جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/06/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6207


اذعان آمريکا به ناتواني در شناسايي خريداران نفت ايران


احتمال افزايش 100 توماني نرخ هر ليتر بنزين


ميز خبر


معادلات انرژي


 اذعان آمريکا به ناتواني در شناسايي خريداران نفت ايران 

 معاون وزير انرژي آمريکا با اذعان به ناتواني کشورش در شناسايي خريداران نفت ايران گفت: اگر اين افراد شناسايي شوند، خزانه‌داري آمريکا آنها را مجازات مي کند. سوالاتي وجود دارد که چه کسي در چين نفت ايران را ميخرد. آيا دولت چين است؟

به گزارش تسنيم به نقل از رويترز، يک مقام ارشد انرژي آمريکا گفت شرکت‌هاي نفت چيني مثل سينوپک و شرکت ملي نفت چين و ساير شرکت ها قصد دارند خريد نفت از ايران را کاهش دهند ولي مشخص نيست کدام بخش هاي دولت چين همچنان نفت ايران را مي خرند .دن برويلت، معاون وزير انرژي آمريکا گفت صادرات نفت ايران به شدت کنترل مي‌شود و واشنگتن هر کسي را که تحريم هايش را نقض کند، در ليست سياه قرار مي دهد .

آمريکا پس از خروج از قرارداد برجام که در 2015 بين تهران و شش قدرت بزرگ دنيا بسته شده بود، تحريم‌ها عليه اين عضو اوپک را از سرگرفت. واشنگتن در تلاش براي صفر کردن فروش نفت ايران در ماه مي معافيت ها براي خريد نفت ايران را لغو کرد .

برويلت گفت: ما همچنان کمپين حداکثر فشار را ادامه مي‌دهيم چون خواستار تغيير ايران هستيم.وي در ديدار از ابوظبي گفت: اگر اين افراد شناسايي شوند، خزانه‌داري آمريکا آنها را مجازات مي کند و سوالاتي وجود دارد که چه کسي در چين نفت ايران را ميخرد. آيا دولت چين است؟

خريداران چيني در خريد نفت خام ايران و ونزوئلا به خاطر افزايش تحريم هاي آمريکا بر اين دو کشور محتاط هستند .ولي در بحبوحه افزايش جنگ تجاري با واشنگتن، پکن در اواخر ماه اوت 5 درصد عوارض بر واردات نفت خام آمريکا وضع کرد که از اول سپتامبر اجرايي مي شود .برويلت گفت آمريکا همچنان توليد نفت خود را افزايش مي دهد حتي اگر اين کار بر سازمان کشورهاي صادر کننده نفت فشار بياورد. اوپک سعي دارد براي حمايت از قيمت نفت، عرضه نفت خام خود را کاهش دهد .وي اضافه کرد: ما سياست‌هايي تدوين کرده ايم که باعث تقويت توليد انرژي در سراسر آمريکا مي شود. بنابراين هرگونه تاثير احتمالي بر اوپک يا قيمت نفت باعث نگراني ما نيست.اداره اطلاعات انرژي آمريکا پيش‌بيني کرده توليد نفت اين کشور در 2019 تا 12.27 ميليون بشکه افزايش يابد. توليد نفت آمريکا در 2018 ، 10.99 ميليون بشکه در روز بود .


 احتمال افزايش 100 توماني نرخ هر ليتر بنزين 

 رئيس اتحاديه جايگاه‌داران سوخت گفت: مجلس تکليف کرده قيمت بنزين گران نشود، سهميه‌بندي هم اعمال نشود، اما بايد ديد اگر نرخ بنزين تغيير نکند آيا مردم آمادگي پرداخت ليتري 100 تا 250 بابت حق‌الزحمه جايگاه‌دار را دارند يا خير.به گزارش آژانس رويدادهاي مهم نفت و انرژي " نفت ما " ، رئيس اتحاديه جايگاه‌داران سوخت گفت: تکليف قانوني است که جايگاه‌دارحق‌الزحمه را از مردم بگيرد، جايگاه داران ليتري 200 تومان حق‌الزحمه را پيشنهاد کرده بودند و در حال حاضر متقاعد شدند که 150 تا 100 تومان بابت هر ليتر از مصرف کننده دريافت شود.

عطاپور درباره وضعيت جايگاه‌ها و عرضه سوخت بعد از اجباري شدن استفاده از کارت شخصي اظهار داشت: وضعيت جايگاه‌ها کماکان مثل قبل است، برخي از مردم از کارت شخصي و کساني که کارت ندارند طبق دستوري که داده شده مي‌توانند از کارت جايگاه‌دار استفاده کنند و مشکلي از اين بابت نيست. وي تصريح کرد: در حال حاضر برخي کارت‌ها به دليل اينکه آدرس و يا خودرو عوض شده، در پست مانده‌اند و يا اينکه دارنده خودرو اقدام به دريافت کارت نکرده اما در هر صورت جايگاه‌دار با مردم همکاري مي‌کند.

رئيس اتحاديه جايگاه‌داران سوخت توضيح داد: بر اساس سهميه‌بندي دارنده خودرو براي نوبت اول مي‌تواند تا 30 ليتر سوخت‌گيري کند و اگر سفر طولاني شود مي‌تواند از جايگاه‌هاي ديگر سوخت دريافت کند.وي در ادامه با اشاره به قانون بودجه 98 مبني بر دريافت حق الزحمه جايگاه‌دار از مردم گفت: در حال حاضر بابت سوخت، يارانه پرداخت مي‌شود، به همين دليل دولت به دنبال سهميه‌بندي است و بر اساس تبصره 14 قانون بودجه 98 درصدي از ارزش ريالي فرآورده را مي‌توان از مصرف کننده دريافت کرد.

عطاپور افزود: مجلس تاکيد دارد نبايد قيمت بنزين و فرآورده بالا برود اما در تبصره 14 قانون بودجه سال 98 عنوان شده حق‌الزحمه و يا حق‌العمل جايگاه‌داران از مشتري دريافت شود. اکنون بحث اين است که دولت متقاعد مي‌شود که اين قانون اجرا شود يا خير.وي با اشاره به تاکيد دولت و مجلس مبني بر گران نشدن بنزين تصريح کرد: تکليف قانوني است که جايگاه‌دارحق‌الزحمه را از مردم بگيرد، جايگاه داران ليتري 200 تومان حق‌الزحمه را پيشنهاد کرده بودند و در حال حاضر متقاعد شدند که 150 تا 100 تومان بابت هر ليتر از مصرف کننده دريافت شود.وي گفت: دولت در واگذاري تصدي‌گري تکليف دارد و وزارت نفت تلاش مي‌کند فعاليت‌ها را به بخش خصوصي واگذار کند، اما مشارکت بخش خصوصي و وزارت نفت بايد با همراهي مردم باشد.


 ميز خبر 

 با حکم معاون وزير نفت؛

مديرکل نظارت بر صادرات مواد نفتي منصوب شد

معاون نظارت بر منابع هيدروکربوري وزير نفت در حکمي بهروز پوراحمدي را به‌ عنوان «مديرکل نظارت بر صادرات و مبادلات مواد نفتي» منصوب کرد.به گزارش وزارت نفت، محسن پاک نژاد معاون نظارت بر منابع هيدروکربوري وزير نفت در حکمي بهروز پوراحمدي را به‌ عنوان «مديرکل نظارت بر صادرات و مبادلات مواد نفتي» منصوب کرد.

اعمال نظارت‌هاي دقيق و مستمر بر سنجش‌هاي کمي و کيفي مواد هيدروکربوري در پايانه‌هاي صادراتي و وارداتي و مبادي تحويل و تحول بين شرکت‌هاي تابعه وزارت نفت، نظارت عاليه بر اجراي پروژه‌هاي تامين، نصب و راه‌اندازي سامانه‌هاي اندازه‌گيري در همه مبادي تحويل و تحول مواد هيدروکربوري، پايش مستمر عملکرد سامانه‌هاي اندازه‌گيري کمي و کيفي و برنامه‌ريزي براي کاليبراسيون آنها در تطابق با استانداردهاي معتبر و دستورعمل‌هاي مربوطه در همه مبادي مبادلاتي و استفاده از سامانه‌هاي نرم‌افزاري و پايگاه‌هاي اطلاعاتي در راستاي ارتقاي کيفي گزارش‌هاي آماري با حفظ امنيت اطلاعات از جمله شرح وظايف مديرکل نظارت بر صادارت و مبادلات مواد نفتي وزارت نفت است.

يک مقام مسئول اعلام کرد:

قرارداد توسعه ميدان گازي بلال با شرکتي ايراني امضا مي‌شود

معاون توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران گفت: توسعه ميدان گازي بلال با امضاي قراردادي به ارزش 440 ميليون دلار، به شرکتي ايراني واگذار مي شود.

به گزارش وزارت نفت، رضا دهقان، معاون توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران گفت: توسعه ميدان گازي بلال با امضاي قراردادي به ارزش 440 ميليون دلار، به شرکتي ايراني واگذار شده و اين قرارداد، هفته آينده با شرکتي ايراني امضا مي‌شود.

وي با بيان اينکه با توسعه اين ميدان مشترک، روزانه 500 ميليون فوت مکعب گاز ترش توليد مي‌شود، ادامه داد: گاز توليدي به سکوي C فاز 12 منتقل و سپس براي فراورش، از طريق خط لوله به پالايشگاه فاز 12 ارسال مي شود.بر اساس اين گزارش، ميدان گازي بلال در بخش شرقي ميدان گازي پارس‌جنوبي و در 90 کيلومتري جنوب غربي جزيره لاوان واقع شده و امضاي قرارداد توسعه اين ميدان با شرکتي ايراني، نماد ديگري از اتکاي صنعت نفت به توانمندي‌ها و ظرفيت‌هاي موجود در داخل کشور است.

کرايه حمل جاده‌اي فرآورده‌هاي نفتي 30 درصد افزايش يافت

بر اساس اعلام يک مقام مسئول، مجوزهاي لازم براي تأمين اعتبار افزايش 30 درصدي نرخ کرايه حمل جاده‌اي فرآورده‌هاي نفتي و اعمال آن در بارنامه‌هاي صادره از ابتداي تيرماه اخذ شده است.به گزارش مهر، بر اساس نامه‌اي که با امضاي کرامت ويس حسيني سرپرست مديريت تأمين و توزيع شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران در 5 شهريور ماه امسال خطاب به مديران مناطق اين شرکت ارسال کرده، کرايه حمل جاده‌اي فرآورده‌هاي نفتي در سال 98 افزايش مي‌يابد.

در اين نامه آمده است مجوزهاي لازم براي تأمين اعتبار افزايش 30 درصدي کرايه حمل جاده‌اي فرآورده‌هاي نفتي و همچنين اعمال اين افزايش در بارنامه‌هاي صادره از ابتداي تير ماه 98 اخذ شده است.

گفتني است بر اساس قانون، هزينه پرداخت کرايه حمل سوخت و فرآورده‌هاي نفتي به رانندگان و مالکان کاميون‌هاي تانکردار را شرکت پخش فرآورده‌هاي نفتي و با تأمين اعتبار از سوي سازمان برنامه و بودجه پرداخت کرده و کرايه حمل ديگر کالاها توسط ساير انواع کاميون‌ها از سوي صاحبان بار پرداخت مي‌شود. کاميون‌هاي حمل سوخت فرآورده‌هاي نفتي مشمول مصوبه شوراي عالي ترابري مبني بر پرداخت کرايه بر اساس تن-کيلومتر نيستند اما صدور بارنامه و کارت هوشمند رانندگان بر عهده سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي است.

مقاومت عراق در برابر فشار آمريکا براي کاهش واردات گاز ايران

وزير برق عراق با مقاومت در برابر فشار آمريکا براي توقف واردات گاز از ايران، اعلام کرد: عراق بدون ادامه واردات گاز از کشور همسايه خود به مدت سه تا چهار سال ديگر، براي توليد برق کافي دچار مشکل خواهد شد.

به گزارش ايرنا ، عراق معافيت آمريکا براي واردات گاز ايران را دريافت کرده اما واشنگتن بغداد را براي متوقف کردن وارداتش تحت فشار قرار داده است.

لوي الخطيب، وزير برق عراق در حاشيه کنفرانس کنگره جهاني انرژي در ابوظبي گفت: مسئله برق به يک مسئله سياسي در عراق تبديل شده است.

قطع برق در عراق اغلب باعث اعتراض نسبت به مسئولان اين کشور مي‌شود. ايران گاز کافي براي توليد 2500 مگاوات برق و همچنين 1200 مگاوات برق مستقيم براي عراق فراهم مي‌کند.

وزير برق عراق گفت: عراق اکنون ظرفيت 18000 مگاوات نيرو دارد که بيشتر از 12000 تا 15000 مگاوات در سال گذشته است اما همچنان کمتر از پيک تقاضاست که مي‌تواند به حدود 25000 مگاوات برسد و هر سال نيز رو به افزايش است.الخطيب در پاسخ به پرسشي درباره افزايش فشار آمريکا درباره واردات گاز از ايران، گفت: ما روابطمان با همه را متوازن کرده‌ايم و ديگران بايد به آن احترام بگذارند.وي گفت: بخش نيرو به منظور ارتقاي شبکه که 50 سال قدمت دارد و 25 درصد از ظرفيتش را به دليل حملات داعش از دست داده است، به سرمايه گذاري به ارزش حداقل 30 ميليارد دلار نياز دارد.الخطيب گفت: عراق پول گاز ايران را بر مبناي فرمولي که به حدود 11 درصد قيمت نفت برنت مي‌رسد يا معادل حدود 6 دلار به ازاي هر ميليون واحد حرارتي بريتيش (MBTU) پرداخت مي‌کند در حالي که قيمت گاز در آمريکا دو تا سه دلار به ازاي هر MBTU است.


 معادلات انرژي 

 همکاري بخش‌هاي خصوصي ايران و روسيه در صنايع نفت و گاز

يک هيئت تجاري روس متشکل از فعالان اقتصادي بخش خصوصي در حوزه نفت و گاز با حضور در اتاق تهران با رئيس کميسيون انرژي و سرپرست معاونت امور بين‌الملل اتاق تهران ديدار و درباره همکاري‌هاي دوجانبه گفت‌وگو کردند.به گزارش شانا، اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران ميزبان يک هيئت تجاري از فعالان بخش خصوصي استان تومسک روسيه به سرپرستي الکساندر بليايف، نائب رئيس اتاق بازرگاني و صنعت اين استان بود.اعضاي اين هيئت تخصصي را فعالان بخش خصوصي در حوزه ارائه خدمات حفر چاه‌هاي اکتشاف نفت، ‌فناوري‌هاي زيست محيطي براي تصفيه رسوبات نفتي از پهنه‌هاي آبي، استفاده از فناوري فيلتر نوري به منظور جست‌وجوي ميدان‌هاي نفت و گاز و تحقيق و توسعه در اين حوزه تشکيل مي‌دادند.

رضا پديدار، رئيس کميسيون انرژي و محيط زيست اتاق بازرگاني تهران در اين ديدار از آمادگي لازم فعالان حوزه نفت و گاز براي همکاري در زمينه کالاهاي راهبردي صنعت نفت و گاز خبرداد و گفت: بر اساس توانايي شرکت‌هاي ايراني، فهرست سه گروه کالايي با 10 زيرمجموعه تنظيم و در صورت علاقه‌مندي در اختيار شرکت‌هاي فعال روسيه در حوزه نفت و گاز قرار مي‌گيرد تا پس از بررسي و اعلام آمادگي همکاري از سوي طرف‌هاي روس، تفاهم‌نامه‌اي براي توسعه همکاري‌هاي دوجانبه در اتاق تهران به امضاي دو طرف برسد.

وي افزود: ايران علاقه‌مند دسترسي به فناوري‌هاي روزآمد دنياست و آمادگي همکاري در زمينه تجهيزات درون‌چاهي، توليد پمپ‌هاي ESS و ESP، پمپ‌هاي آلياژي و نيز تجمع گازهاي مشعل و انتقال آن به خط توليد را دارد.در ادامه اين نشست، الکساندر بليايف، نايب‌ رئيس اتاق بازرگاني و صنعت استان تومسک روسيه گفت: هدف ما از اين سفر، آشنايي با شرکت‌هاي فعال ايراني در زمينه نفت، گاز و انرژي بود، مي‌دانيم که همکاري با اتاق بازرگاني تهران، همکاري بلندمدت و حائز اهميتي است.

در پايان اين نشست و پس از ارائه توضيحاتي ازسوي نمايندگان بخش خصوصي روسيه که در اين نشست حاضر بودند، حسام‌الدين حلاج، سرپرست معاونت امور بين‌الملل اتاق تهران پيشنهاد کرد دبيرخانه مشترکي در اين معاونت بين کميسيون انرژي اتاق تهران و همتاي آن در اتاق بازرگاني تومسک تشکيل شود تا پيگيري موارد مطرح شده در اين نشست باشند.

وي افزود: موارد متعددي از جمله مشارکت در توليد تجهيزات راهبردي درون‌چاهي نظير پمپ‌هاي ESS و ESP، مشارکت در توليد تجهيزات کنترلي نفت و گاز، مشارکت در توليد تجهيزات لوله‌ها، مشارکت در توليد انواع لوله‌هاي جداري آلياژي، مشارکت قراردادي براي جمع‌آوري گازهاي مشعل و تبادل فرآورده و تجهيزات مي‌تواند اولويت‌هاي همکاري دوجانبه باشد.

واکنش نفت به اخراج مشاور ضدايراني ترامپ

قيمت نفت پس از اين که در واکنش به اخراج مشاور امنيت ملي کاخ سفيد عقب‌نشيني کرد، در معاملات تحت تاثير گزارشي که کاهش ذخاير نفت آمريکا در هفته گذشته را نشان داد، افزايش پيدا کرد.به گزارش ايسنا، بهاي معاملات آتي نفت برنت 51 سنت يا 0.6 درصد افزايش پيدا کرد و به 62 دلار و 89 سنت در هر بشکه رسيد. بهاي معاملات آتي وست تگزاس اينترمديت آمريکا 54 سنت يا 0.6 درصد افزايش پيدا کرد و به 57 دلار و 94 سنت در هر بشکه رسيد.اين دو شاخص قيمت روز سه‌شنبه در پي اخراج جان بولتون، مشاور امنيت ملي آمريکا توسط دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريکا که گمانه‌زني‌ها درباره تسهيل تحريم‌هاي نفتي عليه ايران را برانگيخت، با کاهش بسته شدند.

اما پس از انتشار گزارش موسسه امريکن پتروليوم در اواخر روز سه‌شنبه که نشان داد ذخاير نفت خام و بنزين آمريکا هفته گذشته کاهش پيدا کرده است، قيمت‌ها نيز بهبود پيدا کردند.طبق گزارش موسسه امريکن پتروليوم، ذخاير نفت خام آمريکا در هفته منتهي به ششم سپتامبر، 7.2 ميليون بشکه کاهش پيدا کرد و به 421.9 ميليون بشکه رسيد در حالي که تحليلگران در نظرسنجي رويترز، کاهش ذخاير به ميزان 2.7 ميليون بشکه را پيش بيني کرده بودند.

به گفته جفري هالي، تحليلگر شرکت OANDA، بهاي نفت در معاملات آسيايي تحت تاثير گزارش موسسه امريکن پتروليوم پشتيباني خواهد شد. وي پيش‌بيني کرد آمار رسمي که توسط اداره اطلاعات انرژي آمريکا منتشر خواهد شد، نشان دهد که ذخاير نفت به ميزان 4.8 ميليون بشکه کاهش پيدا کرده است.طبق گزارش موسسه امريکن پتروليوم، ذخاير نفت در کاشينگ اوکلاهاما که هاب تحويل معاملات نفت است، 1.4 ميليون بشکه کاهش پيدا کرد و فعاليت پالايشگاهي آمريکا به ميزان 208 هزار بشکه در روز رشد کرد. ذخاير بنزين آمريکا نيز 4.5 ميليون بشکه کاهش يافت در حالي که تحليلگران کاهش اين ذخاير به ميزان 847 هزار بشکه را پيش‌بيني کرده بودند.

بر اساس گزارش رويترز، قيمت‌هاي نفت پيش از برکناري بولتون تحت تاثير اظهارات شاهزاده عبدالعزيز، وزير انرژي جديد عربستان سعودي که گفت ارکان سياست عربستان سعودي تغيير نخواهد کرد و توافق جهاني براي محدوديت عرضه به ميزان 1.2 ميليون بشکه در روز حفظ خواهد شد، افزايش داشتند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي