جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/07/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6231


جمع‌آوري نوعي داروي معده توسط شرکت دارويي انگليس


تاثير داروي کاهنده کلسترول بر سلامت استخوان‌ها


تنها غذاخوردن موجب کاهش وزن مي شود


يادداشت


مقاله


 جمع‌آوري نوعي داروي معده توسط شرکت دارويي انگليس 

 به گزارش ايسنا، شرکت داروسازي "گلاکسواسميت‌کلاين" چند روز پس از آنکه سازمان غذا و داروي آمريکا از وجود سطح غيرقابل قبول ترکيبي سرطان‌زا در داروي معده با نام تجاري زانتاک خبر داد به جمع‌آوري اين دارو از تمامي بازارها اقدام کرد.اداره نظارت دارويي انگليس در بيانيه در اين باره اعلام کرد: شرکت داروسازي گلاکسواسميت‌کلاين چهار داروي نسخه‌اي زانتاک - شربت، آمپول و قرص‌هايي با دوز 150 و 300 ميلي‌گرمي - را به دليل احتمال وجود ماده سرطان‌زاي N-nitrosodimethylamine جمع‌آوري کرده‌ است.اين نهاد همچنين افزود: با اين حال محصولات دارويي زانتاک با دوز 75 ميلي‌گرم که توسط شرکت‌هاي دارويي ديگر توليد مي‌شوند، شامل طرح جمع‌آوري نشده‌اند.زانتاک که با نام عمومي رانيتيدين عرضه مي‌شود، جديدترين دارويي است که وجود ناخالصي سرطان‌زا در آن مشاهده شده‌ است.


 تاثير داروي کاهنده کلسترول بر سلامت استخوان‌ها 

 به گزارش ايسنا، داروي استاتين که به منظور کاهش کلسترول تجويز مي‌شود بسته به ميزان دوز مصرفيِ آن مي‌تواند براي سلامت مفيد يا مضر باشد. نتايج تحقيقات جديد نشان مي‌دهد دوز پاييني از اين دارو مي‌تواند از بروز پوکي استخوان پيشگيري کرده اما مصرف دوز بالاي آن خطر بيماري‌هاي آسيب‌زننده به استخوان‌ها را افزايش مي‌دهد.بر اساس مطالعات، پوکي استخوان در افرادي که داروي استاتين مصرف کرده‌اند سه برابر بيشتر شايع است. هرچند، مصرف 10 ميلي‌گرم از آن در روز يا کمتر خطر ابتلا به پوکي استخوان را حدود 60 درصد کاهش مي‌دهد که به نوع استاتين بستگي دارد. تاکنون از شش نوع استاتين پنج مورد آن تست شده که نشان مي‌دهد خطر پوکي استخوان با افزايش دوز مصرفي بيشتر مي‌شود.


 تنها غذاخوردن موجب کاهش وزن مي شود 

 به گزارش مهر، اگر قصد کاهش مصرف غذاي روزانه تان را داريد بهتر است تنها غذا بخوريد چراکه تحقيق جديد محققان دانشگاه بيرمينگام بريتانيا نشان مي دهد افراد در کنار خانواده و دوستان شان بيشتر غذا مي خورند.«هلن رادوک»، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «ما دريافتيم افراد در زمان غذاخوردن در کنار دوستان و اعضاي خانواده شان بيش از زماني که تنها هستند غذا مي خوردند.»

محققان عنوان مي کنند غذاخوردن در کنار دوستان و اعضاي خانواده بسيار لذت بخش است از اينرو غذاخوردن دسته جمعي در افزايش ميزان غذاخوردن تاثير مي گذارد.


 يادداشت 

 ديابتي‌ها بخورند؛ اما با احتياط!

ابراهيم علي آبادي

هم خود ديابتي‌ها و هم اطرافيان‌شان باورهاي گاه نادرستي در مورد تغذيه دارند و در اين مورد فشارزيادي به خود وارد مي‌كنند و همين فشارها موجب مي‌شود بدن آن‌ها با كمبود پروتئين و ويتامين و در نتيجه انرژي لازم مواجه شود.

برخي ديابتي‌ها معتقدند نبايد از موادي كه كربوهيدارت دارند استفاده كنند و براي همين از خوردن برنج و يا نان خودداري مي‌كنند. اما اين بارو غلط است. چه ديابت داشته باشيد و چه نه! نان‌هاي سبوس‌دار، غلات صبحانه، پاستا، برنج، سبزيجات نشاسته‌اي مثل سيب زميني، نخود فرنگي و ذرت مي‌توانند جزيي از وعده اصلي يا ميان وعده باشند؛ اما البته بايد حجم آن‌ها کنترل شود. غلات کامل از منابع فيبر هستند و به سلامت معده کمک مي‌کنند و معمولا جذب قندشان سريع نيست.

يك باور نادرست ديگر در ديابتي‌ها نخوردن ميوه است. در حالي كه خوردن ميوه‌هاي حاوي فيبر، ويتامين‌ها و مواد معدني براي بدن بسيار ضروري است. اما البته در مورد ميوه‌ها با توجه به اين كه برخي از آن‌ها قند بيشتري دارند، بهتر است با پزشك مشورت شود.

ديابتي‌ها شيريني وشكلات هم مي‌توانند بخورند! اما به شرطي كه تغذيه سالم و ورزش را برنامه روزانه خود گنجانده باشند. پس بهتر است با داشتن يك برنامه غذايي درست و ورزش متناسب با سن و جنسيت، از شيريني‌هاي زندگي لذت ببريد!

ماجرا در مورد پروتئين‌ها هم به همين شكل است. بدن به همان اندازه كربوهيدارت‌ها به پروتئين هم نياز دارد اما البته بايد مراقب چربي در اين بخش بود كه ممكن است به سيستم قلب و عروق آسيب بزند. در مورد پروتئين‌ها هم بهتر است ابتدا با پزشك مشورت شود. اما منع مطلقي در مورد آن‌ها وجود ندارد.


  مقاله 

 كم شنوايي يا ناشنوايي قابل درمان است؟

مهسا خدامراد

کم‌شنوايي دلايل بروز متعددي دارد که مي‌تواند ژنتيکي باشد که خيلي مهم است يا غير ژنتيکي که اين عامل مي‌تواند قبل از تولد، بدو تولد و حتي در حين تولد ايجاد شود. ولي آن چيزي که گفتنش مهم است اين که در کشور ما ازدواج‌هاي خويشاوندي علت اصلي کم‌شنوايي است و حدود 60 تا 70 درصد کودکان کم‌شنواي ما والديني دارند که با هم خويشاوند هستند.

گرچه آنان غالبا شنوا هستند و در فاميل هم فرد کم‌شنوايي نداشتند، ولي اين ژن را در بدن خود دارند و به کودک منتقل مي‌کنند. نکته مهم ديگر اين است که براي کودک کم‌شنوا همان اول در بدو تولد حتي يک ماهگي مي‌شود تشخيص کامل را انجام داد و اين خيلي مهم است و بعد از آن مي‌توانيم براي کودک سمعک استفاده کنيم و اگر نياز شد چند ماه يا سال بعد کاشت حلزون تجويز کرد.کم‌شنوايي يا ناشنوايي در حقيقت شايع‌ترين اختلال مادرزادي است، از هر 1000 نوزادي که متولد مي‌شود حتما يک تا سه کودک کم‌شنوايي عميق دوطرفه دارند.

همانطوري که مي‌توانيد حدس بزنيد بعد از اينکه کودک متولد شد هم ممکن است به دلايلي کم‌شنوايي ايجاد شود يا حتي در بعضي از کودکان کم‌شنوايي به‌ صورت پيش‌رونده است، يعني اين کودکان در بدو تولد علائم کم‌شنوايي را ندارند ولي در يکي دو سالگي و حتي سال‌هاي بعد کم‌شنوايي بروز مي‌کند و مشخص مي‌شود.

بنابراين کم‌شنوايي بسيار شايع است ولي يک مشخصه خاص کم شنوايي که بسيار به ما کمک مي‌کند، اين است که تشخيص کم‌شنوايي در بدو تولد صورت گيرد و همان موقع سمعک براي کودک تجويز شود، مي‌توانيم از عوارض بسيار زيادي که کم‌شنوايي بر کودک و در بزرگسالي بر روي همان فرد مي‌گذارد به شدت جلوگيري کنيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي