جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/08/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 6250

آمريکا در انزواي بين‌المللي است
عراقچي: منافع ايران مهمتر از حفظ يک توافق است


لاوروف: باوجود اقدامات آمريکا، برجام اهميت خود را از دست نداده است


مرکل: اروپا هنور نمي‌داند چه واکنشي به اقدام برجامي ايران نشان دهد


روسيه: بدون مشارکت ايران خاورميانه امنيت ندارد


راي قاطع سازمان ملل به قطعنامه محکوميت تحريم آمريکا عليه کوبا


ادعاي پنتاگون: درآمد نفت سوريه به آمريکا نمي‌رود


يك نكته از هزاران


خبــــر


خوزستان؛ ثروتمند و به همان اندازه دردمند!

اردوغان:
ترکيه تا زماني که ديگر کشورها سوريه را ترک نکنند نمي‌رود


گزارش سازمان ملل: اردن، ترکيه و امارات تحريم تسليحاتي ليبي را نقض کرده‌اند


پامپئو: ناتو نياز به تغيير دارد


خبر

کارشناس هواشناسي خبر داد؛
افزايش غلظت آلاينده‌ها در شهرهاي پرجمعيت


بزرگداشت دستاورد ادبي و هنري ژان کلود کرير در تهران


کارزار انتخاباتي رهبران حزب سبز براي انتخابات پارلماني انگلستان


سرمقاله


 آمريکا در انزواي بين‌المللي است
 عراقچي: منافع ايران مهمتر از حفظ يک توافق است 

 معاون وزير امورخارجه ايران اعلام کرد: حفظ منافع ملت ايران براي ما، مهمتر از حفظ يک توافق با ديگر کشورهاست.به گزارش ايرنا ، «سيدعباس عراقچي» در حاشيه پنجمين کنفرانس عدم اشاعه در هتل لوته مسکو به خبرنگاران گفت: هيچ کشوري در حسن نيت ايران در حفظ برجام ترديد ندارد.وي افزود: هيچ کسي ترديد ندارد که اگر ايران از منافع برجام بهره‌مند نشود، به کاهش تعهدات برجامي ادامه خواهد داد.معاون وزير امور خارجه ايران با بيان اينکه حفظ منافع جمهوري اسلامي ايران مهمتر از حفظ يک توافق است، گفت: ايران از يک سو اراده خود را براي عمل به تعهدات برجامي و از سوي ديگر کاهش تعهدات در صورت عمل نکردن ديگر کشورها به تعهداتشان را به طور شفاف نشان داده است.عراقچي تصريح کرد: ايران به اندازه کافي به ديپلماسي فرصت داده و اگر شرايط تغيير نکند در مسير کاهش تعهدات حرکت خواهد کرد.وي با اشاره به فرصت جديد دوماهه براي ديپلماسي گفت: قاطعيت جمهوري اسلامي ايران در دفاع از منافع خود روشن است و اين موضوعي است که در تمام محافل بين‌المللي مورد بحث قرار دارد.

مذاکره کننده ارشد ايران با اشاره به انزواي بين‌المللي آمريکا گفت: بسياري از کشورها از جمله شرکت کنندگان در اين کنفرانس بين‌المللي، يکجانبه گرايي آمريکا را محکوم کرده‌اند.معاون وزير امور خارجه کشورمان افزود: حتي بسياري از کشورهاي اروپايي نيز يکجانبه گرايي مفرط آمريکا را محکوم ميکنند و امروزه حرکتي در سراسر جهان بر عليه اين يکجانبه گرايي شکل گرفته که هر روز تقويت مي‌شود.عراقچي برجام را نماد شاخص اين حرکت جهاني عنوان کرد و گفت: اين موضوع در همه محافل بين المللي، بحث روز است.کنفرانس بين‌المللي عدم اشاعه که از امروز با حضور مقامات و شخصيت‌هاي 40 کشور جهان و چند نهاد مهم بين‌المللي از جمله سازمان ملل متحد و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در مسکو آغاز شده است تا سه روز ادامه خواهد يافت.ديدار و گفت‌وگو با مقامات کشورهاي شرکت‌کننده از جمله «سرگئي ريابکوف» و «ميخائيل بوگدانوف» معاونان وزيرامورخارجه روسيه و سخنراني در نشست تخصصي برجام با حضور مذاکره کنندگان کشورهاي باقيمانده در برجام از ديگر برنامه‌هاي عراقچي در مسکو است.


 لاوروف: باوجود اقدامات آمريکا، برجام اهميت خود را از دست نداده است 

 ايرنا :وزير امور خارجه روسيه اعلام کرد:‌ با وجود اقدامات ايالات متحده آمريکا، توافق هسته‌اي با ايران (برجام) هنوز اهميت فراواني دارد و اهميت خود را از دست نداده است.به گزارش ايرنا ، «سرگئي لاوروف» در کنفرانس عدم اشاعه در هتل لوته مسکو افزود: ايران در بين تمامي کشورها، بيشترين بازرسي‌ها را داشته است و به رغم کارشکني‌هاي آمريکا به تمامي تعهدات خود در توافق هسته‌اي عمل کرده است.وي ادامه داد: وضعيت پيرامون برجام، توافقي که همه فکر مي‌کردند يک پيشرفت بزرگ بود امروز در شرايطي است که وجهه پنجم عضو دائمي شوراي امنيت را مخدوش کرده است چرا که ما خواهان حفظ اين توافق هستيم حال آنکه آمريکا راه خود را مي‌رود.لاوروف اظهار داشت: براي حفظ توافق هسته‌اي همه مسوليتها بايد بين تمام اعضاي اين توافق تقسيم شود.


 مرکل: اروپا هنور نمي‌داند چه واکنشي به اقدام برجامي ايران نشان دهد 

نيويورک تايمز :
صدر اعظم آلمان گفت که اروپا هنوز نمي‌داند چه واکنشي بايد به آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامي ايران نشان دهد.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه نيويورک تايمز، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در واکنش به آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامي ايران گفت: اروپا هنوز تصميم نگرفته است که چگونه به تصميم ايران مبني بر از سر گيري غني‌سازي اورانيوم که مطابق برجام محدود شده بود، واکنش نشان بدهد اما هر قدمي که تهران بر مي‌دارد، اوضاع را سخت‌تر مي‌کند.اين اظهارات مرکل در پي اين مطرح مي‌شود که کشورمان روز چهارشنبه چهارمين گام خود براي کاهش تعهدات برجامي‌اش با گازدهي به 1044 سانتريفيوژ را آغاز کرد.


 روسيه: بدون مشارکت ايران خاورميانه امنيت ندارد 

 ايرنا: سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه اعلام کرد: رويکرد آمريکا در رويارويي با ايران مخرب و کوته‌بينانه است.به گزارش ايرنا ، «ماريا زاخارووا» در کنفرانس خبري در مسکو با بيان اين مطلب اظهار داشت: اگر آمريکا کارشکني در توافق هسته‌اي را متوقف مي‌کرد ايراني‌ها گام چهارم را برنمي‌داشتند.وي افزود: بدون مشارکت ايران بنا نهادن ساختار پايدار امنيتي در خاورميانه و تثبيت اوضاع در سوريه، عراق و افغانستان ممکن نيست.«حسن روحاني» رئيس جمهوري اسلامي ايران از آغاز گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌اي ايران خبر داد.روحاني افزود: گام چهارم ما هم مثل سه‌گام ديگر قابل بازگشت است. هر زماني ‌آنها به تعهدات کامل خودشان برگشتند ما هم به تعهدات کامل خود بر ميگرديم.معيار را اول ژانويه 2017گذاشتيم و گفتيم آنها برگردند به اول ژانويه2017 ما هم به اول ژانويه 2017 برمي‌گرديم.


 راي قاطع سازمان ملل به قطعنامه محکوميت تحريم آمريکا عليه کوبا 

 مجمع عمومي سازمان ملل قاطعانه و با 187 راي مثبت، تداوم تحريم اقتصادي آمريکا عليه کوبا براي بيست‌وهشتمين سال متوالي را محکوم و ادعاهاي آمريکا درباره نقض حقوق بشر در اين کشور را رد کرد.به گزارش ايسنا، به نوشته پايگاه فاکس نيوز، در راي‌گيري بر سر اين قطعنامه، محکوميت تحريم اقتصادي آمريکا عليه کوبا 187 راي مثبت در برابر تنها سه راي منفي انداخته شد و سه راي منفي مذکور هم از جانب آمريکا، اسرائيل و برزيل ثبت شد که موضوع تازه آن راي منفي برزيل عليه کوبا و به نفع آمريکا بود که براي نخستين بار از سوي اين کشور صورت گرفت.

در اين راي‌گيري دو کشور کلمبيا و اوکراين نيز راي ممتنع انداختند.مجمع عمومي سازمان ملل با اين راي خود به درخواست آمريکا براي آنچه که محکوميت تداوم نقض حقوق بشر در کوبا خوانده نيز بي اعتنايي کرد.


 ادعاي پنتاگون: درآمد نفت سوريه به آمريکا نمي‌رود 

 وزارت دفاع آمريکا( پنتاگون) مدعي شده است که درآمد حاصل از استخراج و فروش نفت سوريه قرار نيست به ايالات متحده برود بلکه به کُردها و متحدان آن‌ها در شمال‌شرق سوريه تعلق مي‌گيرد.

به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، «جاناتان هافمن» سخنگوي وزارت دفاع آمريکا، طي کنفرانسي خبري مدعي شد، درآمد ميدان‌هاي نفتي در شمال شرق سوريه به ايالات متحده تعلق نمي‌گيرد بلکه به «نيروهاي دمکراتيک سوريه» مي‌رسد.

اين سخنگو گفت: «درآمد به آمريکا نمي‌رود، مي‌رسد به نيروهاي دمکراتيک سوريه.»وي در عين حال تاکيد کرد: «هدف اين است که نيروهاي دمکراتيک سوريه توانايي آن را پيدا کنند که در جريان کارزار نظامي عليه داعش بر نيروي خود بيافزايند.»هافمن افزود: «اين موضوع جلوي داعش را، براي اين‌که صاحب درآمد ناشي از نفت سوريه شود، مي‌گيرد و به کُردها و نيروهاي دمکراتيک اجازه مي‌دهد کنترل آن را نيز در دست داشته باشند.»


 يك نكته از هزاران 

 روش‌هاي اجتنابي سنتي و گسترش معضلات اجتماعي

نسبت به برخي از مسائل به‌عنوان معضل در کشور ما هنوز ديدگاهي سنتي وجود دارد؛ ديدگاهي عرفي شده و ناشي از فرهنگي که يا نمي‌خواهد يا نمي‌تواند خود را به روز کند.

يکي از اين مسائل مهم اعتياد است؛ اعتياد در اغلب خانواده‌هاي ايراني ديده مي‌شود، تقريبا اگر نخواهيم بگوئيم همه، اما در اکثر خانواده‌هاي ما، مواد مخدر چه به صورت اعتياد و دائمي و يا به صورت تفريحي مصرف مي‌شود.

برخي از خانواده‌ها به‌خصوص در شهرهاي مختلف ديگر، در مراسم و عزا و عروسي خود حتما در کنار ديگر موارد پذيرايي از سيگار هم استفاده کنند، که البته اينک در بيشتر مراسم ها جاي خود را به قليان داده است.

سيگار و قليان، عادي شده‌ترين موادمخدري هستند که در جامعه ما از سوي هر طبقه و قشري مصرف مي‌شوند؛ برخي مديران در رده‌هاي مختلف در جلسات خود حتما از قليان استفاده مي‌کنند؛ چنين است که مثلا مجلس اين طرح را روي ميز مي‌گذارد که قهوه‌خانه‌ها خصوصي شوند تا راحت و بدون مزاحمت اماکن بتوانند قليان سرو کنند!

در واقع سيگار و قليان و مصرف آن‌ها چنان عادي شده که جزو مواد مخدر شناخته نمي‌شوند. اما هر دوي اين‌ها يا پيش‌زمينه ويا فرآيند اعتياد به موادمخدر هستند. يکي از سيگار به «سيگاري» مي‌رسد و ديگري از قليان به «پايپ» و البته که چنين تکاملي تعجب هم ندارد.

اما چرا جامعه، از دکه‌هاي روزنامه-ببخشيد اکنون بيشتر سيگارفروشي- تا مديران و مسئولان مختلف در مورد سيگار وقليان چندان واکنشي نشان نمي‌دهند؟ کارهم که بالا مي‌گيرد و سن اعتياد پائين و آمار آن بالا مي‌رود، معمولا سعي مي‌شود آمار پنهان شده يا کمتر از آن‌چه هست نشان داده شود؟ آيا چنين رفتاري، اجتنابي است؟ آيا چنين رفتاري به خاطر جلوگيري از سياه‌نمايي است و سپس رفتن براي يافتن يک راهکار جدي براي حل کردن اين معضل؟ علت چنين رفتارهايي هر چه که هست، با تمام تلاشي که انجام مي‌شود، نمي‌تواند صورت مسئله را پاک کند: برخي از دانش‌آموزان مدارس گرفته تا دانشجويان دانشگاه‌ها به نوعي معتاد به مواد مخدرند. سن مصرف مواد مخدر به 13 سال رسيده است. اين نوجوانان بدون هيچ واهمه‌اي از نحوه مصرف مواد خود فيلم‌ها و عکس‌هايي در فضاهاي مجازي به اشتراک مي‌گذارند.

بر اساس آمار و مطالعات يک پژوهشگر پژوهشکده مطالعات فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم ، از هر پنج دانشجو، يک نفر معتاد است، سيگار مي‌کشد و الکل مصرف مي‌کند.

بر اساس آمار پليس مبارزه با مواد مخدرحدود 2 ميليون و 800 هزار نفر ايراني معتادند.

معاون اطلاعات و عمليات پليس مبارزه با مواد مخدر ناجا هم گفته است:«اگر به‌طور ميانگين هر خانواده ايراني 4 نفر عضو داشته باشد، متوجه مي‌شويم که بيش از 10 ميليون ايراني با معضل اعتياد به موادمخدر درگير هستند.»

خوب فکر کنم ديگر بيش از اين جلو نرويم بهتر است چرا که هر چه به مسئولاني که به‌طور مستقيم با اين معضل ارتباط دارند، نزديک‌تر مي‌شويم، آمار معتادان بالاتر مي‌رود!

اما چرا در ابتدا سخن را با تفکر سنتي شروع کرديم؟ در رابطه با مصرف مواد به هر شکلي دو نوع تفکر سنتي حاکم است؛ يکي تفکر برخي مردم جامعه که در مهماني‌ها و دورهمي‌هاي خود از مواد به هر شکلي استفاده مي‌کنند و فرزندان نيز شاهد اين اتفاقت هستند. نوع ديگر تفکر سنتي، پنهان کردن آمار معتادان، کم نشان دادن آن، و گاهي حتي انکار آن است؛ گويي که با چشم بستن و به بايگاني راندن آمار و ارقام، مي‌توان اين مسائل را حل کرد.

اما تا به امروز ماجراي مشکلات اجتماعي ما با نديدن، با انکار، با پنهان کردن نه تنها حل نشده، بلکه ابعاد وسيع‌تر و فاجعه‌بارتري به خود گرفته است. نوع جديد از مديريت در جهان وجود دارد که معتقد است بايد وجود مشکل را پذيرفت و آن‌گاه با کمک مردم و مسئولان مختلف به بررسي و حل آن پرداخت، خوب است گاهي به روش‌هاي نوين مديريتي و کشورداري هم نيم‌نگاهي بيندازيم.


 خبــــر 

 آژانس انتقال گاز UF6 به تاسيسات فردو را تاييد کرد

سخنگوي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي گفت که آژانس انتقال گاز UF6 به تاسيسات فردو را تاييد کرده است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري شينهوا، آژانس بين‌المللي انرژي اتمي تاييد کرد که ايران گاز هگزافلورايد اورانيوم(UF6) را به تاسيسات غني‌سازي سوخت فردو انتقال داده است.يک سخنگوي آژانس انرژي اتمي گفت: آژانس، انتقال يک سيلندر UF6 طبيعي را از تاسيسات غني‌سازي سوخت در نطنز به FFEP (مجتمع فردو) و اتصال آن به FFEP را براي آماده سازي رساندن UF6 به دو زنجيره سانتريفيوژهاي IR-1، راستي آزمايي کرده است.

واکنش آمريکا به ساقط شدن پهپاد متجاوز به حريم هوايي ايران

فرماندهي مرکزي ارتش آمريکا در پي ساقط شدن يک فروند پهپاد متجاوز به حريم هوايي ايران از سوي پدافند هوايي ارتش، اعلام کرد که اين پرنده متعلق به ايالات متحده نبوده است.

به گزارش ايرنا ، فرماندهي مرکزي ارتش آمريکا (سنتکام) در پيامي در صفحه رسمي توئيتر خود نوشت: گزارش‌هاي مبني بر ساقط شدن يک پهپاد آمريکايي نادرست است. اگر يک سامانه هوايي ناشناس در حوزه استحفاظي سنتکام ساقط شده، مربوط به منابع وزارت دفاع آمريکا نبوده است.

اين اطلاعيه سنتکام در حالي است که ارتش جمهوري اسلامي ايران اعلام کرد که سامانه پدافند هوايي ارتش يک پهپاد ناشناس را در ماهشهر ساقط کرده است.

ترامپ 2 ميليون دلار جريمه مالي شد

دادگاهي در آمريکا ترامپ را به سوءاستفاده از کمک‌هاي خيريه در اهداف سياسي و تبليغاتي خود متهم کرد.

به گزارش مهر به نقل از فاکس نيوز، قاضي دادگاهي در نيويورک ترامپ را محکوم به پرداخت 2 ميليون دلار جريمه مالي کرده است.

اين حکم به دليل استفاده نادرست کمک‌هاي خيريه بنياد ترامپ در رقابت‌هاي انتخاباتي و اهداف سياسي دونالد ترامپ صادر شده است.

براساس اتهام مطرح شده از سوي دادگاه نيويورک، ترامپ و فرزندانش در سال 2016 با سوء استفاده از بنياد ترامپ، اعتبارات اين خيريه را در کارزار انتخاباتي خود مورد استفاده قرار داده بودند.

با توجه به اين که بنيادهاي خيريه در آمريکا از پرداخت ماليات معاف هستند، گفته شده برخي فعاليت‌هاي ترامپ در پوشش بنياد خيريه خود انجام شده است.

وزارت خارجه روسيه:

مسکو براي ايجاد منطقه عاري از سلاح در خاورميانه تلاش مي‌کند

وزارت خارجه روسيه تأکيد کرد که مسکو خواستار ايجاد منطقه عاري از سلاح کشتار جمعي در منطقه خاور ميانه است.

به گزارش ايلنا به نقل از روسيا اليوم، «سرگئي ريابکوف» وزير امور خارجه روسيه در يک کنفرانس مطبوعاتي درباره عدم انتشار سلاح هسته‌اي در مسکو گفت: «ما پيشروي حقيقي در موضوع ايجاد منطقه عاري از سلاح هسته‌اي يا هر سلاح کشتار جمعي در منطقه خاورميانه را بسيار مهم مي‌دانيم». ريابکوف تمام نمايندگان تمام طرف‌هاي مرتبط را به مشارکت در کنفرانسي با همين موضوع که قرار است در روزهاي 18 تا 22 نوامبر در نيويورک برگزار شود، فرا خواند.

انفجار بغداد را به لرزه درآورد

انفجار شديدي بغداد پايتخت عراق را بامداد روز جمعه به لرزه در آورد.به گزارش ايرنا انفجار همزمان با ادامه حضور صدها تن از معترضان در ميدان تحرير بغداد در چهاردهمين روز از دور دوم اعتراضات يک ماه اخير صورت گرفته است.هر چند طي سه روز گذشته حضور معترضان به شکل قابل توجهي روند نزولي گرفته است.


 خوزستان؛ ثروتمند و به همان اندازه دردمند! 

 
نمي‌توان بر معضلات استان پهناور و زرخيز خوزستان، به اين راحتي‌ها چشم بست؛ حتي اگر بتوان از اين همه معضلي که شهروندان اين استان را احاطه کرده، روي برگرداند، اما اين معضلات هستند و از پشت چشم‌هاي بسته هم به ذهن هرکسي نفوذ مي‌کنند.اما در اين مقال تنها مي‌خواهيم به يکي از معضلات مهم اين استان اشاره کنيم، مشکلي که با شروع فصل مدرسه، آغاز مي‌شود و تا پايان آن ادامه دارد؛ مشکل سرويس مدارس حداقلي اين استان؛ سرويس، نامي است که در اين استان بر نيسان‌بار، تراکتور و کاميون‌هاي حمل بار نهاده‌اند، که از لطف و مرحمت و البته در کمال ناامني دانش‌آموزان را اغلب به مدرسه و گاهي راهي ديار باقي مي‌کنند و اين روند تقريبا مدام در حال تکرار است و با شروع مدارس چندين خبر از اين دست دل همه ما را به درد آورده است. اما مسئله قابل تامل اين است، که شايد وجود چنين وسيله‌هاي حمل‌ونقلي در کنار مدارس کپري و مدارس معمولي اما ناايمن از لحاظ وسايل گرمايشي و ...، کاملا طبيعي است، هر مشکلي در اين استان، زنجيره‌وار به مشکل پيش و بعد از خود متصل است.

در مورد اين سرويس‌هاي غيراستاندارد و غيرمعمول مديرکل انجمن اوليا و مربيان وزارت آموزش و پرورش مي‌گويد:«طبق آيين‌نامه حمل و نقل دانش‌آموزان مصوبه هيأت دولت سه وزارتخانه کشور، راه و شهرسازي و آموزش‌وپرورش متولي اصلي حمل‌و‌نقل دانش‌آموزان هستند که وزارت آموزش‌وپرورش به نيابت از اوليا و به‌عنوان عامل اجرايي و واسطه فرآيند‌ها فعاليت مي‌کند.»سه وزارت خانه متولي امر سرويس دانش‌آموزان هستند و هنوز اين دانش‌آموزان در بهترين حالت با نيسان‌بار و کاميون و تراکتور جابه‌جا مي‌شوند.


 اردوغان:
 ترکيه تا زماني که ديگر کشورها سوريه را ترک نکنند نمي‌رود 

 
رئيس جمهور ترکيه در سخناني گفت تا زماني که ديگر کشورها خاک سوريه را ترک نکنند اين کشور نيز از سوريه نخواهد رفت.به گزارش فارس، «رجب طيب اردوغان» رئيس جمهور ترکيه در سخناني از ادامه عمليات ارتش ترکيه در شمال سوريه خبر داد.به گزارش پايگاه خبري EHAنيوز ترکيه،‌ اردوغان در ادامه سخنان خود اضافه کرد: «عمليات چشمه صلح قطعا ادامه خواهد يافت و اين عمليات تا زماني که آخرين تروريست منطقه را ترک نکند پايان نمي‌يابد.»رئيس جمهور ترکيه در ادامه سخنانش گفت: «به علاوه تا زماني که ديگر کشورها سوريه را ترک نکنند ما نيز اين کشور را ترک نخواهيم کرد.»رئيس جمهور ترکيه نيز گفته بود که آمريکا و روسيه همچنان به تعهدات خود براي خارج کردن تروريست‌ها از مناطق مرزي سوريه با ترکيه عمل نکرده‌اند.ارتش ترکيه به همراه تروريست‌هاي موسوم به «ارتش آزاد» سوريه از هفده مهر ماه عمليات نظامي خود را در شمال سوريه و با هدف دور کردن خطر شبه‌نظاميان کرد سوريه آغاز کردند.


 گزارش سازمان ملل: اردن، ترکيه و امارات تحريم تسليحاتي ليبي را نقض کرده‌اند 

 يک گزارش محرمانه سازمان ملل نشان مي‌دهد که اردن، ترکيه و امارات قطعنامه اين سازمان در خصوص تحريم تسليحاتي ليبي را نقض کرده‌اند.

به گزارش فارس، گروهي از کارشناسان سازمان ملل در گزارشي محرمانه اعلام کرده‌اند که اردن، ترکيه و امارات تحريم تسليحاتي ليبي که سازمان ملل از سال 2011 آن را تصويب کرده است، نقض کرده‌اند.در اين گزارش آمده است که طرف‌هاي ليبيايي سلاح، تجهيزات نظامي و حمايت فني دريافت کرده‌اند که نقض تحريم تسليحاتي است.در اين گزارش اشاره شده است که سه کشور به صورت عادي و حتي به طور آشکارا سلاح در اختيار طرف‌هاي ليبيايي قرار داده‌اند.


 پامپئو: ناتو نياز به تغيير دارد 

 وزير امور خارجه آمريکا که به مناسبت سي‌امين سالگرد فروريزي ديوار برلين، به ديدار صدر اعظم آلمان در پايتخت اين کشور رفته در يک سخنراني، روسيه را متهم به "قتل مخالفان سياسي خود" و چين را متهم به در پيش گرفتن "تاکتيک‌هاي وحشتناکي که مردم آلمان شرقي سابق با آنها آشنا هستند" کرد.

به گزارش ايسنا، به نوشته خبرگزاري رويترز، مايک پامپئو، وزير امور خارجه آمريکا عنوان کرد: ائتلاف نظامي ناتو بايد رشد يافته و تغيير کند در غير اين صورت با خطر منسوخ شدن روبرو مي‌شود.وزير خارجه آمريکا در ادامه اين اظهاراتش مدعي شد، "کشورهاي آزاد با کشورهاي غير آزاد رقابتي بر سر ارزش‌ها دارند".


 خبر 

 دستور روحاني براي بسيج تمامي امکانات جهت امدادرساني به مناطق زلزله زده آذربايجان شرقي

رئيس جمهوري پس از اخذ گزارش استاندار آذربايجان شرقي دستوراتي درباره امدادرساني به مناطق زلزله زده صادر کرد.

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني رئيس جمهوري در پي وقوع زلزله در آذربايجان شرقي طي تماسي تلفني با استاندار اين استان در جريان ابعاد حادثه، ميزان خسارات وارده و وضعيت مصدومان قرار گرفت .

رئيس جمهور در اين تماس تلفني در خصوص امداد رساني موثر و سريع به مناطق زلزله زده و آسيب ديدگان از اين حادثه و رفع نيازهاي فوري و ضروري زلزله زدگان دستورات لازم را صادر و بر آماده سازي همه امکانات از سوي دستگاه هاي مختلف در جهت تسريع در ارائه خدمات و امداد به حادثه ديدگان و مصدومان تاکيد کرد.

زلزله 6 استان را لرزاند

5 کشته و 346 مصدوم در مناطق زلزله زده

زمين لرزه شديدي به قدرت 5.9 ريشتر در حوالي شهر ترک از توابع ميانه، استانهاي آذربايجان شرقي، اردبيل و گيلان، زنجان، اذربايجان غربي و قزوين را لرزاند.به گزارش مهر، مرکز لرزه‌نگاري کشور مرکز اين زلزله 5.9 ريشتري را که ساعت 2:17 بعد از نيمه شب پنجشنبه رخ داد حوالي ترک در استان آذربايجان شرقي و در عمق دو کيلومتري زمين اعلام کرد.

اين زلزله به قدري شديد بود که بيشتر از 10 ثانيه طول کشيد و باعث ترس و وحشت مردم در استانهاي آذربايجان شرقي، گيلان و اردبيل شد. اين زمين لرزه در استانهاي آذربايجان غربي و زنجان و قزوين هم احساس شد. محل دقيق اين زلزله 19 کيلومتري شهر ترک، 22 کيلومتري شهر سراب و 29 کيلومتري ترکمنچاي در آذربايان شرقي بوده است.

چين خواهان توقف سياست «فشار حداکثري» آمريکا عليه ايران شد

نماينده چين در امور خاورميانه، وضعيت متنشنج اين منطقه را نتيجه خروج‌ آمريکا از توافق هسته‌اي دانسته و خواستار متوقف کردن سياست‌هاي يک‌جانبه اين کشور در برابر ايران شد.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه المنار، ژاي جون، نماينده ويژه چين در امور خاورميانه گفت که آمريکا بايد سياست يک‌جانبه تحريم‌هايش عليه ايران را متوقف کند.اين ديپلمات همچنين گفت: چين باور دارد که آمريکا بايد اين روش‌ها، سياست‌هاي يک‌جانبه و فشار حداکثري بر ايران را متوقف کند چراکه اين تنها راه بازگشت به راه اصلي و صحيح براي حل مشکل است.

ترکيه از دوشنبه اعضاي داعش را به کشورهايشان بازمي‌گرداند

وزير کشور ترکيه اعلام کرد که آنکارا از روز دوشنبه عمليات بازگرداندن نيروهاي داعشي به کشورهاي اصلي‌شان را آغاز مي‌کند.به گزارش ايسنا، به نقل از الميادين، سليمان صويلو، وزير کشور ترکيه اعلام کرد که عمليات استرداد نيروهاي داعشي بازداشت شده به کشورهاي اصلي‌شان از روز دوشنبه آغاز مي‌شود.


 کارشناس هواشناسي خبر داد؛
 افزايش غلظت آلاينده‌ها در شهرهاي پرجمعيت 

 کارشناس سازمان هواشناسي، گفت: با توجه به سکون نسبي هوا در نيمه شمالي کشور شرايط براي افزايش غلظت آلاينده‌ها در شهرهاي پرجمعيت فراهم است.به گزارش مهر، مرتضي ضرابي گفت: با توجه به سکون نسبي هوا در نيمه شمالي کشور شرايط براي افزايش غلظت آلاينده‌ها در شهرهاي پرجمعيت و صنعتي مانند کرج، تهران، اراک، اصفهان و تبريز فراهم است. به بيماران قلبي و ريوي، کودکان، سالمندان و همچنين بانوان باردار توصيه مي‌کنيم از ترددهاي غيرضروري در اين شهرها خودداري کنند.


 بزرگداشت دستاورد ادبي و هنري ژان کلود کرير در تهران 


 کارزار انتخاباتي رهبران حزب سبز براي انتخابات پارلماني انگلستان 


 سرمقاله 

تکرار متناوف حوادث طبيعي و لزوم مراجعه به موارد کارشناسي شده

آذر فخري 

در چندسال اخير با فرارسيدن فصول سرد سال، زلزله هم همراه سرما و بارش و سيلاب، وارد سرزمين ما مي‌شود؛ موردي که به دليل تکرار شدنش براي چندمين بار، به نظر مي‌رسد بايد توجه مسئولان ذيربط را پيش از اين به خود جلب مي‌کرد و حداقل از معاونان و کارشناسان دستگاه متبوع خويش مي‌خواستند که علت تداوم و تناوب اين حوادث را که اغلب هم موجب خسارت‌هاي مالي و جاني دردناک مي‌شوند، در بستري علمي بررسي کرده و با توجه به نتايج به دست آمده حداقل براي جلوگيري از حوادث تلخ، تدابيري انديشيده مي‌شد. يکي از مهم‌ترين اين تدابير با توجه نوع خسرات جاني که گزارش شده، عدم آموزش درست مردم براي مواجهه با زلزله است، اغلب افرادي که آسيب ديده‌اند به خاطر ترس و هول شدگي براي فرار از خانه بوده است؛ يعني سقوط از پله‌ها، برخورد کردن به اشياي منزل و نيز برخورد و تصادم با اشياء در فضاي باز. لازم است اکنون که تعداد حوادث طبيعي رو به ازدياد است، آموزش عموم مردم و نه فقط سالي يک بار در مدارس، بسيار جدي گرفته شود.

تعداد زلزله‌ها در فصول سردسال در کشور ما بيشتر شده است، هر چند خوشبختانه بسياري از آن‌ها شدت چنداني ندارند، اما به هرحال نگران کننده‌اند و جاي بررسي و تامل دارند.

برخي پژوهش‌ها علت وقوع زلزله در فصول سرد را ناشي از انقباض و انبساط صفحات زمين مي‌دانند، برخي کارشناسان، استفاده بيش از حد از سفره‌هاي آبي زيرزميني و خشکسالي را علت اصلي بروز زلزله مي‌دانند. نظريه‌اي هم که چندي پيش توسط Physorg طي مقاله‌اي منتشر کرد، معتقد است که زلزله اخير ژاپن باعث شد محور زمين حدود يک و نيم سانتي‌متر جابه‌جا شود. براساس اين نظريه، همين تغيير کوچک در موقعيت زمين مي‌تواند آب و هواي زمين را تغيير دهد و بر روي برخي تغييرات طبيعي مانند حرکت‌هاي قاره‌اي، آتشفشان‌ها، گردش‌هاي اقيانوسي، زاويه شيب زمين، ستاره‌هاي دنباله‌دار و سنگ‌هاي آسماني تاثير بگذارد و موجب تغييرات اقليمي شديدي شود که معمولا بر صفحات تکتونيکي زمين اثر مي‌گذارند. به همين دليل برخي کارشناسان معتقدند بين وقوع زلزله‌هاي اخير و پديده جابه‌جايي محور زمين ارتباط معناداري وجود دارد.

اين‌ها را گفتيم که بگوئيم در تمام دنيا، کارشناسان در پي يافتن علل وقوع زمين‌لزره‌ها و ديگر حوادث طبيعي هستند و گزارش‌ها و مقاله‌هاي فراواني در اين زمينه در فضاي مجازي وجود دارد که با يک جست‌وجوي ساده در دسترس همگان قرار مي‌گيرد. بر اين اساس احتمالا يکي از بديهي‌ترين انتظاراتي که از ستاد بحران و برنامه‌ريزان اين ستاد و نيز برنامه‌ريزان کلان کشوري وجود دارد اين است که با کنجکاوي، تکرار متناوب چنين حوادثي را مورد بررسي قرار دهند و با مآل‌انديشي با مسائلي که ارتباط مستقيم با امنيت جاني مردم دارند، برخورد کنند. طبيعي است که براي داشتن هر برنامه‌اي در هر زمينه‌اي به اطلاعات در آن زمينه نيازمنديم و خوش‌بختانه هنوز در عصر انفجار اطلاعات به سر مي‌بريم و مي‌توان از کارشناسان و برنامه‌ريزان انتظار داشت که با توجه به اطلاعات مفيدي که در مورد پژوهش‌هاي زمين‌شناختي وجود دارد، به مسئولان ذيربط ياري رسانند.

a.f.far99@gmail.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي