جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/06/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6215


بهترين مواد غذايي براي بهبود عملکرد کليوي

رئيس انجمن راديولوژي ايران:
افزايش زمان استهلاک دستگاه هاي تصويربرداري پزشکي


بيماري وحشتناک که مري را از بين مي‌ برد


يادداشت


مقاله


 بهترين مواد غذايي براي بهبود عملکرد کليوي 

 افزودن مواد غذايي مفيد براي سلامت کليه ها به رژيم غذايي مي تواند سرعت پيشرفت انحطاط آنها را کاهش دهد.انواع بسياري از مواد غذايي وجود دارند که مي توانند عملکرد کليه ها را بهبود ببخشند. آنها از خواص سمزدايي برخوردار هستند که به پيشگيري از تشکيل سنگ هاي کليه کمک مي کنند.به گزارش عصر ايران به نقل از "استپ تو هلث"، بيماري مزمن کليه در حال حاضر به يک مشکل سلامت عمده مبدل شده است. خوشبختانه، بسياري از ميوه ها و سبزيجات مي توانند به بهبود عملکرد کليه ها کمک کنند.بنابر ارزيابي پژوهشگران، شيوع مشکلات کليوي طي 10 سال آينده دو برابر خواهد شد. اين به دليل روند افزايشي پير شدن جمعيت و افزايش بيماري هاي مزمن ديگر، مانند ديابت و چاقي است.از اين رو، افزودن مواد غذايي مفيد براي سلامت کليه ها به رژيم غذايي مي تواند سرعت پيشرفت انحطاط آنها را کاهش دهد. همچنين، آنها مي توانند به پيشگيري از بيماري هاي ديگر مانند موارد مرتبط با عوارض قلبي عروقي کمک کنند.کليه ها وظيفه حذف مواد زائد از بدن را بر عهده دارند. خون با عبور از اين کليه ها تصفيه مي شود. همچنين، کليه ها سطوح مايعات و الکتروليت هاي بدن را تنظيم و بهينه مي سازند.در صورت مواجهه با مشکلات شديد، کليه ها در انجام درست وظايف خود با دشواري مواجه مي شوند. بر همين اساس است که افراد مبتلا به مشکلات کليوي بايد از مصرف برخي مايعات و مواد غذايي پرهيز کرده يا ميزان مصرف آنها را محدود کنند.


 رئيس انجمن راديولوژي ايران:
 افزايش زمان استهلاک دستگاه هاي تصويربرداري پزشکي 

 رئيس انجمن راديولوژي ايران، از افزايش زمان استهلاک دستگاه هاي تصويربرداري پزشکي به دليل مشکلات نقدينگي خبر داد.به گزارش آفرينش از روابط عمومي انجمن راديولوژي ايران، جلال جلال شکوهي، در حاشيه کنفرانس اکوي قلب جنين، که در مرکز همايش هاي پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، گفت:اين کنفرانس با هدف به روز سازي اطلاعات و کسب دستاوردهاي علمي در اين حوزه براي همکاران راديولوژي و متخصصين قلب کودکان، برگزار مي شود.وي در ادامه به مشکلات مراکز راديولوژي کشور در تامين هزينه ها و تهيه دستگاه ها و تجهيزات مورد نياز تصويربرداري پزشکي، اشاره کرد و افزود: با توجه به پايين بودن تعرفه و پشتيباني نامناسب بيمه ها که هميشه بدهکار هستند، ما براي تهيه تجهيزات و مواد مصرفي در مراکز راديولوژي دچار مشکل هستيم.جلال شکوهي گفت: مراکز راديولوژي کشور در تامين و انتقال ارز مورد نياز براي تهيه تجهيزات و مواد مصرفي تصويربرداري پزشکي، دچار مشکل هستند که بايد چاره اي انديشيد.

وي به افزايش زمان استهلاک دستگاه هاي تصويربرداري پزشکي به دليل نبود نقدينگي اشاره کرد و افزود:در شرايط کنوني که اين مراکز با مشکل نقدينگي مواجه شده اند، به ناچار زمان استهلاک دستگاه ها و تجهيزات، از 7 سال به 10 سال و بعضا 15 سال افزايش يافته است.رئيس انجمن راديولوژي ايران، گفت: وزارت بهداشت مي گويد افرادي که بالاي 150 کيلو وزن دارند نيز براي خدمات تصويربرداري پزشکي پذيرش شوند، در حالي که دستگاه هاي قديمي، محدوديت وزني دارند. اما دستگاه هاي تصويربرداري پزشکي جديد، اين محدوديت را ندارند.


 بيماري وحشتناک که مري را از بين مي‌ برد 

 به گزارش بهداشت نيوز: اميرعلي سهراب‌پور متخصص گوارش درباره واريس مري اظهار کرد: واريس مري در واقع نوعي التهاب وتورم است که در مري ظاهر مي‌شود. اين نوع عارضه بر اثر نارسايي کبدي ايجاد خواهد شد.او با اشاره به اينکه مري لوله‌اي است که حلق را به معده وصل مي‌کند، ادامه داد: در اين حال با بسته شدن جريان خون به کبد واريس شدت مي‌گيرد و موجب پارگي مري مي‌شود در نتيجه خونريزي زيادي رخ مي‌دهد.

او درباره علائم واريس مري با اشاره به اينکه معمولا علامتي ندارد مگر اينکه خونريزي کند، گفت: نشانه‌هايي همچون استفراغ خوني، مدفوع سياه يا خوني، اگر شوک خطرناکي به فرد وارد شود همچنين علائم ديگري همچون زردي چشم و پوست ها، حتي تجمع تعدادي از رگ‌هاي خوني ريز روي پوست، قرمز شدن و ملتهب شدن کف دست و حتي آب آوردن شکم از علائم اين نوع عارضه است.علل اصلي آن بسته شدن جريان خون است که موجب پارگي و خونريزي مي‌شود؛ افرادي که چند بار دچار خونريزي مي‌شوند، دوباره هم به آن مبتلا مي‌شوند و حتما بايد تحت مراقبت‌هاي ويژه پزشک باشند.


 يادداشت 

بدون شرم درباره آلزايمر صحبت کنيم!

ابراهيم علي آبادي

اين هم يک بيماري است، بيماري که اليته هم با سن مرتبط است و هم با سبک زندگي. در واقع آلزايمر از نوع بيماري‌هايي که است که ممکن است سال‌ها طول بکشد تا خود را نشان بدهد و اين بستگي دارد به اين‌که فرد با چه نوع سبک زندگي مواجه است؛ آيا اهميتي به کارکرد مغز خود مي‌دهد و از آن استفاده مي‌کند و يا نه صرفا بر اساس عادت‌هاي روزمره بدون‌ هيچ تغييري در روال زندگي روزگار مي‌گذراند.

اصل مهم براي جلوگيري از بيماري آلزايمر يا حداقل پيشرس بودن آن، تغيير مداوم عادت‌ها و روزمرگي.هاست؛ حتي اگر اين تغيير در حد عوض کردن مسير رفت و آمد روزانه به محل کار باشد. برخي از ما چنان به انجام کارها و رفت و آمد از مسيرها عادت کرده‌ايم که چشم بسته هم مي‌توانيم اين کارها را انجام دهيم و همين يعني اين که مغز در مورد اين اعمال کارکرد چالشي خود را از دست داده است.

به همين دليل برخي توصيه مي‌کنند جدول و سودوکو حل کنيد يا عقب عقب راه برويد. اصل مهم اما شکستن عادت هاست و انجام دادن کارهاي غيرمعمول؛ رفتن به محله‌ها و شهرهاي ناشناخته، شرکت در کلاس‌هاي مختلف و يادگرفتن يک يا چند حرفه مانند نقاشي و موسيقي است تا سلول هاي مغز از رخوت و خواب آلودگي نجات يابند. به گفته مدير عامل انجمن آلزايمر ايران اکنون 50 ميليون مبتلا به آلزايمر در جهان وجود دارند که 750 نفر از آنان در کشور ما زندگي مي‌کنند. و البته هر روز بر اين تعداد افزوده مي‌شود. چنين است که شعار امسال روز جهاني آلزايمر مبني بر اين است که بياييد بدون شرم درباره اين بيماري صحبت کنيم؛ چرا که اگر اين بيماري به موقع تشخيص داده شود، طبعا مي‌توان عوارض مخرب آن‌را يا از بين برد يا حداقل به تاخير انداخت.


 مقاله 

 رژيم و عادت هاي غذائي در افزايش طول عمر

مهسا خدامراد

مصرف کم گوشت قرمز

گوشت ماهي زياد مصرف كنيد در اين شرايط جايي براي مصرف زياد گوشت قرمز باقي نمي ماند.

محصولات حاوي سويا

فراورده هاي سويا نيز مانند ماهي طرفداران زيادي دارد. فرآورده هاي سويا کاهش دهنده بيماري قلبي و فشار خون است و کلسترول خون را نيز کاهش مي دهد.

مصرف برنج کم چرب

با مصرف کوفته هاي برنجي كه مي شناسيم .معمولا با هر وعده غذايي از برنج کم چرب به عنوان منبع کربوهيدرات استفاده كنيم.

نودل سالم

در ژاپن نودل به رشته هاي غذايي گفته مي شود که از آرد گندم سياه تهيه مي شود و براي دستگاه گوارش مفيد است و مصرف آن روده ها را تحريک و به دفع کلسترول کمک مي کند.

مصرف زياد سبزيجات

مصرف سبزيجات بسيار اهميت دارد . مصرف کلم برگ، کلم بروکلي، گل کلم، کلم پيچ و شاهي جزو رژيم غذايي روزانه خود استفاده كنيد. اين گياهان که سرشار از ويتامين C و فيبر است، خاصيت ضدسرطاني دارد. سبزيجات را به شکل بخارپز مصرف كنيد. به گفته کارشناسان؛ ژاپني ها در هر روز بيش از 30 مدل سبزي مصرف مي کنند .

چاي سبز

چاي سبز افزون بر اين که فشار خون را تنظيم مي کند، کاهش دهنده قندخون، کلسترول و تقويت کننده سيستم ايمني بدن است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي