جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/12/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6339


سومين سکوي فاز 13 پارس جنوبي نصب شد


حفر 100 حلقه چاه نفت و گاز با ناوگان ملي حفاري


معادلات انرژي


ميز خبر


 سومين سکوي فاز 13 پارس جنوبي نصب شد 

 
سومين سکوي برداشت گاز طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبي با ظرفيت برداشت روزانه 14.2 ميليون متر مکعب گاز غني در خليج فارس نصب شد.به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، سکوي اصلي 13A، سومين سکوي فاز 13 پارس جنوبي، توسط شناور نصاب HL-5000 در بلوک گازي اين طرح نصب شد.اين سازه به همراه سکوي اقماري 13C با 98 درصد پيشرفت عمليات ساخت در يارد صنعتي شرکت صنايع دريايي ايران (صدرا) در بوشهر، اواخر بهمن‌ماه به روش کشيدن (Push Pull) روي شناور FLB124 بارگيري شدند.

مجري طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبي با اشاره به انتقال هم‌زمان اين دو سکو به خليج فارس در هفته گذشته گفت: اين عمليات پيچيده و حساس، پس از پايدار شدن شرايط جوي در دريا با رعايت دقيق اصول ايمني و به منظور شتاب بخشيدن به برنامه برداشت گاز غني از مرحله دوم فاز 13 پارس جنوبي اجرايي شد.

پيام معتمد، به مقدمات آماده‌سازي نصب سکوي 13A اشاره کرد و گفت: پس از قرار گرفتن شناور نصاب در موقعيت مخزن و حضور تيم‌هاي اجرايي، مراحل آماده سازي جکت و نصب کيسون پايان يافت و اين سکوي 2500 تني روي چهارپايه خود قرار گرفت.وي با بيان اينکه به‌زودي عمليات انتقال و نصب سازه‌هاي جانبي اين سکو شامل مشعل (flare) و پل ارتباطي آغاز مي‌شود، افزود: پس از پايان عمليات نصب متعلقات، فعاليت‌هاي مربوط به اتصال چاه‌ها به سکو (Hook up) و راه‌اندازي، آخرين اقدام‌ها براي تکميل و بهره برداري از سکوي 13A خواهد بود.

مجري طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبي از نصب آخرين سکوي فاز 13 پارس جنوبي در روزهاي آينده خبر داد و گفت: با تکميل عمليات راه‌اندازي و بهره‌برداري از اين سکو با احتساب سکوي 13A، روزانه 28 ميليون مترمکعب به برداشت گاز غني از ميدان گازي پارس جنوبي اضافه شده که برابر با نيمي از ظرفيت توليد اسمي تعيين‌شده براي طرح توسعه فاز 13 است.

معتمد با اشاره به توليدي شدن دو سکوي 13B و 13D اين طرح در سال 97 گفت: با احتساب توليدي شدن چهار سکوي گازي تکميل عمليات حفاري و بهره‌برداري از خطوط لوله اصلي و درون ميداني اين سکوها، ظرفيت توليد گاز غني در اين طرح به روزانه 56 ميليون مترمکعب در روز مي‌رسد.

براساس اين گزارش طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبي با هدف توليد روزانه 56 ميليون مترمکعب گاز غني، 75 هزار بشکه ميعانات گازي، 400 تن گوگرد و سالانه يک ميليون و 100 هزار تن گاز مايع و يک ميليون تن گاز اتان طراحي شده است.


 حفر 100 حلقه چاه نفت و گاز با ناوگان ملي حفاري 

 معاون عمليات حفاري شرکت ملي حفاري ايران گفت: شمار چاه‌هاي نفت و گاز حفر شده با کاربست ناوگان حفاري اين شرکت در مناطق خشکي و دريايي کشور در سال جاري به يکصد حلقه چاه رسيد.به گزارش شانا به نقل از شرکت ملي حفاري ايران، حميدرضا خوش‌آيند در تشريح عملکرد اين معاونت افزود: از اين تعداد چاه 35 حلقه توسعه‌اي و توصيفي، دو حلقه اکتشافي و 63 حلقه تعميري بوده است.

وي اظهار کرد: از مجموع چاه‌هاي تکميلي در 11 ماه امسال، 72 حلقه در گستره عملياتي شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب، 15 حلقه در شرکت نفت فلات قاره، دو حلقه شرکت نفت مناطق مرکزي، 9 حلقه در شرکت مهندسي و توسعه نفت و در قالب پروژه‌اي و دو حلقه در پروژه‌هاي مربوط به مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت ايران حفاري شده و در اختيار کارفرماها قرار گرفته است.معاون عمليات حفاري شرکت ملي حفاري با اشاره به اينکه ناوگان حفاري اين شرکت متشکل از بيش از 70 دکل حفاري خشکي و دريايي است، گفت: به‌تازگي دکل‌هاي 31، 40 و 69 فتح که آماده به‌کار بودند با تعريف برنامه کاري عملياتي شدند و برنامه‌ريزي براي به‌کارگيري چند دکل ديگر در پروژه‌هاي جديد در حال اجراست.

خوشايند اظهار کرد: کارکنان سختکوش اين شرکت در 11 ماه گذشته در نتيجه تلاش شبانه‌روزي و همکاري با کارفرماها، حفاري 9 حلقه چاه نفت و گاز را در مدت 89 روز زودتر از برنامه پيش‌بيني شده تکميل کردند و به شرکت‌هاي متقاضي تحويل دادند.


 معادلات انرژي 

 پلي‌کلينيک فناوري در نفت فلات قاره راه‌اندازي مي‌شود

سرپرست پژوهش و فناوري شرکت نفت فلات قاره گفت: به‌زودي با همکاري مديريت‌هاي مختلف ستادي و مناطق عملياتي، پلي‌کلينيک فناوري در واحد پژوهش و فناوري اين شرکت راه‌اندازي مي‌شود.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت فلات قاره ايران، ابوالفضل فراهاني با بيان اينکه اين شرکت يکي از پيشگامان حمايت از ساخت داخل و شرکت‌هاي دانش‌بنيان و استارت‌آپ‌هاست، گفت: اين پلي‌کلينيک با جذب سرمايه شرکت‌هاي سرمايه‌گذار و شتاب‌دهنده‌ها و استفاده از توان شرکت‌هاي دانش‌بنيان، اقدام به ساخت داخل تجهيزات مورد نياز و رفع مشکلات عملياتي خواهد کرد.

وي با اشاره به برگزاري گردهمايي شرکت‌هاي دانش‌بنيان و استارت‌آپ‌هاي صنعت نفت، گفت: خوشبختانه تفکر ايجاد شده در سطوح مختلف مديريتي کشور و رويکرد استفاده از شرکت‌هاي دانش‌بنيان و متخصصان و پژوهشگران داخلي براي رفع مشکلات صنعتي، فضاي خوبي براي شرکت‌هاي دانش‌بنيان ايجاد کرده که رويدادهاي اخير در حوزه پژوهش و فناوري بيانگر اين موضوع است.

فراهاني با بيان اينکه يکي از وظايف حوزه پژوهش و فناوري، بهره‌گيري حداکثري از ايده‌ها، خلاقيت‌هاي نوآورانه در تامين نيازها و برطرف کردن چالش‌هاي صنعت نفت است، گفت: گردهمايي اخير که با حضور شرکت‌هاي تابع وزارت نفت و شرکت‌هاي دانش‌بنيان و استارت‌آپ‌ها برگزار شد بر ارائه نيازهاي فناورانه توسط شرکت‌هاي تابع وزارت نفت و ارائه ايده‌ها، توانمندي‌ها و سوابق شرکت‌هاي دانش‌بنيان تمرکز داشت.

وي ادامه داد: واحد پژوهش و فناوري شرکت نفت فلات قاره ايران از مدت‌ها پيش اقدام به احصاي نيازهاي خود از طريق مناطق شش‌گانه عملياتي و همه مديريت‌هاي ستادي کرده و نيازهاي فناورانه متعددي جمع‌آوري شده است که بخشي از آن در اين رويداد ارائه شد و بقيه آن در سايت شرکت نفت فلات قاره براي اطلاع شرکت‌ها بارگذاري شده است.

فراهاني يکي از دستاوردهاي عمده اين رويداد را آشنايي شرکت‌هاي کوچک با فضاي صنعت نفت و نيازهاي آن و ارائه نيازهاي شرکت‌هاي نفتي به متخصصان حوزه‌هاي مختلف دانست و گفت: به طور مثال جلسات رودررو که معروف به نشست‌هاي B2B است تاثير زيادي بر ارتباط صنعت نفت با اين شرکت‌هاي کوچک داشته و اين ايجاد ارتباط بي‌شک منشأ خير و آثار زيادي براي طرفين خواهد بود.

سرپرست پژوهش و فناوري شرکت نفت فلات قاره گفت: بيش از 30 نشست B2B با حضور همکاران پژوهش و توسعه، مديريت امور توليد، مديريت امور فني و مديريت تدارکات و امور کالا با شرکت‌ها برگزار و ايده‌هاي مختلفي از سوي شرکت‌هاي دانش‌بنيان مطرح شد که اميدواريم با در ميان گذاشتن نيازهاي فناورانه شرکت نفت فلات قاره ايران با اين شرکت‌ها، هم مشکلات عملياتي شرکت برطرف و هم بخشي از نيازهاي اقتصادي و مالي شرکت‌هاي کوچک تامين شود.

بررسي توسعه و چشم‌انداز صنعت گاز در کميسيون انرژي اتاق تهران

اعضاي کميسيون انرژي اتاق بازرگاني تهران در نشستي توسعه و چشم‌انداز صنعت گاز را بررسي کرد و بر لزوم افزايش سرمايه‌گذاري در اين صنعت براي سال 99 تاکيد کردند.

به گزارش خبرنگار شانا، نمايندگان بخش خصوصي در نشست کميسيون انرژي و محيط زيست اتاق بازرگاني تهران با حضور محمدامين قلم‌بر، رئيس کميسيون آينده‌پژوهي فدراسيون صنعت نفت ايران و حميدرضا عراقي، مديرعامل پيشين شرکت ملي گاز ايران توسعه اين صنعت و افق چشم‌انداز آن را بررسي و با تاکيد بر لزوم سرمايه‌گذاري بيشتر، بر رقابتي شدن اين صنعت با مشارکت بخش خصوصي و کسب سهم از بازارهاي جهاني تاکيد کردند.

رضا پديدار، رئيس کميسيون انرژي اتاق بازرگاني تهران در ابتداي اين نشست با اشاره به بيانيه اخير سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) مبني بر کاهش توليد نفت اين سازمان گفت: براساس گفته‌هاي رئيس دوره‌اي اوپک، کاهش توليد نفت اين سازمان تا پايان مارس سال 2020 ميلادي تمديد شده است.

وي افزود: تا پايان مارس سال 2020 ميلادي، کاهش 1.2 ميليون بشکه نفت از سهيمه‌هاي اعضاي اوپک در دستورکار بود که براساس تصميم اخير اعضاي اين سازمان، 503 هزار بشکه نيز به سهميه کاهش توليد نفت اوپک افزوده شد و به اين ترتيب تا پايان سال 2020 معادل يک ميليون و 703 هزار بشکه نفت از سهيمه توليدي اين سازمان کاهش خواهد يافت.

محمدامين قلم‌بر، آينده‌پژوه و رئيس کميسيون آينده‌پژوهي فدراسيون صنعت نفت ايران نيز در اين نشست در توضيح طرح آينده‌نگاري شرکت‌هاي مهندسي و ساخت در صنعت نفت، گفت: در اين پژوهش، بر پايه ديدگاه‌هاي متخصصان، الگوبرداري و تدوين سناريو، تصاويري شفاف‌تر از آينده صنعت نفت در اختيار شرکت‌هاي مهندسي و ساخت صنايع نفت و نيرو قرار خواهد گرفت تا منجر به خلق مزيت‌هاي رقابتي و توانمندسازي در برابر رقباي خارجي شود.

وي افزود: اگر شرکت‌هاي داخلي در دوره تحريم‌ها نتوانند خود را روزآمد نگه دارند در زمان رفع تحريم‌ها و ورود شرکت‌هاي بين‌المللي به بازار ايران، دچار چالش‌هاي فراواني خواهند شد از اين رو، شناخت محيط، آينده و طراحي هوشمندانه آن يکي از فعاليت‌هاي ضروري است که بازيگران اصلي اين صنعت بايد به‌صورت پيش‌دستانه براي آن اقدام کنند.


 ميز خبر 

 چند خودرو هنوز کارت سوخت ندارند؟

سخنگوي شرکت ملي پخش فراورده‌هاي نفتي گفت: تا ابتداي بهمن‌ماه کارت‌هاي سوخت متقاضيان توليد و صادر شده است و حدود 300 هزار نفر ديگر از ابتداي بهمن‌ماه تاکنون ثبت‌نام کرده‌اند و منتظر صدور کارت هستند.

فاطمه کاهي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به آخرين وضعيت صدور کارت‌هاي سوخت در کشور اظهار کرد: کارت مالکاني که ثبت درخواست کارت‌هاي سوخت خود را تا قبل از اول بهمن‌ماه انجام داده‌اند، آماده است و مراحل توليد کارت طي شده است.

وي با تاکيد بر اين‌که ممکن است برخي از مالکان خودروها تاکنون هيچ درخواستي براي دريافت کارت سوخت نداده باشند، گفت: آمار دقيقي از اين موضوع وجود ندارد اما احتمالا تعداد اين افراد بسيار کم باشد.

از بامداد روز جمعه 24 آبان، بنزين سهميه‌بندي شد و بر اين اساس قيمت بنزين معمولي سهميه‌اي (ماهانه 60 ليتر براي خودروهاي شخصي) از قرار هر ليتر 1500 تومان، قيمت بنزين معمولي غيرسهميه‌اي از قرار هر ليتر 3000 تومان و قيمت بنزين سوپر نيز از قرار هر ليتر 3500 تومان تعيين شد.

کنترل مصرف سوخت با توجه به ميانگين بالاي مصرف سوخت، افزايش توان صادرات، مبارزه با قاچاق سوخت و اختصاص منابع حاصل از مديريت مصرف به مردم به ويژه اقشار ضعيف و کم‌درآمد به صورت مستقيم و نيز کاهش آلودگي هوا در کلانشهرها و شهرها از جمله اهداف اجراي طرح سهميه‌بندي بنزين اعلام شده است.

قيمت طلاي سياه همچنان بر نمودار کاهشي حرکت مي‌کند

قيمت شاخص نفت خام برنت به 56 دلار و 81 سنت و قيمت شاخص دبليوتي‌آي آمريکا به 51 دلار و 98 سنت رسيد.

به گزارش شانا از خبرگزاري رويترز از سنگاپور، قيمت نهايي شاخص نفت خام برنت 58 دلار و 50 سنت و قيمت شاخص دبليوتي‌آي آمريکا 53 دلار و 38 سنت بود.

قيمت نفت حدود 3 درصد کاهش يافت و به پايين‌ترين سطح در يک هفته اخير در نخستين روز معاملات هفتگي رسيد، زيرا شيوع سريع ويروس کرونا در بسياري از کشورهاي جهان سبب نگراني سرمايه‌گذاران درباره کاهش تقاضاي نفت‌خام شد.

با افزايش نگراني‌ها درباره تاثير ويروس کرونا و افزايش تعداد مبتلايان به اين ويروس در کره جنوبي، ايتاليا و ايران زيان بازار جهاني سهام نيز افزايش يافت.

مايکل مک‌کارتي، تحليلگر استراتژيک مؤسسه CMC Markets در سيدني گفت: از اواسط هفته گذشته همه به اين باور رسيدند که تاثير اقتصادي ويروس کرونا موقتي است و حداقل با اقدام‌هاي بانک‌هاي مرکزي جبران مي‌شود.

ارزاني کم‌سابقه محموله‌هاي نفتي پرطرفدار براي هندي‌ها

شرکت‌هاي پالايش نفت هندي در پي شيوع ويروس کرونا که تقاضاي چين براي خريد نفت را کمتر کرده، گريدهاي نفتي پرطرفداري را خريداري مي‌کنند که قيمت برخي از آنها حداکثر 15 درصد ارزان‌تر شده است.

به گزارش ايسنا، پالايشگاه هاي چيني پس از شيوع ويروس کرونا که به تقاضاي داخلي براي سوخت ضربه زد، توليدشان را حداقل 1.5 ميليون بشکه در روز معادل بيش از 10 درصد در فوريه کاهش دادند.

پالايشگاهها در هند که سومين واردکننده بزرگ نفت جهان است به دليل نرخهاي حمل بار بالاتر، به ندرت فرصت خريد گريدهاي نفتي مناسبي از مناطقي مانند مديترانه و آمريکاي لاتين را پيدا مي‌کنند. با اين حال نرخهاي حمل محموله‌هاي نفتي از زمان شيوع ويروس کرونا و همچنين اقدام اخير آمريکا در رفع تحريمها عليه شرکت کشتيراني چيني کاسکو، حدود نيمي کاهش پيدا کرده است.

شرکت بهارات پتروليوم يک ميليون بشکه نفت ساپينهوا و سي پي سي مديترانه را در آوريل دريافت خواهد کرد.

قيمتهاي نفت خاورميانه، روسيه، غرب آفريقا و برزيل که همگي گريدهاي محبوب خريداران چيني بودند، در ماه ميلادي جاري کاهش پيدا کرده‌اند.

عرضه فراوان نفت خام به خريداران ديگر اجازه داده است به خريد محموله‌هاي نفت با قيمتهاي ارزان بپردازند. البته برخي از پالايشگاههاي چيني هم به دنبال خريد ارزان نفت هستند.

بر اساس گزارش رويترز، شرکتهاي ملي نفت در چين گريدهاي مديوم و همچنين نفت سنگين زيادي از خاورميانه خريداري مي‌کنند در حالي که پالايشگاههاي مستقل گريدهاي شيرين مديوم تا سنگين وارداتي از آمريکاي لاتين و آفريقا را پالايش مي‌کنند.

مجوز توليد گاز از يک ميدان شيل در عربستان صادر شد

شرکت دولتي سعودي آرامکو از دريافت مجوز توسعه ميدان گازي جفوره خبر داد.

به گزارش شانا از خبرگزاري رويترز از دوبي، شرکت آرامکو اعلام کرد که مجوز قانوني براي توسعه ميدان گاز غيرهمراه جفوره را دريافت کرده است و انتظار دارد توليد اين ميدان از اوايل سال 2024 ميلادي آغاز شود.

اين شرکت اعلام کرد که توليد گاز قابل فروش اين ميدان در سال 2036 ميلادي به 2.2 ميليارد فوت‌مکعب در روز مي‌رسد و به همراه آن، روزانه 425 ميليون فوت مکعب گاز متان توليد خواهد شد.

ميدان يادشده روزانه حدود 550 هزار مايعات گازي و ميعانات گازي توليد خواهد کرد.

طبق برآورد اعلام شده در بيانيه شرکت آرامکو، ميدان جفوره که بزرگ‌ترين ميدان نامتعارف گاز غيرهمراه در عربستان است، 200 تريليون فوت مکعب ذخيره گازي دارد.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي