جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/11/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6316

سخنگوي شرکت گاز آذربايجان غربي:
حدود 60 درصد گاز طبيعي در بخش خانگي مصرف مي‌شود

رييس اداره منابع معدني اداره کل صنعت، معدن و تجارت آذربايجان شرقي:
توليد 2.9 ميليون مترمربع سنگ فرآوري شده در آذربايجان‌شرقي


ديدار مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق گلستان با معاون منابع انساني وزارت نيرو

به دليل برف و کولاک؛
راه ارتباطي 98 روستاي آذربايجان غربي مسدود است


يادداشت


در استان


خبر


 سخنگوي شرکت گاز آذربايجان غربي:
 حدود 60 درصد گاز طبيعي در بخش خانگي مصرف مي‌شود 

 اروميه- يزدان پناه

سخنگوي شرکت گاز استان آذربايجان غربي گفت:در حدود 60 درصد گاز طبيعي استان در بخش خانگي و تجاري و 40 درصد آن در بخش نيروگاه ها و مصارف عمده مصرف مي‌شود.محمد صبوري رئيس روابط عمومي شرکت گاز آذربايجان غربي گفت: گاز طبيعي سهم 70 درصدي در سبد انرژي استان دارد و اين آمار مويد اهميت حفظ و تامين پايدار جريان گاز طبيعي در استان است.وي ادامه داد: خوشبختانه در سايه تلاش کارکنان شرکت گاز استان تا به امروز مشکلي از بابت تامين گاز در آذربايجان غربي نداشته ايم.صبوري تصريح کرد: براي گازرساني به مناطق بي‌بهره از اين نعمت خدادادي و همچنين جلوگيري از افت فشار گاز نيازمند مشارکت مردم نيز هستيم.و اميدواريم که با رعايت اصول صرفه جويي گاز طبيعي بدون مشکلي خاص از زمستان امسال نيز عبور کنيم.رئيس روابط عمومي شرکت گاز استان آذربايجان غربي ابراز اميدواري کرد در کنار صرفه‌جويي در مصرف گاز ، مردم به مساله استفاده ايمن و توجه به نکات ايمني نيز اهتمام ويژه داشته باشند.


 رييس اداره منابع معدني اداره کل صنعت، معدن و تجارت آذربايجان شرقي:
 توليد 2.9 ميليون مترمربع سنگ فرآوري شده در آذربايجان‌شرقي 

 تبريز-توفيقي

رييس اداره منابع معدني اداره کل صنعت، معدن و تجارت آذربايجان شرقي گفت: 2.9 ميليون مترمربع سنگ فرآوري شده در اين استان توليد مي‌شود.حسين جعفري اظهار کرد: سالانه 900 هزار تن سنگ تزئيني در آذربايجان شرقي استخراج و براي برش و آماده سازي به استان‌هاي اصفهان، تهران و مرکزي ارسال مي‌شود.وي افزود:100 معدن براي استخراج سنگ در آذربايجان شرقي فعاليت مي‌کنند که بر اين اساس شهرک تخصصي سنگ در شهرستان آذرشهر ايجاد شده است. رييس اداره منابع معدني اداره کل صنعت، معدن و تجارت آذربايجان شرقي گفت: 100 ميليون تن ذخيره فرآورده هاي سنگي در آذربايجان شرقي وجود دارد که از جمله انواع تراورتن، انواع مرمر الوان که مانندي در جهان ندارند، توليد مي‌شود اما بايد براي قيمت تمام شده آنها اقداماتي صورت گيرد تا رقابت پذيري در بازار سنگ کشور افزايش يابد. جعفري گفت : فرآوري در آذربايجان شرقي و تقويت چرخ صنايع سنگ نياز است تا قيمت تمام شده، متناسب و کيفيت سنگ‌ها براي ارايه به بازار فروش افزايش يابد.


 ديدار مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق گلستان با معاون منابع انساني وزارت نيرو 

 گرگان-قهرمان

علي اکبر نصيري مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق استان گلستان به اتفاق جمال کميلي فر معاون برنامه ريزي و محمود سعادت فر مدير دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات اين شرکت و مديران فناوري اطلاعات وزارت نيرو و شرکت توانير در نشستي مشترک با دکتر محمدصالح اولياء معاون تحقيقات و منابع انساني وزارت نيرو ديدار و گفتگو نمودند.

علي اکبر نصيري در اين ديدار ضمن تشريح سند پروژه معماري سازماني شرکت‌هاي توزيع نيروي برق کشور گفت : فناوري اطلاعات نقش ويژه اي در دسترسي به اهداف استراتژيک دارد و معماري سازماني، خود يک رويکرد و برنامه استراتژيک است که قاعدتاً بايستي در راستا اهداف استراتژيک شرکت‌ها طراحي شود.وي افزود:در پروژه‌ي معماري سازماني که در شرکت توزيع نيروي برق استان گلستان بعنوان پايلوت طراحي شد شرايط موجود سازمان در بخش فرآيند، داده ، نرم افزار ها و زيرساخت ارتباطي شناسايي و وضعيت مطلوب مطابق با اهداف استراتژيک شرکت طراحي و ترسيم گرديد .در ادامه علي اکبر نصيري مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق گلستان سند پروژه معماري سازماني شرکتهاي توزيع نيروي برق کشور را به معاون تحقيقات و منابع انساني وزارت نيرو تحويل داد.

دراين نشست دکتر اولياء معاون تحقيقات و منابع انساني وزارت نيرو ضمن تشکر و قدرداني ويژه ازشرکت توزيع نيروي برق استان گلستان به جهت انجام مطلوب اين ماموريت ملي ، حمايت و پشتيباني خود را از اجرايي شدن اين سند تحول آفرين در شرکت‌هاي توزيع برق کشور اعلام و بر اجرايي شدن آن تاکيد نمود.لازم بذکر است؛ طي مراسمي از سند تحول آفرين مدل مرجع معماري سازماني شرکت‌هاي توزيع نيروي برق سراسر کشور با حضور استاندار گلستان ، مديرکل دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات وزارت نيرو و شرکت توانير ، مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق گلستان و معاونين و مديران کل دستگاه‌هاي اجرايي به ميزباني شرکت توزيع نيروي برق استان گلستان در گرگان رو نمايي گرديد.


 به دليل برف و کولاک؛
 راه ارتباطي 98 روستاي آذربايجان غربي مسدود است 

 سخنگوي اداره کل راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي آذربايجان‌غربي گفت: به دليل بارش برف و کولاک هم اکنون راه ارتباطي 98 روستاي استان مسدود است.روحينا مجيدي در گفتگو با مهر در خصوص آخرين وضعيت راه‌هاي اصلي و شرياني و نيز راه‌هاي روستايي استان اظهار داشت: از اين تعداد 17 روستاي سلماس، 25 روستاي مهاباد، شش روستاي اروميه، 20 روستا در پيرانشهر، 15 روستا در چالدران و چهار روستا چايپاره، و هفت روستايي خوي مسدود است.

وي با بيان اينکه تلاش راهداران براي بازگشايي راه‌هاي روستايي ادامه دارد افزود:اين روستاها بيشتر در مناطق صعب‌العبور و کوهستاني قرار دارند و تلاش راهداران مستقر در 68 راهدارخانه ثابت و سيار براي بازگشايي مسيرها ادامه دارد.مجيدي با تاکيد بر اينکه اولويت بازگشايي راه‌هاي ارتباطي اطمينان از استمرار تردد در راه‌هاي اصلي و شرياني و سپس بازگشايي راه‌هاي روستايي است افزود: عوامل اين اداره‌کل کنترل عمليات برف‌روبي در 12 هزار کيلومتر از انواع راه‌ها و 89 گردنه از جمله 18 گردنه راه‌هاي اصلي استان را بر عهده دارند.

وي اظهار داشت: اداره‌کل راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي آذربايجان‌غربي امسال در قالب طرح زمستاني از طريق سامانه جامع 141 آماده پاسخگوي آخرين وضعيت راه‌هاي استان و ارائه مشاوره به رانندگان و مسافران در آذربايجان‌غربي است.سخنگوي اداره کل راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي آذربايجان‌غربي اضافه کرد:علاوه بر شماره ثابت 141، شهروندان مي‌توانند از طريق تلفن گوياي شماره پيامک 1000141 اطلاعات راه‌هاي مورد نياز را دريافت کرده و سفر خود را مديريت کنند.


 يادداشت 

 بچه‌هاي دشتياري چابهار چگونه به مدرسه مي‌روند؟!

آذر فخري

در استان‌هاي جنوبي كشور مجموعه پايان‌ناپذير و شگفت‌انگيزي از مشكلات در هزاره سوم و در آستانه سال 1400 هستند، از آن داستان‌هايي است كه جاي تامل و تاسف و البته هشدار و توجه فراوان دارد.چابهار يكي از شهرهاي اين استان‌هاست؛ شهر زيباي چابهار واقع در قلب مَكُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 كيلومتري جنوب زاهدان مركز استان سيستان‌وبلوچستان از سه شهر به نام‌هاي چابهار، پلان و نگور، سه بخش مركزي، دشتياري و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشكيل شده است، كه هنوز فضاهاي آموزشي آن درگير كمبود ميز و نيمكت است، چون اغلب اين مدارس كپري هستند. 21 مدرسه فاقد امتياز آب، 37 مدرسه غيراستاندارد و 222 كلاس درس فرسوده و نيازمند ساخت فضاي جديد هستند. 85 مدرسه از مجموع 318 مدرسه اين منطقه فاقد انشعاب برق است.

در برخي نواحي مانند منطقه دشتياران چابهار، بچه‌ها براي رسيدن به مدرسه‌هايي با چنان وضعيت‌هايي، بايد از رودخانه عبوركنند، رودخانه‌هاي گاه خروشاني كه هيچ پلي بر روي آن‌ها ساخته نشده و تنها طنابي دوسوي پل را به هم مربوط مي‌كند. در بسياري از مواقع اين كودكان به كمك پدران يا معلم خود و بر كول آن‌ها از اين رودخانه‌ها عبور داده مي‌شوند! آيا واقعا هيچ بودجه‌اي براي ساختن يك پل معمولي براي رفت و آمد اين كودكان وجود ندارد و چنين پيش‌بيني‌هايي در بودجه‌ريزي استان نشده است؟

معاون استاندار سيستان و بلوچستان و فرماندار ويژه چابهار نيز مي‌گويد: اين شهرستان يکي از محروم‌ترين نقاط آموزشي استان است که به توجه ويژه وزارت آموزش و پرورش و تخصيص امکانات لازم براي رفع مشکلات کمبود فضاي آموزشي نياز دارد. وي بر توجه لازم به تکميل پروژه‌هاي نيمه‌تمام آموزشي، تعيين تکليف و استخدام نيروهاي خريد خدمات، کاهش مشکلات کمبود فضاهاي آموزشي و تخصيص امکانات لازم تاکيد مي‌کند.


 در استان 

 معاون بهبود توليدات دامي سازمان جهاد کشاورزي سيستان وبلوچستان:

توزيع 555 تن نهاده دامي بين دامداران آسيب ديده از سيل

معاون بهبود توليدات دامي سازمان جهاد کشاورزي سيستان وبلوچستان گفت: از بيست و سوم دي‌ماه تاکنون 445 تن نهاده دامي توسط سازمان جهاد کشاورزي و 110 تن توسط اداره کل امور عشايري بين دامداران خسارت ديده از سيل اخير در جنوب استان توزيع شده است.محمدرضا بنداني امروز در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: با هدف جلوگيري از افزايش تلفات دامي از روزهاي اوليه فروکش سيل از بيست و سوم ديماه تاکنون 445تن نهاده دامي توسط سازمان جهاد کشاورزي و 110تن توسط اداره کل امور عشايري بين دامداران خسارت ديده از سيل اخير در جنوب استان توزيع شده است.محمدرضا بنداني افزود: نهاده هاي دامي توزيع شده شامل ذرت سيلويي، جو و کنستانتره به ارزش بيش از 9ميليارد ريال ميباشد که به صورت رايگان در اختيار دامداران قرار گرفته و روند اين کار همچنان ادامه دارد.وي تصريح کرد: با هدف حمايت از دامداران جنوب استان با پيگيري‌هاي انجام شده 300تن جو و500تن ذرت يارانه اي تهيه و آماده توزيع در مناطق سيل زده است.اين مسؤول ادامه داد: در سيل اخير6392 راس دام سبک و940راس دام سنگين تلف شده و1208واحد دامداري سنتي تخريب شده است.

سرپرست معاونت گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي البرز:

بازديد بيش از 2 هزار گردشگر داخلي و خارجي از کاخ سليمانيه

سرپرست معاونت گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي البرز از بازديد بيش از 2 هزار گردشگر داخلي و خارجي از کاخ سليمانيه کرج در ده ماه نخست سال خبر داد.کاخ سليمانيه ميزبان بيش از 2 هزار گردشگر داخلي و خارجيعلي عبادي ، سرپرست معاونت گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي استان البرز در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان ،گفت: از اول سال جاري تاکنون دو هزار و 510 گردشگر از مجموعه کاخ سليمانيه کرج بازديد کرده‌اند .

او با اشاره به اينکه درب مجموعه کاخ سليمانيه به طور دائم باز نيست گفت:طبق برنامه‌ ريزي‌هاي صورت گرفته نوع ارائه خدمات به گردشگران بايد بهتر شود. سرپرست معاونت گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي استان البرز افزود: تمهيداتي در دست اقدام است كه با ايجاد يک مديريت جديد و جداگانه از ابتداي سال آينده فعاليت اين مجموعه به طور مستمر باشد و تنها يک روز مشخص در هفته تعطيل شود.عبادي گفت :راه اندازي موزه نقاشي هاي دوران قاجار نيز از دو سال پيش در دست اقدام است که درصدد نهايي کردن آن هستيم.

مدير مخابرات گرگان:

با تعويض تجهيزات فرسوده خدمت‌رساني به مشتريان را سرعت مي‌بخشيم

گرگان-قهرمان

به گفته احمد رضا کبير مدير مخابرات گرگان ارائه خدمات با کيفيت براي تمامي مشتريان برايمان مهم است و نبايد از اين امر مهم در روستاها غفلت کرد.وي با تشريح اقدامات انجام شده در روستاها جهت خدمت رساني بهتر ، از کارگزاران زحمتکش درروستاها تقدير کرد و گفت:اين طرح‌ها با برنامه‌ريزي‌هاي لازم در تمامي روستاهاي تابعه گرگان در حال اجرا است.وي با اشاره به تعويض کابل فرسوده روستاي نومل به کابل چهارزوج و کارت لاين خراب مشتريان در اين روستا ابراز اميدواري کرد: با تامين و تعويض تجهيزات ، سرعت خدمات‌رساني پيشرفت بيشتري خواهد داشت و ارتباطات مخابراتي با کيفيت و مناسب‌تري در اختيار مشتريان قرار خواهد گرفت.

مدير عامل شرکت گاز آذربايجان شرقي:

مصرف گاز در آذربايجان شرقي به 38.5 ميليون متر مکعب رسيد

تبريز-توفيقي

مدير عامل شرکت گاز آذربايجان شرقي اعلام کرد:ميزان مصرف روزانه گاز طبيعي در استان به 38.5 ميليون متر مکعب رسيده است و نشانگر افزايش 10 درصدي نسبت به ميانگين مصرف زمستاني است.سيدرضا رهنماي توحيدي گفت: ميانگين مصرف روزانه گاز طبيعي در استان در فصل زمستان 35 ميليون متر مکعب است که به علت برودت
قابل توجه دما شاهد افزايش مصرف اين سوخت پاک هستيم. وي با اعلام اينکه در 6 ماهه نخست سال جاري 45 روستاي استان به شبکه سراسري گازمتصل شده و تعداد 18577 مشترک جديد در شهرها و روستاهاي استان به مشترکان مصرف گاز طبيعي افزوده شده است، ادامه داد: تعداد مشترکان گاز استان از يک ميليون و 600 هزار مشترک گذشته و 99 درصد جمعيت استان از گاز طبيعي استفاده مي‌کنند.


 خبر 

 معاون توسعه مديريت، حقوقي و امورمجلس سازمان حفاظت محيط زيست:

با تصويب لايحه حمايت از محيط بانان، فضا براي شکارچيان غيرمجاز ناامن مي‌شود

رشت-سيده حديث ميرزاده

با تصويب لايحه حمايت از محيط بانان فضا براي شکارچيان غيرمجاز ناامن مي‌شود.معاون توسعه مديريت، حقوقي و امورمجلس سازمان حفاظت محيط زيست گفت با تصويب اين لايحه فضا براي شکارچيان غير مجاز نا امن مي‌شود و ديگر هيچ شکارچي حق تعرض به منابع ملي و حقوق نسل‌هاي آينده کشور را ندارد.

به گزارش روابط عمومي حفاظت محيط زيست گيلان به نقل از پايگاه اطلاع رساني سازمان حفاظت محيط زيست، اصغر دانشيان، معاون توسعه مديريت، حقوقي و امورمجلس سازمان حفاظت محيط زيست، ضمن تبريک به جامعه محيط‌ باني کشور گفت: اين لايحه مدت زمان زيادي است که در مرحله تصويب قرار دارد و با پيگيري‌هاي به عمل آمده در معاونت توسعه مديريت، حقوقي و امور مجلس و شخص رييس سازمان، در صحن علني مجلس با راي قاطع نمايندگان مردم به تصويب رسيد و به شوراي محترم نگهبان براي تاييد، تقديم شد.

دانشيان در خصوص ايرادهاي شوراي نگهبان در لايحه قبلي اظهار داشت:متاسفانه مجلس در لايحه دولت تصرف انجام داده بود و دو دستگاه سازمان حفاظت محيط زيست و جنگل‌ها و مراتع را به تمام دستگاه هاي اجرايي تعميم داده بود که باعث ايراد شوراي محترم نگهبان شد؛ پس از بررسي مجدد و حذف تمام دستگاه ها به جز اين دو دستگاه، ايرادها برطرف و با راي قاطع نمايندگان مردم تصويب شد.معاون توسعه مديريت، حقوقي و امورمجلس سازمان حفاظت محيط زيست، در خصوص حقوق محيط بانان عنوان داشت: تا قبل از تصويب اين لايحه اگر محيط باني در حين ماموريت آسيبي به شکارچي متخلف وارد مي‌کرد و يا آسيب مي‌ديد از حمايت‌هاي قانوني مناسبي برخوردار نبود اما با تصويب اين لايحه اين افراد به عنوان ضابطان دادگستري از حمايت‌هاي قضايي بهره مند مي‌شوند.

اصغر دانشيان در خصوص مزاياي تصويب اين لايحه و تاثير آن در کاهش تخلفات محيط زيست کشور گفت:با تصويب اين لايحه فضا براي شکارچيان غير مجاز نا امن مي‌شود و ديگر هيچ شکارچي غيرمجازي حق تعرض به منابع ملي و حقوق نسل‌هاي آينده کشور را ندارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي