جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/11/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6329

مدير راه و شهرسازي شرق استان تهران:
تحويل بيش از 5 هزار واحد مسکن مهر در دماوند

مديرعامل آبفاي غرب استان تهران:
400 ليتر در ثانيه از آب‌هاي سطحي به غرب استان تهران تخصيص يافت

استاندار اصفهان:
افتتاح پروژه‌هاي شركت پالايش نفت اصفهان به توسعه اقتصاد ملي کشور کمک مي‌کند


در استان


يادداشت


خبر


 مدير راه و شهرسازي شرق استان تهران:
 تحويل بيش از 5 هزار واحد مسکن مهر در دماوند 

 دماوند-اميرحسين صادقعلي

مدير راه و شهرسازي شرق استان تهران در حاشيه کلنگ زني سه پروژه توسعه محور اين شهرستان به ارزش 1500 ميليارد ريال به تشريح عملکرد حوزه تحت مديريت خود پرداخت.به گزارش خبرنگار آفرينش، سيد احمد حسيني با اشاره به اعطاي سه زمين جهت ساخت استاديوم 5 هزار نفري، خانه جوان و شهرک صنوف مزاحم اظهار داشت:کلنگ‌زني هر سه طرح مذکور در راستاي پيشبرد اهداف توسعه‌اي شرق استان تهران عملياتي شده است.وي با اشاره به افتتاح بيش از5 هزار واحد مسکن مهر طي9 سال اخير در شهرستان دماوند توسط 32 شرکت تعاوني و انبوه‌سازان گفت: تنها يک پروژه 112 واحدي ديگر در مهر 7 دماوند باقيمانده است که در حال رايزني براي اتمام پروژه مذکور هستيم.وي در ادامه با اشاره به اهميت حفظ زمين و جلوگيري از زمين خواري در شرق تهران بر نياز مبرم حوزه شرق بر صيانت از اراضي ملي و در اختيار داشتن نيروهاي يگان حفاظت متخصص و متعهد براي حفاظت 60 هزار هکتار از اراضي در 9 شهر شرق استان تهران تاکيد کرد و گفت:ارزش‌هاي افزوده اين زمين‌ها به گونه‌اي است که ميراث نسل‌هاي بعدي تلقي مي‌شود و وظيفه ما حفاظت از اين ميراث است.

مدير راه و شهرسازي شرق استان تهران عنوان کرد: تعداد مراجعين مردمي به مرکز شرق استان به گونه‌اي است که ملاقات مردمي روزانه در اين اداره به صورت مستمر در جريان است و هر روز به طور متوسط با 40 نفر از شهروندان ملاقات صورت مي‌پذيرد که اين تعداد قريب به 70 درصد مشکل املاک و واگذاري داشته و 30 درصد مراجعين، مشکلاتشان مرتبط با مسکن‌هاي مهر است که البته مشکلات مربوط به مسکن‌هاي مهر اغلب به معاملات ثانويه انجام شده و عدم اجراي تعهدات تعاوني‌ها مرتبط مي‌باشد.


 مديرعامل آبفاي غرب استان تهران:
 400 ليتر در ثانيه از آب‌هاي سطحي به غرب استان تهران تخصيص يافت 

 شهريار-برزگر

مديرعامل آبفاي غرب استان تهران از تخصص 400 ليتر در ثانيه آب شرب از منابع آب سطحي به غرب استان تهران خبر داد.مهدي اکبريان در نشست خبري با اصحاب رسانه که همزمان با آغاز دهه مبارک فجر برگزار شد با اعلام اين خبر گفت:آب شرب مورد نياز مردم در غرب استان تهران طي سال‌هاي گذشته صرفاً از طريق منابع آب زير زميني تامين شده است، و با توجه به افت سطح اين منابع تخصيص آب‌هاي سطحي به اين منطقه ضروري به شمار مي‌رفت که پس از جلسات کارشناسي 400 ليتر آب شرب در ثانيه به اين منطقه تخصيص يافت.او در خصوص مشکلات کمبود آب در مسکن مهر صفادشت در سنوات گذشته اظهار داشت:با حفر و تجهيز 4 حلقه چاه، آب شرب مورد نياز متقاضيان تامين شده و 120 ليتر در ثانيه به ميزان توليد آب شرب شهر صفادشت افزوده شده است.اکبريان بر وجود انشعابات آب غيرمجاز در سطح غرب استان تهران تاکيد کرد و افزود: از ابتداي سال جاري در محدوده شهر شهريار بيش از 950 رشته انشعاب غيرمجاز تبديل به مجاز شده است و بيش از 1600 رشته انشعاب آب غيرمجاز شناسايي و جمع آوري شده است.

او از شهروندان خواست در صورت مشاهده هرگونه هدر رفت آب و يا بهره برداري غيرمجاز از تاسيسات آبرساني مراتب را از طريق سامانه تلفني 122 گزارش دهند.

افتتاح دو تصفيه خانه فاضلاب در شهرستان ملارد

مدير عامل آبفاي غرب استان تهران از افتتاح دو تصفيه خانه فاضلاب در شهرستان ملارد خبر داد و گفت: تا پايان سال جاري مدول اول تصفيه خانه فاضلاب شهر ملارد ظرفيت 35000 متر مکعب در شبانه روز پساب را داراست و 235000 نفر را تحت پوشش قرار خواهد داد.او افزود: تصفيه خانه فاضلاب ديگر در شهر صفادشت احداث شده و تا پايان سال جاري مدول اول آن ظرفيت 7800 متر مکعب پساب در شبانه روز را داراست و با تحت پوشش قرار دادن 50000 نفر جمعيت افتتاح خواهد شد.

اکبريان در مورد تغيير محدوده کاري و نام شرکت آب و فاضلاب غرب و شهرک‌هاي غرب تهران به آب و فاضلاب غرب تهران توضيح داد: منطقه‌هاي 21 و 22 به شهر تهران واگذار شد و 10 شهر غربي استان تهران مشتمل بر صفادشت، ملارد، شهريار، شهرقدس، وحيديه و فردوسيه تا برسد به مرز جاده ساوه به عنوان محدوده آب و فاضلاب غرب تهران تعيين شد.مديرعامل آب و فاضلاب غرب تهران گفت: پروژه اصلي ما آبرساني غرب تهران از تصفيه خانه ششم تهران است ولي چون اين انتقال آب اتفاق نيفتاده فعلا يک تخصيص مازاد در دستور کار است که بايد مطالعات طرح جامع‌اش انجام شده است.در مرحله اول هم 400 ليتر تخصيص دادند که 100 ليتر را از سد آبگير بيلقان که سمت شهر قدس است به سمت شمال براي پنج تا شهر وحيديه، باغستان، فردوسيه، صباشهر و شاهد شهر که در پايين دست قرار دارد هدايت مي‌شود.قرار است ما دو خط از جنوب تهران ، از خط انتقالي که آب را به سمت پرند ميبرد بگيريم و اين آب که آب سطحي است را تا سال 1400 به سمت غرب تهران بياوريم.


 استاندار اصفهان:
 افتتاح پروژه‌هاي شركت پالايش نفت اصفهان به توسعه اقتصاد ملي کشور کمک مي‌کند 

 اصفهان-راعي

استاندار اصفهان گفت: يک پنجم فرآورده‌هاي نفتي کشور توسط مجموعه پالايشگاه اصفهان تامين مي‌شود، از اين رو برداشتن قدم‌هاي موثر در جهت به روز رساني اين مجموعه تاثير مهمي در کمک به اقتصاد ملي کشور خواهد داشت.به گزارش خبرنگار ما از اصفهان،عباس رضايي در آيين افتتاح پروژه‌هاي دهه فجر در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: حدود 23 درصد فرآورده‌هاي نفتي کشور توسط شرکت پالايش نفت اصفهان تامين مي‌شود و تمام بنزين توليدي اين مجموعه بنزين يورو 5 است. اين شركت با توليد 12 ميليون ليتر در روز، سوخت استان اصفهان و 16 استان کشور را تامين مي‌کند.وي افزود: افتتاح دو پروژه، "سکوهاي بارگيري فرآورده هاي سبك و ويژه "و "پروژه تصفيه و استفاده از فاضلاب شهري" دو اقدام مهم در راستاي برطرف کردن نيازهاي اين مجموعه است.

استاندار اصفهان با بيان اينکه اصفهان در منطقه خشک قرار دارد، تاکيد کرد: با توجه به اين موضوع و اينکه حضور و وجود صنايع در استان امري اجتناب ناپذير است، از اين رو استفاده از پساب به جاي آب، موجب مصرف بهينه و کمک به صرفه جويي در مصرف آب است که خوشبختانه با افتتاح اين پروژه در اصفهان محقق گرديد.رضايي تصريح کرد: به کمک اين پروژه، 750 متر مکعب آب مصرفي اين مجموعه از طريق پساب تامين مي‌شود که اقدام مهمي در جهت بهينه سازي مصرف آب است.

وي با تاکيد بر اينکه در حال حاضر اکثرمجموعه هاي صنعتي بزرگ به دنبال استفاده از پساب براي تامين آب مصرفي مجموعه هاي خود هستند، خاطرنشان کرد: مجموعه پالايشگاه اصفهان در استفاده از پساب مشکلاتي دارد که نياز به همکاري آبفا و اداره کل آب و فاضلاب استان است.رضايي در مورد دومين پروژه شرکت پالايش نفت اصفهان گفت : تا پيش از اين تانکرها براي تخليه و بارگيري به داخل پالايشگاه مي‌آمدند که به جهات مختلف به صرفه و صلاح نبود، اما اکنون با هزينه اي بالغ بر 60 ميليارد تومان، سوخت مورد نياز با سيستم اتوماتيک بارگيري مي‌شود.

وي افزود:اينکار صرفه جويي در وقت است و در مسايل امنيتي نيز گامي موثر محسوب مي‌شود.


 در استان 

 مديرکل استاندارد يزد:

برخي از توليدات طلاي يزد ، سرآمد است

يزد-اکبر خيرخواه

مديرکل اداره استاندارد استان يزد گفت:برخي از توليدات و مصنوعات طلاي استان يزد ، سرآمد بوده و مشابه آن در هيچ نقطه از ايران يافت نمي‌شود.محمد رضا زارع بنادکوکي که در ايام الله دهه فجر انقلاب اسلامي ، به اتفاق مسئولين حوزه انگ فلزات گرانبهاي اداره کل و رييس اتحاديه صنف زرگر يزد به بازديد کارگاه رفته بود،اظهار داشت : مصنوعاتي نظير شانه هاي طلا، گوشواره هاي زنگي ، زنجيرهاي ويژه يزدي ، النگو ، قاب قرآن ، هل و گل ، چينابي و طوق مرواريد از جمله توليدات انحصاري يزد هستند که در کمتر جايي از ايران توليد اين مصنوعات مشاهده مي‌شود .اين مقام مسئول تاکيد کرد: اين توليدات جلوه ديگري به صنايع دستي استان يزد داده و متقاضيان و مشتريان زيادي را از اقصي نقاط کشور و جهان به سوي خود کشيده ،به گونه‌اي که از اين طريق يزد به معروفيت خاصي دست يافته است.

وي افزود:صنعت زيور آلات طلا و جواهر در استان ، يکي از صنايع ريشه دار مي‌باشد و يزد توانسته است ، هميشه به عنوان يکي از استان‌هاي مطرح در اين حوزه به حساب آيد.مديرکل استاندارد يزد در خصوص حساسيت عيار طلا ادامه داد : فلزطلا ، ورودي اصلي و عمده در فرآيند توليد مصنوعات گرانبهاست ، از اين روکنترل عيار آن از طريق روش‌هاي نوين و مورد قبول استاندارد، امري ضروري و اجتناب ناپذير است.

نخستين رويدادشتابي (استارت آپي) محصولات خرما در بندرعباس برگزار شد

بندرعباس – شهين صادقي

نخستين استارت آپ خرما با حضور عضو انجمن خرماي ايران، رييس دانشگاه جامع علمي و کاربردي هرمزگان و جمعي از اساتيد و دانشجويان صاحب ايده در سالن اجتماعات جهاد دانشگاهي بندرعباس برگزارشد . رييس دانشگاه جامع علمي و کاربردي هرمزگان در اين مراسم با بيان اينکه در حال حاضر در جامعه با کاهش انگيزه مواجه هستيم گفت : در حال حاضر در همه زمينه‌ها کاهش مشارکت داريم به دليل اينکه فقط حرف مي زنيم و شعار مي دهيم که سبب شده انسانها دچار نوعي درماندگي شوند .

دکتر جاودان خاطر نشان کرد : بر اساس علم اعصاب در حال حاضر نرون هاي مربوط به احساس ، ادراک ، همدلي و همدردي دچار نوعي خاموشي شده اند .

وي در خصوص استارتاپ خرما بيان داشت : تلاش شده است بر اساس رسالت دانشگاه جامع علمي و کاربردي هر کس که در زمينه خرماايده اي دارد بيان نمايد و ما بين ايده دهنده و خريدار ايده ارتباط برقرار مي کنيم .

در ادامه عضو انجمن خرماي کشور گفت : اصل مشکل ما در زمينه کار و مهارت اين است که به دانشجويان در محيط هاي بسته کلاس و تنها به صورت تئوري آموزش داده مي شود . دانشجوي رشته کشاورزي بايد به باغ و محيط کشاورزي به صورت عملي آورده شود تا صاحب تجربه شود.

دکتر وکيلي زاده با بيان اينکه خرماي ايران به لحاظ کيفيت بهترين خرماي جهان است افزود:به لحاظ بسته بندي ، کيفيت مطلوب و مناسبي نداريم.همچنين در زمينه خرما نيز کمترين تبليغات شده است.وي با اشاره به اينکه در زمينه خرما بايد به فرآوري آن نگاه ويژه شود ادامه داد :در حال حاضر يک ميليون و يک صد هزار تن خرما در کشور توليد مي‌شود که تنها 50 درصد آن مصرف داخلي دارد مابقي آن خصوصا نوع پيارم و مضافتي که بازار خوبي دارد بايد صادر شود.

دکتر وکيلي زاده بيان داشت: در زمينه فرآوري خرماهاي صنعتي بايد بيشتر کار کرد زيرا جاي توسعه فراواني دارد به طوريکه با راه اندازي کارخانه‌هاي فرآوري علاوه بر اشتغال زايي محصول را به بازار جهاني مي توانيم عرضه کنيم .

دبير انجمن خرماي کشور تاکيد کرد:هر کدام از مديران و مسئولين بايد در کنار خود مشاوراني متخصص در همان حوزه داشته باشند تا به اقتصاد آن حوزه لطمه وارد نشود .

معاون پارک علم و فن آوري هرمزگان نيز در اين مراسم با بيان اينکه پارک علم و فن آوري يک ظرفيت خوب است و چقدر نيکو است که دانشگاه‌ها نيز در کنار آن به عنوان يک ظرفيت بزرگ وارد ميدان شوند.

معاون راهداري استان زنجان:

راه ارتباطي 110 روستا در زنجان مسدود است

معاون راهداري استان زنجان، گفت: راه ارتباطي 110 روستا در استان زنجان مسدود است.جواد يوسفي در گفتگو با مهر گفت:با توجه به بارش شديد برف و کولاک شديد راه ارتباطي 195 روستا در استان زنجان مسدود شده بود که با تلاش راهداران راه ارتباطي 85 روستا بازگشايي شد.

وي اظهار کرد: راه ارتباطي 110 روستا در استان زنجان همچنان مسدود است و راهداران در حال بازگشايي راه‌هاي روستايي هستند.معاون راهداري استان زنجان، گفت: بيشترين راههاي ارتباطي روستايي مسدود مربوط به شهرستان‌هاي زنجان، ماهنشان و ايجرود است.

يوسفي ابرازکرد: راهداران با تمام توان در تلاش هستند تا راه‌هاي ارتباطي روستايي مسدود را باز کنند ولي وقوع کولاک باعث افزايش تعداد راه‌هاي روستايي مسدود مي‌شود.


 يادداشت 

 خاک سرخ هرمز، غيرقابل صدور است!

آذر فخري

کشورما مثل هرجايي از اين کره خاکي، ويژگي‌هاي خاصي دارد که مي‌تواند منبع و فرصت ايده‌آلي براي گردشگري باشد. در عين حال، در کشور ما محصولاتي به‌دست مي‌آيد که با توجه به تجديدپذير بودن‌شان، مي‌توان آن‌ها را صادر کرد؛ مانند زعفران، فرش، پسته، صنايع دستي و ...

يکي از جاذبه‌هاي مهم گردشگري در کشور ما، جزيره کوچک هرمز است؛ به دليل آب‌هاي سرخ ساحلي و نيز خاک سرخ آن. موج آب در اين جزيره سرخ است و موجب شگفتي هر بيننده‌اي مي‌شود، خاک سواحل اين جزيره نيز سرخ است و بر زيبايي بي‌نظير اين ناحيه مي‌افزايد. علت سرخي آب و خاک جزيره هرمز، وجود ماده معدني اکسيد آهن است که
70 درصد اين خاک سرخ را تشکيل مي‌دهد. خاک سرخ جزيره هرمز، علاوه بر اين که يک جاذبه زيباي طبيعي است در صنعت نيز استفاده‌هاي فراواني داشته و لاجرم از ارزش اقتصادي بالايي برخورداراست؛ از اين خاک در صنايع مختلفي مانند رنگ سازي، لوازم آرايشي، شيشه و سراميک‌سازي استفاده مي‌شود و اکنون مدتي است اين خاک با ارزش به کشورهاي ديگر هم صادر مي شود. مردم هرمز از اين خاک-که خوراکي هم هست!- براي طبخ ماهي و نان و تهيه ترشي، مربا و سس به‌عنوان ادويه استفاده مي‌کنند که طعم خاصي به غذاهايي مختلف مي‌دهد. يکي از خوراکي‌هاي معروف اين منطقه سوراغ نام دارد که با همين خاک سرخ ساحلي پخته مي‌شود و بسيار خوشمزه است.

جزيره هرمز يکي از معادن بزرگ خاک سرخ جهان است و ميزان آن حدود 40 هزار تن تخمين زده مي‌شود که هر سال مي‌توان 1800 تن آن را استخراج کرد.

اما نکته قابل توجه در مورد صدور خاک سرخ هرمز، اين است که خاک يکي از منابع طبيعي است که هرچند تجديدپذير هست اما فرايند اين تجديدپذيري بسيار طولاني است. و اگر روزي اين خاک با صدور بي‌رويه‌اي که در مورد آن درپيش گرفته شده، تمام شود، واقعا تمام شده است! و هرمز يکي از زيبايي‌ها و جاذبه‌هاي طبيعي‎اش را از دست خواهد داد.

به گفته معاون وزير جهاد کشاورزي، خاک سرخ ساحلي هرمز، منبع سرشاري از معادن آهن و پايه‌هاي توليد هيوميک است که بهره‌برداري مناسب و استحصال کودهاي کشاورزي آن مورد غفلت قرار گرفته و متاسفانه فعلا اين خاک به‌صورت خام صادر مي‌شود.


 خبر 

 مديرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربايجان‌شرقي:

بهره‌برداري از 11 طرح آب و فاضلاب شهري در آذربايجان‌شرقي

تبريز-توفيقي

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربايجان‌شرقي اعلام کرد:همزمان با دهه مبارک‌فجر 11 طرح آب و فاضلاب شهري در اين استان با بيش از 352ميليارد ريال هزينه بهره برداري مي‌شود.علي رضا ايمانلو گفت: اين طرح ها شامل بهره برداري از تاسيسات شبکه فاضلاب تبريز به طول 23 کيلومتر خط اصلي و فرعي، طرح فاضلاب محله خيابان انقلاب با هزينه بيش از 130 ميليارد ريال است.وي با اعلام اينکه با تلاش کارکنان زحمتکش شرکت آب و فاضلاب آذربايجان شرقي مخزن 5000 متر مکعبي مراغه با هزينه اي افزون بر40 ميليارد ريال کلنگ زني مي‌شود، افزود: به منظور افزايش تامين آب شهر آبش احمد نيز يک حلقه چاه عميق حفر و تجهيز شده و يک باب مخزن 2000 متر مکعبي با هزينه اي بيش از چهار ميليارد ريال در اين شهر کلنگ زني خواهد شد.

ايمانلو به طرح‌هاي ديگر قابل بهره‌برداري و کلنگ زني در ساير شهرستان‌ها اشاره کرد و ادامه داد: طرح آبرساني خمارلو از قزيل يول به همراه حفر و تجهيز يک حلقه چاه با هزينه اي افزون بر 3.5 ميليارد ريال، حفر و تجهيز چاه شماره 10 بستان آباد با هزينه 8 ميليارد ريال و حفر و تجهيز يک حلقه چاه به عمق 200 متر صوفيان از طرح‌هاي آماده
بهره برداري است.وي همچنين از کلنگ زني حفر و تجهيز يک حلقه چاه عميق در ترکمنچاي با هزينه 1.5 ميليارد ريال خبر داد و گفت: طرح توسعه شبکه جمع‌آوري فاضلاب بستان آباد با هزينه بالغ بر 2.5 ميليارد ريال و طرح توسعه شبکه جمع‌آوري فاضلاب اهر به طول چهار کيلومتر با هزينه افزون بر 16 ميليارد و 900 ميليون ريال از ديگر طرح‌هايي مي‌باشد که دهه فجر امسال بهره برداري از آنها آغاز مي‌شود.

با وجود بارش برف شديد؛

راه آهن رشت فعال است

راه آهن رشت با وجود بارش برف شديد، فعال بوده و مسافران را طبق برنامه جابجا مي‌کند.به گزارش مهر، با وجود بارش برف شديد در استان گيلان ، راه آهن رشت فعال و مسافران را جابجا کرده است.بنابراعلام روابط عمومي راه آهن، چنانچه شرايط جوي تغييري در حرکت قطارها ايجاد کند، موارد از طريق پيامک به اطلاع مسافران خواهد رسيد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي