جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/12/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6339


رونمايي از شيوه جديد «مهندسي نتايج» در فوتبال ايران !

انصاري‌فرد:
ادعاهاي قلعه‌نويي کذب محض است


خبـــر


خبـــرنامه


 رونمايي از شيوه جديد «مهندسي نتايج» در فوتبال ايران !  

 
با اتفاقاتي که در ديدار سپاهان و پرسپوليس رخ داد، مشخص شد که سپاهاني‌ها عامل برگزار نشدن مسابقه بودند و از شيوه جديد «مهندسي نتايج» رونمايي کردند.

به گزارش تسنيم، فصل گذشته که پرسپوليس قهرمان ليگ برتر شده بود و در نيمه‌نهايي جام حذفي هم موفق به شکست سپاهان در اصفهان شد، امير قلعه‌نويي به ميدان سخن آمد. سرمربي سپاهان از اين صحبت کرد که قانون براي يک تيم جور ديگري است و منظورش از آن تيم، پرسپوليس بود. او از «مهندسي نتايج» صحبت کرد، در شرايطي که بازي را در زمين باخت و اتفاق مشکوکي در زمين مسابقه رخ نداده بود، اما دوست داشت شکست خانگي خود را به اين شکل توجيه کند.

وقتي صحبت از اين شد که منظور قلعه‌نويي چيست و اين سؤال سه روز بعد از صحبت‌هاي جنجالي‌اش از او پرسيده شد، اعلام کرد به‌موقع خواهد گفت چه‌کساني نتايج را مهندسي مي‌کنند، اما انگار هنوز موقع آن نشده است. اگر واقعاً فسادي رخ داده يا مهندسي صورت گرفته و اگر امير قلعه‌نويي خود را دلسوز اين فوتبال مي‌داند و تا يک ماه پيش مدعي نشستن روي نيمکت تيم ملي بود، بايد اعلام مي‌کرد چه‌کساني در حال فساد هستند و نتايج فوتبال را مهندسي مي‌کنند.

با تمام اين توضيحات، به روز يکشنبه بازگرديم، جايي که دنيا درگير ويروس کرونا شده که تمام دنيا براي جلوگيري از شيوع بيشتر اين بيماري تمهيداتي دارند. مسابقات پلي‌آف ليگ قهرمانان آسيا در کشور چين که منشأ اين بيماري بوده، بدون تماشاگر برگزار شد. در برخي کشورها مسابقاتي حتي در سطح بين‌المللي لغو يا معوق شده و حتي اين ويروس در ايتاليا مسابقات سري A را تحت تأثير قرار داده است. روز گذشته تصميم به برگزاري دو مسابقه از ديدارهاي سري A گرفته و چهار ديدار نيز لغو شد و در ايران نيز اين‌طور تصميم گرفته شد ديدارهاي روز دوم از هفته بيستم برگزار شود، اما بدون حضور تماشاگران.

شهر خودرو، استقلال و سپاهان ميزبان‌هاي اين هفته مقابل نفت مسجدسليمان، ذوب‌‌آهن و پرسپوليس بودند. دو تيم شهر خودرو و استقلال به تصميم اتخاذ شده براي سلامت جامعه احترام گزاردند، اما امير قلعه‌نويي از روز شنبه و در نشست خبري نسبت به اين مسئله واکنش نشان داد. سرمربي سپاهان ابتدا در خصوص اينکه احتمال تصميم‌گيري به برگزاري بازي بدون تماشاگر است، گفت: «ما قانونمند هستيم، اما نمي‌دانم چرا در اين چند وقت هميشه در حد سپاهان کم‌لطفي مي‌شود». حال اين سؤال پيش مي‌آيد؛ آيا تصميم اتخاذ شده براي بدون تماشاگر برگزار شدن بازي‌ها فقط براي ديدار سپاهان و پرسپوليس بود يا شامل دو ديدار ديگر هم مي‌شد که قلعه‌نويي اين تصميم را فقط کم‌لطفي در حق تيم خودش دانست؟

قلعه‌نويي در حالي که دَم از اين مي‌زد که دولتمردان ويروس کرونا را جدي بگيرند، آن را شوخي ندانند و هميشه مدعي سلامت و حفظ امنيت مردم است، درباره برگزاري احتمالي بازي بدون تماشاگر اظهار داشت: «مديريت باشگاه تصميم مي‌گيرد، اما دوست دارم که پس از مدت‌ها که از اصفهان دور بوديم، هواداران‌مان را داشته باشيم». مگر مي‌شود شما به‌فکر مردم باشيد، به دولتمردان هشدار بدهيد و خواستار اين باشيد مردم در محلي تجمع کنند تا احتمال شيوع بيماري واگيردار چند برابر شود؟ با اين حال سخنان زيباي قلعه‌نويي و حمايتش از مردم و هواداران سپاهان، به روز بازي کشيده شد.

سپاهاني‌ها در هتل کوثر اصفهان در فاصله 30دقيقه‌اي تا ورزشگاه نقش‌جهان مانده بودند و به‌بهانه اينکه هواداران سپاهان اجازه خروج از هتل را به آنها نمي‌دهند، به‌سمت ورزشگاه حرکت نکردند، در حالي که مديريت اين باشگاه صراحتاً اعلام کرد تا لحظات آخر در جلسات با استاندار و ديگر مسئولان در تلاش براي لغو مسابقه بود، يعني درگير شدن با سياست و اعمال فشار سياسي براي طفره رفتن از حضور در زمين بازي.

امير قلعه‌نويي و تيمش وقتي نتوانستند لغو بازي را رقم بزنند، مجبور به ترک هتل و حرکت به‌سمت ورزشگاه شدند. بعد از لغو مسابقه، سرهنگ نورعلي، فرمانده يگان ويژه استان اصفهان صراحتاً اعلام کرد که هيچ مانعي براي خروج اتوبوس سپاهان از هتل وجود نداشت و هيچ‌کدام از هواداران اين تيم مانع حرکت اتوبوس تيم نشده بودند.

اين بار مسئولان برگزاري مسابقه از جمله داور و ناظر بازي، قاطعانه تصميم گرفتند و وقتي سپاهاني‌ها به زمين نيامدند، پس از دو فرصت 30دقيقه‌اي تصميم به لغو بازي گرفتند، ديداري که حالا سرنوشت آن به تصميم کميته انضباطي و سازمان ليگ بستگي دارد. گويا اين بار قلعه‌نويي درست مي‌گويد و نتيجه بازي به‌سود پرسپوليس مهندسي شده، اما مهندس اين نتيجه کسي نيست جز سپاهاني‌ها که خود او نيز عضوي از همين تيم است.


 انصاري‌فرد:
 ادعاهاي قلعه‌نويي کذب محض است 

 مديرعامل باشگاه پرسپوليس گفت: اين‌که سپاهاني‌ها مي‌گفتند "ما داخل راهرو گرم مي‌کرديم" ادعاي کذبي است، من خودم آنجا ناظر بودم که هيچ فردي از رختکن سپاهان بيرون نيامد.

محمدحسن انصاري‌فرد در گفت‌وگوي تلفني با برنامه تلويزيوني «سلام صبح بخير» در پاسخ به اين سوال که "نتيجه بازي با سپاهان بايد 3 بر صفر اعلام شود و يا اگر رأي بدهند که دوباره بايد بازي انجام شود اين کار را مي‌کنيد؟" گفت: سپاهان هيچ عزم و اراده‌اي به‌دلايل مختلف براي برگزاري اين مسابقه نداشت، به‌دروغ عنوان کردند "تماشاگران اجازه نمي‌دهند ما بياييم"، در حالي که فرمانده يگان ويژه اصفهان ــ که بر شرفش درود ــ واقعيت را گفت و اعلام کرد تيم سپاهان خودش دوست نداشت بيايد و هيچ مشکلي براي انتقال بازيکنان وجود نداشته است.

وي در پاسخ به اين سؤال که پس چرا نيامدند، خاطرنشان کرد: نمي‌خواستند بازي کنند. صاف و رک و پوست‌کنده به شما بگويم که اينها چند بازيکن مصدوم داشتند و سازمان ليگ و وزارت بهداشت دستور داد تماشاگرانشان هم به‌علت ويروس کرونا حضور نداشته باشند. سوال من اين است؛ تيم‌هاي استقلال، نفت مسجدسليمان، به‌خصوص شهر خودرو و استقلال که ميزبان بودند بازي را برگزار کردند اما سپاهان فقط نمي‌خواست بازي را برگزار کند؟ مگر چنين چيزي مي‌شود؟

مديرعامل باشگاه پرسپوليس در پاسخ به اين سوال که "شما مي‌گوييد سپاهاني‌ها از عمد و مهندسي‌شده نمي‌خواستند بازي کنند؟" عنوان کرد: بله دقيقاً. ما حدود 45 دقيقه قبل از مسابقه گرم کرديم و طبق قوانيني که وجود دارد تيم‌ها بايد يک ساعت و نيم قبل از مسابقه در زمين باشند و اين قانون از طرف AFC، فيفا و سازمان ليگ وجود دارد اما سپاهاني‌ها به‌ادعاي واهي و کذب مي‌گويند "هواداران ما اجازه حضور ندادند"، در حالي که اين‌گونه نبوده و پروژه‌شان برگزار نشدن بازي بود. وقتي ساعت 16:15 وارد ورزشگاه شدند، از 16:20 در رختکن استقرار پيدا کردند و هيچ يک از نفرات باشگاه سپاهان حتي داخل راهروها نشدند، اين‌که مي‌گفتند "ما داخل راهرو گرم مي‌کرديم" ادعاي کذبي است، من خودم آنجا ناظر بودم که هيچ فردي از رختکن سپاهان بيرون نيامد.

انصاري‌فرد ادامه داد: ورزشگاه چمن به اين خوبي دارد آن وقت بازيکنان مي‌روند در راهرو گرم مي‌کنند؟! ورزشگاه خودشان بوده و بدون تماشاگر بوده است، آنها ادعا مي‌کنند "ساعت 5 بعد‌ازظهر آماده بازي بوديم"، آقاي مرادي ناظر بازي با شهامت اعلام کرد "باشگاه سپاهان اگر مي‌خواست بازي کند چرا ليست بازيکنانش را ارائه نداد؟"، اگر 16:20 داخل رختکن بوديد و عزم و اراده‌اي براي بازي داشتيد، مگر جزو قوانين نيست و نبايد ليست را ارائه بدهيد؟ مگر ناظر دو بار کنار رختکن شما نيامد و ليست نخواست؟ بعد ادعا مي‌کنيد ساعت 5 آماده بازي بوديد! تا ساعت 5:30 منتظر بازي بوديم اما اينها نيامدند.

وي در پاسخ به اين سؤال که حرف‌هاي قلعه‌نويي را هم رد مي‌کند، تصريح کرد: کاملاً رد مي‌کنم و کذب و حرف باطلي است. تا ساعت 5:29 در داخل راهرو‌ها گرمکن پوشيده آماده بوديم اما سپاهان عزمي براي برگزاري بازي نداشت. از کميته انضباطي انتظار داريم با عدالت رفتار شود و قانون بايد رعايت شود. اينها دروغ‌هايي گفتند که بايد مطابق قانون برخورد شود و همه را به‌بازي گرفتند. نمي‌شود که بگوييم "من امروز دلم نمي‌خواهد بازي کنم"! يا "تماشاچيان نگذاشتند ما بياييم"! بنابراين اين بازي بايد 3 بر صفر اعلام شود و من اعتقاد دارم کميته انضباطي با عدالت رفتار خواهد کرد. اين‌قدر از اين مسائل ضربه خورديم. تيم‌هايي مثل سپاهان به‌جاي حاشيه‌پردازي و مسائل کذب بروند تيمشان را قوي کنند. اينها چون دو سه بازيکن مصدوم داشتند و تماشاگر نداشتند، نمي‌خواستند با ما بازي کنند. اين وظيفه فدراسيون و کميته انضباطي است که قاطعانه برخورد کند و ما غير از اين انتظاري نداريم.


 خبـــر 

 احتمال تعطيلي تمامي بازي‌هاي هفته‌ آينده سري A از بيم کرونا

بحراني شدن اوضاع در ايتاليا به دليل شيوع سريع ويروس کرونا در اين کشور، مقامات آن را به تکاپو انداخته است و ممکن است دربي ايتاليا نيز برگزار نشود.

جوزپه کونته، نخست وزير ايتاليا از احتمال لغو گسترده تمامي مسابقات ليگ دسته اول فوتبال کشور در هفته آينده براي کاهش سرعت انتشار ويروس کرونا خبر داد.

تا کنون در هفت منطقه از ايتاليا مواردي از وجود افراد مبتلا به کرونا گزارش شده که اين موضوع به قرنطينه 10 شهر اين کشور و تعطيلي تمام رويداد‌هاي ورزشي، اماکن عمومي و مدارس تا يک هفته آينده شده است. در همين حال دستور لغو 4 بازي سري A در روز يکشنبه شامل بازي تيم‌هاي اينتر و سامپدوريا هم صادر شد که اين تنها بخشي از 43 مسابقه فوتبالي بود که در دسته‌هاي مختلف کالچو لغو شدند. اکنون اما اين احتمال وجود دارد که تمامي ديدارهاي هفته آينده سري A از جمله دربي ايتاليا بين تيم‌هاي يوونتوس و اينتر هم لغو شوند.

جوزپه کونته نخست وزير ايتاليا در اين خصوص گفت: من فکر نمي‌کنم که ما در عرض تنها يک هفته بتواند سرعت انتشار ويروس را آنقدر کاهش دهيم که بتوانيم روند برگزاري مسابقات ورزشي را از سر بگيريم. ما به طور مرتب در حال رصد کردن اوضاع هستيم و وضعيت موجود را ارزيابي خواهيم مي‌کنيم. ما سرعت انتشار را زير نظر مي‌گيريم و امکان لغو تمام بازي‌هاي هفته آينده را بررسي مي‌کنيم.

تعطيلي يک هفته‌اي نه تنها شامل بازي‌هاي سري A مي‌شود بلکه مسابقات دسته‌هاي پايين‌تر فوتبال ايتاليا، ليگ‌هاي آماتور را هم دربرمي‌گيرد و حتي احتمال لغو بازي خانگي اينتر مقابل لودوگورتس در دور برگشت مرحله يک شانزدهم نهايي ليگ اروپا هم وجود دارد. اين بازي پنجشنبه شب در سن‌سيرو برگزار مي‌شود و احتمال اينکه بدون حضور تماشاگر برگزار شوند بسيار زياد است.

ماتويدي:

يک فصل ديگر در يوونتوس خواهم بود

هافبک فرانسوي تيم فوتبال يوونتوس تأييد کرد قراردادش با يوونتوس تمديد خواهد شد.

بلز ماتويدي که در سال 2017 با قراردادي سه ساله از پاري‌سن‌ژرمن به يوونتوس پيوست، تأييد کرد با فعال شدن بند تمديد يک ساله قراردادش، به مدت يک فصل ديگر در جمع راه‌راه پوشان تورين باقي خواهد ماند. اين هافبک فرانسوي در فصل جاري در 30 بازي از رقابت‌هاي مختلف براي راه‌راه پوشان تورين به ميدان رفته و آمار يک‌ گل‌زده و 2 پاس‌گل را از خود برجاي گذاشته است.

ماتويدي 32 ساله که پيش از اين بحث پيوستنش به المپيک ليون مطرح شده بود، درباره آينده حرفه‌اي‌اش گفت: من در يوونتوس خواهم ماند، در قرارداد من بندي براي تمديد يک ساله وجود دارد که باشگاه تصميم گرفته آن را فعال کند. خوشحالم که يک فصل ديگر در يوونتوس به کارم ادامه خواهم داد. هرگز ترديدي نسبت به آينده حرفه‌اي‌ام نداشته‌ام، چون به تمامي طرفين اعتماد داشته‌ام. به هر حال من سنم بالاتر مي‌رود و خانواده‌ام هم عاشق شهر تورين هستند.

ژان ميشل آئولاس، رئيس باشگاه ليون نيز در اين باره اظهار داشت: جونينو (مدير ورزشي تيم فوتبال ليون) تابستان گذشته رويايي به خدمت گرفتن ماتويدي را داشت. اين اتفاق در نهايت نيفتاد چون بلز مي‌خواست اين فصل را با يوونتوس سپري کند. او حق داشت که در يووه بماند چون اين تيم در ليگ قهرمانان مدعي قهرماني است.

تيم‌هاي ليون و يوونتوس چهارشنبه شب در دور رفت از مرحله يک‌هشتم نهايي ليگ قهرمانان اروپا در فرانسه به مصاف هم خواهند رفت.

«رودريگو» هم ال‌کلاسيکو را از دست داد

خوشحالي تحريک‌آميز، کار دست مهاجم جوان رئال مادريد داد.

رودريگو، مهاجم جوان تيم فوتبال رئال مادريد به خاطر دريافت کارت زرد در بازي تيم دوم اين باشگاه، فرصت حضور در ال‌کلاسيکوي هفته آينده مقابل بارسلونا را از دست داد.

در جريان ديدار تيم‌هاي رئال مادريد کاستيا و «سن سباستين لوس ريس» که با پيروزي 2 - صفر تيم مادريدي همراه شد، رودريگو گوئس پس از به ثمر رساندن گل دوم تيمش درست مقابل صورت دروازه بان حريف به خوشحالي پرداخت. اين حرکت بازيکن برزيلي از چشمان داور دور نماند و باعث شد او کارت زرد بگيرد. با توجه به قوانين فوتبال اسپانيا، محروميت اين بازيکن با وجود اينکه در ليگ منطقه‌اي اسپانيا اتفاق افتاد، سبب عدم حضورش در ال‌کلاسيکوي هفته بعد مي‌شود.

قريب از کارزار انتخابات رياست فدراسيون کناره‌گيري مي‌کند؟

تحولات اخير و فضاي موجود در انتخابات رياست فدراسيون فوتبال به گونه‌اي بوده که شائبه‌هايي مبني بر کناره‌گيري محمدحسين قريب وجود دارد.

انتخابات رياست فدراسيون فوتبال، 20 اسفند ماه برگزار خواهد شد. يکي از گزينه ها، محمدحسين قريب است که عنوان مي شود نزديک به دولت بوده و از اين مسير وارد کارزار کنوني شده است.

اخبار دريافتي حکايت از آن دارد که تحولات اخير و فضاي به وجود آمده در اين فرآيند، باعث شده تا قريب که سابقه شکست در انتخابات فوتبال و جواب رد مجمع را در کارنامه دارد، دچار ترديد هاي اساسي شود. اين موضوع تا بدانجا بوده که وي در دو ديدار با يک مقام عالي‌رتبه ورزش کشور خواستار کناره گيري از اين انتخابات بوده چرا که شانس خود را اندک مي داند.

محمدحسين قريب که سابقه مديرعاملي باشگاه استقلال را در کارنامه دارد، يک بار نيز در انتخابات رياست فدراسيون فوتبال از سوي دولت وقت معرفي شده بود که به علي کفاشيان باخت. اين بار نيز که وي به عنوان گزينه نزديک به دولت وارد انتخابات شده، برآوردهاي ميداني به ضررش است که موجب شده تا نگران باشد که با يک شکست ديگر که محتمل نيز به نظر مي رسد، در اين عرصه به اتمام برسد.

اگرچه هنوز قريب در عرصه انتخابات فدراسيون حضور دارد و کناره گيري رسمي نکرده اما تا 25 اسفند ماه زمان چنداني باقي نمانده و تحولات نيز به ضررش تحليل مي شود. بايد منتظر ماند و ديد که مديرعامل سابق استقلال، با توجه به سابقه شکست قبلي، چه تصميمي خواهد گرفت.

حبيب کاشاني، مهدي محمد نبي، حيدر بهاروند، عباس صوفي، محمدحسين قريب و هدايت ممبيني در انتخابات رياست فدراسيون فوتبال حضور دارند و توانسته اند 10 امضاي اوليه را کسب کنند. عنوان مي شود که ممبيني به دليل نداشتن سابقه مديريت لازم در قانون، در صورت عدم فراهم ساختن مستندات، از اين عرصه حذف خواهد شد.


 خبـــرنامه 

 هيات مبارزه با کرونا در AFC تشکيل شد

احتمال لغو بازي‌هاي هفته سوم ليگ قهرمانان

يک نشريه سعودي از ايجاد هياتي براي مبارزه با ويروس کرونا در کنفدراسيون فوتبال آسيا خبر داد.

نشريه «الجزيره» عربستان در گزارشي به حضور ويروس کرونا در آسيا و تاثيرش به ورزش و مخصوصا به فوتبال پرداخته است.

اين نشريه سعودي خبر داد با توجه به انتشار اين ويروس در کشورهاي چين، تايلند، ايران، کره جنوبي، سنگاپور، امارات، کويت بحرين فوتبال آسيا در شرايطي اضطراري قرار دارد.

کنفدراسيون فوتبال آسيا در اين شرايط يک هيات مبارزه با کرونا با هماهنگي سازمان جهاني بهداشت ايجاد مي کند تا اين وضعيت بحراني را بررسي کند. با اين شرايط موجود احتمال به تاخير افتادن تمام بازي هاي مرحله گروهي در هفته سوم در منطقه غرب وجود دارد.

پرسپوليس، استقلال، شهرخودرو و سپاهان نمايندگان ايران در ليگ قهرمانان آسيا هستند. در هفته سوم ليگ قهرمانان آسيا به ترتيب پرسپوليس بايد مقابل التعاون عربستان در کويت بازي کند. شاگردان مجيدي بايد در امارات به مصاف الوحده بروند.

شهرخودرو بايد در هفته سوم مقابل شباب الاهلي در دبي بازي کند، سپاهان نيز بايد با النصر عربستان در بحرين بازي کند.

اشتباهي که استقلال درباره دياباته مرتکب شد

شيخ دياباته، مهاجم گلزن تيم استقلال در بازي با نفت مسجدسليمان مصدوم شده بود، روز پنج‌شنبه از مرخصي يک هفته‌اي خود بازگشت تا آماده حضور در ديدارهاي بعدي تيمش شود. با اين حال کادر پزشکي باشگاه استقلال اعلام کرد وضعيت اين مهاجم نسبت به قبل بدتر شده و او تا پايان اسفندماه قادر به هراهي آبي‌ها نخواهد بود.

در چنين شرايطي يک نقد مهم به باشگاه استقلال وارد مي‌شود که به چه دليل به مهاجم مصدومش اجازه مرخصي داد تا اکنون دوري اين ستاره تاثيرگذار تمديد شود. از طرفي با توجه به در پيش بودن مسابقات ملي و تعطيلي ليگ در ابتداي فروردين، احتمالا بازهم شاهد مرخصي مجدد براي دياباته خواهيم که مي‌تواند او را از آمادگي مناسب دورتر کند.

تيم‌هاي حرفه‌اي معمولا در چنين شرايطي بازيکنان خود را بيش از قبل زير نظر مي‌گيرند و حتي در زمان کي‌روش که لژيونرهاي مصدوم به ايران مي‌آمدند، در کمپ تيم‌هاي ملي و ساختمان پک مشغول درمان خود مي‌شدند.

فيفا چگونه در مورد اسکوچيچ تصميم مي‌گيرد؟

دراگان اسکوچيچ در روزهاي پاياني ماه گذشته در کمتر از 72 ساعت پس از جدايي از صنعت نفت آبادان با فدراسيون فوتبال ايران به توافق رسيد تا جانشين مارک ويلموتس شده و هدايت تيم ملي را در مرحله مقدماتي جام جهاني 2022 برعهده بگيرد.

پس از توافق اسکوچيچ با فدراسيون فوتبال، مديران باشگاه صنعت نفت آبادان که با اين سرمربي به توافق رسيده بودند تا پايان فصل جاري با هيچ تيمي در داخل و خارج ايران همکاري نکند به وي مهلت 5 روزه‌اي دادند تا غرامت بپردازد. بدين ترتيب اسکوچيچ که از قرارداد 140 هزار دلاري خود حدود 100 هزار دلار را دريافت کرده بود با زير پا گذاشتن مفاد توافقنامه بايد مبلغ 140 هزار دلار را به حساب باشگاه صنعت نفت واريز مي‌کرد.

با گذشت چند روز پس از اين مهلت 5 روزه و بي پاسخ ماندن ايميل باشگاه صنعت نفت به سرمربي تيم ملي فوتبال، مسئولان اين باشگاه با ارسال نامه‌اي به فيفا، ظهر روز گذشته، به صورت رسمي براي دريافت غرامت خود از اين سرمربي کروات شکايت کردند. پس از شکايت باشگاه صنعت نفت از اين سرمربي شايعاتي مبني بر محروميت فدراسيون فوتبال و حتي تيم ملي ايران مطرح شد که صحيح نيست.

ماجرا از اين قرار است هر دو طرف در حال حاضر مدعي هستند و چيزي که به صورت کلي وضعيت را مشخص مي‌کند انتشار جزئيات قرارداد است. وقتي اين قرارداد به صورت کامل مطرح نشده است پس نظريه‌هايي که مطرح مي‌شود با اما و اگر است.

در اين پرونده دو ادعا وجود دارد. اول اينکه باشگاه صنعت نفت آبادان در توافق خود با دراگان اسکوچيچ اعلام کرده است که با باشگاه ديگري وارد همکاري نشود که در واقع در اين صورت او هيچ تخلفي انجام نداده و به تيم ملي ايران پيوسته است. اما باز هم قابليت اين را دارند که در فيفا طرح دعوا کنند چرا که وقتي مربي به بهونه اينکه نمي‌تواند به کارش ادامه بدهد و خواستار جدايي شود و قصد داشته باشد به نوعي باشگاه را فريب بدهد تا رضايت آنها را جلب کند بر اساس مواد و اصول در قانون تعهدات سوئيس باشگاه صنعت نفت مي‌تواند شکايت را مطرح کرده و غرامتش را به صورت رسمي مطالبه کند.

از سمت ديگر اگر طرفين در توافقي که صورت گرفته اگر به جمع بندي رسيده باشند که نبايد اين سرمربي با طرف سوم ديگري وارد قرارداد شود ديگر نيازي به تفسير و اما و اگر نيست و بدون شک اسکوچيچ بايد مبلغي را که در اين بند ذکر شده است را پرداخت کند.

اما تيم ملي کشور ما در وهله اول وقتي فرض را بر اين بگيريم که اسکوچيچ محکوم شود بايد غرامت 140 هزار دلاري را بپردازد. اگر اين مبلغ را بپردازد مشکل آنها به سرعت برطرف مي‌شود و هيچ تهديدي عليه تيم ملي وجود نخواهد داشت. اگر در غير اين صورت اسکوچيچ در پرداخت غرامت کوتاهي کند باشگاه صنعت نفت آبادان با شکايتي مجدد به فيفا طرح دعوا مي‌کند. پس از اين شکايت با توجه به اين قوانين براي بازيکنان و سرمربيان يکسان نيست؛ سرمربيان ذيل مقررات نقل و انتقالات بازيکنان نيستند. بدين صورت ماده 17 و 18 اساسنامه هم شامل آنها نمي‌شود و به همين علت محروميت متفاوتي نسبت به بازيکنان خواهند داشت.

اگر سرمربي به جريمه نقدي محکوم شده باشد بايد جريمه را در زمان مشخصي بپردازد و تيم ملي ايران هم محروميتي را پيش رو نخواهد داشت. در مقررات بازيکنان و باشگاه‌ها آمده است که اگر باشگاهي يک بازيکن را اغوا کند و او قراردادش را فسخ کرد و به اين باشگاه بپيوندد آن زمان در صورت شکايت در فيفا بايد محاکمه شود. ماجراي اسکوچيچ متفاوت است چرا که او از سوي باشگاهي اغوا نشده و همينطور بازيکن هم نيست. در اين خصوص بايد نظر بگيريم که اگر محکوم ب پرداخت غرامت شد پس بايد رقم مشخص را بپردازد؛ اگر اين کار را انجام نداد باشگاه صنعت نفت به کميته انضباطي فيفا طرح دعوا مي‌کند و ممکن است حتي از نشستن روي نيمکت تيم ملي ايران هم محروم شود.

پس از اين شکايت بعيد به نظر مي‌رسد که اسکوچيچ از راي فيفا و يا دادگاه عالي ورزش سرپيچي کند اما اين مشخص است که هيچ خطري فدراسيون فوتبال و تيم ملي را تهديد نمي‌کند. حتي اگر اسکوچيچ هم حاضر به پرداخت چنين مبلغي نباشد، مسئولان فدراسيون فوتبال همانند چند روز گذشته اقدام خواهند کرد تا رضايت مديران نفت را جلب کرده و اين غرامت را بپردازند.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي