جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/11/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6316


دراثر زلزله تركيه خوشبختانه ما تلفات و خسارت نداشيم

گزارش سازمان برنامه و بودجه به شورايعالي هماهنگي اقتصادي:
دولت 20 هزار ميلياردتومان براي خسارات سيل پرداخت کرده است

در تماس تلفني وزير امور خارجه کشورمان با چاووش‌اوغلو مطرح شد؛
ابراز آمادگي ايران براي ارسال کمک‌هاي مورد نياز به زلزله‌زدگان ترکيه


20 کشته و 1015 زخمي در زلزله شرق ترکيه


خبر


دومين جشنواره ايده هاي ارزش آفرين


زلزله 6.8 ريشتري در ترکيه

رهبر انقلاب در پيام به پنجاه وچهارمين نشست اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان در اروپا:
حوادث مهم اين روزها نشانه عظمت واعتبار ايران و ملت انقلابي آن است


دونالد ترامپ:سردار سليماني حرف‌هاي بسيار بدي درباره آمريکا زده بود


استيون منوچين:نسبت به توافق تجاري با بريتانيا خوش‌بين هستم


پمپئو: عليه برنامه موشکي ايران ائتلاف کرديم!


يك نكته از هزاران


خبــــر


سرمقاله


 دراثر زلزله تركيه خوشبختانه ما تلفات و خسارت نداشيم 

 
مردم ما متاسفانه و سوگمندانه در اين چندسال با انواع بلاهاي طبيعي و غيرطبيعي، آسماني و زميني و ... مواجه بوده‌اند و اين مصايب چنان پشت سر هم و بدون توقف بر سر ما مي‌بارد، كه هر روز منتظر خبر ديگري در اين مورد هستيم و تقريبا هر روزمان را با خبر يك فاجعه آغاز مي‌كنيم. شايد به همين دليل باشد كه مدتي است با افزايش افراد مبتلا به افسردگي و انواع مشكلات رواني مانند خشم و عصبانيت و پرخاشگري در سطح جامعه مواجهيم و وزارت بهداشت مشكلات رواني را يك بحران ملي اعلام كرده است.

زلزله 8/6 ريشتري تركيه، طبعا در شهرهايي از كشورمان كه با تركيه هم مرز هستند، احساس شد. اين زلزله در شهرآلازيگ تركيه اتفاق افتاد و كشورهاي ايران، ارمنستان، سوريه و گرجستان با شدت‌هاي مختلف آن‌را احساس كردند. فعلا خبر خسارت‌هاي جاني و مالي فقط از تركيه مي‌رسد. خوشبختانه اين زلزله با اين كه در شهرهاي هم مرز با تركيه احساس شد، اما تلفات و خساراتي درپي نداشت و در همين زمينه ‏سخنگوي اورژانس کشور نيزاعلام كرد زلزله ترکيه در ايران خسارت نداشته است.

مردم ما آن‌قدر آسيب ديده‌اند كه آستانه تحمل آنان به شدت پائين آمده است؛ پس همين كه چنان زلزله بزرگي براي مردم ما آسيبي نداشته، مي‌تواند تا حدودي تسلي‌بخش باشد. و نيز تمام تلاش مسئولان ذيربط بايد به گونه‌اي باشد كه به هر نحوي كه شده خيال مردم آسوده شود؛ هرچند هر اتفاق بدي در هر كجاي دنيا وجدان بشري را آزار مي‌دهد؛ اما اتفاقات بد براي ما، بيش از آن مايه گذاشته‌اند كه منتظرشان باشيم وبسيار طبيعي است اگر مردم با شنيدن اظهارات سخنگوي اورژانس كشور، خاطرشان در اين مورد آسوده شود.


 گزارش سازمان برنامه و بودجه به شورايعالي هماهنگي اقتصادي:
 دولت 20 هزار ميلياردتومان براي خسارات سيل پرداخت کرده است 

 دولت براي رسيدگي و جبران خسارات ناشي از سيل فروردين ماه 98 در استان هاي کشور، تاکنون 20 هزار ميليارد تومان به صورت بلاعوض و تسهيلات و همچنين بازسازي زيرساخت‌ها پرداخت کرده است.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، چهل و پنجمين جلسه شورايعالي هماهنگي اقتصادي به رياست حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني رييس جمهوري و با حضور روساي قواي مقننه و قضائيه و ديگر اعضاي شورا تشکيل شد.در اين جلسه مهمترين مسائل و تحولات اقتصادي کشور و مناسبات اقتصادي بين‌المللي و تحليل مقايسه‌اي شاخص‌هاي اقتصادي کشورهاي منطقه، مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

در جلسه شورايعالي هماهنگي اقتصادي، رييس سازمان برنامه و بودجه گزارشي از اقدامات دولت در رسيدگي به خسارات ناشي از سيل در سال جاري در استان هاي کشور ارائه کرد. بر اساس اين گزارش، در پي وقوع سيل در استانهاي مختلف کشور، در فروردين ماه سال جاري، تاکنون بيست هزار ميليارد تومان بابت خسارات وارده به صورت بلاعوض و تسهيلات و همچنين بازسازي زيرساخت‌ها پرداخت شده است.براساس اين گزارش، در سيل اخير در سه استان سيستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان، به 27.500 واحد مسکوني خسارت وارد شده است که با تصويب هيات دولت، مبلغ 1.635 ميليارد تومان به مردم پرداخت خواهد شد. خسارات بخش‌هاي کشاورزي و صنعت و زيرساخت‌ها نيز در دست بررسي و اقدام است.

در اين جلسه همچنين رييس کل بانک مرکزي نيز گزارشي از اقدامات انجام شده در زمينه درآمدهاي ارزي کشور و تأمين کالاهاي مورد نياز را ارائه نمود و راهکارهاي گسترش مناسبات ارزي و تجاري مورد بررسي قرار گرفت.همچنين گزارش روند بلندمدت سرمايه گذاري و تحولات توليد ناخالص ملي در کشور، و لازمه‌هاي تقويت سرمايه‌گذاري ارائه شد.


 در تماس تلفني وزير امور خارجه کشورمان با چاووش‌اوغلو مطرح شد؛
  ابراز آمادگي ايران براي ارسال کمک‌هاي مورد نياز به زلزله‌زدگان ترکيه 

وزير امور خارجه کشورمان در تماسي تلفني با وزير امور خارجه ترکيه، آمادگي ايران را براي ارسال کمک‌هاي مورد نياز به زلزله‌زدگان ترکيه اعلام کرد.

به گزارش ايلنا، به دنبال وقوع زلزله اخير در ترکيه، محمدجواد ظريف در تماسي تلفني با مولود چاووش اوغلو ضمن ابراز همدردي با دولت و ملت ترکيه و تسليت به بازماندگان جانباختگان اين حادثه، آمادگي جمهوري اسلامي ايران را براي ارسال کمک هاي مورد نياز زلزله زدگان اعلام کرد. وزير امور خارجه ترکيه هم از ابراز همدردي دولت و ملت ايران تشکر و قدرداني کرد.


 20 کشته و 1015 زخمي در زلزله شرق ترکيه 

 مرکز مديريت بحران و اوضاع اضطراري وزارت کشور ترکيه آخرين تعداد جان باختگان زمين لرزه شرق ترکيه را 20 تن و شمار زخمي‌ها را هزار و 15 تن اعلام کردبه گزارش صدا و سيما به نقل از پايگاه اينترنتي روزنامه يني شفق چاپ ترکيه،، منابع خبري ترکيه از افزايش شمار جان باختگان و زخمي‌هاي زمين لرزه 6/8 ريشتري در شرق ترکيه خبر مي‌دهند.

مرکز مديريت بحران و اوضاع اضطراري وزارت کشور ترکيه آخرين تعداد جان باختگان زمين لرزه شرق ترکيه را 20 تن و شمار زخمي‌ها را هزار و 15 تن اعلام کرد.کانون اين زمين لرزه بخش سيوريجه در فاصله 40 کيلومتري شهر الازيغ اعلام شده است.وزير بهداشت ترکيه با بيان اينکه حدود 30 تن در شهر الازيغ در زير آوار گرفتار شده اند از احتمال افزايش شمار جان باختگان ابراز نگراني کرد.


 خبر 

 وزير دفاع آمريکا: کره شمالي در حال ساخت موشک دوربرد اتمي است

وزير دفاع آمريکا برخلاف اظهارات ترامپ، مدعي است کره شمالي در حال ساخت موشک بالستيک دوربُرد اتمي است.به گزارش مهر به نقل از يونهاپ نيوز، مارک اسپر وزير دفاع آمريکا مدعي است کره شمالي مشخصاً در تلاش براي ساخت موشک هسته‌اي دوربُرد است.درحالي که دونالد ترامپ رئيس‌جمهوري آمريکا به قول مساعد کيم جونگ اون رهبر کره شمالي مبني بر رها کردن برنامه هسته‌اي پيونگ يانگ مي‌نازد؛ اظهارنظر اسپر امري نسبتاً عجيب تلقي مي‌شود.

با همه‌گير شدن بيماري مرموز؛

چين درهاي 18 شهر را بست

سرعت انتشار ويروس کشنده «کرونا» به حدي است که چين 56 ميليون نفر را قرنطينه کرده است حال آنکه حدود 1300 نفر در سراسر جهان ازجمله فرانسه به آن مبتلا شده‌اند.

به گزارش مهر، آمار مربوط به شمار مبتلايان و قربانيان ويروسي مرموز از خانواده «کرونا» که به بروز نوعي جديد و کشنده از بيماري ذات‌الريه منجر مي‌شود، به يکي از اصلي‌ترين تيترهاي خبري رسانه‌هاي جهان تبديل شده است.اگرچه منشاء شيوع بيماري، بازار ماهي فروشان شهر «ووهان» چين است؛ سرعت همه‌گير شدن آن به حدي بالاست که تاکنون حدود 1300 نفر در سراسر جهان به اين ويروس آلوده شده‌اند.

شمار قربانيان نيز به 41 تن مي‌رسد که 39 نفر آنها اهل استان «هوبِئي» است که ميزباني شهر ووهان را نيز بر عهده دارد.

چين براي ممانعت از شيوع بيماري 18 شهر را قرنطينه کرده است که جمعيتي معادل 56 ميليون نفر را در خود جاي مي‌دهد.

توقف اجراي قرارداد فروش جنگنده‌هاي انگليسي به عربستان

توافق پنج ميليارد دلاري انگليس براي فروش 48 فروند جنگنده "تايفون يوروفايتر" به عربستان سعودي به خاطر نقش اين کشور در پرونده قتل جمال خاشقجي متوقف شد.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه ديلي ميل، اين يک ضربه کاري به بزرگ‌ترين کمپاني دفاعي انگليس موسوم به " BAE Systems" محسوب مي‌شود؛ چراکه قرار بود اين قرارداد به حفظ هزاران شغل در شمال انگليس کمک کند.

وزارت دفاع آمريکا اعلام کرد

وضعيت وخيم 8 سرباز آسيب ديده آمريکايي در پي حمله ايران

وزارت دفاع آمريکا اعلام کرد که 34 تن از نظاميان آمريکايي در پي حمله سپاه پاسداران ايران به پايگاه‌ نظامي آن‌ها در عين‌الاسد، آسيب ديده‌اند.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه گاردين، پنتاگون اعلام کرد که تشخيص داده شده است 34 تن از سربازان آمريکايي در جريان حمله هوايي سپاه پاسداران ايران به پايگاه نظامي آمريکا در عراق[در پي به شهادت رسيدن سردار قاسم سليماني توسط آمريکا] دچار ضربه و جراحاتي در ناحيه مغز شده‌اند.


 دومين جشنواره ايده هاي ارزش آفرين  


 زلزله 6.8 ريشتري در ترکيه  


 رهبر انقلاب در پيام به پنجاه وچهارمين نشست اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان در اروپا:
 حوادث مهم اين روزها نشانه عظمت واعتبار ايران و ملت انقلابي آن است 

 حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پيامي به پنجاه وچهارمين نشست اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان در اروپا، حوادث مهم اخير از جمله شهادت ها، قدرت‌نمايي‌هاي نظامي و حضور بي‌نظير مردمي را نشانه‌هاي سربرآوردن پديده‌اي تاريخ‌ساز برشمردند و تأکيد کردند: گام دوم انقلاب اسلامي بايد بتواند اين پديده را به کمال برساند و شما مي‌توانيد در شمار اين برگزيدگان تاريخ‌ساز باشيد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، متن پيام رهبر انقلاب اسلامي که حجت‌الاسلام جواد اژه‌اي نماينده مقام معظم رهبري در امور دانشجويان در اروپا آن را در وين قرائت کرد، به اين شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم

جوانان عزيز اتحاديه انجمنهاي اسلامي

امسال نشست شما در ميانه‌ي حوادث مهمي برگزار ميشود که هر يک از جهتي نشانه‌ي عظمت و اعتبار ايران اسلامي و ملت انقلابي آن است. شهادت ها، قدرت‌نمائي هاي نظامي، حضور بي‌نظير مردمي، روحيه‌ي قوي و عزم راسخ جوانان، در کنار هزاران مجموعه‌ي فعال در عرصه‌ي دانش و فناوري، و نيز رويکرد ديني و معنوي در بخش عظيمي از جوانان سراسر کشور، همه از سر بر آوردن يک پديده‌ي يکتا در جهان امروز خبر ميدهد. پديده‌ئي که ميتواند در آينده‌ي تاريخ تأثيرات عميق و تعيين‌کننده بگذارد.

گام دوم انقلاب اسلامي بايد بتواند به حول و قوه‌ي الهي اين پديده را به کمال برساند و به ثمر بنشاند.

چشم اميد و انتظار در اين پويش حياتي به جوانان دانشمند و فرزانه و با ايمان است و شما مي توانيد در شمار اين برگزيدگان تاريخ‌ساز باشيد.

به اميد موفقيتهاي بزرگ شما عزيزان

والسلام عليکم ورحمة الله


 دونالد ترامپ:سردار سليماني حرف‌هاي بسيار بدي درباره آمريکا زده بود 

ايندپندنت : رئيس‌ جمهوري آمريکا جزئياتي از عمليات ترور فرمانده نيروهاي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، ارائه داد.به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه اينترنتي روزنامه ايندپندنت، «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهوري آمريکا جزئياتي از عمليات ترور سردار سپهبد «قاسم سليماني»، فرمانده نيروهاي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، ارائه داد.

در فايلي صوتي که از صحبت‌هاي ترامپ طي سخنراني براي حاميان مالي‌اش منتشر شد، وي گفته است که سردار سليماني پيش از حمله «حرف‌هاي بدي درباره کشورمان» مي‌زد و همين باعث شد که اجازه اين ترور را صادر کند. ترامپ گفت: «تا کي بايد به اين حرف‌ها گوش کنيم؟»


 استيون منوچين:نسبت به توافق تجاري با بريتانيا خوش‌بين هستم 

 رويترز :وزير خزانه‌داري ايالات متحده گفت که نسبت به احتمال توافق تجاري ميان اين کشور و بريتانيا خوش‌بين است.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري رويترز، «استيون منوچين»، وزير خزانه‌داري ايالات متحده، گفت که نسبت به احتمال توافق تجاري ميان اين کشور و بريتانيا خوش‌بين است. وي همچنين گفت که تلاش بر اين است که دو طرف در اين زمينه در سال جاري ميلادي به توافق برسند. وي طي يک سخنراني در انديشکده کاتام هاوس در لندن گفت: «نسبت به اين قضيه کاملا خوش‌بين هستم.»وزير خزانه‌داري آمريکا همچنين عنوان کرد: «مشغول کار بر روي اين نکته هستيم که اين قضيه را در سال جاري ميلادي نهايي کنيم، چراکه اين امر براي هر دوي ما مهم است.»


 پمپئو: عليه برنامه موشکي ايران ائتلاف کرديم! 

 «ان پي آر» :وزير خارجه آمريکا مدعي است راهبرد ترامپ عليه ايران نتيجه‌بخش بوده و به ايجاد ائتلافي براي اعمال فشار در راستاي خاتمه دادن به برنامه موشکي اين کشور منجر شده است.به گزارش مهر، مايک پمپئو وزير خارجه آمريکا در مصاحبه با «ان پي آر» بار ديگر با دفاع از کارزار فشار حداکثري، به گزافه‌گويي عليه ايران پرداخت.

وي مدعي شد: اين رژيمي است که براي ساليان سال، به دنبال توسعه برنامه هسته‌اي بوده و برجام راه دستيابي آنها به اين برنامه را تضمين کرد. از برنامه (تسليحات) هسته‌اي آنها مطمئن بوديم. ممکن بود اين برنامه براي يک ماه، يک سال يا 5 الي 10 سال به تعويق بيفتد اما برجام راه دستيابي به آن را تضمين کرد اما دولت ترامپ به اين قضيه پايان داد.پمپئو در ادامه مدعي شد ايران هرگز در اوضاعي که اکنون به آن دچار است؛ گرفتار نشده بود! وي همچنين مدعي شد که آمريکا موفق به ايجاد ائتلافي براي اعمال فشار بر ايران در راستاي خاتمه دادن به برنامه موشکي اين کشور شده است.


 يك نكته از هزاران 

 دليل اعمال محدوديت ثبت طلاق در دفترخانه‌ها

ميزان طلاق در كشور در حال افزايش است؛ از هرچهار ازدواج، يكي به طلاق منجر مي‌شود. هرچند اخيرا اعلام شده كه ميزان طلاق در حال كاهش است اما بايد توجه داشت كه ميزان ازدواج هم كاهش يافته است. و طبعا تا ازدواجي نباشد، طلاقي هم دركار نخواهدبود.

اخيرا رئيس کانون سردفتران ازدواج و طلاق گفته:«در جهت اجراي سياست‌هاي قوه قضاييه در مبارزه با فساد به تقاضاي کانون سردفتران ازدواج‌ و طلاق و موافقت سازمان ثبت و با بخشنامه رئيس قوه قضاييه براي ثبت طلاق در هر يک از دفاتر طلاق محدوديت و سقف معيني تعيين شد.»

دليل چنين تصميمي هم «زد و بند‌هاي ناسالم با کارمندان دادگاه خانواده بدون رعايت مسائل اخلاقي مبادرت به ثبت طلاق مي‌کردند.» اعلام شده است.

اما واقعيت آن‌چه كه در سطح و عمق جامعه جريان دارد اين است كه طلاق ارتباط مستقيمي با اقتصاد و معيشت مردم دارد؛ ازدواج يعني تشكيل خانواده و داشتن فرزند؛ ازدواج و تشكيل خانواده از صفر تا صد؛ يعني پول خرج كردن، هزينه كردن براي فرزندآوري و تربيت آن، فرستادن كودك به مدرسه و دبيرستان و دانشگاه به اميد يافتن شغلي مناسب و ... كه در تمام اين چرخه‌ها، به گفته كارشناسان جامعه‌شناسي تاثير احساس بي‌آيندگي را نمي‌توان ناديده گرفت.

احساس بي‌آيندگي خانواده‌ها را بگذاريد در كنار افزايش بيكاران، نخواندن دخل‌وخرج زندگي، مجبورشدن به زندگي استيجاري در حاشيه شهرها و انتظاراتي از زندگي كه معمولا برآورده نمي‌شوند. در عين حال ميزان برخي طلاق‌هاي صوري هم افزايش يافته به دليل معافي گرفتن فرزند پسر خانواده و يا به دليل اين كه زن خانواده بتواند از حقوق بازنشستگي پدر خود بهره‌اي ببرد و كمكي باشد براي معاش خانواده خودش. چنين طلاق‌هاي صوري، هرچند به‌طور رسمي ثبت مي‌شوند، اما زن و شوهر به‌صورت صيغه با يكديگر زندگي مي‌كنند. پس يكي از تبعات بحران اقتصادي ناشي از تحريم، افزايش طلاق و كاهش ازدواج است.

اما اشاره به زد و بندهاي ناسالم با کارمندان دادگاه خانواده، مورد غريبي است كه به‌عنوان دليل ارائه شده. البته كه برخي طلاق‌ها واقعا با دلايل بسيار واهي و كودكانه و در اثر لج‌بازي اتفاق مي‌افتد. به‌عنوان نمونه به چند طلاق با بهانه‌هاي واهي اشاره مي‌كنيم: تازه‌دامادي كه به خانه مادر همسر خود دعوت شده، از اين‌كه مادر خانم از او با اشكنه پذيرايي كرده، ناراحت شده و احساس كرده به او توهين شده است، پس تصميم جدي بر طلاق گرفته است. دامادي كه بعد از دوسه سال تحمل مقايسه شدن با خواستگاران قبلي همسرش، طاقتش طاق شده و تقاضاي طلاق كرده، در اين طلاق‌ها معمولا پاي دخالت يكي از خانواده طرفين در ميان بوده است.

اما مواردي هم هست كه در نوع خود بسيارعجيب‌اند؛ عروس و دامادي كه در ماه عسل‌شان روي رنگ بژ يا كرم بودن يك خودرو نمي‌توانند به توافق برسند و در نتيجه از هم جدا مي‌شوند! تازه‌دامادي كه درست در شب اول ازدواج از اين‌كه عروس پيش از او مسواك زده، عصباني شده و فردايش از هم جدا شده‌اند!

اما بياييد با قاضي كردن كلاه‌مان به اين نتيجه برسيم كه تعداد چنين طلاق‌هايي بسيار كم و در نوع خود نادرند و آمار طلاق‌هاي كلاسيك، هم‌چنان سير صعودي دارند. حالا يا به بهانه‌هاي واهي يا به دلايل كلاسيك، سردفتران در ثبت طلاق ناچاربه رعايت محدوديت اعلام شده هستند. براي مثال سقف ثبت طلاق در تهران 182، در استان گلستان 203 مورد، در استان اصفهان 164 مورد، در استان اردبيل 192 مورد در سال، اعلام شده است.

با توجه به اعداد بالا، ميزان ثبت طلاق در تهران نسبت به دو استان گلستان و اردبيل، كمتر است. درحالي كه طبق انتظار، مي‌بايست ميزان طلاق‌ در تهران بيشتراتفاق بيفتد كه علت اين مسئله عنوان نشده است.

اما نكته مهم در مورد اين بخشنامه اين است كه آيا محدودكردن ثبت طلاق كمكي به استحكام و دوام خانواده مي‌كند؟ آن‌هم در حالي‌كه برخي خانواده‌ها، مدت‌هاست درگير طلاق عاطفي هستند و اين مسئله صداي فرزندان آن‌ها را هم درآورده و براي آنان مشكلات عاطفي و احساسي مختلفي ايجاد شده. اين فرزندان در بسياري موارد با مراجعه به مشاور گفته‌اند كه ترجيح مي‌دهند والدين‌شان به‌طور رسمي از هم جدا شوند، چون تحمل اين نوع زندگي را ندارند و چنين رفتاروالدين‌شان باعث به هم ريختن تعادل رواني آنان شده است.

طبعا كاستن از سقف ثبت طلاق در دفترخانه‌ها، مردم را واخواهد داشت كه از راه‌هاي ميانبر استفاده كنند و لاجرم فساد مورد نظر رئيس کانون سردفتران ازدواج و طلاق وارد زمينه‌هاي ديگري هم خواهدشد.


 خبــــر 

 رئيس قوه قضائيه خطاب به رئيس شوراي عالي قضايي عراق؛

جنايت‌ آمريکا در ترور شهيدان سليماني و المهندس پيگيري شود

رئيس قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران در تماس تلفني بافائق زيدان رئيس شوراي عالي قضايي عراق بر پيگرد حقوقي و همه‌جانبه جنايت آمريکايي‌ها در ترور سردار سپهبد شهيد سليماني تاکيدکرد.به گزارش مرکز رسانه قوه قضائيه، آيت الله رئيسي رئيس قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران در تماس تلفني با آقاي فائق زيدان رئيس شوراي عالي قضائي عراق بر پيگرد حقوقي و همه‌جانبه جنايت آمريکايي‌ها در ترور سردار سپهبد شهيد سليماني، مجاهد بزرگ شهيد ابومهدي المهندس و ديگر همراهان ايشان تأکيد کرد.

رئيس قوه قضائيه کشورمان در اين تماس تلفني، جنايت آمريکايي‌ها در ترور دو سردار و مجاهد بزرگ ايراني و عراقي را هولناک و غم‌انگيز خواند و با اشاره به اعتراف رسمي رژيم آمريکا به انجام اين ترور، گفت: اين جنايت بر خلاف همه ميثاق‌ها و قوانين بين‌المللي است و مطالبه جدي مردم ايران و عراق، پيگرد حقوقي و مجازات آمران و عاملان اين ترور است.

آيت الله رئيسي با تقدير از محکوميت قاطع اين جنايت از جانب مرجعيت عراق و ارکان دولت از جمله رئيس‌جمهور، نخست‌وزير، مجلس و آحاد ملت مقاوم عراق، خاطرنشان کرد: اين جنايت بايد از جانب هر دو کشور پيگيري حقوقي و بين‌المللي شود.

درخواست کانادا براي تحليل مستقل و شفافيت کامل جعبه سياه هواپيماي اوکرايني

درخواست کانادا براي تحليل مستقل و شفافيت کامل جعبه سياه هواپيماي اوکرايني«کريستيا فريلند» معاون نخست‌وزير کانادا گفت، کشورش خواستار تحليل «واقعي و مستقل» جعبه سياه هواپيماي اوکرايني و شفافيت کامل درباره دلايل سرنگوني است.به گزارش ايرنا، معاون « جاستين ترودو » نخست‌وزير کانادا در گفت‌وگو با تلويزيون بلومبرگ در شهر داووس سوئيس گفت، اتاوا بي‌وقفه به سوال کردن از ايران درباره سانحه سقوط اين هواپيما ادامه خواهد داد.

وي همچنين افزود: کانادا در فشار براي تحليل واقعي و مستقل جعبه سياه هواپيما تحت حمايت متحدانش است.اين مقام کانادايي،‌ در حالي اين اظهارات را مطرح کرده که هيات امنيت حمل‌ونقل کانادا پيشتر اعلام کرده بود، ايران از اين سازمان دعوت کرده تا در بررسي اطلاعات جعبه‌سياه هواپيماي اوکرايني در هر زمان و مکاني که اين بررسي‌ها انجام شود، شرکت داشته باشند.

اعلام شرايط اضطراري در هنگ‌کنگ بخاطر ويروس کرونا

رئيس اجرايي هنگ کنگ با هدف مقابله با ويروس کرونا در اين منطقه شرايط اضطراري اعلام کرد.به گزارش مهر، «کري لم» رئيس اجرايي هنگ کنگ به دنبال شيوع ويروس کرونا در اين منطقه از اعلام وضعيت اضطراري خبر داد.رئيس اجرايي هنگ کنگ در اين خصوص اعلام کرد: مي خواهم همه شهروندان متحد شوند تا از سلامت و امنيت مردم هنگ کنگ در برابر فراگير شدن اين بيماري حفاظت کنند.

بر اساس دستور وي، مدارس اين منطقه تا 17 فوريه تعطيل و پروازهاي ورودي و خروجي و نيز سفر قطارهاي سريع‌السير از هنگ کنگ به شهر ووهان چين لغو شده اند.مقامات رسمي کشورچين پيشتر از افزايش شمارجان باختن بر اثر ابتلاء به ويروس ناشناخته کرونا خبر داده و آخرين آمار کشته شدگان را 41 نفر اعلام کرده بودند.براساس آمارهاي رسمي اين کشور، تاکنون 1287 نفر به ويروس کرونا مبتلا شده اند.

با آغاز عمليات گسترده؛

ارتش سوريه جبهه جديدي عليه تروريست‌ها در غرب حلب گشود

منابع سوري از شروع عمليات ارتش سوريه در غرب حلب عليه تروريست‌ها و گشودن جبهه جديدي عليه تکفيري‌ها همزمان با نبرد جنوب شرقي ادلب خبر مي دهند.

به گزارش مهر به نقل از الميادين، منابع سوري از شروع عمليات ارتش سوريه در غرب حلب عليه تروريست‌ها خبر مي‌دهند.

بر اساس اين گزارش؛ ارتش سوريه عمليات گسترده‌اي را در غرب حلب عليه تروريست‌ها آغاز کرده است و بر مرکز اکثار البذار و برخي ساختمان‌ها در اطراف محله جمعيه الزهراء مسلط شده است.

همزمان جنگنده‌هاي سوري مواضع تروريست‌ها را در غرب حلب به شدت بمباران کرده‌اند که بر اثر آن شماري از مواضع و استحکامات تروريست‌ها نابود شده است.


 سرمقاله 

شبه‌علم‌هايي كه جان و سلامتي مردم را تهديد مي‌كنند

آذر فخري 

كشور ما، به‌عنوان يكي از امپراتوري‌هاي كهن، تاريخي بس شكوهمند و پرافتخار دارد كه پيشينه تمدن آن بسيار كهن بازاست. ايران، يكي از معدود سرزمين‌هاي پيامبرخيز در ناحيه غرب آسيا بوده است؛ ايران دانشمندان مهمي به جهان معرفي كرده است؛ الكلي كه امروز جزءلاينفك بهداشت بيمارستان‌هاست، توسط يك دانشمند ايراني كشف شده، و نام خوارزمي هنوز بر تارك رياضيات جهان مي‌درخشد. تاريخ اولين كتابخانه در ايران به زمان هخامنشيان بازمي‌گردد با كتابخانه‌اي به نام «دژنبشت» و اين نشان مي‌دهد كه مردمان سرزمين ما، همواره به كتاب اهميت بسيار مي‌داده‌اند و دركشورگشايي‌ها، حتما به فرهنگ و تمدن كشورهاي ديگر-براساس منشور كوروش- احترام مي‎گذاشته‎اند. با مروري بر حمله بيگانگان به اين سرزمين، متوجه مي‎شويم كه يكي از سخيف‎ترين جنايات آنان در ايران، ويران كردن كتابخانه‌ها و سوزاندن كتاب‌ها بوده است؛ همه اين‌ها را گفتيم كه بگوئيم اين سرزمين و ملتش، تحت هر شرايطي به علم و فرهنگ و نيز ثبت و نگهداري آن اهميت بسيار مي‌داده و مي‌دهد..

حال در چنين روزگاري كه برخي با رواج دادن شبه علم‌هايي كه هيچ مرجع علمي متقني ندارند، سعي در انحراف اذهان آحاد مردم را دارند، يكي از بزرگ‌ترين علماي شيعه با انتقاد از اين افراد، اذعان داشته كه ما مقوله ويژه‌اي به نام «طب اسلامي» نداريم، و نيزيك روحاني متخصص طب سنتي مي‌گويد:«در حال حاضر 15 هزارروحاني از حوزه‌هاي علميه بيرون آمده‌اند و در قامت طبيب طب اسلامي‌مشغول طبابت هستند؛ موضوعي که هم به اسلام ضربه زده و هم به طب سنتي ايراني.»، چگونه است كه فردي كه در مورد علم پزشكي، تنها به داده‌هاي سنتي متكي است، يك كتاب مرجع پزشكي را به‌صورت نمادين آتش مي‌زند و اعلام مي‌كند كه اكنون به سوي طب اسلامي مي‌رويم؟ آيا اين فرد و افرادي از اين دست، اگردر ضمن درمان مردم، موجب مشكلات و خساراتي براي سلامتي آنان شوند، چه كسي پاسخگو خواهد بود؟ آيا مرجعي هست كه به خطاهاي درماني چنين افرادي رسيدگي كرده و پاسخ بدهد يا درصدد جبران آسيب‌هاي به‌وجود آمده برآيد؛ هم‌چنان كه در پزشكي كلاسيك، مي‌توان در مورد خطاهاي پزشكي به سازمان نظام پزشكي شكايت كرد.

مدتي است در كشور ما مشاجراتي در زمينه طب سنتي وطب كلاسيك وجود دارد؛ اما در نهايت اين دو روش درماني به يك اجماع رسيده وطب سنتي با نام طب مكمل، به‌عنوان يك رشته تحصيلي در برخي دانشگاه‌ها و توسط اساتيد مجرب و تائيد شده تدريس مي‌شود و البته فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي پزشكي مي‌توانند اين دوره‌ها را بگذارنند.

ويدئوي سوزاندن كتاب مرجع پزشكي، متاسفانه در مقياس وسيع در داخل و خارج از كشور وايرال شده و موجبات تحير افراد بسياري را فراهم آورده است.بر همين اساس وزارت بهداشت نيز به آتش‌زدن کتاب‌ پزشکي توسط يک مدعي طب‌ اسلامي واكنش نشان داده و خواستار برخورد قاطع مراجع علمي، فرهنگي، ديني و قضايي با مدعي طب اسلامي که کتاب‌ پزشکي را به آتش کشيد، شده است.طبعا سوزاندن يك كتاب از ميان ميليون‌ها كتاب، هرگز نمي‌تواند آسيبي به كليت علم و دانش برساند، اما تماشاي فيلم اين رفتار مي‎تواند آثار سوئي در تفكرو ذهنيت ديگران نسبت به دين و منش و فرهنگ ايرانيان بگذارد. آن‌هم در چنين شرايطي از نظر امنيتي و تحريم و مسائل مبتلابه ديگر كه جهانيان چشم به ما دوخته‌اند. براي حفظ سلامت و بهداشت مردم، لازم است با چنين افرادي برخورد شود؛ چرا كه در جامعه ما كم نيستند كساني كه با ادعاهاي واهي، قصد دارند بر ذهن و انديشه عوام و مردم كم اطلاع به نام دين، تاثير بگذارند و طبعا چنين تاثيراتي به نفع علم و دانش و فرهنگ جامعه نخواهد بود.

a.f.far99@gmail.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي