جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/07/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6231

گزارش مرکز پژوهش‌ها درباره يارانه‌هاي پنهان انرژي:
60 درصد مصرف بنزين در اختيار خودروهاي سواري است


معادلات انرژي


ميز خبر


 گزارش مرکز پژوهش‌ها درباره يارانه‌هاي پنهان انرژي:
 60 درصد مصرف بنزين در اختيار خودروهاي سواري است 

 مرکز پژوهشهاي مجلس شوراي اسلامي در گزارشي تاکيد کرده که سياستگذاري در مورد بنزين با هدف اصلاح و کاهش يارانه انرژي در اولويت‌هاي بعدي قرار ‌گيرد ضمن آن که 60 درصد مصرف بنزين در اختيار خودروهاي سواري شامل خودروهاي شخصي، دولتي و تاکسي‌هاي اينترنتي است.به گزارش ايسنا، مرکز پژوهشهاي مجلس شوراي اسلامي گزارشي براي بررسي يارانه پنهان انرژي در کشور با هدف نشان دادن تصويري شفاف از مصرف حامل‌هاي انرژي در اقتصاد ايران و برآورد تقريبي يارانه پنهان با توجه به مفروضات ارائه شده تهيه کرده است.طبق اين گزارش در روش مرسوم محاسبه يارانه پنهان، فرض شده است کل انرژي مصرف شده در داخل کشور مي‌تواند در خارج کشور به فروش برسد، همچنين در مورد حامل‌هايي مانند بنزين که قيمت‌هاي جهاني دارند مي‌توان قيمت فوب خليج فارس را به‌عنوان قيمت مرجع در نظر گرفت اما در مورد حامل‌هايي مانند گاز طبيعي و برق که قيمت منطقه‌اي دارند تعيين نرخ مرجع دشوار مي‌شود. نرخ ارز مبناي تبديل قيمت فروش انرژي موضوعي به‌شدت اختلاف‌برانگيز است و بخش زيادي از يارانه پنهان که به اين روش محاسبه مي‌شود چيزي جز تأثيرات افزايش نرخ ارز نيست بدون آنکه در مصرف واقعي مردم تغيير محسوسي صورت گرفته باشد.

آثار افزايش قيمت انرژي بر بخش توليد

در اين گزارش آمده است: بر اساس مطالعات مرکز پژوهشهاي مجلس با توجه به سهم خانوار از مجموع يارانه هيدروکربوري در سال‌هاي 1384 تا 1395، بيش از سه‌چهارم يارانه ضمني هيدورکربوري به غير خانوار اختصاص داشته و در واقع انرژي ارزان مهم‌ترين روش حمايت دولت از بخش توليد در ايران است. لذا هرگونه سياستگذاري درباره تغيير اين روش منوط به توجه به تبعات و آثار افزايش قيمت انرژي بر بخش توليد است.اين گزارش توضيح مي دهد: بخش کشاورزي در سال‌هاي 1384 تا 1395 کمترين سهم و و نيروگاه‌ها بيشترين سهم را از يارانه هيدروکربوري داشته‌اند. از مجموع يارانه هيدروکربورهاي مصرف شده در کشور در سال 1395، نيروگاه‌ها با 33 درصد، بخش خانگي با 24 درصد، بخش صنعت با 21 درصد و بخش حمل‌ونقل با 15 درصد به ترتيب بيشترين سهم‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. در نتيجه، اولويت سياستگذاري در مورد يارانه انرژي ‌بايد اول نيروگاه‌هاي کشور و سپس بخش خانگي باشد.

در گزارش مرکز پژوهشها تصريح شده است: سهم بنزين از مجموع يارانه فراورده‌هاي نفتي، 8 درصد و سهم نفت‌گاز حدود 68 درصد است. بنابراين سياستگذاري در مورد بنزين با هدف اصلاح و کاهش يارانه انرژي در اولويت‌هاي بعدي قرار مي‌گيرد و به‌رغم آنکه سهم دهک اول از يارانه انرژي 5/06 درصد بوده و از ساير دهک‌ها کمتر است، نسبت يارانه انرژي به هزينه کل خانوار در اين دهک، با 15 درصد بيشترين مقدار را به خود اختصاص مي‌دهد، به آن معني که معيشت دهک اول به نسبت ساير دهک‌ها به مراتب به يارانه انرژي وابستگي بيشتري دارد.

بر اساس اين گزارش از مجموع 87/6 ميليون ليتر بنزين مصرفي در روز در سال 1396، سهم خودروهاي شخصي و وانت‌ها به‌ترتيب 53/4 و 18/4 ميليون ليتر در روز است. ضمن اينکه سهم موتورسيکلت‌ها نيز 5 ميليون ليتر در روز است. در واقع،‌ خودروهاي سواري (شامل خودروهاي شخصي، دولتي و تاکسي‌هاي اينترنتي) فقط 60 درصد مصرف بنزين را به خود اختصاص داده‌اند و سياستگذاري صحيح درباره بنزين مستلزم توجه به اين موضوع است.

گزارش مرکز پژوهشهاي مجلس شوراي اسلامي همچنين مي افزايد: در سال 1397، يارانه گاز، گازوئيل، برق، بنزين و آب به ترتيب برابر با 19/4، 12/8، 13/6، 10/5، 0/6 است که با کسر مبلغ 7/66 ميليارد دلار يارانه گاز طبيعي سوخت نيروگاهي با هدف اجتناب از احتساب مضاعف، در مجموع حدود 49/24 ميليارد دلار قابل برآورد است.


 معادلات انرژي 

 مديراکتشاف شرکت ملي نفت خبر داد:

کشف يک ميدان جديد نفتي در خوزستان

مدير اکتشاف شرکت ملي نفت ايران از کشف يک ميدان جديد نفتي در منطقه دزفول شمالي خبر داد.به گزارش مهر، سيد صالح هندي از کشف يک ميدان جديد نفتي در منطقه دزفول شمالي خبر داد و گفت: اين ميدان پس از يک سال فعاليت مستمر اکتشافي در جنوب ايران کشف شده است.گفته مي شود در آخرين عمليات مطالعات اکتشافي و لرزه‌نگاري انجام شده در حوزه اکتشافي دزفول شمالي واقع در ميادين منصوري، چشمه‌خوش، مارون در حوزه‌هاي غرب و شرق و شرق سوسنگرد، گزارشات حاکي از اکتشاف ذخاير جديد نفتي است.اين ذخاير در سازند ايلام و گورپي کشف شده که حجم ذخاير و نوع نفت نيز در بررسي‌هاي بعدي توسط مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت ايران منتشر خواهد شد.

بررسي درآمدهاي نفتي و مصارف آن در کميسيون انرژي

يک عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي از بررسي درآمدهاي نفتي و مصارف آنان با حضور وزير نفت در جلسه اين کميسيون خبر داد.علي بختيار در گفت‌وگو با ايرنا ضمن تشريح جلسه کميسيون انرژي مجلس، بيان کرد: کميسيون جلسه‌اي را با حضور وزير نفت برگزار کرد. در اين نشست در خصوص درآمدهاي نفتي و نحوه مصارف آنها بحث‌هايي صورت گرفت.وي در ادامه اظهار کرد: اعضاي کميسيون نيز در اين نشست نقطه نظرات خود را مطرح کردند. با توجه به اينکه در شرايط تحريم قرار داريم گزارشي به صورت سه ماهه در خصوص احکام تبصره يک قانون بودجه سال 98، در رابطه با درآمدهاي نفتي و نحوه مصارف آنها توسط وزير نفت ارائه شد که محرمانه است.

نماينده مردم گلپايگان و خوانسار در مجلس تصريح کرد: به طور کلي گزارشي از وضعيت فروش نفت و درآمد حاصل از آن و مصارف اين درآمدها در جلسه ارائه شد و نمايندگان نقطه نظرات خود را مطرح کردند.

کاهش قيمت جهاني نفت شدت گرفت

قيمت نفت در معاملات بازار جهاني تحت تاثير تشديد تنش‌ها ميان آمريکا و چين پيش از مذاکرات تجاري که ابهامات نسبت به رشد اقتصاد جهاني و تقاضا براي نفت را برانگيخت، براي سومين روز متوالي کاهش پيدا کرد.به گزارش ايسنا، بهاي معاملات آتي نفت برنت 24 سنت يا 0.4 درصد کاهش پيدا کرد و به 58 دلار در هر بشکه رسيد.بهاي معاملات آتي وست تگزاس اينترمديت آمريکا 24 سنت يا 0.5 درصد کاهش يافت و به 52 دلار و 39 سنت در هر بشکه رسيد.

مذاکره کنندگان آمريکايي و چيني روزهاي پنج‌شنبه و جمعه جديدترين دور مذاکراتشان را براي پايان دادن به مناقشه تجاري که رشد اقتصاد جهاني را تحت تاثير قرار داده است، ديدار خواهند کرد. اما تنش‌ها ميان دو کشور پس از اين که آمريکا محدوديتهاي رواديد براي برخي از مقامات چيني قائل شد، شدت گرفت.

به گفته هووي لي، اقتصاددان بانک OCBC، با وجود اين که بازار جهاني نفت دچار کمبود عرضه شده و اين مسئله بايد از قيمتها در بالاي مرز 60 دلار پشتيباني کند اما مناقشات تجاري، بازار را در وضعيت ريسک گريزي نگه داشته است.

اين نگراني‌ها کاهش يک سومي توليد نفت اکوادور به دليل ناآراميهاي داخلي را تحت الشعاع خود قرار داد. شرکت دولتي پتروآمازوناس برآورد کرده که به دليل ناآرامي‌ها در تاسيساتش، ممکن است توليدش 188 هزار بشکه در روز يا بيش از يک سوم کاهش پيدا کند.

عرضه فرآورده‌هاي نفتي در بورس جواب داد

طي يک‌سال گذشته فرآورده‌هاي نفتي شرکت ملي نفت ايران از جمله نفت خام سبک، نفت خام سنگين، ميعانات گازي و بنزين در حجم‌هاي مختلف در بورس انرژي ايران عرضه شد که طبق اعلام وزير نفت، تنور بورس انرژي با عرضه فراورده‌هاي نفتي گرم بوده است.

به‌گزارش ايلنا ، چهاردهم مردادماه بود که مديرعامل شرکت پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران در نامه‌اي به مديرعامل بورس انرژي اعلام کرد که از اين پس عرضه فرآورده‌هاي نفتي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران در بورس انرژي ايران براساس زمان‌بندي و به صورت هفتگي انجام مي‌شود.

براساس اين برنامه هفتگي و زمان‌بندي، دوشنبه‌ها عرضه گاز مايع و نفت سفيد خوراک سه‌شنبه‌ها بنزين سوپر، بنزين يورو 4، بنزين معمولي، نفت گاز يورو پنج و نفت گاز PPM5000 و همچنين چهارشنبه‌ها تمامي فرآورده‌هاي فوق‌الذکر در بورس انرژي عرضه مي‌شود.

اين درحالي است که بيژن زنگنه - وزير نفت - به‌تازگي درباره فروش فرآورده‌هاي نفتي در بورس اعلام کرد که فروش فرآورده‌هاي نفتي در بورس نفت بسيار خوب جواب داده است، براي نمونه در هفته‌هاي اخير به‌ويژه از مرزهاي زميني، فرآورده‌هاي نفتي در احجام بالا فروخته شده است، همچنين براي فراهم شدن شرايط صادرات و عرضه از طريق دريا تلاش مي‌شود البته طبيعت فروش نفت در بورس نسبت به روش‌هاي ديگر فروش پيچيدگي‌هاي بيش‌تري دارد، از اين رو مشکلات ايجادشده در فروش به زيرساخت‌هاي بين‌المللي مرتبط نمي‌شود، بلکه فشار تحريم‌هاي اقتصادي و تنگناهاي آمريکا عامل اصلي اين مهم است.

به گفته وي، صادرات فرآورده‌هاي نفتي در بورس انرژي بسيار موفق بوده و تاکنون بالاي 900 هزار تن فرآورده نفتي در اين بورس عرضه شده است.

بر اساس آخرين آمار از ميزان عرضه فراورده‌هاي نفتي، در شانزدهم مهرماه سال جاري در سه نوبت متفاوت 10 هزار تن نفت گاز شرکت ملي پخش فراورده‌هاي نفتي ايران در رينگ بين الملل بورس انرژي عرضه شد، همچنين بنزين اکتان 91 بنزين اکتان 87 هر کدام با حجم هاي 10 هزار و 20 هزار تن عرضه شدند. علاوه بر اين بنزين اکتان 95 در دو مرحله با حجم عرضه هر بار 3000 تن روي تابلو بورس انرژي رفت.


 ميز خبر 

 مديرعامل هلدينگ خليج فارس:

20 درصد بازار سرمايه کشور در اختيار شرکت‌هاي پتروشيمي است

مديرعامل شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس با تأکيد بر اينکه شرکت‌ها از ورود به بورس نترسند، گفت: شرکت‌هاي پتروشيمي حدود 20 درصد بازار سرمايه کشور را در اختيار دارند.به گزارش شانا، جعفر ربيعي در روز پاياني پنجمين کنگره راهبردي نفت و نيرو در نشست تخصصي «تأمين مالي توسعه بخش‌هاي نفت و نيرو» اظهار کرد: تأمين مالي در پروژه‌ها به‌ويژه در صنايع نفت، گاز و پتروشيمي هميشه يک دغدغه بزرگ است، زيرا اين پروژه‌ها به طورمعمول سرمايه‌بر هستند.وي با اشاره به اينکه تعداد زيادي پروژه در کشور در حال اجراست که مشکل تأمين مالي دارند، افزود: بعضي از اين پروژه‌ها به دليل کمبود منابع مالي چند سال از برنامه راه‌اندازي عقب‌ هستند، همچنين تعداد زيادي پروژه وجود دارد که در دست بررسي و مطالعه قرار دارند و همه آنها براي آغاز عمليات اجرايي نيازمند تأمين مالي هستند.مديرعامل شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس با بيان اينکه شرايط کنوني کشور حتي با دو سال گذشته بسيار تفاوت دارد، ادامه داد: دو سال پيش در پنل تأمين مالي سومين کنگره راهبردي نفت و نيرو بحث بر سر اين بود که پسابرجام است و راه‌هاي سرمايه‌گذاري و استفاده از منابع خارجي باز شده و چگونه بايد اين منابع را استفاده کنيم.

تحميل 15 درصد هزينه انتقال منابع مالي

ربيعي با اشاره به اينکه هم‌اکنون حتي منابع مالي خودمان را در خارج از کشور نمي‌توانيم استفاده کنيم و اجازه خرج کردن آن را به ما نمي‌دهند، تصريح کرد: براي انتقال پول‌هاي خودمان در خارج از کشور بيش از 10 تا 15 درصد هزينه نقل و انتقال به ما تحميل مي‌شود.وي به اهميت ساخت داخل اشاره و اظهار کرد: گفته مي‌شود هم‌اکنون حدود 2 هزار تريليون تومان نقدينگي در کشور وجود دارد، چرا از اين نقدينگي براي اجراي پروژه‌ها به جاي اصرار از بانک‌ها براي دريافت وام با هزاران شرط و شروط استفاده نمي‌شود؟

مديرعامل شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس با بيان اينکه بانک مرکزي محدوديت‌هاي بسياري را براي شرکت‌هايي که صادرات دارند به‌منظور اجراي پروژه‌هايشان اعمال کرده است، يادآور شد: شرکت‌ها بايد ارز حاصل از صادراتشان را در سامانه نيما عرضه کنند و سپس به عنوان متقاضي در صف استفاده از اين ارز براي پروژه‌هايشان باشند، در صورتي که پروژه‌ها به‌منظور توسعه کشور انجام مي‌شود.

امسال 2 هزار ميليارد اوراق منتشر مي شود

وي با بيان اينکه شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس پارسال براي نخستين بار يک هزار اوراق مبتني بر سهام را در بازار عرضه کرد، گفت: اين شرکت امسال نيز از همين طريق در نظر دارد 2 هزار ميليارد تومان اوراق عرضه کند.ربيعي با اشاره به اينکه با عرضه اوليه شرکت‌ها در بورس مي‌توان منابع مالي خوبي کسب کرد، تصريح کرد: دو شرکت از زيرمجموعه شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس پارسال و امسال وارد بورس شدند و حداقل هزار و 700 ميليارد تومان از اين عرضه منبع جمع شد.

مديرعامل شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس افزود: اين شرکت مي‌تواند تجربه‌هاي خود را در مورد انتشار اوراق مبتني بر سهام در بورس را در اختيار شرکت‌هاي علاقه‌مند قرار دهد.وي با تأکيد بر اينکه از ورود شرکت‌هايمان به بورس نترسيم، ادامه داد: درست است که بورس مقداري محدودکننده است، اما به همان ميزان هم مي‌تواند کمک مالي داشته باشد؛ ارزش سهام شرکت‌ها شفاف‌تر مي‌شود که براساس همين ارزش شرکت‌ها مي‌توان اوراق منتشر کرد يا وام گرفت يا وثيقه گذاشت.

به شرکت‌هاي بزرگ اعتماد کنيد

ربيعي با اشاره به اينکه مردم به شرکت‌هاي بزرگ اعتماد دارند و اين موضوع در بورس مشخص است، اظهار کرد: اين شرکت‌ها مي‌توانند از ابزار افزايش سرمايه استفاده کنند. اين شرکت‌هاي بزرگ مي‌توانند هم از محل سود انباشته و هم از محل آورده نقدي سهامدارها به عنوان منبع تأمين مالي استفاده کنند.

امسال؛

شمار سکوهاي توليدي پارس جنوبي به 39 مي‌رسد

معاون عمليات و پشتيباني شرکت نفت و گاز پارس از نصب و راه‌اندازي 6 سکوي جديد پارس جنوبي تا پايان امسال خبر داد و گفت: با بهره‌برداري از اين سازه‌ها، تعداد سکوهاي در حال توليد پارس جنوبي به 39 عدد مي‌رسد.

به گزارش شانا ، يحيي رشيدي در مراسمي با حضور آتش‌نشانان اين شرکت، توليد ايمن و پايدار گاز را هدف و اولويت اصلي کارکنان عمليات توليد عنوان کرد و گفت: ايمني، پايه اصلي توليد گاز در پارس جنوبي است و عمل به رهنمودهاي آن، سبب پايداري توليد در طول زمان مي‌شود.

وي با اشاره به اينکه ظرفيت توليد گاز از پارس جنوبي در پنج سال اخير سير صعودي چشمگيري داشته و بيش از دو برابر افزايش يافته است، افزود: اين دستاورد بزرگ بدون اجراي الزامات ايمني در فرآيند توليد تحقق نمي‌يافت.معاون عمليات و پشتيباني شرکت نفت و گاز پارس به افزايش ظرفيت توليد 85 ميليون مترمکعب گاز پارس جنوبي با بهره‌برداري از 6 سکو در سال گذشته اشاره و تصريح کرد: امسال هم با نصب و بهره‌برداري از سکوهاي جديد پارس جنوبي، ظرفيت توليد از فازهاي توسعه يافته پارس جنوبي به حدود 750 ميليون مترمکعب در روز مي‌رسد.

به گفته وي، تاکنون 33 سکوي پارس جنوبي به بهره‌برداري رسيده که از اين ميزان 27 سکو در اختيار مديريت توليد و عمليات قرار دارد و واگذاري 6 سکوي در حال توليد به اين مديريت به‌زودي پايان مي‌يابد.

رشيدي توليد ايمن و پايدار گاز از سکوهاي فراساحلي را مهم‌ترين وظيفه عمليات توليد اين شرکت در پارس جنوبي توصيف کرد و افزود: بايد به تناسب افزايش تعداد سکوها در سال‌هاي اخير، نظارت مداوم بر پياده‌سازي شاخص‌هاي ايمني به منظور حفاظت از نيروي انساني و تاسيسات در عمليات توليد ضرورت بيشتري يافته و آموزش‌هاي بهداشت، ايمني و محيط زيست (HSE) به‌طور مستمر ادامه يابد.

معاون عمليات و پشتيباني شرکت نفت و گاز پارس از کارکنان حاضر در کنترل حادثه آتش‌سوزي ناشي از پارگي خط لوله انتقال گاز سکوي فاز 8 پارس جنوبي (SPD9)، قدرداني و اظهار کرد: در زمان وقوع اين حادثه همه کارکنان و حتي نيروهاي خدماتي و پشتيباني وظايف ايمني را به بهترين شکل انجام دادند که اين مهم نشانگر آموزش صحيح و شناخت رويه‌هاي ايمني در تمام حوزه‌هاي کاري است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي