جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/11/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6316

وزير نفت:
توسعه فاز 11 پارس‌جنوبي در دستور کار پتروپارس است

سخنگوي شرکت ملي گاز:
تا 10 روز ديگر صرفه‌جويي کنيد


اخلال در توليد نفت ليبي بايد پايان يابد


معادلات انرژي


ميز خبر


 وزير نفت:
 توسعه فاز 11 پارس‌جنوبي در دستور کار پتروپارس است 

 وزير نفت با بيان اينکه شرکت سي‌ان‌پي‌سي و توتال کاملا از قرارداد توسعه فاز 11 پارس‌جنوبي خارج شده‌اند، گفت: شرکت پتروپارس به‌تنهايي توسعه فاز 11 را عملياتي مي‌کند.به گزارش شانا به نقل از خانه ملت، بيژن زنگنه با اشاره به آخرين وضع توسعه فاز 11 ميدان گازي پارس‌جنوبي، گفت: اگرچه شرکت پتروپارس از قبل براي توسعه فاز 11 پارس‌جنوبي همراه شرکت توتال فرانسه و شرکت سي‌ان‌پي‌سي چين بود، اما اکنون با خارج شدن دو شرکت ديگر از قرارداد، پتروپارس کاملا جاي آنها را گرفته و توسعه بخش نخست توسعه فاز 11 پارس‌جنوبي به اين شرکت محول شده است.وي تصريح کرد: شرکت پتروپارس کار خود را آغاز کرده و در حال انعقاد قرارداد براي اصلاح جکت و تامين کالاهاي اساسي به‌منظور حفاري چاه‌ها است.


 سخنگوي شرکت ملي گاز:
 تا 10 روز ديگر صرفه‌جويي کنيد 

 سخنگوي شرکت ملي گاز گفت: پيک مصرف گاز يک هفته تا 10 روز ديگر ادامه خواهد داشت لذا از مردم تقاضا داريم که در اين مدت در ميزان مصرف صرفه‌جويي داشته باشند تا روند سوخت‌رساني دچار مشکل نشود.محمد عسکري در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين که ميزان مصرف گاز نسبت به چند روز پيش تقريبا کاهش پيدا کرده است اظهار کرد: اکنون 574 ميليون متر مکعب در روز گاز مصرف مي‌شود که مي‌توان اين عدد را تا حد قابل توجهي کاهش داد.وي درباره وضعيت تامين گاز صنايع و نيروگاه‌ها گفت: وزارت نفت موظف است سوخت اين دو بخش را تامين کند و براي اين مسئله نيز اقدامات لازم را انجام داده است اما در اين مدت ممکن است سوخت گاز نيروگاه‌ها کمتر شده باشد که آن هم مدت زيادي طول نمي‌کشد.سخنگوي شرکت ملي گاز اظهار کرد: با صرفه‌جويي‌هايي که مردم در مصرف گاز در اين مدت انجام داده‌اند، توانستيم موانع زيادي را پشت سر بگذاريم اما تقاضا داريم که در روزهاي باقي مانده هم نسبت به ميزان مصرف حساس باشند.

هفته گذشته ميزان مصرف گاز در کشور رکورد زد و به حدود 600 ميليون متر مکعب رسيد و اين در حالي بود که نهايتا اين عدد در سال گذشته به520 ميليون مترمکعب در روز رسيده بود. همين موضوع نيز روند گازرساني به نيروگاه‌ها را دچار مشکل کرده بود و نيروگاه‌ها براي تامين گاز و انجام عمليات تعمير و نگهداري با مشکلات دست‌وپنجه نرم مي‌کردند.


 اخلال در توليد نفت ليبي بايد پايان يابد 

رئيس بانک مرکزي ليبي اعلام کرد اخلال در توليد نفت اين کشور بايد برطرف شود.به گزارش شانا از خبرگزاري رويترز از لندن، صادق الکبير، رئيس بانک مرکزي ليبي اعلام کرد تعطيلي پايانه‌هاي نفت ليبي به اقتصاد اين کشور آسيب مي‌زند و بايد به‌سرعت حل و فصل شود. طبق اعلام اين بانک، در نتيجه اين اخلال ممکن است اين کشور در سال 2020 ميلادي با کسري بودجه روبه‌رو شود.وي گفت: اکنون نفت 93 تا 95 درصد از مجموع درآمدها را به خود اختصاص داده و حدود 70 درصد هزينه‌ها را پوشش مي‌دهد؛ اين يک شليک به سر است که به ليبي و مردم آن آسيب مي‌زند.فائز السراج، نخست‌وزير دولت رسمي ليبي هم هشدار داده است که اگر اخلال در توليد نفت اين کشور به دست نيروهاي وفادار به خليفه حفتر، رهبر نيروهاي مسلح شرق ليبي برطرف نشود، اين کشور با فاجعه روبه‌رو مي‌شود.توليد نفت ليبي اکنون نزديک صفر شده است، اما پيش از اين اختلال‌ها به 1.2 ميليون بشکه در روز مي‌رسيد.


 معادلات انرژي 

 براي بحث درباره تمديد توافق اوپک زود است

دبيرکل سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) اعلام کرد براي بحث درباره تمديد توافق جهاني کاهش توليد نفت تا پايال سال 2020 ميلادي زود است.به گزارش شانا از خبرگزاري رويترز به نقل از خبرگزاري تاس، محمد بارکيندو، دبيرکل اوپک اعلام کرد براي بحث درباره احتمال تمديد توافق جهاني کاهش توليد نفت تا پايان سال جاري ميلادي، اکنون خيلي زود است.توافق کنوني ميان اوپک و متحدانش براي کاهش توليد نفت، پس از ماه مارس سال 2020 ميلادي منقضي مي‌شود.

احتمال کاهش 3 دلاري قيمت جهاني نفت با شيوع ويروس کرونا در چين

بر اساس آمارهاي اتحاديه حمل‌ونقل بين‌المللي هوايي، ثبت پروازها به سمت منطقه آسيايي 8 درصد کاهش وجود داشت اما مسافرت‌ها به ديگر نقاط تأثير بسيار کمتري داشته است.

به گزارش ايلنا و به نقل از بلومبرگ، گلدمن ساکس اعلام کرد: گسترش ويروس کرونا در چين که در حال حاضر تهديد بزرگ بين‌المللي به حساب مي‌آيد توانست تقاضاي جهاني نفت را 260 هزار بشکه در روز کاهش دهد و مفهوم آن اين است که قيمت نفت در بازارهاي جهاني امکان کاهش حدود 3 دلار وجود دارد.اکثر کاهش تقاضايي که اتفاق مي‌افتد مربوط به سوخت جت است چرا که شيوع ويروس کرونا باعث کاهش مسافرت‌ها و نيز پروازها شده است.

بر اساس آمارهاي اتحاديه حمل‌ونقل بين‌المللي هوايي، ثبت پروازها به سمت منطقه آسيايي 8 درصد کاهش وجود داشت اما مسافرت‌ها به ديگر نقاط تأثير بسيار کمتري داشته است. از آنجايي که تأثير اصلي بر روي تقاضاي سوخت‌هاي هواپيما است بنابراين چشم‌انداز تقاضا که بتواند قيمت را بيش از اين پايين بکشد هنوز مبهم است.

قيمت جهاني نفت تقريباً ميل کاهش داده و با پيش‌بيني‌هاي اداره اطلاعات انرژي آمريکا مبني بر اينکه توليد نفت شيل آمريکا در ماه آينده افزايش جديدي را ثبت خواهد کرد تحت فشار قرار گرفت. اداره اطلاعات انرژي آمريکا گفته است که توليد نفت شيل آمريکا به 9.2 ميليون بشکه در روز خواهد رسيد.

تامين سوخت قاچاق مناطق مرزي از استان‌هاي مرکزي

دبير کميسيون ستاد مبارزه با قاچاق سيستان و بلوچستان به ايرنا مي‌گويد: «منشا 80 درصد سوختي که از سيستان و بلوچستان قاچاق مي‌شود، استان‌هايي مانند تهران، اصفهان و شيراز است»؛ البته هنوز نمي‌توان مشخص کرد سهميه هر استان از اين سوخت چقدر است.به گفته وي اين سوخت قاچاق در بخش‌هايي از تهران مانند حومه شهر قدس دپو شده و با تانکر وارد سيستان و بلوچستان مي‌شود و نظارت‌ها به حدي ضعيف است که متوجه اين قاچاق نمي‌شوند.«محمد محبي» اين نوع از قاچاق را سازمان‌يافته و شبکه‌اي دانسته و در اين زمينه به خبرنگار اقتصادي ايرنا توضيح مي‌دهد: اينطور نيست که گازوئيل 300 توماني جايگاه به مرز برسد و مرزنشين منفعت کامل را از قاچاق ببرد. بلکه در هر مرحله از اين قاچاق سوخت و در هر استان، ارزش افزوده‌اي به آن اضافه مي‌شود.

وي ادامه داد: مثلا اگر سوخت از جايگاه 300 تومان خريداري مي‌شود، به اصفهان که مي‌رسد قيمت آن 700 تومان و در کرمان ليتري 2000 تومان مي‌شود. به اين ترتيب هر چقدر به مرز نزديکتر شود قيمت آن متفاوت است و در مناطق مرزي به افرادي که دپوي سوخت مي‌کنند، گازوئيل را تا3700 تومان به شبکه قاچاق يعني مرزنشينان مي‌فروشند.

محبي با بيان اينکه در اين فرايند، شبکه قاچاق منفعت اصلي را مي‌برد، افزود: به اين ترتيب دولت گازوئيل يارانه‌اي براي فعاليت اقتصادي و توليد اختصاص مي‌دهد اما سود آن عايد افراد ديگري مي‌شود.وي درباره اقدامات انجام شده براي جلوگيري از قاچاق سازمان‌يافته گفت: پنج گلوگاه اصلي استان سيستان و بلوچستان را به سامانه‌اي مجهز کرديم. با اين سامانه به راحتي بارنامه نفتکش‌ها قابل رصد است و مي‌توان بارنامه‌هاي اصلي و جعلي را از يکديگر تشخيص داد.

توقيف 318 نفتکش قاچاق در سال 98

محبي با اشاره به راه‌اندازي اين سامانه از سال 97 تصريح کرد: از زمان فعال شدن اين سامانه بالغ بر 400 نفتکش قاچاق و در در 9 ماهه امسال 318 نفتکش قاچاق با ظرفيت 30 هزار و مدارک جعلي کشف و توقيف شده است.دبير کميسيون ستاد مبارزه با قاچاق سيستان و بلوچستان معتقد است با راه‌اندازي اين سامانه در گلوگاه‌هاي اصلي کشور، 50 درصد حجم قاچاق ورودي به استان‌هاي مرزي زمين‌گير مي‌شود.

به نام مصرف‌کننده، به کام قاچاقچي

وي با تاکيد بر لزوم هويت‌دار شدن تمام مصرف‌کنندگان گفت: افرادي را داريم که در سيستم به عنوان مصرف کننده هستند اما وقتي بازديد صورت مي‌گيرد، اصلا هيچ واحد توليدي وجود ندارد و تنها سهميه سوخت به آنجا اختصاص يافته است.


 ميز خبر 

 يک مقام مسئول تشريح کرد:

تدابير ضربتي وزير نفت براي افزايش توليد گاز از پارس جنوبي

يک مقام مسئول با تشريح جزئيات دو دستور وزير نفت براي شتاب‌بخشي به اجراي طرح توسعه فاز 14 پارس‌جنوبي، اعلام کرد: طرح انتقال گاز دومين سکوي فاز 14 به فاز 12 پارس‌جنوبي با هدف افزايش 500 ميليون فوت‌مکعبي توليد گاز کشور براي زمستان امسال به بهره‌برداري رسيد.

به گزارش ايلنا، سيد شمس‌الدين موسوي چاشمي در تشريح آخرين وضعيت اجراي طرح ساخت پالايشگاه فاز 14 پارس‌جنوبي، با بيان اينکه هم‌اکنون پيشرفت ساخت اين پالايشگاه به حدود 86درصد رسيده است، پيش‌بيني کرد که نخستين رديف شيرين‌سازي گاز اين پالايشگاه، تا پيش از پايان نيمه نخست سال آينده به بهره‌برداري برسد.

اين عضو کنسرسيوم طرح توسعه فاز 14 پارس‌جنوبي با اعلام اينکه هم‌اکنون سه سکوي دريايي اين فاز مشترک هر يک با ظرفيت توليد روزانه 500 ميليون فوت‌مکعب گاز (معادل 14.5 ميليون مترمکعب) در خليج‌فارس نصب و راه‌اندازي شده است، تصريح کرد: امسال با دستور وزير نفت به‌منظور افزايش ظرفيت توليد گاز شيرين کشور براي زمستان جاري، ساخت يک خط لوله 32 اينچي به طول تقريبي 5.5 کيلومتر براي انتقال گاز ترش سکوي 14بي به فاز 12 پارس جنوبي در دستور کار قرار گرفت.

وي با بيان اينکه خط لوله واصل سکوي 14B به فاز 12 پارس جنوبي در مدت زمان حدود پنج ماه ساخته شد و به بهره‌برداري رسيد، بيان کرد: هم‌اکنون روزانه 14.5 ميليون مترمکعب گاز توليدي سکوي 14B به فاز 12 پارس جنوبي انتقال داده مي‌شود.

مديرعامل شرکت پايندان ادامه داد: با بهره‌برداري از خط لوله واصل سکوي 14B به فاز 12 پارس جنوبي، افزون‌بر افزايش توليد و تزريق گاز به شبکه سراسري، بخشي از اُفت توليد گاز چاه‌هاي فاز 12 پارس جنوبي هم جبران شده است.

وي همچنين درباره دومين دستور کليدي وزير نفت براي شتاب‌بخشي به ساخت پالايشگاه ساحلي فاز 14 پارس‌جنوبي، توضيح داد: در اين راستا، با تمهيدهاي ويژه وزير نفت و با هماهنگي‌هاي شرکت نفت و گاز پارس، خريد بخشي از کالا و تجهيزات واحدهاي فرآيندي پالايشگاه در رويکرد جديد با مسئوليت پايندان اجرايي شده است و پيش‌بيني مي‌شود در نتيجه اين اقدام و با برطرف کردن برخي از موانع اجرايي، زمينه شتاب‌بخشي در بهره‌برداري از نخستين رديف شيرين‌سازي گاز پالايشگاه فاز 14 فراهم شود.

موسوي با تشريح پيشينه فعاليت شرکت پايندان در واحدهاي پالايشي طرح‌هاي توسعه فازهاي 13، 15و16، 17و18 و 22تا24 پارس جنوبي، تأکيد کرد: همچنين تاکنون افزون‌بر 70درصد ساخت اسکلت فلزي و استراکچرهاي فولادي فازهاي مختلف پارس جنوبي از سوي شرکت پايندان و در کارخانه ساخت سازه‌هاي فلزي اين مجموعه انجام شده است.

وي يادآور شد: «کارخانه ساخت سازه‌هاي فلزي» شرکت پايندان واقع در منطقه خوزي در نزديکي وراوي، به‌طور اختصاصي کار ساخت اسکلت فلزي و سازه‌هاي فولادي را انجام مي‌دهد و 100درصد نيروي انساني فعال در اين کارخانه، بومي مناطق پيراموني آن هستند.

با حکم وزير نفت:

عضو شوراي عالي صدور گواهينامه کيفيت منصوب شد

وزير نفت در حکمي، شهرام شمس را به‌عنوان عضو شوراي عالي صدور گواهينامه کيفيت منصوب کرد.

به گزارش خبرنگار شانا، در متن حکم بيژن زنگنه خطاب به شمس آمده است:«در اجراي مفاد بند «2-1» ماده (2) آيين‌نامه نظام يکپارچه صدور گواهينامه کيفيت براي محصولات و خدمات سازندگان کالا و تجهيزات صنايع نفت (ابلاغيه شماره 103-2/ 20 به تاريخ 2/ 3/ 1396)، بدينوسيله جنابعالي را به عنوان «عضو شوراي عالي صدور گواهينامه کيفيت» براي مدت سه سال منصوب مي‌نمايم.

توفيق جنابعالي را در انجام وظايف معين‌شده در نظام‌نامه از خداوند متعال مسئلت دارم.»

کنترل مصرف گاز با بهينه‌سازي انرژي در ساختمان‌ها

مدير بهينه‌سازي انرژي در بخش ساختمان شرکت بهينه‌سازي مصرف سوخت با اشاره به رکورد بي‌سابقه مصرف روزانه گاز طبيعي در بخش خانگي در دي‌ماه امسال، بر ضرورت بهينه‌سازي انرژي در ساختمان‌ها تاکيد کرد.به گزارش ايرنا از شرکت بهينه‌سازي مصرف سوخت، «کوروش هاشمي» با ارائه گزارشي، طرح‌هاي ماده 12 قانون رفع موانع توليد و ارتقاي نظام مالي کشور را که از سوي شرکت بهينه‌سازي در دست پيگيري است، تشريح کرد.

وي با اشاره به جايگاه جهاني کشور در مصرف انرژي نهايي در بخش‌هاي مختلف و بازار بهينه‌سازي انرژي و محيط زيست، به بررسي چالش‌هاي شرکت‌هاي خدمات انرژي پرداخت.مدير بهينه‌سازي انرژي در بخش ساختمان شرکت بهينه‌سازي مصرف سوخت درباره قيمت‌هاي پايين حامل‌هاي انرژي به‌ ويژه گاز طبيعي گفت: اين قيمت‌ها براي مصرف‌کننده انرژي در جهت بهبود روند مصرفي خود و استفاده از فناوري‌هاي جديد و تجهيزات بازدهي بالا انگيزه لازم را ايجاد نمي‌کند.هاشمي با اشاره به رکورد بي‌سابقه مصرف روزانه گاز طبيعي در بخش خانگي در دي‌ماه امسال (حدود 600 ميليون مترمکعب در روز) بر ضرورت بهينه‌سازي انرژي در ساختمان‌ها تاکيد کرد.

وي به معرفي طرح افزايش کارايي انرژي ساختمان‌هاي نوساز با اجراي مبحث 19 مقررات ملي ساختمان پرداخت و گفت: اين طرح با هدف کاهش مصرف گاز طبيعي در بخش ساختمان به‌ ويژه در مجتمع‌هاي انبوه‌سازي يا در کلانشهرها با 2 هزار مترمربع و بالاتر زيربناي مفيد يا مناطق سردسير کشور بر اساس ظرفيت‌هاي ماده 12 قانون رفع موانع توليد و ظرفيت صرفه‌جويي اجراي مبحث 19 مقررات ملي ساختمان در دست اقدام است که به تصويب شوراي اقتصاد نياز دارد. سقف بازپرداخت در اين طرح 600 ميليون دلار در مدت چهار سال درنظرگرفته شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي