جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/06/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6215

دربي 90 از راه رسيد
دوئل جذاب سرخابي ها در آخرين عصر تابستان


خبـــرنامه


خبـــر


 دربي 90 از راه رسيد
 دوئل جذاب سرخابي ها در آخرين عصر تابستان  

 
در آخرين ديدار هفته چهارم ليگ برتر، نودمين مسابقه استقلال ـ پرسپوليس امروز در ورزشگاه آزادي برگزار مي‌شود.

آخرين بازي از هفته چهارم ليگ برتر در آخرين روز تابستان از ساعت 16 امروز در ورزشگاه آزادي بين دو تيم استقلال و پرسپوليس برگزار مي شود. مسابقه اي که آن را بزرگترين دربي قاره آسيا مي نامند و فوتبالدوستان ايراني در بسياري از کشورهاي دنيا مشتاقانه منتظر شروع اين مسابقه هستند. البته برخي از کارشناسان فوتبال مي گويند دربي پايتخت به دليل حساسيت هميشه کمتر از حد و اندازه نامش است زيرا هدف اول در اين بازي براي دو تيم نباختن است تا بردن!البته دربي 90 شايد اين ويژگي را نداشته باشد.

کالدرون مربي آرژانتيني و استراماچوني مربي ايتاليايي براي اولين بار است که حضور در دربي ايران را تجربه مي کنند. هر دو مربي قبل از بازي هدف شان را پيروزي در دربي بيان کردند.به همين دليل ممکن است اولين نبرد مربيان ايتاليايي و آرژانتيني در دربي ايراني يک بازي جذاب و تماشاگر پسند از کار دربيايد.

کالدرون قبل از مسابقه اعلام کرد سورپرايزي براي بازي با استقلال ندارد. البته او زيرکانه از شرايط نامساعد استقلال حرف زد و گفت:« تيم هايي که قبل از دربي مشکل دارند با اتحاد بيشتري پا به دربي مي‌گذارند و مي‌دانند بازي حياتي است. »

پرسپوليس با دو گل سه امتيازي 6 امتياز گرفته و در رده چهارم جدول قرار دارد با اين حال سرمربي تيم اعتراف کرده که از نحوه بازي تيمش هنوز راضي نيست.

از سويي ديگر استراماچوني سرمربي ايتاليايي استقلال که هنوز بردي براي تيمش در ليگ به دست نياورده در مورد بازي با پرسپوليس گفت: «ما تلاش مي‌‌کنيم 110 درصد آماده باشيم و مي‌دانم که بازي يکشنبه يکي از بزرگترين دربي‌هاي دنيا است.» استقلال 2 مساوي از 3 مسابقه دارد که در کسب اين نتايج اشتباه هاي داوري غير قابل انکار است بخصوص در بازي با نفت مسجدسليمان که پنالتي مسلم روي دياباته ديده نشد.

به هر حال در دربي هيچ تيمي از پيش برنده نيست و بررسي تاريخچه بازي هاي دو تيم نشان مي دهد که معمولا تيمي که قبل از دربي شرايطش نامناسب تر بود بهتر بازي کرده و حتي برنده شده است.

آخرين عصر تابستان 98 مي تواند يکي از جذاب ترين و داغ ترين مسابقات استقلال و پرسپوليس را شاهد باشيم. آبي پوشان در اين مسابقه فرشيد اسماعيلي را به دليل محروميت ندارند. دياباته و مهدي قائدي هم در فهرست مصدومان اين تيم هستند اما ممکن است حداقل يکي از آنها به بازي با پرسپوليس برسد.

در پرسپوليس هم شجاع خليل زاده دچار مصدوميت شده و حضورش در مسابقه با پرسپوليس قطعي نيست. کالدرون در بازي با صنعت نفت نفراتي چون سيدجلال حسيني و وحيد اميري را نيمکت نشين کرده بود و شايد در بازي با استقلال با ترکيبي متفاوت به ميدان بيايد همانطور که استقلال ممکن است با ترکيب و روشي دگرگون شده وارد مسابقه شود.

استراماچوني اگر در اين بازي پيروز شود به يکباره تبديل به يکي از محبوب ترين مربيان استقلال تبديل خواهد شد و کالدرون هم اصلا دوست ندارد که قافيه را به حريف ايتاليايي اش ببازد.

موعود بنيادي فر داور بين المللي فوتبال ايران نيز اولين تجربه قضاوت در اين مسابقه حساس را برعهده دارد و اگر بازيکنان و مربيان دو تيم با هر سوت به او معترض نشوند و جو ورزشگاه را متشنج نکنند او مي تواند به راحتي از پس قضاوت اين بازي بربيايد.

اسامي داوران مسابقه استقلال و پرسپوليس:

داور: موعود بنيادي فر

کمک ها: محمدرضا منصوري – حسن ظهيري

کمک داوران اضافي: سيدرضا مهدوي – سيدعلي ميرغفاري

داور چهارم: سعيد علي نژاديان

ناظر داوري: حسين عسگري

کالدرون:بازيکن خارجي گران براي يک تيم است و خارجي ارزانش براي پرسپوليس!ا

گابريل کالدرون در نشست خبري پيش از ديدار مقابل استقلال در خصوص اين بازي و وضعيت تيمش گفت: در واقع اين يک افتخار است که من اينجا هستم تا قبل از دربي صحبت کنم. همان قدر که اين بازي در داخل کشور مهم است، در سطح جهاني هم مهم است. به عنوان کسي که سال‌ها در فوتبال بودم اين بازي به نظرم بازي مهمي است و ما آماده اين بازي هستيم و خيلي شوق و اشتياق داريم که بازي را ببريم.

وي در پاسخ به اين سوال که استراتژي تيمش براي اين مسابقه چيست، ممکن است پرسپوليس براي نباختن وارد مسابقه شود، گفت: براي من بازي هجومي بايد يک بازي متعادل باشد. از وقتي ليگ شروع شده گل‌هاي کمي زده‌ايم و اگرچه در بازي آخر پرسپوليس بهتر از حريفش بازي کرد اما اعتقاد دارم هنوز به زمان بيشتري نياز داريم. هنوز فرصت مي‌خواهيم تا به پرسپوليسي که دوست داريم برسيم. فوتبال هجومي فوتبالي است که در مقابل حريف تعادل داشته باشد. من همان قدر که به تيم استقلال احترام مي‌گذارم، به همان اندازه به تيم‌هاي ديگر هم اين احترام را خواهم گذاشت. بازي با تيم‌هاي بزرگ اين قابليت را به شما مي‌دهد که بتوانيد باز بازي کنيد. من اميدوار هستم شاهد يک فوتبال هجومي در سطح فوتبال ايران باشيم.

سرمربي جديد تيم فوتبال پرسپوليس در خصوص غيبت سيد جلال حسيني تصريح کرد: سيد يک بازيکن بزرگ چه در داخل و چه در خارج از زمين است و او هميشه در کنار ما قرار خواهد داشت؛ چرا که الگوي خوبي براي بازيکنان است و هميشه به ما کمک مي‌کند.

کالدرون در خصوص اينکه جونيور و عليپور تا اينجا عملکرد خوبي نداشته‌اند و چه برنامه‌اي براي خط دفاع استقلال داريد،‌ اظهار داشت: همان طور که قبلا گفتم ما براي گلزني نياز به بازي‌سازي بهتري داريم، البته مسئوليت بيشتري روي دوش مهاجمان است. بايد ساير خط‌هاي عقب زمين مثل هافبک‌ها بهتر بازي کنند و ما بايد روي اين مسئله کار کنيم تا بهتر شويم. وقتي تيم خوب بازي مي‌کند، احتمال گلزني هم بيشتر مي‌شود اما براي زدن گل زودهنگام تا اينجا مشکل داشتيم.

سرمربي جديد تيم فوتبال پرسپوليس در ادامه نشست خبري در خصوص اينکه گفته مي‌شود استقلالي‌ها دياباته،‌ اسماعيلي و... را در اختيار ندارند،‌گفت: از روزي که در ايران حضور پيدا کردم مدام مي‌گويند استقلال مشکل دارد و يا مثلا از داور شکايت مي‌کنند يا مي‌گويند ما مصدوم داريم! اگرچه به حرف من گوش نکردند ولي استقلال 7 بازيکن جديد گرفته و دو خارجي گران‌قيمت در اختيار دارد اتفاقا من مي‌خواستم دياباته را به پرسپوليس بياورم ولي باشگاه پول نداشت.

کالدرون تاکيد کرد: وقتي تيمي سه بار قهرمان مي‌شود،‌ طبيعي است که به فرزندان ديگر فوتبال ايران کمک بيشتري شود و ممکن است به يک فرزند بيشتر از بقيه کمک شود تا آنها هم قهرمان شوند.گزينه‌اي که ما براي پرسپوليس به عنوان بازيکن خارجي خريديم، نهمين گزينه من بود و البته ارزان. اميدوارم آقايان بيشتر از اين شکايت نکنند و مثل ما مسئوليت را بپذيرند و مرتب داور را محکوم نکنند.

سرمربي جديد تيم فوتبال پرسپوليس تاکيد کرد: همانطور که ما سيد جلال را نداريم، استقلال هم تعدادي بازيکن ندارد اما بازيکنان جايگزيني دارد که به جاي غايبانشان استفاده کنند. ما در بازي آخر بيرانوند را نداشتيم ولي من اصلا شکايت نکردم. چون معتقدم مسئوليت تيم بزرگي را قبول مي‌کنيد، بايد آن مسئوليت را بپذيريد.

خبرنگاري گفت شما اشاره کرديد که مسئولان به يک فرزند بيشتر از بقيه کمک مي‌کنند تا آنها هم قهرمان شوند، آيا منظور شما استقلال است که کالدرون پاسخ داد: منظور من اين است که تيم‌هاي زيادي در ايران حضور دارند که وزارت ورزش بايد به آنها کمک مالي کند. طبيعي است که اين کمک مستقيم صورت بگيرد، ولي فکر مي‌کنم شما خودتان متوجه منظور من شديد و همه چيز خيلي واضح است. بازيکن خارجي گران براي يک تيم است و خارجي ارزان براي ما. وقتي چيزي واضح است ديگر در موردش از من سوال نکنيد.

سرمربي جديد تيم فوتبال پرسپوليس در باره اينکه آيا براي دربي مقابل استقلال سورپرايزي دارد يا نه، تصريح کرد: سورپرايزي ندارم هرچند که در دربي کسي از قبل برنده نيست و ما هم سورپرايزي نداريم. من سال‌ها در سطح بين‌المللي فعاليت کردم اما براي بازي دربي سورپرايزي ندارم.

استراماچوني:کالدرون محترم است اما چرا در مورد تيم‌هاي ديگر حرف مي‌زند؟

آندرا استراماچوني در نشست خبري پيش از ديدار استقلال و پرسپوليس در خصوص اينکه استقلال در سه بازي گذشته نتايج خوبي نگرفته و فکر مي‌کند در اين مسابقه تيمش چه شرايطي داشته باشد گفت: ما مي‌دانيم دربي يکي از مهمترين بازي‌هاي فوتبال در ايران و حتي در دنيا است مي‌دانم که تماشاگران زيادي به ورزشگاه مي‌آيند و اين باعث مي‌شود تا با 110 درصد توان وارد زمين شويم. به بازيکنان استقلال گفته‌ام که بايد تهاجمي بازي کنيم و به هيچ وجه نبايم عصباني شويم. ضمن آنکه بگويم در بازي‌هاي گذشته مستحق اين نبوديم که اين امتياز را از دست بدهيم.

وي درخصوص اينکه دستياران شما دو بازي قبلي پرسپوليس را تماشا کردند و نظر شما در خصوص اين تيم چيست افزود: ما مي‌دانيم که پرسپوليس در سه دوره قبل قهرمان شده است و مي‌دانيم که دو بازيکن جديد که يکي برزيلي و يکي هم کنعاني‌زادگان از ماشين‌سازي به عنوان دفاع وسط به اين تيم آمدند. مي‌دانيم که کالدرون تغيير سيستم داده و به سيستمي برگشته که پرسپوليس زمان برانکو بازي مي‌کرد. ما به تيم رقيب احترام مي‌گذاريم اما از آنها نمي‌ترسيم و اين مساله را در زمين نشان خواهيم داد.

سرمربي تيم فوتبال استقلال در پاسخ به اين سوال که طرفداران اين تيم در مدت زمان حضورش در ايران به شدت از وي حمايت کرده‌اند و اين حمايت چقدر مي‌تواند روي کار اين مربي تاثير بگذارد گفت: مطمئنا اولين چيزي که من را متقاعد کرد که به استقلال بيايم اين بود که اين باشگاه در آسيا اهميت زيادي دارد و از هواداران پرشوري هم برخوردار است. در هر جلسه تمريني يا بازي‌هاي ما مردم حمايتمان کردند و اين موضوع خيلي مهم است. مطمئنا بدون طرفداران روي سکوها ما مشکل خواهيم داشت و تنها حالتي که ما مي‌توانيم پاسخ محبت آنها را بدهيم اين است که هر چه در توان داريم خرج کنيم تا آنها در پايان مسابقه خوشحال به خانه‌هايشان برسند.

سرمربي استقلال در پاسخ به خبرنگاري مبني بر اينکه کالدرون سرمربي پرسپوليس در نشست خبري خود اعلام کرد که استقلال فرزند خوب وزارت است و اگر پرسپوليس نتيجه نگيرد آن را گردن کسي نمي‌اندازد و اينکه او دياباته را مي‌خواسته اما با پول بيشتر به استقلال رفت افزود: من به کالدرون احترام مي‌گذارم چرا که او از من بزرگتر است و فرد مشهوري به حساب مي‌آيد اما نمي‌دانم چرا دائما در باره تيم‌هاي ديگر صحبت مي‌کند. شايد به خاطر اينکه پرسپوليس بهترين تيم ليگ است و بازيکنان گران قيمتي دارد که دستمزد بالايي مي‌گيرند اما فکر مي‌کنم اين حرفه‌اي نيست. نمي‌دانم او درباره دياباته چرا حرف مي‌زند چرا که وقتي ما او را مي‌خواستيم کالدرون هنوز سرمربي پرسپوليس نبود اما اين را هم بگويم که دياباته بازي نمي‌کند.

سرمربي تيم فوتبال استقلال در پاسخ به سوال خبرنگاري که پرسيده بود آيا ممکن است برد استقلال در دربي پاسخي به منتقدان اين تيم در سه بازي گذشته باشد گفت: موضوعي وجود دارد که شايد کسي از آن خوشش نيايد ولي چند مسابقه عيار کار من را نشان نمي‌دهد اين چهارمين ديدار من با استقلال است آن هم در شرايطي که مسئوليت تيمي را قبول کردم که نيمي از بازيکنانش را عوض کرده است. ما تيمي را تحويل گرفتيم با مربي جديد ، ليگ جديد و بازيکنان جديد. نتيجه بازي دربي نمي‌تواند من را از هدفي که داريم متوقف کند اما نتيجه مسابقه براي اهداف ما مهم است.

استراماچوني تاکيد کرد: بازيکنان جديدي در دربي بازي مي‌کنند و بازيکنان ما ثابت مي‌کنند که در سطح و اندازه استقلال هستند. من کاري کردم که آنها از نظر ذهني و رواني ارتقا پيدا کنند. مسئوليت من فقط براي چند مسابقه نيست و کارم اين است که يک استقلال قوي درست کنم. هر چه برنامه‌هاي ما بيشتر باشد کار ما سخت‌تر هم خواهد شد. در مورد دربي هم بگويم حتي از باغبان و مسئول لباس‌هاي استقلال هم مي‌خواهند برنده شويم اما نمي‌گذارم اين 90 دقيقه برنامه‌ها و پروژه‌هاي ما را نابود کند.

وي درباره اينکه صحبت از دربي است و در صورت باخت ترس از دست دادن شرايط را نداريد اظهار داشت: يک مربي حرفه‌اي مي‌داند که اتفاقات خوب و بد در فوتبال رخ مي‌دهد اما اگر در انتهاي مسابقه کسي از باشگاه بگويد که مشکل من هستم به آن احترام مي‌گذارم.

سرمربي استقلال درباره غيبت سه بازيکن اين تيم و اينکه آيا احتمال دارد تيمش را دفاعي به زمين بفرستد گفت: ما در فاز حمله کامل نيستيم و فرصت نکرديم که بازيکني را اضافه کنيم و اين چيزي است که من در انتهاي نقل و انتقالات نگران آن هستم هرچند که نبود دياباته باعث مي‌‌شود کمي از شخصيت تيمي را از دست بدهيم. متاسفانه قائدي و اسماعيلي که در دو بازي قبل براي ما گل زدند شرايط خوبي ندارند چرا که اسماعيلي محروم است و قائدي هم صددرصد آماده نيست. به همين دليل يازده بازيکني که به زمين مي‌روند بايد بيشتر تلاش کنند. ما تلاش مي‌کنيم که براي دربي آماده شويم و برنده از زمين بيرون بياييم اما در مسابقه فردا بايد تعادل تيمي داشته باشيم و من از بازيکنانم خواستم با تلاش بيشتر و شجاعانه‌تر بازي کنند. اگر ما بتوانيم اين طور باشيم شايد در آينده ساختار را عوض کنيم.

استراماچوني درباره اينکه از نظر او برنده بازي چه تيمي است افزود: يک مربي تلاش مي‌کند تيمش را آماده کند و تک تک بازيکنان بايد 110 درصد تلاش کنند و من ناراحت مي‌شوم اگر بازيکني از وظيفه‌اش کوتاهي کند. قبل از مسابقه دربي کسي نمي‌تواند قول پيروزي بدهد حتي کسي که فوتبال هم نمي‌بيند.


 خبـــرنامه 

 وضعيت عجيب انصاري‌فرد

حق هيچ امضايي ندارد!

مديريت باشگاه پرسپوليس در حالي از ايرج عرب به محمدحسن انصاري فرد رسيده است که مديرعامل جديد سرخ ها هنوز از امضا کردن ساده ترين امضاهاي مالي و اداري در چارت باشگاه محروم است. انصاريفرد در حالي به عنوان مديرعامل باشگاه پرسپوليس منصوب شده که براي امضاهاي مالي مجبور است اسناد را به طور روزانه از طريق راننده باشگاه به قم و کرج بفرستد تا ايرج عرب با امضاي خود به آنها رسميت بدهد.

مديرعامل پيشين پرسپوليس به دليل اينکه اولين پست خود در باشگاه را با عنوان معاون مالي اداري گرفته بود حق امضا داشت تا در چند ماه آخر مديريت گرشاسبي و سپس هشت ماه مديرعاملي خودش وظيفه امضاي اسناد رسمي مالي را بر عهده داشته باشد. وظيفه اي که به دليل خالي بودن پست معاونت مالي هنوز بر عهده ايرج عرب است. انصاريفرد قرار است پس از گرفتن تاييدات لازم از وزارت ورزش و جوانان پاي اسناد مالي را امضا کند اما مي تواند به عنوان مديرعامل، مصوبات هيات مديره باشگاه را اجرا کند. مديرعامل باشگاه پرسپوليس در حالي پشت صندلي مهمترين پست اجرايي باشگاه نشسته است که حق هيچگونه خريدي را براي امور جاري داخل ساختمان باشگاه هم ندارد.

خط حمله؛ نگراني مشترک مدعيان فصل گذشته

سه تيمي که فصل گذشته به همراه سپاهان رقابت جذابي در کسب بهترين خط حمله ليگ برتر داشتند در ليگ نوزدهم در خط حمله خوب کار نکرده‌اند. پرسپوليس، تراکتور و استقلال در حال حاضر هر کدام فقط دو گل زده‌اند و باعث نگراني هواداران‌شان شده‌اند. تراکتور يک گل توسط حاج‌صفي به پرسپوليس زده و دومين گل اين تيم هم ديروز به شکلي تصادفي و عجيب توسط مدافعان گل گهر سيرجان وارد دروازه خودي شد. پرسپوليس هم دو بار توسط مهدي ترابي و محمد حسين کنعاني‌زادگان به گل رسيده که دومي با اشتباه مسلم دروازه‌بان به دست آمده است. استقلال هم فقط دو گل زده. گل اول توسط فرشيد اسماعيلي و گل دوم روي اشتباه عجيب گلر نفت مسجدسليمان و توسط مهدي قائدي به دست آمده است. سپاهان هم اگر چه در هفته اول 3 گل به شاهين شهرداري بوشهر زد اما در 3 بازي بعدي فقط يک بار موفق به گلزني شده است!

ناواس؛ همان گلري که پاري‌سن‌ژرمن مي‌خواست

به نظر مي‌رسد کيلور ناواس خيلي زود توانسته نظر هواداران و مديران باشگاه پاري سن ژرمن را نسبت به خود جلب کند. به گزارش مارکا، بعد از گذشت فقط دو بازي در باشگاه فرانسوي، کيور ناواس توانسته بين هواداران پاريسي به محبوبيت برسد. عملکرد وي در بازي برابر استراسبورگ و همچنين تيم سابقش يعني رئال مادريد باعث شده که در ورزشگاه پارک دو پرنس احترام قابل توجهي بدست آورد. خود بازيکن هم از انتقالش به پايتخت فرانسه خوشحال است. سران پاري سن ژرمن هم متقاعد شدند که وي همان شماره يکي است که دنبالش بودند. آرئولا هيچوقت اعتماد کامل باشگاه نسبت به خودش را بدست نياورد حتي با وجود اينکه يک محصول آکادمي بود درحاليکه جذب بوفون براي قهرمان ليگ 1 خوب نبود و کوين تراپ هم نتوانست به ترکيب اصلي راه يابد.

توماس توخل از ناواس درخواست کرده تا تجربه اروپايي خود را به تيم منتقل کند درحاليکه وي پيش از اين بابت نگرش و ميزان کاري که در تمرينات انجام داده مورد تحسين تيم واقع شده است. ناواس جدايي از لوس بلانکوس را تصميم درستي مي‌پندارد و مي‌گويد: «از جدايي از رئال مادريد آسيب نديدم ولي هميشه مي‌خواستم بخاطر تلاشي که طي اين سال‌ها انجام دادم، به روش خوبي باشگاه را ترک کنم. خشمگين نيستم چرا که زندگي اينگونه است. همانطور که همه مي‌دانند هميشه تلاش کردم بهترينم را بگذارم ولي فرصت زيادي براي بازي پيدا نکردم و اکنون اينجا هستم.»

برانکو لج کرد

همه مبلغ قرارداد را مي‌خواهم

برانکو ايوانکوويچ نتوانست در الاهلي عربستان عملکرد خوبي از خود نشان دهد. اين مربي کروات تنها 5 بازي هدايت الاهلي را برعهده داشت که نتيجه آن دو پيروزي، دو شکست و يک تساوي بود و همين باعث شد تا در نهايت تنها بعد از چند هفته از کار برکنار شود. برانکو تاکيد کرد که قرارداد او يک طرفه فسخ شده و همه مبلغ فسخ را مطابق قرارداد مي‌خواهد. او گفت: «هنوز باشگاه الاهلي مبلغي را بعد از فسخ قرارداد به من نداده است. بايد با مديران باشگاه در اين باره صحبت کنم.

قرارداد من يک طرفه فسخ شده و همه مبلغ 7 ميليون ريال را بابت فسخ مي‌خواهم.» برانکو بعد از اخراج از هدايت الاهلي عربستان هدايت تيمي را برعهده نگرفته است و خبر‌هاي درباره احتمال حضور دوباره او در فوتبال چين و ايران به گوش مي‌رسد.


 خبـــر 

 دوباره تغيير سيستم و تغيير ترکيب در پرسپوليس؟

آزمون و خطاي گابريل کالدرون درباره سيستم و ترکيب پرسپوليس همچنان ادامه داشته باشد اما ماجرا وقتي پيچيده مي‌شود که بدانيم تيم او در هفته چهارم بايد مقابل حريف سنتي به ميدان برود و در اين بازي هر گونه ريسکي در صورت نتيجه ندادن، بهاي گزافي خواهد داشت. کالدرون همان گونه که قبل از بازي با صنعت نفت گفت توقع بيشتري از تيم خود دارد و اين پرسپوليس هنوز شبيه تيم مد نظر او بازي نمي‌کند. مطمئنا نظر کالدرون بعد از ديدار با نفت آبادان هم تغييري نکرد و با اينکه او ظاهراً از شرايط تيمش تمجيد کرده اما بعيد است به لحاظ کلي از روند تيمش در اين مسابقه رضايت داشته باشد و قطعاً اين نمايش نيز فرسنگ‌ها با نمايش مد نظر او فاصله دارد.

در اين شرايط مي‌توان انتظار داشت که کالدرون در ديدار با دربي دوباره تغييراتي در ترکيب و حتي سيستم بازي تيمش داشته باشد اما سوال اينجاست که آيا عدم ثبات ترکيب و سيستم در دربي به پرسپوليس لطمه نخواهد زد؟ پرسپوليس هر وقت در بازي‌هاي بزرگ موفق بوده نان ثبات خود را خورده است اما تيم کالدرون هنوز تا ثبات و ارائه يک بازي کم نوسان فاصله دارد.تيم او در ديدار با نفت در هر نيمه شروع بسيار خوبي داشت اما ريتم خوب تيم بعد از 5 دقيقه مي‌افتاد. در عين حال پرسپوليس در 20 دقيقه پاياني آن مسابقه نيز نمايش نسبتا قابل قبولي رخ داد که تا حدودي ناشي از بازي ريسکي‌تر حريفش مي‌شد اما اين مقدار خوب بودن و تعداد موقعيت‌هايي که سرخ‌ها در اين مسابقه ساختند نمي‌تواند بيانگر کيفيتي باشد که در دربي تيم کالدرون را از پيش برنده بدانيم مگر اينکه پرسپوليس عصر يکشنبه تيم ديگري باشد.

ابهام در قضاوت فغاني در جام‌جهاني

زمزمه مهاجرت عليرضا فغاني، مدتي پيش از جام‌جهاني شنيده مي‌شد، جايي که داور برجسته کشورمان تمام اقدامات لازم براي حضور در يک کشور اروپايي را انجام داده بود، اما در پيش بودن مسابقات جام‌ملت‌ها باعث شد او تصميمش براي مهاجرت را تغيير دهد. در اين ميان تغيير مقصد مهاجرت نيز عاملي بود که زمان خروج او را از ايران تغيير داد. عليرضا فغاني همچنين تلاش مي‌کرد همراه خانواده‌اش به يک کشور ديگر برود. او اعتقاد داشت جدايي از ايران در مقطع فعلي به‌نفع خانواده‌اش خواهد بود. امتحانات دانشگاهي اما مهم‌ترين دليلي بود که فغاني بلافاصله پس از جام‌جهاني مهاجرت نکرد. در اين ميان نبايد از کنار نقش برادر او نيز به‌سادگي گذشت. محمدرضا فغاني که سابقه قضاوت در ليگ برتر ايران را نيز دارد مدتي قبل تصميم گرفت به ليگ سوئد برود و براي اين کشور قضاوت کند، اين موضوعي بود که عليرضا را مصمم‌تر کرد. به هر ترتيب فغاني رفت و با اعلام رسمي کنفدراسيون فوتبال آسيا، او قضاوت در «‌اي‌ليگ» استراليا را برعهده خواهد داشت. در اين باره شنيده‌هايي مبني‌بر قرارداد سنگين او با ليگ استراليا را شنيده‌ايم که قابل توجه است. هرچند او عنوان کرد قرارداد يک‌ساله‌اي با فدراسيون استراليا بسته، اما شنيده‌ها حاکي است قرارداد اوليه او 6 ماهه و قابل تمديد به مدت 18 ماه است.

عليرضا فغاني براي قضاوت 6 ماهه در ليگ استراليا ماهانه مبلغي در حدود 7000 دلار را دريافت خواهد کرد. اين يعني او در هر ماه چيزي حدود 80 ميليون تومان درآمد خواهد داشت. در‌حالي‌که همين داور در ليگ ايران نهايتا هر فصل 15 تا 20 بازي (در يک مقطع زماني رکورد 22 بازي را ثبت کرد) را قضاوت و هر بازي نهايتا 800 هزارتومان دريافت مي‌کرد.

فغاني در ليگ ايران هم قضاوت خواهد کرد؟ اين سوالي است که بسياري از کاربران در فضاي مجازي از يکديگر مي‌پرسيدند. پاسخ اما ساده است؛ فدراسيون ايران توان تامين هزينه‌هاي رفت و برگشت فغاني به ليگ ايران را ندارد و به‌همين‌دليل کميته داوران او را در اختيار نخواهد داشت. نکته مهم‌تر اينکه قرارداد او با فدراسيون استراليا به‌صورت فول‌تايم است و به اين ترتيب نمي‌تواند در ليگ ايران قضاوتي داشته باشد. فغاني در‌حال‌حاضر به شهر بريزين استراليا رفته و در آنجا سکونت دارد.

فغاني تا پايان سال‌جاري ميلادي براي ايران در ليگ قهرمانان آسيا قضاوت خواهد کرد، زيرا نام او از طرف فدراسيون ايران به AFC ارسال شده بود. اما در سال آينده ميلادي قانون کمي دست و پا گير خواهد شد. طبعا ايران نمي‌تواند داوري که در داخل فعاليتي ندارد را به‌عنوان نماينده به‌ اي‌اف‌سي معرفي کند، اما با اين حال معمولا روابط تعيين‌کننده هستند! پيگيري‌ها هم نشان مي‌دهد مسئولان فدراسيون قصد دارند براي سال آينده هم نام وي را از ايران رد کنند که ممکن است باعث شود صداي داوران فعال در داخل نيز در بيايد. با اين حال تاکيد شد او داور بزرگي است و بايد نامش رد شود. شايعه شد که ممکن است وي به‌عنوان نماينده کشور استراليا در مسابقات بين‌المللي سوت بزند که طبق قانون به‌خاطر داشتن مليت ايران چنين اجازه‌اي نخواهد داشت.حتي اگر بحث قضاوت وي به‌نام ايران در ليگ قهرمانان آسيا حل شود، اما براي جام‌جهاني ابهام بزرگي وجود دارد. قانون فيفا مي‌گويد داوراني که معرفي مي‌شوند بايد در دو سال گذشته به‌صورت مداوم در بالاترين سطح همان کشور سوت زده باشند. حالا اين سوال مطرح است که آيا فغاني در جام‌جهاني به نام ايران قضاوت خواهد کرد؟


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي