جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/10/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6307

تلخ و شيرين يحيي در پرسپوليس
از برد شش گله تا از دست رفتن قهرماني


خبـــر


خبـــرنامه


 تلخ و شيرين يحيي در پرسپوليس
 از برد شش گله تا از دست رفتن قهرماني 

 
يحيي گل‌محمدي به عنوان سرمربي روزهاي تلخ و شيريني در پرسپوليس داشته.

به گزارش وبسايت نود، پرسپوليسي‌ها ليگ نوزدهم را با گابريل کالدرون آرژانتيني آغاز کردند و حالا با منتفي شدن حضور کالدرون در ادامه فصل يحيي گل‌محمدي را روي نيمکت خود مي‌بينند. گل‌محمدي که در ليگ برتر سابقه‌ي هدايت تيم‌هاي صبا، پرسپوليس، نفت، ذوب‌آهن، تراکتورسازي و شهر خودرو را در کارنامه دارد، براي دومين بار است که هدايت پرسپوليسي‌ها را بر عهده مي‌گيرد. يحيي اولين بار در ليگ دوازدهم به عنوان سرمربي پرسپوليس انتخاب شد. او در آن دوره از رقابت‌هاي ليگ برتر در ابتداي فصل هدايت صبا را بر عهده داشت. حضور گل‌محمدي در صبا بيش از 9 هفته طول نکشيد و به عنوان دستيار مانوئل ژوزه در کادر فني پرسپوليس مشغول به کار شد و در پايان نيم فصل اول سرمربي پرسپوليس شد.

وضعيت يحيي اين بار اما متفاوت‌تر از ليگ دوازدهم است. او مربي با تجربه‌تري شده و نتايج قابل قبولي از جمله دو قهرماني پياپي جام حذفي همراه با ذوب‌آهن را در کارنامه خود دارد. يحيي علاوه بر قهرماني جام حذفي با ذوب‌آهن، همراه با نفت تهران با سوم شدن در ليگ برتر سهميه حضور در ليگ قهرمانان آسيا و همراه با شهر خودرو با چهارم شدن در ليگ برتر سهميه حضور در پلي‌آف ليگ قهرمانان آسيا را کسب کرده است. به بهانه‌ي حضور دوباره گل‌محمدي در پرسپوليس، روزهاي تلخ و شيرين او در نيم فصلي که هدايت سرخپوشان پايتخت را بر عهده داشت را مرور کرده‌ايم.

برد پر گل در جام حذفي

پرسپوليس با هدايت يحيي گل‌محمدي در مرحله يک شانزدهم نهايي جام حذفي فصل 92-1391 در ورزشگاه آزادي به مصاف ملوان بندر انزلي رفت. شاگردان يحيي در يک بازي برتر برد پر گلي را مقابل ميهمان خود کسب کردند. پرسپوليس موفق شد در روزه درخشش کريم انصاري‌فرد با 6 گل ميهمان خود را شکست دهد. انصاري‌فرد در آن بازي هت‌تريک کرد. ديگر گل‌هاي پرسپوليس را هم هادي نوروزي 2 بار و غلامرضا رضايي به ثمر رساندند. البته آن برد 6 گله پرسپوليس تنها برد 6 گله آن‌ها در آن فصل نبود. در هفته‌ي چهاردهم ليگ برتر هم پرسپوليسي‌ها با 6 گل پيکان را شکست دادند. در آن بازي گل‌محمدي به عنوان کمک ژوزه روي نيمکت پرسپوليس حضور داشت.

اختلاف يحيي با مهدوي‌کيا و خداحافظي موشک

يحيي گل‌محمدي در حالي به عنوان سرمربي پرسپوليس انتخاب شد که دو همبازي او در جام جهاني 2006 آلمان مهدي مهدوي‌کيا و علي کريمي در اين تيم بازي مي‌کردند. يحيي با مهدوي‌کيا به مشکل خود و در اواخر اسفندماه بود که مهدوي‌کيا اعلام کرد از باشگاه با او تماس گرفته‌اند و کنار گذاشته شده. مهدوي‌کيا هم ديگر براي پرسپوليس به ميدان نرفت تا بازي فينال جام حذفي که در آن بازي براي خداحافظي حضور داشت. آن بازي هم حواشي عجيبي را به همراه داشت و مهدوي‌کيا چند دقيقه‌اي در روزي که تماشاگران از ابتداي نيمه دوم نام او را صدا مي‌زدند براي پرسپوليسي‌ها بازي کرد.

شب تلخ پرسپوليسي‌ها

در فصل 92-1391 پرسپوليس با يحيي گل‌محمدي به فينال جام حذفي رسيد و بايد در ورزشگاه آزادي به مصاف سپاهان مي‌رفت. بازي در پايان 120 دقيقه به تساوي 2 بر 2 انجاميد تا تکليف قهرمان جام در ضربات پنالتي مشخص شود. در ضربات پنالتي اين سپاهان بود که عملکرد بهتري داشت و در نهايت توانست از سد ميزبان خود بگذرد و در روزي که مهدي مهدوي‌کيا آخرين بازي خود را انجام مي‌داد، پرسپوليس را در ورزشگاه آزادي شکست دهد و قهرمان جام حذفي شود. آن باخت غير از اشک‌هاي مهدي مهدوي‌کيا در آخرين حضور رسمي‌اش در ميدان و جدايي علي کريمي از پرسپوليس، استعفاي يحيي گل‌محمدي را هم به همراه داشت و يحيي بعد از حضور در بازي آخر پرسپوليس مقابل تراکتور براي ليگ سيزدهم ديگر در پرسپوليس حضور نداشت.

7 شاگرد يحيي در پرسپوليس فعلي

در پرسپوليس فعلي 8 بازيکن حضور دارند که در گذشته با يحيي گل‌محمدي در تيم‌هاي مختلف کار کرده‌اند. سيد جلال حسيني، اميد عاليشاه، عليرضا بيرانوند، محمد نادري، وحيد اميري، محمد حسين کنعاني‌زادگان و کمال کاميابي‌نيا بازيکناني هستند که سابقه‌ي کار کردن با يحيي گل‌محمدي را در کارنامه دارند.

پرسپوليس در پايان ليگ دوازدهم به مقام هفتم رسيد. پرسپوليسي‌ها در جدول رده بندي نيم فصل دوم که هدايت آن‌ها بر عهده‌ي يحيي بود هم به مقام ششم ليگ برتر رسيده بودند. کريم انصاري‌فرد با 3 گل زده و 3 پاس گل در نيم فصل دوم، بهترين بازيکن يحيي در پرسپوليس ليگ دوازدهم بود.


 خبـــر 

 فوتبال قهرماني زير 23 سال آسيا

در انتظار معجزه براي اميد ايران

تيم فوتبال اميد ايران چهارشنبه در ديدار سوم در مسابقات مقدماتي زير 23 سال آسيا به مصاف تيم چين مي‌رود.تيم اميد ايران امروز ( چهارشنبه) ساعت 13:45 در کشور تايلند به مصاف تيم چين مي‌رود. ملي پوشان ايراني بعد از تساوي يک بر يک مقابل ازبکستان در مسابقه با کره جنوبي 2 بر يک شکست خورد تا کارمان براي صعود از مرحله گروهي مسابقات به اما و اگر کشيده شود. اکنون اميد ايران براي صعود نه تنها بايد چين را با اختلاف حداقل دو گل شکست بدهد بلکه اميدوار باشيم که کره جنوبي هم ازبکستان را شکست بدهد و زمينه ساز حذف قهرمان دور گذشته مسابقات را فراهم کند. بسياري معتقدند که کره جنوبي 6 امتيازي نيازي دارد که خود را به آب و آتش بزند و صعودش قطعي است از سويي ديگر ازبکستان هم با يک مساوي از اين گروه صعود خواهد کرد و به همين دليل بعيد است اين مسابقه برنده‌اي داشته باشد اما فوتبال غيرقابل پيش بيني است. بنابراين شاگردان حميد استيلي بايد با تمام توان و انگيزه به مصاف چين قعرنشين برود تا به پيروزي برسد.

برخي از کارشناسان از شيوه بازي و ترکيب تيم اميد ايراد گرفتند اما اميدهايمان هنوز زنده هستند و شايد چهارشنبه معجزه‌اي رخ بدهد و بخت يارمان شود و اميد ايران با يک پيروزي مقابل چين به مرحله بعدي صعود کند که تازه در آن صورت مسابقات حساس و مهم از اين مرحله آغاز مي شود.شايد چهارشنبه فوتبال روي خوشش را به ايران نشان داد. نبايد نااميد باشيم. هنوز شانس براي صعود هست. از سويي ديگر همين بازيکنان مي‌توانند در آينده‌اي نه چندان دور به تيم ملي بزرگسالان ايران کمک کنند و آنها قطعا هرچه در توان دارند به کار خواهند گرفت.

بازي فولاد - استقلال لغو شد

ديدار تيم‌هاي فولاد خوزستان و استقلال تهران در چارچوب هفته هفدهم ليگ برتر فوتبال لغو شد. اين تصميم بنا بر درخواست دو باشگاه صورت گرفته است. پيش از اين، اين ديدار قرار بود روز جمعه 27 دي‌ماه جاري در ورزشگاه شهداي فولاد برگزار شود که پس از اعلام تاريخ اين ديدار، اعتراضات بسياري از سوي دو باشگاه صورت گرفت که گفته مي‌شود، اين اعتراضات، رسما و مکتوب به فدراسيون فوتبال وصول و اين نهاد در نهايت قانع شد تا مصاف دو تيم را در تاريخ ياد شده لغو کند. زمان جديد برگزاري اين ديدار متعاقباً از سوي کميته مسابقات سازمان ليگ اعلام خواهد شد.


 خبـــرنامه 

 کمراني:

هيچ لذتي برايم فراتر از اهتزاز پرچم ايران نيست

سرمربي تيم‌ملي تکواندو زنان گفت: در تمام دوران مربيگري‌ام سعي داشتم هر آنچه در توان دارم براي سربلندي دختران ايران زمين انجام دهم.

مهرو کمراني سرمربي تيم ملي‌تکواندو با اشاره به برنامه‌هاي پيش‌روي ملي پوشان گفت: مسابقات آسيايي مهم‌ترين رويداد قبل از بازي‌هاي المپيک 2020 است که براي حضوري موفق در آن از تمام توان خود استفاده خواهيم کرد. اردوي منظمي را براي حضور در اين رقابت‌ها پيگيري مي‌کنيم و هفته آينده نيز ترکيب نفرات اعزامي را مشخص خواهيم کرد. بعد از انتخابي مرحله دوم که بيست و هشتم دي ماه برگزار خواهد شد حضور در تورنمنت ترکيه را در بهمن ماه برنامه ريزي کرده ايم تا بازيکنانمان را محک بزنيم و براي مسابقات قهرماني آسيا آماده شويم.

کمراني با اشاره به حمايت‌هاي صورت گرفته از بخش بانوان بيان کرد: علي‌رغم فشارهاي اقتصادي و مشکلات مالي موجود، از معدود فدراسيون‌هايي هستيم که اردوهاي پيوسته و منظمي را به منظور آمادگي ملي‌پوشان تشکيل داده‌ايم. تکواندو زنان با روند رو به رشدي که داشته؛ با بها دادن به تيم‌هاي پايه پشتوانه سازي خوبي را انجام داده و چهره‌هاي زيادي به عرصه قهرماني معرفي شده‌اند اما بايد براي افزايش عمر قهرماني دختران تکواندو برنامه‌ريزي دقيق تري داشته باشيم.

سرمربي تيم‌ملي تکواندو زنان گفت: در تمام دوران مربيگري ام در تيم ملي سعي بر آن داشتم هر آنچه در توان دارم براي سربلندي دختران ايران زمين انجام دهم تا پرچم کشورم را در ميان ساير کشورهاي ديگر به اهتزاز در آوريم و مردم دنيا را وادار کنيم به احترام پرچم ايران، بايستند. هيچ لذتي براي من فراتر از بالا رفتن پرچم کشورم نيست.

وي افزود: اينکه توانستيم در ميادين بزرگ بين المللي بارها شايستگي‌هاي دختران با استعدادمان را به نمايش بگذاريم باعث افتخار من هست. در اکثر کشورها بازيکنان تکواندو تمام هزينه‌هاي مسابقات را شخصا پرداخت مي‌کنند و چيزي به نام تيم ملي براي آنها تعريف نشده ولي فدراسيون تکواندو هميشه اين بخش را پوشش داده و همواره تلاش کرده که تيم‌هاي اعزامي به مسابقات را همه جانبه حمايت کند.

سرمربي تيم ملي تکواندو خاطرنشان کرد: دختران کشورهاي مسلمان سالهاست با پوشش اسلامي در مسابقات حضور پيدا مي‌کنند و اين از جانب کشورهاي ديگر کاملا پذيرفته شده است و در المپيک در کنار ورزشکار دختر ما يک ورزشکار محجبه ديگر از کشور مصر نيز موفق به کسب مدال برنز شد و ما بارها از زبان دختران قهرمانمان شنيديم که اين پوشش مانع از کسب موفقيت در زمينه ورزشي آنها نشده است.

کمراني در پايان گفت: با توجه به اثبات توانمندي دختران تکواندوکارمان جا دارد که از مسئولين وزارت ورزش و کميته ملي المپيک تشکر کرده و تقاضا کنم که همواره مانند سال‌هاي گذشته تيم تکواندو بانوان را حمايت کنند، اميدوارم که باز هم بتوانيم در ميادين پيش رو سربلند باشيم و باعث شادي مردم شويم و در انتها به مردم عزيز ايران به خاطر حوادث اخير و از دست دادن عزيزانمان تسليت گفته و سلامتي، سربلندي و آرامش را براي مردم سرزمينم از خداوند متعال خواستارم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي