جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/08/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6255


ارتباط آسيب نخاعي و افزايش خطر سکته مغزي


آلودگي هوا خطرات جدي براي سلامت مردم دارد


راهکارهاي مقابله با آلودگي هوا


يادداشت


مقاله


 ارتباط آسيب نخاعي و افزايش خطر سکته مغزي 

 به گزارش مهر،«آرون فيليپس»، سرپرست تيم تحقيق از دانشگاه کالگاري کانادا، مي گويد: «افراد دچار آسيب نخاعي با ريسک بالا و هشداردهنده سکته مغزي روبرو هستند و ما خواستيم دليل آن را بدانيم. دريافتيم ميزان خستگي و بيحالي در افراد دچار آسيب نخاعي در مقايسه با افراد سالم 9 برابر بيشتر است.»محققان همچنين دريافتند آپنه خواب در افراد دچار آسيب نخاعي، تقريبا 4 برابر بيشتر است و همچنين خستگي و مشکلات خواب با ميزان و شدت آسيب نخاعي مرتبط است.به گفته محققان، «افراد دچار آسيب مغزي، در طول خواب دچار تنفس بسيار مختل شده اي هستند که مانع از حمل مناسب اکسيژن به ارگان هاي حياتي بدن نظير مغز مي شود.»از سوي ديگر اختلالات مرتبط با خواب رابطه منفي با سلامت مغز در افراد دچار آسيب نخاعي دارد.


 آلودگي هوا خطرات جدي براي سلامت مردم دارد 

 محمد نعيم اميني فرد در گفت‌وگو با ايسنا، در توضيح تاثيرات آلودگي هوا بر مردم گفت: آلودگي هوا بر تمامي ارگان‌هاي بدن تاثير سوء و مستقيم دارد تاثيرات آن بر دستگاه‌هاي تنفسي و عروقي ثابت شده و در دراز مدت از نظر ايجاد عوارض و مرگ و مير به خصوص در گروه‌هاي خطر يعني کودکان و کهنسالان تاثيرگذار است.وي افزود: با توجه به اين که آلودگي هوا بر سيستم عصبي انسان تاثير مي‌گذارد باعث تحريک پذيري و ايجاد رفتارهاي پر خطر بين شهروندان مي‌شود. همچنين سکته‌هاي قلبي هم از ديگر عوارض آن است. نتيجه آن است که آلودگي هوا تاثيرات اقتصادي شديد و هزينه سنگيني به اقتصاد سلامت تحميل مي‌کند.

اين عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس تاثيرات بين نسلي با آلودگي‌هاي هوا را ثابت شده عنوان و اظهار کرد: بسته به نوع آلودگي هوا تاثيرات دراز مدتي خواهد داشت اگر گازهاي گلخانه‌اي و به دنبال آن آسيب به لايه ازن وجود داشته باشد انواع و اقسام سرطان‌هاي پوستي و به دنبال آن عوارض ناشي از تغييرات ژنتيکي را همراه دارد.


 راهکارهاي مقابله با آلودگي هوا 

 عليرضا يارقلي پژوهشگر طب سنتي در گفتگو با مهر درمورد راهکارهاي مقابله با آلودگي هوا گفت: آلودگي هوا در فاز اول يک آلاينده گرم و خشک ايجاد مي کند و تجميع آلاينده ها نيز سرد و خشک است که در اين موارد بايد از تمامي غذاهايي که سرد و خشک است، دوري جست.در مواقعي که هوا آلوده است ،غذاهاي سنگين که معده توانايي هضم آنها را ندارد، نبايد خورده شود. غذاهاي لطيف مانند شير، مايعات فراوان، تخم مرغ عسلي استفاده شود تا جلوي خشکي و سردي گرفته شود.

به گفته وي همچنين براي تنفس بهتر پوست آرايش غلط نبايد کرد. از خوردن غذاهايي مانند ماکاروني، فست فود، بادمجان، موز زياد، گوشت گاو و گوساله پرهيز کنيد چرا که اين غذاها باعث مي شود غلظت خون بدن بالا برود.يارقلي گفت: براي اينکه آلودگي ضرري براي ما نداشته باشد بهتر است بيشتر آش ماست،آش دوغ و آش سبزيجات خورده شود اما آش رشته به دليل سنگيني توصيه نمي شود. در مجموع هر چيزي که سرد و خشک است و بدن را غليظ مي کند، توصيه نمي شود.در اين شرايط نيز مصرف مايعات، شير، غذاهاي سبک، آب سيب و هويج، سوپ هويج، سوپ سبزيجات توصيه مي شود.در ايام آلودگي شبها حتماً کلاه بر سر بگذاريد و بخور بابونه و مرزنجوش استفاده کنيد زيرا باعث مي شود جلوي آلودگي هوا و سرماخوردگي گرفته شود.


 يادداشت 

 
تاميفلو و فراگيري بيماري آنفلوآنزا

ابراهيم علي آبادي

آنفلوآنزا با سرماخوردگي تفاوت‌هايي دارد؛ هرچند ممکن است برخي از علائم در هردو بيماري مشترک باشد، اما آنفلوآنزا بيماري شديدتري است و حتي ممکن است موجب مرگ فرد مبتلا شود. طبعا داروهايي که براي درمان آنفلوآنزا تجويز مي‌شوند با داروهاي سرماخوردگي تفاوت دارند و در اين مورد نبايد فرد مبتلا به صورت سرخود دارو مصرف کند.

آنفلوآنزا يا گريپ (Grippe) شايع‌ترين بيماري ويروسي فصل سرما است که دستگاه‌ تنفسي ‌را درگيـر مي‌کند و شديدا مسري است. ‌مدت‌ زمان‌ شروع‌ علائم‌ آنفلوآنزا از زمان‌ وارد شدن‌ ويروس‌ به‌ بدن‌ 48-24 ساعت‌ است‌.

ويروس‌هاي عامل آنفلوآنزا از سرده اورتوميکسو ويروس‌ها هستند. آنفلوآنزا شامل ويروس آنفلوآنزاي A، آنفلوآنزاي B و آنفلوآنزاي C مي‌شود. اين ويروس‌ها در اثر تماس مستقيم يا غيرمستقيم (مثلاً استفاده از ليوان و دست و ...آلوده) گسترش مي‌يابند.

داروي تاميفلو، يکي از مهم‌ترين داروها براي درمان آنفلوآنزا مي‌باشد که اخيرا به خاطر تحريم، با کمبود آن مواجه هستيم. بنابراين بايد افرادي که به اين بيماري مبتلا مي‌شوند از حضور در اماکن عمومي خودداري کنند تا بيماري بيشتر اين منتشر نشود. هرچند که به گفته رئيس مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت اعلام کرد هيچ کمبودي در اين زمينه وجود ندارد، اما احتمالا امسال با طغيان آنفلوانزا مواجهيم و موارد شديد ابتلا به اين بيماري مشاهده شده است و داروي تاميفلو براي درمان اين بيماري به شدت کمياب شده است و بيمارستان‌ها با کمبود اين دارو مواجهند و حتي وزارت بهداشت براي اين مسئله نشست اضطراري برگزار کرده است.

اين بيماري در کودکان و افراد مسن مرگ‌آور است. امسال هم با مواردي از ابتلا به اين بيماري مواجه هستيم و روز گذشته نيز معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي گيلان از مرگ 2 نفر بر اثر آنفلوآنزا خبر داده است.

هم‌چنين بنا به گزارش‌ها شدت اين بيماري نسبت به سال‌هاي قبل بيشتر است و برخي بيمارستان‌ها کمبود داروي تاميفلو را تاييد کرده‌اند.

موارد خطرناک در بيماري آنفولانزا شامل افزايش تب يا سرفه، وجود خون در خلط، گوش درد، تنگي نفس يا درد قفسه سينه، ترشحات غليظ از بيني، سينوس‌ها يا گوش‌ها، درد سينوس، درد يا سفتي گردن است که بايد سريعا فرد تحت درمان قرار گيرد.


  مقاله 

 يخ بودن دست و پا بي دليل نيست

مهسا خدامراد

اگر شما هميشه احساس لرز داريد يا دستها و پاهاي شما مانند بلوک هاي يخ احساس مي شود، در حالي که افراد ديگري در نزديکي شما مي گويند که درجه حرارت گرما را احساس مي کنند، شايع است که زنان احساس سرما را بيشتر گزارش مي کنند، که اين احساس ناشي از فيزيولوژي و همچنين حساسيت بيشتر به شرايطي است که مي تواند باعث سردرد شود.

شما خيلي لاغر هستيد:وزن کم بدن به عنوان BMI شناور در حدود 18.5 و يا کم تر تعريف شده است که مي تواند دلايلي داشته باشد. هنگامي که شما کم وزن هستيد، با کمبود چربي بدن توانايي از بين بردن دماي سرد بدن خود را نداريد.

تيروئيد:هميشه سرد بودن نشانه اي از هيپوتيروئيدي است که به اين معني است که تيروئيد شما هورمون تيروئيد را به اندازه کافي ارائه نمي دهد.

کمبود آهن:سطوح پايين آهن يکي از رايج ترين دلايل سردرد مزمن است. به همين دليل است که آهن يکي از مواد معدني کليدي است که به گلبول هاي قرمز شما کمک مي کند تا اکسيژن را در همه جاي بدن شما حمل کند. بدون آهن کافي، سلول هاي قرمز خون نمي توانند به طور موثر کار خود را انجام دهند، و شما رفتار تند و تيزي خواهيد داشت.

بهترين راه براي افزايش مصرف آهن، از طريق مصرف غذاي سالم است: گوشت، ماهي، تخم مرغ، سبزيجات برگ پهن مانند اسفناج و غذاهاي دريايي بهترين گزينه مي باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي