جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/10/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6307

گفت‎وگوي اختصاصي آفرينش با محمدمعيد ملک‎زاد عضو شتاب‎دهنده سنتز؛
ضرورت احياء تجهيزات پزشکي بيمارستان‎ها

محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزير راه و شهرسازي:
احتمال افزايش مبلغ وام مسکن يکم

رئيس کل بيمه مرکزي اعلام کرد:
درباره خصوصي سازي و برداشتن تعرفه‌ها در صنعت بيمه گام‌هاي خوبي برداشته شد


تريبون


ميز خبر


 گفت‎وگوي اختصاصي آفرينش با محمدمعيد ملک‎زاد عضو شتاب‎دهنده سنتز؛
 ضرورت احياء تجهيزات پزشکي بيمارستان‎ها 

 ضعف مديريتي در حوزه نگهداشت تجهيزات داريم

 قابليت بازگشت دستگاه‎ها به چرخه درمان

 هدف‎مان صرفه‎جويي ارزي در کشور است

صديقه محرابي

امروزه توسعه علوم پزشکي در دنيا منطبق با نياز روز موجب شده تا لزوم توجه به اين موضوع بيش از پيش احساس شود. از جمله اين علوم توجه به توليد تجهيزات پزشکي در کشور است، که هنوز آن‌چنان كه بايد و شايد به آن اهميت داده نمي‌شود. احياي صنعت تجهيزات پزشکي موضوعي است که اگر بر آن تمرکز کنيم مي‌توانيم بهره‌وري دستگاه‌هاي بيمارستاني را بالا ببريم. اين امر موجب رشد و توسعه علوم پزشکي و صرفه‌جويي چشمگير ارزي در کشور مي‌شود. با توجه به شرايط تحريم، نياز است در حوزه سلامت، در كشور محصول را توليد کرده و توليد و فن‎آوري تجهيزات پزشكي را ايجاد كنيم. بر اين اساس تيمي از فعالين حوزه فن‌آوري سلامت در قالب شرکت‎هاي دانش‎بنيان طرحي را تحت عنوان شتاب‎دهنده سنتزي راه‎اندازي کرده‎اند تا با در نظر گرفتن نيازهاي کشور در حوزه سلامت، فن‎آوري‌هايي را که به توليد آن نياز دارند، بومي کنند.

محمدمعيد ملک‌زاد عضو شتاب‌دهنده سنتز و عضو شوراي سياستگزاري اين رويداد، در اين زمينه توضيحاتي داده است كه درپي مي‎آيد.

ضرورت احياء توليد تجهيزات پزشکي بيمارستان‌ها

ملک‌زاده در خصوص طرح شتاب‌دهنده سنتز که به‌عنوان يک رويداد استارت‌آپي نوآوري فن‌آورانه در توسعه سلامت امن راه‌اندازي شده بيان کرد:

- اين شتاب‌دهنده با نظارت معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري در منطقه نوآوري دانشگاه صنعتي شريف راه‌اندازي شده است. حوزه فعاليت ما، توليد تجهيزات و ملزومات پزشکي و بيمارستاني و توسعه اين تکنولوژي است. طرحي که ما ارائه کرده‎ايم، طرح احياء و بازيابي تجهيزات پزشکي است که امروز يكي از نيازهاي ضروري کشور است.

وي درباره اهميت احياي تجهيزات پزشکي چنين مي‌گويد:

- در دنياي امروز به احياي تجهيزات پزشکي بسيار توجه مي‎شود ولي در کشورهنوز اهميت اين مسئله به‌خوبي جا نيفتاده است. ما تلاش مي‌كنيم به ضرورت احياي تجهيزات پزشکي تأکيد ‌شود. احياي تجهيزات پزشکي موجب جلوگيري از هدررفت منابع، افزايش اطمينان به ايمني و عملکرد و صرفه‌جويي ارزي براي کشور مي‌شود.

در حوزه نگهداشت تجهيزات ضعف مديريتي داريم

ملك‌زاده با اشاره به نبود امکانات لازم در حوزه مديريت نگهداشت بيمارستان‌ها، چنين ادامه مي‎دهد:

- بيمارستان‎هاي ما در حوزه مديريت نگهداشت تجهيزات، دچار نقاط ضعف و نبودامکانات کافي هستند و دانشگاه‎ها نيز کمتر به آن توجه مي‎کنند. به همين علت در حوزه نگهداشت تجهيزات بيمارستاني با نقاط ضعفي مواجه هستيم.

قابليت بازگشت دستگاه‌ها به چرخه درمان در بيمارستان‌ها تجهيزات، بهره‌‌وري پاييني دارند، زمان خواب دستگاه‌ها بالا است و همين امر منجر مي‌شود بيمارستان‌ها دستگاه‌هاي جديدتر خريداري کنند در حالي‌که قابليت بازگرداندن آن تجهيزات به چرخه درمان وجود دارد و مي‌توان بهره‌وري آن‌ها را افزايش داد.

هدف‌مان صرفه‌جويي ارزي در کشور است

معاون تحقيقات و فن‌آوري وزير بهداشت، در خصوص اهداف و اقدامات صورت گرفته در اين طرح گفت:

هدف‌مان اين است که بتوانيم صرفه‌جويي ارزي در کشور ايجاد کنيم و در حال حاضر بر اين مسئله تاكيد داريم. تيم‎هاي فني كه تشکيل داده‎ايم، از بيمارستان‎ها بازديد كرده، دستگاه‎هايي را که قابليت احياء دارند به چرخه درمان برگردند، شناسايي مي‌شود و نيز تيم‌هاي فني را مستقر و دستگاه‌ها را به روز مي‌کنيم. سعي بر اين است دستگاه‌هايي که به علت نبود يک قطعه کوچک متوقف شده‎اند، آن قطعه را توسعه تکنولوژي دهيم و به چرخه درمان برگردانيم. پيش‎بيني ما اين است که بتوانيم سالانه ده ميليون دلار صرفه‎جويي ارزي براي کشور داشته باشيم. اين مسأله گامي رو به جلو در راستاي توسعه سلامت امن در کشور است، مسئله‌اي كه در گذشته کمتر به آن توجه مي‌شد. ما براي اولين‌بار اين طرح را مطرح كرده‌ايم و اميدواريم حمايت‌هاي لازم از سوي وزارت بهداشت و سايرنهادها از اين طرح صورت گيرد.

در پي راه‌اندازي مرکز نوآوري احياء تجهيزات پزشکي هستيم

ما درصدد هستيم يک مرکز نوآوري در حوزه احياء و بازيابي تجهيزات پزشکي راه‌اندازي کنيم تا هم تربيت و رشد نيروي انساني داشته و اشتغال و کارآفريني ايجاد کنيم، واردات را کاهش دهيم و نيز اين تكنولوژي را بومي‌سازي كنيم. در اين زمينه دانشجويان و شبکه‎اي از مديران تجهيزات پزشکي کشور و تيم باسابقه‎اي که در اين حوزه داريم را با توجه به سابقه فعاليت‎مان گرد هم آورده‎ايم. زيرساخت‎هايي را شامل ابزارهاي تشخيصي، تجهيزات، مواداوليه و فضاي آزمايشگاهي در نظر گرفته‎ايم. تجهيزات ديگري را نيز مدنظر قرارداده‎ايم که شامل تجهيزات آزمايشگاهي، اتاق عمل، تنفسي و تصويربرداري است.


 محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزير راه و شهرسازي:
 احتمال افزايش مبلغ وام مسکن يکم 

 معاون وزير راه و شهرسازي گفت: پيشنهاد افزايش سقف تسهيلات پس‌انداز مسکن يکم از سوي وزارت راه و شهرسازي به بانک مرکزي ارايه شده و منتظر اعلام نتيجه هستيم.

محمود محمودزاده در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: پيشنهاد افزايش سقف وام صندوق پس‌انداز مسکن يکم (خانه اولي‌ها) که هم‌اکنون 160 ميليون تومان است، از سوي وزارت راه و شهرسازي به بانک مرکزي ارايه شده که يکي از ملزومات تحقق اين موضوع، بازگشت اقساط تسهيلات مسکن مهر است. با اين حال بانک مرکزي و بانک مسکن تلاش مي‌کنند به مدلي براي بالا بردن رقم تسهيلات برسند که تحقق اين موضوع به منابع مالي بستگي دارد و ما منتظر اعلام نتيجه هستيم.

وي افزود: پرداخت هر نوع تسهيلات در حوزه مسکن به ميزان منابع جذب شده بستگي دارد. اين منابع يا از طريق سپرده‌هاي بانکي يا از محل بازگشت اقساط تسهيلات از جمله اقساط مسکن مهر تامين مي‌شود. بنابراين هرچقدر زودتر تسهيلات به بانک برگشت داشته شود قدرت وام‌دهي بانک بيشتر مي‌شود.

همه‌ بانک‌ها موظف به تامين منابع مسکن ملي هستند

معاون مسکن و ساختمان وزير راه و شهرسازي هم‌چنين با اشاره به تامين مالي براي 140 هزار واحد از 400 هزار واحد مسکوني طرح اقدام ملي از سوي بانک مسکن گفت: با توجه به ابلاغيه بانک مرکزي بايد همه‌ي بانک‌ها در تامين منابع طرح اقدام ملي مشارکت کنند و سهميه ساير بانک‌ها نيز مشخص شده است. پيرو مصوبه شوراي عالي مسکن، بانک مرکزي، تمامي بانک‌ها را موظف کرده که 20 درصد از تسهيلات خود را به حوزه مسکن اختصاص دهند. اين عدد قابل ملاحظه‌اي است که اگر بانک‌ها 20 درصد تسهيلات پرداختي را به بخش مسکن اختصاص دهند کل نياز اين بخش تامين مي‌شود.

رشد قيمت مسکن در کل کشور اتفاق نيفتاده است

محمودزاده درباره وضعيت بازار مسکن در هفته‌هاي اخير نيز تاکيد کرد: منابع مختلف، رشد قيمت مسکن شهر تهران را طي يک ماه گذشته را 7.6 تا 8.5 درصد اعلام کرده‌اند اما بيشترين افزايش قيمت در مناطق گران قيمت تهران اتفاق افتاده و در کل کشور چنين شرايطي حاکم نيست. رشد قيمت در تهران نيز از نوسانات بازارهاي رقيب مثل ارز و سکه نشأت گرفته است. نمونه‌هاي آماري نشان مي‌دهد افزايش قيمت در مناطقي اتفاق افتاده که خريد و فروش به صورت بورس‌بازي و براي سرمايه‌گذاري صورت مي‌گيرد و در بخش مصرف، نوسانات کمتري اتفاق افتاده است.

وي ادامه داد:‌ دولت سياست‌هاي خود را براي گروه ‌هاي متوسط و پايين و در بخش واحدهاي ارزان قيمت متمرکز کرده است.

احتمال اعلام نتايج غربال متقاضيان طرح اقدام ملي قبل از 15 بهمن ماه

معاون وزير راه و شهرسازي درباره زمان اعلام نتايج بررسي شرايط ثبت نام کنندگان طرح اقدام ملي مسکن گفت: طبق اعلام قبلي 15 بهمن ماه را زمان اعلام اسامي ثبت نام کنندگان واجد شرايط تعيين کرده بوديم که تلاش مي‌کنيم قبل از آن تاريخ خروجي ارايه دهيم. با توجه به ثبت نام 240 هزار نفر بايد خانواده‌هاي اين افراد نيز بررسي شوند. لذا حدود 700 تا 800 هزار رکورد در چهار سامانه بايد پالايش شوند. يعني بيش از 3 ميليون رکورد بايد مورد بررسي قرار گيرد که زمان‌بر است.

محمودزاده هم‌چنين در پاسخ به اين سوال که مسکن خبرنگاران به کجا رسيد، اظهار کرد: ما آمادگي داريم هر دستگاهي اعلام آمادگي کرد همکاري لازم را براي خانه‌دار کردن جامعه هدف آنها انجام داديم. در خصوص خبرنگاران و هنرمندان نيز اين آمادگي وجود دارد اما وزارت ارشاد بايد براي اين موضوع پيشقدم شود.


 رئيس کل بيمه مرکزي اعلام کرد:
 درباره خصوصي سازي و برداشتن تعرفه‌ها در صنعت بيمه گام‌هاي خوبي برداشته شد 

 رئيس کل بيمه مرکزي اعلام کرد: در هيات عالي واگذاري تصميم گرفتيم که سهم دولت در شرکت هاي بيمه آسيا و اتکايي امين واگذار شود تا تنها بيمه ايران دولتي بماند.به گزارش مهر به نقل از پژوهشکده پولي و بانکي، غلامرضا سليماني اميري در نشست هيأت نمايندگان اتاق بازرگاني تهران گفت: بيمه به عنوان يکي از ارکان مثلث مالي با بانک و بورس مي‌تواند تأثيرات مثبتي در فضاي کسب و کار داشته باشد.وي بيمه را عاملي براي مديريت ريسک در هر فضايي عنوان کرد و اظهار داشت: اساسنامه مرکز ملي ريسک در حال تنظيم است که کار خوبي براي کشور است.رئيس شوراي عالي بيمه گفت: اين مرکز کاملاً غيردولتي و خصوصي خواهد بود.

سليماني با بيان اينکه از 32 شرکت بيمه تنها بيمه ايران دولتي است، اعلام کرد: در هيأت واگذاري تصميم گرفتيم تا سهم دولت در بيمه آسيا و بيمه اتکايي امين را واگذار کنيم.وي ادامه داد: درباره خصوصي سازي و برداشتن تعرفه‌ها در صنعت بيمه گام‌هاي خوبي برداشته شده و ما تمامي تعرفه‌ها را برداشته ايم.

رئيس شوراي عالي بيمه اظهار داشت: حق بيمه توليدي و پرتفوي صنعت بيمه در ايران 60 هزار ميليارد تومان است، اما ما سرمايه‌اي حدود 500 ميليارد دلار را تحت پوشش داريم.سليماني اميري با تاکيد بر لزوم حفظ تناسب بين حق بيمه دريافتي با سرمايه تحت پوشش تصريح کرد: شرکت‌هاي بيمه خارجي به دليل ذات محافظه کارتر نسبت به ساير صنايع، دو ماه قبل از خروج ترامپ از برجام، از ايران خارج شدند و ما ناچار شديم پوشش‌ها را در داخل برعهده بگيريم.


 تريبون 

 رئيس کل بانک مرکزي:

ثبات بازار ارز از قيمت آن براي بانک مرکزي مهمتر است

رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه محدود کردن گردش ريال در کشور در يک سال گذشته براي کنترل بازار ارز و پول تعيين کننده بود، گفت: براي ما ثبات بازار ارز مهمتر از قيمت ارز است.به گزارش مهر به نقل از بانک مرکزي، عبدالناصر همتي در نشستي با رؤساي اتاق‌هاي مشترک ايران و کشورهاي جهان گفت: کاري که بانک مرکزي در يکسال اخير براي محدود کردن گردش ريال در کشور و جلوگيري از پولشويي انجام داد، براي کنترل بازار ارز و پول تعيين‌کننده بود.

وي افزود: براي ما نرخ ارز مهم است اما ثبات بازار مهمتر از قيمت ارز است و همه تلاش ما در بانک مرکزي اين است که ثبات بر بازار ارز و به تبع آن در ساير بازارها حاکم شود.رئيس شوراي پول و اعتبار تاکيد کرد: تمرکز اصلي بانک مرکزي بر کنترل پايه پولي، کنترل نقدينگي و تأمين کالاهاي اساسي و ضروري کشور است.همتي اظهار داشت: فعالين بخش خصوصي امروز در کنار بانک مرکزي، نقش مهمي در صادرات و تأمين ارز کشور دارند.

بانک مرکزي اعلام کرد:

سقف خريد و فروش نقدي ارز در بازار متشکل ارزي 50 هزار يورو شد

بانک مرکزي در راستاي تسهيل تعاملات ارزي کارگزاران بازار متشکل معاملات ارز ايران، سقف خريد و فروش نقدي ارز در اين بازار را از 10 هزار دلار به 50 هزار يورو افزايش داد.به گزارش خبرنگار مهر، بانک مرکزي در راستاي تسهيل تعاملات ارزي کارگزاران بازار متشکل معاملات ارز ايران اعلام کرد که سقف خريد و فروش نقدي ارز در اين بازار از 10 هزار دلار به 50 هزار يورو يا معادل آن به ساير ارزها تغيير يافت.

اين ابلاغيه به شرح زير است:

با عنايت به مصوبه يکهزار و دويست و شصت و چهارمين جلسه شوراي پول و اعتبار در تاريخ 1397/10/18 با موضوع تشکيل بازار متشکل معاملات ارز ايران، به منظور تسهيل تعاملات ارزي کارگزاران آن بازار از جمله بانک‌ها و صرافي‌هاي مجاز در بستر الکترونيکي بازار ياد شده، سقف خريد و فروش نقدي ارز که تا پيش از اين به موجب بخشنامه شماره 60/1037 به تاريخ 1391/11/23، 10 هزار دلار بود، در بازار متشکل معاملات ارز ايران معادل 50 هزار يورو و يا معادل آن به ساير ارزها تعيين مي گردد.


 ميز خبر 

 آبرساني اضطراري به ساکنان روستاهاي سيل زده

مديرکل مديريت بحران و پدافند غيرعامل وزارت نيرو از آبرساني اضطراري به ساکنان روستاهاي بدون شبکه در استان هاي سيل زده خبر داد.

به گزارش ايلنا از وزارت نيرو، "ميثم جعفرزاده" با تشريح آخرين وضعيت شبکه آبرساني استان هاي سيل زده کرمان، سيستان و بلوچستان و هرمزگان گفت: در ابتداي وقوع سيل در استان کرمان 66 روستا دچار قطعي آب شد که به کمک تيم هاي عملياتي در منطقه شبکه آبرساني 47 روستا برقرار شده و تلاش براي حل مشکل 19 روستاي باقي مانده همچنان ادامه دارد.وي در رابطه با اقدامات انجام شده در استان سيستان و بلوچستان افزود: در ابتداي حادثه 245 روستاي اين استان دچار قطعي آب شدند که شبکه آبرساني 50 روستا به کمک تيم هاي عملياتي برقرار شده است و با توجه به تخريب راههاي مواصلاتي عمليات با سختي در حال انجام است.

مديرکل مديريت بحران و پدافند غيرعامل وزارت نيرو افزود: در ابتداي وقوع سيل در استان هرمزگان تعدا 243 روستا دچار قطعي آب شد که در حال حاضر با تلاش تيم هاي عملياتي شبکه آبرساني 140 روستا برقرار شده و عمليات همچنان ادامه دارد.وي با بيان اينکه پس از سر ريز شدن سد جگين، منبع آبي شهر جاسک دچار کدورت بالا شده است، اظهار کرد: امروز به کمک يک فروند بالگرد، تجهيرات لازم براي برقراري خط آبرساني آسيب ديده ارسال شده و تيم هاي عملياتي حاضر در منطقه در حال تلاش هستند و پيش بيني مي شود تا ساعتي ديگر شرايط اين شهر نرمال شود.

جعفرزاده خاطرنشان کرد: در تمامي روستاهاي بدون شبکه، آبرساني اضطراري در حال انجام است.

براي بررسي کارشناسي حادثه بوئينگ اوکرايني

سازمان جهاني هواپيمايي دعوت ايران را پذيرفت

سازمان جهاني هواپيمايي ( ايکائو) دعوت ايران براي ارائه نظرات کارشناسي بر مسائل مربوط به سقوط هواپيماي بوئينگ ايرلاين اوکرايني را پذيرفت.

به گزارش ايسنا، سازمان جهاني هواپيماهاي مسافربري (ايکائو) با انتشار بيانيه‌اي اعلام کرد که دعوت ايران را به منظور ارائه نظرات کارشناسي و نظارت بر تحقيقات مربوط به سانحه مرگبار سقوط هواپيماي بوئينگ 737-800 ايرلاين اوکراين اينترنشنال که صبح چهارشنبه گذشته در حوالي تهران رخ داد، پذيرفته است.بر اساس گزارش دوئيچه وله، ايکائو همچنين در اين بيانيه خاطرنشان کرده است که طبق قوانين و مقررات بين‌المللي، حق مداخله در امور مربوط به تحقيقات سوانح هوايي در سراسر جهان را دارد؛ بدين ترتيب بنا به دعوت ايران، قصد دارد گروهي از کارشناسان و متخصصان هوانوردي را به کارگروه تحقيقات مربوط به سقوط هواپيماي بوئينگ 737-800 ايرلاين اوکرايني را اعزام کند تا نظرات کارشناسي در اين مورد ارائه دهند و در تسريع و ارتقاي روند تحقيقات مربوطه به آنها کمک کنند.اين سازمان مستقر در کانادا معمولا نقشي کليدي در انجام تحقيقات سوانح هوايي ايفا نمي‌کند ولي همواره بر روند تحقيقات نظارت دارد و در صورت لزوم، نظرات کارشناسي، اصولي و حرفه‌اي به متخصصان حاضر در کارگروه تحقيقات ويژه ارائه مي‌دهد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي