جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/06/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6215

رئيس جمهوري در جلسه شوراي عالي هماهنگي سران قوا:
عوايد حاصل از اصلاح قيمت‌ها بايد به اقشار کم درآمد داده شود


موافقت ترامپ با اعزام نيروي بيشتر به منطقه


اردوغان:آماده‌سازي‌ها در مرز با سوريه براي ايجاد منطقه امن کامل شده است


آخرين حربه نتانياهو براي فرار از چنگ قانون


در حاشيه نشست‌هاي مجمع عمومي،ليست مقاماتي که قرار است با ترامپ ديدار کنند


يك نكته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


هلي‌کوپترهاي امداد و نجات هلال احمر نيازمند امدادرساني!

جهانگيري:
بايد در مقابل توطئه‌ها در منطقه هوشيار باشيم


خبر


هشدار رياض به اتباع خود در فرانسه


هشدار سازمان بدر عراق به آمريکا درباره هر نوع ماجراجويي عليه ايران


آيين تجليل از واحد هاي نمونه صنعت و معدن استان اصفهان


اعتصاب کارکنان شرکت "جنرال موتورز" آمريکا در ايالت "کنتاکي"


سرمقاله


تيم ملي واليبال ايران براي سومين‌بار قهرمان آسيا شد


 رئيس جمهوري در جلسه شوراي عالي هماهنگي سران قوا:
 عوايد حاصل از اصلاح قيمت‌ها بايد به اقشار کم درآمد داده شود 

 رئيس جمهوري تاکيد کرد: هرگونه عوايد حاصل از هرگونه اصلاح ساختاري قيمت‌ها صرفاً بايد به اقشار کم‌درآمد و افراد داراي درآمد ثابت انتقال داده شود تا کاهش قدرت خريد آنان با توجه به نوسانات تورمي در حد ممکن جبران شود.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، چهلمين جلسه شوراي عالي هماهنگي سران سه قوه با حضور سران قوا و به رياست حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني رئيس جمهوري تشکيل شد.در اين جلسه و در ادامه مباحث مربوط به اصلاح ساختاري بودجه، سازمان برنامه و بودجه گزارش خود را درباره ساز و کار تعيين قيمت حامل‌هاي انرژي با توجه به شرايط اقتصادي کشور ارائه کرد و تصميمات لازم براساس استفاده بهينه از مزيت نسبي در انرژي و زنجيره توليد ارزش در اقتصاد کشور، اتخاذ شد.در اين راستا رئيس جمهوري تأکيد کرد که «هرگونه عوايد حاصل از هرگونه اصلاح ساختاري قيمت‌ها صرفاً بايد به اقشار کم درآمد و افراد داراي درآمد ثابت انتقال داده شود تا کاهش قدرت خريد آنان با توجه به نوسانات تورمي در حد ممکن جبران شود.»

در بخش ديگري از طرح اصلاح ساختاري، پيشنهادهاي مربوط به اصلاح نظام مالياتي کشور مورد بررسي قرار گرفت و اصول و جهت‌گيري‌هاي اساسي از قبيل کاهش معافيت‌هاي مالياتي، افزايش شفافيت و حمايت از توليد با استفاده از تخفيف‌هاي هدفمند مالياتي مورد بحث قرار گرفت.

اعضاي هيات حمايت و نظارت بر واگذاري طرح‌هاي نيمه‌تمام تعيين شدند

در اين جلسه همچنين رئيس سازمان برنامه و بودجه، رئيس سازمان بازرسي کل کشور و رئيس ديوان محاسبات به عنوان اعضاي هيأت سه نفره حمايت و نظارت بر واگذاري طرح‌هاي نيمه‌تمام تعيين شدند.اين هيأت به عنوان مرجع نهايي تشخيص انطباق تصميمات واگذاري در استان‌ها با مقررات مربوط را بر عهده دارند. اين تصميم جهت سرعت بخشيدن و رفع ابهامات براي واگذاري و تسريع در تکميل طرح‌هاي نيمه‌تمام اتخاذ شده است.همچنين مسايل مربوط به بازپرداخت اقساط نيروگاه‌هاي بخش غيردولتي به صندوق توسعه ملي در راستاي سياست‌ حمايت از مصرف‌کنندگان به هيأت امناي صندوق توسعه ملي ارجاع شد.


 موافقت ترامپ با اعزام نيروي بيشتر به منطقه 

 سي‌ان‌ان :رئيس‌جمهوري آمريکا با اعزام نيروي بيشتر به منطقه موافقت کرد.به گزارش ايلنا به نقل از سي‌ان‌ان، «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور آمريکا با اعزام نيروي بيشتر به منطقه با هدف «حفاظت از عربستان» موافقت کرد.پنتاگون با تکرار برخي ادعاهاي بي اساس، اعلام کرده است که اين اولين گام آمريکا در واکنش به حمله اخير به تاسيسات نفتي عربستان است.«مارک اسپر» وزير دفاع آمريکا در کنفرانسي خبري در پنتاگون گفت آمريکا از اعزام نيروهاي خود به عربستان سه هدف دارد.وي با تکرار برخي ياوه گويي ها افزود: «اول اينکه پيامي روشن به ايران بفرستد که آمريکا از شرکاي خود در منطقه حمايت مي کند و دوم اينکه از آزادي جريان منابع حياتي براي اقتصاد جهان حمايت کند. ما همچنين از مقام هاي ايران مي خواهيم که دست از رفتار مخرب و بي ثبات کننده خود بردارند و در مسيري صلح آميز و ديپلماتيک گام بردارند».


 اردوغان:آماده‌سازي‌ها در مرز با سوريه براي ايجاد منطقه امن کامل شده است 

 رويترز :رئيس‌جمهوري ترکيه گفت که کشورش آماده است در مرزهاي جنوبي خود با سوريه وارد عمل شود.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري رويترز، «رجب طيب اردوغان»، رئيس‌جمهوري ترکيه، گفت که کشورش آماده است در مرزهاي جنوبي خود با سوريه وارد عمل شود. وي در ادامه عنوان کرد که چنانچه آمريکا «منطقه امن» در شمال شرقي سوريه را در ماه جاري ميلادي برقرار نکند، آنکارا خود دست به کار خواهد شد. وي پيش از ترک کشورش به مقصد آمريکا براي شرکت در نشست مجمع عمومي سازمان ملل گفت: «آماده‌سازي‌هاي ما در مرزهايمان آماده است.»اردوغان بار ديگر از حمايت آمريکا از شبه‌نظاميان کرد در سوريه انتقاد کرد و گفت که واشنگتن سلاح در اختيار آن‌ها مي‌گذارد. او گفت: «علاقه‌اي نداريم با آمريکا رو در رو شويم. با اين حال، نمي‌توانيم از حمايت آمريکا از گروه‌هاي تروريستي صرف‌نظر کنيم.»


 آخرين حربه نتانياهو براي فرار از چنگ قانون 

 مهر :بنيامين نتانياهو که در انتخابات هفته گذشته سرزمين هاي اشغالي نتوانست راي لازم براي تشکيل کابينه را بدست بياورد به فکر خداحافظي از سياست افتاده است.به گزارش مهر، بنيامين نتانياهو، که تا کنون توانسته با فشارهاي سياسي و غير سياسي روند رسيدگي به اتهامات فساد مالي خود را به تعويق بياندازد با توجه به شکست در برابر رقيب خود «بني گانتز»، اکنون در آستانه محاکمه قرار گرفته است. اگر وضعيت به همان روش موجود در سرزمين هاي اشغالي پيش برود نتانياهو به همان سرنوشت ايهود اولمرت نخست وزير اسبق و «موشه کاتساف» رئيس سابق اين رژيم، گرفتار شده و بايد چند صباحي را در پشت ميله هاي زندان سپري کند. اما در اين ميان شبکه 13 تلويزيون اسرائيل فاش کرده که نتانياهو نخست وزير اسرائيل در صدد است به شرط تبرئه شدن از اتهامات، از صحنه سياسي کناره گيري کند.


 در حاشيه نشست‌هاي مجمع عمومي،ليست مقاماتي که قرار است با ترامپ ديدار کنند 

يک مسئول برجسته آمريکايي از ديدار رئيس جمهوري اين کشور با رهبران کشورهايي همچون پاکستان، لهستان، نيوزيلند، سنگاپور، مصر، کره جنوبي، انگليس، هند، عراق، ژاپن، السالوادور و اوکراين در حاشيه نشست‌هاي مجمع عمومي سازمان ملل در نيويورک خبر داد.به گزارش ايسنا، به نقل از ارم نيوز، يک مسئول برجسته در دولت آمريکا اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئيس جمهوري اين کشور در حاشيه نشست‌هاي مجمع عمومي سازمان ملل در نيويورک ديدارهاي جداگانه‌اي با رهبران کشورهايي همچون پاکستان، لهستان، نيوزيلند، سنگاپور، مصر، کره جنوبي، انگليس، هند، عراق، ژاپن، السالوادور و اوکراين خواهد داشت.اين مسئول آمريکايي طي کنفرانسي تلفني خطاب به خبرنگاران همچنين گفت: مايک پامپئو، وزير خارجه آمريکا در جريان نشستي با کشورهاي شوراي همکاري خليج فارس و اردن به بررسي پرونده ايران خواهد پرداخت.


 يك نكته از هزاران 

 يک بام و دوهوايي در شناوري ساعات اداري

با شروع سال تحصيلي جديد، ماجراي تکراري و گويا غير قابل حل ترافيک دوباره مسئولان مختلف را به خود مشغول کرده است. مسئله‌اي که هر سال مدام تکرار مي‌شود و هرگز پيش نيامده که دوسه ماه پيش از شروع مدارس مسئولان مختلف و ذيربط سر فرصت بنشينند و چنين مسئله مهم و مدام تکرار شونده را با توجه به تجربيات ساليان مختلف و هم انديشي حل کنند. همواره تدبير انديشي ما موکول به لحظه‌هاي آخر شده است؛ لحظاتي که بحران در يک قدمي ماست و آن وقت است که براي چاره انديشي به دست و پا مي‌افتيم و طبعا چاره انديشي در مواقع اضطراري، نتيجه‌اي جز آشوب و درهم ريختگي بيشتر نخواهد بود.

ماجراي مهرماه امسال هم تکرار سريالي ماجراي تمام‌ مهر ماه‌هاي گذشته است. معاون استاندار تهران پيشنهاد داده است ساعت شروع ادارات شناور شود تا مردم بتوانند در روزهاي اول سال هم به فرزندان خود برسند و هم به کار خود و کسرکار را به ساعات پاياني کار موکول کنند. البته به نظر مي‌رسد چنين تدبيري به عنوان يک راه کار موقتي تا حدودي مناسب باشد و از بار ترافيک و استرس والدين و دانش‌آموزان بکاهد.

اما از سوي ديگر فرماندار تهران، گفته است ساعت کار اداره ها در روز نخست مهرماه تغييري نکرده و به روال گذشته خواهد بود.‌ضمن اين‌که استانداري تهران نظر خاصي در اين مورد ندارد.اين که فرمانداري تهران و معاون استانداري تهران با دو نگرش در اين مورد برخورد مي‌کنند، خود حاکي از نوعي ناهماهنگي در دستگاه‌هاي اداره کننده کلان شهري چون تهران است. دقيقا به همين علت است که توصيه ما به‌عنوان والدين اين است که هر تصميمي در اين زمينه، با يک پيش زمينه و با هماهنگي به مردم اعلام شود و چنين نباشد که در نهايت با يک بام و دوهوايي در نظرات و تصميم‌ها، ملت تکليف نهايي خود را ندانند و مثل هميشه روزهاي نخست سال تحصيلي را در ترافيک و کلافگي بگذرانند.

نهايت اين‌که استانداري منتظر تصميم نهايي از سوي دفتر رياست جمهوري است. آن‌هم در حالي که از امروز مدارس شروع به کار کرده.اند!


 ميز خبر 

 رئيس جمهور افغانستان: آماده صلح با طالبانيم

اشرف غني از آمادگي دولت افغانستان براي دستيابي به صلح با گروه طالبان خبر داد.به گزارش مهر به نقل از العربيه، «اشرف غني»، رئيس جمهور افغانستان اعلام کرده است: اگر طالبان صلح را بپذيرد، دولت افغانستان حتي يک لحظه هم به جنگ ادامه نمي دهد و آماده صلح است.به گفته محمد اشرف غني، براي رسيدن به صلح واقعي در افغانستان در ابتدا نياز به آتش بس و پايان خونريزي است.

اشرف غني همچنين بر حل مشکلات از راه حل سياسي و مشارکت در انتخابات تاکيد کرد و گفت: مسئوليت همه قتل ها و کشتارها برعهده کساني است که صلح را نمي پذيرد، چون صلح واقعي زماني محقق مي‌ شود که مردم افغانستان به حقوق خود دست يابند.

رئيس جمهور افغانستان همچنين از تبديل برنامه صلح به يک گفتمان ملي خبر داد و افزود: اجماع منطقه اي و بين المللي نيز درباره صلح فراهم شده است.

تأکيد کويت بر ضرورت مؤاخذه رژيم صهيونيستي

نماينده دائم کويت در سازمان ملل بر ضرورت مؤاخذه رژيم صهيونيستي به دليل تجاوزات اين رژيم عليه فلسطينيان و توسعه شهرک‌سازي تأکيد کرد.

به گزارش فارس، «منصور العتيبي» در جلسه شوراي امنيت درباره وضعيت غرب آسيا از جمله مسئله فلسطين، گفت که شانه خالي کردن جامعه جهاني از عمل به مسئوليت‌هايش، اسرائيل را براي استمرار تجاوزات، نقض قوانين بين‌المللي و به چالش کشيدن قطعنامه‌هاي بين‌المللي جسورتر کرده است.العتيبي افزود که شوراي امنيت در قطعنامه 2334 از رژيم صهيونيستي مي‌خواهد که فورا و به طور کامل تمامي فعاليت‌هاي شهرک‌سازي در اراضي اشغالي فلسطين از جمله قدس شرقي را متوقف کرده و به تعهدات قانوني خود در اين باره پايبند باشد.

بنابر گزارش خبرگزاري کويت (کونا)، نماينده دائم کويت در سازمان ملل همچنين گفت که تداوم اشغالگري اسرائيل و توسعه شهرک‌هاي غيرقانوني آن در فلسطين اشغالي به ويژه در قدس حاوي اين پيام روشن است که اسرائيل براي استمرار اين تجاوزات مصمم است.

سفير آمريکا در روسيه:

مسکو و واشنگتن بر سر تمديد پيمان استارت نو توافق خواهند کرد

سفير آمريکا در روسيه گفت که مسکو و واشنگتن دست آخر مي‌توانند درباره توافقي جامع‌تر که واقعيت‌هاي جديد را در بر گيرد با يکديگر به توافق برسند.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، «جان هانتسمن»، سفير آمريکا در روسيه که بناست به‌زودي بازنشسته شود، گفت که به‌سختي مي‌توان شرايطي را تصور کرد که مسکو و واشنگتن در آن نتوانند در سال 2021 بر سر تمديد پيمان استارت نو توافق کنند.

وي افزود که دو طرف دست آخر مي‌توانند درباره توافقي جامع‌تر که واقعيت‌هاي جديد را در بر گيرد با يکديگر به توافق برسند.

اين ديپلمات باسابقه گفت که نمي‌شود چنين عنوان کرد که خروج آمريکا از پيمان منع موشک‌هاي هسته‌اي ميان‌برد به مسابقه تسليحاتي جديد مي‌انجامد، به‌ويژه آن‌که «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهوري آمريکا توجه ويژه‌اي به مسئله کنترل تسليحات دارد.

نماينده آمريکا در شوراي امنيت: وفادارترين دوست براي اسرائيل خواهم بود

نماينده آمريکا در شوراي امنيت تاکيد کرد، براي اسرائيل که "پناهگاهي براي افراد فراري از ظلم و آزار محسوب مي‌شود"، وفادارترين دوست خواهد ماند.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه خبري الميادين، کلي کرفت، نماينده آمريکا در شوراي امنيت مدعي شد: براي اسرائيل که "پناهگاهي براي افراد فراري از ظلم و آزار است، وفادارترين دوست خواهم بود، اسرائيل دولت موفقي است، به قوانين احترام مي‌گذارد و اسرائيل مرکز نوآوري و فناوري به حساب مي‌آيد".کرفت در ادامه آنچه را که "اقدامات تروريستي" حماس خواند، مورد هجمه قرار داد و اعضاي شوراي امنيت را به اين امر متهم کرد که با "انتقادات ظالمانه" عليه اسرائيل که طرفي "منحصر به فرد است"، به صورت جانبدارانه رفتار مي‌کنند.


 ميز خبر 

 رئيس قوه قضاييه:

افق ما دستيابي به قوه قضاييه هوشمند است

رئيس قوه قضاييه با اعلام حمايت و صيانت کامل دستگاه قضايي از شرکت‌هاي دانش‌بنيان و استارت‌آپ‌ها، بر ضرورت دستيابي به قوه قضاييه هوشمند و بهره‌مندي از فناوري و نوآوري براي تحول قضايي تاکيدکرد.

به گزارش مهر، آيت‌الله سيد ابراهيم رئيسي در نشست هم‌انديشي پيرامون نقش شرکت‌هاي دانش‌بنيان و استارت‌آپ‌ها در تحول قضايي که با حضور دکتر ستاري معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري، دکتر وحدت رئيس صندوق نوآوري و شکوفايي، جمعي از مسئولان قضايي و مديران ده‌ها شرکت دانش‌بنيان برگزار شد، بر نقش اقتصاد دانش‌بنيان در رونق توليد، ايجاد اشتغال و تحقق اقتصاد مقاومتي تاکيد کرد و گفت: رفع مشکلات اين شرکت‌ها از نظر مالي، حقوقي و اقتصادي و همچنين فراهم ساختن زمينه کار و فعاليت آنها امروز يک ضرورت انکارناپذير است.

رئيس قوه قضاييه با بيان اينکه توسعه شرکت‌هاي دانش‌بنيان از اصلي‌ترين مولفه‌هاي جلوگيري از خام‌فروشي در کشور است، ادامه داد: نيروهاي جوان و تحصيلکرده در اين شرکت‌ها مي‌توانند با يک کار علمي و خلاقانه، منابع سرشار کشور را به ثروت‌هايي پايدار تبديل کنند و بازويي اثرگذار در رفع مشکلات اقتصادي باشند.

حکم اعدام محمدعلي نجفي نقض شد

ديوان عالي کشور حکم اعدام محمدعلي نجفي، شهردار اسبق تهران را نقض و پرونده را براي رسيدگي مجدد به دادگاه ارجاع داد.

براساس رأي ديوان عالي کشور مقرر شده است پرونده محمدعلي نجفي در رابطه با قتل ميترا استاد در شعبه ديگري مورد رسيدگي قرار گيرد.

به گزارش عصر ايران ، گفته مي‌شود حکم پرونده محمدعلي نجفي از سوي ديوان عالي کشور نقض شد.

ديوان عالي کشور حکم اعدام محمدعلي نجفي، شهردار اسبق تهران را نقض و پرونده را براي رسيدگي مجدد به دادگاه ارجاع داد.

توافق فرانسه و آلمان در زمينه صادرات سلاح

فرانسه و آلمان به توافقي براي رفع موانع موجود بر سر صادرات سلاح هايي که در چهارچوب همکاري هاي دو کشور توليد شده اند دست يافتند.

به گزارش مهربه نقل از يورو نيوز، مذاکره بر سر اين توافق پس از آن انجام شد که شرکت هاي فرانسوي خواستار تسهيل محدوديت هايي شدند که آلمان براي صادرات سلاح در نظر گرفته است.

محدوديت هاي آلمان براي صادرات سلاح به کشورهايي که عضو اتحاديه اروپا و يا ناتو نيستند طي سالهاي گذشته يکي از موضوعات مورد اختلاف بين پاريس و برلين بوده است.

حزب سوسيال دموکرات آلمان که اکنون شريک آنگلا مرکل در دولت ائتلافي اين کشور است موضعي سرسختانه در زمينه صادرات سلاح دارد.

4 کشته و زخمي در پي سقوط يک هواپيما در ايتاليا

در پي سقوط يک هواپيماي تک‌موتوره در ايتاليا دست کم يک نفر کشته و سه نفر ديگر زخمي شدند.

به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، در پي سقوط يک هواپيماي تک‌موتوره در ايتاليا دست کم يک نفر کشته و سه نفر ديگر زخمي شدند. به گزارش ايتاليا، اين حادثه در نزديکي فرودگاه «اوريو ال سريو» در استان لومباردي روي داد. مقام‌هاي رسمي گزارش دادند که چهار نفر هنگام وقوع اين حادثه در هواپيما بودند.

ليتواني به «تنگه هرمز» نيرو اعزام مي‌کند

مقام‌هاي دولت ليتواني از اعزام نيرو به تنگه هرمز جهت پيوستن به ائتلاف دريايي آمريکا خبر دادند.

به گزارش فارس، ليتواني بنابر تقاضاي آمريکا در نظر دارد براي مشارکت در ائتلاف دريايي ايالات متحده در تنگه هرمز نيرو به منطقه اعزام کند.

به نوشته وبگاه «دلفي» «جياتاناس نوسدا» سخنگوي رئيس جمهور با تاييد اين خبر گفت: «شوراي دفاع کشور مشارکت نيروهاي ليتواني در عمليات امنيت دريايي در تنگه هرمز را تصويب کرد.»

«رائيمونداس کروبليس» وزير دفاع ليتواني نيز اعزام نيرو به تنگه هرمز را به تصويب مجلس اين کشور منوط کرد.

ديدار جانسون و ترامپ در نيويورک با محوريت ايران

نخست‌وزير بريتانيا در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل با رئيس‌جمهوري آمريکا ديدار و درباره ايران رايزني مي‌کند.

به گزارش ايلنا به نقل پايگاه اينترنتي روزنامه ايونينگ استاندارد، «بوريس جانسون» نخست‌وزير بريتانيا، بناست در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل با «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهوري آمريکا، «امانوئل ماکرون» رئيس‌جمهوري فرانسه و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان درباره برگزيت، ايران و بحران محيط‌زيست گفت‌وگو کند.

جانسون وارد نيويورک مي‌شود و انتظار مي‌رود در ابتداي کار با ترامپ ديدار کند. هرچند که انتظار مي‌رود دو طرف درباره مسائلي چون تغييرات زيست‌محيطي با يکديگر اختلاف‌هاي بسيار داشته باشند.

حضور ناو موشک انداز آمريکايي در تنگه تايوان

يک فروند ناو موشک انداز متعلق به ناوگان هفتم نيروي دريايي آمريکا در اقدامي تحريک آميز عليه چين از تنگه تايوان عبور کرد.

به گزارش فارس، يک فروند ناو موشک انداز آمريکايي به نام «آنتي‌تام» 20 سپتامبر در اقدامي عليه چين از تنگه تايوان عبور کرد.

به نوشته خبرگزاري «اسپوتنيک» به نقل از شبکه «ان اچ کي» اين ناو موشک انداز متعلق به ناوگان هفتم نيروي دريايي آمريکاست.

ماه گذشته نيز يک فروند ناو موشک انداز ديگر آمريکايي به نام «سان آنتونيو» از اين منطقه عبور کرد. در حالي که چين اين منطقه را متعلق به خود مي‌داند، آمريکا و برخي کشورهاي ديگر آن را به عنوان آب‌هاي بين‌المللي در نظر مي‌گيرند.

بازداشت عامل انفجار کربلا

نخست وزير عراق از بازداشت عامل انفجار کربلا خبر داد.

به گزارش مهر به نقل از النشره، عادل عبدالمهدي نخست وزير عراق اعلام کرد که دستگاههاي امنيتي در استان کربلا عامل انفجار که شماري شهيد و زخمي برجاي گذاشت، بازداشت شده است.وي افزود: ما با اهتمام ويژه حمله تروريستي بزدلانه که اتوبوس حامل شهروندان ميان استانهاي کربلا و بابل را هدف قرار داد، دنبال مي کنيم. تيم هاي پزشکي اقدام به انتقال زخمي شدگان به بيمارستانهاي نزديک کردند و نهادهاي امنيتي با همکاري اهالي، عامل اين حمله تروريستي را بازداشت کرده اند.


 هلي‌کوپترهاي امداد و نجات هلال احمر نيازمند امدادرساني! 

 يکي از مهم‌ترين مسائل در موارد بحراني؛ در سطوح کوچک يا بزرگ، با تلفات و صدمات انساني يا مالي، وجود سازمان و نيروهاي آموزش ديده امدادرسان است. نيروهايي با امکانات خاص که بتوانند در هر نقطه‌اي از کشور حوادث را کنترل کنند. نيروي امدادي گسترده ما که معمولا مورد اتکاي مردم و دولت است، سازمان هلال احمر مي‌باشد؛ سازماني که همواره انتظار مي‌رود در آمادگي دائمي بوده و اولين نيرويي باشد که پيش از همه به سر صحنه حوادث مي‌رسد. اما شوربختانه در چند مورد اخير که هلي‌کوپترهاي نجات و امداد اين سازمان که براي نجات مصدومان اعزام شده بودند، سقوط کرده و مصدوم همراه ديگر عوامل جان خود را از دست داده‌اند؛

مسئولان هلال احمر نيز اذعان کرده‌اند که تعداد ده فروند از هلي‌کوپترهاي امداد و نجات اين سازمان نياز به تعميرهاي اساسي دارند و قطعات لازم براي اين تعميرات به دليل تحريم در دسترس نيست. اين در حالي است که برخي قطعات براي خوردوسازي نيز به کشور وارد مي‌شوند و سازمان مي‌تواند به کمک اين شرکت‌ها و تدابير دولتي ديگر قطعات مورد نياز براي سازمان مهمي چون هلال احمر را تامين کند. چزا که بخش مهمي از ساماندهي و تقسيم مواد مورد نياز و اساسي مردم در بحران‌هاي مختلفي چون سيل و زلزله که در چند سال اخير دمادم بر سرمان مي‌بارد، توسط چنين سازمان‌هايي انجام مي‌شود و تامين نيازهاي چنين سازماني بايد در اولويت باشد و نمي‌توان با آن سهل‌انگارانه برخورد و يا به فردا و بودجه‌ريزي‌هاي متفرقه موکول کرد.


 جهانگيري:
 بايد در مقابل توطئه‌ها در منطقه هوشيار باشيم 

 معاون اول رئيس جمهورگفت: توطئه‌هايي در منطقه در حال رخ دادن است که بايد ما در مقابل آن هوشيار باشيم.به گزارش صدا و سيما؛ آقاي اسحاق جهانگيري در مراسم توديع و معارفه دبير هيئت دولت با بيان اينکه کشور و نظام در شرايط بسيار حساس پيچيده و خطيري قرار گرفته است، گفت: مسائل منطقه بسيار مهم است و ما بايد با حساسيت آن را دنبال کنيم.وي با اشاره به اتفاقاتي که هفته گذشته در عربستان سعودي افتاد، افزود: پيش از اين گفته شده بود که بايد براساس توانمندي‌هاي نظامي عربستان، کار گروه انقلابي و اسلامي در کشور همسايه اش يمن در مدت کوتاهي تمام شود، ولي بيش از 4 و نيم سال است که از آن زمان مي‌گذرد، ولي حوثي‌هاي يمن هر روز قدرتمندتر شده اند.معاون اول رئيس جمهور گفت: دولت ترامپ بيش از 400 ميليارد دلار براي فروش تسليحات از عربستان سعودي پول دريافت کرد پس طبيعي است وقتي عربستان نمي‌تواند با گروه کوچکي که ادعا مي‌کرد مقابله کند دست به فرا فکني بزند تا اين تهاجم را به ديگران نسبت دهد و ادعا کند که از اين گروه کوچک ضربه نخورده است.آقاي جهانگيري افزود: توطئه‌هايي در منطقه در حال رخ دادن است و ما بايد هوشيارتر ازگذشته باشيم.وي گفت: آمريکايي‌ها دست به تحريم‌هاي گسترده‌تر زدند و تحريم‌هايي که از گذشته اعمال کرده بودند و تحريم بانک مرکزي را از سرگرفتند اين در حاليست که تاکنون اعمال تحريم‌ها و فشار‌ها به يک ملت تا اين حد سابقه نداشته است.آقاي جهانگيري با بيان اينکه اين تحريم‌ها هم تهديد و هم فرصت است، افزود: وظيفه دولت، مجلس، قوه قضاييه و نهاد‌هاي حاکميتي است تا تحريم‌ها را کنترل و از تحريم براي خلق فرصت استفاده کنند.

معاون اول رئيس جمهور با تاکيد براينکه اين کشور از پشتوانه‌هاي زيادي از جمله پشتيباني مردمي، ظرفيت انساني، منابع انساني، ذخاير ومنابع فراوان و رهبري هوشمند و آگاه برخوردار است، گفت: مهمترين اقدام دولت در اين شرايط اين است که ميزان تاب آوري سياسي و اجتماعي مردم را بالا ببرد تا از اين شرايط عبور کنيم.


 خبر 

 لغو ناگهاني ويزا؛

آمريکا از ورود 12 دانشجوي ايراني جلوگيري کرد

ويزاي 12 دانشجوي ايراني به آمريکا که قرار بوده برنامه‌هاي تحصيلات تکميلي خود را آغاز کنند، به طور ناگهاني لغو شده است. برخي از اين دانشجويان در فرودگاه ايران از پرواز به آمريکا منع شده اند.به گزارش مهر به نقل از نيويورک تايمز، ويزاي 12 دانشجوي ايراني که قرار بود برنامه هاي تحصيلات تکميلي خود را در رشته هاي مهندسي و علوم رايانشي آغاز کنند، در ماه جاري لغو و از پرواز آنها به ايالات متحده آمريکا جلوگيري شده است.وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرده هيچ تغييري در سياست هاي مربوط به ويزاي دانشجويي انجام نداده است. از سوي ديگر مقامات آموزش عالي اين کشور نيز اعلام کرده اند مشکلات مربوط به ويزا در فصل پاييز براي صدها هزار دانشجوي بين المللي که در دانشگاه ها و کالج هاي آمريکايي تحصيل مي کنند، به وجود مي آيد.

اما اين گروه از دانشجويان ايراني که بيشتر آنها در سيستم دانشگاهي ايالت کاليفرنيا تحصيل مي کنند، اعلام کرده اند ويزاي آنها در آخرين لحظه و بدون هيچ گونه توضيحي لغو شده است.

روسيه: سامانه «اس-400» جنگنده‌ «اف-35» را بي اعتبار مي‌سازد

وزارت دفاع روسيه با خط بطلان کشيدن بر ويژگي رادار گريزي جنگنده اف-35 ، اعلام کرد که اين جنگنده به راحتي در تيررس سامانه اس-400 قرار مي‌گيرد.به گزارش فارس، وزارت دفاع روسيه به تازگي در پيامي خطاب به آمريکا اعلام کرد که سامانه دفاع موشکي «اس-400 » مستقر در ترکيه جنگنده‌هاي نسل پنجم «اف- 35 لايتنينگ» ساخت آمريکا را بي اعتبار مي‌سازد.بر اساس اين گزارش، وزارت دفاع ترکيه به تازگي اعلام کرد که محموله دوم سامانه اس-400 ساخت روسيه وارد کشور شده و اين سامانه‌ در آوريل 2020 فعال خواهد شد. به نوشته وبگاه «پراودا» در بخشي از پيام وزارت دفاع روسيه خطاب به آمريکا آمده است، جنگنده اف-35 لايتنينگ فقط براي ماليات دهندگان آمريکايي و خريداران خارجي نامرئي است.


 هشدار رياض به اتباع خود در فرانسه 

 سفارت عربستان در فرانسه به اتباع خود هشدار داد که به مناطقي که اعتراضات در آن جريان دارد، نزديک نشوند.به گزارش مهر به نقل از النشره، سفارت عربستان در فرانسه به اتباع خود در پاريس هشدار داد که به مناطقي که اعتراضات در آن جريان دارد، نزديک نشوند.سفارت عربستان در فرانسه از شهروندان عربستاني اعم از کساني که براي سفر به پاريس رفته اند يا در اين شهر مقيم هستند خواستار که نهايت احتياط را به عمل آورند و از رفتن به مناطقي که تظاهرات در آن جريان دارد، به شدت پرهيز کنند.شايان ذکر است که جليقه زردهاي فرانسه در چهل و پنجمين هفته از آغاز اعتراضات خود به سياست هاي اقتصادي دولت اين کشور، بار ديگر به خيابان آمدند.


 هشدار سازمان بدر عراق به آمريکا درباره هر نوع ماجراجويي عليه ايران 

 يکي از رهبران سازمان «بدر» عراق در بيانيه‌اي هشدار داد اگر آمريکا به ايران حمله کند، پايگاه‌ها و مقرهاي اين کشور در تيررس نيروهاي عراقي خواهد بود.

به گزارش آنا از بغداداليوم، کريم عليوي با هشدار به آمريکا درباره هرگونه تعرض نظامي به جمهوري اسلامي ايران، گفت: اگر آمريکا جنگي عليه ايران آغاز کند، عراق نيز در آن شرکت خواهد کرد و دولت عراق چه بپذيرد يا نپذيرد، در داخل اين کشور با نيروهاي آمريکايي جنگي آغاز خواهد شد.

وي افزود: اگر آمريکا آغازگر هر جنگي عليه ايران باشد، مقرها و پايگاه‌هاي آمريکايي از تيرباران و موشک‌باران عراقي‌ها در امان نخواهد بود.


 آيين تجليل از واحد هاي نمونه صنعت و معدن استان اصفهان 


 اعتصاب کارکنان شرکت "جنرال موتورز" آمريکا در ايالت "کنتاکي"  


 سرمقاله 

 سينماي «دفاع مقدس» و ضرورت پوست‌ا‌ندازي

مريم اخوان صالح

سي و يک شهريور سال1359 بود كه جنگ تحميلي عراق عليه ايران آغاز شد و به مدت هشت سال به طول انجاميد.اين جنگ تحميلي و طولاني در عرصه‌هاي مختلف زندگي اجتماعي ايرانيان وارد شد و خودش را نشان داد.جنگ و جبهه موجب تقويت فرهنگ ايثار، وحدت، همدلي و برادري در آن دوران شده بود.اثرگذاري جبهه‌ها و رزمندگان به گونه‌اي بود که پرده نقره اي نمي‌توانست از آن چشم بپوشد.به همين خاطر «31 شهريور 1369» نخستين جشنواره فيلم دفاع مقدس به پاس جانفشاني‌هاي رزمندگان پر توان اسلام در هشت سال جنگ تحميلي و ارج نهادن به آثار هنري ساخته شده در اين حوزه، برپا شد.

البته تا پيش از اين نيز فيلم‌هايي در حوزه جبهه و جنگ ساخته شد و بعضاً با استقبال خوبي هم رو به رو شد. اما اوج شکوفايي سينماي دفاع مقدس را بايد از زماني دانست که سينماگران از فضاي جبهه ، به سمت حواشي اجتماعي جنگ و آثارش بر جامعه حرکت کردند.در سال‌هاي آخر دهه 60 و سال‌هاي ابتدايي دهه 70 شاهديم که آثار فاخري در حوزه دفاع مقدس توليد شد که هريک علاوه بر کسب جوايز در جشنواره هاي مختلف، مُهر ماندگاري در سينماي ايران بر نامشان زده شد.

دهه 80 نيز سبک و سياق فيلم‌سازي در حوزه دفاع مقدس برپايه الگوهاي قبلي بود و البته باتوجه به گذشت دو دهه از زمان جنگ، ژانرهاي متفاوتي همچون طنز نيز به اين عرصه وارد شد و توانست درکنار الگوها و مدل‌هاي ثابت در سينماي دفاع مقدس، يک تازگي ايجاد کند.

اما در دهه چهارم سينماي دفاع مقدس با ورود کارگردان‎ها و نويسندگان و همچنين بازيگران نسل جديد، شاهد آثار متفاوتي بوديم که همپاي نسل حاضر به دغدغه‌ها و آثار دفاع مقدس در زمان حال پرداختند.

در واقع بايد اينطور گفت که اگر اين جوانان به ميدان نمي‌آمدند، مشخص نبود که بايد چگونه و با چه الگويي سال‌هاي دفاع مقدس را براي نسلي که نه انقلاب را ديده و نه سال‌هاي جنگ را چشيده و حتي از آن درک ذهني ندارد، به نمايش درآورد.

البته هنوز با وجود اين نوآوري‌ها، ابعاد گسترده‌اي از دفاع مقدس در حوزه سينما ورود پيدا نکرده و جاي آثار فاخر در اين حوزه در جشنواره‌هاي داخلي و خارجي خالي است.

ضرورت پوست‌اندازي و نوآوري درحوزه دفاع مقدس از اين بابت است که هرچه زمان مي‌گذرد شاهد پير شدن شاهدان عيني جنگ و در مقابل افزوده شدن بر جمعيتي است که آن را درک نکرده است.

بايد اين پوست اندازي در حوزه سينماي دفاع مقدس صورت گيرد تا نسل حاضر به درک بهتري نسبت به فرهنگ و وضعيت آن دوران دست يابد.

سينماي دفاع مقدس يکي از ابزارها و شايد بهترين ابزار نرم و موثر براي نسل امروز و فردا باشد تا نسبت به وقايع و اتفاقاتي که در کشور رخ داده مطلع شوند و بعضاً اگر تحت تاثير تبليغات منفي قرار گرفته‌اند، گوشه اي از واقعيت‌ها را ببينند و نگرش خود نسبت به نسل دفاع مقدس را اصلاح نمايند.


 تيم ملي واليبال ايران براي سومين‌بار قهرمان آسيا شد 

تيم ملي واليبال ايران در فينال رقابت هاي قهرماني آسيا 2019 تهران به مصاف استراليا رفت و با نتيجه قاطعانه 3 بر صفر به پيروزي رسيد.تيم ملي واليبال ايران در بازي فينال رقابت‌هاي قهرماني آسيا 2019 تهران، مقابل استراليا به ميدان رفت و با امتيازهاي 25-14، 25-17 و 25-21 درسه ست پياپي پيروز شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي