جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/08/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 6250

از سوي شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارائه شد؛
توضيحاتي درباره جذب دانشجوي تحصيلات تکميلي در دانشگاه پيام‌نور

برگزاري آزمون در آذرماه؛
آغاز ثبت نام آزمون پيش کارورزي و علوم پايه پزشکي و دندانپزشکي

طي اطلاعيه‌اي اعلام شد؛
ادامه ثبت‌نام آزمون دستيار تكميلي تخصصي«فلوشيپ» دندانپزشكي تا 21 آبان ماه

به منظور بازديد و بهره‌برداري از طرح‌هاي عمراني دانشگاهي؛
وزير علوم به استان قم سفر مي‌کند


خبر


علمي


ميز خبر


 از سوي شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارائه شد؛
 توضيحاتي درباره جذب دانشجوي تحصيلات تکميلي در دانشگاه پيام‌نور 

 توضيحات تکميلي درخصوص جذب دانشجوي تحصيلات تکميلي در دانشگاه پيام نور از سوي شوراي عالي انقلاب فرهنگي به نقل از رئيس ستاد راهبري اجراي نقشه جامع علمي کشور منتشر شد.به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني شوراي عالي انقلاب فرهنگي، پيرو بررسي موضوع آمايش آموزش عالي در دانشگاه پيام نور در يکصد و بيست و سومين جلسه ستاد راهبري اجراي نقشه جامع علمي کشور، از سوي مرکز خبر شوراي عالي انقلاب فرهنگي به نقل از رئيس ستاد راهبري اجراي نقشه جامع علمي کشور اعلام شد که رويه‌هاي جاري دانشگاه پيام نور به قوت خود باقي است تا اصلاح اساسنامه اين دانشگاه صورت گيرد.به گزارش ايسنا، دکتر عاملي، دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي در يکصد و بيست و سومين جلسه ستاد راهبري اجراي نقشه جامع علمي کشور که برگزار شد، پس از ارائه گزارش رئيس دانشگاه پيام نور از فعاليت‌هاي اين دانشگاه، اظهار کرد که دانشگاه پيام نور در حال حاضر نزديک به 3800 عضو هيأت‌علمي و 430 هزار دانشجو دارد و يکي از دانشگاه‌هاي معتبر و توانمند کشور است و تغيير در اساسنامه يا تقسيم‌بندي مناطق اين دانشگاه به هيچ‌وجه نبايد منجر به سست کردن برنامه‌ها و عملکرد اين دانشگاه شود. لذا تغييرات اساسنامه‌اي که توسط دانشگاه پيام نور انجام شده است تا زماني که در جلسات شوراي عالي انقلاب فرهنگي به تصويب نرسد، پذيرفته نمي‌شود. از اين‌رو تنها اساسنامه گذشته دانشگاه پيام نور که مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي است را، به رسميت مي‌شناسيم.

دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي خاطرنشان کرد:‌ ماهيت فعاليت دانشگاه پيام نور فعاليت به‌عنوان يک دانشگاه الکترونيک بوده است و مطابق اساسنامه آن، نمي‌تواند در مقطع تحصيلات تکميلي اقدام به پذيرش دانشجو کند و اگر پيشنهادي براي تغيير در فعاليت يا بندهاي اساسنامه اين دانشگاه وجود دارد، بايستي به دبيرخانه ستاد راهبري نقشه جامع علمي کشور ارائه شود تا از مسير جلسات شوراي عالي انقلاب فرهنگي به تصويب برسد.


 برگزاري آزمون در آذرماه؛
 آغاز ثبت نام آزمون پيش کارورزي و علوم پايه پزشکي و دندانپزشکي 

 آزمون پيش کارورزي الکترونيک (ميان دوره) و علوم پايه پزشکي و دندانپزشکي هفتم آذرماه 98 برگزار مي‌شود و داوطلبان تا 27 آبان فرصت دارند نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

به گزارش مهر، آزمون پيش کارورزي الکترونيک (ميان دوره) و علوم پايه پزشکي و دندانپزشکي پنجشنبه 7 آذر 98 برگزارمي‌شود.

ثبت نام متقاضيان شرکت در آزمون الکترونيک ميان دوره پيش کارورزي و علوم پايه از 14 آبان آغاز شده و تا 27 آبان ادامه دارد.

داوطلبان تحصيل کرده در خارج از کشور که در مرکز خدمات آموزشي تشکيل پرونده داده اند، قبل از ثبت نام از طريق سايتhttp://epay.sanjeshp.ir بايد مبلغ يک ميليون و 500 هزار ريال (150 هزار تومان) به صورت اينترنتي به عنوان هزينه ثبت نام پرداخت کنند.

اين گروه از داوطلبان بايد با در دست داشتن پرينت پرداخت هزينه و به همراه داشتن يک قطعه عکس و کارت ملي به مراکز قطب برگزار کننده آزمون‌هاي علوم پايه و پيش‌کارورزي تا ساعت 16 روز دوشنبه 27 آبان مراجعه و نسبت به ثبت نام در آزمون مذکور اقدام کنند.

داوطلبان تحصيل کرده در خارج از کشور بايد توجه داشته باشند که پرداخت وجه ثبت نام، به منزله ثبت نام در آزمون نيست و بايد براي تکميل فرآيند ثبت نام به مراکز قطب برگزار کننده آزمون مراجعه کنند.

اين داوطلبان قبل از واريز وجه ثبت نام از مراکز قطب برگزار کننده آزمون در خصوص برگزاري آزمون براي داوطلبان خارج از کشور استعلام کنند.

داوطلبان تحصيل کرده در داخل کشور نيز جهت ثبت نام تا ساعت 16 روز دوشنبه 27 آبان 98 فرصت دارند به دانشگاه محل تحصيل خود در حوزه مراکز برگزار کننده آزمون هاي جامع علوم پايه و پيش کارورزي ميان دوره مراجعه و يا با معرفي دانشگاه به نزديکترين مرکز قطب برگزار کننده آزمون مراجعه کنند.


 طي اطلاعيه‌اي اعلام شد؛
 ادامه ثبت‌نام آزمون دستيار تكميلي تخصصي«فلوشيپ» دندانپزشكي تا 21 آبان ماه  

 ثبت نام اينترنتي آزمون پذيرش دستيار تكميلي تخصصي «فلوشيپ» دندانپزشكي سال تحصيلي99-1398 تا 21 آبان ماه 98 ادامه دارد.به گزارش دانشجو، پذيرفته شدگان آزمون پذيرش دستيار تکميلي تخصصي «فلوشيپ» دندانپزشکي سال تحصيلي 99-1398 دانشگاه علوم پزشکي و خدمات درماني دانشگاه تهران تا 21 آبان ماه 98 فرصت دارند جهت تکميل فرم‌ها و مدارک ثبت نا‌مي خود با وارد کردن کد ملي خود به عنوان کد کاربري و شماره شناسنامه به عنوان رمز عبور به نشاني سايتsipad. tums.ac.ir مراجعه و نسبت به ا‌سکن مدارک و ثبت نام اينترنتي اقدام کنند.

مدارک مورد نياز جهت ثبت نام اينترنت

اسکن شناسنامه تمام صفحات، کارت ملي و عکس3*4 ، اسکن گواهي مبني بر داشتن دانشنامه تخصصي«بورد»، اسکن گواهي دال بر اتمام تعهدات قانوني، اسکن نامه محل استخدام مبني بر موافقت بدون قيد و شرط با ادامه تحصيل، اسکن کارت پايان يا معافيت از خدمت نظام وظيفه براي آقايان به صورت کارت هوشمند يا گواهي تعويض از مراکز پليس + 10، اسکن حکم ماموريت آموزشي يا مرخصي بدون حقوق براي پذيرفته شدگاني که در استخدام رسمي، پيماني وزراتخانه‌ها، سازمان‌ها ونهاد‌ها هستند، تصوير پروانه دائم، پرداخت شهريه به صورت اينترنتي از طريق سايت ثبت نامي لازم است.


 به منظور بازديد و بهره‌برداري از طرح‌هاي عمراني دانشگاهي؛
 وزير علوم به استان قم سفر مي‌کند 

 وزير علوم، تحقيقات و فناوري، امروز(شنبه) به منظور بازديد، ديدار با دانشگاهيان و بهره‌برداري از طرح‌هاي عمراني دانشگاهي، به استان قم سفر مي‌کند.به گزارش وزارت علوم، از جمله برنامه هاي وزير علوم در اين سفر يک روزه بازديد از دانشگاه حضرت معصومه(ع)، آغاز عمليات عمراني مجتمع رفاهي خواهران، محوطه‌سازي و افتتاح خوابگاه متاهلي اين دانشگاه است.

نشست با اعضاي شورا و هيئت مميزه دانشگاه حضرت معصومه (ع)، نشست با روساي دانشگاه‌هاي مهم استان، شرکت در جلسه هيئت امناي دانشگاه قم و دانشگاه‌هاي وابسته و همچنين بازديد از دانشگاه صنعتي قم از ديگر برنامه‌هاي غلامي در سفر به اين استان به شمار مي‌رود.


 خبر 

 رييس دانشگاه تبريز:

کلاس‌هاي آموزشي دانشگاه تبريز امروز داير است

رييس دانشگاه تبريز با تاکيد بر اينکه متحمل خسارتي ناشي از زلزله نشديم، گفت: کلاس‌هاي آموزشي تمام واحدهاي اين دانشگاه امروز شنبه داير است.

دکتر ميررضا مجيدي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب اظهار کرد: خوشبختانه در اثر زلزله اتفاقي در هيچ کدام از واحدهاي دانشگاه تبريز نيفتاده است و خسارتي را متحمل نشديم.

وي تصريح کرد:بر اثر زلزله کمي ساختمان‌هاي خوابگاه‌ها و واحدهاي دانشگاه تبريز دچار لرزش شدند اما هيچ خسارتي به اين مراکز وارد نشده است.

رييس دانشگاه تبريز خاطر نشان کرد: تمامي کلاس‌هاي درسي دانشگاه تبريز امروز شنبه طبق معمول برگزار مي‌شود و غيبتي در اين زمينه موجه نيست.

معاون اداري و مالي وزارت علوم:

نياز به جذب 2 هزار و 600 نفر در آزمايشگاه‌ها و کارگاه‌هاي دانشگاهي

معاون اداري، مالي مديريت منابع مالي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گفت: دو هزار و 600 نفر براي آزمايشگاه‌ها و کارگاه هاي دانشگاه‌هاي کشور مورد نياز است.به گزارش وزارت علوم، محمد تقي نظرپور در جلسه شوراي دانشگاه گيلان، اظهار داشت: نياز است نيروي مناسب و کارآمد را براي فعاليت در آزمايشگاه‌ها و کارگاه هاي دانشگاه‌هاي کشور بر اساس فراخوان عمومي و با آزمون سازمان اداري و استخدامي در سراسر کشور جذب کنيم، که با اين اقدام دانشگاه‌ها مي‌توانند تا 30 سال آينده از اين نيروها بهره‌مند شوند.وي تصريح کرد: با توجه به هزينه‌هاي زيادي که براي خريد تجهيزات آزمايشگاهي پرداخت مي شود، لازم است نيروهايي در اين آزمايشگاه ها براي بهره مندي بهتر از تجهيزات به کار گرفته شوند.معاون اداري، مالي مديريت منابع مالي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گفت: دو هزار و 600 نفر براي آزمايشگاه‌ها و کارگاه هاي دانشگاه‌هاي کشور مورد نياز است.

نظرپور در ادامه خاطرنشان کرد: بودجه عمراني دانشگاه ها در طرح‌هاي در دست احداث، حدود 98 درصد تخصيص داده شده است.وي بيان داشت: پروژه هاي عمراني که با کمک خيرين در دانشگاه ها شروع شده با 50 درصد تخصيص مواجه اند که با توجه به مشارکت خوب خيرين انتظار مي‌رود که تخصيص اين طرح عمراني تا پايان سال به100 درصد برسد.

نظرپور با اشاره به ظرفيت خوب خيرين در آموزش عالي کشور اظهار داشت:بهره‌مندي از ظرفيت خيرين در دانشگاه‌ها بايد مورد توجه همه قرار گيرد، اين قشر مي‌توانند باري از دوش دولت در حوزه آموزش عالي کشور بردارند.

دسترسي به منابع درسي دانشگاه پيام نور از طريق اپليکيشن

رئيس مرکز چاپ و انتشارات دانشگاه پيام نور اعلام کرد: دانشجويان دانشگاه پيام نور ميتوانند نسخه الکترونيکي کتابهاي انتشارات دانشگاه پيام نور را تهيه کنند.به گزارش دانشگاه پيام نور، محمدرضا محمدرضا خاني با عنوان اينکه چاپ و انتشارات دانشگاه براي اولين بار در کشور از کاغذ مصنوعي(پليمري) براي توليد جلد کتاب استفاده کرده است، گفت: استفاده از اين کاغذ، علاوه بر صرفه جويي، موجب ارتقاي کيفيت کتاب‌ها، کاهش هزينه انرژي و استهلاک دستگاه ها و از همه مهم تر موجب حفظ محيط زيست و بهبود روند مديريت سبز در دانشگاه خواهد شد.

وي در تشريح فعاليت هاي مرکز چاپ و انتشارات دانشگاه با اشاره به رونمايي از سامانه امانت ديجيتال(توليد کتاب الکترونيکي) به نشاني lib.pnu.ac.ir گفت: با استفاده از اين سامانه دانشجويان مي توانند با پرداخت مبلغ 100 هزار ريال در هر ترم به مدت 6 ماه، امکان استفاده از محتواي الکترونيکي کليه عناوين منتشره را داشته باشند.

رئيس مرکز چاپ و انتشارات دانشگاه پيام نور افزود: فروشگاه آنلاين کتب درسي دانشگاه پيام نوربه نشاني digibook.pnu.ac.ir نيز امکان دسترسي به کتاب هاي کاغذي دانشگاه بدون واسطه را براي تمام دانشجويان فراهم مي‌کند و دانشجويان ميتوانند با پرداخت هزينه پست، کتاب‌ها را درب منزل خود تحويل گيرند. وي همچنين يادآور شد: دانشجويان دانشگاه پيام نور همچنين مي توانند نسخه الکترونيکي کتابهاي انتشارات دانشگاه پيام نور را از اپليکيشن کتابخوان دانشگاه به آدرس apps.pnu.ac.ir تهيه کنند.

وي ارائه خدمات چاپ کتاب‌هاي ساير انتشارات دانشگاه ها توسط اين مرکز، در تيراژ حدود 12 هزار را موفقيتي مطلوب دانست و افزود: مرکز چاپ و انتشارات دانشگاه پيام نور با استفاده از مقوا و کاغذ تحرير ايراني نقشي ويژه در حمايت از کالاي ايراني و صرفه جويي در هزينه ها (نسبت به خريد نمونه هاي خارجي) داشته است.

برگزاري نمايشگاه علمي در دانشگاه تهران

مديرکل فرهنگي و اجتماعي دانشگاه تهران گفت: نمايشگاه علمي19 تا 22 آبان در باشگاه دانشجويان برگزار مي‌شود.محمدعلي زارع چاهوکي، مديرکل فرهنگي و اجتماعي دانشگاه تهران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد:براي گراميداشت روز جهاني علم برنامه‌هاي مختلفي داريم که يکي از آن‌ها نمايشگاهي در حوزه ترويج علم است.

او ادامه داد: در اين نمايشگاه که با شعار علم براي همه به شکلي برنامه ريزي کرده‌ايم که عموم افراد مي‌توانند در آن شرکت کند و محور‌هايي با آشنايي رشته‌هاي مختلف علمي و فرهنگي داريم.زارع‌چاهوکي بيان کرد:از محور‌هاي ديگر اين برنامه، علم در باب هنر و علم در کارآفريني و ايده‌هاي کارآفريني است.اين نمايشگاه 19 تا 22 آبان در باشگاه دانشجويان برگزار مي‌شود.مديرکل فرهنگي و اجتماعي دانشگاه تهران يادآوري کرد: نمايشگاه‌هاي علمي مي‌تواند بستر مناسب براي تمام افراد باشد که با رشته‌ها و حوزه‌هاي مختلف علمي آشنا شوند و با ارتباط برقرار کردن با يکديگر به گسترش علم کمک شاياني کنند.


 علمي 

 دانشگاه هاي جهان در يك نگاه؛

«کلاگن‌فورت»

تهيه و تنظيم:مريم اخوان صالح

کلاگن‌فورت ؛ دانشگاهي در ايالت كرنتن در شهر کلاگن‌فورت در كشور اتريش مي باشد.

اين دانشگاه كه در سال 1970 ميلادي تاسيس شده است در ميان 10 دانشگاه برتر جوان قرار گرفته‌است.

دانشگاه کلاگن‌فورت مديريت و رهبري تحصيلات در بيش از40 دانشگاه را به عهده دارد

دانشكده هاي دانشگاه كلاگن فورت عبارتند از:

علوم انساني

مديريت و اقتصاد

علوم فني

مطالعات بين رشته‌اي

براساس رتبه‌بندي مؤسسه QS در سال 2019 اين دانشگاه در رتبه 750–701 دانشگاه‌هاي جهان و هفتم اتريش قرار گرفته‌است.


 ميز خبر 

 رئيس صندوق رفاه وزارت بهداشت:

برنامه صندوق رفاه وزارت بهداشت براي تکميل 48 پروژه خوابگاهي

رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت بهداشت از استفاده از ظرفيت قانون بودجه براي به سرانجام رساندن 48 پروژه خوابگاهي در دست احداث خبر داد.بهروز رحيمي در گفتگو با مهر درباره وضعيت خوابگاه هاي دانشجويي، طرح ها و برنامه هاي آينده صندوق رفاه دانشجويان وزارت بهداشت براي رسيدگي به وضعيت خوابگاه ها گفت: در جلسه اي که با دبيران انجمن هاي صنفي دانشجويان علوم پزشکي کشور داشتيم به اين نتيجه رسيديم که خوابگاه اساسي ترين مشکل دانشجويان است.

وي افزود: مشکل خوابگاه حتي در شهرهاي بزرگ هم خودنمايي مي‌کند و به نحوه توزيع دانشجويان در ظرفيت‌هاي خوابگاهي، کمبود خوابگاه، فرسودگي و استهلاک خوابگاه هاي موجود بازمي‌گردد.رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت بهداشت يادآور شد: در صندوق برنامه ريزي کرده ايم تا با مذاکره با دانشگاه هاي علوم پزشکي، در خصوص اعلام درصد اشغال فضاي خوابگاهي (تراکم دانشجويان اسکان يافته در امکانات خوابگاهي)و استفاده از ظرفيت تبصره 9 قانون بودجه و با مشارکت و ترغيب دانشگاه ها، بتوانيم حداقل 48 پروژه خوابگاهي در دست احداث را به سرانجام برسانيم.

وي خاطرنشان کرد: اين 48 پروژه خوابگاهي مي تواند حدود 20 هزار دانشجو را اسکان دهد.رحيمي يادآور شد: لازم به توضيح است که تبصره 9 قانون بودجه اين امکان را فراهم مي کند که دانشگاه ها از بانک‌هاي عامل وام با تنفس و اقساط بلند مدت دريافت کنند که اصل وام توسط دانشگاه و سود و کارمزد آن توسط صندوق رفاه دانشجويان پرداخت خواهد شد.

رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت بهداشت همچنين از ارائه پيشنهاد به سازمان برنامه و بودجه براي بودجه تعمير و تجهيز خوابگاه ها خبر داد و گفت:پيشنهادي براي سازمان برنامه و بودجه تدوين کرده ايم که بر اساس آن صندوق رفاه دانشجويان وزارت بهداشت بتواند رديف بودجه اي براي تعمير و تجهيز مجدد خوابگاه ها در رديف‌هاي بودجه اي خود داشته باشد.وي با اشاره به ناکافي بودن افزايش سرانه وام وديعه مسکن گفت: با وجود آنکه سرانه وام وديعه مسکن افزايش خوبي داشته اما با توجه به تورم موجود در کشور و به خصوص در مورد رهن و اجاره اين مبالغ پاسخگو نبوده و توسعه و ايجاد خوابگاه هاي جديد ضروري است.

رحيمي اظهار داشت: ضمن اينکه معاون فرهنگي و دانشجويي وزارت بهداشت طرح رتبه بندي خوابگاه ها را در برنامه هاي آينده خود در دست اجرا دارد که اين امر به بهبود عدالت در زمينه پرداخت هزينه خوابگاه ها مي انجامد. در همين زمينه صندوق در برنامه بازديد از دانشگاه ها به موضوع خوابگاه هاي دانشجويي به ويژه در مناطق کم برخوردار توجه مي‌کند.

معاون آموزشي دانشکده دندانپزشکي دانشگاه تهران:

پذيرش دانشجويان دندانپزشکي دانشگاه تهران در آزمون رزيدنتي بي‌سابقه بود

معاون آموزشي دانشکده دندانپزشکي دانشگاه تهران گفت: سطح علمي دانشجويان ارتقاء يافته است به طوري که در آزمون رزيدنتي سال 98 تعداد 35 نفر قبولي داشته‌ايم.

سيادت معاون آموزشي دانشکده دندانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفتگو با دانشجو درباره ساختار آموزشي اين دانشکده گفت:دروس دانشگاهي به دو دسته عملي و نظري تقسيم مي‌شوند.دانشکده دندانپزشکي به هيچ عنوان ميان رشته ندارد، زيرا دانشجويان در اين دانشکده از طريق آزمون سراسري پذيرفته مي‌شوند و به تحصيل در يک دوره شش ساله مي‌پردازند.

سيادت با بيان اينکه سطح دانشجويان دانشکده دندانپزشکي دانشگاه تهران هر ساله رو به رشد بوده است؛ ادامه داد:آزمون رزيدنتي يکي از آزمون‌هاي تخصصي دوره دندانپزشکي است، دانشکده دندانپزشکي دانشگاه تهران در آزمون رزيدنتي تيرماه 98 به نحو بي‌سابقه‌اي در سطح کشور، 35 نفر قبولي داشت همچنين اگر رنکينک‌هاي بين‌المللي را مورد توجه قرار دهيد خواهيد ديد که دانشکده دندانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران از جايگاه ويژه‌اي در سطح جهاني برخوردار است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي