جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/10/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6307


بهره‌برداري ازفاز دوم پتروشيمي تخت‌جمشيد

همسو با اهداف اجراي مديريت سبز انجام شد
بهره‌برداري از سامانه‌هاي تصفيه پساب در تاسيسات تقويت فشار گاز شمال


معادلات انرژي


ميز خبر


 بهره‌برداري ازفاز دوم پتروشيمي تخت‌جمشيد  

 
بهره‌برداري از فاز دوم پتروشيمي تخت‌جمشيد ماهشهر با حضور معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري و معاون وزير نفت در امور پتروشيمي انجام شد.به گزارش خبرنگار شانا، فاز دوم پتروشيمي تخت جمشيد از جمله طرح‌هاي جهش دوم صنعت پتروشيمي است که با ظرفيت سالانه 55 هزار تن محصول «پلي بوتادين رابر» با حضور سورنا ستاري، معاون علمي و فناوري رئيس‌جمهوري و بهزاد محمدي، معاون وزير نفت در امور پتروشيمي به بهره‌برداري رسيد.بهزاد محمدي، معاون وزير نفت در امور پتروشيمي با بيان اينکه يکي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي ساخت فاز دوم پتروشيمي تخت جمشيد ماهشهر در کنار تنوع توليد محصولات، استفاده از دانش فني کاملا ايراني و بومي است، گفته است: اين طرح يکي از نخستين طرح‌هاي پتروشيمي کشور بوده که با دانش ايراني و به همت متخصصان داخلي در مدار بهره‌برداري قرار گرفته است.

هدف از طراحي و ساخت فاز دوم پتروشيمي تخت جمشيد ماهشهر توسط شرکت‌هاي دانش‌بنيان ايراني توليد سالانه 55 هزار تن «پلي بوتادين رابر»، 20 هزار تن لاتکس، 5 هزار تن «اس‌تي‌پي» و 18 هزار تن «پلي بوتادين رابر» گريد Hips است. توليد پتروشيمي تخت جمشيد در صنايع تکميلي پتروشيمي به‌ويژه براي تأمين مواد اوليه صنايع تاير و لاستيک‌ استفاده مي‌شود.فاز نخست پتروشيمي تخت جمشيد (واحد SBR/PBR) بهمن‌ماه 95 با حضور معاون اول رئيس جمهوري به‌طور رسمي افتتاح شد. اين مجتمع که در زميني به مساحت 16 هکتار در سايت 2 منطقه ويژه اقتصادي ماهشهر واقع شده است شامل يک واحد توليد الاستومر استايرن بوتادين رابر (SBR) با ظرفيت سالانه 35 هزار تن و يک واحد توليد پلي بوتادين رابر (PBR) با ظرفيت سالانه 18 هزار تن است.

خوراک مورد نياز پتروشيمي تخت‌جمشيد که شامل منومر 1 و 3 بوتادين و استايرن است به ترتيب از پتروشيمي اميرکبير از طريق خط لوله و پتروشيمي پارس به‌وسيله تانکر تأمين مي‌شود. عمده يوتيليتي (سرويس‌هاي جانبي) مورد نياز اين طرح شامل بخار، آب خنک‌کننده و Chiller Water از واحدهاي احداثي در داخل شرکت و ساير سرويس‌هاي جانبي از قبيل برق و آب RO از پتروشيمي فجر تأمين مي‌شود.


 همسو با اهداف اجراي مديريت سبز انجام شد
 بهره‌برداري از سامانه‌هاي تصفيه پساب در تاسيسات تقويت فشار گاز شمال 

 سرپرست منطقه 9 عمليات انتقال گاز از بهره‌برداري از سيستم‌هاي تصفيه پساب بهداشتي در تاسيسات تقويت فشار گاز نکا، رامسر، نور و رشت در راستاي اجراي برنامه‌هاي مديريت سبز خبر داد.به گزارش شانا به نقل از شرکت ملي گاز ايران، مقدم بيگلريان گفت: با توجه به بالا بودن سطح آب‌هاي زيرزميني و اهميت ويژه حفظ محيط زيست در مناطق شمالي کشور، واحد محيط زيست منطقه 9 انتقال گاز در راستاي اجراي برنامه‌هاي مديريت سبز با همکاري منابع انساني و معاونت عمليات ايستگاه ‌ها و واحدهاي تدارکات و عمليات کالا، پس از اولويت‌بندي اقدام به تهيه، نصب و بهره‌ برداري از سيستم‌ هاي تصفيه پساب بهداشتي به روش SBR در تاسيسات تقويت فشار گاز نکا، رامسر، نور و رشت کرده است.

وي با بيان اينکه اين پکيج‌ها قابليت تصفيه پساب بهداشتي و رساندن پارامترهاي خروجي به حدود مجاز استانداردهاي زيست محيطي را دارند، افزود: قابليت استفاده مستقيم پساب خروجي براي آبياري فضاي سبز، اشغال نشدن فضا و ديد نامناسب به دليل ماهيت دفني مخازن آن و منتشر نشدن بوي نامطبوع در محوطه به دليل هوابند بودن مخازن از مزاياي کاربرد سيستم تصفيه پساب بهداشتي به روش SBR است.مدير منطقه 9 عمليات انتقال گاز، کاهش مصرف برق، کاهش صدا و هزينه ‌هاي تعمير و نگهداري به دليل حذف پمپ فاضلاب را از ديگر مزاياي کاربرد سيستم تصفيه پساب بهداشتي برشمرد و ادامه داد: سيستم تصفيه پساب بهداشتي به روش SBR در تاسيسات تقويت فشار گاز نکا در اسفند ماه 97 و در تاسيسات تقويت فشار گاز رامسر، نور و رشت امسال به بهره‌برداري رسيده است.


 معادلات انرژي 

 در کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي

نحوه عملکرد دستگاه‌ها در اجراي قانون صرفه‌جويي مصرف سوخت بررسي شد

نحوه عملکرد دستگاه‌ها در اجراي قانون صرفه‌جويي مصرف سوخت و انرژي در کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي بررسي شد.

صديف بدري در گفت‌وگو با خبرنگار شانا، با بيان اينکه در نشست کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي موضوع نحوه اجراي ماده 12 قانون رفع موانع توليد رقابت‌پذير و ارتقاي نظام مالي کشور با حضور مسئولان وزارتخانه‌هاي نفت، راه و شهرسازي، کشور، نيرو و سازمان برنامه و بودجه بررسي شد، گفت: در اين نشست دستگاه‌هاي مختلف گزارش‌هايي را درباره ماده 12 قانون رفع موانع توليد رقابت‌پذير و ارتقاي نظام مالي کشور ارائه کردند.وي افزود: براساس اين گزارش‌ها، سالانه از محل صرفه‌جويي سوخت و انرژي مي‌توان تا 100 ميليارد دلار اعتبار کسب و در جهت اجراي پروژه‌هاي مرتبط سرمايه‌گذاري کرد.

سخنگوي کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: از درآمدهاي حاصل از صرفه‌جويي سوخت و انرژي مي‌توان براي توسعه حمل‌ونقل عمومي به‌ويژه تامين واگن قطار، اتوبوس و تاکسي استفاده کرد که خوشبختانه تاکنون اقدام‌هاي مثبتي انجام شده است.

از نصب سيلندر گاز مايع به‌صورت غيرمجاز خودداري کنيد

لازم است هموطنان به منظور جلوگيري از خطرهاي احتمالي و حفظ سرمايه‌هاي مادي و معنوي خود، از نصب سيلندر گاز مايع يا همان ال‌پي‌جي به‌صورت غيرمجاز و نيز مراجعه به مراکز غيرمجاز براي تبديل خودرو خود به ال‌پي‌جي جداً خودداري کنند.

به گزارش ايسنا از شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، ايرج کلهري ، رئيس اچ‌اس‌ايي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ، درباره خطرهاي مصرف ال‌پي‌جي به عنوان سوخت خودروها هشدار داد و گفت: متاسفانه به‌تازگي عده‌اي از هموطنان به دليل عدم آگاهي از خطرات احتمالي، توجه ناکافي به خطرات احتمالي يا ترجيح موارد اقتصادي به ايمني، نسبت به نصب سيلندر گاز مايع (ال‌پي‌جي) در خودروهاي خود در مراکز غيرمجاز اقدام يا سوخت ال‌پي‌جي را نيز از مراکز غيرمجاز دريافت مي‌کنند که اين موضوع علاوه بر خطرات جاني و مالي براي خود فرد و خانواده او، پيامدهاي خسارت‌باري را براي کارکنان اين مراکز، مراجعه‌کنندگان و همسايگان به دنبال خواهد داشت.

وي با اشاره به لزوم رعايت استانداردها و الزام‌هاي ايمني در استفاده از اين سوخت تاکيدکرد: نصب سيلندر گازمايع يا سوخت‌گيري در کارگاه‌هاي غيرمجاز براي فرد و خانواده‌ و اطرافيان او بسيار فاجعه‌آفرين خواهد بود و همه روزه گزارش‌هاي متعددي از حوادث در اين کارگاه‌ها دريافت مي‌کنيم.کلهري افزود: اگر فرآيند استفاده غيرمجاز از ال‌پي‌جي به‌عنوان سوخت خودروها ادامه يابد، متاسفانه به‌دليل رعايت نکردن الزام‌هاي ايمني آمار حوادث در آينده به نحو چشمگيري افزايش خواهد يافت.


 ميز خبر 

 روند اجرايي احداث شبکه گاز در زاهدان ازسرگرفته شد

مديرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوي اعلام کرد که پس از سه روز توقف فعاليت در زاهدان، روند احداث شبکه گاز در اين شهر ازسر گرفته مي‌شود.

سيد حميد فاني در گفت‌وگو با خبرنگار شانا درباره وقوع سيل در شهر زاهدان و تاثير آن بر احداث شبکه گاز، توضيح داد: احداث 500 کيلومتر از شبکه گاز زاهدان به شرکت گاز استان خراسان رضوي به‌عنوان شرکت معين واگذار شده است که تا پيش از وقوع سيلاب اخير، کار بدون هيچ مشکلي ادامه داشت، اما در روزهاي گذشته از آنجا که نجات جان مردم زاهدان داراي اولويت است، همه ماشين‌آلات سنگين و تجهيزات خود را در اختيار فرمانداري و شهرداري زاهدان قرار داديم تا هرچه سريع‌تر مشکل مردم رفع شود.

وي افزود: با توجه به سيل جاري شده در معابر، ادامه پروژه براي مدت سه روز امکان‌پذير نبود، همچنين براي کانال‌هاي حفاري‌شده نيز مشکلاتي پيش آمد که همه آنها رفع شده‌اند و کار اجرايي احداث شبکه گاز زاهدان را از امروز ادامه مي‌دهيم.

مديرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوي درباره پيشرفت پروژه گفت: تاکنون 315 کيلومتر شبکه در زاهدان احداث کرده‌ايم که نشان‌دهنده پيشرفت 63 درصدي است. افزون بر اين، نصب انشعاب‌ها را نيز به‌عهده گرفته‌ايم که براي اجراي آن، پيمانکار صالح را انتخاب کرده‌ايم، اين پيمانکار از ابتداي هفته کار اجرايي خود را آغاز کرده است.

به گزارش شانا، احداث و تحويل 500 کيلومتر شبکه گازرساني زاهدان همراه با 11 ايستگاه تقليل فشار گاز از ابتداي خردادماه امسال به‌عهده شرکت گاز خراسان رضوي قرار گرفته است که خطوط فولادي و پلي‌اتيلن در سايزهاي مختلف را شامل مي‌شود. براي اجراي اين پروژه، سه پيمانکار رتبه برتر کشور از طريق مناقصه انتخاب شده و در حال انجام کار هستند.

افزون بر اين، 10 ايستگاه تقليل فشار گاز درون شهري (TBS) ديگر با ظرفيت‌هاي متفاوت در دست احداث هستند که تاکنون ساخت سه مورد از اين تعداد به پايان رسيده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي