جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/11/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6329

شکست؛ تاوان اعتراض هاي پر شمار
سيانور تيم کي‌روش در جيب شاگردان يحيي!


خبـــرنامه


خبـــر


 شکست؛ تاوان اعتراض هاي پر شمار
 سيانور تيم کي‌روش در جيب شاگردان يحيي! 

 هشتم بهمن ماه سال گذشته بود که تيم ملي فوتبال ايران در نيمه نهايي جام ملت‌هاي آسيا سه بر صفر مغلوب ژاپن شد و روياي يک ملت را براي پايان يافتن طلسم 43 ساله در قهرماني آسيا به باد داد تا شاگردان کي‌روش در آن ديدار به سبک ژاپني‌ها خودکشي (هاراگيري) کنند و پرونده کي‌روش براي بقا در فوتبال ايران را ببندند.حالا که حدود يک سال از آن اتفاق گذشته، تيم فوتبال پرسپوليس، 22 بهمن ماه سال 98، در ورزشگاه خانگي الدحيل به مصاف اين تيم رفت که در نهايت با برتري 2 بر صفر به سود تيم قطري به پايان رسيد. تقابلي که گل اول آن با اشتباه تکراري بازيکنان پرسپوليس در اعتراض به صحنه داوري رقم خورد و بازيکنان اين تيم با رها کردن بازي و حمله به سوي داور، شرايطي را براي بازيکنان الدحيل مقابل دروازه عليرضا بيرانوند رقم بزنند که به راحت‌ترين شکل ممکن شاهد باز شدن دروازه سرخپوشان باشيم.

روايت گل اول ژاپن

اوساکو يويا توانست در دقيقه 56 دروازه بيرانوند را با ضربه سر باز کند. روي اين گل، مدافعان ايران بدون توجه به جريان بازي، اعتقاد داشتند داور استراليايي نسبت به تمارض بازيکن ژاپن، بايد کارت زرد نشان دهد که روي غفلت آنها و بي‌توجهي به جريان بازي، ژاپن گل نخست را زد تا همين اتفاق بازيکنان تيم ملي را در شرايط روحي خاصي قرار دهد و پس از آن شاهد دريافت گل‌هاي دوم و سوم باشيم.

روايت گل اول الدحيل

در دقيقه 5 روي يک حرکت المعز علي درون محوطه جريمه پرسپوليس توپ را در اختيار گرفت و با يک ارسال، توپ را به مانژوکيچ رساند و اين بازيکن هم با ضربه سر دروازه پرسپوليس را باز کرد؛ در اين صحنه اشتباه عجيب مدافعان پرسپوليس و رها کردن بازي و رفتن به سمت داور به گمان به اوت رفتن توپ باعث شد تا دروازه اين تيم باز شود.

علت رفتار مشابه تيم کي‌روش و يحيي چيست؟

بسياري از کارشناسان بر تيم ملي فوتبال ايران خرده گرفتند که عدم مديريت فضاي رواني حاکم بر بازيکنان موجب شد علي رغم شايستگي فني، تيم بازنده ميدان در ديدار مقابل ژاپن باشيم و در لحظه‌اي که بايد با سماجت بازي را دنبال مي‌کرديم به دليل اعتراض دسته جمعي مدافعان و حمله به داور، اين فرصت را به ژاپني‌ها تقديم کرديم تا به آسان‌ترين شکل ممکن دروازه بهترين خط دفاعي فوتبال آسيا را باز کنند.

هجمه‌ها در ديدار ايران مقابل ژاپن بيشتر به سمت کي‌روش و نيمکت تيم ملي فوتبال ايران معطوف شد و برخي بر اين عقيده بودند که عصبانيت‌ها در طول زمان، دامن‌گير بازيکنان تيم ملي و حتي فوتبال ايران شده است اما حالا با گذشت حدود يک سال از آن ديدار، شاگردان يحيي گل محمدي - به عنوان يکي از آرام‌ترين مربيان ليگ برتر فوتبال ايران - شاهد تکرار همان تصاويري بوديم که در ديدار ملي پوشان ايران مقابل ژاپن در جام ملت‌هاي آسيا تجربه کرديم.

گويي تاريخ را مجددا براي فوتبال ايران نوشته باشند؛ اعتراض و حمله به سوي داور، رها کردن بازي، ارسال از سمت راست دروازه عليرضا بيرانوند، ضربه سر مهاجم حريف، چسبيدن توپ به تور دروازه و شکستي ديگر که کام فوتبال ايران را به دليل رفتارهاي غير حرفه‌اي به يک اندازه تلخ کرد.

کي‌روش مقصر بود يا يحيي مقصر است؟ فوتبال ايران در طول برگزاري ليگ برتر سرشار از صحنه هايي است که داوران، آماج حملات بازيکنان و کادر فني نيمکت‌ها قرار مي‌گيرند؛ همان صحنه‌اي که از سوي امثال مسعود شجاعي به عنوان يک بازيکن کاملا حرفه‌اي در ديدار گل گهر سيرجان مقابل تراکتور تبريز رقم خورد و به دليل سرشاخ شدن با کمک داور، از بازي اخراج شد.

دست برداريد آقايان …

فوتبال ايران با بازيکناني که با فرهنگي غلط بزرگ شده‌اند و خود نيز قصد اصلاح آن را ندارند، بزرگ شده‌اند، جايي که آموزشي براي بهبود رفتارها تعريف نشده و بايد اذعان کرد که اين رفتار تهاجمي در بطن فوتبال ايران نهادينه شده است و هر بار در يک بازي بين المللي نقره داغمان مي‌کند.

دست برداريد آقايان! از اعتراض‌هايي که به تحقيرمان ختم مي‌شود دست برداريد. کجاي دنيا براي اشتباهي در اين سطح، يک سالگي مي‌گيرند؟ کجاي دنيا قبل از اينکه سوتي شنيده شود، مدافعان درون محوطه جريمه بازي را رها مي‌کنند و با حمله به سمت داور فضا را براي گلزني رقيب به بهترين شکل ممکن فراهم مي‌کنند و بعد از آن کاسه چه کنم دست مي‌گيرند؟

ماحصل اين اعتراضات و باد کردن رگ گردنتان جز به شکست نمي‌رسد، کاش به جاي حمله به داور به سمت توپ حمله کنيد و هميشه به ياد داشته باشيد که فوتبال بر اساس توهمات ذهني شما به نتيجه نمي‌رسد و فوتبال تا زماني که داور سوت نزده باشد در حيات است و اين شماييد که با رها کردن بازي، مراتب مرگ تيم خود را درون زمين رقم مي‌زنيد و هديه‌اي باور نکردني را به حريف تقديم مي‌کنيد.


 خبـــرنامه 

 بازگشت "نوري" به بوندسليگا

در انتظار معجزه دوباره؟

الکساندر نوري به عنوان سرمربي موقت هرتابرلين منصوب شد.

باشگاه هرتابرلين روزهاي شلوغي را پشت سر مي‌گذارد. يورگن کلينزمن، سرمربي 55 ساله و چهره بزرگ فوتبال آلمان از طريق بيانيه اي در فيس‌بوک به دليل آن چه "عدم دريافت اطمينان کافي" عنوان کرده بود از سمت خود به عنوان سرمربي باشگاه کناره گيري کرد.

کلينزمن (که البته عنوان کرده تنها از سمت سرمربيگري استعفا داده و اعلام کرده به پست مشاوره اي خود در کادر مديريت بازخواهد گشت) در شرايطي از اين دليل عجيب به عنوان انگيزه استعفا سخن گفته که اين باشگاه در ماه ژانويه با هزينه اي 76 ميليون يورويي، پرهزينه ترين باشگاه بوندسليگايي در پنجره نقل و انتقالات ژانويه بود و ستارگاني مثل لوکاس توسار (ليون)، کريشتوف پيونتک (ميلان) و ماتيوس کانيا (لايپزيش) را به خدمت گرفته بود.

با اين حال، کسب تنها يک پيروزي در 5 بازي آخر ليگ و سقوط به جايگاه چهاردهم، موجب شد تا کلينزمن پس از تنها 10 مسابقه از هدايت پايتخت نشينان کناره گيري کند. باشگاه هرتا نيز ساعتي بعد، ضمن ابراز تعجب از اقدام کلينزمن و عنوان آن که "هيچ نشانه اي مبني بر اين اقدام از سوي کلينزمن به چشم نخورده بود" با پذيرش استعفاي او، الکساندر نوري 40 ساله را به عنوان سرمربي موقت خود برگزيد. به اين ترتيب انتظار مي‌رود نوري در بازي روز شنبه برابر پادربورن، روي نيمکت هرتا بنشيند.

بازگشت نوري به بوندسليگا، براي ايراني ها يادآور دوران حضور او در وردربرمن است؛ دوراني که البته دو نيمه کاملا روشن و کاملا تاريک دارد.

پس از گذشت 3 هفته از فصل 17-2016، وردربرمن که با 3 شکست و دريافت 12 گل در قعر جدول بوندسليگا جا خوش کرده بود با ويکتور اسکريپنيک قطع همکاري کرد و هدايت موقت تيم را به الکساندر نوري، سرمربي تيم دوم باشگاه سپرد. اين تحول در حالي رخ داده بود که برمن در کنار شروع فاجعه بار در بوندسليگا، در دور اول جام حذفي نيز به دست تيمي گمنام از گردونه رقابت ها حذف شده بود.

شروع نوري با شکست خانگي 2-1 برابر ماينتس شروع روشني نبود اما کسب 4 امتياز از 2 بازي بعدي، موجب ارتقاي او به عنوان سرمربي دائمي باشگاه و امضاي قرارداد تا پايان فصل شد. برمن با نوري رفته رفته از قعر جدول فاصله گرفت و کسب 9 برد و 2 تساوي در 11 بازي (بازه هفته 21 تا 31) موجب شد تا برمن در فاصله 3 هفته مانده به پايان فصل، در رده ششم جدول و کسب سهميه اروپايي قرار گيرد.

با اين حال، 3 شکست پر گل برابر کلن و دورتموند (هر دو با نتيجه 4-3) و هوفنهايم (با نتيجه 5-3) موجب شد برمن فصل را در رده هشتم و بدون کسب سهميه به پايان ببرد. فاصله شاگردان نوري با آخرين سهميه اروپايي (فرايبورگ) تنها 3 امتياز بود و اين تيم با هرتاي رده ششمي (که سهميه مستقيم حضور در مرحله گروهي ليگ اروپا را کسب کرده بود) تنها 4 امتياز فاصله داشت.

اين نتايج درخشان، موجب تمديد قرارداد نوري با سبز و سفيدها شد اما هرچقدر حضور او به عنوان يک مربي موقت، خاطرات خوشي را براي طرفداران وزراشتاديون رقم زده بود، دوران حضور او به عنوان يک سرمربي بلندمدت شبيه به يک فاجعه بود.

برمن در 10 بازي نخست فصل 18-2017 تنها 5 امتياز اندوخت و در هيچ ديداري به پيروزي نرسيد. تنها برد برمن در اين بازه، پيروزي 3-0 مقابل تيم دسته سومي وورزبرگر کيکرز در دور نخست جام حذفي بود! شکست 3-0 مقابل آگسبورگ در هفته دهم و حضور در رده هفدهم، پايان کار نوري در برمن را رقم زد.

نوري پس از آن براي مقطع کوتاهي هدايت اينگولشتات در بوندسليگاي 2 را به عهده گرفت اما پس از 8 بازي، با 3 تساوي و بدون کسب حتي يک پيروزي اين تيم را ترک کرد. اکنون بايد ديد دومين حضور نوري در بوندسليگا چه فرجامي خواهد داشت. آيا او روزهاي خوش حضور به عنوان مربي موقت در برمن را تکرار خواهد کرد يا نتايج او بيشتر شبيه دوران پس از دائمي شدن قرارداد خواهد بود.

شايعه روز

نيازمند به خاطر پرسپوليس تمديد نمي‌کند

عليرضا بيرانوند، گلر ملي‌پوش پرسپوليس که چند سالي است صحبت از لژيونر شدن او مطرح شده، در نهايت با عقد قراردادي تابستانِ پيش رو از جمع سرخپوشان جدا شده و به تيمي در ليگ بلژيک مي‌پيوندد.

در هفته‌هاي اخير صحبت‌هايي در مورد گزينه‌هاي جانشيني بيرانوند مطرح شده ولي اينطور که به نظر مي‌رسد سرخپوشان قصد دارند با ميدان دادن به رادوشوويچ و جذب يک گلر مطمئن براي نيمکت او فصل آينده را سپري کنند و جذب يک گلر مطرح در دستور کار سرخپوشان نيست.

با اين وجود يکي از رسانه‌هاي ورزشي در مطلبي عجيب مدعي شد که پرسپوليس به دنبال جذب نيازمند از سپاهان است و گلر طلايي‌پوشان به دليل مذاکره با اين باشگاه زير بار تمديد قرارداد نمي‌رود.

اين خبر در حالي منتشر شده که نيازمند ابتداي فصل جاري با حضور در دفتر باشگاه سپاهان قراردادش را يک فصل ديگر با اين باشگاه تمديد کرده و فصل آينده هم در اين تيم حضور خواهد داشت و جدايي او در اين مقطع منوط به دريافت رضايت نامه از باشگاه اصفهاني است.

اين شايعه عجيب در حالي مطرح شده که بازي حساس و تعيين کننده پرسپوليس - سپاهان در هفته بيستم ليگ برتر در پيش است و مطرح کردن موارد اين چنيني در آستانه اين ديدار مي‌تواند منجر به برهم خوردن تمرکز بازيکن سپاهان شود و مشخص نيست چرا چنين موضوعي در رسانه‌ها منعکس شده است.

پايان سرپرستي علي‌نژاد و ابلاغ حکم معاونت

خسروي سرپرست ووشو مي‌شود؟

قرار است حکم معاونت مهدي علي‌نژاد در وزارت ورزش به زودي ابلاغ شود.

به گزارش خبرگزاري فارس، با رفتن محمدرضا داورزني به فدراسيون واليبال، 21 آذرماه امسال مهدي‌ علي‌نژاد به عنوان سرپرست معاونت حرفه‌اي و قهرماني معرفي شد. بيش از 3 ماه از فعاليت وي در وزارت ورزش مي‌گذرد و حالا شنيده شده قرار است به زودي حکم معاونت وي ابلاغ شود. با توجه به در پيش بودن بازيهاي المپيک توکيو و اهميت معاونت ورزش قهرماني، وزير ورزش و جوانان تصميم گرفته در اين سمت علي نژاد به شکل تمام وقت و با تمرکز کامل کار کند و از همين رو ظاهرا قرار است به زودي حکم وي ابلاغ شود.

براين اساس با ابلاغ معاونت، وي از فدراسيون ووشو رفتني خواهد شد و حتي شنيده شده عليرضا خسروي به عنوان سرپرست اين فدراسيون معرفي خواهد شد. خسروي مدت‌ها سرپرستي فدراسيون وزنه‌برداري را برعهده داشت.


 خبـــر 

 شجاع - مانژو

يک خطا و يک غفلت عجيب!

پرسپوليس در حالي با دو گل مقابل الدحيل شکست خورد که هر دو گل شاگردان الرکراکي در دقايق ابتدايي زده شد. ماريو مانژوکيچ نيز توانست در اولين بازي خود با پيراهن الدحيل در ليگ قهرمانان آسيا، با استفاده از قد و قامت بلندش، دروازه پرسپوليس را فرو بريزد. اما در صحنه گل مانژوکيچ، علاوه بر توانايي‌هاي فردي ستاره سابق يوونتوس، غفلت مدافعان پرسپوليس نيز تاثيرگذار بود.

ابتدا مانژو بالاي سر محمد نادري سرزني کرد، سپس در حالي که بازي جريان داشت، شجاع خليل زاده براي لحظاتي بيخيالِ مسابقه شد و به سمت داور رفت و در شرايطي که نه خليل زاده و نه نادري، مانژوکيچ را مهار نکرده بودند، او گل نخست را در دقيقه پنج بازي به ثمر رساند.

شجاع که در اين بازي تعداد پاس بيشتري نسبت به تمام مدافعان پرسپوليس داشت، تمام تلاش خود را کرد تا در مقابل ماريو مانژوکيچ سربلند باشد اما در بعضي دقايق اسير حرفه اي گري اين بازيکن شد. در يک صحنه با وجود اين که تصاوير تلويزيوني خطا روي مهاجم کروات را نشان نمي‌دادند، مانژوکيچ خود را بر روي زمين انداخت و يک خطاي پشت محوطه گرفت که با ضربه معز علي، تا آستانه فرو ريختن دوباره دروازه پرسپوليس نيز پيش رفت.خليل زاده در مقابل الدحيل 8 دوئل هوايي داشت که در اکثر آن ها پيروز شد. وي همچنين شش کنش دفاعي داشت و بيشترين تعداد خطا در بين مدافعان را نيز به نام خود ثبت کرد. با وجود اين نمايش قابل قبول، حالا همان صحنه اي که شجاع مانژوکيچ را رها کرد و به سمت داور رفت، در شبکه هاي اجتماعي بازخورد و بازنشر بسيار زيادي داشته و هواداران پرسپوليس نسبت به واکنش مدافع شماره 3 ناراضي هستند.

عمر السوما به بازي مقابل استقلال مي‌رسد

الرياضيه عربستان از حضور عمر السوما مهاجم سوري الاهلي در ديدار حساس اين تيم برابر استقلال خبر داد. طبق اعلام برخي منابع عمر السوما مهاجم سوري الاهلي آمادگي حضور در مسابقه برابر استقلال ايران در هفته دوم ليگ قهرمانان آسيا را خواهد داشت. مسابقه‌اي که روز سه‌شنبه هفته آينده در کويت برگزار مي‌شود. السوما مراحل درماني خودش را پس از مصدوميت سپري کرده و براي حضور در تمرينات گروهي تيم آماده مي‌شود.

نامه بي پاسخ ماند

فوتسال ايران و يک ناکامي بزرگ ديگر

ديدار دوستانه تيم ملي فوتسال ايران و آرژانتين که قرار بود فروردين ماه 1399 برگزار شود، منتفي شده است.

به گزارش مهر، حدود يک سال پيش بود که کميته فوتسال ايران از برنامه ريزي براي بازي با تيم ملي فوتسال آرژانتين در فروردين 1399 در ايران خبر داد. از بهمن ماه سال گذشته تا همين چند ماه پيش رايزني‌هايي با آرژانتين صورت گرفت. دو طرف بر برگزاري بازي در تاريخ 20 فروردين 99 به توافق رسيدند يعني تاريخي که تيم ملي جام ملت‌هاي آسيا را پشت سر گذاشته است و خودش را براي جام جهاني ليتواني آماده مي‌کند.

در واقع آرژانتين يکي از حريفان قابل و توانمند در راه آماده سازي جام جهاني براي تيم ملي کشورمان بود و مي‌توانست کمک شايان توجهي به آماده سازي تيم ملي و محک خوردن بازيکنانش کند.

هرچند جام ملت‌هاي آسيا به خاطر گسترش ويروس کرونا به تعويق افتاد و زمان برگزاري اين رقابت‌ها هنوز نامشخص است اما نکته قابل توجه منتفي شدن بازي با آرژانتين است. بعد از اتفاقاتي که طي ماه‌هاي گذشته در ايران رخ داد، گويا آرژانتيني‌ها قيد بازي در ايران را زده‌اند و حتي پاسخ نامه دوم ايران براي نهايي کردن اين مسابقه را نداده‌اند.

آرژانتين قهرمان دوره گذشته جام جهاني فوتسال، اخيراً در مسابقات آمريکاي لاتين هم موفق شد برزيل را در فينال شکست بدهد و به عنوان قهرماني اين مسابقات هم دست يابد. بدون شک برگزاري بازي تدارکاتي با اين تيم مي‌توانست کمک زيادي به محک خوردن ملي پوشان کشورمان باشد.فوتسال کشورمان در سال هاي اخير ناکامي در برگزاري بازي با تيم هاي بزرگ را تجربه کرده است. تيم ملي فوتسال ايران حدود دو سال پيش قرار بود براي انجام بازي تدارکاتي با برزيل راهي اين کشور شود ولي به دليل عدم تامين منابع مالي، اين مسابقه منتفي شد.

چند روز پيش هم دعوتنامه برزيلي ها از تيم ملي فوتسال بانوان ايران منتشر شد؛ نامه اي که مشخص نشد دقيقاً براي کدام بخش از فدراسيون فوتبال ارسال شده و چه کسي مسئول مسکوت ماندن اين پاسخ و از دست رفتن يک فرصت طلايي براي تيم فوتسال بانوان است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي