جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/07/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 6234

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار نخست ‌وزير پاکستان و هيئت همراه:
پايان درست جنگ يمن تأثيرات مثبتي در منطقه خواهد داشت


پوتين در گفتگو با العربيه؛ ايران يک قدرت منطقه اي است


عمران خان:ترامپ خواست واسطه ميان ايران و آمريکا شوم


ترامپ: وزارت خزانه‌داري آماده اعمال تحريم ترکيه است


يك نكته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ثروتمندان همچنان يارانه‌ها را مي‌بلعند!

رئيس جمهور در نشستي مطبوعاتي با نخست وزير پاکستان:
به هرگونه حسن نيت پاسخ شايسته خواهيم داد

دادستان کل کشور عنوان کرد:
فرصت جولان به بدنام کنندگان دستگاه قضا ندهيد


خبر


نمايشگاه "80 سال با جواد مجابي از نگاه هنرمندان"


طوفان مرگبار هاگيبيس در ژاپن


سرمقاله


 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار نخست ‌وزير پاکستان و هيئت همراه:
 پايان درست جنگ يمن تأثيرات مثبتي در منطقه خواهد داشت 

 حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار آقاي عمران خان نخست‌وزير پاکستان و هيئت همراه، روابط ايران و پاکستان را بسيار عميق و مردمي دانستند و با تأکيد بر لزوم استفاده از اين بستر براي افزايش همکاريهاي دو دولت خاطرنشان کردند: جمهوري اسلامي ايران از مدتها قبل طرحي چهار ماده‌اي براي توقف جنگ در يمن ارائه کرده است و پايان اين جنگ، مي‌تواند تأثيرات مثبتي در منطقه به دنبال داشته باشد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، حضرت آيت الله خامنه‌اي در اين ديدار با برشمردن نمونه‌هايي از ارتباطات عميقاً نزديک و مردمي دو ملت ايران و پاکستان، تأکيد کردند: نگاه جمهوري اسلامي ايران به پاکستان نگاه به يک برادر در همسايگي است و با وجود اين فرصت بي‌بديل، روابط دو کشور بايد بسيار گرمتر و بهتر از وضع موجود باشد و امنيت مرزها ارتقاء يابد و برنامه‌هاي معطل‌مانده مانند خط لوله گاز تکميل شود.

رهبر انقلاب اسلامي با تحسين دغدغه دولت پاکستان در خصوص استقرار صلح و امنيت، منطقه غرب آسيا را بسيار حساس و خطير خواندند و با تأکيد بر مراقبت همگان از بروز حادثه، از نقش مخرّب برخي کشورهاي منطقه در حمايت از گروههاي تروريستي در عراق و سوريه و ايجاد جنگ و خونريزي در يمن ابراز تأسف کردند و افزودند: ما انگيزه‌اي براي دشمني با اين کشورها نداريم اما آنها تحت اراده آمريکا هستند و در جهت خواست آمريکا عليه جمهوري اسلامي ايران عمل مي‌کنند.ايشان گفتند: جمهوري اسلامي ايران از مدتها قبل طرحي چهار ماده‌اي براي پايان جنگ يمن داده است و اگر اين جنگ به نحو درستي پايان يابد، مي‌تواند تأثيرات مثبتي در منطقه به دنبال داشته باشد.رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه جمهوري اسلامي ايران آغازگر هيچ جنگي نبوده است، خاطرنشان کردند: البته اگر کسي شروع کننده جنگ در مقابل ايران باشد، بدون ترديد پشيمان خواهد شد.


 پوتين در گفتگو با العربيه؛ ايران يک قدرت منطقه اي است 

 العربيه :رئيس جمهوري روسيه با بيان اينکه ايران يک قدرت منطقه اي است بر ضرورت گفتگو براي حل و فصل مشکلات تاکيد کرد.به گزارش مهر، ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه در گفتگو با العربيه در آستانه سفر خويش به رياض گفت: روابط مسکو و رياض طي سالهاي اخير به صورت ريشه اي تغيير کرده است و ما هم اکنون روابط خوبي با پادشاه و وليعهد سعودي داريم. وي با بيان اين مطلب افزود: روسيه روابط بي نظيري با عربستان و امارات درخصوص شراکت و دوستي دارد اما روسيه دوستي با شخصي را عليه دوستي ديگر بنا نمي کند و براي مقابله با کسي ائتلاف تشکيل نمي دهد. از سوي ديگر بايد بگويم ايران و روسيه دو همسايه هستند که نمي توان اين موضوع را ناديده گرفت. ايران يک قدرت منطقه اي است و هزاران سال است که ايراني ها در اين کره خاکي وجود دارند، طبعا منافع خاص خود را دارند و بايد با احترام با آن برخورد شود.


 عمران خان:ترامپ خواست واسطه ميان ايران و آمريکا شوم 

 مهر :نخست وزير پاکستان از درخواست ترامپ رئيس‌جمهور آمريکا از وي براي تسهيل گفتگو ميان جمهوري اسلامي ايران و آمريکا در سفرش به نيويورک خبر داد.به گزارش مهر، عمران خان نخست وزير پاکستان افزود: ايران و پاکستان روابط ديرينه اي دارند و ما هنوز کمک‌هاي ايران در سال 1965 را از ياد نبرده‌ايم.نخست وزير پاکستان تاکيد کرد: من مي‌خواهم از دولت ايران به خاطر حمايتي که از مردم کشمير کرد تشکر کنم. 8 ميليون کشميري در محاصره قرار داشتند و ما از موضع گيري ايران در خصوص اين فاجعه انساني که در هند اتفاق افتاد سپاسگزاري مي‌کنيم. وي با اشاره به علت سفر به تهران گفت: علت اصلي سفر من به ايران اين بود که نمي‌خواهيم درگيري جديدي در منطقه اتفاق بيفتد زيرا پاکستان 70 هزار نفر را در درگيري با تروريسم از دست داد و امروز هم مردم سوريه همچنان از تبعات تروريسم و درگيري رنج مي‌برند.


 ترامپ: وزارت خزانه‌داري آماده اعمال تحريم ترکيه است 

 ايسنا :ترامپ بار ديگر از تصميم خود براي خروج از شمال سوريه حمايت کرد و حضور آمريکا در جنگ‌هاي خاورميانه را اشتباه خوا ند .به گزارش ايسنا، دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا در تازه‌ترين توئيت خودنوشت: "هوشمندانه است که ما در نبرد شديد مرزي ترکيه مشارکت نداشته باشيم".وي در ادامه افزوده است: "کساني که به اشتباه ما را به جنگ‌هاي خاورميانه کشانده‌اند همچنان به ما براي جنگ فشار مي آورند. آن‌ها مي‌دانند که چه تصميم بدي گرفته‌اند.ترامپ نوشته است: دو سال پيش را به ياد مي آوريد زمانيکه عراق وارد جنگ با کردها شد در بخش ديگري از سوريه. بسياري از ما خواستند با کردها عليه عراقي‌ها بجنگيم، آنوقت چه کسي براي ما مي جنگد؟ من گفتم نه و کردها جنگ را رها کردند. اکنون همان شرايط با ترکيه در حال وقوع است. کردها و ترکيه سال‌هاست با يکديگر مي‌جنگند. ترکيه پ.ک.ک را بدترين سازمان تروريستي مي‌داند. شايد ديگران بخواهند وارد اين جنگ شوند و براي يک طرف يا طرف ديگر بجنگند. بروند! ما اوضاع را از نزديک زير نظر داريم. جنگ‌هاي بي‌پايان.


 يك نكته از هزاران 

 باز باران، باز سيلاب، باز بحران!

طي دوسه روز گذشته اخطارهاي مختلفي از سوي هواشناسي در رابطه با احتمال وقوع سيلاب در اثر بارش‌هاي پائيزي در گيلان و مازندان داده شد. به‌عنوان نمونه مي‌توان به اخطاريه شماره 45 و 46 سازمان هواشناسي مورخ 19 و 20 مهرماه و اعلام دفتر مطالعات پايه شرکت مديريت منابع آب ايران، اشاره كرد كه اعلام كرده‌اند بارندگي‌هايي در استان‌هاي گيلان مازندران و گلستان در تاريخ‌هاي 20 و 21 مهرماه به‌وقوع خواهد پيوست و ميزان 100 تا 120 ميلي‌متر خواهد بود.

پس اخطارها امسال از قبل داده شده و هم مردم و هم مسئولان ذيربط از احتمال قريب به يقين وقوع سيل باخير شده بودند. اما طبق معمول هرسال ستاد بحران منتظر وقوع حتمي مانده تا پس از حادثه جلساتي تشكيل دهد. گويا برخي مسئولان اين ستاد هرگز با مفهوم علاج واقعه قبل از وقوع برخورد نكرده‌اند. چنين است كه اكنون سيلاب از مسيل‌ها بيرون زده و موجب خرابي بسياري از پل‌هاي ارتباطي شهرها و روستاها در اين دو استان شده است.

پل‌هايي كه هر سال با سيلاب خراب مي‌شوند، مرمت يا دوباره‌سازي مي‌شوند اما با اولين بارش باران در سال بعد، تن و جان به سيلاب مي‌سپارند و مي‌روند. و اين يعني عدم كارشناسي‌هاي درست و سنجيده در ساخت و سازهاي اين‌چنيني و هدررفت هزينه‌هاي كلاني كه هر سال گران‌تر هم مي‌شود.

در اين ميان عده‌اي اصل خبر و تخريب‌هاي وارد شده بر خانه‌ها و پل‌ها و راه‌هاي ارتباطي را ناديده گرفته و سردعوا در حال تعيين نرخ هستند و تخريب جنگل‌ها و خاك و به طوركلي محيط زيست را بهانه كرده و خود مردم را مقصر مي‌دانند. البته كه در اين مورد شكي نيست. اما بايد توجه داشت كه نه فقط مردم كه مي‌توان برخي از مسئولان سازمان محيط زيست و برخي را كه در حال جنگل‌تراشي و خاك‌فروشي هستند را هم مقصر دانست. اما در اين ميان خسارت اصلي به علت عدم توجه به پيش‌بيني‌ها فقط به مردم وارد مي‌شود . اين مردم هستند كه با جان و مال خود هزينه چنين بحران‌هاي اغلب بدون متولي را مي‌پردازند. اميد كه اين‌بار قبل از شدت گرفتن بارش‌ها ستاد بحران و مسئولان ذيربط پيش از مردم در برابر سيل بايستند.


 ميز خبر 

 ذوالفقاري: 49 زائر در عراق فوت شده‌اند

رئيس ستاد مرکزي اربعين با اشاره به ازدحام در نجف و کربلا گفت: زائراني که زودتر به کربلا و نجف رفته‌اند، زودتر بازگردند.به گزارش ايسنا، حسين ذوالفقاري با بيان اينکه تراکم جمعيت در مرز خسروي وجود دارد اما در ساير مرزها، تردد عادي انجام مي شود، اظهار کرد: وضعيت مرزها نسبت به دو روز پيش آرام‌تر است و ترددها تقريبا به آساني انجام مي شود. از اول محرم 3 ميليون زائر به عراق رفته اند که يک ميليون نفر به کشور بازگشته اند و در حال حاضر 2 ميليون نفر در عراق هستند. در نجف و کربلا با ازدحام جمعيتي که وجود دارد شرايط خيلي عادي نيست، بنابراين زائراني که زودتر به کربلا و نجف رفته‌اند، زودتر بازگردند. زائراني هم که در مسير هستند، حتما از شرايط کربلا و نجف اطلاع کسب کنند.

وي ادامه داد: 49 زائر در عراق فوت شده‌اند که 29 نفراز اين تعداد در حوادث رانندگي فوت کرده اند. 51 زائر در بيمارستان‌هاي عراق بستري هستند.218 زائر به بيمارستان هاي ايران متقل شده اند و در داخل کشور هم حوادثي داشته‌ايم و از زائران مي خواهيم احتياط کافي را داشته باشند.

نيروگاه اتمي بوشهر با قدرت به کار خود ادامه مي‌دهد

واحد يکم نيروگاه اتمي بوشهر در شش ماهه نخست سال 98 حدود 3333 ميليون کيلووات ساعت برق توليد کرده است.به گزارش ايسنا، بر اساس گزارش شرکت مادر تخصصي توليد و توسعه انرژي اتمي ايران، واحد يک نيروگاه اتمي بوشهر در مجموع در سال‌هاي راه‌اندازي از سال 1390 و بهره‌برداري تجاري از مهرماه 1392 تا پايان شهريور سال 1398 به ميزان 38776 ميليون کيلووات ساعت برق توليد کرده و ميزان 35239 ميليون کيلووات ساعت تحويل شبکه برق سراسري شده است.نيروگاه اتمي بوشهر در شش ماهه اول سال 1398 حدود 3333 ميليون کيلووات ساعت برق توليد کرده و به ميزان 3018 ميليون کيلووات ساعت برق به شبکه برق سراسري تحويل داده است.

روسيه آمريکا را به کارشکني در امور سازمان ملل متهم کرد

وزارت امور خارجه روسيه با صدور بيانيه‌اي به بدهي ايالات متحده به سازمان ملل و ندادن ويزا به ديپلمات‌هاي برخي کشورها براي حضور در مقر اين سازمان در نيويورک اشاره و نتيجه گيري کرد که آمريکا عمدا به دنبال ضربه زدن به ساختار اين نهاد بين‌المللي است.به گزارش ايرنا ، در بيانيه دستگاه ديپلماسي روسيه با اشاره به اينکه حدود 50 کشور از جمله آمريکا با پرداخت نکردن کمک هاي مالي خود اکنون به سازمان ملل بدهکار هستند، آمده است: آمريکا بزرگترين کشوري است که از پرداخت کمک هاي مالي خود به سازمان ملل کوتاهي کرده است و بدهي اين کشور اکنون به يک ميليارد دلار رسيده است.

ترکيه: با عراق در مورد عمليات‌مان در سوريه همکاري داريم

يک مسئول ترکيه‌اي مدعي شد، آنکارا در زمينه عمليات نظامي جديد اين کشور در شمال سوريه با بغداد همکاري دارد.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه تلويزيوني سومريه نيوز عراق، فاتح يلدز، سفير ترکيه در بغداد طي کنفرانسي مطبوعاتي با اشاره به اينکه آنکارا بر مبارزه با "تروريسم" پافشاري دارد، گفت: همکاري‌هايي با عراق در مورد عمليات‌مان در سوريه داريم.سفير ترکيه در بغداد افزود: تاکنون دو عمليات در سوريه انجام داده‌ايم و در جريان اين عمليات‌ها تعداد زيادي از "تروريست‌ها" را از پاي درآورده‌ايم.

آنگلا مرکل خواستار پايان عمليات ترکيه شد

صدر اعظم آلمان از اردوغان خواست عمليات ترکيه در شمال سوريه را فوراً متوقف کند. او هشدار داد که عمليات مذکور، مي‌تواند به بي‌ثباتي در منطقه و از سرگيري فعاليت داعش منجر شود.به گزارش ايسنا، به نقل از بيزنس ريکوردر، طبق بيانيه دفتر آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، او طي تماس با رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهوري ترکيه، در خصوص "توقف سريع عمليات نظامي" اين کشور در شمال سوريه گفتگو کرد.


 ميز خبر 

 حضوردکتر لاريجاني در صد و چهل و يکمين اجلاس بين‌المجالس

دکترعلي لاريجاني با شرکت در اجلاسيه Ipu علاوه بر سخنراني در مجمع اين اجلاس با روساي پارلماني کشور‌هاي مختلف گفتگو مي‌کند

به گزارش صداوسيما، علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي براي حضور در صد و چهل و يکمين اجلاس بين‌ المجالس جهاني (IPU) وارد فرودگاه بلگراد پايتخت کشور صربستان شد.

در واکنش به عمليات تهاجمي آنکارا در شمال سوريه؛

توقف فروش و صادرات تسليحات فرانسه به ترکيه

وزارتخانه هاي امور خارجه و دفاع فرانسه از توقف فروش و صادرات تسليحات فرانسه به ترکيه خبر دادند.به گزارش مهر به نقل از راشاتودي، وزارتخانه هاي امور خارجه و دفاع فرانسه اعلام کردند که فروش تمام تسليحات اين کشور به ترکيه را به دليل آنکه ممکن است در عمليات سرکوب آنکارا عليه شبه نظاميان کُرد سوريه بکار رود، متوقف مي کنند.

در بيانيه مشترکي که اين دو وزارتخانه فرانسه منتشر کردند، آمده است: «با اميد و انتظار براي پايان يافتن اين تهاجم، [دولت] فرانسه تصميم گرفته است که تمام برنامه ها براي صادرات تسليحات خود به ترکيه را به دليل آنکه ممکن است تسليحات مزبور در تهاجم [عليه سوريه] بکار روند، به حالت تعليق در مي آورد. اين تصميم به فوريت اجرا مي شود».

کمک 28 ميليون دلاري بريتانيا به افغانستان

دولت بريتانيا از تصميم خود براي ارائه کمک مالي حدود 28 ميليون دلاري به افغانستان خبر داد.به گزارش ايلنا به نقل از بلومبرگ، سفارت بريتانيا در کابل با اعلام اين‌که اين کشور تصميم به ارائه کمک 28 ميليون دلاري به افغانستان دارد، اعلام کرد که تسهيلات طي چهار سال به افغانستان پرداخت خواهد شد.اين مبلغ به منظور کمک به افرادي که از حوادث طبيعي، جنگ و رويدادهاي اقليمي آسيب ديده‌اند، اختصاص داده شده است.تصميم بريتانيا به مناسبت روز جهاني کاهش اثرات بلاياي طبيعي اعلام شده است.

بن سلمان دوباره به جان شاهزادگان و تاجران سعودي افتاد

برخي منابع از محدوديت هاي جديدي که وليعهد سعودي عليه برخي از شاهزادگان و بازرگانان و تاجران سعودي اعمال کرده است، پرده برداشتند.به گزارش مهر به نقل از الجزيره، شبکه هاي اجتماعي اسنادي منتشر کردند که حاکي از سلسله محدوديت هاي جديد بر تعدادي از شاهزادگان و بازرگانان سعودي است و اين گواه اقدامات سرکوبگرانه جديد عليه بازرگانان و تاجران سعودي است.

طرح «جايگزيني دلار با روبل و يورو در معاملات انرژي» روي ميز دولت روسيه

وزير اقتصاد روسيه از طرح کشورش براي استفاده از جايگزين‌هاي ارزي براي دلار در معاملات انرژي و انتخاب يورو و روبل براي کاهش مواجهه با آمريکا خبر داد.به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، «ماکسيم اورشکين» وزير اقتصاد روسيه در مصاحبه با روزنامه «فاينشنال تايمز» اعلام کرد که کشورش در حال بررسي گزينه استفاده از جايگزين‌هاي ارزي ديگر براي دلار در معاملات انرژي و استفاده از دلار و روبل براي کاهش وابستگي به آمريکا است.

وي گفت: «ما ارز بسيار خوبي داريم که از ثبات برخوردار است، چرا از آن در معاملات جهاني استفاده نکنيم».

عادل الجبير دست داشتن عربستان در حمله به نفتکش ايران را تکذيب کرد

وزير مشاور در امور خارجه سعودي دست داشتن عربستان در حمله به نفتکش ايراني را تکذيب کرد.به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، «عادل الجبير» وزير مشاور در امور خارجه سعودي در پاسخ به اين سؤال که آيا عربستان عامل حمله به نفتکش ايراني بوده است، گفت: مسلما نه، از ما چنين رفتارهايي سر نمي‌زند. اين کاري نيست که ما انجام دهيم. وي در ادامه گفت: ماجرا هنوز کاملا مشخص نيست. بنابراين بايد منتظر بمانيم و متوجه شويم که چه اتفاقي رخ داده است و سپس نتيجه‌گيري کنيم. فعلا اظهارنظر نمي کنيم تنها چيزي که اکنون مشخص است اين است که اين حادثه در نزديکي ما رخ داده است.

ترکيه: پيشنهاد آمريکا براي ميانجي‌گري با کردهاي سوريه را رد کرديم

وزير خارجه ترکيه اعلام کرد، کشورش پيشنهاد ميانجي‌گري دونالد ترامپ بين آنکارا و نيروهاي دموکراتيک سوريه را رد کرد.به گزارش ايسنا، مولود چاووش‌اوغلو، وزير خارجه ترکيه در گفت‌وگو با دويچه وله اظهار کرد، کشورش با تروريسم مي‌جنگد و حمايت نکردن آمريکا از "حزب کارگران کردستان" (پ.ک.ک) و "يگان‌هاي مدافع خلق کرد" ضروري است و هيچ کشوري توان نابودي اقتصاد ترکيه را ندارد.

وي اظهار کرد: تنها در صورتي با تروريست‌ها مذاکره مي‌کنيم که سلاح‌هايشان را تحويل دهند.رئيس دستگاه ديپلماسي ترکيه از آمريکا خواست مسائل پيچيده بين دو کشور را از طريق عمل به وعده‌هايش به جاي تهديد به اعمال تحريم‌ها حل کند.

ورود مجدد ناوشکن آمريکايي به درياي سياه

ناوشکن «يواس‌اس پورتر» وارد درياي سياه شد.به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه اينترنتي استرايپس، ناوشکن يواس‌اس پورتر وارد درياي سياه شد. اين هفدهمين‌باري است که اين ناوشکن در سال جاري ميلادي براي پاسخ به تهديد‌هاي احتمالي از سوي روسيه وارد اين منطقه مي‌شود. اين دومين‌بار در چند ماه گذشته است که اين ناوشکن وارد درياي سياه شده است. پيش از اين نيز شش ناو جنگي در خلال ماه‌هاي ژانويه و جولاي در اين منطقه دست به عمليات زدند.


 ثروتمندان همچنان يارانه‌ها را مي‌بلعند! 

 طي تصميمي قرار شد يارانه دهك‌هاي بالا حذف شود؛ كه البته در سيستم و سامانه اشتباهاتي رخ داد كه موجب شد برخي از دهك‌هاي پائين هم از دريافت يارانه محروم شوند. اما حالا سخن از يارانه‌هايي مي‌رود كه صرفا به ثروتمندان مي‌رسد و اسم آن را گذاشته‌اند يارانه پنهان؛ يارانه‌اي كه خواه ناخواه بيشتر نصيب ثروتمندان جامعه مي‌شود چون آنان به واسطه داشتن يك يا چند خودرو بيشتر از منابع سوختي استفاده مي‎كنند. به گفته رئيس اتاق بازرگاني تنها در مورد سوخت، ثروتمندان جامعه 23 برابر بيشتر از ديگر اقشار از يارانه برخوردارهستند. اين وضعيت در مورد دارو و انرژي هم صادق است. و ثروتمندان نيز به همان اندازه قشرهاي ضعيف و دهك‎هاي پائين از يارانه دارو استفاده مي‌كنند. به اين ترتيب طبق برآورد سازمان مديريت و برنامه‌ريزي در سال حدود 900 هزارميليارد تومان يارانه پنهان پرداخت مي‌شود كه نوعي اجحاف در حق دهك‌هاي پائين جامعه است و بايد حذف شود.

برخي اما معتقدند كه با توجه به اين كه يارانه سوخت در بخش بنزين 123 هزار ميليارد تومان، در بخش گازوئيل 130 هزار ميليارد تومان ودر بخش گاز طبيعي 280 هزار ميليارد تومان و در مجموع 533 هزار ميليارد تومان است، با كسر اين مبلغ از كل يارانه پرداختي و انتقال آن به بخش توليد داخلي مسلما گام‌هاي جدي‌ترو موثرتري مي‌توان در راه توليد رونق توليد برداشت و رونق توليد داخلي يعني اشتغال بيشتر، واردات كمتر اجناس بي‌كيفيت چيني و در نهايت افزايش اميد اجتماعي در بين مردم. هر چند رئيس اتاق بازرگاني تهران معتقد است كه ورود به اين عرصه نياز به شجاعت و اقتدار دارد!


 رئيس جمهور در نشستي مطبوعاتي با نخست وزير پاکستان:
 به هرگونه حسن نيت پاسخ شايسته خواهيم داد 

 رئيس جمهور در نشستي مطبوعاتي با نخست وزير پاکستان تاکيد کرد که تهران و اسلام آباد بر اين نکته اشتراک نظر دارند که مسايل منطقه راه حل سياسي دارد و اين مسايل بايد از طريق گفتگو بين کشورها حل و فصل شود. به گزارش پايگاه اطلاع رساني‌دولت، حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در توضيح جزئيات نشست با نخست وزير پاکستان،با بيان اينکه اين سفر و مباحث مطرح شده در آن به نوعي ادامه مباحثي بود که در نيويورک با يکديگر داشتيم، اظهار داشت: در مباحث امروز درباره روابط دوجانبه و لزوم گسترش روابط اقتصادي بين دو کشور تأکيد کرديم.دکتر روحاني در ادامه با اشاره به گفتگوهاي خود با نخست وزير پاکستان در خصوص مسايل منطقه‌اي، اظهارداشت: منطقه خاورميانه و بويژه خليج فارس و درياي عمان منطقه بسيار حساسي براي جهان است، لذا در جريان اين گفتگوهاي خود در خصوص برقراري ثبات و صلح پايدار در منطقه با يکديگر گفتگو کرديم.رئيس جمهور اضافه کرد: در اين گفتگوها همچنين نگراني خودمان را نسبت به امنيت نفتکش‌ها بويژه حادثه‌اي که روز جمعه براي نفتکش‌ايراني در درياي سرخ اتفاق افتاد، بيان کرديم و سرنخ‌هايي که در اين زمينه به دست آورديم را به نخست وزير پاکستان ارائه نموده و تأکيد کرديم که تحقيقات خود را تا رسيدن به نتيجه نهايي و روشن شدن عوامل اصلي حمله به نفتکش ايراني ادامه خواهيم داد.

دکتر روحاني تصريح کرد: اينکه کشوري فکر کند مي‌تواند در منطقه ناامني ايجاد کند و پاسخي دريافت نکند، اشتباه محض خواهد بود.وي گفت: آقاي عمران خان راجع به امنيت منطقه حساس خليج فارس نکاتي داشتند که ما هم آنها را تأييد مي‌کنيم.رئيس جمهور تصريح کرد: نخست وزير پاکستان بر اين نکته تأکيد داشتند که کليد حل و فصل مسأله، پايان يافتن جنگ يمن، آتش بس فوري و کمک به مردم يمن است که اين مي‌تواند آغاز بسيار خوبي باشد.دکتر روحاني با بيان اينکه «در اين ديدار خطرات رژيم صهيونيستي براي امنيت منطقه براي مقامات پاکستاني توضيح داده شد»، گفت: همچنين به آقاي نخست وزير تأکيد کرديم که هر گونه حسن نيت و کلام طيب، پاسخش هم پاسخ طيب و شايسته خواهد بود.

رئيس جمهور، تحريم‌هاي ظالمانه آمريکا عليه ملت ايران را از ديگر مباحث مطروحه در نشست با نخست وزير پاکستان عنوان کرد و گفت: تحريم هاي آمريکا عليه ملت ايران يک تروريسم اقتصادي است. در اين نشست در اين خصوص که چگونه برجام به عنوان يک توافق مهم مي‌تواند به روال سابق بازگردد و عملياتي و اجرايي شود، گفت وگو کرديم.دکتر روحاني تاکيد کرد: همچنين بر اين نکته اساسي و کليدي که آمريکا براي حل مسأله، بايد به برجام برگردد و تحريم‌ها را کنار بگذارد، تأکيد کرديم.


 دادستان کل کشور عنوان کرد:
 فرصت جولان به بدنام کنندگان دستگاه قضا ندهيد 

 دادستان کل کشور گفت: بايد فرصت جولان از تعداد اندکي که باعث بدنامي دستگاه‌ قضا مي‌شوند، گرفته شود و دستگاه قضايي، وکلا و کارشناسان از وجود افراد ناپاک، پاکسازي شود.به گزارش مهر، حجت‌الاسلام والمسلمين محمد جعفر منتظري در مراسم معارفه دادستان عمومي و انقلاب مشهد، اظهار کرد: دادستان‌ها و مسئولان قضايي بايد برطرف کردن مشکلات واحدهاي توليدي را در اولويت کاري خود قرار دهند.وي با بيان اينکه امروز از جهات مختلف اقتصادي، فرهنگي و... در حال جنگ با دشمن هستيم، افزود: دشمن به دليل ضربه خوردن از نظام جمهوري اسلامي ايران با تمام توان به ميدان آمده است، اما ما در اين جنگ نيز مانند دفاع مقدس پيروز ميدان خواهيم بود.حجت‌الاسلام منتظري با اشاره به اينکه اين جنگ نيز تلفات و هزينه‌هايي دارد، تصريح کرد: در زمان جنگ تحميلي در تحريم کامل بوديم و دشمن با ابزارهاي جنگي پيشرفته در مقابل ما بود، اما امروز به واسطه وجود رهبري و حضور جوانان پرتوان در حوزه‌هاي مختلف، دنيا متحير ايران است.


 خبر 

 پوتين:برنامه موشکي ايران بايد جدا از برنامه هسته‌اي بررسي شود

پوتين تاکيد کرد که برنامه موشکي و برنامه هسته‌اي ايران دو موضوع کاملا جداگانه به حساب مي‌آيند.به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه گفت: برنامه موشکي ايران بايد به عنوان يک موضوع جدا از برنامه هسته‌اي بررسي شود.وي در ادامه گفت: ما بايد در مورد برنامه موشکي ايران بحث کنيم اما برنامه موشکي يک چيز است و برنامه هسته‌اي چيز ديگري است.

وزير دفاع ايالات متحده:

1000 سرباز آمريکايي از شمال سوريه خارج مي‌شوند

وزير دفاع آمريکا از خروج هزار نيروي آمريکايي از شمال سوريه خبر داد.به گزارش ايلنا به نقل از اسکاي نيوز عربي،‌ «مارک اسپر»، وزير دفاع آمريکا اعلام کرد که هزار سرباز آمريکايي از منطقه شمال سوريه تخليه خواهند شد. وي افزود که اين اقدام به دستور «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور آمريکا و در پي ادامه عمليات نظامي ترکيه در مناطق شمالي سوريه صورت مي‌گيرد.اسپر تاکيد کرد که تخليه اين سربازان طي روندي امن و سريع انجام خواهد شد.

بازداشت مسئول عراقي به اتهام حمله به معترضين

شوراي عالي قضايي عراق از صدور حکم بازداشت يکي از مسئولان محلي اين کشور به اتهام حمله به معترضين عراقي خبر داد.به گزارش مهر به نقل از روسيا اليوم، دادگاه شهر «شاميه» در استان الديوانيه واقع در جنوب عراق دستور بازداشت يکي از مسئولان محلي اين کشور را صادر کرد.اين فرد بازداشت شده «حسين جاهد بديري» عضو شوراي استانداري الديوانيه است که به اتهام حمله به معترضين عراقي بازداشت شده است.شوراي عالي قضايي عراق با صدور بيانيه اي با اعلام اين خبر گفت: دستور بازداشت اين فرد طبق احکام ماده 332 قانون مجازات عراق صادر شده است.

اردوغان: تا عمق 30 تا 35 کيلومتري خاک سوريه پيش مي‌رويم

رئيس جمهوري ترکيه درسخناني اعلام کرد که نيروهاي اين کشور
تل أبيض را محاصره کرده‌اند.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري الميادين، رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري ترکيه در سخناني درباره آخرين تحولات عمليات نظامي ارتش کشورش عليه کردها در شمال سوريه گفت که نظاميان اين کشور در جريان عمليات "چشمه صلح" تا عمق 30 تا 35 کيلومتري خاک سوريه نفوذ خواهند کرد.وي افزود: نيروهاي تحت فرمان ترکيه کنترل شهر رأس العين و چهار روستا در اطراف آن را به دست گرفته و تل أبيض را نيز محاصره کرده‌اند.وي مدعي شد که کردهاي سوريه از عمليات چشمه صلح حمايت گسترده‌اي داشته‌اند.رئيس جمهور ترکيه گفت که در اين عمليات تاکنون 440 تروريست کشته، 26 تن زخمي و 24 تن دستگير شده‌اند. وي همچنين از کشته شدن 2 سرباز ترکيه‌اي ، 16 عضو ارتش آزاد سوريه در اين عمليات خبر داد


 نمايشگاه "80 سال با جواد مجابي از نگاه هنرمندان" 


 طوفان مرگبار هاگيبيس در ژاپن 


 سرمقاله 

فرصت تحکيم روابط و تهديد جدي منافع

حميدرضا عسگري

عربستان و ايران در رويارويي بي سابقه در حساس ترين برهه روابط خود قرار دارند. دو قدرت جهان اسلام که هريک با ايدئولوژي خاص خود بر ديگر کشورهاي مسلمان منطقه تاثير گذارند.نگراني هريک از طرفين نسبت به قدرت گيري طرف مقابل تضادها و مناقشاتي را بوجود اورده است که به سبب دخالت هاي خارجي اين اختلافات به خصومت تبديل شده است.

اما هر دو طرف واقفند که منطقه به تنهايي اداره نمي شود و امکان ناديده گرفتن طرف مقابل وجود ندارد. لذا سيگنال هايي در راستاي رفع خصومت ها از سوي طرفين ديده مي شود و اميد است تا با رفع اختلافات زمينه براي کاهش درگيري هاي امنيتي و نظامي در منطقه فراهم گردد.اما مشکل بزرگتر اينجاست که اين اختلاف و خصومت ميان دو کشور قدرتمند جهان اسلام بزرگترين منافع را براي امريکا و رژيم صهيونيستي دارد.

اسرائيل با تشديد آتش اين اختلاف و تحريک طرف سعودي براي درگيري با ايران به دنبال ايجاد آبي گل الود براي صيد اهداف خويش است. قرارگرفتن اعراب درکنار اسرائيل و مقابله دست جمعي با ايران بهترين خواسته اي است که رژيم صهيونيستي به دنبال آن است.

اما رفع اختلاف ايران با عربستان به منزله رفع مشکلات با جهان عرب است و روزنه روابط ايران با منطقه را خواهد گشود که اين اصلا به نفع رژيم صهيونيستي نيست.

مانع بعدي براي بهبود روابط, منافع سرشاري است که قدرت هاي جهاني از امنيتي ماندن روابط تهران و رياض مي برند. عربستان تاکنون بزرگترين قرارداد نظامي خريد تسليحات تاريخ را با امريکا و روسيه منعقد کرده و از اين حيث فروشندگان سلاح همواره خطر ايران را براي اعراب بزرگ نمايي مي کنند تا توجيهي براي فروش تسليحات خود داشته باشند.با اين اوصاف حساسيت هاي منطقه طرفين را براي رفع اختلافات به صورت چراغ خاموش و غيرعلني متقاعد کرده است.

در همين راستا سفر نخست وزير پاکستان به ايران احتمال ميانجيگري اسلام آباد بين تهران و رياض را پررنگ کرده است. اينکه پاکستان داري وزن و وجهه لازم براي اين ميانجيگري باشد زياد مهم نيست . بلکه نيت و عزم طرفين براي رفع اختلافات و بهبود روابط مهمترين عامل براي از سرگيري رابطه ديرينه دوطرف مي باشد.

قطعا تضاد منافع شديد و عميق در روابط اين دو کشور شکل گرفته است اما هنوز نقاط مشترک وجود دارد و از همه مهمتر تأمين امنيت منطقه تا حد زيادي به نوع روابط اين دوقدرت منطقه اي بستگي دارد.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي