جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/06/22 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - پنجشنبه (حلول ماه رمضان ماه رحمت و بهار قرآن مبارك باد) نسخه شماره 2858


مجلس تاخيرهاي پرواز حج عمره را پيگيري مي کند


منتجب نيا: نقش هاشمي و خاتمي در اصلاحات انکارناپذير است

دبير شوراي عالي امنيت ملي :
پاسخي دردآور به حمله آمريکا مي دهيم

رييس شوراي هماهنگي مديران عامل بانک هاي دولتي:
حذف 3 صفر از واحد پولي کشور "شمشير دو لبه" است

به دليل بي اعتنايي اروپايي ها به توافق ايران وآژانس;
البرادعي قهر کرد


کوتاه و خواندني

در ديدار با احمدي نژاد مطرح شد:
انتقاد آيت ا... مهدوي کني درباره گراني ها


غيررسمي


ميز خبر


 مجلس تاخيرهاي پرواز حج عمره را پيگيري مي کند  

فارس: عضو شوراي مرکزي فراکسيون اکثريت مجلس با انتقاد از تاخيرهاي چند ساعته پرواز سعودي اير، از پيگيري اين موضوع در مجلس خبر داد. محمدرضا ميرتاج الديني با بيان اينکه زائران حج عمره از ناهماهنگي و تاخيرهاي مکرر پروازها به عربستان بسيار ناراضي و ناراحت هستند، گفت: اين پروازها گاهي اوقات حتي 24 ساعت تاخير دارند که اين امر تمام برنامه هاي زائران در هنگام بازگشت به ايران را به هم مي ريزد و مشکلات عديده اي براي زائران در عربستان و خانواده هاي آنها در ايران ايجاد مي کند. نماينده تبريز با بيان اينکه سازمان حج و زيارت براي نقل و انتقال زائران حج عمره با شرکت هواپيمايي سعودي اير قرارداد بست، تصريح کرد: سازمان حج و زيارت سهم سعودي اير در نقل و انتقالات زائران ايراني را افزايش داد در حالي که اين شرکت توان جابجايي زائران را ندارد و حتي از هواپيماي ايراني براي نقل و انتقال زائران استفاده مي کند.  عضو کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي افزود: سازمان حج و زيارت مي توانست همچون سال هاي گذشته علاوه بر قرارداد با شرکت  ايران اير با ديگر شرکت هاي هوايي ايران قرارداد مي بست تا مشکلاتي که امسال به وجود آمده را شاهد نباشيم. ميرتاج الديني با تاکيد بر اينکه مجلس شوراي اسلامي مشکلات موجود را پيگيري خواهد کرد، اظهار داشت: از آنجا که سازمان حج و زيارت زير نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مي باشد از وزير ارشاد نسبت به عملکرد سازمان در خصوص پروازهاي حج عمره سال 86 سوال خواهيم کرد و در اين باره توضيح خواهيم خواست. وي تاکيد کرد: سازمان حج و زيارت بايد نسبت به همه مشکلات زائران حج عمره سال 86 پاسخگو باشد. ش


 منتجب نيا: نقش هاشمي و خاتمي در اصلاحات انکارناپذير است  

گروه سياسي: قائم مقام دبيرکل حزب اعتماد ملي گفت:" متاسفانه برخي چهره ها و گروه ها در جريان رقيب و بويژه شاخه هاي رسانه اي اين جريان با بعضي شگرهاي باطل و حرکات شيطاني قصد دارند کروبي را چهره اي تفرقه انگيز و ايجاد کننده  اختلاف نشان دهند، درحالي که اين مسئله کاملا خلاف واقع است." رسول منتجب نيا با تاکيد بر اينکه در جريان اصلاح طلبي هيچ شکاف و اختلافي وجود ندارد، افزود:" دوستان اصلاح طلب بدانند مهدي کروبي به همه  آنها محبت دارد و همه  آنها را پدرانه دوست دارد." وي ادامه داد:" همچنين عقلا و بزرگان اصلاح طلب متوجه باشند که کروبي با آنها ذره اي دشمني و عداوت ندارد و تنها نگراني ايشان اين است که مجددا کار به دست افراد غيرکاردان و غيرصالح بيفتد که البته تعداد آنها از انگشتان دست هم کمتر است."  قائم مقام دبير کل حزب اعتماد ملي، با تاکيد بر اينکه کروبي به عنوان يک چهره  سياسي ريشه دار و باسابقه مورد قبول و احترام اکثريت قريب به اتفاق نيروهاي اصلاح طلب و مسوولان و مقامات کشور و بسياري از عامه  مردم است، افزود:" سوابق و خدمات ارتباطي ايشان با مردم را کمتر کسي مورد غفلت قرار مي دهد." منتجب نيا با بيان اينکه اصلاح طلبان در سراسر کشور کروبي را به عنوان پدر خود مي دانند و يک رابطه  فرزندي و پدري با ايشان دارند، گفت:" از هر گروه و تشکيلاتي چه از حزب اعتماد ملي و چه تشکيلات ديگر اصلاح طلب سران اصلاح طلب و عقلاي قوم با کروبي رفاقت ديرينه دارند." وي از سيد محمد خاتمي، موسوي خوييني ها و هاشمي رفسنجاني به عنوان دوستان قديمي و حال کروبي نام برد و افزود:" اين افراد به عنوان يک برادر بزرگ تر براي کروبي احترام ويژه اي قائل هستند; لذا هيچ اختلافي بين کروبي و عقلا و بزرگان اصلاح طلب و همچنين بدنه  اصلاحات وجود ندارد." اين عضو شوراي مرکزي حزب اعتماد ملي، با بيان اينکه تنها نگراني کروبي از وجود تعداد معدودي افراد در جريان اصلاح طلبي است، افزود:" آقاي کروبي نگران است که اين افراد که همواره دنبال فرصت مي گردند و هر زمان که فرصت پيدا کنند موج سواري مي کنند و همواره مي خواهند افکار و سلايق خود را به همه  بدنه  اصلاح طلب و عقلايي اين جريان تحميل کنند مجددا به صحنه بيايند."  منتجب نيا با تاکيد بر اينکه اگر عقلاي اصلاح طلب وارد صحنه شوند و ميدان را در اختيار اين افراد نگذارند، اين تعداد معدود قطعا نخواهند توانست تعزيه گردان ميدان شوند و اشتباهات گذشته  خود را تکرار کنند، گفت: "نگراني کروبي از اين است که باز آن تعداد معدود فضايي به دست آورده و جريان اصلاحات را به انحراف بکشند." به گزارش ايسنا، قائم مقام دبير کل حزب اعتماد ملي، يادآور شد: " هشدارهاي کروبي براي اين است که عقلاي قوم اجازه ندهند کار به دست اين تعداد افراد بيافتد. امروز متاسفانه مجددا زمزمه هايي به گوش مي رسد که باز اين افراد قصد دارند صحنه گردان باشند." وي افزود:" از دوستان و بزرگان در جريان اصلاح طلب تقاضا دارم اجازه ندهند آن افرادي که با شعارهاي غلط و حرکت هاي رياکارانه ضربه به اصلاحات زدند بار ديگر ميدان را در دست بگيرند.


 دبير شوراي عالي امنيت ملي :
  پاسخي دردآور به حمله آمريکا مي دهيم 

 

گروه سياسي: دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران گفت که در صورت حمله آمريکا به ايران، تهران پاسخي دردآوربه حمله آمريکايي ها خواهد داد.علي لاريجاني که ديروز در نشست خبري خود با خبرنگاران داخلي و خارجي در محل مرکز همايش هاي صداوسيما سخن مي گفت در پاسخ به سوالي در مورد تهديد آمريکا مبني بر حمله نظامي آمريکا به ايران چنين مطلبي را بيان کرد.لاريجاني با بيان اينکه اين تهديدات چيز خيلي جديدي نيست، افزود: «در چند سال اخير اين، فراز و فرود داشته است . شرايط عراق و افغانستان براي آمريکا طوري وضعيت را ترسيم کرده است که بايد يک مقدار براي حفظ آبرو ، اين حرف ها را بزند.» دبير شوراي عالي امنيت ملي با بيان اينکه "غرش هاي سهمگيني که اينها دارند ، به شيپور فرار بيشتر شباهت دارد تا غرش سهمگيني که بخواهد کاري بکند،" اضافه کرد: در عين حال ما نمي توانيم جلو دهان کسي را بگيريم و آنها بايد حرف خود را بزنند و ما هم کار و موضع خودمان را داريم. لاريجاني با بيان اينکه حمله به ايران را معقول نمي دانيم، اضافه کرد:"اما اگر کردند، پاسخشان دردآور خواهد بود، براي کل منطقه صدمه خواهد بود. آنها فکر نکنند که شرايط آن قدر که آنها مي خواهند و در يک محدوده اي که از قبل ترسيم مي کنند، خواهد ماند شرايط برايشان ضيق مي شود." دبير شوراي عالي امنيت ملي تاکيد کرد:تجربه هم نشان داده است که ممکن است آنها يک چيزي را شروع کنند ولي پايانش، با آنها نيست. لاريجاني يادآور شد: آنها در قضيه صدام شروع کننده بودند و صدام را تشويق کردند اما صدام که پشت اين موتور قرار گرفت،بعد به گردن خودشان افتاد. وي افزود: يکبار ديگر هم اين اشتباه را کردند ، آمدند بخاطر اشغال افغانستان توسط شوروي سابق و مهار انقلاب ايران ، يک جريان ايدئولوژيک "طالبان" بوجود آوردند.همين آمريکا و انگليس ، طراحش بودند کليد زدند، بعد ديگر نتوانستند جلو آن را بگيرند. لاريجاني خطاب به آمريکايي ها گفت: حوادث اين طور نيست که فرمانش در منطقه در دستتان باشد. بخصوص که شما آشنا به منطقه هم نيستيد. يک تصميماتي مي گيريد که بعد، کار دست خودتان مي دهد. دبير شوراي عالي امنيت ملي با بيان اينکه "اينجا هم همينطور است "، گفت: من فکر مي کنم اگر مختصر عقلي داشته باشند از اين اشتباهات نمي کنند.
آمريکايي ها در تيررس ايران قرار نگيرند
دبير شوراي عالي امنيت ملي در واکنش به طرح احداث پايگاه نظامي آمريکايي در نزديکي مرز ايران گفت : نزديک شدن به ايران به زيان آمريکايي ها است و بهتر است که در منطقه وقت خودشان را تلف نکنند، چون در تيررس قرار مي گيرند.  لاريجاني با اشاره به ناکامي هاي مختلف آمريکايي ها در عراق گفت: امروز آمريکايي ها نيز دريافته اند که اين روش اداره دنيا نيست البته آنها سعي دارند بر عدم توفيق هاي خود سرپوش بگذارند و ما اين مسائل را درک مي کنيم. لاريجاني ادامه داد: مشخص است که اين کشورها (اشغالگران عراق) نمي توانند بگويند که ما رفوزه شده ايم و بايد به گونه اي با فرار به جلو مسئله را به جاي ديگري بازگردانند، ما اين نکات را مي فهميم اما آنها هم بايد افراد فهيم و منصفي را به ميدان عراق بفرستند که مسائل جاري را درک کند. دبير شوراي عالي امنيت ملي با بيان اينکه ملت عراق اجازه نمي دهند که آمريکايي ها در عراق بمانند و اين به ضرر خود آمريکايي ها هم خواهد بود، تاکيد کرد: نزديک شدن به ايران به زيان آمريکايي ها است و در اين زمينه البته موضع عراق مهم است که تاکيد کرده که اجازه چنين امري را نخواهد داد. لاريجاني تصريح کرد: خروج از منطقه به نفع خود آنهاست و بهتر است که در منطقه وقت خودشان را تلف نکنند; چون در تيررس قرار مي گيرند.
عراق احتياج به کلاس نمايشنامه نويسي نداشت
دبير شوراي عالي امنيت ملي همچنين از گزارش "رايان کراکر"سفير آمريکا در عراق و ژنرال "ديويد پترائوس " فرمانده نظاميان آمريکا در عراق به عنوان يک "نمايشنامه" ياد کرد و گفت که اين گزارش داراي تناقضات زيادي است. لاريجاني تصريح کرد: به نظر مي رسد مسئله عراق بيش از هر زمان ديگري به کلاس حساب براي حسابرسي نياز دارد و عراق احتياج به کلاس نمايشنامه نويسي نداشت. وي در عين حال خاطرنشان کرد: اين گزارش ، نمايشنامه اي بود که خوب تنظيم شده بود اما بايد بدانند که پس از مدتي سر و صداهاي هنري کنار مي رود و بايد در مورد عراق پاسخگو باشند. لاريجاني در ادامه ارزيابي خود از گزارش " رايان کراکر"سفير آمريکا و "ديويد پترائوس" فرمانده نظاميان آمريکايي در عراق، گفت: اين گزارش بيانگر سيماي واقعي عراق نبودبلکه سيمايي دراماتيک از عراق ارائه کرد. لاريجاني افزود: با توجه به سفر اخير جرج بوش به عراق، آمريکايي ها مي خواستند در اين گزارش تصويري که دوست داشتند از عراق ارائه دهند اما واقعيت چيزي نيست که در گزارش آنها بيان شده است.
غني سازي تعليق نمي شود
لاريجاني در پاسخ به اين سئوال که پاسخ شما به درخواست اروپا مبني بر تعليق غني سازي در نشست جاري شوراي حکام چيست، با رد مسئله تعليق گفت : ما از مدت ها پيش نظرمان را در اين مورد داده ايم و لازم است از  ابتکارات نوين استفاده شود که يکي از آنها تعامل با آژانس است. لاريجاني با بيان اينکه بايد در زمان حال زيست کنيم، خطاب به خبرنگار سوال کننده گفت: اين خانم (خبرنگار رويترز) هميشه متولي تعليق در عالم اسلام است! از نظر ما اجلاس اين بار شوراي حکام از وزانت خاصي برخوردار بود که البرادعي در آن نقش خاصي داشت.دبير شوراي عالي امنيت ملي در پاسخ به سئوالي در مورد توافق با آژانس در چارچوب مداليته جديد گفت: ايران گام بسيار مهمي را برداشت، گامي ابتکاري براي حل مسائل با آژانس البته برخي ها با اين موضوع ماجراجويانه برخورد کردند ما با سولانا توافق کرديم عرض دو ماه کليه مسائل ادعايي آنها را حل کنيم و ساختار حل آن را نيز مشخص کرديم و در بعضي از مسائل پلوتونيوم ، آلودگي درکرج، بازرسي از اراک و نطنز را حل کرديم.وي گفت: ايران گام بلند و با حسن نيتي برداشت. زمينه هاي زيادي براي حل مسائل وجود دارد که بستگي به اراده طرفين دارد.لاريجاني گفت: ما نشان داديم که در اين راه اراده مثبتي داريم.
سرنوشت مذاکرات ايران و آمريکا
دبير شوراي عالي امنيت ملي درخصوص سرنوشت مذاکرات ايران و آمريکا در شرايط فعلي و بعد از گزارش کراکر- پترائوس(سفير و فرمانده نظاميان آمريکا در عراق) گفت: وضعيت عراق کاملا روشن است، عراق از دو معضل اشغالگري و تروريست ها رنج مي برد ولي در گزارش کراکر و پترائوس سعي شده بود که به مسئله اشغال اشاره نشود و اين راه اشتباه است خيلي روشن است که هر چقدر آمريکايي ها بيشتر بمانند مشکلاتشان بيشتر خواهد شد. وي با طرح اين سئوال که آيا تروريست ها قبل از اشغال عراق به اين کشور آمده اند يا بعد از آن اظهار داشت: آنها با پاسخ به همين سئوال مي توانند موضوع را براي خود حل کنند. لاريجاني با رد ايجاد خلا قدرت در صورت خروج نيروهاي آمريکايي در عراق گفت: دولت و ملت عراق آنقدر رشيد هستند که کشورشان را اداره کنند ، آمريکايي ها نگران خلا» نباشند. لاريجاني با بيان اينکه ما در مذاکراتمان روش هاي دقيقي براي مبارزه با تروريسم توصيه کرده ايم، تصريح کرد: ما همواره براي کمک به عراق آماده ايم.
حضور آمريکا در عراق به نفع ماست
وي در واکنش به اين موضع مقامات آمريکايي که در صورت خالي شدن ميدان عراق از جانب نيروهاي آمريکا، اوضاع به نفع ايران خواهد شد تاکيد کرد: مطمئن باشيد هر چه بيشتر آمريکايي ها بمانند بيشتر به نفع ماست.لاريجاني با اشاره به عدم اقبال افکار عمومي عراق از تداوم حضور نيروهاي آمريکايي در کشورشان را که در جريان نظر سنجي هاي انجام شده از مردم عراق صورت گرفته، اظهار داشت: آمريکايي ها هر چه در اين مسير بمانند کلا به نفع منطقه است. وي افزود : ايران به نفع عراق و ثبات در منطقه تصميم مي گيرد و به همين دليل ما از روند دموکراسي در عراق حمايت مي کنيم.                                     ادامه در صفحه 2

ادامه از صفحه اول
اجراي پروتکل الحاقي به منافع ايران بستگي دارد
دبير شوراي عالي امنيت ملي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه درصورت بازگشت پرونده هسته اي ايران به وين،آيا ايران پروتکل الحاقي را تصويب و اجرا خواهد کرد؟،گفت: همه اينهابستگي به منافع ما دارد، مي توان درمورد آن بحث و تصميم گيري کرد. لاريجاني در ادامه اظهار داشت: درخصوص تصويب و اجراي پروتکل الحاقي کارها حساب و کتاب دارد و نمي شود که في سبيل الله کار کرد. لاريجاني همچنين در پاسخ به اين سوال که آيا آژانس در قبال همکاري ايران تعهدي براي بسته شدن پرونده هسته اي در شوراي امنيت به ايران داده است؟، گفت: در متن توافق با آژانس نوشته شده که اگر مسائل با آژانس تمام شود، پرونده ايران (روتين) روال معمول را در پيش خواهد گرفت.
صدور قطعنامه اشتباه است
لاريجاني در مورد احتمال صدور قطعنامه جديد در شوراي امنيت گفت: آنها ممکن است اين اشتباه را بکنند اما خسارت بيشتري خواهند ديد، بهتر است مسير تفاهم با ايران را طي کنند ما هم دنبال همين هستيم.وي در مورد اظهار نظر احمدي نژاد رئيس جمهور که گفته بود پرونده هسته اي از نظر ايران مختومه است، گفت: مختومه از اين نظر که ايران در جايگاهي قرار گرفته است که نمي توان آن را ناديده گرفت درست است. اگر آنها بخواهند در اين مورد ماجراجويي کنند پيامدش را خواهند ديد. لاريجاني در پاسخ به خبرنگاري که بيانيه تند اتحاديه اروپا در نشست شوراي حکام را دليلي بر عدم موفقيت مذاکرات لاريجاني و سولانا خوانند گفت :  مذاکرات من با سولانا رضايت بخش بود ،  البته نبايد با مسائل سياسي را به طور مطلق نگاه کرد از دل همين مذاکرات توافق با آژانس در آمد و البته تفاهم صد در صدي نشد اما يک تفاهم جدي بدست آمد .
بنا نيست که يکي لبخند بزند و يکي اخم کند
لاريجاني در پاسخ به اين سئوال که معناي موضع ايران مبني بر تجديد نظر در روابط با آژانس در صورت صدور قطعنامه جديد چيست؟ اظهار داشت: مواضع ما کاملا روشن است و اين مسئله هم به اين معنا است که همکاري هايي که الان با نگاهي خوش بينانه انجام مي شود به اين صورت ادامه نخواهد يافت .وي با بيان اين جمله که "هميشه همه چيز به نفع آنها نيست" تفاهمات ايران با طرف هاي مقابل را مورد اشاره قرار داد و گفت: بنا نيست که يکي لبخند بزند و يکي اخم کند. لاريجاني ضمن رد اخبار منتشر شده مبني بر درخواست آژانس از ايران براي معرفي تعدادي از دانشمندان هسته اي به اين نهاد بين المللي به عنوان اقدامي اعتماد ساز گفت: نه کسي حق دارد چنين درخواستي کند و نه چنين درخواستي بوده است.
چند بار به آمريکايي ها بگوييم
دبير شوراي عالي امنيت ملي درباره انتشار برخي اخبار مبني بر دستگيري 50 تن از نيروهاي سپاه پاسداران در عراق توسط نظاميان آمريکايي گفت: چند بار ( به آمريکايي ها ) بگوييم که فقط اسم 5 نفر از آنها را اعلام کنيد؟ چرا نمي گوييد؟ اگر واقعا ادعايتان درست اسم دو نفرشان را بگويد. فکر کنيد مردم عاقل هستند و مي فهمند که اين قبيل کارها براي چيست.وي تاکيد اينها بايد بپذيرند که اشغال به اين روش غلط بوده و هر گاه هم جلوي اشتباه را بگيرند خوب است.


  رييس شوراي هماهنگي مديران عامل بانک هاي دولتي:
 حذف 3 صفر از واحد پولي کشور "شمشير دو لبه" است  

 


  به دليل بي اعتنايي اروپايي ها به توافق ايران وآژانس;
 البرادعي قهر کرد 

گروه سياسي: محمد البرادعي جلسه عصر روز سه شنبه شوراي حکام را در اعتراض به بيانيه اتحاديه اروپا که به طور کامل از توافق وي با ايران براي انجام بازرسي هاي جديد حمايت نکرد، ترک کرد. در همين راستا، يک ديپلمات غربي حاضر در مذاکرات گفت: البرادعي از جلسه بيرون رفت زيرا اتحاديه اروپا از دبيرخانه حمايت نکرد. ديپلمات ديگري که خواستار عدم افشاي نامش در ازاي ارايه اطلاعات درباره نشست پشت درهاي بسته آژانس شد، گفت: اروپايي ها بيانيه اي ناخوشايندي ارايه کردند و مدير کل از اتاق بيرون رفت. اما يک ديپلمات عالي رتبه اروپايي گفت که اتحاديه اروپا از البرادعي حمايت کرد و فقط بار ديگر بر ديدگاه رياست آژانس مبني بر اينکه که اين جدول زماني به همکاري کامل و فعال ايران نياز دارد تاکيد کرد. مليسا فلمينگ، سخنگوي آژانس از اظهار نظر در اين باره خودداري کرد اما چندين ديپلمات ديگر تاييد کردند که البرادعي براي نشان دادن اعتراضش جلسه شوراي حکام را ترک کرد. به گزارش خبرگزاري فرانسه، البرادعي درحالي که آمريکا وديگر کشورهاي غربي هشدار دادند که جدول زماني براي انجام بازرسي هاي جديد در ايران که مورد موافقت آژانس و تهران قرار گرفته است به جمهوري اسلامي فرصت بيشتري براي تاخير در تحريم هاي شوراي امنيت قرار مي دهد، تحت فشار قرار گرفته است. آمريکا و اروپا همچنين هشدار داده اند که چنين توافقي به ايران فرصت مي دهد فعاليتش در خصوص غني سازي اورانيوم را همچنان تداوم بخشد. يوآخيم دوآرت، نماينده پرتغال در آژانس بين المللي انرژي اتمي که کشورش رياست دوره اي اتحاديه اروپا را عهده دار است بيانيه اين اتحاديه را به نيابت از کشورهاي عضو قرائت کرد. نماينده اتحاديه اروپا همچنين در اين بيانيه، خواستار پيروي ايران از قعطنامه هاي شوراي امنيت شد و اعلام کرد تعهد ايران به پاسخگويي پرسش ها درباره برنامه هسته اي گذشته خود در عين اينکه مورد استقبال است، اما ارزش چنداني ندارد، مگر اينکه تهران به آن پايبند باشد. يوآخيم دوآرت تاکيد کرد که ايران تاکنون نتوانسته است طبق تصميم هاي شوراي امنيت سازمان ملل عمل کرده و غني سازي اورانيوم را متوقف کند.نماينده پرتغال افزود که از زمان آخرين گزارش البرادعي که در ماه مه ارايه شد، ايران قابليت هاي غني سازي اين کشور را بيشتر افزايش داده است. در اين سخنراني فقط به طور کوتاهي به جدول زماني که آژانس براي به دست آوردن آن به سختي تلاش کرده است اشاره شد و حمايت ديپلماتيکي را که البرادعي انتظار داشت ارايه نشد. در بيانيه اتحاديه اروپا بر آنچه عدم همکاري ايران خوانده شد از جمله خودداريش در ارايه اطلاعات طرح در خصوص تاسيسات هسته اي جديد تمرکز شد و مکررا از ايران خواسته شد غني سازي اورانيوم را تعليق کند. پس از اينکه البرادعي جلسه را ترک کرد بيرون منتظر ماند تا برگزاري جلسه تا زمان معمولش در روز چهارشنبه به تعويق بيفتد. اتحاديه اروپا همچنين به رغم آنکه گزارش جديد البرادعي بسته شدن موضوع پلوتونيوم را در ايران اعلام کرده است، بر اين نکته پافشاري داشت که ايران هنوز نتوانسته است اطلاعات و توضيحاتي درباره نگراني هاي ما مبني بر درگيري اش با فعاليت هاي مربوط به توليد پولونيوم ارايه دهد. اين انتقاد در شرايطي مطرح مي شود که البرادعي در گزارش جديد خود درباره برنامه هسته اي ايران تاييد کرده است که اظهارات قبلي ايران در مورد آزمايشات پلوتونيوم با يافته هاي آژانس درباره کميت و نوع موادي که در اين آزمايشات بکار رفته، مطابقت دارد. البرادعي افزوده است که بر اين اساس، اين موضوع حل شده و خاتمه يافته تلقي مي شود. کانادا و نروژ نيز پس از پرتغال بيانيه اي را قرائت کردند. درست قبل از بيانيه اتحاديه اروپا البرادعي بيانيه حمايت جنبش عدم تعهد را دريافت کرد که توسط نورما نيگلينا گويکوچي استنوز، نماينده کوبا که رياست عدم تعهد (نم) را عهده دار است قرائت شد.
 انتقاد عدم تعهد از رويکرد اروپا
در اين بيانيه آمده است: نم از تلاش هاي انجام شده توسط ايران و دبيرخانه آژانس براي دستيابي به حل مسايل باقيمانده استقبال مي کند. اين بيانيه همچنين نتايج اين تلاش ها را که منجر به "برنامه کار" و تفاهم نامه جمهوري اسلامي ايران و آژانس شده ، مورد توجه قرار داده است. عدم تعهد همچنين تصريح کرده است که برنامه کار همانگونه که البرادعي در گزارش خود اشاره کرده ، "يک گام مهم به جلو" است و آن را تسهيل کننده مذاکرات بين ايران و طرف هاي مقابل براي دستيابي به حل مسالمت آميز موضوع هسته اي ايران توصيف کرده است.نم در ادامه خواستار توجه به ارزيابي مديرکل آژانس مبني بر اينکه تمامي مواد اعلام شده هسته اي توسط ايران مورد حسابرسي قرار گرفته، شده است. اين بيانيه همچنين افزوده است که فرآيند تدوين يک نتيجه گيري در خصوص عدم وجود مواد و فعاليت هاي اعلام نشده هسته اي در ايران ، فرآيندي جاري و زمان بر است. نم در اين بيانيه تاکيد کرده است که آژانس بايستي در چارچوب شرح وظايف مبتني بر وضعيت حقوقي اين نهاد، به فعاليت خود براي حل و فصل مسايل باقيمانده هسته اي ايران ادامه دهد و از ايران نيز خواسته شده است که براي پيشبرد اعتماد و دستيابي به راه حلي صلح آميز، با فوريت به همکاري فعال و کامل با آژانس در چارچوب شرح وظايف اين نهاد ادامه دهد. سفراي عدم تعهد، اعتماد کامل خود را به بي طرفي و کار حرفه اي دبيرخانه آژانس و مديرکل اين نهاد اعلام کرده و بر اين اساس اعمال فشارهاي سياسي و مداخله در فعاليت هاي آژانس بويژه در فرآيند راستي آزمايي که کارآيي آژانس را به مخاطره مي اندازد، محکوم کرده اند. نم تصريح کرده است که در اين زمينه، به ويژه حمايت کامل خود را از گام هاي اخير که توسط مديرکل به منظور حل موضوعات باقيمانده برداشته شده است، ابراز مي دارد. سفراي نم همچنين اعتقاد قوي خود را به اين مساله مورد تاکيد قرار داده اند که ديپلماسي و گفت وگو از طريق روش هاي مسالمت جويانه براي يافتن راه حل پايدار براي مسايل هسته اي ايران بايستي ادامه يابد.
 انتقاد ايران از کشورهاي غربي
درهمين راستا، سفير ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي ديروز در نشست شوراي حکام تاکيد کرد که ابتکار ايران پنجره اي از فرصت ها را براي بازگرداندن پرونده هسته اي ايران به چارچوب آژانس فراهم کرده است. موضوع ايران از غروب روز سه شنبه در دستور کار شوراي حکام قرار گرفته است. علي اصغرسلطانيه با اشاره به اينکه "محمد البرادعي" مديرکل آژانس توافقنامه اخير با ايران را "يک گام مهم روبه جلو" توصيف کرده است، گفت: ابتکار ايران فضاي مثبت جديدي را بوجود آورده است. وي افزود: ايران اميدوار است که اين فضا را بتوان در طول اجراي تفاهمنامه مشترک با آژانس حفظ کرد و در همين حال فضاي سياسي نيز براي کشورهاي خاص آماده شده است تا وارد مذاکره شوند. سفير ايران در آژانس با اشاره به مذاکرات اخير بين ايران و آژانس که به تفاهم براي حل اندک مسايل باقيمانده انجاميد، گفت: با اين حال چند کشور محدود حتي مفيد بودن اين مذاکرات و عزم ايران در اجراي توافق يادشده را زير سوال بردند. سلطانيه در ادامه تاکيدکرد: در حالي که تدوين متن توافق طي  40روز که کمتر از مدت زمان پيش بيني شده بود، نشان دهنده جديت ايران در پيشبرد ابتکارش بود. نماينده ايران در آژانس همچنين ديروز در حاشيه نشست شوراي حکامکشورهاي غربي را به "مسموم کردن جو جلسه و کم اهميت وانمود کردن موفقيت هاي اخير آژانس درايران" متهم کرد. وي که خارج ازسالن محل برگزاري نشست صحبت مي کرد ، رويکرد غرب را "تاسف آور" خواند وگفت: اين رويکرد جو را مسموم کرده است. اگر آنها (توافق ايران و آژانس) را بي ارزش مي انگارند و آن را زير سوال مي برند، آژانس را تضعيف مي کنند.البرادعي هم که سه شنبه شب جلسه شوراي حکام را در اعتراض به بيانيه اتحاديه اروپا در عدم حمايت از توافق با ايران ترک کرده بود، ديروز در جلسه حاضر شد. يک ديپلمات که خواست نامش فاش نشود، گفت : البرادعي به اين دليل جلسه را ترک کرد که اتحاديه اروپا از دبيرخانه آژانس حمايت نکرد.اما امروز يک ديپلمات برجسته اروپايي گفت که اتحاديه اروپا از البرادعي حمايت کرده، اما فقط نظر البرادعي را مبني بر اين که چارچوب زماني به همکاري کامل و فعالانه ايران نياز دارد، تکرار کرده است. ديپلمات هاي ديگر گفتند لحن بيانيه اتحاديه اروپا ناشي از خواست فرانسه بوده که خواستار اتخاذ موضع سختگيرانه تري عليه ايران است.
 واکنش البرادعي به بيانيه اتحاديه اروپا
خود البرادعي نيز روز گذشته در واکنش به بيانيه اتحاديه اروپا درباره گزارش وي از برنامه صلح آميز هسته اي ايران گفت: از بيانيه روز گذشته(سه شنبه) اين اتحاديه يا هر کشور ديگري ناراحت نشدم.  که در پايان نشست صبح ديروز شوراي حکام با خبرنگاران مستقر در مقر آژانس سخن مي گفت، افزود: هر کشوري حق دارد ديدگاه خود را درباره مسايل مطروحه در دستور کار آژانس، مطرح کند. مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي همچنين گفت: اين (گزارش) نتيجه فعاليت عادي ما درباره هر موضوعي است که پيرامونش کار مي کنيم، ما مي خواهيم درباره اين موضوع به نتيجه برسيم. البرادعي در گزارش اخير خود به شوراي حکام اين آژانس درباره برنامه صلح آميز هسته اي ايران، برنامه عمل و توافقنامه اخير اين نهاد با ايران در ارتباط با پاسخ تهران به سووالات آژانس را گامي مهم و رو به جلو توصيف کرد. البرادعي در گفت و گو با خبرنگاران تاکيد کرد که گزارش ارايه شده از سوي وي به شوراي حکام نتيجه گيري آژانس بر مبناي گزارشات پادماني و فعاليت بازرسان بوده است. البرادعي با تاکيد بر اين که اگر ايران برنامه عمل را اجرا کند ما مي توانيم همه چيز را شفاف کنيم، افزود: اگر اين اتفاق بيفتد واکنش جامعه بين الملل و از جمله شوراي امنيت متفاوت خواهد بود. وي اضافه کرد: من نه خوشبين هستم و نه بدبين ما وظيفه خود را انجام مي دهيم و از ايران و جامعه بين الملل مي خواهيم که براي کمک به ما تلاش کنند و بهترين سعي خود را جهت ارايه راه حلي پايدار خواهيم کرد. البرادعي با بيان اينکه مسايل باقي مانده حداقل طي دو تا سه سال گذشته موجود بوده و ما تلاش مي کنيم با حل آنها درباره ماهيت برنامه هسته اي ايران به نتيجه برسيم، اظهارکرد: ايران با ما همکاري مي کند و در گفت و گو با اتحاديه اروپا نيز مشارکت دارد.


 کوتاه و خواندني 


تشديد فعاليت لابي صهيونيستي عليه تهران
 
آفتاب: حدود 100  تن از فعالان ارشد آيپک، بزرگترين لابي حامي رژيم صهيونيستي در آمريکا خواستار تصويب لايحه هاي تحريمي عليه ايران شدند. اين لايحه ها همزمان قرار است مانع کاهش اختيارات رييس جمهوري آمريکا در افزايش تحريم ها عليه ايران شوند. کميته  اجرايي آيپک، يا همان کميته روابط عمومي آمريکاييان اسراييلي تبار، در واشنگتن گرد هم آمدند. کارکنان آيپک به کميته اجرايي گفتند که يک لايحه جامع که تحريم هاي فعلي عليه ايران را گسترش و اختيارات جورج بوش، رييس جمهور آمريکا براي اجرا نکردن آنها را محدود خواهد کرد، احتمالا تا ماه اکتبر در مجلس نمايندگان آمريکا تصويب خواهد شد. اما نسخه اي که به سنا داده مي شود به زودي مورد بررسي قرار نخواهد گرفت. در ادامه اين گزارش آمده است: اين کميته روز سه شنبه در کنگره براي هر دو نسخه اين لايحه و نيز لايحه اي که به کشورها و گروه هايي که در تلاش براي تحريم ايران هستند کمک مي کند، لابي کردند. اين لايحه در مجلس نمايندگان آمريکا تصويب شده است اما بررسي نسخه اي از آن در کميسيوني از سنا که باراک اوباما (يکي از کانديداهاي انتخابات رياست جمهوري آمريکا) مسووليت آن را بر عهده دارد، به واسطه سناتور ريچارد شلبي، يکي از متحدان دولت بوش به تاخير افتاده است. فعالان آيپک براي تصويب توافقنامه دولت بوش جهت افزايش کمک هاي نظامي به رژيم صهيونيستي (سالانه از 4 2/ ميليارد دلار تا 3  ميليارد دلار) نيز لابي کردند.
 
هشدار مصر درباره  حمله به ايران

ايرنا: وزير خارجه  سابق مصر درباره  هر گونه اقدام نظامي عليه ايران هشدار داد و گفت: اين مساله مي تواند موج جديدي از تنش ها و ناآرامي ها را در منطقه باعث شود.احمد ماهر در گفت وگو با ايرنا افزود: فکر نمي کنم که آمريکا با توجه به باتلاق عراق بخواهد خود را بيش از پيش گرفتار کند. او با اشاره به همکاري گسترده  ايران با آژانس بين المللي انرژي اتمي گفت: آمريکا باوجودانتقاد از فعاليت هاي هسته اي ايران، مذاکرات خود را با اين کشور آغاز کرده است و تمامي اين گام ها مي تواند به حل تنش هاي موجود ميان دو کشور منتهي شود. وي همچنين خواستار گفت وگوي ايران و اعراب در چارچوب تامين منافع دو طرف شد.


اقامه نماز جمعه  به امامت  مقام معظم رهبري

ايرنا: نماز عبادي سياسي نخستين جمعه ماه مبارک رمضان در تهران به امامت رهبر معظم انقلاب اقامه خواهد شد. به گزارش ستاد برگزاري نماز جمعه تهران، مراسم عبادي سياسي نماز جمعه اين هفته تهران که مقارن با نخستين جمعه ماه پرفيض مبارک رمضان است به امامت ولي امر مسلمين جهان حضرت آيت الله العظمي خامنه اي مدظله العالي در دانشگاه تهران اقامه مي گردد. اين مراسم از ساعت /45 10 با تلاوت آياتي کلام الله مجيد دردانشگاه تهران آغاز خواهد شد.

نماينده کرج: متکي رفتني نيست
 
گروه سياسي: رشيد جلالي عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي خبر استعفا يا برکناري وزير امور خارجه را کذب محض دانست. نماينده کرج در گفت وگو با آفتاب در خصوص خبري مبني بر اينکه احتمال استعفا يا برکناري منوچهر متکي وزير امور خارجه وجود دارد، گفت: اين خبر جز آن دسته شايعاتي است که با اطمينان مي توان گفت اصلا صحت ندارد. جلالي افزود: آقاي متکي جز» وزرايي هستند که وظيفه خود را به درستي عمل کرده اند ايشان مذاکرات با کشورهاي ديگر را در راستاي سياست هاي دولت پيش بردند و در اصلاح امور سفارتخانه ها اقدامات لازم را صورت داده اند. وي اظهار داشت: آقاي متکي توانستند با تقويت معاونت اقتصادي، يک موازنه در روابط کشور ايجاد کند که از ابزار اقتصادي کشور در امور سياسي بهره لازم را ببريم.

افروغ: شايد ليست مستقل دهيم
 
گروه سياسي: عماد افروغ ،عضو ارشد فراکسيون اصولگرايان مستقل، اظهار داشت: چنانچه ليست اصولگرايان با معيارهاي اصولگرايي فاصله داشته باشد، اين فراکسيون در انتخابات مجلس هشتم ليست مستقل ارائه خواهد کرد. رييس سابق کميسيون فرهنگي مجلس اين مطلب را در گفت وگو آفتاب درباره شايعات منتشرشده در برخي سايت هاي اينترنتي مبني بر اينکه فراکسيون اصولگرايان مستقل در انتخابات مجلس هشتم کانديدايي معرفي نخواهد کرد، اعلام داشت.وي همچنين درباره سکوت اعضاي فراکسيون اصولگرايان مستقل که شايعه احتمال تهديد اعضاي اين فراکسيون را به وجود آورده،  گفت: تهديدي در کار نيست، تحليل است.


احمدي نژاد سه شنبه به مجلس گزارش مي دهد

گروه سياسي: سرانجام پس از انتقادات بسيار نمايندگان و صاحبنظران اقتصادي سه شنبه آينده محمود احمدي نژاد رئيس جمهور به مجلس مي رود و به نمايندگان ملت درباره عملکرد دولت در رابطه با برنامه  چهارم توسعه گزارش مي دهد.حجت الاسلام موسوي معاون پارلماني و حقوقي رييس جمهور ديروز با اعلام اين خبر افزود: رييس جمهور سه شنبه  هفته آينده در مجلس شوراي اسلامي به اين منظور حضور پيدا خواهد کرد. ارائه اين گزارش با تاخيري شش ماهه به نمايندگان مردم در خانه ملت صورت مي گيرد.چندي پيش تعدادي از نمايندگان مجلس و هم چنين حدادعادل رييس مجلس شوراي اسلامي از رييس جمهور درخواست کرده بودند براي ارائه گزارشي از برنامه  چهارم توسعه به مجلس بيايد که البته الهام سخنگوي دولت اعلام کرده بود رييس جمهور در هنگام ارائه  لايحه  بودجه  سال 86 گزارشي از عملکرد دولت در اين ارتباط ارائه داده و اگر مجلس اصرار دارد گزارش جداگانه اي ارائه شود، دولت اين کار را خواهد کرد.

تشکيل ستاد ائتلاف اصلاح طلبان در 20 استان کشور

مهر: عضو کميته مناطق ستاد ائتلاف اصلاح طلبان اعلام کرد: مدل ستاد ائتلاف اصلاح طلبان در بيش از 20 استان کشور شکل گرفته است. هدايت آقايي ، اظهار داشت: تشکيل ستاد ائتلاف اصلاح طلبان در استان ها و مناطق مختلف کشور در حال راه اندازي است.وي پيش بيني کرد، ستاد ائتلاف اصلاح طلبان تا يک هفته آينده در سراسر کشور تکميل شود.اين عضو ارشد حزب کارگزاران سازندگي همچنين اقدام بعدي اصلاح طلبان پس از نهايي کردن ستادهاي انتخاباتي در کليه استان هاي کشور را تهيه ليست و انجام مقدمات انتخابات مجلس هشتم دانست.وي تصريح کرد: حزب کارگزاران سازندگي نيز در چارچوب ائتلاف اصلاح طلبان حرکت مي کند.
 
پوتين به تهران مي آيد

گروه سياسي: ولاديمير پوتين رييس جمهوري روسيه، براي شرکت در اجلاس سران کشورهاي حاشيه درياي خزر، اواخر مهرماه امسال به تهران سفر خواهد کرد. "منوچهر متکي" وزير امور خارجه ايران سه شنبه شب هنگام ورود به مسکو ضمن اعلام اين مطلب به خبرنگاران گفت: علاوه بر مساله درياي خزر، همکاري ها و گفتگوهاي دو جانبه نيز در برنامه سفر رييس جمهوري روسيه به تهران قرار دارد. اجلاس سران کشورهاي حاشيه خزر قرار است  24مهر ماه در تهران برگزار مي شود.

نوبخت: شرايط کشور از نظر ما ويژه است

ايسنا: دبيرکل حزب اعتدال و توسعه با بيان اينکه شرايط کشور از نظر ما ويژه است،گفت:برنامه حزب اعتدال و توسعه براي حضور و مشارکت فعال و اثربخش در انتخابات آتي مجلس متناسب با شرايط سياسي کشور و ضرورت هاي مجلس هشتم تنظيم شده است. محمدباقر نوبخت درباره برنامه هاي حزب اعتدال و توسعه براي حضور در انتخابات مجلس هشتم و چگونگي ارائه ليست انتخاباتي گفت: برنامه حزب اعتدال و توسعه براي حضور و مشارکت فعال و اثربخش در انتخابات آتي مجلس متناسب با شرايط سياسي کشور و ضرورت هاي مجلس هشتم تنظيم شده است. وي توضيح داد: چون بر خلاف آن چه که عده اي يا با برداشت و تحليل غيرواقع بينانه و يا بنا به مصلحت انديشي تلاش مي کنند که نشان دهند وضع کشور کاملا عادي است و اگر هم در گذشته عواملي منافع ملي را تهديد مي کردند حالا يا معقول شده اند و يا از ابهت، قاطعيت و ... از ستيز بر عليه جمهوري اسلامي ايران منصرف شده اند و اوضاع کشور براي کنشگران داخلي اعم از مسوولين و يا فعالان سياسي هيچ تکليف خاصي را ابلاغ نمي کند.


 در ديدار با احمدي نژاد مطرح شد:
 انتقاد آيت ا... مهدوي کني درباره گراني ها  

گروه سياسي: جلسه فوق العاده روز سه شنبه جامعه روحانيت مبارز با حضور محمود احمدي نژاد برگزار شد. غلامرضا مصباحي مقدم در خصوص جلسه روز سه شنبه به ايسناگفت :جلسه فوق العاده جامعه روحانيت مبارز در دفتر آيت الله مهدوي کني در دانشگاه امام صادق(ع) با حضور رييس جمهور برگزار شد وعلت برگزاري جلسه در اين مکان شرايط مناسب امنيتي اين دانشگاه بود. سخنگوي جامعه روحانيت مبارزدر خصوص اين جلسه دو ساعت تصريح کرد : ابتدا مراسم به گونه اي بود که نشان از يک جلسه رسمي داشت که اين امر از ناحيه دفتر تشريفات رييس جمهوري صورت گرفته بود که آيت  الله مهدوي کني دبيرکل جامعه روحانيت مبارز ضمن خوشامدگويي به رييس جمهور اظهار داشت: ما انتظار داشتيم در اين ارتباط جلسه دوستانه اي داشته باشيم، نه يک جلسه رسمي که خبرنگاران و صدا و سيما حضور داشته باشند که رييس جمهور بلافاصله بعد از سخنان آيت الله مهدوي کني دستور دادند همراهان نيز از جلسه خارج شوند و جلسه حالت صميمانه و دوستانه گرفت. وي گفت: آيت الله مهدوي کني در اين جلسه اظهار داشت که جامعيت روحانيت مبارز يک حزب نيست و کارکرد حزبي ندارد، يک انجمن صنفي نيست، بلکه تجمعي از علماي مبارز است براي دعوت و تبليغ به سوي حق و ارزش هاي اسلامي و در نظام جمهوري اسلامي نيز به عنوان بازوي مقام معظم رهبري عمل مي کند، و هم چنان که به حمايت از دولت و مقام معظم رهبري مي پردازد مشکلات مردم را نيز با مسوولان نظام در ميان مي گذارد. وي گفت: آيت الله مهدوي کني در اين جلسه خطاب به رييس جمهور گفت که دولت شما دولت پرکار و زحمت کشي است و خدمات زيادي به مردم کرده است، ولي گاها مردم در مورد گراني ها با ما صحبت مي کنند و در اين ارتباط شکايت هايي را دارند و مي گويند که در اين ارتباط چه کاري مي شود کرد. مصباحي مقدم ادامه داد: بعد از صحبت هاي آيت الله مهدوي کني دبيرکل جامعه روحانيت مبارز چند نفراز اعضاي جامعه نيز به ارايه گزارشي پرداختند. وي در حضور اکثريت اعضاي جامعه روحانيت در اين جلسه حضور گفت: اکثريت قاطع اعضاي جامعه روحانيت مبارز در اين جلسه بوده اند. سخنگوي جامعه روحانيت مبارز افزود : آقاي هاشمي نيز در اين جلسه حضور نداشت، ولي بايد اين نکته را مورد توجه قرار داد که آقاي هاشمي به دليل مشغله کاري و مسايل امنيتي مدت هاست که در جلسات جامعه روحانيت مبارز حضور پيدا نمي کنند و نيامدن ايشان به جلسه امري عادي و متعارف است; و ما اگر جلسه اي را بخواهيم برگزار کنيم که حتما وي نيز حضور داشته باشد اين جلسه را در دفتر ايشان برگزار مي کنيم. البته آقاي هاشمي رفسنجاني به ندرت در جلساتي که در دفتر آيت الله مهدوي کني نيز برگزار مي شود حضور پيدا مي کند ولي خيلي کم. اين به خاطر مسايل امنيتي است و آقاي هاشمي به اين دليل که مزاحمتي ايجاد نشود کمتر در جلسات حضور پيدا مي کند. مصباحي مقدم در ادامه افزود: من خود در اين جلسه گزارشي از تحولات اقتصادي ارايه داده ام و دو نکته را مطرح کردم .-1 افزايش حجم نقدينگي و نرخ تورم و - 2 اتکا به درآمد نفتي. وي گفت: من در اين جلسه ضمن تقدير از زحمات دولت نهم در عرصه اقتصادي گفتم که اين زحمات تحت الشعاع افزايش قيمت ها از نظر مردم قرار گرفته است. وي گفت: بعد از اينکه در اين جلسه برخي ديگر از اعضا مطالب خود را مطرح کردند در پايان جلسه رييس جمهور به صورت مفصل صحبت هايي را در مورد مسايل اقتصادي کشور، تغيير و تحولات رخ داده در اين ارتباط، روابط خارجي کشور و جايگاه ايران در عرصه بين المللي و ارتباطمان با ساير کشورها مطرح کرد. وي گفت: رييس جمهور در اين جلسه به جايگاه بالاي ايران در عرصه بين المللي اشاره کرد و افزود، اين جايگاه بالا ناشي از مقاومت مردم و عنايت خداوند نسبت به اين کشور است. مصباحي مقدم گفت: رييس جمهور در اين جلسه اظهار تواضع فوق العاده اي در برابرملت کرده و گفت مگر اين احمدي نژاد کيست؟ آنچه که اکنون در اين کشور وجود دارد برکاتي است که از ناحيه خداوند به اين نظام صورت گرفته است و ما خدمتگزار اين مردم هستيم. وي گفت: در اين جلسه رييس جمهور ضمن اظهار ارادت نسبت به روحانيت اظهار داشت که قبل از پيروزي انقلاب اسلامي با بيانيه هاي جامعه روحانيت مبارز در راهپيمايي 16 شهريور و تاسوعا و عاشورا شرکت کرده و در تجمع 17 شهريور نيز با ترديد حضور پيدا کرد، چرا که جامعه روحانيت مبارز اعلام کرده بود که در اين روز ما برنامه اي نداريم. وي گفت: رييس جمهور در اين جلسه ضمن ابراز ارادت به روحانيت تاکيد کرد که برکات انقلاب ما در سايه تلاش مردم و رهنمودهاي مقام معظم رهبري و تلاش هاي امام بزرگوار است و روحانيت و فقها در اين ارتباط نقش مهمي داشتند، و مردم نيز بر اساس فرمايشات امام(ره) و روحانيت در انقلاب حضور داشتند و ما هر کاري که مي کنيم به نام روحانيت تمام مي شود.


 غيررسمي 


  کارت سوخت مجلسي ها
شنيديم که عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي با انتقاد از کساني که نسبت به ارايه کارت سوخت ويژه به نمايندگان اعتراض دارند، گفته است:روزانه تنها  7ليتر بنزين براي نمايندگان در نظر گرفته شده است. محسن کوهکن با تاکيد بر اينکه تا کنون بيشتر نمايندگان کارت سوخت ويژه خود را دريافت کرده اند، گفت: تنها دو نماينده اعلام کردند که نيازي به اين کارت ها ندارند. البته تعدادي از کارت ها نيز باقي مانده که برخي از نمايندگان براي دريافت آن مراجعه نکرده اند به اين دليل که اين کارت ها روز آخر مجلس قبل از تعطيلات ارايه شد و به احتمال زياد تا پايان هفته آينده بقيه کارت ها توزيع مي شود.
 سکوت مسئولان در برابر فاجعه نفتي خليج فارس
شنيده مي شود که يک منبع آگاه گفته است: استاندار هرمزگان در پي بروز فاجعه آلودگي نفتي شرکت توانير در آب هاي خليج فارس که خسارت ناشي از آن 640 هزار دلار برآورد شده است، به تمام مسئولان استاني از مدير کل محيط زيست استان تا دادگاه پيگير دستور داده است اين موضوع را مسکوت بگذارند. به گزارش فارس، در 24 تير امسال بر اثر سهل انگاري پيمانکار مورد قرارداد شرکت توانير در بندرعباس، لجن هاي نفتي باقيمانده در مخازن ذخيره نفت کوره در محوطه توانير به دريا تخليه و باعث آلودگي شديد در خليج فارس شده است که در پي اين حادثه مسئولان محيط زيست در پي برآورد ميزان آلودگي، ميزان خسارت و نحوه از بين بردن آلودگي برآمدند. سوخت نيروگاه توانير بندرعباس مازوت است که در مخازن نگهداري مي شود.
 ايران را محترم شماريد
شنيده ها حاکيست که يک مقام آلماني گفته است: "جامعه بين المللي بايد به دنبال يافتن راهي براي اعطاي يک "جايگاه قابل احترام" به ايران در مناسبات جهاني باشد."به گزارش عصر ايران به نقل از آژانس خبري يهوديان (JTA)، "رولند کخ" استاندار استان "هس" و از اعضاي حزب دموکرات مسيحي آلمان در ديدار رهبران يهودي آمريکا در نيويورک تهديدات برنامه هسته اي ايران را کم اهميت دانسته و گفته است: "بايد روابط عادي ديپلماتيک به ايران پيشنهاد شود."وي با بيان اينکه جامعه بين المللي بايد جايگاه قابل احترامي در "ميز جهاني" به ايران پيشنهاد نمايد، خاطرنشان کرده است: "منفعت اصلي ايران در نابودي اسرائيل نيست. ايراني ها مي خواهند به عنوان يک عضو محترم در جامعه جهاني شمرده شوند."
 اعتراض "کروبي" به "ضرغامي"
گفته مي شود که مهدي کروبي دبيرکل حزب اعتماد ملي در نامه اي به ضرغامي نسبت به پخش گزينشي اخبار خود از سوي برخي از بخش هاي خبري صداوسيما اعتراض کرده است.يک منبع آگاه در اين باره به سايت نوانديش گفته است : اين دومين نامه کروبي به رييس سازمان صداوسيما در اين باره است.
 محروميت از تحصيل 21 نفر از متخلفان آزمون دستياري
آخرين شنيده اينکه يک عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي از محروميت تحصيلي 21 نفر از پذيرفته شدگان در آزمون دستياري پزشکي که در اين آزمون مرتکب تخلف شده بودند، خبر داده است. وي که خواسته نامش ذکر نشود، به "خبرهاي  " 16 ايرنا، گفته است: بيشتر اين افراد در سال سوم مشغول به تحصيل بودند. وي تاکيد کرد که با ساير متخلفان نيز برابر قانون برخورد خواهد شد و در صورت نياز آنان نيز از ادامه تحصيل محروم خواهند شد.


 ميز خبر  


استقرار 350 نيروي انگليسي در مرز ايران

ايسنا: روزنامه اينديپندنت با اشاره به ادعاهاي اخير ديويد پترائوس درباره  دخالت هاي ايران در عراق گزارش داد: در حالي که فرمانده ارشد آمريکا در عراق هشدار داده است که ايران در حال استفاده از خاک عراق براي جنگ با آمريکاست 350 نيروي انگليسي پس از خروج از بصره به مرز ايران و عراق فرستاده شده اند. به نوشته روزنامه اينديپندنت، ايران هشدار داده است که ممکن است در واکنش به حملاتي که از داخل قلمرو عراق عليه اين کشور انجام مي شود به اقدام نظامي دست بزند. استقرار نيروهاي انگليس يک هفته پس از آنکه نيروهاي اين کشور شهر بصره را ترک کرده اند اتفاق افتاد. جيمز باشال، فرمانده يکي از گروه هاي نيروهاي انگليسي گفت: از ما خواسته شده است در مرز ايران و عراق کمک کنيم تا جلوي ورود تسليحات را بگيريم و من مايلم اين کار را انجام دهم. ما مي دانيم اين تسليحات از چه نقاطي وارد مي شود و مطمئنم آنچه که بايد انجام گيرد مي توانيم انجام دهيم. نيروهاي آمريکايي فعلا درگير افزايش نيروها در عراق هستند و اين مرز موجب نگراني آنهاست. اين روزنامه در ادامه نوشت: اين عمليات به عنوان يک استراتژي با ريسک بالا به حساب مي آيد که مي تواند به درگيري با شبه نظاميان عراق بينجامد و علاوه بر آن انتقام ايران را به شکل حمله به نيروهاي انگليسي در پايگاه هوايي بصره يا ايجاد خشونت براي کشيدن آنها به بصره به دنبال داشته باشد .

 رايس: ايران همسايه  بسيار دردسرساز عراق است

ايسنا: وزير امور خارجه  آمريکا گفت: برقراري ثبات درعراق روند طولاني مدتي خواهد داشت که با کاهش خشونت ها و افزايش نيروهاي آ مريکايي در اين کشور به اتمام نخواهد رسيد. به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، کاندوليزا رايس گفت: ما در آغاز يک گذار در خاورميانه هستيم. ما درابتداي يک روند طولاني مدت رويارويي با آن چيزي هستيم که رييس جمهور مدت ها پيش آن را چالشي براي امنيت کشور خواند، چالشي که توسط مکتب افراطي گري برخاسته از خاورميانه ايجاد شد. در حالي که جورج بوش، رييس جمهور آمريکا احتمالا امروز طرح هايش را براي کاهش شمار سربازان کشورش از عراق از تابستان آينده اعلام خواهد کرد، کاندوليزا رايس بيان کرد که ايالات متحده امر برقراري ثبات در عراق را صرفا بهبود اوضاع امنيتي در درون مرزهاي اين کشور قلمداد نمي کند، بلکه آن را تفويض برخي مسووليت ها به شمار کمتري از سربازان آمريکايي مي داند. وي برقراري امنيت منطقه  اي در عراق را با در نظر گرفتن ايران به عنوان همسايه  اين کشور ازجمله اين مسووليت ها خواند. کاندوليزا رايس در گفت وگو با شبکه  ان.بي.سي گفت: ايران همسايه  بسيار دردسرسازي است. وي در ادامه بيان داشت: عراق آماده است تا در صورت عقب نشيني آمريکا خلا» ايجاد شده را پر کند.
 
حزب موتلفه خواستار ادامه مذاکره با آمريکا شد
 
آفتاب: معاون امور بين الملل حزب موتلفه اسلامي مذاکره با آمريکا بر سر مسايل امنيتي عراق را مفيد ارزيابي کرد و گفت: تاکنون مذاکره جمهوري اسلامي با آمريکا، در ارتباط با عراق، بنا به درخواست دولت عراق و براي حل مشکلات اين کشور بوده است و به نظر مي رسد اين مذاکرات مي تواند به حل مشکلات مردم عراق کمک کند. حميدرضا ترقي در گفت وگو با آفتاب با مثبت خواندن مذاکره آمريکا در مورد مسايل امنيتي عراق، گفت: مذاکره با آمريکا تنها در خصوص امنيت عراق و تامين ثبات در اين کشور است و پيگيري مسايل بين ايران با آمريکا در دستور کار اين مذاکرات قرار ندارد. بنابراين آزادي ديپلمات هاي ربوده شده، موضوعي است که ايران بايد از طريق دولت عراق پيگيري کند و نيازي به مذاکره مستقيم با آمريکا در اين مورد نيست. ترقي مذاکرات سه دوره پيش ايران با آمريکا را مثبت و مفيد ارزيابي کرد و افزود: اين مذاکرات موجب شد که جمهوري اسلامي نيز نقطه نظرات خود را در مورد امنيت و ثبات عراق و ديدگاه خويش را در خصوص اقدامات اشتباه آمريکا در عراق، اظهار کند و اين اظهارات مفيد واقع شود. وي گفت: ايران توانسته است در خلال مذاکرات با آمريکا، هم حرف خود را بزند و هم آمريکا را وادار کند تا در مقابله با تروريست ها گام بردارد و کميسيون امنيت را با همکاري ايران براي مبارزه با کارهاي تروريستي تشکيل دهد.
 
 تلاش واشنگتن براي قطع همکاري تسليحاتي پکن - تهران

گروه سياسي: جان نگروپونته با متهم کردن ايران به تامين سلاح براي طالبان و ابراز نگراني از اين ادعا گفت: واشنگتن در حال منصرف کردن چين از فروش سلاح به ايران است. به گزارش خبرگزاري فرانسه، معاون وزير دفاع که روز سه شنبه در کابل با خبرنگاران صحبت مي کرد، گزارش داد، با پکن درباره  "فروش تسليحاتشان به ايران و نگراني نسبت به فروش آن سلاح ها" مذاکره کرده است. وي افزود: ما تلاش کرده ايم چين را از امضاي قراردادهاي تسليحاتي جديد با ايران منصرف کنيم. در گزارشات رسانه اي براي اوايل ماه جاري عنوان شد که انگليس به طور محرمانه به پکن اعتراض کرده است که تسليحات ساخت چين مورد استفاده  طالبان در افغانستان است.نگروپونته گفت که واشنگتن هم چنين نگران است که طالبان به سلاح هاي ساخت ايران که قابل نفوذ به خودروهاي زرهي است دست پيدا کند. وي ادامه داد: ما از گزارشاتي درباره  نفوذگرهاي انفجاري و ديگر انواع تجهيزات نظامي که از ايران وارد مي شود و به دست طالبان مي رسد نگرانيم و آن ها را موثق در نظر مي گيريم. اين اتهامات در حالي بيان مي شود که حامد کرزاي، رييس جمهور افغانستان در سفر به واشنگتن ايران را در مبارزه عليه افراطيون کشوري سودمند خواند.
 
 رايزني متکي با کرينکو درباره نيروگاه بوشهر

گروه سياسي: وزير خارجه ايران ديروز در مسکو در ديدار با رييس آژانس فدرال انرژي اتمي روسيه درباره  نيروگاه هسته  اي بوشهر با وي مذاکره کرد.به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، گفت وگوي منوچهرمتکي با سرگئي کرينکو،  رييس آژانس انرژي اتمي روسيه در حالي انجام مي گيرد که ايران، روسيه را براي تکميل ساخت نيروگاه بوشهر تحت فشار گذاشته است. تکميل نيروگاه بوشهر از سوي طرف روسي به بهانه  آنچه عدم پرداخت هاي مالي به موقع از جانب ايران ناميده شده به تعويق افتاده است.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز