جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/11/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6329


تامين انرژي بدن با استفاده از غلات


اندازه دور کمر نشانه اصلي سلامت است


عدم درمان آپنه خواب ريسک مشکلات قلبي را افزايش مي دهد


يادداشت


مقاله


 تامين انرژي بدن با استفاده از غلات 

 فاطمه قاسمي در گفت و گو با ايسنا در خصوص تغذيه سالمندان گفت: غلات سهم بزرگي در تامين انرژي ما دارند به طوري که بايد بيش از نصف انرژي روزانه ما از اين گروه تامين شود، جوانه گندم، رشته، حبوبات، سيب زميني، نان‌هاي سبوس دار و ماکاروني منابع خوبي براي غلات هستند.عضلات انسان محل ذخيره پروتئين هستند به همين دليل پروتئين براي هيچ گروه سني ممنوعيت مصرف ندارد بلکه ‌تاکيد بر مصرف صحيح آن براي جلوگيري از بيماري‌هاي عفوني و سوء تغذيه توصيه ميشود.پروتئين‌هاي حيواني براي سالمندان محدوديت‌هايي دارد و بهتر است به جاي پروتئين هاي حيواني از پروتئين‌هاي گياهي بعد از آن به صورت ترکيبي و در نهايت به صورت جداگانه استفاده شود، مغزها و حبوبات خصوصاً لوبيا، نخود و عدس منبع گياهي خوبي براي تامين پروتئين هستند، البته تخم مرغ با آنکه پروتئين حيواني محسوب مي‌شود اما منبع بسيار غني براي تامين پروتئين است، ضمناً ماهي و گوشت هاي سفيد منابع بهتري براي تامين پروتئين هاي حيواني هستند.رژيم غذايي بدون وجود چربي خطرناک بوده وحدود 30 درصد کالري روزانه ما بايد از گروه چربي‌ها باشد.چربي‌هاي گياهي مانند روغن‌هاي مايع، زيتون، کلزا، سويا و روغن کانولا بسيار مفيدتر از روغن‌هاي نباتي جامد، پيه و دنبه هستند.بسياري از روغن‌گيري‌هايي که به صورت سنتي در مغازه‌ها انجام مي‌شود خطرناک‌تر از روغن‌هاي جامد و حيواني هستند، اين نوع از روغن‌ها به شدت به فشار و دما حساس بوده و بايد در کارخانجات و شرکت‌هاي مجهز تحت نظارت براي اندازه گيري دائمي دما و فشار آنها در حين روغن گيري باشد.

اگر سالمندان در اين دوران به مقدار کافي از منابع طبيعي امگا 3 مانند قزل آلا و ماهي هاي سردآبي و يا سبزيجات داراي برگ سبز پررنگ استفاده کنند ديگر نيازي به استفاده مکمل‌هاي امگا3 ندارند.


 اندازه دور کمر نشانه اصلي سلامت است 

 
محققان تاکيد دارند اندازه گيري اندازه دورکمر علاوه بر شاخص توده بدني براي کنترل سلامت و طول عمر افراد و جلوگيري از خطرات ناشي از چاقي ضروري است.به گزارش مهر، «رابرت رأس»، سرپرست تيم تحقيق از دانشگاه کوئين کانادا، در اين باره مي‌گويد: «يافته هاي ما نشان مي‌دهد شاخص توده بدني (BMI) براي ارزيابي خطرات کارديومتابوليک ناشي از چاقي به تنهايي کافي نيست.»رأس در ادامه مي‌افزايد: «اندازه دورکمر قوي‌ترين عامل پيش بيني کننده چربي ذخيره شده در داخل حفره شکمي و اطراف چندين عضو حياتي بدن است و بيشترين خطر را براي سلامت دارد.»

محققان تاکيد دارند اندازه گيري اندازه دورکمر و BMI بايد تبديل به بخش استانداردي از شرايط باليني شود.

محققان حداقل اندازه دورکمر براي وزن‌هاي مختلف را به شرح زير پيشنهاد مي‌کنند:

- 80 سانتيمتر براي زنان و 90 سانتيمتر براي مردان داراي وزن متعادل.

- 90 سانتيمتر براي زنان و 100 سانتيمتر براي مردان داراي اضافه وزن.

- 105 سانتيمتر براي زنان و 110 سانتيمتر براي مردان داراي چاقي درجه 1.

- 115 سانتيمتر براي زنان و 125 سانتيمتر براي مردان داراي چاقي درجه 2 و 3.

به گفته محققان، افراد با اندازه‌هاي بالاتر از حد تعيين شده فوق با ريسک بالا مشکلات عروقي در آينده روبرو هستند.


 عدم درمان آپنه خواب ريسک مشکلات قلبي را افزايش مي دهد 

 آپنه خواب بيماري است که در آن، راه‌هاي فوقاني هوا در طول خواب دچار انسداد مي‌شوند. اين اختلال بسيار جدي است و موجب منقطع شدن تنفس فرد در حين خواب مي‌شود.آکادمي پزشکي خواب آمريکا بر چندين علامت هشداردهنده و فاکتورهاي پرخطر در مورد آپنه خواب اشاره دارد: خروپف کردن، خفگي يا بريده بريده نفس کشيدن، خستگي، چاقي و فشارخون بالا.

به گزارش مهر، دکتر «کلي کاردن»، عضو دائم آکادمي، در اين باره مي‌گويد: «هر فردي که در طول خواب علائمي نظير خروپف کردن، احساس خفگي يا بريده بريده نفس کشيدن را تجربه مي‌کند حتماً بايد به پزشک مراجعه نمايد.»عدم درمان آپنه خواب موجب افزايش احتمال ابتلاء به برخي بيماري‌ها مي‌شود که برخي از آنها عبارتند از نارسايي قلبي، افزايش فشارخون، فيبريلاسيون دهليزي، ديابت نوع2 و سکته.


 يادداشت 

 
پوست موز را زير پاي خودتان بيندازيد!

ابراهيم علي آبادي

موز ميوه‌اي خوش‌خوراک و لذيذ است و به‌ويژه کودکان و کهنسالان آن‌را به واسطه نرم و بدون هسته بودنش، بيشتر ترجيح مي‌دهند. هرچند کهنسالان بهتر است با توجه به شرايط سني و مزاجي‌شان، از اين ميوه کمتر استفاده کنند. چون موجب يبوست مي‌شود.

اما علاوه بر خود موز، پوست آن هم فوايدي دارد و بهتر است از دورانداختن آن جدا خودداري کنيد. يک متخصص تغذيه استراليايي اخيرا اعلام کرده که پوست موز تاثير خارق‌العاده‌اي در کاهش وزن دارد. چرا که پوست موز حاوي مواد معدني خاصي است که بدن به آن‌ها نياز دارد و خوردن پوست موز موجب تامين آن‌ها شده و نيز احساس سيري به فرد مي‌دهد. اين متخصص تغذيه استراليايي گفته که پوست موز در درمان بي‌خوابي نيز موثر است.

با مصرف پوست موز حداقل 10درصد فيبربدن افزايش مي‌يابد، زيرا مقدار زيادي فيبر رژيم غذايي در پوست موز يافت مي‌شود. تقريباً 20درصد ويتامين B6 و تقريبا 20درصد ويتامين C بيشتر در پوست موز وجود دارد. ميزان پتاسيم و منيزيم نيز با مصرف پوست موز تقويت مي‌شود.

پوست موز در درمان سوزش پوست، کبودي و آلرژي، درمان پسوريازيس

درمان خشکي و خارش بيش از حد،کاهش سياهي و پف زير چشم، کاهش چين و چروک پوست، کاهش لکه‌هاي پوستي، تسکين‌دهنده جاي نيش پشه و ... بسيار موثر است.

براي خوردن و استفاده از پوست موز ابتدا حتماً آن را قبل از خوردن بشوييد، زيرا پوست ميوه جايي است که ميکروب‌ها جمع مي‌شوند و بايد مطمئن شويم که کاملاً تميز است.

يکي از توصيه هاي ديگر پختن پوست موز است براي نرم شدن آن، که به تجزيه برخي از ديواره‌هاي سلول درون پوست و به جذب مواد مغذي کمک مي‌کند.


  مقاله 

 از کاهش چربي خون تا تقويت لثه!

مهسا خدامراد

سماق ميوه درختچه‌اي است که در مناطق مختلف جهان مانند مديترانه، خاورميانه و قسمت‌هاي مختلف ايران مانند استان مرکزي و اردبيل رويش دارد.

خواص غذايي و دارويي سماق با طبع سرد و خشک از قديم براي ايرانيان شناخته شده است و يکي از اجزاي سفره هفت‌سين به حساب مي‌آيد.

طعم سماق ترش‌مزه و کمي گس است و به عنوان چاشني بعضي غذاها به خصوص همراه کباب کوبيده استفاده مي‌شود. حتي طبق تحقيقات و مطالعات گوناگون سماق به علت خواص آنتي‌اکسيداني بالا از بروز سرطان پيشگيري مي‌کند.

از اثرات مهم سماق مي‌توان به خاصيت ضدقارچي، ضدميکروبي، ضدعفوني، ضدالتهابي، رفع حالت تهوع و استفراغ، کاهش خونريزي‌هاي قاعدگي، کاهش چربي خون، کاهش قندخون، بهبود آفت دهان، بهبود و تقويت لثه اشاره کرد.

مصرف سماق همراه تخم گيشنيز و زرده تخم‌مرغ باعث قطع اسهال مي‌شود و نيم‌کوب‌شده آن با زيره براي بند آوردن استفراع بسيار موثر است.

مصرف سماق براي افراد گرم‌مزاج باعث تعديل حرارت صفرا و کاهش عطش ناشي از حرارت و افزايش صفرا به خصوص در تابستان مي‌شود.

سماق يکي از چاشني‌هاي غذايي پرکاربرد و مورد استفاده در سرتاسر جهان است و مصرف آن به تمامي افراد توصيه مي‌شود.گونه بسيار نادري از گياه سماق ممکن است باعث مسموميت شود، ولي در کل مصرف اغلب انواع سماق‌ها مشکلي ندارند.

اغلب گياهان ترش‌مزه مانند سماق و چاي ترش باعث کاهش فشار خون، چربي خون و قندخون مي‌شود و بهتر است بانوان باردار و افراد سردمزاج در مصرف آن‌ها حد تعادل را رعايت کنند چراکه زياده‌روي در سماق ممکن است مشکل ايجاد کند.

سماق اشتهاآور است و باعث سياهي مو، پاکسازي و تقويت معده مي‌شود و مصرف اين خوراکي خوشمزه همراه غذا براي کاهش اسهال مزمن، پيشگيري از زخم روده يا به اصطلاح کوليت السراتيو مفيد است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي