جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/10/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6307


تصويب سامانه ثبت تامين مالي نامزدهاي انتخابات مجلس


روحاني: براي بررسي سانحه سقوط هواپيما بايد دادگاه ويژه تشکيل شود


ادعاهاي بي اساس وزير دفاع آمريکا عليه ايران


خبر


امداد رساني به روستاهاي سيل زده شهرستان جاسک


نجات مردم از آتش سوزي با هواپيماي استراليا


سرمقاله

سخنگوي قوه قضائيه
پيگير اعلام جرم عليه آمريکا در مراجع بين المللي هستيم


بغداد: هيچ توافق جديدي براي ابقاي نيروهاي آمريکايي وجود ندارد


ترودو: سقوط هواپيماي اوکرايني معلول تنش‌هاي اخير است


جانسون: بايد توافق ديگري را جايگزين برجام کنيم

سردار عليدوست خبر داد؛
مشمولان غايب اجازه کار در سازمان‌هاي دولتي و خصوصي را ندارند


اردوغان: مانع هر حمله نظام سوريه در ادلب مي‌شويم


يك نكته از هزاران


خبــــر


 تصويب سامانه ثبت تامين مالي نامزدهاي انتخابات مجلس  

 در نگاه نخست به اين طرح و تيتري كه اغلب خبرگزاري‌ها برگزيده‌اند، چنين به نظر مي‌رسد كه گويا قراراست طبق سامانه تصويب شده توسط نمايندگان مجلس براي شفافيت مالي نامزدهاي انتخابات مجلس؛ وضعيت مالي خود اين افراد هم مشخص شود. در حالي‌كه در اين سامانه تنها قراراست اطلاعات مالي و چگونگي تامين مالي تبليغات انتخاباتي اين نامزدها به اطلاع عموم برسد و ماجرا ربطي به دارايي‌هاي فردي نامزدها ندارد.اين سامانه با نام كلي« سامانه مالي انتخابات»، به مراجعه‌كنندگان اطلاع مي‌دهد كه هرنامزد براي تامين مالي تبليغات خود چه ميزان و از چه راه‌هايي هزينه كرده است.هرچندانتظار مي‌رفت اين سامانه به شفافيت مالي خود نامزدها نيزعنايتي داشته باشد؛ اما درهمين حد هم كه منابع مالي فعاليت‌هاي تبليغي نامزدها مشخص شود، خود گام بزرگي است؛ طبق ماده اول اين طرح:«مجموعه اقدامات نامزدهاي انتخابات و يا نمايندگان آن‌ها و ساير افراد- اعم از گفتاري، نوشتاري و رفتاري- به منظور تأثيرگذاري بر رأي‌دهندگان گفته مي‌شود... طبق تعريف اين ماده؛ هزينه‌هاي انتخاباتي هزينه‌هايي مادي است که نامزدهاي انتخابات و احزاب و گروه‌هاي سياسي در انجام فعاليت‌هاي انتخاباتي و تبليغات، صرف مي‌کنند.»

دليل ارائه و تصويب چنين طرحي، شايد اين باشد كه برخي نامزدهاي نمايندگي مجلس با گرفتن مبالغي از برخي اسپانسرها، به نحوي مديون آن‌ها شده و ناچارند پس از انتخاب‌شدن، طبق ميل و خواست آنان تصميم بگيرند و تابع لابي‌گري آنان، بر تصويبات تاثير بگذارند. نيز با بررسي منابع مالي نامزدهاي انتخاباتي، مي‌توان چگونگي روش‌هاي تبليغي نامزدها را نيزرصد كرد؛ چرا كه برخي نامزدها، براي جلب هوادار و راي آنان، هزينه‌هاي خاصي مي‌كنند كه اين روزها اصطلاحا به آن تامين راي گفته مي‌شود؛ كه گاه چندان اصولي نيست؛ مانند ناهار و شام دادن و يا پرداخت پورسانت به افرادي كه بتوانند تعداد راي‌ها بالا ببرند.


 روحاني: براي بررسي سانحه سقوط هواپيما بايد دادگاه ويژه تشکيل شود 

 
رييس جمهوري گفت: قوه قضاييه بايد يک دادگاه ويژه با يک قاضي عالي‌رتبه و ده‌ها کارشناس براي بررسي سانحه سقوط هواپيما تشکيل دهد.به گزارش ايرنا ، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در همايش تجليل از نمونه هاي ملي بخش کشاورزي اظهار داشت: غم اين ايام را يکبار ديگر به ملت بزرگ ايران تسليت مي‌گويم غم از دست دادن سرداري شجاع و فداکار در ميدان امنيت کشور و منطقه، غم از دست دادن عزيزاني در کرمان در تشييع پيکر اين سردار و در اين ايام غم بسيار بزرگ و سهمگين سقوط هواپيماي مسافربري اوکرايني که 176 نفر در اين حادثه بسيار فاجعه آميز جان خود را از دست دادند.وي افزود: من از لحظه اي که احتمال دادم سقوط اين هواپيما به صورت طبيعي و عادي نباشد، تلاش فراواني کردم که دوران بررسي و تحقيق کوتاه شود و ما به دقت بدانيم که اين هواپيما چگونه سقوط کرده است.

رييس جمهوري اضافه کرد: همکاري‌هاي خوبي از طرف نيروهاي مسلح که تنها مسير ما براي يافتن حقيقت در اين بخش بود، انجام گرفت و بلافاصله بعد از آن که براي من مشخص شد يک خطاي بسيار دردناک و نابخشودني انجام گرفته در همان لحظه من به مسئولان امر اعلام کردم بلافاصله به مردم اطلاع دهند.روحاني گفت: حالا اين حادثه حادثه بسيار تلخي بود و تحملش براي مردم بسيار سنگين است. حتي اگر اين هواپيما به خاطر نقص فني هم سقوط کرده بود باز هم بسيار غم‌بار بود اما بعد از اين که مشخص شد خطاي انساني منجر به اين فاجعه شده است غم مردم را چندين برابر کرد.وي ادامه داد: در اين جا به همه خانواده‌هاي عزيز جانباختگان در ايران و ساير کشورها همان طور که با رهبران و مسئولان اين کشورها تلفني صحبت کردم اولا قول مي دهم دولت با همه توان و امکاناتش پيگير اين مساله باشد اين مساله بسيار مهم است.

قوه قضاييه دادگاه ويژه تشکيل دهد؛ دنيا به اين دادگاه نگاه مي‌کند

رييس جمهوري يادآورشد: قوه قضاييه بايد يک دادگاه ويژه با يک قاضي عالي رتبه و ده ها کارشناس تشکيل دهد. اين پرونده عادي و معمولي نيست تمام دنيا به اين دادگاه ما نگاه خواهند کرد.وي افزود: ثانيا به همه عزيزان دولت توصيه مي‌کنم در کنار اين خانواده‌هاي عزيز باشند مشکل و مسائل آن‌ها را پيگيري کنند. از مردم عزيز ايران مي‌خواهم در کنار اين عزيزان همدردي ارزشمندي انجام دهند.روحاني گفت: 100 نفر از عزيزاني که جان باختند، از تهران بودند و بقيه از شهرستان‌ها بودند. وزير راه، ‌ مسئولين دولتي، استاندارها همه در کنار اين خانواده‌ها قرار بگيرند. من به عنوان يک پدر احساس مي‌کنم که غم از دست دادن يک جوان نخبه تحصيل‌کرده سطح بالا که سرمايه براي کشور و ملت ما بوده تا چه حد سخت و مشکل است.وي اظهار داشت: اينکه نيروهاي مسلح ما با صراحت لهجه خطاي خودشان را اعلام کردند و از مردم عذرخواهي کردند، گام اول خوبي بوده که در اين راستا برداشته شده و همه گام‌هاي بعدي بايد برداشته شود.


 ادعاهاي بي اساس وزير دفاع آمريکا عليه ايران 

 وزير دفاع آمريکا به بيان ادعاهاي بي اساس در مورد ايران پرداخت و گفت: هر اقدامي براي اينکه نيروهاي نيابتي را نسبت به اعمال خود پاسخگو کنيم، انجام مي‌دهيم.به گزارش ايلنا به نقل از اسپوتنيک، مارک اسپر وزير دفاع آمريکا مدعي شد: آمريکا داراي حق قانوني است که حملاتي که عليه نيروهاي آمريکايي توسط نيروهاي نيابتي ايران در عراق و يا هر جاي ديگري صورت مي‌گيرد را پاسخ دهد.

وي افزود: ايران نسبت به نيروهاي نيابتي خود مسئول است، ما حق دفاع از خود را براي خود محفوظ مي‌داريم و هر اقدامي براي اينکه نيروهاي نيابتي را نسبت به اعمال خود پاسخگو کنيم، انجام مي‌دهيم.


 خبر 

 مکانيزم حل اختلاف در برجام فعال شد

مکانيزم حل اختلاف در برجام از سوي تروئيکاي اروپايي فعال شد.به گزارش ايلنا به نقل از گاردين، کشورهاي انگليس، آلمان و فرانسه مکانيزم حل اختلاف در برجام را فعال کردند. اين اقدام در ماه‌هاي آينده مي‌تواند به نابودي برجام منجر شود.دوتن از ديپلمات‌هاي اروپايي در اين باره گفتند: هدف از اين اقدام بازگشت ايران به تعهدات برجامي خود است. چرا که با کاهش تعهدات ايران مي‌تواند در کم‌تر از يک سال به بمب هسته‌اي برسد.خبرگزاري رويترز به نقل از ديپلمات‌هاي اروپايي اعلام کرد که فعال کردن مکانيسم حل اختلاف به معناي بازگرداندن تحريم‌ها نيست، بلکه براي حل اختلافات از طريق مکانيسم مشخصي است که در متن توافق نيز به آن اشاره شده است.

نايب رييس کميسيون تلفيق:وام ازدواج زوجين 100 ميليون تومان شد

نايب رييس کميسيون تلفيق لايحه بودجه سال 1399 کل کشور گفت: وام ازدواج در سال آينده براي هر يک از زوجين 50 ميليون تومان شد.به گزارش خانه ملت، «علي‌اصغر يوسف‌نژاد» در تشريح مصوبات نشست اين کميسيون، اظهار داشت: براساس تصميم کميسيون تلفيق لايحه بودجه؛ ميزان وام ازدواج در سال آينده به 50 ميليون تومان افزايش يافت.

وزير خارجه انگلستان:

مي‌خواهيم با فعال‌سازي مکانيسم حل اختلاف برجام را حفظ کنيم!

وزير خارجه انگلستان تاکيد کرد که ايران نبايد به سلاح هسته‌اي دست يابد.به گزارش ايلنا، دومينيک راب وزير خارجه انگلستان در توييتر خود نوشت: بسيار مهم است که ايران هرگز به سلاح هسته‌اي دست پيدا نکند. انگليس، فرانسه و آلمان مکانيسم حل اختلاف را در پاسخ به کاهش تعهدات برجامي ايران فعال کردند. ما مي‌خواهيم ايران را به پايبندي کامل به توافق هسته‌اي بازگردانيم و برجام را حفظ کنيم.

از سوي جوزف بورل صورت گرفت؛

واکنش مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا به فعال شدن «مکانيسم ماشه»

مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در سخناني با تاکيد بر اهميت برجام، اين توافق را غيرقابل جايگزين اعلام کرد.

به گزارش مهر به نقل از وبگاه رسمي اتحاديه اروپا، «جوزف بورل»، مسئول سياست خارجي اتحاديه به فعال شدن مکانيسم ماشه مرتبط با توافق برجام واکنش نشان داد.مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در اين ارتباط اعلام کرده که جايگزيني براي برجام وجود ندارد.واکنش مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا به فعال شدن مکانيسم ماشه با انتشار يک بيانيه صورت گرفته است.بورل در اين بيانيه با تائيد دريافت نامه از وزراي خارجه آلمان، فرانسه و انگليس درباره نگراني از انجام تعهدات ايران در برجام به فعال شدن مکانيسم حل اختلافات در برجام اشاره کرده و اين توافق را يک دستاور مهم در ديپلماسي چندجانبه پايدار خوانده که با توجه به تنش‌هاي خطرناک فعلي در منطقه، حفظ آن اهميت دوچنداني دارد.


 امداد رساني به روستاهاي سيل زده شهرستان جاسک 


 نجات مردم از آتش سوزي با هواپيماي استراليا 


 سرمقاله 

"زندگي سلحشورانه" مردم در سيستان

حميدرضا عسگري

ديدن صحنه هاي غمبار از جريان سيل در خانه و کاشانه مردم سيستان دل هر انساني را متأثر از غم و اندوه چهره هاي مردم رنج ديده اين ديار مي کند. در روزگاري که زندگي به زعم خودشان عادي در جريان بود، آنها از امکانات اوليه رفاهي همچون آب آشاميدني سالم، برق و گاز و اينترنت محروم بودند. براي رفتن به مدرسه بايد بچه ها را به فاصله 100 کيلومتر دورتر مي فرستادند و براي زدن يک آمپول بايد به بيمارستان شهر مي رفتند. درحالي که نه جاده و راه مناسبي داشتند ونه امکانات نقليه عمومي برايشان فراهم بود. چه بسيار مادران بارداري که جان خود و فرزندشان در اين کوره راه ها تلف شد.

اما امروز زندگي براي آنها عادي نيست، سيل همان خانه هاي خشت و گلي و همان کپرها را برده و اسباب و لوازم ساده را نابود کرده است. سرمايه زندگي آنها گوسفندان و احشامشان بود که همه در سيل خفه شدند و دار و ندارشان به زير گل و لاي رفت. اين ها همه به کنار، امروز بيمناک از جانشان هستند، نگران همسران و فرزندان خود هستند که در روستاها و مناطق ديگر در محاصره سيل قرار گرفتند و چشم گريان به آسمان دوخته اند تا يک هليکوپتر از راه برسد خانواده هاشان را نجات دهد.

تنشان خيس و لرزان است، زانوهاشان در گل فرو رفته و چشم هايشان اشک روان دارد، اما دلشان هنوز کمي گرم مانده و شمع اميدشان هنوز خاموش نشده است. اميد دارند تا از سوي مسئولان اقداماتي اتخاذ شود تا امکانات و ادوات هوايي و راه وترابري براي آنها بفرستند تا جان فرزندانشان حفظ شود و با اندک آذوقه اي که بلکه به دستشان برسد اين روزها را سپري کنند.

گفتن از بي مسئوليتي ها و ناکارآمدي هاي موجود در سيستم اجرايي و مديريت بحران کشور ديگر خسته کننده و بي فايده شده است. هنوز تجربه تلخ سيلاب درمناطق شمالي و گرگان ازيادها نرفته است، اما مشخص نيست چرا مسئولان از اين تجارب تلخ، درس نمي گيرند و عليرغم اطلاع از وقوع حوادث اين چنيني تدابيري اتخاذ نمي کنند تا حداقل روند امداد رساني به مردم تسريع گردد.

قصد نداشتم نيت اين نوشته را که بيان درد و غم مردم مظلوم سيستان بود را به سياست آلوده کنم، اما کوتاه خطاب به کساني که نسخه هايي براي جامعه مي پيچند و چمدان مهاجرت اجباري به دست مردم مي دهند، بيان مي داريم که اين مردم سال هاست با سلحشوري فشارهاي خارجي و سوء مديريت هاي داخلي را تاب آورده اند و امروز ديگر به جايي رسيده اند که با مدل ايثارگرايانه و فداکارانه زندگي خود را سپري مي کنند.

آيا زندگي مردم سيستان قبل و بعد از سيل چيزي جز زندگي ايثارگرايانه است؟! کدام ملتي را سراغ داريد که با اين حجم از کمبودها و فقدان امکانات اوليه امورات بگذرانند و کشورشان را دوست بدارند و حامي نظام و حکومتشان باشند.

مردم سيستان به معناي واقعي مظلومند و به معناي واقعي فداکارند، لذا شايسته است تا همه مردم ايران با هر نگاه و سليقه اي و بدور از دسته بندي ها، و از باب اداي وظيفه انساني خود در قبال هموطنانشان به ياري مردم مناطق سيل زده بشتابند. مجبوريم بار ديگر از مسئولان بخواهيم و به آنها گوشزد کنيم که ادوات هوايي و ماشين آلات سنگين و نيمه سنگين که دراختيار نهادهاي نظامي و صنعتي است، امروز بايد به ياري مردم فرستاده شود تا سيلزدگان دلگرم از ياري رساني باشند و خود را فراموش شده حوادث سياسي و جناحي قلمداد نکنند.

hamidasgari2020@yahoo.com


 سخنگوي قوه قضائيه
 پيگير اعلام جرم عليه آمريکا در مراجع بين المللي هستيم 

 سخنگوي قوه قضائيه گفت: بناي ما اين است که هم در جمهوري اسلامي، عراق و در ديوان لاهه عليه ارتش و دولت آمريکا و عليه ترامپ اعلام جرم کنيم و تشکيل پرونده دهيم.به گزارش مهر، غلامحسين اسماعيلي، در هجدهمين نشست خبري خود با خبرنگاران با تسليت ايام فاطميه و شهادت سپهبد سليماني و همرزمانش، گفت: او قهرمان بين المللي مبارزه با تروريسم به ويژه تروريسم دولتي بود. خون ايشان و شهدا روحيه انقلابي مجددي به جامعه ايران اسلامي بخشيد. حضور بي نظير مردم در تکريم و تشييع اين شهيدان همايش قدرت و پايگاه مردمي نظام جمهوري اسلامي و نمايش انسجام همه نيروهاي انقلاب در برابر دشمن جنايتکار و تروريسم دولتي امريکا بود.

سفير انگليس يک عنصر نامطلوب است

وي افزود: حتي اين فرد ابتدا خودش را معرفي نکرد و وقتي ديد در شرف بازداشت است خودش را معرفي کرد. شيطنت و دروغ گويي از اين بالاتر را از يک شخصيت ديپلماتيک را مي‌توان شاهد بود؟ اگر شخصي در کشور پذيرنده چه ديپلمات و چه غير ديپلمات باشد، اگر عنصر غير مطلوب باشد. هم انتظار مردم اخراج است و هم قواعد بين المللي اين انتظار را دارد.

سه مرجع کيفري براي رسيدگي به پرونده ترور شهيد سليماني

وي در خصوص رسيدگي قضائي به ترور سپهبد سليماني گفت: ترامپ و دولت او رسماً اقرار کردند که اين اقدام تروريستي توسط آنها انجام شده است. ما معتقديم در حوزه کيفري سه مرجع صالح براي رسيدگي به اين موضوع وجود دارد مرجع اول دادگاه‌هاي کيفري جمهوري اسلامي است.سخنگوي قوه قضائيه افزود: فردي غير ايراني در خارج از قلمروي جمهوري اسلامي ايران اقدامي را عليه شهروندان انجام داده ما معتقديم صالح به رسيدگي هستيم. مرجع دوم کشور عراق به لحاظ محل وقوع جرم است.اسماعيلي تصريح کرد: مرجع سوم ديوان بين‌المللي کيفري لاهه است. بناي ما اين است که هم در جمهوري اسلامي و عراق و در لاهه عليه ارتش و دولت آمريکا و عليه ترامپ اعلام جرم کنيم و تشکيل پرونده دهيم.


 بغداد: هيچ توافق جديدي براي ابقاي نيروهاي آمريکايي وجود ندارد 

 
سي ان ان :سخنگوي دولت عراق در سخناني گفت که بغداد هيچ‌گونه توافق جديدي براي ابقاي نيروهاي آمريکا در اين کشور امضا نخواهد کرد.به گزارش ايسنا، ويليام ورده، سخنگوي دولت عراق در گفت‌وگو با CNN اعلام کرد که دولت عراق از تصميم پارلمان درباره اخراج نيروهاي آمريکا از عراق در پي شهادت سردار قاسم سليماني، فرمانده نيروي قدس سپاه و ابومهدي المهندس، نايب رئيس حشد شعبي در جريان حمله آمريکا به کاروان حشد شعبي در بغداد حمايت مي‌کند.وي در اين باره افزود: دولت تا بدين لحظه به تصميم پارلمان مبني بر خروج نيروهاي خارجي از کشور پايبند است، منظور از خروج نيروهاي خارجي تنها نظاميان آمريکا نيست بلکه منظور تمامي نيروهاي خارجي حاضر در عراق هستند.ورده ادامه داد: هيچ‌گونه توافقي ميان دولت آمريکا و عراق براي باقي ماندن نيروهاي واشنگتن در عراق وجود ندارد و دولت در مسير درست اجراي تصميم پارلمان قرار دارد.


 ترودو: سقوط هواپيماي اوکرايني معلول تنش‌هاي اخير است 

 
گلوبال نيوز تي‌وي: نخست‌وزير کانادا مي‌گويد ترجيح مي‌داد آمريکا قبل از شهادت سردار سليماني، متحدان خود را در جريان قرار مي‌داد و اينکه اگر تنش‌هاي اخير منطقه نبود؛ سرنشينان هواپيماي اوکرايني قرباني نمي‌شدند.به گزارش مهر، جاستين ترودو نخست‌وزير کانادا در مصاحبه با «گلوبال نيوز تي‌وي» تنش‌زايي در منطقه را عامل اصلي قرباني شدن مسافران هواپيماي اوکرايني تلقي کرد که هفته گذشته در آسمان ايران دچار سانحه شد.وي در اين باره گفت: اگر تنشي نبود؛ اگر تنش‌هاي اخير منطقه نبود، اتباع کانادايي اکنون در کنار خانواده‌هايشان بودند.ترودو همچنين با لحني شاکيانه گفت قطعاً ترجيح مي‌داد از قبل در جريان قصد آمريکا براي اقدام عليه سردار سليماني قرار بگيرد حال آنکه چنين اتفاقي نيفتاد.وي در اين باره گفت: آمريکا تصميم‌هاي خود را مي‌گيرد. ما تلاش مي‌کنيم در زمينه مسائل مهم مانند يک جامعه بين‌المللي رفتار کنيم. اما گاهي برخي کشورها بي‌آنکه متحدانشان را در جريان بگذارند؛ اقداماتي انجام مي‌دهند.


 جانسون: بايد توافق ديگري را جايگزين برجام کنيم 

 ديلي ميل :نخست وزير انگليس با استقبال از مسئوليت‌پذيري ايران در سانحه سقوط هواپيماي اوکرايني، خواستار کاهش تنش‌ها با اين کشور شد.به گزارش مهر به نقل از ديلي ميل، بوريس جانسون نخست‌وزير انگليس طي اظهاراتي خواستار کاهش تنش‌ها با ايران شد حال آنکه وي از مسئوليت‌پذيري تهران در سانحه سقوط هواپيماي مسافربري خطوط هوايي اوکراين نيز استقبال کرد.وي در اين باره افزود: اکنون مهمترين چيز آن است که تنش‌هاي منطقه آرام بگيرد.جانسون همچنين احتمال قريب‌الوقوع بودن درگيري نظامي مجدد در منطقه را رد کرد.جانسون در ادامه اظهارات خود که در مصاحبه با بي بي سي عنوان شد گفت: بايد برجام را با توافق جديد مورد نظر ترامپ جايگزين کنيم. انگليس بدنبال افزايش تنش‌ها با ايران نيست. من خواهان جنگ انگليس و آمريکا با ايران نيستم. بايد به سمت کاهش تنش‌ها برويم.


 سردار عليدوست خبر داد؛
 مشمولان غايب اجازه کار در سازمان‌هاي دولتي و خصوصي را ندارند 

جانشين رئيس سازمان وظيفه عمومي نيروي انتظامي گفت: مشمولان غايبي که وضعيت خدمتي خود را تعيين تکليف نکنند، امکان اشتغال به کار توسط سازمان‌ها و کارگاه‌هاي دولتي و خصوصي را ندارند.به گزارش مهر به نقل از پايگاه خبري پليس، سردار رحمان عليدوست در تشريح اين خبر اظهار کرد: مشمولان غايبي که وضعيت خدمتي خود را مشخص نکنند برابر مواد 58 و 62 قانون خدمت وظيفه عمومي با تشديد محدوديت‌ها و محروميت‌هاي اجتماعي همچون عدم برخورداري از تسهيلات دولتي و اشتغال به کار در سازمان‌ها و کارگاه‌هاي دولتي و خصوصي و … مواجه مي‌شوند.

وي ادامه داد: کارفرمايان کارخانه‌ها، کارگاه‌ها، شرکت‌ها، آموزشگاه‌ها، بنگاه‌ها، مغازه‌ها، تعميرگاه‌هاي دولتي و خصوصي که مشمولان غايب را به‌کارگيري کرده‌اند، برابر ماده 63 قانون خدمت وظيفه عمومي با آنان برخورد و برابر ماده 63 مکرر همين قانون، براي اعمال مجازات تعيين شده به دستگاه‌هاي قضائي معرفي مي‌شوند.


 اردوغان: مانع هر حمله نظام سوريه در ادلب مي‌شويم 

رئيس جمهوري ترکيه اعلام کرد که کشورش مصمم است در صورت لزوم از آنچه آن را "نقض آتش بس" توسط دولت سوريه در ادلب خوانده‌، ممانعت کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از روسيا اليوم، رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري ترکيه در جريان سخنراني خود در جمع نمايندگان پارلماني حزب عدالت و توسعه، خاطرنشان کرد: جهان مي‌داند که در ادلب چه مي‌گذرد اما براي حل بحران آن تلاش نمي‌کند.اردوغان در ادامه افزود: ترکيه مصمم است در صورت لزوم از نقض آتش بس دولت سوريه در ادلب ممانعت کند.رئيس جمهوري ترکيه تصريح کرد: ما به دنبال ماجراجويي در سوريه، ليبي و درياي مديترانه نيستيم.


 يك نكته از هزاران 

 شطرنجي بهتر است يا اعتمادسازي؟!

فساد مالي، يكي از انواع فساد در جوامع مختلف است و تقريبا اكثر كشورهاي جهان درگير فساد مالي هستند؛ از پائين‌ترين مراتب دولتي تا مراتب بالاتر و نيز در بدنه دولت‌ها. به هرحال، قدرت و دسترسي به منابع مالي، مي‌تواند براي برخي وسوسه‌كننده باشد و اين دولت و سازوكار قضايي و شيوه برخورد با مفسدان مالي است كه مي‌توانند در اين مورد بازدارنده باشند.

فساد مالي در كشور ما هم كمابيش وجود دارد و هراز چند گاهي خبري در اين مورد منتشر مي‌شود؛ كه مبتني است بر دستگيري فرد يا افرادي كه مرتكب فساد مالي شده‌اند، يا از خروج اين افراد از كشور خبر مي‌دهند.

روش خوبي كه اخيرا برخي مسئولان و متوليان اين امر در كشور ما در پيش گرفته‌اند-هرچند هنوز مخالفاني دارد- روش سوت زدن است! روشي كه طي آن كاركنان و روسا و مديران و حتي مردمي كه شاهد فساد هستند، فساد مالي رخ داده در سازمان و نهاد را اعلام مي‌كنند. اين اعلام كردن و سوت‌زدن برخلاف برداشت برخي، به اين معنا نيست كه تمام و كليت آن نهاد و سازمان درگير فساد مالي است، بلكه آن نهاد و سازمان با اعلام فساد اتفاق افتاده مسئولان را به كمك مي‌طلبد تا اين مشكل حل شود و از بروز دوباره فساد مالي جلوگيري شود. در سال 2018 از بين 9 روش استاندارد کشف فساد، 40 درصد از موارد توسط سوت‌زني محقق شده است وهم‌چنين بيش ازهفتاد درصد سوت‌زنندگان، کارمندان و ارباب رجوع‌هاي سازمان مورد نظر بوده‌اند.

به هرحال فساد اقتصادي، مانند اختلاس يا تحت هر عنوان ديگري، يكي از بزرگ‌ترين آفت‌ها در رابطه بين مردم و دولت است و موجب مي‌شود ديوار بي‌اعتمادي بالاتر رفته و دولت سرمايه اجتماعي خود را از دست بدهد.

مي‌دانيم كه دولت چين، يكي از سخت‌گيرترين دولت‌ها در مبارزه با فساد اقتصادي است و در اين مورد، هيچ اغماضي ندارد و مفسدان اقتصادي به‌خصوص دولتي را تنها و تنها با اعدام مجازات مي‌كند.

اما اخيرا دولت چين از روش ديگري هم براي افشا كردن افرادي كه به هر نحوي از پس دادن بدهي‌هاي بانكي خود طفره مي‌روند، روي آورده است و آن نشان دادن تصوير و معرفي كردن آنان در سينماها پيش از آغاز فيلم است!

بدهي بانكي در كشور ما نيز يكي از زمينه‌هاي فساد مالي است؛ برخي افراد به واسطه برخي مسئولان يا به بهانه انجام پروژه‌هاي خاص، وام‌هاي ميلياردي دريافت كرده و بعد از سال‌ها هنوز وام‌ها را تاديه نكرده‌اند. طبعا پس ندادن وام بانكي در چنين مبالغ هنگفت هم نوعي فساد اقتصادي است، چرا كه موجب مي‌شود نقدينگي در جايي غير از جاي اصلي خود هزينه و يا بلوكه شود. اين اتفاق در حالي مي‌افتد كه مردم عادي براي گرفتن وام‌هاي 5 ميليون توماني دچار كاغذبازي و دوندگي‌هاي فراواني مي‌شوند و براي ديركرد قسط خود جريمه هم مي‌پردازند. اما برخي وام‌گيرندگان ميلياردي، يا از كشور خارج شده‌اند، يا به خاطرعدم بازپرداخت وام، به هر دليلي مواخذه نمي‌شوند.

روش چين، در هر دو مورد اعدام يا نشان دادن چهره شفاف و معرفي نام مفسدان اقتصادي در سينماها، درست يا غلط، روشي است كه در آن كشور جواب داده است.

ما نيز بايد به طريقي با اين مجرمان اقتصادي برخورد كنيم، سوت‌زني و افشا و دستگيري اين افراد، يك گام است، گامي كه گاهي با شطرنجي كردن چهره آنان و مخفف كردن نام‌شان شائبه‌هايي را در ميان مردم ايجاد مي‌كند و لطمه به سرمايه اجتماعي كشور مي‎زند.


 خبــــر 

 معاون سازمان راهداري خبر داد

بازگشايي 400 راه روستايي مسدود شده در سيلاب سيستان و بلوچستان

معاون راهداري سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي گفت: از 700 راه روستايي مسدود شده در اثر سيلاب سيستان و بلوچستان، راه 400 روستا بازگشايي شده است.حيدر مطاعي در گفت‌وگو با مهر درباره اقدامات سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي در بازگشايي راه‌هاي مسدود در اثر سيل سيستان و بلوچستان اظهار داشت: بخش زيادي از جاده‌هاي اصلي، فرعي و روستايي را بازگشايي کرده‌ايم اما برخي جاده‌هاي اصلي را تا زماني که سيلاب فروکش نکند، نمي‌توانيم کاري کنيم.

وزير خارجه آلمان:

نمي‌توانستيم نقض‌هاي مکرر برجام توسط ايران را بي‌جواب بگذاريم

وزير خارجه آلمان بر لزوم حفظ برجام تاکيد کرد و تلاش کردفعال سازي مکانيسم حل اختلاف در برجام را توجيه کند.به گزارش ايلنا به نقل از دويچه وله، هايکو ماس وزير خارجه آلمان، درباره فعال شدن مکانيزم حل اختلاف در برجام گفت: ديگر نمي‌توانستيم نقض‌هاي مکرر برجام توسط ايران را بي‌جواب بگذاريم.

وي در ادامه گفت: هدف ما مشخص است. ما مي‌خواهيم توافق را حفظ کنيم و به يک راه‌حل ديپلماتيک در توافق برسيم. از ايران مي‌خواهيم که به طور سازنده در روند مذاکره‌اي که از هم اکنون آغاز مي‌شود، شرکت کند.

افزايش حجم واردات چين از آمريکا پس از توافق تجاري

چين بناست حجم واردات کالا از ايالات متحده را افزايش دهد.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري آناتولي،‌ چين بناست حجم واردات کالا از ايالات متحده را افزايش دهد. اين در حالي است که دو طرف در حال نزديک شدن به امضاي نخستين فاز از توافق تجاري هستند. روزنامه ساوث چاينا مورنينگ پست گزارش داد که پس از اين توافق، پکن کالاهايي با ارزش بيش از 200 ميليارد دلار، طي دو سال، از دو صنعت آمريکا خريداري مي‌کند.

جلسه مقام‌هاي ايران، اوکراين و کانادا در مورد هواپيماي سانحه ديده

مقام‌هاي هواپيمايي ايران، اوکراين و کانادا در مورد بررسي سقوط هواپيماي اوکرايني جلسه‌اي برگزار کردند.به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، سران سازمان‌هاي هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران، اوکراين و کانادا در راستاي تحقيق پيرامون سقوط هواپيماي اوکراين، در تهران جلسه‌اي برگزار کردند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي