شهرها و در مناطق روستايي بسيار محسوس است. هرچند اين مسئله از سوي آموزش و پرورش با حفظ نيروهاي بازنشسته شده و افزايش ساعت کار معلمين تا حدي کنترل شده اما اين مشكل در سال‌هاي آينده براي سيستم آموزشي ما تا حدودي مشکل‌ساز خواهد شد.

گواه اينکه در حاشيه جلسه هيات دولت كه روز گذشته برگزار شد؛ وزير آموزش و پرورش از حل مشکل کمبود نيروي انساني تا مهرماه سال جاري خبر داد.مسلماً ما براي داشتن جامعه‌اي آگاه نياز به معلماني داريم که به صورت تخصصي و با فراغت مناسب به امر آموزش بپردازند و اگر همچون زمان حال درگير دغدغه‌هاي پولي و معيشتي باشند بخشي از انرژي خود را از دست خواهند داد و اين يعني افت کيفيت آموزش. !

اين افت کيفيت خواسته هيچ معلمي نيست، اما آنها هم مثل هر انساني صبري دارند و ظرفيتشان يک روز پر خواهد شد.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

با توجه به اتمام ترجمه ، سري سوم مطالب دانشگاه هاي جهان اسلام به زودي ادامه مطالب جهت استفاده خوانندگان روزنامه درج خواهد گرديد


 روحاني در جلسه هيئت دولت:
 دو قطبي‌سازي راه پيروزي دشمن را آسان مي‌کند 

 رئيس جمهور با تأکيد بر اينکه در سايه درس‌آموزي از ابا عبدالله حسين(ع) و حادثه کربلا، پيروزي نهايي از آن ملت ايران خواهد بود، اظهار داشت: امروز وظيفه اصلي همه مسئولان و کارگزاران نظام اعم از دولتي و غيردولتي و ايستادن واقعي در کنار امام حسين(ع)، تلاش براي رفع مشکلات مردم و يادآوري عزت و صبوري در برابر فشارهاي حداکثري دشمنان به مردم است.به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دولت، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در جلسه هيأت دولت با بيان اينکه امروز در شرايطي هستيم که درس‌آموزي از حادثه کربلا بيش از هر زمان ديگري ضرورت دارد، گفت: منطق دشمن اعمال فشار حداکثري بر ملت ايران است همچنان که در کربلا هم اعمالي انجام دادند که صرفاً بر مبناي فشار حداکثري و ظلم بيشتر بود و الا لشکر هزاران نفري در برابر 72 نفر نيازي به بستن آب نداشت.رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود خاطر نشان کرد: در شرايطي که دشمن همه فشارهاي اقتصادي را بکار گرفته است. نبايد برخي از تندروي ها و مسيرهاي غيردقيق که مردم را آزار مي‌دهد در جامعه اجازه بروز پيدا کند، چرا که مردم به اندازه کافي با غصه و سختي مواجه هستند و نبايد اجازه داد که براساس بي‌دقتي‌ها غصه جديدي بر مردم وارد شود.دکتر روحاني خاطر نشان کرد: خوشبختانه امسال موارد کمي از سخنان تفرقه‌انگيز شنيده شده و تعداد کساني که به دنبال ايجاد دو قطبي کاذب بودند، اندک بوده و قابل اعتنا نيست و اين از موفقيت‌هاي بزرگ ملت ايران است.

دکتر روحاني تصريح کرد: امروز در شرايطي هستيم که بايد حرف و نداي مردم را بهتر بشنويم و اگر مي‌خواهيم در خيمه‌گاه امام حسين(ع) قرار داشته و روبروي يزيد باشيم، وظيفه داريم که مشکلات مردم را برطرف کرده و مردم را تقويت کنيم تا از اين پيچ تند عبور کنيم و بي ترديد با ايستادگي و مقاومت دشمن را مأيوس خواهيم کرد و همه بايد آگاه باشيم که اگر خداي ناکرده دچار اختلاف و دوقطبي شويم، راه براي پيروزي دشمن هموار و آسان خواهد شد.


 سازمان ملل:ائتلاف آمريکايي در سوريه مرتکب جنايت جنگي شده است 

 
رويترز :بازرسان سازمان ملل اعلام کردند که حملات هوايي ائتلاف به رهبري ايالات متحده در سوريه به کشته و زخمي شدن شماري زيادي از غيرنظاميان انجاميده است و به اين ترتيب در قالب جنايت جنگي طبقه‌بندي مي‌شود.

به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري رويترز، بازرسان سازمان ملل گفتند که حملات هوايي ائتلاف به رهبري ايالات متحده در سوريه به کشته و زخمي شدن شماري زيادي از غيرنظاميان انجاميده است.بر اساس اين گزارش، ائتلاف آمريکايي در اين زمينه احتياط‌هاي لازم را صورت نداده و ممکن است در اين رابطه جنايت جنگي صورت گرفته باشد. کميسيون تحقيق سازمان ملل درباره سوريه در گزارش خود که منتشر شد، اعلام کرد که گروه تروريستي هيات تحريرالشام و همچنين جبهه النصره نيز با راکت‌پراکني بي‌هدف، غيرنظاميان بسياري را کشته‌اند.


 تاکيد صدراعظم آلمان بر همکاري با ايران براي جلوگيري از تشديد تنش ها 

 دويچه‌وله: «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان اعلام کرد که اروپا تصميم گرفته است برجام را حفظ کند و به يافتن راه‌هايي به‌منظور جلوگيري از تشديد تنش ها ، ادامه دهد.به گزارش ايرنا به نقل از شبکه خبري دويچه‌وله، مرکل در جلسه پارلمان آلمان گفت: گام به گام به تلاش براي يافتن راه‌حل‌هايي با ايران که از تشديد تنش در منطقه اي داراي حساسيت بين المللي، ادامه مي دهيم. اين مساله، در دستور کار ما قرار دارد. وي يکي از موضوعات حساس در اين برهه زماني را « نجات برجام » دانست و گفت: اين يک وظيفه اروپايي است.

از سويي، اتحاديه اروپا که هنوز تعهدات خود براي تضمين بهره‌مندي‌هاي اقتصادي ايران از برجام را انجام نداده، از نصب سانتريفيوژهاي پيشرفته در راستاي گام سوم کاهش تعهدات برجامي از سوي تهران، ابراز نگراني کرد.


 کوپرمن، جايگزين موقت بولتون 

 يک سخنگوي کاخ سفيد اعلام کرد، به دنبال برکناري جان بولتون، چارلز (چارلي) کوپرمن به طور موقت مسئوليت مشاور امنيت ملي دولت آمريکا را برعهده خواهد داشت.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، هوگان گيدلي، سخنگوي کاخ سفيد در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: مشاور موقت امنيت ملي، چارلي کوپرمن است.او ادامه داد: واقعيت اين است که رئيس‌جمهوري آمريکا از جان بولتون خواست استعفا دهد و اين استعفا انجام شد. سياست‌ها و اولويت‌هاي جان بولتون با ترامپ همخواني ندارد.اين سخنگو بيان کرد: هر رئيس‌جمهوري حق دارد فردي را در آن سمت قرار دهد که بتواند دستور کار او را اجرا کند. اين امر ديگر شدني نبود و از اين رو رئيس‌جمهوري دست به تغيير زد.سخنگوي کاخ سفيد با اشاره به اختلافات ترامپ و بولتون، تصريح کرد که موضوع فقط بر سر يک مسأله نبود بلکه آنها روي بسياري از مسائل با هم اختلاف نظر داشتند.


 يك نكته از هزاران 

 روايتي از سيل و سيل‌زدگان پس از پنج ماه!

شايد اين يک داستان قديمي است؛ داستان هيجان‌ها و جوزدگي‌هاي آني و مقطعي ما و سپس فراموش کردن. هنگام وقوع بلاياي طبيعي و غيرطبيعي، طبعا اغلب ما به مردماني همدل و همدرد و گشاده دست تبديل مي‌شويم. از هر کجا و به هر طريقي که برايمان ممکن باشد، دست کمک به سوي آسيب ديدگان دراز مي‌کنيم و تا سر حد توان‌مان براي ياري رساندن به آنان تلاش مي‌کنيم. اما همين که اوضاع کمي آرام شد و آب‌هاي سيلاب از جوش و خروش افتاد،آن اغلب مايي که چنان پرشور در صحنه بوديم به سر کار و زندگي خود برمي‌گرديم؛ شايد به اين اميد که حالا با آرام‌تر شدن و تحت کنترل درآمدن اوضاع، انجام کارهاي بزرگ‌تر مانند بازسازي خانه‌ها و جاده‌ها و پل‌ها ديگر به عهده دولت است و طبعا اين دولت است که از اين پس بايد به وظايف ويژه خود در اين زمينه عمل کند.

اما درست مشکل از همين نقطه آغاز مي‌شود، با فروکش کردن هيجان‌ها، برخي اولويت‌هاي اين آسيب‌ها هم از سکه مي‌افتند. و دولت به تبع مردم برمي‌گردد به روال عادي کار خودش و چنين مي‌شود که براي مثال با گذشت پنج ماه از سيل شهرستان آق قلا و در حالي که پائيز در راه است به گفته نماينده آق قلا بسياري از سيل‌زدگان اين شهرستان هنوز در چادر به سر مي‌برند. يا جاده پلدختر به خرم آباد هنوز ترميم و بازسازي نشده که هيچ، پل‌هاي ارتباطي بسياري از روستاها، حتي پل‌هايي که به تازگي افتتاح شده بودند، دوباره‌سازي نشده‌اند و مردم با بستن بندها و پل‌هاي چوبي و با خريدن خطرات مختلف به جان، راه باريکه‌اي براي تردد خود درست کرده‌اند.

اين که چرا پل‌هاي تازه افتتاح شده، با اولين سيلاب فروريختند، جاي بحث خود را دارد در مجالي ديگر، اما اين که چرا بعد از پنج ماه هنوز جاده‌ها و پل‌ها به همان حال رها شده‌اند و يا چرا هنوز بسياري از از سيل‌زدگان در چادر يا کانکس به سرمي‌برند، پرسشي است که بايد مسئولان اين امور به آن پاسخ بدهند.

در اين ميان مسئولان آموزش‌و‌پرورش در مورد مدارس نيمه ويران قول‌هايي داده‌اند که شايد براي اول مهر آماده شوند اما در مورد مدارسي که کاملا تخريب شده‌اند، براي يک سال ديگر قول داده‌اند. به اين ترتيب وضعيت تحصيلي برخي دانش‌آموزان مناطق سيل‌زده نيز مبهم است و احتمالا اين فرزندان امسال در بهترين حالت در کانکس‌ها درس خواهند خواند.


 ميز خبر 

 ظريف: عطش جنگ هم بايد همراه با سردسته جنگ طلبان برود

وزير امور خارجه کشورمان با انتشار پيامي، به شدت از اعلام تشديد تروريسم اقتصادي آمريکا عليه ايران انتقاد کرد.

به گزارش آنا، محمدجواد ظريف با انتقاد شديد از اعلام تشديد تروريسم اقتصادي آمريکا عليه ايران، در حساب کاربري خود در توييتر نوشت: عطش جنگ هم بايد همراه با سردسته جنگ طلبان برود.

وزير امور خارجه کشورمان افزود: در حالي که جهان (به استثناي سه يا حتي دو هم دست هراسان) مي خواست از اخراج کارگزار سرسپرده تبهکاران «تيم بي» در کاخ سفيد نفس راحتي بکشد، مايک پمپئو و استيو منوچين تشديد تروريسم اقتصادي عليه ايران را اعلام کردند.

جزئيات جديد برنامه 400 ميلياردي چين براي سرمايه‌گذاري در ايران

جزئيات جديدي از تفاهم امضا شده ميان ايران و چين که براساس آن قرار است چيني‌ها بالغ بر 400 ميليارد دلار در بخش‌هاي اقتصادي ايران سرمايه گذاري کنند، اعلام شد.به گزارش مهر به نقل از پتروليوم اکونوميست، محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه ايران در پايان ماه اوت با همتاي چيني خود در ديداري که انجام داد نقشه راهي براي همکاري استراتژيک چين و ايران ارائه کرد. اين قرارداد همکاري در 2016 امضا شده بود و بسياري از نکاتي را که در قراردادهاي قبلي ايران و چين بود، در بر مي‌گيرد. ولي بسياري از نکات خاص و کليدي اين تفاهم نامه جديد در اختيار عموم قرار نمي گيرد.

براساس اين گزارش، اين قرارداد تعادل جهاني بخش نفت و گاز را تغيير مي دهد. ستون مرکزي قرارداد جديد اين است که چين 280 ميليارد دلار براي توسعه بخش هاي نفت، گاز و پتروشيمي ايران هزينه مي کند. اين مبلغ براي دوره پنج ساله اول اين قرارداد در ابتدا پرداخت مي شود. ولي طبق اين تفاهم نامه، پرداخت هاي بعدي در هر دوره پنج ساله با توجه به توافق دو طرف پرداخت خواهند شد.

همچنين اين گزارش مي افزايد: يک سرمايه گذاري 120 ميليارد دلاري ديگر هم براي به‌روزرساني زيرساخت‌هاي حمل و نقل و توليد ايران امضا شده است که مجدداً در ابتداي هر دوره پنج ساله طبق توافق دو طرف پرداخت خواهد شد.

ترامپ در مراسم يادبود قربانيان 11 سپتامبر:

اگر طالبان بار ديگر به ما حمله کند، بلايي به سرشان مي‌آوريم که تا به حال به چشم نديده‌اند

مراسم يادبود قربانيان 11 سپتامبر که در مقر پنتاگون برگزار شد.

به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري آسوشيتد پرس، «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهوري آمريکا،‌ در مراسم يادبود قربانيان 11 سپتامبر که در مقر پنتاگون برگزار شد شرکت کرد.

اين مراسم با يک دقيقه سکوت به ياد قربانيان اين حادثه آغاز شد.

رئيس‌جمهوري آمريکا در ادامه گفت: «ما ميلياردها ميليارد دلار براي درمان و بيمه بازماندگان اين حملات و کساني که خود را براي نجات ديگران به خطر انداخته‌اند اختصاص داده‌ايم. از آن زمان کسان بسياري با جانفشاني کوشيده‌اند در برابر افراطي‌گري بايستند. نمي‌توان هيچ‌گاه به‌اندازه کافي از اين افراد تشکر کرد.»

وي افزود: «ما در پي درگيري نيستيم، اما اگر کسي جرئت کند با ما حمله کند با قدرت تمام و با مشت آهنين به آن‌ها مي‌تازيم. روح ما شکستني نيست.»

ترامپ با اشاره به شکست مذاکرات با طالبان گفت: «مذاکرات صلحي با طالبان داشتيم. اما وقتي فهميدم که يک سرباز آمريکايي در جريان بمب‌گذاري اخير در کابل کشته شده است، اين مذاکرات را قطع کردم. آن‌ها گمان کردند که مي‌توانند از ترور به‌عنوان ابزار فشار استفاده کنند. اما اشتباه مي‌کنند! اگر آن‌ها به هر دليلي به کشور ما بازگردند، به سراغ‌شان مي‌رويم، با تمام قدرت و بلايي به سرشان مي‌آوريم که تا به حال به چشم نديده‌اند. کسي نمي ‌تواند از منظر قدرت نظامي به آمريکا برسد. در اين دو سال و نيم گذشته اين توانايي افزايش بسياري يافته است.»


 ميز خبر 

 معاون حقوقي رئيس جمهوري:

دولت با حضور زنان در استاديوم‌هاي ورزشي موافق است

معاون حقوقي رئيس جمهوري گفت: ورود خانم ها به ورزشگاه ها هيچ منع قانوني ندارد، بنابراين سلب حق معنايي ندارد. موضع دولت نيز همين است و بر همين اساس از اين موضوع حمايت مي کند.

لعيا جنيدي در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران گفت: حرف من يک جمله است. ورود خانم ها به استاديوم هيچ منع قانوني ندارد. بنابراين سلب حق، معنايي ندارد. دولت هم موضعش همين است و از اين مساله حمايت مي کند و تا حالا هم شرايط را در چندين نوبت فراهم کرده است و بعد از اين هم شرايط را بيشتر فراهم خواهد کرد.

وي در خصوص اينکه مي گويند دولت نمي تواند در اين خصوص در مقابل حرف مراجع ايستادگي کند، گفت: دولت حتما سعي مي کند با تعامل اين مساله را حل کند و اين تصميم جدي دولت است و از قبل هم در چندين نوبت سعي کرده است تا در چندين مسابقه اين کار را انجام دهد. مسير اين کار، همين بوده و برنامه دولت هم همين است که انجام خواهد داد و اميدواريم با تعامل کار درست شود.

واکنش روسيه به اخراج بولتون

معاون وزير امور خارجه روسيه به اخراج مشاور امنيت ملي آمريکا از کاخ سفيد واکنش نشان داد.

به گزارش آنا از روسيااليوم، سرگئي ريابکوف گفت: تغييرات در دولت آمريکا و اخراج جان بولتون، مشاور امنيت ملي دولت ترامپ به معناي بهبود روابط ميان آمريکا و روسيه نيست.

معاون وزير امور خارجه روسيه افزود: موضع روسيه نسبت به آمريکا بعد از برکناري بولتون هيچ تغييري نمي کند و ما بر مبناي اقدامات دولت آمريکا سياست هاي لازم را اتخاذ مي کنيم.

نماينده عراق: پارلمان اقدامات لازم براي خريد سامانه موشکي اس- 400 را اتخاذ مي کند

نماينده پارلمان عراق از طرح پارلمان براي اتخاذ اقدام‌هاي لازم در راستاي خريد سامانه موشکي اس- 400 از روسيه خبر داد.

به گزارش ايلنا به نقل از روسيا اليوم، «علي البعيجي» نماينده ائتلاف «دولت قانون» در پارلمان عراق اعلام کرد که پارلمان براي اتخاذ اقدام‌هاي لازم در راستاي خريد سامانه موشکي اس- 400 روسيه تلاش خواهد کرد.

وي در بيانيه‌اي مطبوعاتي اعلام کرد: «آمريکا وکيل عراق نيست و دولت عراق آزادي کامل براي خريد سلاح از هر کشوري که بخواهد يا تجهيز به هر سامانه دفاعي را دارد».

بازداشت 3 استراليايي در ايران

به گفته مقامات استراليايي سه شهروند اين کشور در ايران بازداشت شده‌اند. به گزارش عصر ايران به نقل از توئيت پرس، اطلاعيه وزارت خارجه وتجارت استراليا بعد از انتشار گزارشي در تايم رسانه‌اي شد که در آن از بازداشت دو زن انگليسي-استراليايي و دوست پسر يکي از آن‌ها در ايران خبر داده بود.دولت استراليا مشاوره کنسولي در اين زمينه به خانواده سه بازداشتي داده است و از ذکر جزييات بيشتر در اين زمينه خودداري کرده است.

موشه يعلون:

اخراج بولتون به معناي پيروزي ايران است

وزير جنگ پيشين رژيم صهيونيستي با ابراز تاسف در مورد برکناري جان بولتون، اين اتفاق را يک پيروزي براي ايران دانست.

به گزارش ايلنا به نقل از عاروتص شوآ، «موشه يعلون»، سياستمدار اسرائيلي با ابراز تاسف در مورد برکناري جان بولتون گفت: اين اتفاق يک پيروزي براي ايران و يک خبر بد براي اسرائيل است

وي در ادامه گفت: ترامپ با اين کار سياست خود را از اسرائيل جدا کرده است.

واشنگتن پست بررسي کرد؛

هرج و مرج، دستاورد حضور بولتون در کاخ سفيد

واشنگتن پست در تحليلي هرج و مرج را دستاورد حضور بولتون در کاخ سفيد دانست و نوشت: بولتون در اين مدت بارها در تصميم‌گيري‌هاي ترامپ دخالت کرد و باعث شد که او تصميمات اشتباهي بگيرد.

به گزارش ايلنا به نقل از واشنگتن پست، دونالد ترامپ جان بولتون را از سمت خود اخراج کرد اين در حالي است که بولتون اعلام کرد که خودش از اين سمت کناره‌گيري کرده است.

در واقع حضور جان بولتون تاکنون در کاخ سفيد چيزي جز هرج و مرج و اخلال در عملکرد کاخ سفيد به همراه نداشته است.

بولتون خواهان اقدام نظامي عليه دشمنان آمريکا و مخالف هرگونه مذاکره با ايران و يا کره‌شمالي بود.

جاسوس آمريکايي که از ميز پوتين عکس مي‌گرفت از روسيه خارج شد

اين جاسوس به صورت مرتب به آقاي پوتين دسترسي داشته تا اين حد که مي‌‌توانسته از مدارک روي ميز رئيس جمهور روسيه عکس بگيرد.

رسانه‌هاي آمريکايي گزارش داده‌اند که اين کشور يک جاسوس ارشد خود را در سال 2017 از روسيه خارج کرده است.

به گزارش عصر ايران، سي‌ان‌ان به نقل از چند مقام دولت دونالد ترامپ گزارشي درباره اين عمليات منتشر کرده که در آن گفته شده مقام‌هاي اطلاعاتي آمريکا از ترس آن که پوشش اين جاسوس از طرف خود مقام‌هاي دولت آمريکا لو برود او را از روسيه خارج کرده‌اند.

در اقدامي تلافي‌جويانه؛ريابکوف: تحريم‌هاي روسيه عليه شهروندان آمريکا گسترش مي‌يابد

معاون وزير خارجه روسيه اعلام کرد که قوانين محدوديت ورود شهروندان آمريکايي به کشورش را گسترش خواهند داد.

به گزارش مهر به نقل از آناتولي، سرگئي ريابکوف معاون وزير خارجه روسيه در سخناني در مسکو تأکيد کرد: در واکنش به اقدام واشنگتن در درج نام 2 کارمند کميته تحقيقات منطقه اي «سورگوت» در فهرست تحريم‌ها، قوانين محدوديت ورود شهروندان آمريکايي را گسترش خواهيم داد.

معاون وزير خارجه روسيه در ادامه تصريح کرد: آمريکا مسئول مشکلات ايجاد شده در روابط ميان دو کشور است .


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي