جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/06/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6207


يارانه ثروتمندان از مهرماه حذف مي‌شود


حباب سکه تمام به صفر رسيده است


تريبون


ميز خبر


 يارانه ثروتمندان از مهرماه حذف مي‌شود  

 وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي درباره حذف دهک‌هاي پردرآمد جامعه، گفت: تلاش مي‌کنيم در مهرماه يارانه افراد با درآمد بالا با کمترين خطا و دقت زياد حذف شود.به گزارش ايرنا ،محمد شريعتمداري در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران درباره حذف يارانه سه دهک بالاي جامعه، اظهارداشت: موضوع حذف دهک‌هاي درآمدي برخوردار با توجه به شرايط اقتصادي کشور، فشارهاي نظام سلطه در طي اين ايام و همچنين آثار اين فشارها بر سطح عمومي قيمت‌ها بايد با احتياط انجام شود.وي افزود: براساس مصوبه دولت مبني بر اينکه ظرف مدت يک ماه چهار دستگاه مرتبط در اين زمينه پيگيري کنند و نسبت به حذف يارانه برخي از افراد برخوردار که تمکن مالي خوبي دارند، اقدام کنند اما هنوز اين دستگاه‌ها، دستورالعمل‌هاي کامل در اين زمينه را ارائه نکرده‌اند.وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي بيان کرد: انتظار مي رود اين اقدام به گونه‌اي روي دهد که در مهرماه امسال بتوانيم بخشي از افراد برخوردار را با ميزان خطاي حداقلي انتخاب و از ليست يارانه بگيران حذف کنيم.شريعتمداري تصريح کرد: تلاش مي شود که فشاري به طبقه مستضعف و متوسط جامعه وارد نشود، بلکه فقط مي‌خواهيم به طور خاص اين مصوبه مجلس شوراي اسلامي در حذف سه دهک برخوردار جامعه به مورد اجرا درآيد.

آذر سال 1389 زمان آغاز واريز يارانه بود و مبلغ يارانه دريافتي هر يک از مشمولان دريافت يارانه نقدي 45 هزار و 500 تومان است و تاکنون در 102 مرحله به حساب سرپرستان خانوار واريز شده است که معادل سه ميليون و 468 هزار ميليارد تومان است.


 حباب سکه تمام به صفر رسيده است 

 کشتي‌آراي گفت: نوسانات نرخ ارز و کاهش يا افزايش سود بانکي بر روي قيمت طلا بسيار موثر است. اگر سود بانکي کاهش يابد تقاضا براي خريد طلا افزايش يافته و باعث رشد قيمت مي‌شود.محمد کشتي‌آراي در گفت‌وگو با ايلنا با بيان اينکه ايام محرم، صفر، رمضان و ساير مناسبت‌هاي مذهبي تاثيري در قيمت طلا نمي‌گذارد، گفت: ايامي که در آن شاهد افزايش مراسم و جشن‌ها هستيم، مي‌تواند برروي قيمت سکه تاثير بگذارد اما قيمت طلا متاثر از قيمت‌هاي جهاني است.

وي ادامه داد: در بدو ورود ماه محرم شاهد کاهش حباب سکه بوديم که حباب سکه تمام به صفر رسيده است و در حال حاضر در نيم سکه‌، ربع سکه و ساير سکه‌هاي يک گرمي شاهد حباب هستيم.رئيس کميسيون تخصصي طلا و جواهر اتاق اصناف با بيان اينکه در حال حاضر قيمت سکه تمام بهار آزادي 4 ميليون و 200 هزار تومان است، گفت: اين قيمت با احتساب حباب صفر است.کشتي‌آراي اظهار داشت: در حال حاضر قيمت نيم سکه 2 ميليون و 90 هزار تومان است که بايد 2 ميليون و 60 هزار تومان باشد.وي با بيان اينکه در شب‌هاي محرم شاهد افزايش قيمت جهاني طلا و ارز بوديم که باعث افزايش قيمت طلا هم شد، گفت: در حال حاضر هر گرم طلا 413 هزار تومان است.

کشتي‌آراي با بيان اينکه تقاضا براي خريد سکه و طلا در نيمه اول سال بيشتر است، گفت: با توجه به اينکه در نيمه اول سال شرايط جوي براي برگزاري انواع مناسبت‌ها بهتر است، مردم ترجيح مي‌دهند مناسبت‌ها و جشن‌هاي خود را در نيمه اول سال برگزار کنند که اين باعث افزايش تقاضا مي‌شود اما اين افزايش تقاضا در نيمه اول سال يا کاهش تقاضا در نيمه دوم سال منجر به تغيير قيمت طلا نمي‌شود بلکه بر روي حباب آن تاثير مي‌گذارد.


 تريبون 

 قبوض کاغذي آب هم حذف خواهند شد

دولت دوازدهم عزم خود را براي حذف قبوض کاغذي جزم کرده است و در حالي که از ابتداي مهرماه سال جاري براي مشترکين برق قبض کاغذي صادر نخواهد شد، پاي قبوض کاغذي آب نيز به اين ماجرا باز شده و به نظر مي‌رسد اين قبوض هم به زودي کوله بار خود را از زندگي مردم جمع خواهند کرد.

به گزارش ايسنا، اواخر پاييز سال گذشته بود که محمدجواد آذري جهرمي- وزير فناوري ارتباطات و فناوري اطلاعات - از صرفه‌جويي 1440 ميليارد توماني در صورت حذف قبوض کاغذي آب، برق، گاز و تلفن خبر داد و گفت: با اين صرفه‌جويي مي‌توان کارهاي بزرگي به نفع مردم انجام داد و ذهن مردم را بايد نسبت به هدر رفت اين منابع حساس کرد. آمارها حاکي از آن است که 35 ميليون کنتور برق، حدوداً همين تعداد کنتور آب و 20 ميليون کنتور گاز وجود دارد و برآوردها نشان مي‌دهد 1,440 ميليارد تومان براي قبوض خدماتي هزينه مي‌شود. در حالي که به گفته آذري جهرمي ظرفيت کامل دولت الکترونيکي فراهم است که تمام اين قبوض را به صورت الکترونيکي صادر کند.

در اين راستا وزارت نيرو کمر همت به حذف قبوض کاغذي برق بست و اعلام کرد از ابتداي مهرماه قبض کاغذي برق صادر نخواهد شد. شرکت توانير نيز راه‌هايي را به مردم معرفي کرد تا از طريق آن‌ها اطلاعات خود را براي دريافت اطلاعات قبض برق از طريق پيامک ثبت کنند.

براي اولين بار:

شاخص بورس به کانال 300 هزار واحد رسيد

فعالان بازار سرمايه امروز شاهد کانال‌شکني پي در پي شاخص کل بودند؛ به طوري که نماگر اصلي بازار براي اولين بار در تاريخ بازار سرمايه در آستانه کانال 300 هزار واحدي قرار گرفت.

به گزارش ايلنا ، در اولين روز معاملات بورس تهران در اين هفته شاخص کل 3198 واحد رشد کرد و در تراز 299 هزار و 930 واحدي قرار گرفت. به اين ترتيب تا فتح قله 300 هزار واحدي مقدار زيادي نمانده و احتمال دارد فعالان بازار سرمايه شاهد ورود نماگر اصلي به اين کانال باشند.

شاخص کل هم وزن نيز با 1387 واحد رشد عدد 83 هزار و 499 واحدي را پشت سر گذاشت. و شاخص آزاد شناور با 4262 واحد افزايش رقم 342 هزار و 211 واحدي را کسب کرد. علاوه بر اينها شاخص بازار اول و دوم نيز هر کدام به ترتيب 1900 و 8409 واحد رشد کردند.

پتروشيمي فارس، پالايش نفت تهران، ملي صنايع مس ايران و بانگ پاسارگاد هر کدام به ترتيب 306، 207، 204 و 135 واحد تاثير افزايشي روي شاخص‌هاي بازار سهام داشتند. اما در طرف مقابل پالايش نفت بندرعباس ، گسترش نفت و گاز پارسيان و توسعه منابع و فلزات و گروه مپنا هر کدام به ترتيب 81، 64، 57 و 46 واحد تاثير کاهشي روي شاخص‌هاي بازار داشتند.

گروه خودرو و ساخت قطعات توانست با داد و ستد 807 ميليون سهم و اوراق مالي به ارزش 209 ميليارد تومان بيشترين ارزش معاملات را به خود اختصاص دهد. در اين گروه بيشتر سهم‌ها با رشد قيمت مواجه شد و سهم‌هاي شاخص ساز صف خريد را شاهد بودند.

گروه فلزات اساسي با معامله 167 ميليون سهم به ارزش 141 ميليارد تومان پس از خودروهايي بيشترين ارزش معاملات را کسب کردند. بيش از نيمي از سهم‌ها در اين گروه با افزايش قيمت پاياني مواجه شدند. شيميايي‌ها، بانکي‌ها و گروه سرمايه گذاري پس از دو گروه ياد شده بيشترين ارزش معاملات را داشتند.

در بورس تهران تعداد نمادهاي مثبت به 565 و تعداد نمادهاي منفي به 82 رسيد. در فرابورس ايران نيز تعداد نمادهاي مثبت به 137 و تعداد نمادهاي منفي عدد 40 را تجربه کرد.

ارزش کل معاملات بورس به رقم 1657 ميليارد تومان رسيد و حجم معاملات اين بازار رقم 4.3 ميليارد سهم و اوراق مالي را پشت سر گذاشت.

در فرابورس ايران شاخص کل 44 واحد رشد کرد و به عدد 3884 واحدي رسيد. ارزش معاملات اين بازار به رقم 528 ميليارد تومان دست يافت و حجم معاملات آن رقم 739 ميليون سهم و اوراق مالي را رد کرد.

سازمان حمايت اعلام کرد:

فروش بليت هواپيما با نرخ بالاتر از آذر97 تخلف است

مديرکل نظارت بر خدمات سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکندگان گفت: فروش بليط هواپيما به قيمت بالاتر از نرخهاي آذر ماه 97 تخلف است و بايد شرکتهاي هواپيمايي نرخ آذر ماه 97 را ملاک عمل قرار دهند.

به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، سيدجواد احمدي اظهار کرد: در تير ماه سال جاري نرخ بليط هواپيما در پروازهاي داخلي توسط شرکتهاي هواپيمايي با هماهنگي سازمان هواپيمايي کشوري و بدون هماهنگي با کارگروه تنظيم بازار، افزايش يافته و نرخهاي جديد به اجرا گذاشته شده است.

مديرکل نظارت بر خدمات سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان افزود: از آنجا که طي نشدن فرآيند مندرج در مصوبه 29 /5/ 97 شوراي عالي هماهنگي اقتصادي کشور تخلف بوده و عليرغم مکاتبات اين سازمان براي اصلاح روند فوق، اقدامي از طرف سازمان هواپيمايي کشوري و شرکتهاي هواپيمايي در اين زمينه صورت نگرفت، مقرر شد تا تعيين تکليف نهايي، نرخ بليط هواپيما بر مبناي آذر ماه سال گذشته محاسبه و فروخته شود و فروش بليط با نرخ بالاتر، تخلف محسوب شود. اين موضوع مورد تاييد وزير راه و شهرسازي نيز قرار گرفته و توسط وي در رسانه‌ها تاکيد و تاييد شده است.

اين مقام مسئول خاطرنشان کرد: بر همين اساس طي بازرسي به عمل آمده از چهار شرکت هواپيمايي در هفته‌هاي اخير به علت اضافه دريافتي، ضمن تشکيل پرونده مراتب به تعزيرات حکومتي ارجاع شده و وضعيت ساير شرکتها نيز در دست بررسي است.

کسي حق افزايش قيمت بليت‌ در ايام اربعين را ندارد

در همين رابطه ،وزير راه و شهرسازي درباره احتمال افزايش قيمت بليت وسايل نقليه در ايام اربعين گفت: به هيچ وجه نه راه‌آهن، نه حمل و نقل جاده‌اي و نه هواپيما حق افزايش قيمت ندارند و اگر کسي سودجويي کند و قيمت‌ها را افزايش بدهد، تخلف است که حتما با او برخورد قانوني صورت خواهد گرفت.

محمد اسلامي در رابطه با افزايش نرخ آزادراه‌هاي خصوصي در جمع خبرنگاران گفت: نرخ آزادراه‌ها طبق قانون همه ساله بر اساس قراردادهايي که با سرمايه‌گذار وجود دارد، توسط وزارت راه تعيين مي‌شود؛ چراکه نرخ استهلاک دارد و تکاليفي بر عهده‌شان است که سرمايه‌گذار وظيفه دارد همواره آزادراه‌ها را به بهترين کيفيت نگهداري کند.

وزير راه و شهرسازي تصريح کرد: در چندسال گذشته مقداري کاهلي کرده بودند و ما از آن‌ها خواستيم که تکاليف‌شان را بهتر انجام دهند، نرخي هم که جديدا تصويب شده با رعايت قراردادها و حقوق مردمي که از آنجا عبور و مرور دارند، در نظر گرفته شده و ما اميدواريم به ارتقاء کيفيت و ايمني آزادراه‌هايمان منتهي شود.


 ميز خبر 

 بهره مندي 414 هزار ميليارد ريالي بنگاه هاي اقتصادي کشور از تسهيلات بانک ملي

بانک ملي - سهم واحدهاي اقتصادي از تسهيلات بانک ملي ايران در پنج ماه ابتداي سال جاري به بيش از 414 هزار ميليارد ريال مي رسد.

به گزارش روابط عمومي بانک ملي ايران، اين بانک در سال جاري با رويکرد حمايت و کمک به رونق بخش هاي مختلف اقتصادي کشور، پرداخت تسهيلات به بنگاه ها را در دستور کار دارد و طي مدت مذکور 675 هزار و 687 فقره تسهيلات به ارزش 414 هزار و 802 ميليارد ريال تسهيلات به بخش هاي کشاورزي و صنايع تبديلي، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگاني و ... تخصيص داده است.

بر اين اساس سهم بخش کشاورزي و صنايع تبديلي از تسهيلات پرداختي بانک ملي ايران به بخش هاي مختلف اقتصادي طي پنج ماه ابتداي امسال، بالغ بر 26 هزار و 923 فقره به ارزش 11 هزار و 851 ميليارد ريال بوده است.

همچنين بخش مسکن و ساختمان نيز به عنوان يکي از مهم ترين محرکه هاي رونق اقتصاد کشور همواره مورد توجه بانک ملي ايران بوده و از اين رو تخصيص ويژه تسهيلات به اين بخش در سال جاري در دستور کار بانک قرار گرفته است.

بر اين اساس از ابتداي سال جاري تا پايان مردادماه، هشت هزار و 888 ميليارد ريال تسهيلات در 31 هزار و 79 فقره به بخش مسکن و ساختمان پرداخت شده است.

همچنين اين بانک در راستاي حمايت از بخش صنعت و معدن کشور، توجه ويژه اي به بنگاه هاي اقتصادي اين بخش داشته و بر همين اساس در مدت مذکور بالغ بر65 هزار و 877 ميليارد ريال تسهيلات در 12 هزار و 492 فقره پرداخت کرده است.

بنگاه هاي بخش بازرگاني نيز 55 هزار و 860 فقره تسهيلات به ارزش 41 هزار و 937 ميليارد ريال دريافت کرده اند.

رييس اداره کل ساختمان بانک مسکن اعلام کرد:

برنامه ريزي براي ثبت رکورد جديد فروش املاک مازاد

بانک مسکن - اسحاق خاکي، رييس اداره کل ساختمان بانک مسکن از برنامه ريزي براي ثبت بالاترين رکورد فروش املاک مازاد در اين بانک در نيمه دوم سال 98 خبر داد.

اسحاق خاکي، رييس اداره کل ساختمان بانک مسکن در گفت و گو با پايگاه خبري بانک مسکن-هيبنا اعلام کرد: يکي از مهمترين اهداف و برنامه هاي تعيين شده در اين اداره براي نيمه دوم سال 98 تحقق برنامه تعريف شده براي فروش املاک مازاد بانک مسکن به ميزان 500 ميليارد تومان و معادل 90 درصد براي اولين بار در سابقه بانک است.

وي افزود: همچنين در نيمه دوم سال 98 براي بهره برداري از سايت هاي فروش املاک مازاد بانک بصورت مستقل و در قالب سايت شرکت فام (شرکت فروش املاک مازاد بانک ها) برنامه ريزي شده است.به گفته وي از سوي ديگر حصول پيشرفت 90 درصدي در راه اندازي سامانه جامع سجام(سامانه جامع اطلاعات مشتريان) شامل 11 زيرنرم افزار در حوزه مهندسي و املاک از ديگر برنامه هاي تعريف شده در اين حوزه است.

خاکي همچنين در مورد ساير برنامه ها و اهداف تعريف شده در اين اداره کل براي اجرا و تحقق در نيمه دو سال جاري اظهار کرد:از ديگر سياست هاي طراحي شده در اين اداره همچنين مي توان به برنامه ريزي براي برگزاري مناقصه به منظور اجراي 10 پروژه تعريف شده در بانک مسکن تا پايان سال جاري اشاره کرد.

وي افزود: پيشبرد مطالعاتي و اجرايي 16 پروژه احداثي و 30 پروژه بازسازي در سال 98 تعريف شده است که اين برنامه ها بر اساس برنامه سه سالانه تدوين شده براي سال هاي 99،98 و 1400 عملياتي خواهد شد.رييس اداره کل ساختمان بانک مسکن با بيان اينکه شناسايي شعب فرسوده و ناپايدار براي اولويت بندي در تخصيص بودجه سرمايه اي و تعريف پروژه هاي مقاوم سازي، احداثي و بازسازي نيز از ديگر فعاليت هاي تعريف شده محسوب مي شود، خاطرنشان کرد: همچنين پيشنهاد دو برنامه براي سال 98 در جهت کاهش هزينه هاي بهره برداري و استفاده بهينه از دارايي هاي بانک در دستور کار قرار گرفته است.وي در مورد جزييات اين دو برنامه اعلام کرد: يکي از اين برنامه ها پياده سازي مکانيزم و فرآيند مهندسي ارزش در اداره کل ساختمان بانک مسکن است؛ از سوي ديگر و در قالب برنامه دوم، پياده سازي ايزو 5001 به صورت آزمايشي در استان تهران در دستور کار قرار گرفته است.

استقبال چشمگير از "طرح‌هاي تسهيلاتي و کارت‌هاي اعتباري صبا" بانک اقتصادنوين

بانک اقتصاد نوين - بسته‌هاي سه گانه طرح‌هاي تسهيلاتي و اعتباري صباي بانک اقتصادنوين که با هدف پاسخگويي مناسب به نياز مشتريان و کمک به بهبود شرايط اقتصادي خانوارها و فعالان اقتصادي ارايه شده، با استقبال قابل توجه عموم مشتريان و دارندگان پايانه‌هاي فروشگاهي اين بانک مواجه شد.

به گزارش روابط عمومي بانک اقتصادنوين، در بسته شماره يک اين طرح (صبا 1) عموم مشتريان حقيقي و حقوقي بانک اقتصادنوين، صاحبان مشاغل و فعالان اقتصادي مي‌توانند تا دو برابر معدل موجودي سپرده‌هاي کوتاه‌مدت و قرض‌الحسنه جاري خود و تا سقف دو ميليارد ريال تسهيلات دريافت نمايند. مدت ‌زمان بازپرداخت اين تسهيلات به خواست متقاضي 12، 24 و 36 ماهه تعيين شده است.در بسته شماره دو اين طرح (صبا 2) براي دارندگان پايانه‌هاي فروش (POS) بانک اقتصادنوين بر اساس معدل موجودي سپرده‌هاي کوتاه‌مدت و قرض‌الحسنه جاري متصل به پايانه‌هاي فروش اين بانک در بازه‌هاي زماني دو تا چهار ماه، امکان پرداخت تسهيلات قرض‌الحسنه تا 70 درصد معدل موجودي سپرده و تا سقف 200 ميليون ريال و يا پرداخت تسهيلات مرابحه تا 140 درصد معدل موجودي سپرده، تا سقف دو ميليارد ريال و با نرخ 15 درصد فراهم شده است.

پذيرندگان پايانه‌هاي فروشگاهي بانک اقتصادنوين مي‌توانند با توجه به نياز خود، از يکي از اين تسهيلات بهره‌مند شده و در بازه‌هاي زماني 12، 24 و 36 ماهه آن را باز پرداخت نمايند.در بسته شماره سه اين طرح (صبا 3) براي کليه متقاضيان حقيقي و حقوقي دريافت تسهيلات کمک‌ هزينه خريد خودرو، تعمير مسکن، خريد ابزار کار، تجهيز مطب و ... امکان استفاده از تسهيلات تا سقف 500 ميليون ريال در قالب کارت اعتباري و بر اساس معدل موجودي سپرده‌هاي کوتاه‌مدت و قرض‌الحسنه جاري در بازه‌هاي زماني دو تا چهار ماه، فراهم شده است. گفتني است مدت ‌زمان بازپرداخت اين تسهيلات به خواست متقاضي 12، 24 و 36 ماهه تعيين شده است.

لازم به ذکر است علاوه بر اين، شرکت‌ها و موسسات نيز مي‌توانند از طرح صباي 3 براي اعطاي تسهيلات در قالب کارت‌هاي اعتباري به کارمندان خود استفاده نمايند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي