جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/06/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6207

آغاز مسابقات واليبال آسيا
ايران به دنبال هت تريک قهرماني


خبـــر


خبـــرنامه


 آغاز مسابقات واليبال آسيا
 ايران به دنبال هت تريک قهرماني 

 بيستمين دوره رقابت‌هاي واليبال قهرماني آسيا از روز جمعه به ميزباني تهران آغاز خواهد شد.بيستمين دوره رقابت‌هاي واليبال قهرماني آسيا از روز جمعه 22 شهريور ماه با حضور 16 تيم به ميزباني تهران برگزار خواهد شد. مسابقات در دو سالن 3 و 12 هزار نفري واقع در مجموعه ورزشي آزادي انجام مي‌شود. نکته مهم براي اين دوره از مسابقات اين است که 8 تيم برتر جواز حضور در رقابت‌هاي انتخابي المپيک را کسب مي‌کنند و اين يعني کوچکترين لغزش از تيم‌هاي مدعي مي‌تواند شانس حضور در المپيک را از آنها بگيرد.

هشت تيم برتر بيستمين دوره رقابت‌هاي واليبال قهرماني آسيا بايد در دي ماه شانس خود را براي حضور در المپيک 2020 توکيو امتحان کنند. تيم ايران پيش از اين و در مرحله اول مسابقات انتخابي المپيک به ميزباني روسيه نتوانست مجوز حضور در توکيو را کسب کند و به همين دليل حالا به گونه‌اي برنامه‌ريزي‌ خواهد کرد تا با استفاده از شرايط ميزباني به عنوان قهرماني آسيا راهي پيکارهاي انتخابي در چين شود.

گروه‌بندي مسابقات به شرح زير است:

گروه A: ايران، استراليا، قطر و سريلانکا

گروه B: ژاپن، چين‌تايپه، تايلند و هنگ‌کنگ

گروه C: قزاقستان، چين، عمان و هند

گروه D: کره‌جنوبي، اندونزي، کويت و پاکستان

طبق خبرهايي که در رسانه‌ها منتشر شده تيم‌هاي همگروه ايران يعني استراليا و قطر تدارکات خوبي براي اين دوره از مسابقات ديده‌اند؛ آنها اردوها و مسابقات تدارکاتي خوبي را پشت سر گذاشته‌اند تا با آمادگي کامل در تهران حاضر باشند. حضور تيم‌هاي قطر و استراليا در گروه ايران موجب شد تا فدراسيون‌نشين‌ها ريسک نکنند و با همان ترکيب اصلي وارد اين دوره از مسابقات شوند. شايد اگر تيم‌هاي سطح پايين‌تر در مرحله اول با ايران همگروه مي‌شدند شاهد حضور يک ترکيب جوان از تيم ايران بوديم.

براساس فرمول برگزاري مسابقات از هر گروه دو تيم به مرحله بعدي يعني حضور در جمع 8 تيم برتر راه پيدا مي‌کند. مرحله دوم مسابقات هم به صورت گروهي برگزار خواهد شد و به اين ترتيب تيم‌هاي اول و دوم گروه A با تيم‌هاي اول و دوم گروه C و تيم‌هاي اول و دوم گروه B با تيم‌هاي اول و دوم گروه D به ترتيب گروه‌هاي E و F را تشکيل خواهند داد. همين شرايط براي تيم‌هاي سوم و چهارم گروه‌ها هم وجود دارد.

شاگردان ايگور کولاکوويچ پس از کسب نتايج موفق در مرحله مقدماتي ليگ ملت‌هاي 2019 و همچنين نمايش قابل قبول در پيکارهاي انتخابي المپيک حالا به دنبال کسب قهرماني در خانه هستند تا شاهد هت‌تريک ايران در کسب عنوان قهرماني مسابقات قهرماني آسيا باشيم. پيش از اين ايران در سال‌هاي 2011 و 2013 توانست مدال طلا را به خود اختصاص دهد و حالا يک بار ديگر اين شانس را دارد تا روي سکوي قهرماني بايستد.تيم‌هاي ژاپن، چين، استراليا، قطر و... از جمله تيم‌هاي آسيايي هستند که هيچگاه نبايد آنها را دست کم گرفت. اين تيم‌ها هميشه با وجود اختلافي که با واليبال ايران دارند تلاش مي‌کنند تا مقابل سروقامتان ايران بهترين عملکرد را داشته باشند و گاهي هم تلاش‌شان به نتيجه مي‌ر‌سد و با پيروزي زمين مسابقه را ترک مي‌کنند.

ژاپني‌ها که 9 دوره قهرمان آسيا شده‌اند، تصميم دارند تعداد قهرماني‌هاي خود را دو رقمي کنند. کره‌جنوبي 4 بار قهرمان آسيا شده و چين هم با کسب 3 عنوان قهرماني ايران را نزديک خود ديده و احساس خطر مي‌کند.

از سوي ديگر استراليا هم بعد از اين و با يک عنوان قهرماني در تلاش است تا خود را بالا بکشد. اين تيم‌ها در مسابقات انتخابي المپيک عملکرد خوبي مقابل حريفان خود داشتند و نشان دادند که هرچه به پيکارهاي انتخابي المپيک نزديک‌تر مي‌شويم ميزان آمادگي آنها هم افزايش پيدا مي‌کند.در مورد ميزباني ايران هم بايد گفت که اين چهارمين ميزباني ايران است و پيش از اين در سال‌هاي 1999، 2011 و 2015 ايران ميزبان شده بود که تنها در سال 2011 توانست ميزبان بوده و قهرمان شود.

امير خوش‌خبر، سرپرست تيم ملي واليبال ايران در مورد شرايط ملي‌پوشان پيش از شروع رقابت‌هاي قهرماني آسيا به ميزباني تهران گفت: خوشبختانه شرايط خوب است و مصدومي در ترکيب تيم نداريم. بعد از مسابقات انتخابي المپيک ملي‌پوشان مدتي استراحت کردند و پس از آن تمرينات با نظم بالا ادامه پيدا کرد. هدف ما کسب بهترين نتايج در مسابقات پيش‌رو يعني قهرماني آسيا، جام‌جهاني، انتخابي المپيک و انشالله المپيک است.

وي ادامه داد: در اين دوره از مسابقات ميزبان هستيم و مي‌توانيم با آمادگي بالاي ملي‌پوشان و حمايت همه جانبه هواداران نتايج درخشاني کسب کنيم. اين مسابقات از اين جهت که مي‌توانيم جواز حضور در مسابقات انتخابي المپيک را کسب کنيم حائز اهميت است و اميدوارم بتوانيم به اهداف خود برسيم.

سعيد معروف، سيدمحمد موسوي، امير غفور، ميلاد عبادي‌پور، پوريا فياضي، فرهاد قائمي، علي شفيعي، علي‌اصغر مجرد، مسعود غلامي، محمدجواد معنوي‌نژاد، جواد کريمي، اميرحسين اسفنديار، پوريا يلي، محمدرضا حضرت‌پور و محمدرضا مؤذن نفراتي هستند که در ترکيب تيم ايران قرار خواهند گرفت؛ البته از بين اين نفرات يک نفر حذف خواهد شد که گفته مي‌شود يا محمدجواد معنوي‌نژاد خواهد بود و يا مسعود غلامي؛ به اين ترتيب تيم ايران با 14 بازيکن وارد رقابت‌ها مي‌شود.

پيمان اکبري، مربي تيم ملي واليبال ايران در خصوص گروه ايران در رقابت‌هاي قهرماني آسيا، عنوان کرد: گروه سختي داريم. شايد اگر از بين قطر يا استراليا تنها يک تيم در گروه ما بود با تيم اصلي به اين پيکارها نمي‌رفتيم، اما حالا چون نياز داريم تا براي رسيدن به مسابقات انتخابي المپيک حداقل به جمع 8 تيم برتر برسيم با ترکيب اصلي وارد اين بازي‌ها خواهيم شد. به هر حال قطر و استراليا تدارک خيلي خوبي داشته‌اند و نبايد تيمي را دست‌کم بگيريم.

مربي تيم ملي واليبال در مورد اينکه چقدر احتمال دارد تيم ايران با ترکيب دوم خود به مصاف حريفان برود، تصريح کرد: ما چيزي به نام ترکيب دوم نداريم. 14 بازيکن در تيم ملي هستند که ما بايد از تمام آنها استفاده کنيم.اميدوارم با حمايت مردم بتوانيم جام قهرماني را در ايران نگه داريم و يک بار ديگر دل مردم را شاد کنيم.

برنامه بازي‌هاي ايران در رقابت‌هاي قهرماني آسيا به شرح زير است:

ايران - سريلانکا، جمعه 22 شهريور، ساعت 18:30

ايران - قطر، شنبه 23 شهريور، ساعت 18:30

ايران - استراليا، يکشنبه 24 شهريور، ساعت 18:30


 خبـــر 

 تاييد مظلومي

از مجيدي دلخور هستم

گفته مي‌شد پرويز مظلومي سرمربي استقلال از فرهاد مجيدي بابت برخي مسائل گلايه دارد. مظلومي در آخرين مصاحبه‌اش وقتي داشت درباره تيم اميد ايران حرف مي‌زد اين دلخوري را تاييد کرد و گفت: «من با مجيدي کاري ندارم، اما بايد از تيم اميد و تيم ملي حمايت کنيم. فرهاد را خيلي دوست دارم، اما کمي از او دلخورم. هرچند اين باعث نمي‌شود از تيم اميد حمايت نکنم. مجيدي استقلالي بوده و خواهد بود و بايد کمکش کنيم.»

دلخوري مظلومي از مجيدي احتمالا به دو ماجرا برمي‌گردد. يکي اتفاقات قبل و بعد از دربي که 4 بر دو به سود پرسپوليس تمام شد و ديگري فايل صوتي که چند وقت پيش لو رفت که در آن مجيدي به تندي از اعضاي کميته فني باشگاه استقلال بابت مذاکره با بازيکنان جديد براي استقلال انتقاد کرده بود.

توافق پرسپوليس با نيلسون ختم به خير شد

نيلسون کوريا دروازه‌بان اسبق و برزيلي تيم فوتبال پرسپوليس از اين باشگاه طلبي در حدود 100 هزار دلار دارد و بابت اين طلب به فيفا شکايت کرده و حتي حکم فيفا را هم در اختيار دارد اما مسئولان سابق باشگاه پرسپوليس در چند ماه اخير هيچ اشاره‌اي به اين مسئله نکردند و اين شکايت که براي باشگاه پرسپوليس مي‌تواند خطرساز هم باشد، توسط مسئولان سابق اين باشگاه پيگيري نشد.

در همين رابطه محمدحسن انصاري‌فرد مديرعامل باشگاه پرسپوليس که در جريان اين پرونده قرار گرفته، مذاکراتي را با وکيل خارجي اين دروازه‌بان آغاز کرد و در نهايت مقرر شد تا طلب ويلسون پرداخت شود. پس از مذاکرات صورت‌گرفته وکيل اين دروازه‌بان برزيلي براي مصالحه با پرسپوليس به توافق رسيد و قرار است طي روزهاي آينده با پرداخت پول اين بازيکن پرونده شکايت او بسته شود.

خطر حذف از آسيا در کمين استقلال

باشگاه استقلال قرار بود طبق مهلتي که کميته بدوي صدور مجوز سازمان ليگ داده بود، بدهي‌هاي خود را تعيين تکليف کند. در همين راستا، اعضاي هيئت مديره و اميرحسين فتحي، مديرعامل باشگاه استقلال در اظهارات خود تأکيد کرده بودند که پيگير اين موضوع بوده و اجازه نخواهند داد که باشگاه استقلال با مشکلي مواجه و از حضور در ليگ قهرمانان آسيا محروم شود.

پيگيري‌ها اما نشان مي‌دهد که باشگاه استقلال هنوز با طلبکارانش تسويه حساب نکرده يا توافقي براي پرداخت بدهي‌ها صورت نداده است. ضمن اينکه پولي که در حساب باشگاه بود، به جاي اينکه صرف تسويه حساب با طلبکاران شود، به بازيکنان فعلي داده شده است تا بخشي از رقم قراردادشان پرداخت شود. اين روزها مديرعامل استقلال هم براي سفر شخصي راهي دبي شده و اين در حالي است که باشگاه استقلال تا چهارشنبه فرصت داشت، تکليف بدهي‌هاي خود را مشخص کند.

کنفدراسيون فوتبال آسيا تا 31 آگوست به باشگاه‌هاي ايراني مهلت داده بود تکليف بدهي‌هاي خود را مشخص کنند که فدراسيون فوتبال و کميته بدي چند روز ديگر نيز به باشگاه‌ها فرصت دادند. با اين شرايط، مشخص نيست که سرنوشت استقلال براي حضور در فصل آينده ليگ قهرمانان آسيا چه خواهد شد.


 خبـــرنامه 

 آرايش متفاوت ويلموتس

باز هم دو مهاجم

ويلموتس بعد از چهار ماه حضور در ايران، هنوز براي شناخت تيم ملي نياز به زمان بيشتري دارد. ايران در سه مسابقه‌اي که در دوره ويلموتس برگزار کرده، با دو آرايش متفاوت بازي کرده است. ويلموتس در اولين مسابقه‌اي که روي نيمکت تيم ملي نشست، آرايش تيم را تغيير داده بود. ايران که در اواخر دوره کي‌روش 3-3-4بازي مي‌کرد با حضور ويلموتس با آرايش 1-3-2-4 مقابل سوريه و کره‌جنوبي قرار گرفت. بيرانوند در هر دو مسابقه شماره يک ويلموتس بود. رضاييان و محمدي در دو سمت خط دفاع قرار گرفتند. در مرکز دفاع هم زوج پورعلي‌گنجي از بين کنعاني‌زادگان و مجيد حسيني انتخاب مي‌شد.

اميد ابراهيمي و حاج‌صفي دو هافبک مياني تيم ويلموتس بودند. به جز ترابي و اميري که جايگزين همديگر مي‌شدند، سه بازيکن ديگر تهاجمي تيم ملي هم ثابت بودند. در غياب سردار آزمونِ مصدوم، کريم انصاري‌فرد در خط حمله قرار مي‌گرفت و جهانبخش و طارمي هم عقب‌تر از کريم حضور داشتند.

اما براي اردوي جديد و آغاز مرحله مقدماتي جام جهاني دوباره ويلموتس آرايش تيم ملي را تغيير داد. در اين بازي ملي‌پوش‌ها براي مقابله با دفاع پرتعداد حريف، با دو مهاجم مقابل اين تيم قرار گرفتند. با بهبود مصدوميت سردار آزمون، اين بازيکن هم براي اولين بار در ترکيب تيم ويلموتس قرار گرفت و زوج انصاري‌فرد را تشکيل داد. همچنين مهدي طارميِ مصدوم هم از ترکيب خارج شد. استراتژي‌ ويلموتس هم جواب داد و ايران با نمايشي منطقي و تهاجمي از سد ساده‌ترين حريف گروه گذشت.

از بي‌‌سليقگي تا بي‌‌برنامگي

وقتي خبرنگاران براي فدراسيون واليبال اهميت ندارند!

در آستانه رقابت‌هاي قهرماني آسيا، فدراسيون واليبال در برنامه‌هاي خود کمترين اهميت را خبرنگاران داده است.فدراسيون واليبال با انتشار خبري اعلام کرد که «اهالي محترم رسانه که پيش‌تر درخواست صدور ID کارت براي پوشش مسابقات واليبال قهرماني آسيا کرده بودند، روز پنج‌شنبه با همراه داشتن کارت پوشش خبري وزارت ورزش و جوانان، از ساعت 11 تا 13 جهت دريافت ID کارت خود به کميته روابط عمومي فدراسيون واليبال مراجعه نمايند.»

در شرايطي که خبرنگاران پس از رقابت‌هاي انتخابي المپيک در تمرينات تيم ملي حضور پيدا نکرده بودند، ديروز سايت فدراسيون با انتشار خبري زمان حضور خبرنگاران در تمرين تيم ملي را هم اعلام کرد. در خبر سايت فدراسيون آمده است «تمرين روز پنجشنبه تيم واليبال بزرگسالان ايران از ساعت 18:30 در سالن 12 هزار نفري مجموعه ورزشي آزادي برگزار مي‌شود و اهالي محترم رسانه مي‌توانند در محل برگزاري اين تمرين حضور پيدا کنند.»

نکته قابل تامل در برنامه فدراسيون اين است که اصحاب رسانه از ساعت 11 تا 13 بايد کارت‌هاي مخصوص پوشش مسابقات را دريافت کنند و پس از آن با چند ساعت معطلي منتظر بمانند تا در تمرين تيم ملي واليبال حاضر شوند. با توجه به اينکه تمرينات تيم ملي در سالن-=12 هزار نفري آزادي برگزار مي‌شود، شرايط رفت و آمد اصحاب رسانه به ساير نقاط هم سخت است. شايد بهتر بود که آقايان در روابط عمومي فدراسيون واليبال در برنامه‌ريزي‌هاي خود کمي به فکر خبرنگاران هم بودند تا شرايط پوشش تمرينات و مسابقات براي آنها آسان شود!


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي