جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/09/12 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6271


شاه علامت آنفلوانزا را بشناسيد


عوارض آلودگي هوا بر پوست و مو


يادداشت


مقاله


 شاه علامت آنفلوانزا را بشناسيد 

 به گزارش مهر، فرشيد رضايي کارشناس مرکز مديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت، مراجعه به پزشک زماني لازم مي شود که فرد مبتلا در روز دوم و سوم بيماري، احساس تنگي نفس مي کند.رضايي با اشاره به انواع بيماري هاي فصل سرما که يکي از آنها آنفلوانزا است، گفت: معمولا علامت آنفلوانزا با درد بدن، گلو درد، سرفه و تب بالا همراه است. کارشناس مرکز مديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت، با عنوان اين مطلب که اين بيماري در موارد خفيف هيچ خطر جدي نداشته و کشنده نيست، افزود: در 20 درصد موارد که تب بيمار در روزهاي سوم و چهارم کنترل نمي شود و پايين نمي آيد، لازم است پزشک حتما او را ويزيت کند و اگر عفونت به ريه ها نريخته بود، مي تواند به بيمار اطمينان دهد که مشکل خاصي نيست و خوب مي شود. رضايي ادامه داد: اما اگر تب بيمار در روزهاي پنجم و ششم کم نشد، لازم است مجدد نزد پزشک برود و اگر نياز بود، بستري شود. در همين حال، مسعود مرداني متخصص بيماري هاي عفوني، مهم ترين علامت آنفلوانزا را تب ناگهاني و بالاي 39 درجه دانست و گفت: تب در آنفلوانزا بر خلاف سرماخوردگي که به ندرت به 38 درجه مي رسد، به بالاي 39 و 40 درجه مي رسد.وي افزود: فرد سرما خورده با علائمي مثل آبريزش بيني و عطسه درگير مي شود اما شاه علامت آنفلوانزا، تب بالا و درد بدن است.


 عوارض آلودگي هوا بر پوست و مو 

 
به گزارش ايسنا، دکتر محمدعلي نيلفروش زاده با بيان اينکه آلودگي هوا واقعيت دنياي ماشيني و صنعتي است که مي‌تواند بر ارگان‌هاي مختلف بدن آثار مخرب و زيانباري ايجاد کند، گفت: پوست اولين و گسترده‌ترين سد دفاعي بدن در برابر آلاينده‌هاي زيست محيطي، دود، ذرات معلق و مواد شيميايي موجود در هوا محسوب مي‌شود که اثرات مستقيم و غيرمستقيم، کوتاه مدت و دراز مدت مخربي را طي سال‌هاي زندگي متحمل مي‌شود.رييس مرکز تحقيقات پوست و سلول‌هاي بنيادي دانشگاه علوم پزشکي تهران با تاکيد بر اينکه فرمالدئيد از مهم‌ترين مواد آلاينده است و تماس با آن موجب تحريک و آلودگي چشم، پوست، مخاط و بروز علائمي چون تهوع، سرگيجه، التهاب و سوزش مي‌شود، افزود: در مطالعه سال 2010 روي 400 نفر در آمريکا، اثبات شد که آلودگي هوا باعث چين و چروک، پيري، تلانژکتازي (عروق برجسته همراه با رنگدانه قهوه‌اي)، خارش، کهير، اگزما و زخم‌هاي سطحي پوست مي‌شود.بنابر اعلام روابط عمومي انجمن متخصصان پوست ايران، نيلفروش زاده، ريزش غير طبيعي مو، گودي و کبودي اطراف چشم، ضايعات و برخي بدخيمي‌هاي پوستي را بخشي از عوارض بلند مدت آلودگي هوا بر بدن دانست و گفت: شستشوي مکرر دست و صورت، استحمام روزانه با شامپوهاي معمولي و اجتناب از حضور در هواي آلوده اقدامي ضروري است.دبير انجمن متخصصين پوست ايران، کاهش مصرف مواد آرايشي و عطر در روزهاي آلوده سال، استفاده از دستکش‌هاي نخي سفيد، همچنين شوينده‌هاي غيرصابوني (سيندت بار - متناسب با اسيديته پوست)، کرم هاي مرطوب کننده و ضد آفتاب مناسب را نيز بسيار مهم دانست و گفت: اين روزها در هنگام تماس با کودکان که حساس‌تر هستند بايد بيشتر دقت کرد.


 يادداشت 

چرا داروخانه‌ها در حال ورشکستگي‌اند!

ابراهيم علي آبادي

مدتي است مناقشه بر سر بود و نبود و کمبود دارو در کشور بالا گرفته است و مسئولان ذيربط در اين زمينه يا انکار مي‌کنند يا افشا مي‌کنند. از سوي ديگر دارو ودرمان با مشکل بغرنج قاچاق-مانند هر کالاي مهم ديگري- مواجه است که يکي از پي‌آمدهاي مهم تحريم در اين چند سال است. درست است که شايد ما از نظر دارويي تحريم نشده باشيم، اما حقيقت تلخ اين است که در اين مورد به دلايل تحريم‌هاي بانکي و انتقال وجه، دچار مشکلاتي هستيم. پس در واقع خريدن و وارد کردن دارو به اين راحتي‌ها نيست و نياز به کمي دور زدن دارد و وقتي پاي دورزدن به ميان مي‌آيد، قاچاق رخ نشان مي‌دهد و آناني که راه‌هاي در رو را خوب بلدند وارد چنين جرياناتي مي‌شوند. دارو ودرمان ما فعلا درگير چنين مشکلاتي است که هر روز يکي از وجوه آن رخ مي‌نمايد، اين روزها در مورد آنفلوآنزا و اپيدمي آن در کشور و مدتي است در مورد وضعيت داروخانه‌ها.

داروخانه‌هايي که مدتي است بيشترين بخش و فضاي خود را به لوازم آرايشي و بهداشتي اختصاص داده‌اند وبيشترين درآمد آنان نيز از همين بخش است.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي مي‌گويد هزار و 810 داروخانه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي از لحاظ اقتصادي و به دنبال تحريم‌ها با مشکلات عديده‌اي دست و پنجه نرم مي‌کنند و در شرف ورشکستگي قرار دارند.

البته در کنار تحريم و کمبود دارو، مشکل ديگر داروخانه‌ها، طلب‌هاي بيمه‌اي است که هنوز پرداخت نشده و موجب شده داروخانه‌ها با مشکلات اقتصادي و نقدينگي بيشتري مواجه شده و سراغ وام‌هاي مختلفي بروند که بر مشکلات‌شان افزوده است.

مشکل ديگر داروخانه به گفته مدير روابط عمومي انجمن داروسازان ايران اين است که 97 درصد داروهاي ما توليد داخلي و 3 درصد وارداتي است، اما ارزش مالي آن 3 درصد بيشتر است که با توجه به تحريم‌ها و تخصيص ارز هزينه‌بري زيادي دارد. وي معتقد است بايد يک سند توسعه داشته باشيم مبني بر اين‌که ما چه‌قدر داروساز مي‌خواهيم و چه مقدار بايد از آن‌ها را به داروخانه‌ها سوق دهيم.


  مقاله 

 تا مي توانيد مرکبات بخوريد

مهسا خدامراد

يکي از ويژگي هاي مهم مرکبات، داشتن آنتي اکسيدان فراوان است. افرادي که به طور مرتب از اين ميوه ها استفاده مي کنند، 60 درصد کمتر احتمال دارد که به سرطان پيشرونده معده مبتلا شوند زيرا وجود ويتامين سي در اين ميوه ها ترکيباتي را خنثي مي کند که از عوامل سرطان زا هستند.

مرکبات منبع عالي ويتامين سي به شمار مي روند. اين ويتامين يک ماده مغذي براي تقويت سيستم ايمني بدن بوده و براي حفظ سلامت پوست ضروري است.

مرکبات همچنين داراي مقادير خوبي از ويتامين ها و مواد معدني ديگر مانند ويتامين ب، پتاسيم، منيزيم و مس هستند.

يک فنجان از مرکبات حاوي 4 گرم فيبر است. فيبر داراي مزاياي بهداشتي متعددي از جمله بهبود سلامت گوارش است و به کاهش وزن موثر کمک مي کند. مرکبات سرشار از فيبر محلول هستند که خاصيت کاهنده کلسترول را دارد.

بسياري از مطالعات نشان داده اند که ميوه هاي خانواده مرکبات خطر ابتلا به برخي سرطان هاي خاص را کاهش مي دهند. به عنوان مثال مصرف منظم گريپ فروت با کاهش خطر ابتلا به سرطان ريه همراه است. همچنين خطر ابتلا به سرطان هاي مري، معده، پانکراس، و سينه نيز در اثر مصرف منظم اين ميوه ها کاهش مي يابد.

مطالعات محققان ژاپني نشان داده که مصرف مرکبات با نرخ پايين ابتلا به بيماري هاي قلبي و سکته ارتباط دارد.

فلاونوئيد موجود در مرکبات منجر به کاهش خطر ابتلا به بيماري هاي عصبي مانند آلزايمر و پارکينسون مي شود.

فلاونوئيدها قابليت هاي ضد التهابي دارند و براي محافظت در برابر زنجيره اي از عللي که باعث تخريب سيستم عصبي مي شوند، مفيدند. مصرف آب ميوه هاي مرکبات، عملکرد مغز را افزايش مي دهد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي