جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/06/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6215

وزير علوم:
امسال درباره تقلب علمي برخورد جدي داريم

در مقطع کارشناسي ناپيوسته؛
آغاز ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي

رئيس مرکز سنجش پزشکي:
اعتراضات ارشد پزشکي بررسي مي‌شود

رييس پليس تهران بزرگ:
15 هزار پليس تهران امنيت تردد دانش‌آموزان را برعهده دارند

براي رصد پايان‌نامه فروشي؛
وزارت علوم «بازرسان ويژه» استخدام مي‌کند


يادداشت


علمي


ميز خبر


خبر


 وزير علوم:
 امسال درباره تقلب علمي برخورد جدي داريم 

 وزير علوم گفت:آيين‌نامه اجرايي قانون مقابله با تقلب علمي از سوي دولت تأييد و توسط اين وزارتخانه به دانشگاه‌هاي سراسر کشور ابلاغ شد و امسال به طور جدي با اين موضوع برخورد خواهيم کرد.منصور غلامي وزير علوم، تحقيقات و فناوري در گفت‌وگو با فارس با اشاره به قانون مقابله با تقلب علمي، گفت: قانون مقابله با تقلب علمي مصوب مجلس شوراي اسلامي است و آئين نامه اجرايي آن را براي ايجاد يک هماهنگي مشترک به همه دانشگاه ها ابلاغ کرده ايم و تمامي مراکز علمي موظف به رعايت آن هستند.

تشکيل کارگروه براي مقابله با تقلب علمي در دانشگاه‌ها

وي افزود:از آنجايي که قانون مقابله با تقلب علمي از اهميت بسيار بالايي برخوردار است اين قانون را در قالب تشکيل کارگروه هايي براي هماهنگي، رعايت و همچنين اجرايي شدن آن انجام داده ايم.

پديده تقلب علمي شأن آموزش عالي را زير سوال برده است

غلامي ادامه داد:مقابله با تقلب علمي از سال تحصيلي جديد توسط وزارت علوم و دانشگاه ها بر اساس قانون به طور جدي دنبال مي‌شود چرا که اين پديده متأسفانه گاهي شأن آموزش عالي رازير سؤال برده است که در اين رابطه برخورد جدي صورت مي‌گيرد.

تقلب علمي امسال با قدرت پيگيري مي‌شود

وزير علوم، تحقيقات و فناورري تصريح کرد:قانون مقابله با تقلب علمي به عنوان يک طرح جدي در اجراي قوانين از گذشته وجود داشته است اما امسال با قدرت در همه دانشگاه‌ها اين موضوع پيگيري خواهد شد.


 در مقطع کارشناسي ناپيوسته؛
 آغاز ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي 

 ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان نهايي رشته‌هاي گروه علوم پزشکي مقطع کارشناسي ناپيوسته سال 98 دانشگاه آزاد اسلامي آغاز شد.به گزارش دانشگاه آزاد، ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان نهايي رشته‌هاي گروه علوم پزشکي مقطع کارشناسي ناپيوسته سال 98 دانشگاه آزاد اسلامي، آغاز شد.شرکت‌کنندگان رشته‌هاي گروه علوم پزشکي مقطع کارشناسي ناپيوسته دانشگاه آزاد اسلامي مي‌توانند با مراجعه به سايت مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه به نشاني www.azmoon.org از نتيجه آن مطلع شوند.

زمان و نحوه مراجعه پذيرفته شدگان براي ثبت‌نام

پذيرفته شدگان بايد شخصاً با در دست داشتن مدارک لازم جهت ثبت نام به واحدهاي مربوطه که نشاني و تلفن آنها در سامانه اينترنتي مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه به آدرسwww.sanjesh.iau.ac.ir و همچنين سامانه دانشگاه آزاد اسلامي به آدرس http://iau.ac.ir درج شده است، مراجعه کنند.

مدارک لازم براي ثبت‌نام

اصل مدرک کارداني مورد تأييد مؤسسات آموزش عالي معتبر و يک برگ تصوير آن و يا گواهي اتمام دوره کارداني مورد تأييد مؤسسات آموزش عالي معتبر و يا اداره کل تربيت معلم وزارت آموزش و پرورش و ريز نمرات دوره کارداني به منظور معادل سازي واحدهاي درسي، اصل شناسنامه عکس دار و دو برگ تصوير از تمام صفحات آن، اصل و يک برگ فتوکپي کارت ملي، شش قطعه عکس 4×3 تمام‌رخ که اخيراً تهيه و مشخصات پذيرفته شده در پشت آنها نوشته شده باشد (براي مشمولين 12 قطعه)، اصل و دو برگ تصوير مدرک مشخص کننده وضعيت خدمت وظيفه عمومي پذيرفته شدگان مرد، تکميل و ارائه فرم درخواست ثبت نام و فرمهاي مربوطه از جمله مدارک است.


 رئيس مرکز سنجش پزشکي:
 اعتراضات ارشد پزشکي بررسي مي‌شود 

 رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي گفت:موضوع اعتراضات به نتايج آزمون کارشناسي ارشد گروه پزشکي در حال بررسي است البته اين اعتراضات بسيار محدود بوده اند.

دکتر آبتين حيدرزاده در گفتگو با مهر در پاسخ به موضوع اعتراض داوطلبان آزمون کارشناسي ارشد گروه پزشکي سال 98 گفت:اعتراض به ميزان ظرفيت و سهميه‌ها دو موضوعي است که مرکز سنجش آموزش پزشکي تنها مجري آن است و در اين زمينه تصميم گيرنده نيست.

وي گفت: ظرفيت‌ها و ميزان پذيرش در هر رشته محلي توسط دبيرخانه‌هاي تخصصي تعيين مي شود و سهميه‌ها هم به طور مشخص قانون دارد.تنها در ظرفيت يک نفر در يک رشته است که سهميه اعمال نمي‌شود و سهميه آزاد در نظر گرفته مي‌شود.رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي اظهار داشت: محل تعيين سهميه‌ها نيز مجلس شوراي اسلامي و شوراي عالي انقلاب فرهنگي هستند و بر اساس قانون در مورد تعداد اندک پذيرش در مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري اعمال سهميه به روش «گرد کردن» انجام مي‌شود که اين گرد کردن نيز بر اساس مصوبات قانوني انجام مي‌گيرد و مرکز سنجش پزشکي تصميم گيرنده نيست.

حيدرزاده يادآور شد:تعداد موارد محدودي اعتراض به مرکز سنجش آموزش پزشکي در همين زمينه رسيده است که ما نيز در حال بررسي اين اعتراضات هستيم.


 رييس پليس تهران بزرگ:
 15 هزار پليس تهران امنيت تردد دانش‌آموزان را برعهده دارند 

 رييس پليس تهران بزرگ گفت:همزمان با بازگشايي مدارس15 هزار نيروي پليس امنيت عبور مرور در شهر را براي حضور دانش‌آموزان فراهم مي‌سازند.به گزارش ايرنا، سردار حسين رحيمي در رزمايش «مهر ايمن شهر ايمن» اظهار داشت: همه سازمان ها و نهادها نيز در کنار پليس در ايجاد امنيت و آرامش براي حضور دانش آموزان در مراسم نقش خواهند داشت به گونه اي که 150 هزار نفر از سازمان ها در اين طرح آماده باش هستند.وي افزود: ده ها تيم پليس مواد مخدر در اطراف مدارس، مستقر مي کنيم تا امنيت و انضباط را کنترل کنند.رييس پليس تهران بزرگ تاکيد کرد:با همکاري پليس مبارزه با مواد مخدر مناطقي از جمله شوش، مولوي، هرندي و ساير مناطق پاکسازي و چندين مدرسه در اين منطقه بازگشايي شد.وي از ساماندهي آموزش رانندگان سرويس مدارس خبر داد:با همکاري آموزش و پرورش و شهرداري اقدامات لازم صورت گرفته است.

رحيمي تاکيد کرد: مديران مدارس بايد فرهنگ استفاده از سرويس مدارس را ترويج دهند و از رانندگاني که داراي صلاحيت هستند انتخاب شوند ضمن اينکه بايد از سلامت و ايمني خودروها نيز اطمينان حاصل کرد.به گفته وي، نزديک به 20 هزار سرويس مدارس ساماندهي شده است.رييس پليس تهران بزرگ خاطر نشان کرد:رانندگان سرويس مدارس سفيران فرهنگي ترافيکي هستند که بايد قوانين راهنمايي و رانندگي را رعايت کنند چرا که دانش‌آموزان هميار پليس از اين افراد الگو برداري مي‌کنند.وي با بيان اينکه پليس تمام تلاش را انجام مي دهد تا امنيت را در شهر فراهم سازد ابراز اميدواري کرد:با هم افزايي دستگاه ها شاهد مهري ايمن براي تردد دانش آموزان باشيم.

رزمايش مهر ايمن، شهر ايمن با شعار «آينده از مدرسه آغاز مي شود» در بوستان ولايت با نمايش اقتدار و آمادگي نيروهاي انتظامي و خدماتي برگزار شد.


 براي رصد پايان‌نامه فروشي؛
 وزارت علوم «بازرسان ويژه» استخدام مي‌کند 

 مديرکل لوايح، تدوين و تنقيح قوانين وزارت علوم گفت:قرار است افرادي به عنوان «بازرسان ويژه» از موسسات آموزشي و پژوهشي که احيانا در توليد و توزيع فروش پايان‌نامه نقش دارند، بازديد کنند.حسن وکيليان در گفتگو با مهر، از تدوين طرحي به منظور بازرسي وزارت علوم از موسسات آموزش و پژوهشي خبر داد و اظهار کرد:قرار است وزارت علوم، افرادي را به عنوان «بازرسان ويژه» براي بازديد از موسسات آموزشي و پژوهشي که احياناً در توليد، توزيع و فروش پايان نامه نقش دارند، به کار بگيرد.

مدير کل لوايح، تدوين و تنقيح قوانين و مقررات وزارت علوم با تاکيد بر اينکه اين بازرسان در واقع ضابطان خاص دادگستري هستند، افزود:براي اين افراد حکمي رسمي از سوي وزير و يا معاون وزير علوم صادر مي‌شود.


 يادداشت 

 فروش صندلي در رشته‌هاي پرطرفدار؛ از شايعه تا واقعيت!

آذر فخري

خبر داغ هفته‌هاي گذشته حضور دو ساله فردي در کلاس‌هاي يک رشته پزشکي بود که حتي کنکور هم نداده بود و به عنوان نخبه اين جا و آن‌جا با او مصاحبه مي‌شد.

خبر ديگر اختصاص سهميه هاي بيشتر براي رشته هاي پزشکي بود؛ به گونه‌اي که داوطلباني با رتبه پائين صرفا به خاطر برخورداري از يک سهميه خاص توانسته اند وارد رشته‌هايي چون ‌پزشکي شوند که عملا به پيش‌نياز علمي بسياري نياز دارد. در حالي‌که اين افراد فاقد چنين پيش‌نيازهايي‌اند و طبعا توان علمي و استعدادي کمتري براي تحصيل در اين رشته‌ها که با جان آدمي سر و کار دارند، ندارند‌. چنين است که ماجراهاي مختلف پزشکي در کشور تا حدي مغشوش و متمايل به سمت نوعي کاسبکاري نه چندان موجه شده است.

خبر تازه اين که به گفته يک نماينده مجلس گويا صندلي‌هاي رشته پزشکي هم‌به انحاء مختلف فروخته مي‌شود و در اختيار افرادي قرار مي‌گيرد که با کنکور يا بي‌کنکور وارد دانشگاه مي‌شوند. قيمت اين صندلي‌ها هم البته قابل تامل است؛ دانشجويي که براي يک صندلي400 الي 500 ميليون تومان مي‌پردازد، فردا روز و پس از فارغ‌التحصيلي و ورود به جامعه پزشکي خود را محق مي‌داند که به هر طريقي چندين برابر اين هزينه را از جيب مردم بيرون بکشد و به اين ترتيب رشته سوءاستفاده‌ها و رفتارهاي غير اخلاقي در حوزه پزشکي هم‌چنان ادامه دارد و به درازا مي کشد.


 علمي 

 دانشگاه‌هاي جهان در يك نگاه؛

«والنسيا»

تهيه و تنظيم:مريم اخوان صالح

والنسيا؛ دانشگاهي قديمي در شهر والنسيا در اسپانيا مي‌باشد.

در اين دانشگاه كه در سال 1499 ميلادي تاسيس شده است بيش از 55 هزار دانشجو مشغول به تحصيل هستند.

دانشگاه والنسيا تقريبا تمام رشته‌هاي دانشگاهي، هنر و علوم انساني، مهندسي، علوم بهداشتي، علوم اجتماعي را ارائه مي‌دهد.

در بيشتر رشته‌هاي اين دانشگاه دروس به زبان اسپانيايي تدريس مي‌شود اما دانشگاه براي جذب دانشجويان خارجي تعدادي از رشته ها را به زبان انگليسي ارائه مي‌دهد.

دانشگاه والنسيا بيش از 50 برنامه کارشناسي ، 110 مدرک کارشناسي ارشد و 60 برنامه دکترا دارد.

دانشکده هاي اين دانشگاه عبارتند از:

دندانپزشکي

پزشکي

داروسازي

شيمي

فيزيک

فعاليت بدني و علوم ورزش

رياضيات

علم زبان، ترجمه و ارتباطات

حقوق

اقتصاد و... .

دانشگاه والنسيا در رتبه بندي 2018 در رتبه 501 از ميان 600 دانشگاه برتر دنيا قرار گرفته است.


 ميز خبر 

 آمادگي دانشگاه پيام نور براي برگزاري آنلاين آزمون‌ها

معاون فرهنگي، اجتماعي و دانشجويي دانشگاه پيام نور گفت: دانشگاه آماده است آزمون‌هاي مختلف را به صورت آنلاين و سيستمي بدون استفاده از کاغذ در 500 مرکز خود برگزار کند و براي ترويج علم نانو به طور غيرحضوري و آنلاين از اساتيد برجسته بهره گيرد.محمدهادي امين ناجي در مراسم اختتاميه نهمين مسابقه ملي نانو که با حضور مسوولان دانشگاه‌ها و نفرات برگزيده در دانشگاه صنعتي شريف برگزار شد، اظهار کرد: مهمترين ماموريت تعريف شده براي دانشگاه ها ايجاد روحيه و نشاط در بين دانشجويان است و برگزاري مسابقات، المپيادها، جشنواره ها و رقابتهاي علمي مي تواند اين امر را محقق کند.به گزارش دانشگاه پيام نور،امين ناجي با بيان اينکه شواهد نشان مي‌دهد، برگزاري رقابت‌ها و جشنواره‌ها دانشجويان را جذب کرده، ادامه داد: دانشجويان بايد علم را براي ارتقاء سطح زندگي و رفاه اجتماعي مردم بخواهند و اگر جوانان کشور به دنبال رويدادهاي علمي هستند بايد به نحوي باشد که آثار آن در زندگي روزمره مردم و جامعه علمي کشور قابل مشاهده باشد.

وي افزود: از سوي ديگر دانشگاه بايد فارغ از هر مسئله ديگري به اين موضوع توجه کند که جذب دانشجو به علم و فناوري مي‌تواند کشور را يک گام به جلوتر ببرد و از طرف ديگر دانشگاه‌ها نبايد خود را از جامعه جدا ببينند. در واقع جامعه بايد احساس کند که فضاي علمي کشور تاثيرگذار است؛ به نحوي که اگر روزي يک دانشگاه براي چند روز تعطيل شد، اين تعطيلي به چشم بيايد و نمود داشته باشد.

معاون فرهنگي، اجتماعي و دانشجويي دانشگاه پيام نور تصريح کرد:حدود 4 هزار نفر در نهمين دوره مسابقه ملي فناوري نانو شرکت کردند که نسبت به دوره قبل رشد چشمگيري داشته باشد. دانشگاه پيام نور به عنوان يکي از حاميان توسعه فناوري نانو در اين بخش از هيچ تلاشي فروگذار نبوده است.وي با بيان اينکه مطالبه گري دانشجو در حوزه‌هاي علمي تا آنجايي اهميت دارد که پيشرفت علم و فناوري ايجاد شود، گفت: دانشگاه پيام نور سه دوره است که در رويداد فناوري نانو فعال است و در کنار آن توانسته 90 انجمن فناوري فعال نانو ايجاد کند. البته اميدواريم که از مرز 100 انجمن عبور کرده و تعداد آنها را افزايش دهيم.

قابل توجه متقاضيان؛

جزئيات ثبت‌نام در رشته‌هاي خاص دانشگاه صدا و سيما اعلام شد

اسامي و جزئيات ثبت‌نام معرفي‌شدگان کد 23 رشته‌هاي شرايط خاص دانشگاه صدا و سيما اعلام شد.به گزارش دانشجو، نحوه پذ?رش و مراجعه معرفي‌شدگان کد 23 رشته‌هاي شرايط خاص دانشگاه صدا و سيما در آزمون سراسري سال 1398 اعلام شد.ثبت‌نام اينترنتي مصاحبه حضوري از ساعت 9 صبح امروز يک‌شنبه 31 شهريور ماه آغاز مي‌شود و تا روز دوشنبه يک مهر ماه 98 ادامه خواهد داشت. همچنين داوطلبان ميبايست با مراجعه به سيستم جامع دانشگاهي «سامانه گلستان دانشگاه صدا و سيما» به نشاني golestan.iribu.ac.ir نسبت به ثبت‌نام الکترونيکي اقدام کنند.مصاحبه حضوري روز شنبه 6 مهر ماه 98 در محل دانشگاه صدا و سيما به نشاني تهران، خيابان وليعصر «عج»، ابتداي بزرگراه آيت‌الله هاشمي رفسنجاني «نيايش»، جنب ورزشگاه انقلاب، برگزار مي‌شود.گفتني است، متقاضيان مي‌توانند جهت اطلاع از جزئيات زمان «ساعت و روز» و محل برگزاري جلسات مصاحبه حضوري به اطلاعيه‌ي شماره 2 که در روز چهارشنبه 3 مهر ماه 98 در سايت دانشگاه صدا و سيما بارگزار‌ي خواهد شد، مراجعه کنند.


 خبر 

 با صدور اطلاعيه اي؛

سازمان امور دانشجويان درباره ارائه تائيديه تحصيلي هشدار داد

سازمان امور دانشجويان با صدور اطلاعيه اي هشدار داد، دانشجويان از مراجعه به برخي سايت ها با اسامي مختلف که مدعي ارائه گواهي تاييديه تحصيلي و انجام ساير خدمات دانشجويي هستند، بپرهيزند.

به گزارش سازمان امور دانشجويان، با توجه به اينکه اخيراً مشاهده شده برخي سايت‌ها با اسامي مختلف مدعي ارائه گواهي تاييديه تحصيلي و انجام ساير خدمات دانشجويي ديگر تحت عنوان پورتال اين سازمان شده اند، ضمن هشدار در خصوص عدم اصالت اينگونه سايت‌ها اعلام مي‌دارد تنها آدرس پورتال سازمان امور دانشجويان portal.saorg.ir است و مسئوليت و عواقب استفاده از ساير آدرس ها به عهده استفاده کننده خواهد بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي