جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/07/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6231

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار نخبگان جوان و استعدادهاي برتر علمي:
جوان نخبه پاره تن ايران است حرکت علمي را با شوق مضاعف ادامه دهيد


سازمان ملل: پول نداريم حقوق کارمندان را بدهيم


ترامپ: آمريکا هرگز نبايد درگير جنگ‌هاي خاورميانه مي‌شد


وزير خارجه پاکستان:عمران‌خان به درخواست ترامپ گفت‌وگو هايي را با تهران آغاز کرده است


يك نكته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


سه محقق به صورت مشترک برنده نوبل شيمي 2019 شدند

وزير راه و شهر سازي خبر داد:
تا پايان سال ساخت 400 هزار واحد مسکوني آغاز مي‌شود

در واکنش به تحريم آمريکا؛
نامه اعتراض آميز ايران به سازمان ملل ارسال شد


اردوغان آغاز عمليات نظامي در شمال سوريه را اعلام کرد


خبر


مراسم اختتاميه جشنواره فيلم فردا


کيم جونگ اون رهبر کره شمالي در مزرعه ذرت


سرمقاله

آيت الله رئيسي:
فساد کم هم نبايد تحمل شود


 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار نخبگان جوان و استعدادهاي برتر علمي:
 جوان نخبه پاره تن ايران است حرکت علمي را با شوق مضاعف ادامه دهيد 

 حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار دو هزار نفر از نخبگان جوان و استعدادهاي برتر علمي، ادامه پيشرفت علمي کشور را در کوران حرکت پرشتاب علمي جهان، کاملاً ضروري و حياتي خواندند و با اشاره به شوق سرشار، انگيزه تحسين برانگيز و اعتماد به نفس جوانان نخبه تأکيد کردند: هر جوان نخبه پاره تن ايران عزيز ماست و براي رفع مشکلات نخبگان بايد سند راهبردي امور نخبگان را کاملاً جدي اجرا و پيگيري کرد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، حضرت آيت الله خامنه‌اي مطالبي را که 12 نفر از نخبگان در اين ديدار بيان کردند و تأمل جوانان نخبه در خصوص مسائل مهم کشور را بسيار خوب و لذتبخش ارزيابي کردند و با تأکيد به مسئولان مربوطه براي دنبال کردن مطالبات و پيشنهادهاي نخبگان گفتند: حرکت علمي آغاز شده در کشور نيازمند استمرار است، البته رتبه‌هاي بالاي علمي ايران در برخي رشته‌هاي نوپا مانند نانو و زيست‌فناوري بسيار افتخارآميز است اما به هيچ‌وجه کافي نيست و نبايد ما را قانع کند، بلکه بايد پيشرفت علمي با شتاب ادامه يابد.

ايشان با اشاره به بازديد خود از نمايشگاه شرکت‌هاي دانش‌بنيان، وجود انگيزه، اعتماد به‌نفس و خودباوري در حرف و عمل جوانان متخصص را نشانه‌اي شوق‌انگيز از استمرار جريان علمي در کشور برشمردند و خاطرنشان کردند: اين جوانان فقط نخبگان 30 شرکت از چهار هزار شرکت دانش‌بنيان کشور بودند که اين عدد بايد در طول يک مدت محدود و مشخص، چندين برابر شود.

حضرت آيت الله خامنه‌اي لازمه تحقق اين هدف را ايجاد زيرساختهاي قانوني در خصوص شرکت‌هاي دانش‌بنيان و رفع موانع پيشِ روي آنها برشمردند و گفتند: مکرراً تأکيد کرده‌ايم که محيط کسب و کار بايد اصلاح شود مثلاً مجوزي که بايد ظرف يک هفته صادر شود، شش ماه زمان نبرد، موازي‌کاري‌هاي غلط حذف، و انحصار برداشته شود.

رهبر انقلاب اسلامي سپس به بيان چند نکته خطاب به نخبگان جوان پرداختند.

«اجرا و تحقق جدي سند راهبردي امور نخبگان» اولين نکته مورد تأکيد حضرت آيت الله خامنه‌اي بود.

ايشان اجراي کامل اين سند را موجب رفع بسياري از مشکلات در زمينه پيشرفت علمي، تجاري‌سازي محصولات علمي و فناوري و حل ساير مشکلات بخش علمي خواندند و گفتند: بنياد نخبگان موظف است به اين سند بپردازد و شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي نيز بايد با به‌روزرساني اين سند، تحقق آن را مطالبه و دنبال کند.

«مأيوس نشدن از القائات منفي جرياني بددل که جنبش علمي کشور را انکار مي‌کند» توصيه بعدي حضرت آيت الله خامنه‌اي به جوانان نخبه بود.

ايشان افزودند: يک جريان بددل و بدخواه که متأسفانه در داخل دانشگاهها نيز حضور دارد، اصل جهش علمي کشور را که يک واقعيت عيان است، انکار و تلاش مي‌کند با القاء اينکه هيچ اتفاق علمي مهمي رخ نداده است، مردم را دچار ترديد و نخبگان را نااميد کند، اما شما در مقابل اين جريان هرگز مأيوس نشويد.

رهبر انقلاب اسلامي يکي ديگر از کارهاي زشت اين جريان بددل را دلالي و انتقال نخبگان مستعد به خارج از کشور دانستند و گفتند: جوان نخبه به ايران تعلق دارد و پاره تن کشور است، اما آنها به دنبال دلسرد کردن و يا فريفتن او با وعده‌هاي پولي يا غير پولي و موهوم هستند که مسئولان وزارتخانه‌هاي بهداشت و علوم موظفند از دانشگاهها در مقابل اين جريان مراقبت کنند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي افزودند: برخلاف القائات اين جريان، مقامات عالي کشور از مشکلات و اخبار منفي هم با خبر هستند اما يقيناً جنبه‌هاي مثبت جريان علمي کشور بر جنبه‌هاي منفي آن غلبه دارد.

ايشان هنر انقلاب اسلامي را جرأت دادن به مرد و زن، و پير و جوان براي ورود به ميادين دشوار از جمله ورود در ميادين علمي که حتي تحسين دشمنان را نيز به دنبال داشته است، خواندند و با يادآوري مواردي از افتخارات علمي کشور گفتند: استفاده از ظرفيت علمي در بخشهاي مختلف کشور به «بالا بردن قدرت دفاعي»، «درمان و پزشکي پيشرفته و کنترل بيماري‌ها»، «مسائل فني مهندسي»، «زيست‌فناوري و توليد محصولات با دوام با فناوري نانو» و «فناوري صلح‌آميز هسته‌اي»، منجر شده است.

حضرت آيت الله خامنه‌اي خاطرنشان کردند: با وجود اين دستاوردهاي واضح، برخي افراد حرکت علمي کشور را تخريب و انکار و اگر بتوانند برسر راه آن مانع‌تراشي مي‌کنند.

ايشان افزودند: البته اين موانع بايد برداشته شود و مسئوليت به عهده مسئولان مراکز مربوط است، اما شما جوانان عزيز به حرکت پر شوق، مضاعف و بدون وقفه خود در مقابل اين جريان انحرافي ادامه دهيد.

رهبر انقلاب اسلامي، توجه به علوم انساني را در همه نهادهاي نخبگاني از جمله بنياد نخبگان ضروري خواندند و گفتند: وقتي جوان نخبه ايراني، در زمينه مهندسي در تراز جهاني عمل مي‌کند و در ساخت دستگاههاي بسيار پيچيده، کارهاي بسيار مهمي انجام مي دهد، طبعاً حضور او در عرصه‌هايي مانند اقتصاد، حقوق و مديريت و ارائه راه حل براي مشکلات اقتصادي و آسيب هاي اجتماعي، مؤثر و راهگشا خواهد بود.

ايشان برخي مشکلات اقتصادي موجود را ناشي از کمبود تحقيق علمي دانستند و افزودند: با دانش نخبگاني مي توان راه حلهاي خوبي براي اين مسائل يافت.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر اجراي کامل سند بسيار ارزشمند نقشه علمي کشور افزودند: حضور نخبگان جوان در عرصه علوم انساني موجب مي شود پرورش اندام علمي کشور به صورت متناسب صورت گيرد، نه اينکه يک بخش فوق العاده قوي باشد و بخشي ديگر ضعيف و کم جان.

رهبر انقلاب همراه بودن علم با فرهنگ صحيح انسان‌دوستي را زمينه ساز استفاده بشر از منافع حقيقي علم و دانش خواندند و يادآوري کردند: علم بسيار مهم و بسيار نافع هسته اي وقتي با فرهنگ غلط قدرت طلبي همراه شد، به توليد بمب هسته اي انجاميد و به تهديد بزرگ دنيا و بشريت تبديل شد.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به موضع قاطعانه و شجاعانه جمهوري اسلامي درباره حرمت شرعي استفاده از بمب هسته اي تأکيد کردند: ما با وجود اينکه مي توانستيم در اين راه قدم برداريم، بر اساس حکم اسلام عزيز کاربرد اين سلاح را حرام قطعي شرعي اعلام کرديم، بنابراين هيچ دليلي ندارد که براي توليد و نگه‌داشت سلاحي که استفاده از آن مطلقاً حرام است، هزينه کنيم.

ايشان پايبندي جدي به مباني ديني و شرف ملي را دو الزام مجموعه هاي نخبگاني برشمردند و افزودند: دانشمند ايراني وقتي با فرهنگ اسلامي و ايراني آميخته مي شود، عنصر راهبرديِ حيات ملت مي شود و به کشور روح و توان مي بخشد.

ايشان در زمينه ضرورت همراهي علم با فرهنگ صحيح افزودند: ما از شاگردي و يادگيري هيچ ابايي و ننگي نداريم اما نمي خواهيم دانشگاههاي ما باز توليد «دانشگاههاي امريکايي با همان فرهنگ غلط غربي» باشند.رهبر انقلاب با ابراز خرسندي از فضاي ايراني- اسلاميِ مجموعه هاي فعال در عرصه هاي سلولهاي بنيادي، نانو، زيست فناوري و هسته اي گفتند نخبگان فعال در اين زمينه ها، کار علمي را نوعي جهاد مي دانند و اين تفکر و نگرش در همه محيطهاي دانشگاهي مورد نياز است.

حضرت آيت الله خامنه اي در جمع‌بندي اين بخش از سخنانشان تأکيد کردند: شرايط ما با شرايط ديگران متفاوت است. ما بايد ايراني بينديشيم، ايراني فکر کنيم و ايراني زندگي کنيم که رعايت و اجراي الگوي پيشرفت اسلامي- ايراني مي تواند به اين هدف کمک شاياني کند.ايشان تقليد از فرهنگ دانشگاههاي غربي را باعث از بين رفتن نوآوري و ابتکارات علمي خواندند و گفتند: تقليد از ديگران، نوزايي و نشاط حقيقي علمي را هم از بين مي برد.

رهبر انقلاب اسلامي در ششمين نکته سخنان خود، جامعه نخبگاني را به ايفاي نقش در زمينه ديپلماسي عمومي فراخواندند.


 سازمان ملل: پول نداريم حقوق کارمندان را بدهيم 

 خبرگزاري فرانسه : بودجه سازمان ملل حدود 5.4 ميليارد دلار است که 22 درصد آن را آمريکا مي‌پردازد.به گزارش عصر ايران به نقل از خبرگزاري فرانسه، بودجه عملياتي سازمان ملل در سال 2019 چندين ميليارد دلار است و همه چيز مانند "فعاليت‌هاي بشردوستانه" يا "خلع سلاح" را پوشش مي‌دهد اما اينک اين سازمان، نگران پرداخت حقوق ماه بعد کارمندان خود است.دو روز قبل "آنتونيو گوترش" دبيرکل سازمان ملل اعلام کرد: اين سازمان با بدترين بحران پولي در دهه‌هاي اخير مواجه شده است.وي اخطار داد: سازمان ملل متحد با خطر اتمام ذخاير نقدي جاري تا پايان ماه روبه‌روست و پيش‌‌فرضي براي پرداخت دستمزد کارمندان و کارگران خود ندارد. چند کشور عضو اين سازمان از پرداخت به موقع تعهدات بازمانده‌اند. با وجود اينکه سازمان ملل نامي از کشورهاي متعهد نبرده است، منابع آگاه در پاسخ به خبرگزاري فرانسه از کشورهاي آمريکا آرژانتين، برزيل، مکزيک و ايران نام برده‌اند.


 ترامپ: آمريکا هرگز نبايد درگير جنگ‌هاي خاورميانه مي‌شد 

 
ايرنا :ترامپ: آمريکا هرگز نبايد درگير جنگ‌هاي خاورميانه مي‌شد «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهوري آمريکا روز چهارشنبه در توييتي اعلام کرد که ايالات متحده هرگز نبايد در درگيري‌هاي خاورميانه وارد مي‌شد.به گزارش ايرنا ترامپ در صفحه توييتر خود نوشت: جنگي که براي صدها سال بين گروه هاي مختلف جريان داشته است. ايالات متحده آمريکا هرگز نبايد در خاورميانه مي بود. 50 سربازمان را خارج کرديم.وي در توييت ديگري آورد: ترکيه بايد شبه نظاميان بازداشتي داعش را که اروپا از پذيرش آنها خودداري کرده است، تحويل بگيرد. جنگ هاي بي پايان احمقانه، براي ما، رو به پايان است.ترامپ افزود: آمريکا هشت تريليون دلار براي جنگيدن و برقراري نظم در خاورميانه هزينه کرده است. هزاران سرباز خوب ما کشته يا به شدت زخمي شده اند. ميليون ها نفر از سوي ديگر جان باخته اند. وارد شدن به خاورميانه، بدترين تصميمي است که تاکنون در تاريخ کشور ما اتخاذ شده است.


 وزير خارجه پاکستان:عمران‌خان به درخواست ترامپ گفت‌وگو هايي را با تهران آغاز کرده است 

 الجزيره :شاه محمود قريشي توضيحاتي در خصوص درخواست ترامپ از پاکستان براي کاهش تنش با ايران ارائه کرد.به گزارش ايلنا به نقل از الجزيره، شاه‌ محمود قريشي وزير امور خارجه پاکستان گفت: رئيس‌جمهور آمريکا براي رسيدن به راه حلي در مورد ايران ناموفق بوده است به همين دليل از نخست وزير ما خواست تا در اين موضوع وارد شود و ميانجيگري کند. وي در ادامه افزود: ترامپ در حاشيه اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل متحد از پاکستان براي کاهش تنش با ايران در خواست کمک کرد و عمران‌خان به همين خاطر، گفت‌وگوها و ديدارهايي را با تهران آغاز کرد.


 يك نكته از هزاران 

 پاك كردن صورت مسئله با غلط حل كردن آن؟!

معضل بيكاري امروز در كشور ما سن و سال نمي‌شناسد كه اگر مي‌شناخت اصطلاح «كودكان كار» را نداشتيم. كودكاني كه از نه فقط از سن ده سالگي –كه سال گذشته در سنجش مركز آمار ايران محاسبه شده بودند- بلكه از سنين پائين‌تر وارد بازار كار مي‌شوند و به هرحال بخشي از اقتصاد خانواده بر عهده آنان است.

طبق آمار سال گذشته مركز آمار ايران با در نظر گرفتن سن 10 سال به بالا آمار بيكاري حدود 17.5 درصد بود. طبعا امسال آمار بيكاري نسبت به سال گذشته افزايش يافته و شايد به همين دليل مركز آمار ايران در سن محاسبات خود دستكاري كرده و 10 سال را به 15 سال رسانده است. و اين هيچ معنايي ندارد جز اين كه يا مي‌خواهيم صورت مسئله را پاك كنيم يا با دادن آمار غلط، مسئله را نادرست و با روش‌هايي غير منطقي و غير واقعي حل كنيم. مطمئنا خود مردم كه در متن وبطن مشكلات حضور دارند بهتر از مركز آمار ايران در مورد وضعيت اشتغال خودشان خبر دارند، اما بي‎توجهي به واقعيت و دستكاري در اعداد و ارقام تنها و تنها يك نتيجه در پي دارد؛ سلب بيشتر از پيش اعتماد مردم به دست‎اندركاران اداره كشور.

اعداد و ارقام و آمار البته حتي در بهترين حالت ممكن، همواره صادق و درست نيستند. اما بي‎توجهي مركز آمار ايران به واقعيت‌هاي موجود جامعه و دادن آدرس‌هاي غلط به مديراني كه اداره كشور را بر عهده دارند مي‌تواند موجب اختلال و حتي اغتشاش در سطح وسيع شود.

در مورد دليل اين دستكاري مركز آمار ايران گفته است كه:«با توجه به تحولات اجتماعي صورت گرفته در خصوص سن ورود به بازار کار مقرر شده است، از اين فصل سن اعلام نتايج طرح مذکور از 10 سال به 15 سال تغيير کند.» اما عنوان نشده اين تحولات اجتماعي چگونه، در چه مواردي و نسبت به چه كساني اتفاق افتاده است؟ آيا قرار شده كسي از كودكان 10 ساله كار نكشد و آن‌ها را به مدرسه بازگرداند؟ بديهي است كه با وضعيت اقتصادي فعلي هنوز كودكان 10 ساله و زير 10 سال پاي ثابت درآمدزايي برخي خانواده‌هاي محروم هستند و عملا تحولي در سطح جامعه در اين مورد ديده نمي‌شود؛ حتي اگر در تصميم‌گيري‌هاي كلان سن اشتغال افزايش يافته باشد.


 ميز خبر 

 از سوي روحاني؛

قانون«تابعيت فرزندان زنان ايراني» براي اجرا ابلاغ شد

رئيس جمهور، قانون اصلاح قانون تعيين تکليف تابعيت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي را براي اجرا به وزارتخانه هاي مربوطه ابلاغ کرد.به گزارش مهر، حجت الاسلام حسن روحاني رئيس جمهور، قانون اصلاح قانون تعيين تکليف تابعيت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي را براي اجرا به وزارتخانه هاي مربوطه ابلاغ کرد.براين اساس، در اجراي اصل يکصد و بيست و سوم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، رئيس جمهور اين قانون مصوب مجلس را براي اجرا به وزارتخانه هاي کشور، دادگستري و تعاون، کار و رفاه اجتماعي ابلاغ کرد.

ارسال تجهيزات عراق به مرزهاي سوريه در آستانه آغاز عمليات نظامي ترکيه

منايع نظامي عراق ااز ارسال تجهيزات نظامي به مرزهاي خود با سوريه در آستانه آغار عمليات نظامي ترکيه خبر دادند.به گزارش ايلنا به نقل از شفق نيوز، منايع نظامي عراق از ارسال تجهيزات نظامي عراق به مرزهاي خود با سوريه در آستانه آغاز عمليات نظامي ترکيه خبر دادند. اين منابع اعلام کردند که تجهيزات نظامي عراق در آستانه آغاز عمليات نظامي ترکيه، به مرزهاي اين کشور با سوريه رسيده‌اند.آنها بدون ارائه جزئيات بيشتر توضيح دادند که اين تجهيزات براي مقابله با هر نوع حادثه اضطراري که احتمالا به دليل عمليات نظامي ترکيه در سوريه به وجود مي‌آيد، ارسال شده است.

بازگشت بيش از 1000 آواره سوري طي 24 ساعت گذشته

مرکز روسي مستقر در سوريه از بازگشت بيش از 1000 آواره سوري به کشور خود از مرزهاي اردن و لبنان خبر داد.به گزارش مهر به نقل از المنار، مرکز روسي آشتي ملي واقع در سوريه اعلام کرد که بيش از 1000 آواره سوري از اردن و لبنان وارد کشورشان شدند.اين مرکز اعلام کرد که آوارگان سوري مذکور طي 24 ساعت گذشته وارد کشور خود شدند.اين آوارگان از کشور لبنان و گذرگاه يابوس و هم چنين از سمت اردن و گذرگاه نصيب وارد سوريه شدند.


 ميز خبر 

تعليق تمامي سفرهاي اعضاي مجلس دوما به آمريکا

مجلس دوماي روسيه سفر کاري اعضايش به آمريکا را به حال تعليق درآورد.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري تاس، معاون رئيس مجلس دوماي روسيه اعلام کرد که سفر اعضاي اين مجلس به آمريکا تا زماني که ماجراي بازداشت «اينگا يوماشوا» نماينده پارلمان در فرودگاه نيويورک و بازجويي وي از سوي مرکز تحقيقات فدرال مشخص نشود، به حالت تعليق درآمده است. وي گفت: «با توجه به حادثه‌اي که هنگام سفر اينگا يوماشوا به آمريکا روي داد، قانون‌گذاران ما سفرشان به آمريکا را لغو مي‌کنند. سفرهاي کاري به آمريکا تا زماني‌که مقام‌هاي اين کشور درباره اين اقدام‌شان توضيح ندهند و عذرخواهي نکنند، متنفي خواهد بود.»

عقب‌نشيني نظاميان اماراتي از بزرگترين پايگاه نظامي يمن

گزارش‌هاي رسانه‌اي از خروج نظاميان اماراتي از يکي از پايگاه‌هاي خود در جنوب يمن حکايت دارد.به گزارش مهر به نقل از النشره، گزارش هاي رسانه اي از خروج نظاميان اماراتي از يکي از پايگاه هاي خود در جنوب يمن حکايت دارد.بر اساس اين گزارش، شبکه روسيا اليوم اعلام کرد امارات، نظاميان خود را از پايگاه العند در استان لحج در جنوب يمن خارج کرد.پايگاه العند واقع در 60 کيلومتري شمال عدن، بزرگترين پايگاه نظامي يمن محسوب مي شود.طي دو روز اخير امارات و سودان شمار زيادي از تجهيزات نظامي را از عدن خارج کردند.

اقليم کردستان عراق به ترکيه در خصوص سوريه هشدار داد

دولت اقليم کردستان عراق با صدور بيانيه‌اي نسبت به تبعات عمليات نظامي ترکيه در شمال شرق سوريه هشدار داد.به گزارش مهر به نقل از روسيا اليوم، دولت اقليم کردستان عراق با صدور بيانيه اي به ترکيه نسبت به پيامدهاي عمليات نظامي در شمال شرق سوريه هشدار داد.در اين بيانيه آمده است: بايد تنش ها را از طريق گفتگو با مشارکت طرفهاي کرد حل و فصل کرد.در ادامه اين بيانيه تاکيد شده است: ما نسبت به اقدام آمريکا در خصوص عقب نشيني از شمال شرق سوريه نگران هستيم. هم چنين در خصوص عمليات نظامي ترکيه در اين منطقه نگراني داريم.در اين بيانيه آمده است: پيامدهاي درگيري هاي نظامي از مرزهاي سوريه عبور مي کند و مناطق ديگر را نيز دربر مي گيرد. اين مسأله شرايط را براي بازگشت داعش مهيا مي کند.


 سه محقق به صورت مشترک برنده نوبل شيمي 2019 شدند 

 جايزه نوبل 2019 در رشته شيمي به طور مشترک به «جان بي گوديناف»، « استنلي ويتينگهام» و « آکيرا يوشينو» اهدا شد.به گزارش ايسنا؛ "گوران هانسون" دبير کل آکادمي نوبل نام جان بي گوديناف، ام. استنلي ويتينگهام و آکيرا يوشينو را به عنوان برندگان جايزه نوبل شيمي سال 2019 به خاطر توسعه باتري‌هاي ليتيوم-يوني معرفي کرد."آکيرا يوشينو"(Akira Yoshino) برنده ژاپني جايزه نوبل شيمي امسال موفق شد ليتيوم خالص را از باتري حذف کند، در عوض آن را کاملاً بر اساس يون‌هاي ليتيوم ايجاد کند که از ليتيوم خالص ايمن‌تر است. اين کار باعث شد باتري در عمل کارايي بيشتري داشته باشد."جان.بي گودايناف"(John B. Goodenough) نيز به توسعه باتري‌هاي ليتيوم يوني کمک بسياري کرده‌ است. جان بي. گودايناف دانشمند زمينه فيزيک حالت جامد اهل ايالات متحده آمريکا است که پتانسيل باتري‌هاي ليتيومي را دو برابر کرده است و شرايط مناسبي را براي توسعه باتري‌هاي بسيار قدرتمندتر و کاربردي‌تر مهيا کند."استنلي ويتينگهام"(Stanley Whittingham) نيز هنگامي که در اوايل دهه 70 ميلادي اولين باتري ليتيوم کاربردي را توليد کرد، از رانش عظيم ليتيوم براي انتشار و آزاد کردن الکترون خارجي آن استفاده کرد.


 وزير راه و شهر سازي خبر داد:
 تا پايان سال ساخت 400 هزار واحد مسکوني آغاز مي‌شود 

 وزير راه و شهرسازي گفت: با برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته تا پايان سال جاري، روند اجرا و ساخت 400 هزار واحد مسکوني آغاز مي‌شود.به گزارش خانه ملت، «محمد اسلامي» با اشاره به عملکرد دستگاه‌هاي اجرايي در واگذاري اراضي دولتي و ملي به وزارت راه و شهرسازي براي اجراي طرح ملي مسکن، گفت: وزارتخانه بر اساس اختيارات مطروحه در قانون زمين و مسکن مي تواند اراضي واگذار شده به دستگاه هاي اجرايي را در صورت عدم حصول و اجرايي نشدن پروژه هاي عمراني دستگاه مربوطه به وزارت راه بازگرداند، از اين رو در چند ماه اخير اين رويکرد در استان‌هاي مختلف اجرايي و عملياتي شده است.اسلامي ادامه داد: از طرف ديگر بخشي از اراضي دولتي و ملي مورد نياز براي اجراي طرح ملي مسکن در بافت‌هاي فرسوده شهرها قرار داشت که مالکان دولتي اين اراضي، زمين‌ها را به وزارتخانه واگذار کردند، البته در برخي از شهرستان‌ها، در بافت‌هاي فرسوده، اراضي دولتي وجود ندارد.وزير راه و شهرسازي با اشاره به موضوعات مطرح شده درباره علت تأخير در اجراي طرح ملي مسکن در کشور، خاطرنشان کرد: وزارت راه و شهرسازي تاکنون روند اجرا و ساخت حدود 187 هزار واحد مسکوني در سطح کشور را آغاز کرده و اين پروژه‌ها در مراحل گوناگون قرار دارند.اسلامي همچنين گفت: وزارت راه و شهرسازي در برخي از اين پروژه ها، اراضي خام تحويل گرفته که اقدام به ايجاد زيرساخت‌هاي شهري کند.

به گفته وزير راه و شهرسازي با برنامه ريزي هاي صورت گرفته تا پايان سال جاري، روند اجرا و ساخت 400 هزار واحد مسکوني آغاز مي‌شود.


  در واکنش به تحريم آمريکا؛
 نامه اعتراض آميز ايران به سازمان ملل ارسال شد 

سازمان فضايي ايران در نامه‌اي به دفتر فضاي ماوراي جو سازمان ملل نسبت به تحريم اين سازمان از سوي آمريکا اعتراض و اين رفتار مخرب را محکوم کرد.

به گزارش مهر، نمايندگي دائم کشورمان نزد سازمان‌هاي بين‌المللي مستقر در وين، نامه رئيس سازمان فضايي کشورمان درخصوص اقدام آمريکا در تحريم غيرقانوني سازمان فضايي و دو موسسه مطالعاتي فضايي ايراني را به مدير دفتر امور فضاي ماوراي جو ملل متحد تسليم کرد.در ابتداي اين نامه، با اشاره به تحريم اخير غيرقانوني و يک‌جانبه آمريکا عليه سازمان فضايي، مرکز تحقيقات فضايي و همچنين موسسه تحقيقات فضاي ماوراي جو ايران، تصريح شده است که ماموريت و مسئوليت هر سه سازمان مذکور، پوشش و پشتيباني از استفاده صلح‌آميز غيرنظامي از فضاي ماوراء جو بوده و صرفا بر روي فعاليت هاي صلح‌آميز فضاي ماوراء جو تمرکز داشته‌اند.

همچنين در اين نامه با اشاره به برخي ويژگي‌هاي اقليمي و سرزميني ايران ازجمله قرار داشتن بخش‌هايي از مناطق مسکوني در خطر سيل و غيره، بر ضرورت و اهميت پرتاب ماهواره‌ها از سوي ايران به فضا تاکيد شده است.


 اردوغان آغاز عمليات نظامي در شمال سوريه را اعلام کرد 

 عمليات نظامي ترکيه در شمال سوريه آغاز شد.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه اسکاي نيوز، رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهوري ترکيه آغاز عمليات نظامي ارتش کشورش در شمال سوريه و عليه نيروهاي کرد يگان‌هاي مدافع خلق را با هدف ايجاد "منطقه‌اي امن" اعلام کرد. اردوغان هدف از اين عمليات را نابودي تهديد تروريسم خوانده است.همزمان نيروهاي سوريه دموکراتيک "قسد" نيز ضمن تاييد اين حمله اعلام کردند، جنگنده‌هاي ترکيه حملات هوايي را در شمال سوريه آغاز کردند.مصطفي بالي، سخنگوي نيروهاي سوريه دموکراتيک گفت: ما توان مانوردهي را داريم و ارتش ترکيه اهداف خود را در سوريه محقق نخواهد کرد. مناطقي از راس العين تا تل ابيض هدف بمباران توپخانه‌اي کورکورانه و حملات جنگنده‌ هاي ترکيه‌اي قرار گرفته‌اند.در همين راستا، منابع ترکيه‌اي اعلام کردند، اين عمليات با حمله هوايي به شهرراس العين آغاز شد و پس از آن عمليات توپخانه‌اي را به دنبال خواهد داشت.ارتش ترکيه تهاجم خود به شمال سوريه را با همراهي نيروهاي شورشي سوري موسوم به "ارتش آزاد" سوريه که از حمايت آنکارا برخوردارند، آغاز کرده است.


 خبر 

 درخواست پمپئو از اروپا در خصوص ايران

درخواست پمپئو از اروپا در خصوص ايرانوزير امور خارجه آمريکا با ذکر ادعاهاي تکراري خواستار فشار اروپا بر ايران شد.به گزارش مهر به نقل از اسپوتنيک، «مايک پمپئو» وزير خارجه آمريکا از اروپا خواست تا ايران را در خصوص اقدامات خود پاسخگو بداند. پمپئو در ادامه عنوان داشت که نفتکش آدريان دريا اقدام به انتقال نفت به سوريه کرده است. پمپئو با انتشار دو تصوير ماهواره اي در توئيتر، اين ادعا را مطرح کرده است.

مقام آلماني بار ديگر مدعي نقش ايران در حمله به آرامکو شد

يک مقام آلماني مدعي شد که ايران عامل اصلي حمله به آرامکو بوده است.به گزارش ايلنا به نقل از عرب نيوز، دو نماينده پارلمان آلمان از تاسيسات نفتي عربستان سعودي که ماه گذشته توسط هواپيماهاي بدون سرنشين و موشک مورد حمله قرار گرفت، بازديد کردند.نيکولاس لوبل يکي از اين دو نماينده پارلمان آلمان در توييتر خود نوشت: امروز من از آرامکو ديدار کردم. جايي که مورد هجوم هواپيماهاي بدون سرنشين قرار گرفت.وي مدعي شد: مسئوليت اين حمله مستقيماً بر عهده ايران است. سياست ايران براي حمايت از تروريسم و بي‌ثبات کردن کشورهاي ديگر غيرقابل قبول است.

لاوروف: دمشق و کرد‌هاي سوريه آماده مذاکره هستند

وزير خارجه روسيه اعلام کرد، با دولت سوريه و گروه‌هاي کرد براي تشويق آن‌ها به مذاکره مستقيم به عنوان تنها راه حل تضمين امنيت مرز‌هاي اين کشور به توافق رسيديم.به گزارش ايسنا، به نقل از اسکاي نيوز عربي، سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه خاطرنشان کرد: مولود چاووش‌اوغلو، وزير خارجه ترکيه به من تاکيد کرده هدف نهايي از عمليات در شمال سوريه تحقق تماميت ارضي سوريه است.وي خاطرنشان کرد: دولت سوريه و گروه‌هاي کرد بر آمادگي خود براي مذاکرات اعلام آمادگي کرده‌اند و مسکو آماده عملي کردن اين مساله است.رئيس دستگاه ديپلماسي روسيه تاکيد کرد: سياست‌هاي آمريکا در سوريه ممکن است کل منطقه را شعله‌ور کند.

بلومبرگ: ورود ارتش ترکيه به خاک سوريه آغاز شد

يک شبکه خبري غربي از آغاز ورود ارتش ترکيه به خاک سوريه خبر داده است.به گزارش مهر، شبکه خبري بلومبرگ در توئيتر از آغاز روند ورود ارتش ترکيه به شمال سوريه خبر داده است. مشاور ارشد اردوغان، در حساب کاربري خود در توئيتر نوشته بود که ارتش ترکيه همراه شبه‌نظاميان گروه موسوم به «ارتش آزاد سوريه» به‌زودي از مرز دو کشور گذر خواهند کرد.آلتون افزوده شبه‌نظاميان يگان‌هاي مدافع خلق دو گزينه دارند: مي‌توانند محل را ترک کنند يا ما بايد جلويشان را بگيريم تا مزاحم عمليات ضد داعش ما نشوند.

اشاره اين مقام ارشد دولت ترکيه به شبه‌نظاميان عمدتا کردي‌ است که طي دو سال گذشته نقش عمده‌اي در شکست گروه داعش داشتند.


 مراسم اختتاميه جشنواره فيلم فردا  


 کيم جونگ اون رهبر کره شمالي در مزرعه ذرت 


 سرمقاله 

 کنکور در پيچ و خم مسير جايگزين

مريم اخوان صالح

سال‌هاست که بحث حذف کنکور و جايگزين کردن يک طرح مناسب براي آن از سوي سياستگذاران آموزشي و قانون‌گذاران و مجريان قانون در حوزه علوم و آموزش مطرح است و همچنان کنکور پايداراست.اخيراً از سوي شوراي انقلاب فرهنگي موضوع بررسي طرح جايگزين کنکور به طور جدي دنبال مي‌شود و براي آن يک مدت 6 ماهه نيز مشخص شده است تا در اين زمان کارشناسان حوزه آموزش و سياستگذاران و نمايندگان مجلس در کميسيون‌هاي مربوطه اين مهم را در دستور کار قرار دهند تا به نتيجه‌اي مشخص و مدلي مطلوب دست يابند.

کنکور به شکل امروزي آن در کشور ما انتقادهاي بسياري را به همراه دارد که از ديد کارشناسان حوزه آموزش، موجب آسيب و تنش در ميان جوانان و خانواده آنها گرديده است.در ميان جامعه اقشار مختلفي اعم از ضعيف و غني و متوسط ، کنکور را به عنوان قله اهداف خود و فرزندان مشخص مي‌کنند و تمام انرژي خود و فرزندان را به اين موضوع اختصاص مي‌دهند.حال تصور کنيد که اين همه انرژي و فوريت در انتخاب اولويت، به يکباره با بالا و پايين شدن ضريب تست‌هاي کنکور به هدر رود. اينجاست که سرخوردگي و شکست و نااميدي بلافاصله دامنگير فرد و خانواده اش خواهد شد.

اين درحالي است که با ساز و كارهاي مناسب مي‌توان اين شدت و استرس و اضطراب را از کنکور برداشت و مدل‌هاي مناسب و منطقي براي گزينش جوانان دردانشگاه‌ها طراحي کرد.اما متاسفانه مشاهده مي‌کنيم که روند تبليغات و برنامه‌ريزي‌ها براي آماده سازي کنکور از سوي برخي ناشران و فعالان در اين عرصه هر روز داغ تر مي‌شود و بر عطش آن مي‌افزايند.

خانواده ها هزينه مي‌کنند تا فرزندان را در کلاس‌ها و برنامه‌هاي آماده سازي کنکور ثبت نام کنند، آنها نيز با شرکت در کلاس‌هاي فشرده و صرف ساعت‌ها براي آمادگي تست زني، روانه کنکور مي‌شوند، درحالي که کنکور همچون قيفي است که تنها تعداد محدودي از آن عبور مي‌کنند و تعداد کثيري از استعدادها و جوانان جوياي علم از ورود به دانشگاه باز مي‌مانند.اين به معناي تخريب ورودي‌هاي دانشگاه نيست، چرا که مي‌دانيم هر دانشگاهي ظرفيتي دارد و امکان حضور براي تمام متقاضيان نيست.اما واقعيت امر اين است که بايد طرحي را براي کنکور جايگزين کرد که علاوه بر حذف استرس و اضطراب‌هاي بيجا، مانع از کاسبي‌هاي مالي در اين حوزه گردد.

اميدواريم شوراي انقلاب فرهنگي و ديگر سياست‌گذاران حوزه آموزش و دانشگاه کشور با بهره‌گيري از نظرات کارشناسان اين حوزه بتوانند يک طرح جامع و کامل براي زمينه‌سازي حذف کنکورفراهم سازند.


 آيت الله رئيسي:
 فساد کم هم نبايد تحمل شود 

رئيس قوه قضائيه گفت: در روايات بزرگترين گناه، کوچک شمردن گناه است و لذا فساد کم هم نبايد تحمل شود تا به يک مسئله بزرگ تبديل شود.به گزارش مهر، آيين نکوداشت سي و هشتمين سالروز تاسيس سازمان بازرسي کل کشور با حضور آيت الله رئيسي رئيس قوه قضاييه برگزار شد.آيت الله رئيسي در اين مراسم با بيان اينکه بسياري از فسادها و کجي‌هايي که در نظام اداري صورت مي‌گيرد محصول يک اقدام يک شبه و يک روزه نيست، بلکه محصول يک غفلت، بي توجهي و چشم بستن بر فساد و خلاف است، گفت: اين موضوع يک مدتي است به مسئله‌اي تبديل شده که امروز براي مردم، مسئولين و همه غيرقابل تحمل است.

وي با تاکيد بر اينکه بايد احساس مسئوليت نسبت به مسئله داشت، تصريح کرد: در روايات بزرگترين گناه، کوچک شمردن گناه است و لذا فساد کم هم نبايد تحمل شود تا به يک مسئله بزرگ تبديل گردد.آيت الله رئيسي ادامه داد: برخي ارقام گاهي از رسانه‌ها پخش مي‌شود که اگر رقم پاييني باشد مي‌گويند کم است! چون يک رقم بالاتري به او گفته شده است در حالي که رقمِ کم هم مشکل است و از همين رقم پايين شروع مي‌شود تا به ارقام بالا مي‌رسد.

رئيس قوه قضاييه خطاب به مديران و کارکنان سازمان بازرسي کل کشور، تصريح کرد: نظارت جز لاينفک حکمراني خوب است و يکي از اجزاي مهم در حکمراني خوب مسئله نظارت و بازرسي علي الدوام است.رئيس قوه قضاييه خطاب به مديران و کارکنان سازمان بازرسي کل کشور، تصريح کرد: نظارت جزء لاينفک حکمراني خوب است و يکي از اجزاي مهم در حکمراني خوب مسئله نظارت و بازرسي علي الدوام است.آيت الله رئيسي افزود: در اين حرکت، نهادهايي مثل ديوان محاسبات زيرنظر مجلس، سازمان بازرسي کل کشور زير نظر قوه قضاييه و وزارت اطلاعات و سازمان برنامه زير نظر دولت و همچنين سازمان حسابرسي و دستگاه‌هاي مراقب هستند؛ که در آن‌ها نظارت به عنوان وظيفه اصلي تعريف شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي