جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/11/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6316


تکنيک هايي براي مقابله با تنگي نفس


واکسن ويروس جديد کرونا تا 3 ماه آينده آماده مي شود


مصرف ميوه و سبزيجات به درمان سرطان پروستات کمک نمي کند


يادداشت


مقاله


 تکنيک هايي براي مقابله با تنگي نفس 

 
متخصصان تنفسي يا فيزيوتراپي‌ها معمولاً تسهيل تنفس را در جلسات توان‌بخشي ريوي انجام مي‌دهند اما روش‌هاي ساده‌اي نيز وجود دارد تا افراد در زمان تنگي نفس بتوانند راحت‌تر با اين وضعيت کنار بيايند.به گزارش ايسنا،به گفته متخصصان ريه، تکنيک‌هاي مناسب مي‌تواند به شما کمک کند تا نفس بيشتري داشته باشيد، بنابراين بدن شما اکسيژن مورد نياز خود را حتي در صورت ابتلا به بيماري مزمن انسدادي ريه دريافت مي‌کند. زماني که شما تکنيک‌هاي تنفسي را بلد باشيد، مي‌توانيد اضطراب ناشي از تنگي نفس را نيز به راحتي کنترل کرده و وضعيت را براي خود تسهيل کنيد.

1) تنفس با لب‌هاي فشرده شده به هم: اين تکنيک مطمئن و آزموده شده براي تنفس در شرايط سخت بسيار مفيد است. در حالي که لب‌هاي خود را روي هم فشار مي‌دهيد، سريعاََ براي حدود دو ثانيه از طريق بيني خود هوا را فرو دهيد. سپس در حالي که لب‌هاي خود را کمي باز کرده‌ايد اما فشار لب‌ها هم‌چنان وجود دارد، به آرامي نفس خود را از دهان بيرون دهيد.

اين کار در برابر جريان هوا مقاومت ايجاد مي‌کند و مجاري هوايي شما را باز نگه مي‌دارد. مجاري هوا زماني که شما سريع و تند تند تنفس مي‌کنيد، تمايل به بسته شدن دارند. حداقل براي سه بار به اين روش تنفس کنيد.

2) تنفس هماهنگ: اين روش مي‌تواند به شما کمک کند تنفس خود را با ورزش هماهنگ کنيد. ابتدا با پزشک خود صحبت کنيد و مطمئن شويد که ورزش براي شما مناسب است. سپس سعي کنيد تنفس خود را با فعاليت خود مطابقت دهيد.

3) يادگيري سرفه کردن: ممکن است مخاط اضافي زيادي در مجاري تنفسي خود داشته باشيد. سرفه کنترل شده مي‌تواند به شما در تنفس کمک کند. سرفه کنترل‌شده از اعماق ريه‌ها با نيروي کافي براي رها شدن و خروج مخاط اضافي از مجاري تنفسي شما مي‌تواند به تنفس بهتر کمک کند.


 واکسن ويروس جديد کرونا تا 3 ماه آينده آماده مي شود 

 «کاترين پالز»، عضو تيم تحقيق از دانشگاه ايالتي پنسيلوانيا، عنوان مي‌کند: پيشرفت در زمينه تکنولوژي از زمان شيوع سارس در سال 2003 به شدت موجب کوتاه شدن زمان توليد واکسن شده است.واکسن ويروس سارس در طول 20 ماه آماده شد و حال با پيشرفت‌هاي صورت گرفته، زمان بندي توليد واکسن براي ساير بيماري‌هاي ويروسي به 3.25 ماه رسيده است.به گزارش مهر، دانشمندان اميدوارند توليد واکسن 2019-nCoV حتي سريع‌تر هم اتفاق بيفتد. در توليد اين واکسن از تکنولوژي واکسن mRNA استفاده مي‌شود.

گيرنده اصلي انساني براي گليکوپروتئين سارس، ACE2 (آنزيم تبديل کننده آنژيوتانسين 2) بود. بررسي‌هاي ابتدايي نشان مي‌دهد 2019-nCoV هم داراي برخي اسيدآمينه‌هاي مشابه با ويروس سارس است و از اين‌رو امکان استفاده از ACE2 به عنوان گيرنده وجود دارد.

مؤسسات پزشکي آمريکا و چين در حال همکاري باهم در راستاي توليد واکسني عليه ويروس جديد کرونا هستند؛ ابتلاء 830 مورد به اين ويروس تاکنون در چين تأييد شده است.


 مصرف ميوه و سبزيجات به درمان سرطان پروستات کمک نمي کند 

 محققان دانشگاه کاليفرنيا دريافتند در بيماران مبتلا به سرطان پروستات که روزانه هفت وعده يا بيشتر سبزيجات و ميوه مصرف مي‌کردند هيچ نشانه‌اي از درمان بيماري مشاهده نشد.به گزارش مهر،در مطالعات قبلي توصيه شده که مواد خوراکي سرشار از کاروتنوئيدها داراي خواص آنتي اکسيداني هستند که مي‌توانند از مردان در مقابل سرطان پروستات حفاظت کنند. برخي از اين مواد خوراکي شامل سبزيجات پهن برگ، بروکلي، کلم، هويج و گوجه فرنگي است.حال مطالعه محققان نشان مي‌دهد مصرف بيشتر اين مواد خوراکي نه موجب درمان بيماري مي‌شود و نه آن را متوقف مي‌کند.«کلوگ پارسونز»، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي‌گويد: «يافته هاي ما نشان مي‌دهد عليرغم باورهاي عمومي، مصرف بيشتر سبزيجات منجر به تغيير دوره سرطان پروستات نمي‌شود و بيماري را متوقف يا درمان نمي‌کند.»

وي در ادامه مي‌افزايد: «اما مصرف رژيم غذايي سالم سرشار از ميوه و سبزيجات و انجام تمارين ورزشي موجب قوي‌تر و سالم‌تر بودن بدن شده و طاقت بيماران سرطاني را افزايش مي‌دهد.»


 يادداشت 

 پاهاي شما درباره بيماري‌هاي شما سخن مي‌گويند!

ابراهيم علي آبادي

شايد براي خيلي از ما اين مسئله عجيب باشد كه چگونه پاها ممكن است درباره بيماري ما نشانه‌هايي داشته باشند. اما بايد توجه داشته باشيم كه برخي بيماري‌ها روي برخي از اندام‌هاي بدن تاثير مي‌گذارند؛ گاهي روي چشم‌ها، گاهي روي دست‌ها و گاهي هم اين پاها هستند كه با علايمي كه از خود نشان مي‌دهند، درباره بيماري سخن مي‌گويند.

وقتي پاها از ديابت سخن مي‌گويند:

يكي از مهم‌ترين نشانه‌هاي بيماري ديابت، احساس گزگز و سوزن‌سوزن شدن و يا بي‌حسي در پاهاست؛ فردي كه از افزايش قند خون خود و در واقع از ابتلا به ديابت خبر ندارد، گاهي از اين علايم و نيز بي‌حس شدن پاها شكايت مي كند. اين بي‌حسي‌ها ممكن است موجب شود فرد آسيب‌ها و زخم‌هايي را كه به پاهايش در برخورد اشيا و موانع وارد مي‌شود، حس نكند. و يا متوجه نباشد كه چرا زخم پاهايش به آساني ترميم نمي‌شوند. اين موارد مي‌توانند هشدارمهمي باشند و فرد حتما بايد براي انجام معاينه و آزمايش‌هاي مختلف به پزشك مراجعه كند.به اين وضعيت نوروپاتي ديابتي مي‌گويند. پس اگر انگشت پاي شما به يک مانع برخورد کرد اما هيچ دردي احساس نکرديد، اين شرايط را ناديده نگيريد زيرا آسيب ديدن اعصاب مي‌تواند دليل آن باشد و نه اين که برخورد صورت گرفته هيچ دردي نداشته است.چون سطح گلوکز کنترل نشده مي‌تواند، به عصب‌ها صدمه بزند و باعث چرخه ضعيف خون در بدن شود بنابراين خون به پاها نمي‌رسد.وقتي که خون به زخم‌هاي ايجاد شده توسط کفش‌هاي تحريک کننده و نامناسب نمي‌رسد،پوست نمي‌تواند به‌خوبي درمان شود.

اعلام خطر پاها در مورد تيروئيد:

ترک‌هاي پاشنه پا يعني اين‌که ممکن است مشکل تيروئيد داشته باشيد؛ مخصوصا اگر مرطوب کردن پاها به برطرف شدن خشکي کمک نکند و نمي‌تواند به خوبي هورمون تيروئيد را که براي کنترل سوخت و ساز، فشارخون، رشد بافت و بهبود سيستم اعصاب و اسکلتي لازم است ترشح کند. وقتي ترک‌هايي در پاها مي‌بينيم و مرطوب‌سازي هم خشکي را در چند روز بهتر نمي‌کند، پزشكان معمولا بيمار را براي تست اوليه تيروئيد ارجاع ميدهند تا مطمئن شوند که تيرويد بيمار سالم هست يا خير. شکنندگي ناخن‌هاي پا نيز مي‌تواند نشانه‌هايي از مشکلات تيروئيد باشد.

خطوط قرمززير ناخن پا گاهي نشانه عفونت قلبي است

رگ‌هاي قرمز زير ناخن‌هاي پا يا انگشتان دست مي‌تواند رگ‌هاي خوني پاره شده معروف به خونريزي‌هاي شکسته باشد.اين اتفاق زماني مي‌افتد که لخته‌هاي کوچک خون به مويرگ‌هاي کوچک زير ناخن آسيب مي‌زنند. مي‌توانند اندوکارديت، عفونت داخلي پوشش قلب رانشان دهد. افرادي که سيستم ايمني بدن‌شان به‌طور مداوم سرکوب مي‌شود (مانند بيماران مبتلا به سرطان که از شيمي درماني استفاده مي‌کنند، بيماران مبتلا به اچ آي وي ويا بيماران ديابتي) در معرض خطر ابتلا به اندوکارديت هستند. عفونت ممکن است در صورت عدم درمان، به نارسايي قلبي منجر شود اگر اين نوع خونريزي‌ها را روي ناخن‌هاي پا يا ناخن‌هاي دست مشاهده مي‌کنيد و اخيرا هيچ آسيبي به ناخن شما وارد نشده است، به پزشک مراجعه کنيد تا قلب و گردش خون خود را بررسي کنيد.


  مقاله 

 براي محكم شدن استخون ها مصرف كنيد

مهسا خدامراد

يکي از مفيد‌ترين و موثرترين ماده غذايي در حفظ اندام، گياه جو است. در گياه جو مواد آنتي‌اکسيداني فراواني يافت مي‌شود و در چربي‌سوزي و تناسب اندام بسيارموثر است.

براي اين که استخوان‌هاي سالم و مقوي داشته باشيد بايد به ميزان يکسان و برابر کلسيم و فسفر مصرف کنيد. زيرا جذب اين دو ماده عکس يکديگر است و بالا بودن مصرف هر يک باعث دفع ديگري مي شود. فسفر‎ ‎و مس موجود در جو مي‌تواند سلامت کلي استخوان‌ها را ‏تضمين کند. وجود فسفر به درمان و نگهداري استخوان‌ها و دندان‌ها کمک مي‌کند.

اگر به بيماري‎ ‎پوکي استخوان‎ ‎مبتلا هستيد مي‌توانيد از جو به عنوان درمان طبيعي بهره ببريد. کلسيم‎ ‎يکي از عناصر ضروري براي محافظت از استخوان‌هاست ‎. آب جو نيز چند برابر بيشتر از شير کلسيم دارد. به همين دليل بهتر است در برنامه غذايي خود آب جو را قرار دهيد. منگنز‎ ‎موجود هم در جو به همراه ويتامين‎ B ‎ مي‌توانند ‏سلامت روده را تضمين کنند. انواع مختلفي جو وجود دارد که داراي ارزش‌هاي تغذيه‌اي متفاوتي هستند. جوي ‏کامل (سبوس دار) داراي بيشترين ارزش تغذيه‌اي است و مي‌تواند براي افراد بسيار مفيد ‏باشد‎.

مصرف ‏جوي سبوس دار مي‌تواند سطح قند خون را تا حد زيادي تنظيم کند. جو موجب سلامتي بدن مي شود زيرا داراي آمينواسيد ضروري است. اين موضوع به اين معناست که ‏جو مي‌تواند يک پروتئين کامل در‎ ‎رژيم غذايي‎ ‎افراد باشد.

جو ‏سرشار از نياسين است که از افزايش سطح کلسترول خون جلوگيري مي‌کند و خطر ابتلا به ‏بيماري‌هاي قلبي- عروقي را کاهش مي‌دهد.

جو مي‌تواند به زنان در پيشگيري از پيشرفت سنگ کيسه ‏صفرا کمک فراواني کند. از آنجايي که اين ماده سرشار از فيبر نامحلول است مي‌تواند به کاهش ‏ترشح اسيد صفراوي کمک زيادي کند، همين امر موجب افزايش حساسيت به انسولين و کاهش سطح ‏تري گليسيريد خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي