جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/08/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6255


بحران ارزش‌هاي اخلاقي و سرقت پيچ و مهره‌هاي خط آهن!


جهانگيري: منازل زلزله‌زدگان آذربايجان‌شرقي بهتر از قبل ساخته مي‌شود


60 ميليون نفر مشمول دريافت حمايت‌هاي معيشتي دولت هستند


خبر


مراسم بزرگداشت مقام علمي «ضياء موحد»، استاد منطق، فلسفه و شاعر


سرما و برف سنگين در آمريکا‎


سرمقاله

دکتر روحاني درجلسه هيات دولت:
نمي توانم در مسأله انتخابات واقعيت‌ها را نگويم


دونالد ترامپ در کلامي تمسخر آميز عنوان کرد:قصد دارم نخست‌وزير اسرائيل شوم


ادامه برکناري شهردارها در ترکيه


کرملين: استيضاح ترامپ به ما مربوط نيست


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


 بحران ارزش‌هاي اخلاقي و سرقت پيچ و مهره‌هاي خط آهن! 

 
هنوز اغلب ما به خاطر داريم که در سوم مهرماه همين امسال ‌قطار مسافري زاهدان-تهران در نزديکي ايستگاه شورو در خط‌ آهن جنوب شرق در استان سيستان و بلوچستان، از خط خارج شد و در اين حادثه ده‌ها نفر مصدوم و ‌پنج نفر از مسافران اين قطار جان خود را از دست دادند‌. آن‌چنان که کارشناسان بررسي کردند و پس از آن رئيس کميسيون عالي سوانح راه‌آهن گفت:«علت تامه وقوع حادثه خروج از خط قطار زاهدان-تهران در نزديکي ايستگاه شورو، عدم استقرار ريل به دليل بازشدن 168 پيچ، مهره و پابند ريل توسط افراد ناشناس است.»

اينک براي بار دوم و اين‌بار در رودبار با چنين خطري مواجه شديم که البته با هوشياري پليس، سارق به دام افتاد. به گفته فرمانده پليس رودبار در مسير خط راه‌آهن قزوين – رشت ماموران کلانتري 14 لوشان در حين گشت‌زني به راننده يک دستگاه خودروي پيکان‌وانت در محدوده مسير خط راه‌آهن مشکوک شدند اين فرد با ديدن ماموران فرار مي?کند، اما در نهايت دستگيرشده و در بازرسي از وي 232 عدد پيچ و مهره پابند ريل قطار! به همراه ابزارآلات سرقت کشف و ضبط مي‌شود.

افزايش چنين سرقت‌هاي عجيب و غريبي طبعا ريشه در بحران‌هاي اقتصادي و معيشتي مردم دارد. اما البته شايسته نيست که برخي براي رفع نيازهاي شخصي خود، جان عده زيادي را به خطر بيندازند. به نظر مي‌رسد مشکلات معيشتي موجب شده که عده‌اي نتوانند به عواقب کژرفتاري‎هاي‎شان بينديشند. در اين‎جا پيش از هرچيزي اخلاق و مسئوليت فردي و اجتماعي است که زير سوال مي‎رود؛ جايي که حضور کارشناسان جامعه و مردم‎شناسي را به‎شدت مي‎طلبد تا راهکاري براي پيشگيري از چنين بحران‎هاي فراگيري بيابند.


 جهانگيري: منازل زلزله‌زدگان آذربايجان‌شرقي بهتر از قبل ساخته مي‌شود 

 معاون اول رئيس جمهوري گفت: به همت مردم و مسئولان حداکثر تا تير ماه سال آينده، همه واحدهاي روستايي خسارت‌ ديده از زمين‌لرزه آذربايجان‌شرقي بهتر از قبل ساخته و تحويل زلزله زدگان مي‌شود.به گزارش ايرنا ، اسحاق جهانگيري در بازديد از روستاي زلزله زده تيرشان شهرستان سراب در جمع مردم اين روستا گفت: از طرف هيات دولت و رهبري سلام مخصوص براي شما دارم.جهانگيري افزود: کشور ما در منطقه اي واقع شده که همواره سيل، زلزله و بلاياي طبيعي آن را تهديد مي‌کند که نمونه آن زمين لرزه کرمانشاه است که در سالگرد آن واقع شده ايم و در آن به 100 هزار واحد مسکوني آسيب وارد شد.

معاون اول رئيس جمهوري ادامه داد: سيل اوايل سال جاري در جنوب غرب کشور نيز براي ما آشکار ساخت که ملت ايران متحد و يکپارچه است و اگر زماني در هر نقطه اين کشور حادثه اي اتفاق بيفتد، مردم با حفظ صميميت و اتحاد به داد هموطنان خود مي‌رسند که چنين موضوعي در هيچ جاي جهان وجود ندارد.وي اظهار کرد: با وجود اينکه زلزله آذربايجان شرقي خسارت کمتري داشته، ولي از تمام نقاط کشور همدردي، انسجام و انتظام ملت با زلزله زدگان نشان داده شد.معاون اول رئيس جمهوري با اشاره به زلزله بامداد جمعه گذشته آذربايجان شرقي افزود: پس از يک روز از وقوع زلزله هيات دولت با تشکيل جلسه، اعتبارات دولتي را به زلزله‌زدگان اختصاص داد در حالي که برخي فکر مي‌کنند دولت به علت مشکلات اقتصادي و محدوديت‌هاي مالي نتواند به زلزله زدگان کمک کند.

وي اظهار داشت: دولت 111 ميليارد تومان بودجه دولتي و بيش از 200 ميليارد تومان تسهيلات طولاني مدت و کوتاه مدت براي ساماندهي و بازسازي منازل آسيب ديده از زلزله اختصاص داد.وي خاطرنشان کرد: در موقع حوادث مردم و مسئولان اگر اختلاف نظري هم داشته باشند، آنها را کنار گذاشته و به داد هم مي رسند؛ مردم مطمئن باشند که دولت به فکر آنان و مشکلات شان است.جهانگيري گفت: مردم نگران وسايل زير آوار مانده خود نباشند، چرا که دولت وام معيشتي ارزان قيمت براي تامين آنها پرداخت مي‌کند.

جهانگيري با حضور در جمع مردم زلزله‌زده روستاي تيرشاب شهرستان سراب با زلزله زدگان ابراز همدردي کرد و براي رسيدگي به مشکلات آنان قول مساعد داد.


 60 ميليون نفر مشمول دريافت حمايت‌هاي معيشتي دولت هستند 

 سخنگوي دولت با بيان اينکه حاشيه‌سازي‌هايي که صورت مي‌گيرد به مبارزه با فساد آسيب مي‌زند، گفت: در دولت تاکيد شد که تمام دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها اطلاعات مشروح درباره صحبت‌هاي روحاني ارائه دهند.به گزارش فارس، علي ربيعي سخنگوي دولت در نشست خبري خود در حاشيه جلسه هيات دولت گفت: يک سنت خوبي که در کشور ما سال‌ها جاري شد، هفته جاري هفته وحدت است. در جهاني که حرکت‌هاي تکفيري و افراطي‌گري‌ها که هم به بنيان‌هاي نظري اسلام و هم به زندگي افراد آسيب مي‌رساند، هفته وحدت الگو و نمونه خوبي ميان ملل مسلمان است.وي با بيان اينکه در جلسه دولت حدود سه ساعت درخصوص چگونگي حمايت اجتماعي و معيشتي از هفت دهک جامعه بحث شد، اظهار داشت: پيش از اين، هم رئيس‌جمهوري و هم من مساله را تا حدودي باز کرده‌ بوديم. ابعاد، چگونگي خانوارهايي که مشمول اين مساله مي‌شوند، چگونگي شيوه اعتراض، تامين منافع درآمد و... مورد بررسي قرار گرفت.

دستيار ارتباطات اجتماعي رئيس‌جمهوري با بيان اينکه تاکيد شد اين طرح بيش از 18 ميليون خانوار و احيانا افرادي که بيرون از اين محاسبات مانده‌اند، در بر خواهد گرفت، تصريح کرد: اين افراد با درگاهي که وزارت رفاه مشخص خواهد کرد - که بر دو سازمان حمايتي ما مستقر مي‌شود - حدود 60 ميليون نفر را شامل مي‌شود که مشمول دريافت حمايت‌هاي اجتماعي معيشتي هستند.


 خبر 

 پيشنهاد معامله 100 ميليارد دلاري ترامپ به اردوغان

منابع آگاه اعلام کردند که رئيس جمهوري آمريکا به همتاي ترک خود معامله‌اي 100 ميلارد دلاري را پيشنهاد کرده است.به گزارش ايلنا به نقل از روزنامه واشنگتن پست، منابع آگاه اعلام کردند که «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهوري آمريکا به «رجب طيب اردوغان»، رئيس جمهوري ترکيه پيشنهاد معامله‌اي به ارزش 100 ميليارد دلار داده است که اين مبلغ در برابر تحريم‌هايي است که واشنگتن عليه آنکارا براي خريد سيستم دفاع هوايي اس- 400 روسيه درنظر گرفته است.

اين منابع توضيح دادند اين پيشنهادها که هدف آنها بهبود روابط بين آمريکا و ترکيه است، در نامه هفته گذشته ترامپ به همتاي ترک خود مطرح شده است.

آمريکا رئيس‌جمهور موقت بوليوي را به رسميت شناخت

وزارت خارجه آمريکا از به رسميت شناختن سناتور بوليويايي خبر داد که به اپوزيسيون تعلق دارد و خود را کفيل رياست‌جمهوري اين کشور آمريکاي لاتين خوانده است.به گزارش مهر به نقل از اسپوتنيک، وزارت خارجه آمريکا «ژيناين آنز» معاون دوم رئيس مجلس سناي بوليوي که خود را کفيل رياست جمهوري اين کشور اعلام کرده است، به رسميت شناخت.«مايکل کوزاک» معاون وزارت خارجه آمريکا در امور نيمکره غربي در پيامي که در توئيتر منتشر کرد؛ نوشت: مشتاق همکاري با آنز و ديگر مقامات جامعه مدني بوليوي همزمان با تلاش آنها براي سازماندهي انتخاباتي آزاد و عادلانه در اسرع وقت، هستيم.اوو مورالس رئيس جمهور مستعفي بوليوي، اعلام سناتور «آنز» را به عنوان رياست جمهوري موقت بوليوي، کودتا در کشورش دانست.

واکنش روسيه به گزارش سازمان ملل در مورد ايران

روسيه به گزارش سازمان ملل در مورد ايران واکنش نشان داد.به گزارش ايلنا به نقل از تاس، سرگئي ريابکوف، معاون وزير خارجه روسيه، در مورد گزارش تازه سازمان انرژي اتمي گفت: نيازي به جنجال‌آفريني سياسي جديد درباره مسائلي که در مورد ايران رخ داده نيست. اما طرف‌هاي ماجرا بايد توضيحات کاملي در اين خصوص بدهند.

در اعتراض به اظهارات نتانياهو صورت گرفت؛

نمايندگان عرب، کنست را ترک کردند

نمايندگان عرب کنست در اعتراض به اظهارات نخست‌وزير رژيم صهيونيستي درباره ترور فرمانده جنبش جهاد اسلامي، پارلمان را ترک کردند.به گزارش ايلنا به نقل از آناتولي، «احمد الطيبي»، نماينده عرب کنست جلسه‌اي را که «بنيامين نتانياهو» نخست‌وزير رژيم صهيونيستي به صورت ناگهاني و غير منتظره براي دفاع از تصميم خود در ترور «بها ابوالعطا»، فرمانده جنبش جهاد اسلامي و حملات به نوار غزه پس از اين واقعه حاضر شد، ترک کرد. الطيب، پيش از آنکه رئيس به اخراج وي از سالن به همراه عناصر امنيتي پارلمان دستور دهد، به اظهارات نتانياهو که طي آن نمايندگان عرب را به زعم خود به تروريسم متهم کرد، اعتراض کرد.

الطيبي و تعدادي از نمايندگان عرب اظهارات نتانياهو را که تلاش کرد از بحران سياسي به وجود آمده به دنبال عمليات ترور فرا فکني کند، تحريم کردند.


 مراسم بزرگداشت مقام علمي «ضياء موحد»، استاد منطق، فلسفه و شاعر 


 سرما و برف سنگين در آمريکا‎ 


 سرمقاله 

آلودگي هواي تهران و هرج و مرج‌هاي مديريتي!

آذر فخري 

آلودگي هواي تهران، هرسال ابعاد تازه‌تر و البته وخيم‌تري پيدا مي‌کند؛ اين وخامت اوضاع، هم به آلودگي هوا مربوط است و هم به سازمان‌ها و ارگان ها که در اين مورد بايد دست به دست هم بدهند و همدگير را در اين زمينه ياري کنند، اما هرکدام نظري متفاوت از ديگري دارند و در نتيجه به يک همصدايي و همراهي در اين زمينه نمي‌رسند.

براي نمونه اعضاي شوراي شهر تهران، با طرح جديد ترافيک تهران مخالف بودند، اما اين طرح به اجرا گذاشته شد؛ استدلال و واکنش معاون حمل و نقل و ترافيک شهردار تهران هم به اظهارات اعضاي شوراي شهر درباره تأثير طرح ترافيک جديد شهر تهران در آلودگي هوا اين بود که دوستان اگر طرح بهتري دارند، ارائه کنند؛ چرا که آلودگي هواي امسال با توجه به گزارش و هشدار هواشناسي به سکون و ايستايي هوا مربوط است و آن‌چنان که اعضاي شوراي شهر ابراز مي‌کنند ربطي به آلودگي هوا در اثر اجراي طرح‌هاي ترافيکي شهرداري ندارد.

چند روزاست که ترافيک در بزگراه‎هاي تهران و مبادي ورودي و خروجي آن تا حدود زيادي سنگين شده است و مردم ساعت‌ها درگير ترافيک هستند، ترافيک بزرگراه‌هاي تهران تشديد شده و معطلي در پيک شبانگاهي-مسير برگشت شاغلان به منزل- نسبت به هفته‌هاي قبل دو برابر شده است.

با اين‌همه و با وجود تمام اين اختلاف نظرها و عملکردهايي که بين سازمان‌هاي مختلف وجود دارد، مي‌توان اين انتظار را داشت که هرج و مرج ترافيکي بيشتر شود، طبق عکس‌ها و گزارش‌هاي منتشر شده در فضاي مجازي تقريبا نظارتي در ورود خودروها به منطقه طرح جديد وجود ندارد و اغلب رانندگان هم با مخدوش کردن پلاک خودروي خود در اين محدوده‌ها تردد مي‌کنند.

آلودگي هواي تهران در چند روز اخير چنان شدت يافته که موجب شده مشکلات تنفسي و قلبي افزايش پيدا کند و بيش از دوهزار نفر به اورژانس بيمارستان‌ها مراجعه کنند. تعطيلي مدارس که ابتدا از زنگ ورزش آغاز شده بود، اينک وارد فاز تعطيلي کلي شده است.

مبلغ بليت وسائط نقليه عمومي نصف شده است تا مردم تشويق به استفاده از آن‌ها شوند، استاندار تهران هم خبر از ممنوعيت تردد کاميون‌ها، افزايش عوارض ورود به محدوده طرح ترافيک و منع فعاليت معادن شن و ماسه داده است. اما هم‌چنان وضعيت هواي تهران نسبت به همين زمان در سال گدشته بدتر است.

به نظر مي‌رسد در يک نگاه کلي هم‌آوايي و هم‌رايي در اداره ترافيک شهر تهران وجود ندارد و يا کم است و ارگان‌ها و سازمان‌هاي ذيربط در اين رابطه دچار اختلاف نظرهايي هستند که البته ممکن است هرکدام هم از جهاتي حق داشته باشند و لاجرم بهتر آن است که اين مسئولان به جاي بزرگ کردن اختلافات، در کنار هم بنشينند و ايده‌هاي و طرح‌هاي خود را در حضور کارشناسان اين امر، به اشتراک بگذارند.

شهروندان از تمامي مسئولاني که در رابطه با اين معضل احساس مسئوليت مي‌کنند و به گفته معاون حمل و نقل و ترافيک شهردار تهران ايده‌ها و طرح‌هاي مناسب‌تري دارند، اين انتظار را دارند که فعلا اختلاف نظرها را کنار بگذارند و روي طرح‌هاي مختلف کارهاي کارشناسي انجام بدهند، چرا که نتيجه اين اختلاف نظرها و لج بازي‌ها تنها و تنها قرباني شدن شهروندان است و بس.

a.f.far99@gmail.com


 دکتر روحاني درجلسه هيات دولت:
 نمي توانم در مسأله انتخابات واقعيت‌ها را نگويم 

 رئيس‌جمهوري با بيان اينکه درمسأله انتخابات نمي‌توانم واقعيت‌ها را نگويم، گفت: انتخابات سرنوشت مردم است؛ همه بايد پاي صندوق بيايند و اگر مشکلي را حس کنم، خواهم گفت، نامه خواهم نوشت و تذکر قانون اساسي خواهم داد، اين تا روزي که هستم وظيفه من است.به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني رياست جمهوري، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني در جلسه هيات دولت با طلب آمرزش براي درگذشتگان حادثه زلزله در استان آذربايجان شرقي و آرزوي صبر براي خانواده هاي آنان و همچنين طلب سلامتي و شفا براي مصدومان، تاکيد کرد که همه بايد تلاش کنيم مشکلات مردم اين مناطق زلزله زده را که در سرماي اين فصل در شرايط سختي زندگي مي کنند، در اسرع وقت حل کنيم.

وي با تاکيد بر اينکه "شرايط زندگي راحت‌تر مردم مناطق زلزله زده آذربايجان شرقي را در اين زمستان سرد، بايد خيلي سريع فراهم کنيم"، تصريح کرد: در هواي سرد آن منطقه، زلزله زدگان نبايد در زير چادر بمانند و يکي از راه هاي نزديک براي کمک رساني اين است که براي آنها خانه و اتاقي اجاره کنند و ما اجاره آنها را خواهيم پرداخت.

آستانه تحمل خود را بالا ببريم

روحاني در بخش ديگري از سخنان خود با تاکيد بر ضرورت حفظ وحدت و آرامش در کشور اظهارداشت: همه بايد آستانه تحمل خود را بالا ببريم همانطور که وقتي به دولت و دستگاهي انتقادي مي کنند آنها را تحمل مي کنيم.وي به وظايف رئيس جمهوري طبق قانون اساسي اشاره کرد و گفت: ممکن است بعضي‌ها از اجراي اين وظيفه خوشحال باشند و يا نباشند، از قديم به ما گفتند، الحق مُر. حق مزه‌اش اول يک مقدار تلخ است اما بعداً شيرين مي‌شود.رئيس جمهوري افزود: ما مي‌گوييم بياييم در اين مبارزه با فسادي را که از سال 92 شروع کرديم و الحمدالله بعضي ديگر هم آمدند و کمک مي‌کنند، قاطعانه عمل کنيم و اين مبارزه با فساد را تبديل به اختلاف نکنيم؛ بلکه تبديل به وحدت کنيم.

مردم حق دارند بدانند اين 2 ميليارد و 700 ميليون دلار چه شد

روحاني با بيان اينکه بايد متحد بوده و وحدت داشته باشيم، گفت: رئيس جمهوري نمي‌تواند بگذرد و بحث اين 2 ميليارد و 700 ميليون دلار را بار دهم است که تکرار مي‌کنم و طي چند سال گذشته مداوم گفته‌ام. مردم حق دارند که بدانند اين 2 ميليارد و 700 ميليون دلار، سودش چه شد و پشت پرده چه کساني بودند.وي خاطر نشان کرد: اين را 3 سال پيش در سخنراني‌ام گفتم که اگر شما يکي را بگيريد و اعدام کنيد کار درست نمي‌شود و ما دنبال اعدام نيستيم بلکه دنبال پول هستيم. اين پول کجاست؟ اين که بد نيست و همه بايد خوشحال بشويم و فکر کردم اين را بگويم همه خوشحال مي‌شوند و مي‌گويند اين عيبي ندارد که رئيس جمهور که طبق قانون اساسي مسوول اجراي اين قانون و احقاق حقوق مردم است، مي‌گويد حساب و کتاب اين پول‌ها روشن شود.رئيس جمهوري تصريح کرد: مي‌گويند چرا رئيس جمهوري تازه گفته است! ما تازه گفتيم؟ اين 2 ميليارد دلار را چند سال پيش در شوراي امنيت ملي تصويب کرديم و چند سال پيش وزير اقتصاد زمان ما به قوه قضائيه نامه رسمي نوشته است. اين تازه نيست بلکه همه تکرار مکررات است منتها گرفتاري‌هاي ما زياد است و حافظه ما يک کم مشکل پيدا کرده، يادمان مي‌رود!

روحاني اظهارداشت: خود من اينها را بارها و در سخنراني‌هاي متعدد گفتم و باز هم خواهم گفت تا روزي که حل بشود. حل که شد آن وقت مي‌آييم از همه آنهايي که مشکل را واقعاً حل کردند، تشکر مي‌کنيم.رئيس جمهوري گفت: يکي 260 ميليون دلار و ديگري420 الي430 ميليون دلار از ما نفت برده پولش را نداده است. بياييد حساب پس بدهيد اين حدود 700 ميليون دلاري که نفت ما را برديد، چه کار کرديد؟ اين که عيبي ندارد. ممکن است بياييد حساب پس بدهيد ما شما را تشويق کنيم و بگوييم شما کارهاي خوبي کرديد.

روحاني با اشاره به نامه نگاري هايي که از سال اول رياست جمهوري دوره يازدهم براي مشخص شدن سرنوشت پول اين نفت و سود آن نوشته است، گفت: مقام معظم رهبري به من فرمود اينهايي که شما مي‌گوييد حق شماست و اينها بايد به شما جواب بدهند و بگويند چه کردند، اين دستور آقا، اسلام و قانون است.

رئيس جمهوري افزود: ممکن است طرف ها بيايند و بگويند اين پول را درکجا و طبق قانون صرف کرديم. ما که نمي‌گوييم حتماً محکوم شوند، ما مي‌گوييم روشن شود.

اگر مشکلي را حس کنم، خواهم گفت، نامه خواهم نوشت و تذکر قانون اساسي خواهم داد.

روحاني با بيان اينکه "رئيس جمهوري در مسايل عمومي کشور يک وظيفه سنگيني دارد و ناراحت نشويم و من در مسأله انتخابات نمي‌توانم واقعيت‌ها را نگويم"، گفت: انتخابات سرنوشت مردم است. همه بايد پاي صندوق بيايند و اگر مشکلي را حس کنم، خواهم گفت، نامه خواهم نوشت و تذکر قانون اساسي خواهم داد. اين تا روزي که هستم وظيفه من است.


 دونالد ترامپ در کلامي تمسخر آميز عنوان کرد:قصد دارم نخست‌وزير اسرائيل شوم 

 سومريه نيوز : رئيس ‌جمهوري آمريکا در کلامي تمسخرآميز از قصد خود براي نخست ‌وزيري اسرائيل در صورت برکناري از قدرت در ايالات متحده سخن گفت.به گزارش ايلنا به نقل از سومريه نيوز، «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهوري آمريکا، با انتشار ويديوئي در شبکه‌هاي اجتماعي در جمعي با اکثريت يهود در چارچوب تبليغات انتخاباتي خود در نيويورک تأکيد کرد که دولتش براي حمايت از اسرائيل تلاش بسيار مي‌کند.وي گفت که ميزان تاييدش در سرزمين‌هاي اشغالي به حدود 98 درصد مي‌رسد.رئيس‌جمهوري آمريکا درلحني تمسخرآميز گفت که اگر از قدرت برکنار شود، قصد دارد نخست‌وزير اسرائيل شود.


 ادامه برکناري شهردارها در ترکيه 

 رويترز :ترکيه چهار شهردار عضو حزب دموکراتيک خلق‌ها را برکنار کرد.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري رويترز، ترکيه چهار شهردار عضو حزب دموکراتيک خلق‌ها را برکنار کرد. با احتساب اين چهار نفر، شمار شهرداراني که پس از انتخابات شهرداري‌ها از سمت خود برکنار شده‌اند به 20 نفر رسيده است. «رجب طيب اردوغان»،‌ رئيس‌جمهوري ترکيه، و دولتش حزب دموکراتيک خلق‌ها را به ارتباط با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) متهم مي‌کند. اين در حالي است که حزب دموکراتيک خلق‌ها اين اتهام‌ها را بي‌اساس مي‌داند. وزارت کشور ترکيه دو فرماندار محلي را جايگزين شهرداران دو منطقه در دياربکر کرده است که بزرگ‌ترين شهر در مناطق کردنشين اين کشور در جنوب شرقي به حساب مي‌آيد.


  کرملين: استيضاح ترامپ به ما مربوط نيست 

اسپوتنيک :سخنگوي رياست جمهوري روسيه تصريح کرد: استيضاح ترامپ به ما مربوط نيست.به گزارش مهر به نقل از اسپوتنيک، ديميتري پسکوف سخنگوي رياست جمهوري روسيه در سخناني اعلام کرد: استيضاح ترامپ به ما مربوط نيست.سخنگوي رئيس جمهوري روسيه در اين خصوص ادامه داد: ما تمايلي به اظهارنظر در اين باره نيز نداريم. البته بايد بگويم که در اين باره سرمايه گذاري زيادي شده است؛ داستان سرائي هاي متفاوتي از رسوائيِ دخالت روسيه انجام شده است.وي در ادامه تصريح کرد: همه آنچه گفته مي شود هيچ ارتباطي با واقعيات ندارد.نشست هاي استماع پيرامون شهادت برخي افراد درباره رسوائي موسوم به اوکراين‌گيت مرتبط با ترامپ با پخش عمومي در يکي از شبکه هاي تلويزيوني آمريکا آغاز شود.


 يك نكته از هزاران 

 خانواده و زناني که طرد مي‌شوند و خيابان‌خواب!

بله درست است؛ رئيس سازمان رفاه و خدمات اجتماعي شهرداري تهران در جريان بازديد از سه مرکز نگهداري زنان آسيب‌‎ديده گفته با سرد شدن هوا هميشه مسئله گرم‌خانه‌هاي مردان مورد توجه قرار مي‌گيرد،‌ اما اين بار محوريت را زنان آسيب ديده قرار داديم و از مراکز نگهداري آن‌ها بازديد خواهيم کرد. شايد اين يکي از بهترين تدابير در مورد افراد کارتن خواب باشد؛ چرا که احتمال آسيب‎ديدگي زنان نسبت به مردان بسيار بيشتر است و اينان به توجه بهداشتي-زيستي و عاطفي بيشتري نياز دارند. در نگاه نخست وقتي از خودمان بپرسيم که اين زنان از کجا به کارتن‎خوابي رسيده‎اند، بي‎شک به پاسخ‎هاي بسيار دردناکي خواهيم رسيد.

اين زنان بي‎گمان زناني هستند که به دلايل مختلف از آغوش خانواده رانده شده‎اند، همان‎طور که برخي از زنان زنداني از سوي خانواده رها مي‎شوند و خانواده ديگر هرگز سراغي از آنان نمي‎گيرد. هنجارهاي معمول در اجتماع ما موجب شده که در جامعه بار اخلاقي و رفتاري بسيار سنگيني بر دوش زنان وارد شود و زنان به‎راحتي نتوانند از نيازها و مشکلات خود سخن بگويند؛ وقتي هم که دچار عملي خلاف ارزش‎هاي اخلاقي يا قانوني مي‎شوند، به جاي حمايت از سوي خانواده، برخلاف مردان متخلف، رانده مي‎شوند و لاجرم پناهي جز خيابان و در نهايت گنگ‎هاي اعتياد و فحشا و سرقت و ... ندارند.

اين است که بله درست است در وضعيت سرما و مشکلات آب و هوايي، و نيازهاي بهداشتي و غذايي و سرپناه، حتي زنان در مرتبه دوم قرار مي‌گيرند و پس از آن‌که نياز مردان کارتن‌خواب برطرف شد، تازه ياد برخي مي‌افتد که در اين ميان زناني هم وجود دارند که با همان مشکلات و البته به نحوي شديدتر، دست به گريبانند.

تعداد گرم‌خانه‌ها براي زنان به مراتب کمتر است. درکل شهر تهران، فقط سه گرم‌خانه براي اينان وجود دارد، به همين دليل سازمان شهرداري از NGO ها در اين زمينه کمک خواسته است تا به کمک آن‌ها سر و ساماني به وضعيت اين زنان داده شود.

يک خبر خوب ديگر در همين زمينه اين‌که رئيس سازمان رفاه و خدمات اجتماعي شهرداري تهران گفته شهرداري تهران امکانات سخت افزاري به مراکز نگهداري مادر و کودک اختصاص مي‌دهد و در اين مرکز زناني که قصد ترک اعتياد دارند و يا ترک کرده اما هنوز آمادگي حضور در جامعه را ندارند، نگهداري مي‌شوند و سعي مي‌شود فضاي موثري را براي مادران و کودکان فراهم آيد.

از بين 20 هزار کارتن‌خواب، حدود 2 هزار نفر زن هستند که بيش از 90 درصد آنان معتادند. اولين زن کارتن‌خواب سال 87 گزارش شد. اما اينک با تعداد 2000 نفري آن‌ها مواجهيم. طبعا شهرداري قصد دارد به اين زنان سرو ساماني بدهد، اما يک مشکل اساسي علاوه بر تمام مشکلات ديگر هم وجود دارد؛ مديرعامل سازمان رفاه و خدمات اجتماعي شهرداري تهران مي‌گويد نياز به افزايش تعداد گرم‌خانه‌ براي زنان وجود دارد اما در هر منطقه‌اي که بخواهيم اين کار را انجام دهيم با چالش‌هايي مواجه خواهيم شد چراکه مردم ديدگاه منفي دارند و معتقد هستند براي‌شان مشکلاتي ايجاد مي‌شود. به اين ترتيب نه فقط بر فرهنگ خانواده‌هاي زنان، بلکه بايد فکري براي رشد فرهنگي کل جامعه و تغيير ديدگاه آنان در مورد زنان رها شده در خيابان کرد. اين زنان اگر از ابتدا و دقيقا مثل مردان معتادي که بيمار محسوب مي‌شوند، بيمار به حساب مي‌آمدند و خانواده براي کمک به آنان پيشقدم مي‌شد و همراهي‌شان مي‌کرد، مسلما مشکل به اين حادي که هست، نبود. طبيعي است افراد يک محله با خود بگويند زني را که خانواده‌اش او را طرد کرده ما چگونه در محله خود تحمل کنيم!؟


 ميز خبر 

 ترکيه خبر داد:

آلمان و هلند زندانيان داعشي خود را پس مي‌گيرند

وزير کشور ترکيه اعلام کرد که آلمان و هلند توافق کرده‌اند تا آن دسته از شهروندان خود را که به گروهک تروريستي داعش پيوسته و اکنون در سوريه در زندان به سر مي‌برند، بازپس بگيرد.

به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري رويترز، «سليمان سويلو»، وزير کشور ترکيه، اعلام کرد که آلمان و هلند توافق کرده‌اند تا آن دسته از شهروندان خود را که به گروهک تروريستي داعش پيوسته و اکنون در سوريه در زندان به سر مي‌برند بازپس بگيرد.

حمله انتحاري در اندونزي با 6 کشته شامل 4 پليس

بر اثر حمله انتحاري مقابل ساختمان پاسگاه پليس در شمال اندونزي 6 نفر از جمله 4 مامور پليس جان باختند.

به گزارش مهر به نقل از چنل نيوز اسيا، ديدي پراستيو فرمانده پليس اندونزي اعلام کرد که در نتيجه حمله انتحاري مقابل يک مرکز پليس در ايالت سوماترا واقع در شمال اين کشور 6 نفر از جمله 4 پليس جان خود را از دست داده اند.


 خبــــر 

 اسلامي در حاشيه جلسه دولت:

ثبت نام طرح ملي مسکن تهران تا پايان آذر انجام مي‌شود

وزير راه و شهرسازي گفت: حداکثر تا پايان آذرماه ثبت نام طرح ملي مسکن تهران را انجام خواهيم داد.

به گزارش مهر، محمد اسلامي وزير راه و شهرسازي در حاشيه جلسه هيئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به ثبت‌نام طرح ملي مسکن در تهران، گفت: سهمي که براي اين طرح در برنامه‌ريزي‌هاي خود در تهران در نظر گرفتيم براساس اراضي دولتي بود که مي‌توانستيم از آنها استفاده کنيم.

وي افزود: 50 درصد بافت شهري تهران نوسازي شده و 50 درصد هم باقي مانده است و در دستور کار قرار دارد. پروژه هاي شهرهاي جديد هم آغاز شده است.

اسلامي تاکيد کرد: ثبت نام طرح ملي مسکن در تهران در اولويت سوم قرار دارد چراکه بايد مقدمات کاملا فراهم و همه اراضي شناسايي و تکميل شوند تا بتوانيم فراخوان ثبت نام را اعلام کنيم.

وزير راه و شهرسازي گفت: حداکثر تا پايان آذرماه ثبت نام تهران را انجام خواهيم داد.

تاخير دوباره اعلام نتايج انتخابات رياست‌جمهوري افغانستان

تاريخ اعلام نتايج انتخابات رياست‌جمهوري افغانستان براي دومين‌بار به تاخير افتاد.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري رويترز، تاريخ اعلام نتايج انتخابات رياست‌جمهوري افغانستان که براي 14 نوامبر مقرر شده بود براي دومين‌بار به تاخير افتاد. اين خبر را کميسيون انتخابات افغانستان اعلام کرد.

«عبدالعزيز ابراهيمي»، سخنگوي کميسيون انتخابات گفت: «اعلام نتايج اوليه انتخابات تا اطلاع ثانوي اعلام نخواهد شد.»

وزير امنيت عمومي اسرائيل:

ديگر فقط حماس را مسئول اتفاقات غزه نمي‌دانيم

وزير امنيت عمومي رژيم صهيونيستي گفت که رويدادهاي اخير در غزه به تغيير در سياست اسرائيل از مقصر دانستن حماس به عنوان عامل اصلي اتفاقات غزه منجر شده است.

به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه اينترنتي روزنامه تايمز آو اسرائيل، «گلعاد اردان»، وزير امنيت عمومي اسرائيل، گفت که رويدادهاي اخير در غزه به تغيير در سياست اسرائيل منجر شده است. وي افزود که اسرائيل ديگر فقط حماس را مسئول اتفاقات غزه نمي‌داند.

ارتش رژيم صهيونيستي پيش از اين طي بيانيه‌اي اعلام کرد که نيروهاي جهاد اسلامي حملات گسترده‌اي را عليه رژيم صهيونيستي صورت داده‌اند.

افق تيره صلح در افغانستان

با وجود تلاش دولت افغانستان براي برقراري صلح ،شمار تلفات و مجروحان انفجار در کابل به سي و دو نفر افزايش يافت به گزارش صداوسيما از کابل؛ براثر انفجار يک خودروي بمبگذاري شده در ناحيه قصبه کابل پايتخت افغانستان دستکم سي دو نفر کشته و زخمي شدند.

ديدار مقام‌هاي آمريکا و کره‌شمالي در نشست مسکو

ديدار مقام‌هاي آمريکا و کره‌شمالي در نشست مسکويکي از ديپلمات‌هاي سابق آمريکايي گفت، مقام‌هاي کره‌شمالي و ايالات متحده در جريان نشست سه روزه در مسکو که اول هفته به پايان رسيد، ديدار داشتند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري يونهاپ، توماس ام.کانتريمن، دستيار سابق وزير خارجه آمريکا در امور امنيت بين‌الملل و عدم اشاعه پس از حضور در کنفرانس عدم اشاعه مسکو اعلام کرد، مقام‌هايي از کره‌شمالي و واشنگتن در اين نشست ديدار داشتند. در نشست سه روزه مسکو 250 تن از بيش از 40 کشور از جمله کره‌شمالي حضور يافتند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي