جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/10/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6307


سرطان پانکراس در کمين سيگاري ها


توصيه‌هاي تغذيه‌ايِ ضد سرطان


يک شب بيخوابي هم ريسک آلزايمر را افزايش مي دهد


يادداشت


مقاله


 سرطان پانکراس در کمين سيگاري ها 

 
رامين طلايي فوق تخصص گوارش و کبد، افزود: لوزالمعده داراي دو قسمت مهم برون ريز و درون ريز است و از نظر آناتومي با طول 15 تا 20 سانتي متر در خلف معده قرار گرفته و مجاورت هاي مهمي باارگان هاي مهم داخل شکم از جمله کبد و مجاري صفراوي، اثني عشر و ساختار عروقي مهم دارد.به گزارش مهر،وي، نقش مهم پانکراس را کمک به هضم چربي و پروتئين ها عنوان کرد و گفت: قسمت برون ريز لوزالمعده آنزيم هايي را ترشح مي کند که باعث مي شود غذايي که مصرف مي کنيم به مواد غذايي پايه تبديل و جذب دستگاه گوارش شود.عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي ادامه داد: بدون وجود پانکراس احتمال اين فرايند بسيار ضعيف و غير ممکن مي شود و بدن دچار کمبود بسياري از ويتامين هاي محلول در چربي مي شود که اين مسئله عوارض شديدي را به دنبال خواهد داشت.

وي درباره بخش درون ريز پانکراس توضيح داد: بخش درون ريز پانکراس هورمون هايي را ترشح مي کند که مهم ترين آنها انسولين است.طلايي، ديابت را به عنوان مهم ترين بيماري بخش درون ريز پانکراس عنوان کرد و گفت: ديابت بيماري مهمي است که فرد بر اثر کمبود انسولين دچار آن مي شود.از مهم ترين بيماري هاي اين عضو مي توان به بيماري ورم حاد و مزمن پانکراس اشاره کرد.هيپر آميلازمي يا افزايش آميلاز از ديگر بيماري هاي شايع پانکراس است که به دلايل ناشناخته ايجاد مي شود.

طلايي يادآور شد: بيماري هاي ديگري همچون پانکراسيويزم نيز وجود دارد که از بيماري هاي از بدو تولد محسوب مي شود که در اين بيماري مجاري پانکراس به طور طبيعي در مجاري اصلي تخليه نمي شود و منجر به درهاي شديد شکمي در بيمار ميشود.طلايي درباره اثر الکل بر پانکراس توضيح داد: الکل به مرور زمان با ايجاد تغييرات و آسيب هاي مکرر به بافت پانکراس احتمال ابتلا به سرطان را افزايش مي دهد.وي، سيگار را عامل محيطي ديگر افزايش احتمال بروز سرطان پانکراس عنوان کرد و تاکيد کرد: مصرف سيگار 10 تا 25 درصد احتمال بروز سرطان پانکراس را افزايش مي دهد.چاقي و اضافه وزن که بسياري از افراد به آن دچارند از ديگر عوامل افزايش دهنده احتمال ابتلا به سرطان پانکراس است که باعث ايجاد ديابت نيز مي شود.وي يادآور شد: بيماراني که ديابت دارند مستعد سرطان پانکراس اند و شيوع سرطان پانکراس در آنان دو برابر ساير افراد است.


 توصيه‌هاي تغذيه‌ايِ ضد سرطان 

 اگرچه يک رژيم غذايي خاص و ضد سرطان که بدن را در برابر سرطان‌ها حفظ کند وجود ندارد اما رعايت رژيم غذايي متوازن و حاوي ميزان مطلوبي از غلات، ميوه‌ها و سبزيجات مي‌تواند در طولاني مدت خطر ابتلا به سرطان را برطرف کند.به گزارش ايسنا،در عين حال خودداري از قرار گرفتن در معرض مواد سمي، دوري کردن از شرايط استرس‌زا، عدم استعمال سيگار و مواد الکلي از فاکتورهاي دخيل در پيشگيري از سرطان هستند.دوري کردن از مواد سمي: اولين گام در راستاي حفظ بدن از آسيب‌هاي ناشي از راديکال‌هاي آزاد، جلوگيري از ورود مواد سمي به بدن است. براي مثال مصرف مواد غذايي که در ظروف پلاستيکي گرم شده باشند مي‌تواند در عملکرد سيستم عصبي و غدد درون‌ريز اختلال ايجاد کند.خودداري از مصرف مواد غذايي سرخ‌شده: ترکيب آکريل‌آميد در غذاهاي سرخ شده شکل مي‌گيرد و قرار گرفتن در معرض اين ترکيب شيميايي مي‌تواند خطر سرطان را افزايش دهد. در عين حال خودداري از مصرف مواد غذايي سرشار از نشاسته و فرآوري شده خطر قرار گرفتن در معرض آکريل‌آميد را کاهش مي‌دهد.

خودداري از مصرف خوراکي‌هاي فرآوري شده: نوشيدني‌هاي حاوي مواد قندي، غذاهاي منجمد، سبزيجات ناسالم و ديگر مواد فرآوري شده درصورتيکه بيش از اندازه مصرف شوند مي‌توانند سلامت را به خطر اندازند.علاوه بر اين، برخي از لوازم آرايشي بهداشتي حاوي مواد سرطان‌زاست. بنابراين، لازم است پيش از اقدام به خريد شامپوها و نرم‌کننده‌ها مواد موجود در آن‌ها کنترل شود.


 يک شب بيخوابي هم ريسک آلزايمر را افزايش مي دهد 

 به گزارش مهر، محققان در مطالعه خود يک گروه کوچک از مردان جوان و سالم را که فقط يک شب از خواب محروم شده بودند را مورد بررسي قرار دادند. آنها مشاهده کردند اين افراد در مقايسه با افراد داراي خواب و استراحت کامل، داراي ميزان پروتئين تائو در خون شأن بودند.

دکتر «جاناتان سدرناس»، سرپرست تيم تحقيق از دانشگاه آپسالا سوئد، در اين باره مي‌گويد: «اين يافته بسيار جالب است چراکه انباشت پروتئين تائو در مغز افراد مبتلا به آلزايمر مشاهده مي‌شود.»وي در ادامه مي‌افزايد: «تائو پروتئيني است که به طورمعمول در نورون‌هاي فعال يافت مي‌شود و معمولاً به سرعت هم از مغز پاک مي‌شود. اما در بيماران آلزايمري، پروتئين‌هاي تائو به يکديگر چسبيده و در لايه‌اي از مغز قرار مي‌گيرند.»

در اين مطالعه، محققان 15 مرد با ميانگين سني 22 سال را مورد مطالعه قرار دادند که همگي به طورمنظم 7 تا 9 ساعت در شب مي‌خوابيدند.آنها مشاهده کردند يک شب بيخوابي موجب افزايش 17 درصدي ميزان تائو در خون شأن شد.


 يادداشت 

 ويروس نوع B در راه است؛ مراقب باشيد!

ابراهيم علي آبادي

موج دوم اپيدمي آنفلوآنزا در راه است؛ به گفته رئيس مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت آنفلوآنزاي نوع B در راه است و احتمالا تا هفته ديگر فراگير خواهد شد وي خبر مي‌دهد كه در هفته گذشته حدود 500 مورد مشکوک به آنفلوآنزا را در سراسر کشور بررسي کرديم که از اين تعداد 24 مورد مربوط به ويروس نوع B بوده و در بيمارستان بستري و درمان شده‌اند و به همين دليل به مردم هشدار داده است.

هر چند اين نوع آنفلوآنزا از نوع قبلي، خفيف‌تر و طبعا مرگ‌ومير آن كمتر است، اما با توجه به شرايط تحريمي كه در آن قرار داريم و برخي مردم از عهده تغذيه مناسب براي رساندن ويتامين و مواد معدني لازم به بدن، برنمي‌آيند و نيز به همان دلايل تحريمي و برخي بي‌مبالاتي‌ها، ممكن است بازهم دچار كمبود دارو شويم، بهتر آن است كه مردم بيش از پيش مراقب خود و فرزندان‌شان باشند.

آنفلوآنزاي B يكي از مهم‎ترين بيماري‎هاي عفونت ويروسي دستگاه تنفسي فوقاني است و راه‌هاي اپيدمي و همه‌گيري آنفلوانزاي A و B يكسان هستند. در اين نوع آنفلوآنزا هم مشكلاتي در دستگاه گوارش به وجود مي آيد و اين بيماري همراه است با تب، بدن درد، سرفه، عطسه و ... و در فرم شديد بيماري همراه با استفراغ ، تهوع و اسهال.

اين بيماري از دو راه تنفس و دست منتقل مي‌شود به همين دليل شست‌وشوي دست‌ها بسيار مورد تاكيد پزشكان است. بنابراين رعايت بهداشت فردي و اجتماعي، شست‌وشوي مكرر دست‌ها، دست ندادن، روبوسي نكردن و قرار نگرفتن در مكان‌هاي سربسته مي‌تواند از سرايت اين ويروس جلوگيري كند.

دوره درمان اين بيماري سه تا پنج روزاست، اما درمان نادرست اين بيماري و يا ديردرمان كردن آنفلوانزاي B مي‌تواندعفونت ريوي و وخامت سلامتي فرد را در پي داشته باشد، به خصوص عفونت گوش مياني و درگيري سينوزيت‌ها از عوارض مهم اين بيماري است .


  مقاله 

 كم خوني خود را درمان كنيد

مهسا خدامراد

کم خوني بيماري شايعي است که افراد زيادي را درگير مي کند و با مصرف بعضي از موادغذايي مي توان جلوي ابتلا به آن را گرفت يا در صورت ابتلا، از پيشرفت آن پيشگيري کرد.از علل ايجاد کننده کم خوني مي توان کمبود هاي تغذيه اي، خونريزي، ناهنجاري هاي ژنتيکي، بيماري هاي مزمن و يا مسموميت هاي دارويي را نام برد. کم خوني ناشي از فقر آهن يکي از شايع ترين کم خوني هاي تغذيه اي در کودکان و زنان در سنين باروري است.

مهم ترين علامت کم خوني، احساس ضعف و خستگي زودرس است اما، ساير موارد شامل رنگ پريدگي پوست، ضربان نامنظم يا تند، تنگي نفس، احساس سبکي در سر و يا سرگيجه خفيف، مشکلات عصبي، بي حسي و کرختي يا سردي انتهاي اندام ها، سردرد و... است.مصرف برخي مواد غذايي و مکمل ها مي تواند جذب آهن در بدن را افزايش دهد. بهترين ويتامين «ث» جذب آهن را افزايش مي دهد و منابع غذايي حاوي ويتامين «ث» عبارتند از پرتقال، گريپ فروت، گوجه فرنگي، کلم، توت فرنگي، فلفل سبز و ليمو ترش. همچنين بايد از نوشيدن چاي و يا قهوه يک تا دوساعت پس از مصرف قرص آهن و مصرف قرص آهن با ترکيبات داراي کلسيم مانند لبنيات خودداري کرد. البته مصرف همزمان بعضي دارو ها مانند آنتي اسيد ها و ويتامين E باعث کاهش جذب آهن مي شوند.با دريافت غذا هاي سرشار از آهن معمولا آهن از دست رفته ناشي از اهداي خون پس از يک ماه و نيم جايگزين مي شود.مواد غذايي مانند جگر، قلوه، انواع گوشت قرمز سرشار از آهن هستند. آهن موجود در منابع حيواني از نوعي است که به آساني جذب بدن مي شود.

مواد غذايي ديگر مانند زرده تخم مرغ، حبوباتي مثل عدس و لوبيا، سبزيجات داراي برگ سبز تيره مانند اسفناج و جعفري و نيز آجيل و خشکبار هم آهن زيادي دارند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي