جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/08/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6255


زنگنه: هر زمان دولت سهميه‌بندي بنزين را ابلاغ کند، اطلاع‌رساني مي‌کنيم


آمادگي شرکت ملي گاز ايران براي پالايش روزانه يک ميليارد مترمکعب گاز


معادلات انرژي


ميز خبر


 زنگنه: هر زمان دولت سهميه‌بندي بنزين را ابلاغ کند، اطلاع‌رساني مي‌کنيم 

 وزير نفت با بيان اينکه هر زمان دولت دستور و ابلاغي براي سهميه‌بندي بنزين بدهد آن را به اطلاع مردم مي‌رسانيم، گفت: بهتر است در اين باره شايعه‌پراکني نشود، زيرا مطالب منتشرشده در رسانه‌ها نتيجه‌اي جز نگران کردن مردم ندارد.به گزارش شانا به نقل از خانه ملت، بيژن زنگنه پس از حضور در کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي در جمع خبرنگاران ضمن توضيح مباحث مطرح شده در اين نشست، توضيحاتي را درباره مخزن جديد نفتي کشف‌شده و بحث‌هاي مطرح‌شده درباره سهميه‌بندي بنزين ارائه کرد.

وي در پاسخ به پرسشي درباره اينکه آيا سهميه‌بندي بنزين امسال اتفاق مي‌افتد يا خير، گفت: هر زمان دولت چنين دستوري و ابلاغي به وزارت نفت بدهد سهميه‌بندي بنزين را اجرا مي‌کنيم، البته بهتر است در اين باره شايعه‌پراکني نشود، زيرا مطالب منتشر شده در رسانه‌هاي مختلف نتيجه‌اي جز نگران کردن مردم ندارد. وزارت نفت هر وقت دستوري درباره سهميه‌بندي بنزين دريافت کند آن را به اطلاع مردم مي‌رساند.

وزير نفت به کشف مخزني جديد با نام «نام‌آوران» در خوزستان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي از اين کشف جديد استقبال کردند و آن را به ملت ايران تبريک گفتند.زنگنه با بيان اينکه مخزن نفتي «نام‌آوران» مشترک نيست، گفت: ميدان‌هاي ديگري نيز زير مخزن نام‌آوران، مانند ميدان‌هاي منصوري، سوسنگرد، آب‌تيمور، سپهر، جفير و دارخوين کشف شده‌اند، بنابراين طرح‌هايي هم براي توسعه‌ اين ميدان‌ها مدنظر داريم.وي ادامه داد: براي نمونه ميدان نفتي آب‌تيمور جزو طرح‌هايي بود که قرارداد آن تا مرز امضا شدن پيش رفت، اما به دليل تحريم‌ها متوقف شد، بنابراين تلاش مي‌کنيم دوباره در جريان توسعه قرار گيرد.


 آمادگي شرکت ملي گاز ايران براي پالايش روزانه يک ميليارد مترمکعب گاز 

 توان و ظرفيت پالايش گاز کشور با توسعه فازهاي پارس جنوبي به حدود 900 ميليون مترمکعب در روز رسيده و پيش‌بيني مي‌شود با بهره‌برداري از پروژه‌هاي بخش بالادستي و طرح‌هاي پالايشي در حال اجرا، اين ظرفيت افزايش يابد.به گزارش شانا به نقل از شرکت ملي گاز ايران، هم‌زمان با ثبت رکورد تازه گازرساني به شهرها و روستاها و با اتکا به شبکه انتقال گاز 39 هزار کيلومتري کشور، تامين پايدار و مطمئن گاز مورد نياز مشترکان خانگي، تجاري، صنايع، نيروگاه‌ها، پتروشيمي‌ها و مقاصد صادراتي با توان و ايمني بيش از پيش ادامه دارد.تاکنون بيش از 362 هزار کيلومتر شبکه توزيع گاز شهري و روستايي همراه با بيش از 11 ميليون و 755 هزار انشعاب در کشور اجرا و نصب شده است که مسئوليت تامين گاز مورد نياز يک‌هزار و 175 شهر و 29 هزار و 525 روستا (27 ميليون و 331 هزار واحد مسکوني شهري و روستايي) را به‌عهده دارند.

براساس پيش‌بيني‌ها، با تکميل عمليات گازرساني در استان سيستان و بلوچستان و تا پايان سند چشم‌انداز، همه جمعيت شهري و روستايي کشور از نعمت گاز طبيعي بهره‌مند مي‌شوند. هم‌زمان با مرور اين تحولات مهم در صنعت گاز کشور، اظهارات برخي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي درباره دستاوردهاي توسعه صنعت گاز در کشور را مرور مي‌کنيم.

پايداري شبکه گاز با وجود توقف واردات گاز ترکمنستان

اسدالله قره‌خاني با بيان اينکه عملکرد مناسب شرکت ملي گاز ايران در زمستان سال 97 به گونه‌اي بود که باوجود قطع واردات گاز ايران از ترکمنستان، کشور هيچ‌گونه مشکلي در تامين و توزيع گاز مشترکان نداشته است، گفت: زمستان 97 استان‌هاي شمالي کشور و ديگر استان‌ها با افت فشار گاز روبه‌رو نشدند و ما حتي با افزايش ظرفيت توليد و انتقال گاز هم روبه‌رو بوديم.عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: با وجود گازرساني به روستاهاي کشور مشکلي در شبکه انتقال و توزيع گاز رخ نداد که اين موضوع نشان‌دهنده آن است که شرکت ملي گاز ايران به بهترين روش، وظايف خود را انجام مي‌دهد. عملکرد شرکت ملي گاز ايران به گونه‌اي است که هيچ نگراني در بخش انتقال گاز به‌ويژه مناطق سردسير وجود ندارد.


 معادلات انرژي 

 معاون وزير نفت خبر داد

توليد بيش از 6 درصد محصولات پايه پتروشيمي دنيا در ايران

معاون وزير نفت در امور پتروشيمي گفت: سهم ايران در توليد محصولات پايه صنعت پتروشيمي در جهان از 3.6 درصد کنوني به 6.2 درصد تا پايان سال 1404 مي‌رسد.به گزارش خبرنگار شانا از مشهد مقدس، بهزاد محمدي در سي‌ويکمين نشست مديران مجتمع‌هاي توليدي صنعت پتروشيمي که با شعار « رونق توليد، همگرايي و بالندگي» در مشهد مقدس برگزار شد، گفت: تجميع بنگاه‌هاي کوچک و بزرگ اين صنعت را به يک بنگاه اقتصادي قدرتمند بدل کرده که نقش آن در اقتصاد کشور بي‌بديل است.وي با اشاره به اينکه صنعت پتروشيمي در اين شرايط سخت کار خود را ادامه داده است، افزود: کارنامه يک سال گذشته اين صنعت با وجود همه سختي‌ها درخشان بوده است.مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي با تأکيد بر لزوم تغيير نگاه به الگوها و راهبردها، ادامه داد: مهم‌ترين الزام يک اقتصاد پويا، توسعه و مهم‌ترين رکن توسعه، هوشمندي است که مهم‌ترين ارکان هوشمندي، سرمايه و سرمايه‌گذار هوشمند و يافتن هدفي متعالي مبتني بر شرايط روز دنياست.

معاون وزير نفت با اشاره به اينکه هم اکنون 56 مجتمع پتروشيمي فعال در کشور وجود دارد که سالانه 33 ميليون تن معادل 650 هزار بشکه نفت خام در روز خوراک دريافت مي‌کنند، اظهار کرد: مجتمع‌هاي پتروشيمي کشور به 83 مجتمع و خوراک دريافتي آنها به 62 ميليون تن در سال معادل يک ميليون و 400 هزار بشکه نفت خام در روز در سال 1400 مي‌رسد.

محمدي تصريح کرد: افزايش مجتمع‌هاي پتروشيمي به 109 مجتمع و خوراک دريافتي 74 ميليون تن در سال معادل يک ميليون و 700 هزار بشکه نفت خام در روز در سال 1404 نيز خود نشانگر گذر از خام‌فروشي است.

وي با اشاره به آغاز به کار پتروشيمي مرودشت در سال 37 و تأسيس شرکت ملي صنايع پتروشيمي در سال 42 گفت: ظرفيت اين صنعت تا پيش از پيروزي انقلاب اسلامي 3 ميليون تن در سال بوده است که با تحقق جهش نخست صنعت به 44 ميليون تن و امروز به 66 ميليون تن در سال رسيده است. ظرفيت صنعت پتروشيمي تا پايان سال 1400 به 100 ميليون تن و تا پايان سال 1404 به بيش از 130 ميليون تن در سال خواهد رسيد.


 ميز خبر 

 مدير کنترل توليد شرکت ملي صنايع پتروشيمي:

توليد صنعت پتروشيمي کشور امسال افزايش مي‌يابد

مدير کنترل توليد شرکت ملي صنايع پتروشيمي گفت: برآورد مي‌شود که توليد صنعت پتروشيمي کشور تا پايان امسال نسبت به پارسال افزايش داشته باشد.به گزارش خبرنگار شانا از مشهد مقدس، قدرت‌الله فرج‌پور در دومين روز از سي‌ويکمين نشست مديران عامل صنعت پتروشيمي با اشاره به عملکرد توليد پارسال و 6 ماه گذشته اين صنعت اظهار کرد: برآورد مي‌شود توليد محصولات صنعت پتروشيمي امسال نسبت به پارسال افزايش داشته باشد.

وي با اشاره اينکه پتروشيمي‌هاي مهر، خراسان و لاله بيش از 90 درصد ظرفيت اسمي در 6 ماه نخست امسال توليد داشته‌اند، افزود: مجتمع‌هاي مارون، زاگرس و آرياساسول نيز بالغ بر 110 درصد افزايش توليد نسبت به پارسال داشته‌اند.

مدير کنترل توليد شرکت ملي صنايع پتروشيمي با ارائه راهکارهاي پيشنهادي براي رفع تنگناهاي توليد صنعت پتروشيمي بر رعايت مسائل اچ‌اس‌يي، اشتراک‌گذاري تجربه‌ها از ابتداي شکل‌گيري طرح‌ها، ارتقاي فرهنگ همکاري ميان واحدها، توجه به تعمير و نگهداشت و بهينه‌سازي واحدها و ضرورت توجه به ساخت داخل تأکيد کرد.

افت قيمت نفت به دليل نااميدي از توافق تجاري آمريکا و چين

قيمت شاخص نفت خام برنت به 61 دلار و 88 سنت و قيمت شاخص دبليوتي‌آي آمريکا به 56 دلار و 67 سنت رسيد.به گزارش شانا به نقل از خبرگزاري رويترز، قيمت نهايي شاخص نفت خام برنت ديروز (سه‌شنبه، 21 آبان‌ماه) 62 دلار و 6 سنت و قيمت شاخص دبليوتي‌آي آمريکا 56 دلار و 80 سنت به ازاي هر بشکه بود.قيمت نفت کاهش يافت، زيرا احتمال توافق تجاري بين آمريکا و چين کمتر شد و اين مسئله بر دورنماي اقتصاد جهاني و تقاضاي انرژي تأثير منفي گذاشت.تحليلگران بانک اي‌ان‌زد اعلام کردند: ما باور داريم کاهش توليد (اوپک) مي‌تواند فراتر از سه ماه نخست سال 2020 ميلادي تمديد شود، اما احتمال تشديد کاهش توليد نفت، کم است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي