جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/07/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6237

درخواست از وزير بهداشت؛
نياز فوري مردم به خدمات روانپزشكي و مشاوره‌اي


نوشيدني‌هاي قندي، عامل اصلي افزايش وزن


خبرهاازعالم علم


مقاله


 درخواست از وزير بهداشت؛
 نياز فوري مردم به خدمات روانپزشكي و مشاوره‌اي 

 
ابراهيم علي آبادي

رئيس سازمان نظام روانشناسي معتقد است وزارت بهداشت بايد فرماندهي موضوعات آسيب‌هاي اجتماعي را برعهده بگيرد چرا كه يکي از دلايل گسترده شدن آسيب‌هاي اجتماعي در جامعه ناهماهنگي‌ها است. وي با اشاره به لزوم توجه به آسيب‌هاي اجتماعي، يادآورشد: مهم‌ترين مشكلي که ممکن است جامعه را دهه پنجم انقلاب اسلامي تهديد کند، اختلال در سلامت فکر و انديشه و خانواده است. در برخي از شاخص‌ها وضعيت نگران کننده است.با توجه به رشد فزاينده فناوري‌ها، تنهايي در جوانان زمينه‌ساز بحران‌هاي مهمي است. هم‌چنين بالارفتن سن ازدواج از روستاها تا تهران، کاهش سن اعتياد به زير 14 سال، ايجاد هويت‌هاي ناپايدار در نوجوانان و اينکه از هر 4 ازدواج يکي به طلاق مي‌انجامد از جمله اين بحران‌ها است. بنابراين بايد پيشگيري را از زمان مدرسه آغاز کنيم.

رئيس سازمان نظام روانشناسي مي‌گويد سلامت روان جامعه را بايد افزايش دهيم. مردم به بسياري از اختلالات آگاه نيستند و آموزش موجب مي‌شود که سلامت روان افزايش يابد. بايد مسئله رفتار سالم را در جامعه نهادينه کنيم واين كار يک عزم ملي مي‌طلبد.

ما در بيمه سلامت بحث خدمات روانشناسي و مشاوره را از وزير بهداشت درخواست کرده‌ايم تا خدمات اجتماعي براي استفاده اقشار آسيب‌پذير از روانشناسي و مشاوره فراهم شود.

به دنبال شکايت از بخشنامه شماره 95/105090 مورخ 95/3/30 سازمان بيمه سلامت ايران، هيات عمومي ديوان عدالت اداري با ابطال بخشنامه بيمه سلامت، خدمات روانپزشکي را بدون هيچ محدوديتي مشمول بيمه سلامت دانست.اما...

اما عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به ابطال بخشنامه بيمه سلامت درباره حذف خدمات روانپزشکي از شمول بيمه سلامت از سوي ديوان عدالت اداري مي گويد، شرايط بيمه‌ها درحال حاضر به لحاظ منابع و مصارف همخواني نداشته و بيمه‌ها به نوعي ضررده هستند؛ همچنين بيمه سلامت کاملا دولتي بوده و وابسته به منابع دولت بوده و به دنبال کاهش هزينه‌ها است. بيمه سلامت محل درآمدي خاص و ويژه‌اي ندارد و ناچار است براي کاهش هزينه‌ها و مديريت اعتبارات برخدمات متمرکز شده و هزينه‌هاي بالاسري را کاهش مي‌دهد؛ يا اينکه ميزان خدمات ارائه شده را با منابع دراختيار تطابق مي‌دهد.

او تاکيد مي‌كند كه يکي از مظلوم‌ترين بيماران و داراي مشکلات بسيار افراد و خانواده‌هاي داراي مشکلات اعصاب و روان هستند، به‌طورحتم بيماران داراي مشکلات روان درتامين هزينه‌هاي زندگي خود مشکلات بسياري داشته و متاسفانه هزينه‌هاي دارويي و بستري اين قبيل بيماران کمرشکن است و درجامعه ما به اين دست از بيماران توجه مناسبي نمي‌شود.

پس در حالي كه روند افسردگي و اختلالات رواني در ميان قشرهاي مختلف مردم، به‌خصوص جوانان و زنان افزايشي است، در حالي كه نرخ هر جلسه روان‌كاري تا 600 هزار تومان براي 50 دقيقه هم مي‌رسد، در حالي كه برخي بيمارستان‌ها براي بستري و درمان بيماران شرايط بيمه‌اي را نمي‌پذيرند و... با اين حجم ازاختلالات رواني منتشر و پراكنده در جامعه چه بايد كرد و چه كسي مسئول مستقيم يا غيرمستقيم حل مشكلات اين افراد است كه از هر طرف كه نگاه كنيم اختلال اينان بر اطرافيان‌شان هم تاثير مي‌گذارد و اين بيماري مانند يك ويروس در حال اپيدمي است.

پرسش اساسي اين است كه چرا برخي مسئولان چشم و گوش خود را بر اين افسردگي و كم نشاطي و كم تحركي اجتماعي بسته‌اند و متوجه نيستند كه آسيب اين بيماري خاموش از هر بيماري ديگري بيشتر است چون فرد از بيماري خود آگاه نيست، ظاهر سالمي دارد در جامعه در حال آمد و شد است و با همين ارتباط‌هاي ناسالم پيرامون خود را هم درگير مي‌كند.

وي با اشاره به همکاري سازمان نظام روانشناسي براي ارائه طرح هاي جديد سنجش سلامت روان، گفت: در حال حاضر سنجش سلامت براي کساني که مي خواهند گواهينامه رانندگي بگيرند در حال همکاري با مجلس و نيروي انتظامي هستيم و در طرح ديگري قصد داريم يک روانشناس در دادگاه در کنار مشاوره حقوقي براي احقاق حق بهتر مردم حضور داشته باشد.

حاتمي افزود: همچنين در وزارت بهداشت نيز پيشنهاد کرده ايم که يک روانشناس در بيمارستان ها و بالين بيماران نيز حضور يابد.


 نوشيدني‌هاي قندي، عامل اصلي افزايش وزن 

به گزارش ايسنا، محققان با مطالعه روي موش‌هاي آزمايشگاهي مشاهده کردند تاثير منابع غذايي حاوي قند بر ميزان کالري دريافتي و وزن بدن بيشتر به نوع جامد يا مايع بودن آن بستگي دارد. همچنين در مورد انسان مي‌توان اينطور اظهار کرد که تاثير قند موجود در مواد غذايي بر چاقي عمدتا از مصرف نوشيدني‌هاي قندي ناشي مي‌شود و نقش مواد غذايي جامد و شيرين در اين زمينه به نسبت کمتر است.به گزارش مديکال نيوز تودي، به گفته محققان موش‌هايي که در آب آشاميدني‌شان سوکروز مايع وجود داشت کالري بيشتري دريافت کرده، وزن بالاتري داشته و ميزان چربي بدن آن‌ها افزايش داشته‌است. همچنين موش‌هايي که در نتيجه مصرف سوکروز مايع دچار تجمع چربي بدني شده‌اند بيشتر احتمال دارد به گلوگز مقاومت نشان داده و به انسولين حساس شوند که هر دو اين عامل مي‌تواند خطر ابتلا به ديابت را افزايش دهد.


 خبرهاازعالم علم 

 دانشيار دانشگاه علوم پزشکي تهران:

درمان مبتلايان به ميگرن با يک روش جراحي

دکتر حميدرضا فتحي، دانشيار دانشگاه علوم پزشکي تهران در آستانه برگزاري همايش جراحان پلاستيک گفت: هيچ جراح فوق تخصص زيبايي و پلاستيک در کشور حاضر نيست افرادي را تحت عمل جراحى قرار داده و تغييرات عجيب و غريب به وجود آورد زيرا اين مسائل خلاف اخلاق حرفه اى جراحان پلاستيك و بار عاطفي حاكم بر جامعه متمدن ايرانى اسلامى ارمانگراى ما دارد و لذا هيچ پزشک فوق تخصص حاضر به اين کار نيست.

به گزارش آفرينش از روابط عمومي کنگره ، دبير انجمن جراحان پلاستيك و زيبايي ايران گفت: بسياري از پزشکان غير فوق تخصص پلاستيک و زيبايي كه مبادرت به انجام بعضى از اعمال زيبايى مي كنند به اين اعمال صرفا به چشم تجارت مالي نگاه مي کنند در حالي که كمتر به مشکلات روحي و جسمي بيماران توجه مي كنند و متاسفانه اين مسائل در جامعه شيوع زيادي دارد .وي اضافه کرد: به دنبال آن هستيم که راه کار قانوني در اين زمينه ايجاد شود تا معضلات ناشي از اعمال جراحي زيبايي و پلاستيک که توسط افراد غير متخصص انجام مي شود کمتر شود.وي به يکي از روش هاي درمان ميگرن در کشور اشاره کرد و گفت : بعضى از افرادي که مبتلا به ميگرن هستند مي توانند با يک روش جراحي اين بيماري را درمان کنند اين نوع ميگرن بعلت گير افتادن اعصاب حسي در بعضى نقاط است که با يک عمل برطرف مي شود.دهمين كنگره جراحى زيبايى پيشرفته بينى توسط انجمن جراحان پلاستيک و زيبايي از 29 مهرماه تا اول آبان در بيمارستان امام خميني برگزار مي شود.

تاثير دوپامين مغز بر بدن

به گزارش مهر، دوپامين همانند يک انتقال دهنده شيميايي در مغز عمل مي کند که در عملکرد حافظه، تمرکز، پاداش دهي و تنظيم حرکات بدن مفيد است.با ترشح دوپامين در بدن، حس لذت و سرزندگي ايجاد مي شود که به ايجاد انگيزه در فرد کمک مي کند. کاهش ميزان دوپامين با کاهش انگيزه، شور و هيجان مرتبط است و احتمالا مي تواند موجب حس گرفتگي و کسلي در فرد شود.با وجوديکه دوپامين در مغز تنظيم مي شود اما انجام برخي کارها مي تواند موجب افزايش طبيعي آن در بدن شود.

اسيدهاي آمينه در مواد خوراکي سرشار از پروتئين همچون تخم مرغ، سويا و لبنيات يافت مي شوند. افزايش ميزان دوپامين مي تواند موجب تقويت فکر کردن و بهبود قدرت بازيابي شود.با ترشح دوپامين در مغز، فرد هوشيارتر مي شود. اگر شما خودتان را مجبور به بيدار نگه داشتن در طول شب نماييد، ميزان دوپامين بدن تان در روز بعد به شدت تحت تاثير قرار مي گيرد. به همين خاطر است که روز بعد احساس کسلي مي کنيد.


  مقاله 

 تسكين معده درد با دمنوش بومادران

مهسا خدامراد

چاي يا دمنوش بومادران بيشتر به عنوان داروي گياهي است، ولي مصارف بسياري دارد از جمله در پخت و پز که به خاطر بوي تند و فلفلي که دارد به سوپ اضافه مي‌شود، استفاده از روغن آن در سرکه به دليل طعم و بوي مطبوع، استفاده به عنوان گياه دارويي و مصرف در تهيه لوازم آرايشي از جمله کاربرد‌هاي آن است.

از بومادران به صورت چاي خوراکي براي درمان سريع معده درد، به صورت موضعي براي درمان سوختگي، سوزش و لکه‌هاي پوستي و از برگ‌هاي تازه آن به صورت سبزي براي تهيه سالاد و همچنين تهيه دمنوش استفاده مي‌شود.

اين گياه به صورت سنتي به عنوان مرهمي براي زخم‌ها استفاده مي‌شده است، بومادران يک علف هرز معمولي است که بسيار شبيه به بابونه و گل داودي است و طبع گرم و خشک دارد.

اين گياه ساقه‌اي محکم، برگ‌هاي پر مانند و گل‌هاي کوچک به رنگ سفيد، زرد و صورتي کم‌رنگ دارد، تلخ است و عطر و بوي تندي دارد، برگ‌ها و گل‌هاي بومادران خوراکي هستند و ساقه‌هايش را مي‌توان براي مرهم موضعي خرد و استفاده کرد.

گياه بومادران سرشار از فلاونوئيدها، اسيد‌هاي چرب، قند، پروتئين و توکوفرول است و آهن، فسفر و گوگرد مورد نياز انسان را از طريق برگ‌هايش تأمين مي‌کند.

مهم‌ترين خواص چاي بومادران شامل توانايي آن براي التيام زخم‌ها، تسکين اضطراب، بهينه‌سازي هضم، حفاظت از قلب و تقويت سيستم ايمني در ميان افراد است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي