جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/07/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6231


دليل ثبات نرخ ارز در بازار


اقدامات دولت براي جلوگيري از فرار مالياتي


انجام پروازهاي اربعين در 11 شهر

وزير راه و شهرسازي خبر داد؛
تخفيف مالياتي براي مالکاني که مراعات مستأجران را بکنند


تريبون


نهادهاي مالي


 دليل ثبات نرخ ارز در بازار  

 رئيس کل بانک مرکزي گفت: يکي از دلايلي که مي‌بينيد در بازار ارز ثبات نسبي فراهم شده است، برگشت ارز صادرکنندگان و سامانه نيما است ،اعلام شد که 19 ميليارد دلار در شش ماهه اول امسال ارز تخصيص داده‌ايم.به گزارش ايسنا، عبدالناصر همتي در حاشيه جلسه هيئت دولت در جمع خبرنگاران درباره آخرين اقدامات انجام شده در زمينه اصلاح نظام بانکي، گفت: در اين خصوص ضرب العجل خاصي تعيين نشده است، اما اصلاح نظام بانکي مسئله بسيار مهمي است.وي با اشاره به زمان‌بر بودن اصلاح نظام بانکي افزود: هميشه گفته‌ام در کوتاه مدت نمي‌توانيم آن را انجام دهيم مشکلاتي که سيستم بانکي ما دارد از نظر ناترازي بانک‌ها، دارايي‌ها معوقات اموال و مطالبات از دولت و مردم همه مسائلي است که به تدريج حل مي‌شود و ما هم بر اساس مصوبات که قبل از شوراي عالي هماهنگي اقتصادي گرفته‌ايم اقداماتي شروع کرديم در زمينه موسساتي که مقداري ناترازي داشتند.همتي گفت: به تدريج اقداماتي را انجام مي دهيم فکر مي‌کنم اصلاح نظام بانکي زمان طولاني مي برد مهم اين است که حرکت ما به سمت اصلاح باشد. اين موضوع را شروع کرديم و ان‌شاءالله با کمک بقيه اعضاي دولت و مجلس بتوانيم مسائل را پيش ببريم.

رئيس کل بانک مرکزي در مورد اقدامات اين بانک براي جلوگيري از ايجاد مشکلات جديد در موسسات مالي، تصريح کرد: ما اجازه نمي‌دهيم ديگر موسسات غير مجاز باشند برخي از موسسات مجاز بودند اما تراز هستند آنها را هم تحت مديريت گرفتيم و بعضي از آنها را با ابزارهايي که در اختيار داريم کنترل مي‌کنيم تا مشکلات کاهش پيدا کند.

وي در مورد ادغام بانک‌هاي متعلق به نيروهاي مسلح نيز تصريح کرد: روند بسيار خوبي در اين زمينه در حال طي شدن است و فکر مي‌کنم که برنامه‌ريزي کرديم تا پايان آذر ماه آنها اقدامشان قطعي شود مراحل به آرام در حال انجام است و بخش عمده‌اي از سهام آنها توسط بانک سپه تملک شده است. دارايي‌ها ارزش‌گذاري مي‌شوند و طبق همان تصميم کميته عالي راهبردي اين مجموعه پيش مي‌رود و به نظر يکي از کارهاي موفق و ماندگار در نظام بانکي خواهد بود.


 اقدامات دولت براي جلوگيري از فرار مالياتي  

 وزير اقتصاد هوشمندسازي پرداخت ماليات، قانون ارزش افزوده و ايجاد شبکه جامع نظام مالياتي را سه ابزار موثر مقابله با فرار مالياتي دانست.به گزارش ايلنا، فرهاد دژپسند در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران در خصوص راه‌هاي مبارزه با فرار مالياتي گفت: وقتي فرار مالياتي را تعريف مي‌کنيم يعني موردي از پرداخت ماليات فرار مي‌کند؛ گاهي پرداخت معوق را هم فرار مي‌ناميم که درست نيست.

وي ادامه داد: براي مبارزه با فرار مالياتي بايد از ابزارها و روش‌هاي مختلف استفاده کنيم و موثرترين روش هوشمندسازي پرداخت ماليات است و قانون صندوق مکانيزه بسيار به اين امر کمک مي‌کند؛ شوراي نگهبان دو ايراد جزئي گرفته و اميدواريم به زودي تصويب شود و ابلاغ اين قانون گام موثري فراهم مي‌کند.

وزير اقتصادي گفت: راه دوم قانون ارزش افزوده است که روز گذشته بنا به دلايلي به کميسيون برگردانده شد که اميدواريم قبل از تصويب قانون بودجه اين قانون هم تصويب شود و يکي از ابزارهاي مهم ديگر براي مبارزه با فرار مالياتي اطلاعات مالي است که براي آن دو ماده در قانون داريم که کمک مي ‌کند اطلاعات را جمع کنيم و بر مبناي اطلاعات درست فرارهاي مالياتي را شناسايي کنيم. بنابراين اين قسمت سوم در کنار قسمت‌هاي ديگر موثر است تا شبکه جامع نظام مالياتي را تکميل کنيم و بتوانيم اين مبارزه را انجام دهيم.


 انجام پروازهاي اربعين در 11 شهر  

 يازده شهر تاکنون براي انجام پروازهاي اربعين مجوز دريافت کردند که شامل تهران، کرمان، ساري، يزد، مشهد، ايلام، کرمانشاه، تبريز، کيش، اصفهان و شيراز است و زائران را به نجف و بغداد مي‌برند اما در اين ميان برخي سايت‌هاي اينترنتي اقدام به فروش اينترنتي بليت پروازهاي اربعين با قيمت‌هاي بالا مي‌کنند که به گفته سخنگوي سازمان هواپيمايي کشوري تخلف محسوب مي‌شود.به گزارش ايلنا ، پروازهاي اربعين امسال از ابتدا به گونه‌اي برنامه‌ريزي شده بود که قيمت بليت آن‌ها در بازه زماني 20 تا 30 مهر ماه ثابت باشد و براي جلوگيري از سودجويي‌ها تنها ايرلاين‌ها و دفاتر رسمي آن‌ها مجوز براي فروش اين پروازها به صورت اينترنتي و حضوري را داشتند.

اين پروازها براي مشهد به قيمت دو ميليون و 800 هزار تومان و براي ديگر فرودگاه‌هاي تهران و اصفهان به قيمت دو ميليون و 200 هزار تومان به صورت رفت و برگشت در نظر گرفته شده بود و مقرر شد بقيه فرودگاه‌ها نيز از نرخ تهران تبعيت کنند.اما رفته رفته تعداد مجوزهاي پروازي از حدود 600 تا حدود 1400 مجوز و تعداد ايرالاين‌ها و شهرها براي انجام اين سفرهاي هوايي بيشتر شد به گونه‌اي که به به گفته رضا جعفرزاده - سخنگوي سازمان هواپيمايي کشوري – يازده شهر تهران، کرمان، ساري، يزد، مشهد، ايلام، کرمانشاه، تبريز، کيش، اصفهان و شيراز زائران را به مقاصد نجف و بغداد مي‌برند.

وي اظهار کرد: در راستاي ساماندهي و جلوگيري از اختلال در فروش بليت پروازهاي ايام اربعين، سازمان هواپيمايي کشوري ليست نمايندگي‌هاي رسمي فروش بليط پروازهاي ايام اربعين جهت رفاه متقاضيان با ذکر آدرس و شماره تلفن‌هاي آن مراکز را منتشر کرده است و شرکت‌هاي هواپيمايي مي‌توانند از طريق سايت‌هاي خودشان نيز به صورت اينترنتي عمل کنند.جعفرزاده ادامه داد: قيمت بليت پروازهاي اربعين از طريق فرودگاه‌هاي کرمانشاه و ايلام نيز متفاوت است و با نرخ 1.5 ميليون تومان به صورت رفت و برگشت فروخته مي‌شود اما اگر فروش اينترنتي خارج از فهرست سايت‌هاي مجاز معرفي شده ايرلاين‌ها يا بليت پروازي خارج از دامنه تعريف شده در بازه زماني10 روزه فروخته شود، تخلف محسوب شده و با متخلفان برخورد خواهد شد.


 وزير راه و شهرسازي خبر داد؛
 تخفيف مالياتي براي مالکاني که مراعات مستأجران را بکنند 

 وزير راه و شهرسازي گفت: طرح اقدام ملي در يک مسير طبيعي و رو به رشد است که براي حدود 180 هزار واحد پروژه اجرايي آغاز شده است که تا پايان سال هر 400 هزار واحد را عملياتي خواهيم کرد.به گزارش ايرنا ،محمد اسلامي وزير راه و شهرسازي در جمع خبرنگاران درباره طرح اقدام ملي مسکن گفت: طرح اقدام ملي در يک مسير طبيعي و رو به رشد است و در استان‌هاي مختلف مهمترين کار صورت گرفته نيازسنجي بود تا با آمارهاي درست برنامه را براي هر شهري در قالب سامانه تعريف کنيم که اين مرحله را پشت سر گذاشتيم.وي اضافه کرد: براي حدود 180 هزار واحد پروژه اجرايي آغاز شده است و با توجه به تمهيدات و رايزني‌ها با دستگا‌ه‌ها و ظرفيت‌ها تا پايان سال هر 400 هزار واحد را عملياتي خواهيم کرد.وزير راه در خصوص مستأجران و وضعيت قيمت‌ها گفت: پاسخ روشن ما اين است که مالکان عزيز مراعات مستأجران ر ا بکنند و اين رابطه به صورت متقابل است؛ تخفيف ماليات را براي کساني که رعايت مي‌کنند در دولت تصويب و براي مجلس فرستاده‌ايم.


 تريبون  

 آخرين جزئيات حادثه ؛

بيش از 170 پيچ از ريل راه آهن زاهدان - تهران باز شده بود

نايب رئيس کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي گفت: بايد حادثه قطار زاهدان - تهران با ارائه گزارش از سوي همه بخش‌هاي دخيل در آن با دقت مورد بررسي قرار گيرد تا در نهايت با تحقيقات کارشناسي علت وقوع اين حادثه روشن شود.سيد ابوالفضل موسوي بيوکي در گفتگو با ايسنا درباره آخرين بررسي‌هاي کميسيون عمران براي پيگيري حادثه قطار زاهدان- تهران، بيان کرد: در اين هفته سومين جلسه بررسي جزئيات اين حادثه با حضور فرمانده نيروي انتظامي استان سيستان و بلوچستان، فرمانده نيروي انتظامي راه آهن، معاون سياسي- امنيتي استانداري سيستان و بلوچستان، مدير عامل راه آهن جمهوري اسلامي و کميته رسيدگي به سوانح راه آهن برگزار شد.

وي در ادامه اظهار کرد: بر اساس گزارش‌ها بيش از 170 پيچ از ريل راه آهن باز شده بوده که دو علت مي‌تواند داشته باشد. يا به قصد دزدي اين کار انجام شده و يا مي‌تواند انگيزه خرابکاري پشت اين ماجرا باشد.بر اساس گزارش نيروي انتظامي منطقه تاکنون باز شدن پيچ‌ها سابقه داشته، اما بلافاصله ترميم مي‌شدند. بايد بررسي‌هاي دقيق انجام شود تا علت اصلي روشن گردد.نماينده مردم يزد در مجلس تصريح کرد: نيرو‌هاي امنيتي اظهار داشتند که ماجرا امنيتي نبوده است، اما از سوي ديگر شواهد نشان مي‌دهد تعداد پيچ‌هاي باز شده و قيمت آن‌ها ارزش دزدي نداشته است. اکنون موضوع از اهميت ويژه‌اي برخوردار است و بايد تحقيقات و کار کارشناسي ادامه يابد تا دليل اصلي اين حادثه روشن شود.

وي در ادامه با بيان اينکه «امنيت در خطوط ريلي و جاده‌هاي کشور از اهميت ويژه‌اي برخوردار است» تصريح کرد: بايد اين حادثه با ارائه گزارش از سوي همه بخش‌هاي دخيل در آن با دقت مورد بررسي قرار گيرد. تامين امنيت در سراسر کشور به ويژه مناطق شرقي از اولويت ويژه‌اي برخوردار است. بايد تمام حاکميت براي برقراري امنيت در بخش‌هاي شرقي کشور تلاش کنند. با تامين امنيت در مناطق شرقي به ويژه استان سيستان و بلوچستان اين مناطق مي‌توانند در سايه آرامش مسير رشد و توسعه را طي کنند. اين امر ياري مردم را نيز مي‌طلبد.قطار «زاهدان- تهران» در منطقه «شورو» زاهدان در روز سوم مهرماه از ريل خارج شد که در اثر اين حادثه بيش از 42 نفر مصدوم شده و پنج نفر از مسافران اين قطار نيز جان خود را از دست دادند.


 نهادهاي مالي 

 تامين مالي طرح هاي اشتغال فراگير در بانک ملي

بانک ملي - بانک ملي ايران در راستاي حمايت از ايجاد فرصت هاي شغلي پايدار و سياست هاي اشتغال زايي دولت، بيش از يک هزار و 200 فقره تسهيلات در برنامه اشتغال فراگير از ابتداي سال جاري تا پايان شهريور ماه پرداخت کرده است.به گزارش روابط عمومي بانک ملي ايران، اين بانک ، بالغ بر شش هزار و 345 ميليارد ريال تسهيلات در يک هزار و 274 فقره از آغاز سال 1397 تاکنون به برنامه اشتغال فراگير (تبصره 18 قانون بودجه سال 1396 کشور) با هدف افزايش اشتغال اختصاص داده است.

همچنين 21 فقره تسهيلات ريالي از محل منابع داخلي به ارزش شش هزار و 767 ميليارد ريال در حوزه‌ احداث مجموعه خدماتي و درماني، نيروگاه، پارک آبي، صنايع نساجي، کويل آلياژهاي آلومينيومي، احداث نيروگاه برق مقياس کوچک گازي، احداث مجتمع اقامتي توريستي و خدمات بانکرينگ (سوخت رساني دريايي)، توليد انواع مکمل هاي دارويي، توليد کابل برق و... مصوب شده است.

واگذاري 282 هزار و 588 ميليارد ريال اسناد خزانه اسلامي از محل قانون بودجه سال 96 طرح هاي ملي و استاني براي 168 هزار و 516 پيمانکار، واگذاري 390 هزار و 738 ميليارد ريال از اين اسناد از محل قانون بودجه سال 97 براي 172 هزار و 432 پيمانکار و واگذاري 14 هزار و 954 ميليارد ريال از اسناد خزانه اسلامي براي 353 پيمانکار از ديگر اقدامات بانک ملي ايران بوده است.

دکتر صالح آبادي:

افزايش منابع بانک توسعه صادرات، توان حمايت از رونق توليد را افزايش مي دهد

بانک توسعه صادرات - مديرعامل بانک توسعه صادرات گفت: در شرايطي که فعالان اقتصادي انتظار دارند تا تسهيلات ريالي به تناسب افزايش نرخ ارز افزايش پيدا کند، لذا افزايش و تقويت منابع بانک توسعه صادرات مي تواند توان حمايتي بانک از صادرکنندگان و رونق توليد را افزايش دهد.

به گزارش روابط عمومي بانک توسعه صادرات ،دکتر علي صالح آبادي در جمع تعدادي از صادرکنندگان در اتاق بازرگاني تهران افزود: ابتداي امسال، بيش از 4هزار ميليارد ريال از سوي بانک توسعه صادرات به صندوق توسعه ملي پرداخت شد ولي مجددا در اختيار بانک قرار نگرفته است. البته بانک با مشکل نقدينگي مواجه نيست و تسهيلات صادرکنندگان را پرداخت ‌مي‌کند؛ اما بانک تسهيلات سررسيد شده را پرداخته اما اعتباري از صندوق توسعه ملي بازپس نگرفته است.

مديرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به اينکه هنوز بسته صادرات غيرنفتي سال 1398 ابلاغ نشده است، گفت: ابلاغ اين بسته نيز از خواسته‌هاي ماست. راهکار فوري اين است که دست‌کم بسته قبلي تمديد شود. با وجود اين، تلاش ما اين است که پرداخت تسهيلات صادراتي حتي بيش از گذشته ادامه پيدا کند.

پرداخت سود سهامداران شرکت زاگرس شهرکرد در بانک سينا

بانک سينا - پرداخت سود سهامداران شرکت شير و گوشت زاگرس شهرکرد در بانک سينا آغاز شده است.به گزارش روابط عمومي بانک سينا، با واريز سود سهامداران اين شرکت به حساب سرفصل سود سهام پرداختني شرکت ها، سهامداران با همراه داشتن مدارک هويتي معتبر و مراجعه به شعب بانک سينا در سراسر کشور مي توانند نسبت به دريافت سود سهام خود اقدام نمايند.پيشتر نيز سود سهامداران شرکت هاي نفت بهران، کشت و دام قيام اصفهان، توسعه خدمات دريايي بندري سينا و توليد برق عسلويه مپنا در بانک سينا پرداخت شده بود.بانک سينا سال هاست که در بازار سرمايه فعاليت دارد و در اين راستا علاوه بر قرار گرفتن در بين شرکت هاي فعال بورس، نسبت به ارائه خدمات به شرکت هاي بورسي به ويژه در حوزه خدمات بانکداري الکترونيک و نيز واريز سود سهامداران شرکت ها اقدام مي نمايد.

قابليت ها و زيرساخت هاي مطلوب ايجاد شده در بانک سينا، ظرفيت مناسبي را در اختيار شرکت هاي فعال و توانمند قرار داده است و بانک سينا آمادگي لازم را جهت ارائه خدمات در اين زمينه دارد.

مدير امور فناوري اطلاعات بانک صادرات تاکيد کرد:

ضرورت بازنگري جدي کارمزدهاي خدمات الکترونيک

بانک صادرات - مدير امور فناوري اطلاعات بانک صادرات ايران از لزوم بازنگري جدي در شيوه و ميزان کارمزد‌هاي ارائه خدمات بانکداري الکترونيک در نظام بانکي کشور خبر داد.به گزارش روابط‌عمومي بانک صادرات ايران، سيدجعفر صدري در گفتگو با بورس‌نيوز گفت: کارمزد‌هاي فعلي براي بانک‌ها هزينه محسوب شده در حالي که الگوي اصلي اين است که دريافت‌کنندگان خدمت يعني مشتريان بايد کارمزد دريافت خدمات را پرداخت کنند.

وي اظهار داشت: با رشد و گسترش تکنولوژي‌هاي نوين، يکي از مهم‌ترين اولويت‌هاي بانک‌ها از جمله بانک صادرات ايران، توسعه خدمات بانکداري الکترونيکي و حرکت به سوي بانکداري ديجيتال بوده و هست؛ با توجه به رونق کارت بانکي در ايران، ارائه خدمات پرداخت کارتي از بستر شاپرک نيز از جمله خدمات با اولويت و پراهميت در راستاي گسترش بانکداري الکترونيک محسوب مي‌شود.

بررسي طرح نظام بانکداري با حضور مديرعامل بانک تجارت

بانک تجارت - در جلسه اي باحضور الياس حضرتي رئيس کميسيون اقتصادي مجلس و مديران عامل بانک ها طرح نظام بانکداري جمهوري اسلامي مورد بررسي قرارگرفت.به گزارش روابط عمومي بانک تجارت، الياس حضرتي رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي در جلسه اي که با حضور دولت آبادي مدير عامل بانک تجارت و ساير مديران عامل بانک ها برگزار شد ، گفت: در اين جلسه طرح نظام بانکداري جمهوري اسلامي مورد بررسي قرار گرفت؛ اين طرح يکي از مهم‌ترين طرح‌هايي است که کميسيون اقتصادي به بررسي آن مي‌پردازد.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي افزود: کميسيون اقتصادي مجلس به منظور تعميق مباحث کارشناسي درباره طرح نظام بانکداري جمهوري اسلامي جلسات مکرر با کارشناسان بانک مرکزي، وزارت اقتصاد و دارايي و تمامي مديران عامل بانک‌ها اعم از دولتي و خصوصي برگزار کرد تا نظرات کارشناسي اين سازمان‌ها در بررسي اين طرح منظور شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي