جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/08/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 6250


صادرات گاز مايع ايران به چين ادامه يافت

مدير ديسپچينگ شرکت ملي گاز ايران خبر داد
آمادگي شرکت ملي گاز ايران براي گازرساني پايدار در فصل زمستان


معادلات انرژي


ميز خبر


 صادرات گاز مايع ايران به چين ادامه يافت 

 صادرات LPG ايران به چين در نوامبر ادامه يافت اما تحت تاثير تحريم‌هاي آمريکا و فعاليت‌هاي تعميراتي، در مقايسه با حدود 12 محموله در ژوئن کاهش داشت.به گزارش ايسنا، معامله‌گران برآورد کردند که محموله‌هاي LPG ايران به مقصد چين در نوامبر بين هفت تا 10 محموله بوده است. برخي از معامله‌گران نيز به پلاتس گفتند: شمار اين محموله‌ها کمتر و شش تا هفت محموله بوده است در حالي که يک منبع آگاه ديگر گفت: شمار آنها از 9 محموله فراتر نرفته است.منابع آگاه برآورد کردند که ايران براي صادرات در اکتبر 10 محموله بارگيري کرده است. محموله‌هاي LPG ايران معمولا 44 هزار تن بوده و ترکيبي از پروپان و بوتان هستند.علاوه بر تحريم‌هاي آمريکا که از چهارم نوامبر سال گذشته اجرايي شد، منابع بازار اظهار کردند که اين کاهش ممکن است به دليل مشکلات فني و تعطيلي براي تعميرات معمول در پالايشگاه‌هاي ايراني بوده باشد.بارگيري LPG از ايران در اکتبر سال 2018 به 568 هزار تن رسيده بود که بالاترين رکورد از ژانويه سال 2016 بود که تحريم‌هاي غربي عليه تهران بر چيده شده بود.براساس گزارش پلاتس، تعرفه‌هاي چين روي LPG آمريکا، جريان واردات از آمريکا را متوقف کرده و باعث شده است خريداران چيني به محموله‌هاي گران‌تر توليدکنندگان بزرگ خاورميانه‌اي از جمله ايران روي بياورند که صادراتش به قيمت ارزان‌تري انجام مي‌گيرد.به گفته بازرگانان، محموله‌هاي آمريکايي از چين به ژاپن، کره جنوبي، تايوان، اندونزي و در ماه‌هاي اخير به هند فرستاده شده‌اند.افت قيمت‌هاي LPG بازار آسيا به پايين‌ترين حد يک ماه گذشته به عرضه فراوان LPG آمريکا به آسيا نسبت داده شده است. معامله‌گران برآورد کرده‌اند که 2.5 ميليون تن در نوامبر و 2.5 تا 2.6 ميليون تن در دسامبر به اين منطقه خواهد رسيد.


 مدير ديسپچينگ شرکت ملي گاز ايران خبر داد
 آمادگي شرکت ملي گاز ايران براي گازرساني پايدار در فصل زمستان 

 مدير ديسپچينگ شرکت ملي گاز ايران گفت: با افزايش توليد گاز پارس جنوبي، بهره‌برداري از ايستگاه‌هاي جديد تقويت فشار گاز و بخشي از خط نهم سراسري، براي تامين پايدار گاز ايمن و پاک در فصل سرما آماده‌ايم.به گزارش شانا به نقل از شرکت ملي گاز ايران، مهدي جمشيدي‌دانا، مدير ديسپچينگ شرکت ملي گاز ايران در گفت‌وگويي به ارائه توضيحات درباره آمادگي شرکت ملي گاز گفت:برنامه‌هاي تعميراتي پالايشگاه‌هاي گاز و تاسيسات شبکه انتقال گاز کشور مطابق برنامه مصوب ابلاغي وزير نفت از فروردين ماه امسال آغاز و تاکنون بيش از 95 درصد پيشرفت داشته است، ضمن آنکه مطابق هر سال، در موعد مقرر (نيمه آبان‌ماه)، تعميرات پالايشگاه‌ها به اتمام مي‌رسد.

در زمينه تعميرات تاسيسات شرکت انتقال گاز نيز با هماهنگي‌هاي انجام شده، همه برنامه‌هاي تعميراتي به پايان رسيده است. بديهي است انجام به موقع تعميرات در بخش پالايشگاهي و شبکه انتقال گاز کشور، نويدبخش توليد و انتقال پايدار گاز در فصل زمستان خواهد بود.وي ادامه داد:با توجه به اينکه تعميرات و آماده‌سازي تاسيسات مطابق برنامه مصوب به انجام رسيده و از نيمه دوم آبان‌ماه نيز هم‌زمان با افزايش توليد از ميدان مشترک پارس جنوبي و بهره‌برداري از ايستگاه‌هاي تقويت فشار گاز ديلم، حسينيه، اهواز و کوهدشت و بخشي از خط نهم سراسري، ميزان توليد گاز افزايش مي‌يابد بنابراين مي‌توان گفت شرکت ملي گاز ايران با اطمينان از آمادگي کامل تاسيسات، مهياي ورود به فصل زمستان است.

مهدي جمشيدي‌دانا، گفت:مطابق روال سال‌هاي گذشته با هدف هماهنگي بخش‌هاي مختلف زنجيره تامين گاز و سهولت در رفع مشکلات اين بخش‌ها، جلسات سوخت زمستاني از اواخر آبان‌ماه به صورت هفتگي و در صورت لزوم در فواصل زماني کوتاه‌تر با حضور معاون وزير نفت در امور گاز و مديرعامل شرکت ملي گاز ايران تا پايان زمستان تشکيل خواهد شد.افزون بر اين، جلسات هماهنگي با مسئولان شرکت‌هاي پخش فرآورده‌هاي نفتي و توانير از ابتداي امسال به منظور حصول اطمينان از تامين انرژي کشور برگزار شده و تا پايان سال نيز ادامه خواهد داشت.


 معادلات انرژي 

 تشريح جزئيات 2 طرح ابتکاري پالايشگاه تبريز در حوزه توليد محصول

مديرعامل شرکت پالايش نفت تبريز جزئيات دو طرح ابتکاري اين پالايشگاه را در هفتمين نمايشگاه نوآوري و فناوري ربع رشيدي (رينوتکس) تشريح کرد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت پالايش نفت تبريز، غلامرضا باقري ديزج اظهار کرد: تغيير کاربري واحد تبديل کاتاليستي به واحد ايزومريزاسيون نفتاي سبک کار ابتکاري و فناورانه کارشناسان پالايشگاه تبريز با هدف تبديل نفتاي سبک به محصول ايزومريت است که 10 ميليون يورو هزينه اين طرح بوده است.

وي همچنين با اشاره به اجراي طرح بنزين سازي جديد گفت: هدف از اجراي اين طرح افزايش و ارتقا کيفي بنزين توليدي به استاندار EU-IV به ميزان يک ميليون ليتر در روز با ظرفيت 20 هزار بشکه در روز است که 265 ميليون يورو نيز در آن سرمايه‌گذاري شده است.

باقري ديزج يادآور شد: ماحصل اجراي اين 2 طرح بنزين سازي جديد و تغيير کاربري واحد تبديل کاتاليستي به واحد ايزومريزاسيون نفتاي سبک توليد بنزين يورو 5 در پالايشگاه است.وي همچنين به اجراي طرح ابتکاري و فناورانه ديگر پالايشگاه تبريز اشاره کرد و گفت: با اجراي طرح فناروانه توليد روغن پايه گروه 2 (گريد 180N) که يک ميليون يورو هزينه اجراي آن بوده است، ميزان واردات روغن پايه گروه 2 مصرفي واحد اختلاط و توليد روغن‌هاي روانساز در راستاي تکميل زنجيره تامين 80 درصد کاهش يافته است.مديرعامل شرکت پالايش نفت تبريز با تاکيد بر اينکه اجراي اين طرح سبب ايجاد ارزش افزوده براي محصول آيزوريسايکل توليدي شده است، افزود: شرکت پالايش نفت تبريز علاوه بر عرضه توانمندي‌ها و طرح‌هاي فناورانه خود در اين نمايشگاه به منظور خودکفايي، حمايت از کالاي ايراني و تقويت توليد ملي اقلام موردنياز خود را نيز معرفي کرده است.باقري ديزج با دعوت از سازندگان داخلي براي بازديد از نمايشگاه به منظور آشنايي با نيازمندي‌هاي صنايع و به کارگيري اهتمام خود براي رفع آن گفت: با بهره‌برداري از روغن پايه گروه 2 پالايشگاه تبريز، از واردات اين محصول به ميزان 90 هزار تن در سال جلوگيري شده است.


 ميز خبر 

 آمادگي منطقه آذربايجان شرقي براي تامين سوخت مناطق زلزله زده

مدير شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه آذربايجان شرقي از آمادگي کامل اين شرکت براي تامين سوخت مورد نياز مناطق زلزله زده و جايگاه‌هاي اين استان خبر داد.ابوالفضل روح الهي در گفت‌وگو با خبرنگار شانا گفت: در نخستين دقايق وقوع زلزله ضمن هماهنگي با مديريت بحران استان آذربايجان شرقي و فرمانداران شهرستان‌هاي ميانه و سراب، همکاران خود را به مناطق زلزله زده به ويژه روستاي ورنکش در بخش ترکمنچاي (دچار بيشترين خسارت شده است) اعزام و مستقر کرديم و بوسيله گالن و وانت سوخت موردنياز اهالي روستا تامين شد.

وي با تاکيد بر آسيب نديدن تاسيسات، چهار انبار نفت منطقه و جايگاه‌ها افزود: تمامي زيرساخت‌هاي سوخت‌رساني استان به طور کامل آماده تامين سوخت موردنياز مردم و نيروهاي امدادي مناطق زلزله زده است.

روح الهي تصريح کرد: سوخت مورد نياز خودروها نيز به صورت ويژه (اعتباري و نقدي) به تمامي جايگاه‌هاي عرضه سوخت در سطح منطقه ارسال شده و هم اکنون سوخت به ميزان کافي در جايگاه‌ها موجود است و سوختگيري خودروها طبق روال عادي ادامه دارد.

مدير شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه آذربايجان شرقي با اشاره به انجام هماهنگي‌هاي لازم براي سوخت‌رساني به واحدهاي امدادي و خدمات رسان تصريح کرد: با توجه به ارسال سوخت مضاعف به جايگاه‌ها، مشکلي به لحاظ تامين سوخت خودروهاي امدادي وجود ندارد و با توجه به ذخيره‌سازي مناسب سوخت، آمادگي کامل براي تامين سوخت مورد نياز واحدهاي امدادي هوايي نيز وجود دارد.

مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران تاکيد کرد:

انجام فعاليت‌هاي حفاري با تکيه بر توان داخلي

مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران گفت: فعاليت‌هاي اين شرکت با تکيه بر توان داخلي و همسو با سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي، پاسخگويي و تامين نيازهاي صنعت نفت صورت مي پذيرد. به گزارش شانا به نقل از شرکت ملي حفاري ايران، سيد عبداله موسوي در بازديد از حوزه مديريت پژوهش، فناوري و مهندسي ساخت اين شرکت با اشاره به نقش کليدي اين مجموعه در فرآيند توليد نفت و گاز و عملکرد آن در چهار دهه گذشته، اظهار کرد: شرکت ملي حفاري سرشار از تجربيات فني و مهندسي است و کار در آن منطبق با آنچه در صنعت نفت براي پست‌هاي سازماني تعريف شده، انجام مي شود.

موسوي اظهار کرد: مديريت دانش در مجموعه زماني موفق است که در نخستين گام تمام سوابق حوزه‌ها را در بخش‌هاي فني مهندسي، عملياتي و ستادي مستندسازي کند تا با پياده سازي و پايش، به دانش تبديل و در جهت استفاده کارکنان ارايه شود.

مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران افزود: همکاران ما در بخش‌هاي سطح الارضي و تحت الارضي ميدان‌ها و مخازن هيدروکربوري از دانش فني و تخصصي بالايي برخوردار هستند که مناسب است اين تجارب و دانش فني به نحو شايسته مورد استفاده قرار گيرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي