جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/08/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 6250

همتي اعلام کرد:
رمز پويا فعلا اجباري نمي‌شود

رئيس سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي:
همه راه‌هاي مواصلاتي آذربايجان شرقي باز است

هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران
برقراري مجدد پروازهاي هما به شهر رم ايتاليا


ميز خبر


تريبون


 همتي اعلام کرد:
 رمز پويا فعلا اجباري نمي‌شود 

 بيش از 30 بانک، فعال سازي رمز پويا را شروع کرده‌اند، اما به دليل هوشمند نبودن خيلي از موبايل‌ها، اجباري کردن استفاده از رمز پويا در حال حاضر مقدور نيست.به گزارش ايسنا، عبدالناصر همتي در يادداشتي ضمن اشاره به فعاليت بانک‌ها در مورد رمز پويا، به مواردي در مورد فيشينگ اشاره کرد.وي گفت: مسوليت حفاظت از اطلاعات مشتريان به عهده بانک ها بوده و هرگونه ضرر و زيان وارده از اين ناحيه به عهده آنها است.رئيس کل بانک مرکزي اضافه کرد: بانک‌ها اطلاع رساني در خصوص مزاياي استفاده از رمز پويا را آغاز کرده‌اند. در حال حاضر رمز ايستا و رمز پويا توأمان فعال هستند و به همين دليل مشتريان به دليل راحتي، ترجيح مي دهند از رمز ايستا استفاده کنند.وي تاکيد کرد: رمز ايستا بايستي به گونه اي غيرفعال شود که موجب نگراني مشتريان، در دريافت روزانه بيش از 10 ميليون خدمت نشود و نيز تعدادي از بانک ها هنوز به سرويس شاهکار براي انطباق شماره ملي و موبايل مشتريان خود متصل نيستند.

رئيس شوراي پول و اعتبار گفت: بانک مرکزي ايران به موازات اقدامات لازم پيشگيرانه، با رصد مرتب شبکه هاي اجتماعي و پايش درگاه‌هاي شبکه پرداخت کشور و نيز تعامل با نهادهايي نظير دادستاني، پليس فتا و مرکز ماهر، اقدام به مسدودسازي تعداد زيادي سايت جعلي نموده است.همتي اشاره کرد: بانک مرکزي يک سيستم متمرکز مبتني بر پيامک راه اندازي کرده است، ليکن اتصال کليه بانک ها به آن تا ابتداي دي ماه فرصت نياز دارد.بانک مرکزي اطلاع رساني لازم را در اين خصوص انجام خواهد داد.


 رئيس سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي:
 همه راه‌هاي مواصلاتي آذربايجان شرقي باز است 

 رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي گفت: تمام راه‌هاي مواصلاتي روستايي و جاده‌هاي اصلي استان آذربايجان شرقي و مناطق زلزله زده باز است و هيچ مشکلي از نظر انسداد اين راه‌ها وجود ندارد.عبدالهاشم حسن نيا - رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي - درباره آخرين وضعيت راه‌هاي مواصلاتي به مناطق زلزله زده در استان آذربايجان شرقي به ايسنا گفت: در حال حاضر هيچ مشکلي در حوزه راه‌هاي روستايي و جاده‌هاي اصلي و ابنيه در مناطق زلزله زده آذربايجان شرقي وجود ندارد و همه راه‌ها باز هستند.

وي افزود: برخي از راه‌هاي مواصلاتي در شهرستان ميانه به دليل ريزش کوه مسدود شده بود که با تلاش پرسنل سازمان راهداري اين راه‌ها هم اکنون بازگشايي شده است و هيچ مشکلي تاکنون در زمينه پل‌ها، تونل‌ها و ابنيه راه‌هاي مواصلاتي به اين استان وجود ندارد.

رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي اعلام کرد: اداره کل راهداري استان آذربايجان شرقي و استان‌هاي هم جوار آن در حالت آماده باش کامل قرار دارند و در صورت بروز هر گونه مشکل به سرعت اقدام خواهد شد.به گزارش ايسنا، ساعت حدود 2 بامداد جمعه زلزله‌اي به قدرت 5.9 ريشتر در استان آذربايجان شرقي رخ داد که بر اساس آخرين اطلاعات و اخبار رسيده تا کنون پنج نفر جان خود از دست داده اند و حدود 380 نفر مصدوم شده‌اند که بيشتر مصدومان به صورت سرپايي درمان و 17 نفر از زلزله زده‌ها در بيمارستانها بستري شده‌اند.


 هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران
 برقراري مجدد پروازهاي هما به شهر رم ايتاليا 

 شرکت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران، از روز دوشنبه 11 آذر ماه برابر با دوم دسامبر، پروازهاي خود را به شهر رم ايتاليا از سر مي‌گيرد.به گزارش ايلنا به نقل از صدا و سيما، هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران اعلام کرد: با توجه به درخواست هموطنان خارج از کشور و پس از يک دوره توقف، پروازهاي اين شرکت به شهر رم از تاريخ 11 آذر مجدد برقرار مي‌گردد.پرواز تهران- رم - تهران، روزهاي دوشنبه و پنج‌شنبه هر هفته انجام مي‌شود.

گفتني است؛ در حال حاضر پروازهاي هما روزهاي سه‌شنبه و جمعه هر هفته به شهر ميلان ايتاليا انجام مي‌شود.


 ميز خبر 

 مديرعامل بانک توسعه تعاون:

پرداخت 550 ميليارد تومان به طرح اشتغال فراگير

مديرعامل بانک توسعه تعاون با اعلام رقم تسهيلات پرداختي به طرح اشتغال فراگير از همه دستگاههاي اجرايي خواست تا به افزايش سرمايه بانک کمک کنند.حجت اله مهديان در گفت‌وگو با ايسنا، درباره تسهيلات پرداختي بانک به طرح اشتغال فراگير اظهار کرد: در طرح اشتغال فراگير حدود 550 ميليارد تومان تسهيلات پرداخت کرديم و همواره در رنکينگ بانکهايي که وزارت صمت اعلام مي کند جزو 10 بانک اول هستيم. بند الف تبصره 18 قانون بودجه 1398 در واقع ادامه همان طرح اشتغال فراگير است که در حال اجرا است و ما به عنوان بانک عامل مشارکت داريم.وي با بيان اينکه آيا طرح اشتغال فراگير به اتمام رسيده است؟ گفت: اين طرح به پايان نرسيده و هنوز ادامه دارد و ما طرح جديد تبصره 18 قانون بودجه را در دست داريم.مديرعامل بانک توسعه تعاون با اشاره به اولويت پرداخت تسهيلات به مشاغل خانگي و زنان سرپرست خانوار گفت:در بحث مشاغل خانگي براي زنان سرپرست خانوار هم سهميه داريم و هم علاقمنديم به واسطه اينکه بانک، ‌ يک بانک توسعه‌اي است در اين حوزه ورود کنيم اما ورود ما به قصد انجام مسئوليتهاي اجتماعي است و نگاه انتفاعي نداريم.

مهديان درباره افزايش سرمايه بانک که قرار بود اختصاص يابد، اظهار کرد: متاسفانه تنها مشکل ما در شرايط کنوني همين مساله است و درخواست ما افزايش سرمايه براي خدمت رساني بهتر است که اگر اين مشکل حل شود بانک قوي‌تر از گذشته عمل خواهد کرد.

به گفته وي سازمان برنامه و بودجه، وزارت امور اقتصاد و دارايي و دستگاههاي مربوطه بايد کمک کنند تا افزايش سرمايه بانک توسعه تعاون محقق شود.

نزول قيمت سکه و طلا

طبق اعلام نايب رئيس اتحاديه طلا و جواهر تهران، علي رغم اينکه در روزهاي ابتدايي هفته‌اي که گذشت افزايش قيمت سکه و طلا وجود داشته است، اما در روزهاي پاياني هفته مجددا آن افزايش قيمت از بين رفته و به سطح قيمتي روزهاي پاياني هفته پيش از آن بازگشته است.محمد کشتي آراي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: در مجموع از ابتداي هفته تا روزهاي پاياني هفته، سير قيمت‌ها صعودي بود به اين معنا که قيمت سکه و طلا در حدود 40 هزار تومان افزايش داشت.نايب رئيس اتحاديه طلا و جواهر تهران ادامه داد: اما در روز پاياني هفته قيمت‌هاي جهاني کاهش يافت و باعث شد که قيمت سکه و طلا کاهش و سکه به زير چهار ميليون تومان برسد. از ابتداي هفته تا اواسط هفته قيمت سکه حدود 40 هزار تومان افزايش و در روزهاي پاياني هفته اين 40 هزار تومان کاهش پيدا کرد و مجدد به سطح قيمت‌هاي هفته گذشته بازگشت.

وي افزود: علاوه بر اين با توجه به اتمام ماه صفر و آغاز مجدد مراسمات جشن، تقاضا مجدد افزايش يافت، اما تقاضا باعث نشد که قيمت سکه و طلا افزايش داشته باشد و به نظر مي‌رسد که همين تداوم ثبات قيمت وجود داشته باشد.نايب رئيس اتحاديه طلا و جواهر تهران پيش‌بيني کرد: از سوي ديگر با توجه به روند کاهش قيمت جهاني طلا پيش‌بيني مي‌شود که در روزهاي آينده ثبات نسبي وجود داشته باشد؛ ضمن اينکه قيمت ارز نيز از سوي بانک مرکزي تحت کنترل است.

احتمال حضور پيمانکاران خارجي در ساخت فرودگاه چابهار

مديرعامل منطقه آزاد تجاري-صنعتي چابهار به خبرگزاري ترند آذربايجان گفت: ايران به کار روي زيرساخت در اين منطقه که شامل ساخت فرودگاه است، ادامه مي‌دهد.

به گزارش ايسنا، عبدالرحيم کوردي به خبرگزاري ترند گفت: سه پروژه جاري در بندر چابهار که شامل راه آهن و يک خط لوله انتقال گاز است، با روند خوبي در حال پيشرفت هستند اما ساخت فرودگاه در اين روند عقب‌تر مانده است. با اين حال اين مسئله با حمايت فراهم شده از سوي وزارت راه و شهرسازي و استاندار سيستان و بلوچستان حل شده است. وي در ادامه خاطرنشان کرد: پژوهش و طراحي فرودگاه در کنار مذاکرات با پيمانکاران آغاز شده است.

مديرعامل منطقه آزاد تجاري-صنعتي چابهار گفت: توافق مقدماتي در فاز اول 130 ميليون دلار ارزش دارد در حالي که هزينه‌هاي فازهاي ديگر هنوز اعلام نشده‌اند. پيش بيني مي‌شود در فاز اول راه‌اندازي اين فرودگاه، يک ميليون مسافر جابجا شوند.

بر اساس گزارش ترند، مديرعامل منطقه آزاد تجاري-صنعتي چابهار اظهار کرد که قطعه اول راه آهن چابهار-زاهدان از چابهار تا ايرانشهر به ميزان 65 درصد پيشرفت کرده است. وزارت راه و شهرسازي درصدد نهايي کردن اين پروژه است زيرا 300 ميليون يورو توسط صندوق توسعه ملي به اين پروژه اختصاص يافته است. به نظر مي‌رسد پروژه راه آهن در سال 2021 راه اندازي خواهد شد.


 تريبون 

 رييس سازمان برنامه و بودجه:

پرداخت تسهيلات بلاعوض 8300 ميلياردي به مناطق سيل‌زده

رييس سازمان برنامه و بودجه گفت: در سال گذشته براثر حوادث طبيعي همانند سيل 36 هزار ميليارد تومان خسارت وارد شد، و هشت هزار و 300 ميليارد تومان به صورت بلا عوض پرداخت شده است.به گزارش ايلنا و به نقل از سازمان برنامه و بودجه، محمدباقر نوبخت اظهار داشت: نظام در 29 بخش و 15 حوزه فرابخشي تحت چارچوب قانون برنامه ششم در حال انجام برنامه‌هاي خود است که اين اقدامات در توسعه زيرساخت‌هاي کشور به ويژه راه‌ها، راه آهن و احداث سد بيش از ساير حوزه‌ها قابل لمس است.

معاون رئيس‌جمهور با تاکيد بر اينکه احداث مسکن و اشتغال يک اقدام ويژه براي محرومين است، افزود: غير از نظام، مسئولين دولتي در سطح ملي و نمايندگان نيز خود را براي انجام اقدامات لازم در راستاي رفاه حال افراد کم بضاعت مسئول مي‌دانند.نوبخت با اشاره به اينکه در سال گذشته بيش از 36 هزار ميليارد تومان براثر حوادث طبيعي همانند سيل به کشور خسارت وارد شد، افزود: در همين راستا و براي جبران خسارت‌هاي وارده بيش از 8 هزار ميليارد کمک بلاعوض و 8300 ميليارد تومان بصورت تسهيلات بلاعوض پرداخت شده است.وي در ادامه از مسئولان استان گيلان خواست تا مجموع خسارت‌هاي سيل اخير به ستاد بحران اعلام کنند، تأکيد کرد: تا جايي که در توان دولت باشد اين وجوه همانند سال گذشته بلافاصله پرداخت مي‌شود.

شريعمتداري:

نظارت بر تخصيص منابع، مهم‌ترين رويکرد شوراي عالي اشتغال

وزيرتعاون، کار و رفاه اجتماعي نظارت بر تخصيص منابع را مهم‌ترين رويکرد شوراي عالي اشتغال است عنوان کرد و گفت: براي جلوگيري از مغايرت‌ها و تبديل آن به انحراف پايدار و ماندگار،‌سپردن نظارت به استانها حائز اهميت است.به گزارش ايرنا از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي، «محمد شريعتمداري» درجلسه کميسيون تخصصي شوراي عالي اشتغال افزود: در حال حاضر نظارت بر تخصيص منابع با سامانه ناظر (سامانه کنترل سياست ها و برنامه هاي اشتغال کشور) در حال پايش و نظارت است و از اين طريق مي‌توان فهميد سيستم داراي چه نواقصي است و چگونه مي‌توان آنها را رفع کرد.

وي با بيان اينکه بايد بخشي از کار نظارت هم بايد به استانها سپرده شود، تصريح کرد: سپردن نظارت به استان ها براي جلوگيري از مغايرت‌ها مهم است تا اين مغايرت‌ها تبديل به انحراف پايدار و ماندگار نشود.وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بيان اينکه به طور معمول فرد وام گيرنده در زمينه کاري خود مهارت دارد، گفت: اگر افرادي که در طرح‌هاي اشتغال‌زايي شاغل مي‌شوند، داراي مهارت کافي نباشند آسيب زاست.

وي با تاکيد براينکه مسئله آموزش و مهارت در ادامه مسير اشتغال است افزود: بايد جلسه‌اي مشترک با سازمان فني و حرفه اي کشور با موضوع مهارت افزايي درطرح هاي توسعه اشتغال ملي و روستايي برگزار شود.شريعتمداري با بيان اينکه گزارش طرح‌هاي اشتغال‌زايي بايد از طريق سامانه ناظر اطلاع رساني شود، ادامه داد: طراحي يک شبکه ارتباطي بين همه واحدهاي توليدي به توسعه بازارکار کمک ميکند .

زمان ثبت نام تهراني‌ها در طرح اقدام ملي مسکن مشخص شد

معاون مسکن وزير راه و شهرسازي از آغاز ثبت نام طرح اقدام ملي مسکن از روز شنبه در بيش از 10 استان کشور خبرداد و گفت: تهراني ها تا يک ماه آينده مي‌توانند در طرح اقدام ملي مسکن ثبت نام کنند.«محمود محمودزاده» در گفت و گو با ايرنا افزود: از امروز شنبه 18 آبان ماه ثبت نام از متقاضيان خريد خانه در طرح اقدام ملي آغاز مي شود.

وي اظهارداشت: همچنين هموطنان در استان‌هاي سيستان و بلوچستان، قم، خراسان شمالي و جنوبي در همين هفته مي‌توانند با مراجعه به سامانه ثبت نام اقدام به بارگذاري مدارک خود اقدام کنند.به گفته معاون مسکن وزير راه و شهرسازي، استان‌هاي گلستان، کهکيلويه و بوير احمد و کردستان نيز در هفته دوم و بدين ترتيب استان‌هاي همدان، يزد و چهارمحال و بختياري نيز وارد پروسه ثبت نام خواهند شد.

وي در خصوص زمان ثبت نام مردم تهران در طرح اقدام ملي مسکن گفت: تهراني‌ها هم تا يک ماه ديگر مي‌توانند در طرح اقدام ملي مسکن ثبت نام کنند.

محمودزاده تصريح کرد: سه شهر جديد اطراف تهران شامل پرديس، پرند و انديشه براي ساخت خانه‌هاي طرح اقدام ملي انتخاب شده است و پايتخت نشينان در اين سه شهر صاحب خانه در طرح اقدام ملي مي شوند. ضمن اينکه در شهرستان‌هاي استان تهران نيز خانه براي ساکنان شهرهاي مذکور ساخته خواهد شد.

وي گفت: به دليل سياست کنترل جمعيت، خانه‌هاي طرح اقدام ملي در کلان شهر تهران ساخته نخواهد شد بلکه اين خانه‌ها در شهرهاي جديد اطراف تهران ساخته مي‌شود.

محمودزاده ادامه داد: اکنون180 هزار واحد از اين طرح در مراحل ساخت قرار دارد و گفت: قرار است 400 هزار واحد خانه در طرح اقدام ملي مسکن در مدت دو سال ساخته و به مردم تحويل شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي