جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/06/22 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - پنجشنبه (حلول ماه رمضان ماه رحمت و بهار قرآن مبارك باد) نسخه شماره 2858

رئيس سازمان سما تاکيد کرد:
تلاش در جهت ارتقاي هرم هيات علمي براي رسيدن به سطح استاندارد

مدير کل دفتر نظارت و ارزيابي وزارت علوم خبر داد:
ارائه پيشنهاد افزايش سه برابري سهميه سربازي اعضاي هيات علمي دانشگاه ها


هشتمين سمينار بين المللي علوم و تکنولوژي پليمر ايران برگزار مي شود

رييس مرکز توسعه شبکه و ارتقا سلامت وزارت بهداشت خبر داد:
برگزاري دوره هاي پودماني MPH براي مديران و کارشناسان دانشگاه ها

معاون آموزشي جهاد دانشگاهي گيلان خبر داد:
برگزاري دوره هاي کارآفريني گام به گام در راستاي برنامه اشتغال زايي

دبيرشوراي صنفي دانشگاه تربيت مدرس:
يکسان سازي برنامه غذايي، تغذيه دانشگاه ها را محدود مي کند


زنگ آفرينش


اولويت هاي تحقيقاتي بخش آموزش پزشکي وزارت بهداشت تعيين شد


کوتاه و خواندني


  رئيس سازمان سما تاکيد کرد:
 تلاش در جهت ارتقاي هرم هيات علمي براي رسيدن به سطح استاندارد 

 آفرينش: رئيس سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اين که امنيت شغلي اعضاي هيات علمي از مسير ارتقاي سطح علمي مي گذرد، تاکيد کرد: اعضاي هيات علمي به عنوان راس سما بايد به علوم روز مجهز شوند.
 مهندس سيد مهدي ميرشمسي در مراسم اختتاميه پنجمين دوره آموزشي بدو خدمت اعضاي هيات علمي آموزشکده هاي فني و حرفه اي سما، افزود: سازمان سما در سال 70 به منظور توسعه مدارس غيرانتفاعي در سطح کشور تاسيس شد و امروز با 110 آموزشکده با 70 هزار دانشجو و 600 مدرسه با بيش از 60 هزار دانش آموز به فعاليت خود ادامه مي دهد.
 وي با بيان اين که سازمان سما براي تجهيز کارگاه ها و آزمايشگاه هاي مورد نياز، امکانات لازم را فراهم مي سازد، خاطرنشان کرد: اکثر مدارس سما، احداثي و فضاهاي آموزشي آن ملکي است و هدف از تاسيس آن، ايجاد دوره هاي کارداني است. ميرشمسي ادامه داد: امروز دانشگاه آزاد اسلامي با پشت سر گذاشتن مشکلات و چالش هاي بسيار در جهت ارتقاي سطح کيفي گام بر مي دارد.
 وي خاطرنشان کرد: تلاش براي  ارتقاي هرم هيات علمي در دانشگاه آزاد اسلامي و سازمان سما تا رسيدن به سطح استاندارد نسبت استاد به دانشجو; يعني 1 به 30 ادامه دارد.
 ميرشمسي، تلاش در صحنه رقابت علمي بين مراکز آموزش عالي کشور و به روز بودن اطلاعات علمي اعضاي هيات علمي را از پارامترهاي امنيت شغلي دانست.
 رئيس سازمان سما به ايجاد طرح 2+3 به مدت سه سال هنرستان و دو سال آموزشکده اشاره کرد و گفت: راه اندازي دوره هاي کارداني ناپيوسته و کارشناسي ناپيوسته از برنامه هاي در دست اقدام اين سازمان است.
  وي در ادامه، خواستار نوآوري و ابتکار اعضاي هيات علمي شد و گفت: تسهيلاتي براي ادامه تحصيل اعضاي هيات علمي رسمي در مقاطع تحصيلات تکميلي در نظر گرفته شده است.
 در اين مراسم، معاون هماهنگي سازمان سما نيز در سخناني با بيان اين که توسعه کشور وابسته به توسعه نيروي انساني است، گفت: نيروهاي انساني متخصص و کارا يکي از عوامل اصلي پيشرفت و توسعه جوامع، هستند.
غلامرضا منتصري افزود: جوانان و نسل آينده کشور ما به دست اعضاي هيات علمي تربيت مي شوند و به همين دليل، بايد اعضاي هيات علمي با مجهز بودن به علوم روز، آماده پاسخگويي به سوالات جديد دانشجويان باشند.
وي برگزاري اين دوره هاي آموزشي را آمادگي بيشتر براي هم انديشي و هم فکري در مورد مسائل تعليم و تربيت برشمرد و خاطرنشان کرد: تلفيق روش هاي قبلي و ايجاد روش هاي نو و جديد، گام بزرگي در جهت جذب دانشجويان به مطالعه و تحقيق است. وي تاکيد کرد: آموزشکده ها و                  کلاس هاي درس بايد محيطي واقعي براي تعليم و تربيت باشند.


  مدير کل دفتر نظارت و ارزيابي وزارت علوم خبر داد:
 ارائه پيشنهاد افزايش سه برابري سهميه سربازي اعضاي هيات علمي دانشگاه ها 

ايسنا: مدير کل دفتر نظارت و ارزيابي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري اعلام کرد: در صورت موافقت ستاد کل نيروهاي مسلح با پيشنهاد وزارت علوم، سهميه سربازي اعضاي هيات علمي دانشگاه ها براي امسال تا سه برابر افزايش خواهد يافت.
دکتر رضا عامري با اشاره به تلاش وزارت علوم براي افزايش سهميه سربازي اعضاي هيات علمي دانشگاه ها، اظهار کرد: با توجه به نياز بالاي دانشگاه ها و افزايش تعداد فارغ التحصيلان مقاطع کارشناسي ارشد و دکترا، مذاکراتي با ستاد کل نيروهاي مسلح براي افزايش سهميه سربازي اعضاي هيات علمي دانشگاه ها صورت گرفته که نتايج آن تا مهرماه اعلام مي شود.
وي گفت: درخواست ما افزايش سه  برابري اين سهميه بوده است، به عبارت ديگر تا کنون سالانه 250 سهميه سربازي اعضاي هيات علمي به وزارت علوم تخصيص مي يافت که درخواست ما براي امسال اختصاص سهميه 750 تا 800 نفر است.
دکتر عامري  نسبت به افزايش قابل توجه سهميه سربازي اعضاي هيات علمي دانشگاه ها ابراز اميدواري کرد.


  هشتمين سمينار بين المللي علوم و تکنولوژي پليمر ايران برگزار مي شود 

آفرينش: هشتمين سمينار بين المللي علوم ، تکنولوژي پليمر ايران سوم آبان ماه در دانشکده مهندسي شيمي و نفت دانشگاه صنعتي شريف برگزار مي شود.
دکتر احمد رمضاني سعادت آبادي عضو هيئت علمي دانشگاه صنعتي شريف با بيان اين مطلب افزود : براي نخستين بار است که سمينار بين المللي علوم و تکنولوژي پليمر با مجوز هيت وزيران برپا مي شود .
وي هدف از برگزاري اين سمينار را ارتقا» سطح علم پليمر در کشور و تعميم آن به سطح جهان دانست و خاطر نشان کرد : متاسفانه سهم صنايع پليمر در مقايسه با ساير صنايع نفت و پتروشيمي سالانه فقط 10 ميليون تن است.
دکتر رمضاني با اشاره به 80 خلاصه مقاله ارسال شده به دبيرخانه اين کنفرانس تصريح کرد: از مجموع مقالات ارسالي 60 درصد آن توسط محققان داخلي نگاشته شده است.
وي همچنين گفت : تاکنون از طريق سايت سمينار بين المللي علوم و تکنولوژي پليمر 250 نفر از کشورهاي کانادا ، اسپانيا ، هند ، روسيه ، چين ، مالزي ، ترکيه ، آذربايجان و متخصصان داخلي در امر پليمر ثبت نام کرده اند.
دکتر رمضاني مهندسي پليمرازيسيون شيمي ، پليمر ، علوم شکل دهي پليمرها به کالاهاي نهايي و تکنولوژي نانو را از محورهاي مقالات هشتمين سمينار بين المللي علوم و تکنولوژي پليمر بر شمرد.
وي از برگزاري نمايشگاه هاي جانبي و کارگاه هاي آموزشي در تعامل با برپايي اين سمينار خبر داد و تصريح کرد : اميدوارم با برگزاري هشتمين سمينار بين المللي علوم و تکنولوژي پليمر ارتباط            دانشگاه ها و صنايع بيش از پيش توسعه يافته و به سمت توليد و صادرات قطعات سوق پيدا کنيم.


  رييس مرکز توسعه شبکه و ارتقا سلامت وزارت بهداشت خبر داد:
 برگزاري دوره هاي پودماني MPH براي مديران و کارشناسان دانشگاه ها 

ايسنا: رييس مرکز توسعه شبکه و ارتقا سلامت وزارت بهداشت با اشاره به ايجاد 5 گرايش در نخستين مرحله طراحي دوره هاي MPH (دوره عالي گواهينامه بهداشت عمومي) پودماني، گفت: در هريک از اين گرايشها تعداد 30 دانشجو پذيرفته خواهند شد.
دکتر محمد اسماعيل مطلق افزود: با ارزيابي مجموعه ستادي شهرستان و دانشگاه هاي علوم پزشکي، فعاليت بيش از 6 هزار مدير و کارشناس کليدي در اين ساختار مشاهده مي شود که عمدتا از نوع مديريت برنامه هاي سلامت است.
وي تصريح کرد: آموزش اين گروه وسيع در زمينه نيازها و مهارت هاي اساسي حيطه مديريت، نقشي بسيار مهم در ارتقاي کيفيت عملکرد نظام شبکه خواهد داشت.
وي با اشاره به تعيين موضوع مورد نياز آموزش بر اساس نيازهاي جاري و درحال تغيير نظام سلامت، گفت: وزارت بهداشت از سالهاي گذشته به طور سنتي، گروه محدودي از مديران و کارشناسان نظام سلامت را در دوره هاي عمومي MPH در زمينه حيطه هاي مديريتي مورد آموزش قرار مي دهد.
وي افزود: شمار افرادي که در اين دوره ها شرکت مي کردند، حدود 60 نفر بود که در سال جاري با اتخاذ سياست آموزشي جديد، اقداماتي در زمينه راه اندازي دوره هاي آموزشي نيمه حضوري با گرايشهاي مختلف صورت گرفت که علاوه بر دوره هاي عمومي و اختصاصي حضوري MPH، پاسخگوي گستره وسيع تري از آموزش هاي مديران خواهد بود.
دکتر مطلق گرايش هاي نخستين مرحله طراحي دوره هاي MPH پودماني را مديريت نظام شبکه، اصلاحات در نظام سلامت، مديريت بيماري ها، بهداشت باروري و بهداشت محيط بيان کرد و گفت: در دوره هاي آتي از جمله بهمن ماه سال جاري، گرايشهاي مديريت خدمات بيمارستاني، ارتقا» سلامت، اعتياد، مديريت بلايا و بحران نيز راه اندازي  مي شود.
رئيس مرکز توسعه شبکه و ارتقاي سلامت وزارت بهداشت با اشاره به لزوم توانمندسازي دانشگاه هاي محروم و غيربرخوردار گفت: راه اندازي دوره هاي ديگري از MPH در دستور کار قرار دارد که تنها با حضور مديران و کارشناسان اين         دانشگاه ها تشکيل خواهند شد.


  معاون آموزشي جهاد دانشگاهي گيلان خبر داد:
 برگزاري دوره هاي کارآفريني گام به گام در راستاي برنامه اشتغال زايي  

ايسنا: جهاد دانشگاهي استان وظيفه خود مي داند تا با توجه به نرخ بالاي بيکاري در استان گيلان با راه اندازي دفتر اشتغال کارآفريني علاوه بر آموزش هاي خاص شغلي براي ايجاد فرصت هاي شغلي براساس نياز سنجي و امکان سنجي در سطح استان، طرح ها و برنامه هاي مفيدي ارائه نمايند.
دکتر احمديان معاون آموزشي جهاد دانشگاهي گيلان در خصوص برگزاري                  دوره هاي کارآفريني     جهاد دانشگاهي گفت: جهاد دانشگاهي در راستاي برنامه اشتغالزايي خود دوره هاي کارآفريني گام به گام را تدوين نموده تا افرادي که قصد دارند که کسب و کاري راه اندازي نمايند، با فرآيند کارآفريني و مديريت کسب و کار آشنا شوند، در اين دوره عناويني چون قوانين و مقررات کسب و کار، روش هاي تامين منابع، مديريت مالي و بازاريابي و نوشتن طرح کسب و کار تدريس مي شود.
دکتر احمديان، مخاطبان اين دوره ها را فارغ التحصيلان جوياي کار و دانشجويان سال آخر، متقاضيان وام هاي اشتغالزايي و کارفرمايي و افراد علاقه مند معرفي کرد و گفت: دوره به گونه اي تدوين شده است که هر فردي با هر سطح تحصيلات مي تواند از آن بهره مند شود، اين امر در حاليست که در پايان دوره و براساس ارزيابي انجام شده به فراگيران گواهينامه پايان دوره که مورد تاييد مراجع ذيصلاح ميباشد اعطا مي گردد، همچنين متقاضيان با داشتن اين گواهينامه مي توانند از تسهيلات اشتغالزايي، تا سقف 200 ميليون ريالي و يا بيشتر براساس شرايطي که گذاشته شده است، استفاده نمايند. وي تصريح کرد: اين دوره طبق تفاهمنامه اي که بين سازمان کار و تامين اجتماعي و سازمان همياري اشتغال جهاد دانشگاهي منعقد شده است برگزار مي شود و اداره کل کار در سراسر کشور از جمله استان گيلان همکاري هاي بسيار خوبي براي راه اندازي اين دوره انجام داده است، ساير اعضاي کارگروه اشتغال نيز با معرفي افراد           مي توانند در اين زمينه همکاري داشته باشند.


  دبيرشوراي صنفي دانشگاه تربيت مدرس:
 يکسان سازي برنامه غذايي، تغذيه دانشگاه ها را محدود مي کند 

ايسنا: دبيرشوراي صنفي دانشگاه تربيت مدرس با بيان اينکه يکسان سازي برنامه غذايي دانشگاه ها، نقش دانشجويان را دراعمال نظر کمرنگ مي کند، گفت: در گذشته با نظرسنجي هاي صورت گرفته از دانشجويان غذاهاي مطلوب آن ها در برنامه غذايي قرار مي گرفت.
خوش قلب با تصويب منوي غذايي واحد دانشگاهي، اظهار کرد: با اين مصوبه، در صورت اعتراض دانشجويان به برنامه هاي غذايي اعلام شده، مسوولين دانشگاه قادر به تجديد نظر در آن نيستند که اين مي تواند براي دانشگاه مشکل ساز باشد.
وي با بيان اينکه طرح يکسان سازي، تغذيه دانشگاه ها را محدود مي کند، عنوان کرد: مديريت برنامه هاي غذايي بايد به دانشگاه ها واگذار شود تا با نظرسنجي از دانشجويان تصميمات مقتضي اعمال گردد. دبير شوراي صنفي دانشگاه تربيت مدرس درباره پرداخت نقدي هزينه تغذيه به دانشجويان و حذف يارانه ها، گفت: اين مساله با توجه به اينکه دانشجويان وقت و شرايط کافي براي تهيه غذا ندارند ايده مناسبي نيست.
وي يکي از وظايف اصلي شوراهاي صنفي در دانشگاه ها را پيگيري وضعيت خوابگاه دانشجويان دانست و اظهار کرد: دانشگاه تربيت مدرس در سال تحصيلي جاري به دانشجويان خوابگاه ارايه نداد، ولي با اجاره يک مجتمع امکان اسکان يکجا دانشجويان را فراهم کرد.
وي با اشاره به هزينه بالاي اسکان در اين مجتمع گفت: دانشجويان مجبور به پرداخت حدود 100 هزار تومان پول پيش و ماهي 60 هزار تومان اجاره هستند که اين ميزان بار مالي زيادي به آنها تحميل مي کند که اميد است با مذاکرات صورت گرفته امکان پرداخت بخشي از اين هزينه توسط دانشگاه فراهم شود.
دبير شوراي صنفي دانشگاه تربيت مدرس خواستار ايجاد شرايطي شد که دانشجويان در مضيقه قرار نگيرند و عنوان کرد: با در نظر گرفتن مجتمع هايي براي اسکان دانشجويان، بخشي از مشکلات جانبي اسکان حل مي شود.
خوش قلب بر اتخاذ تمهيداتي در راستاي ارايه بليط هاي نيم بها و يک سوم بهاي سينما و تئاتر و کنسرت و امکانات ورزشي چون استخر به دانشجويان تاکيد کرد.


 زنگ آفرينش 

 با شماره تلفن        88909727
    آماده دريافت و انعکاس نظرات ، پيشنهادات و انتقادات    شما عزيزان ميباشد .

يک پيشنهاد به مترو

از شرکت بهره برداري متروي تهران به خاطر پخش و تبليغات کارتهاي اعتباري تقدير و تشکر کرده ، پيشنهاد مي کنم در مورد فرهنگ استفاده از مترو نيز تيزرهاي تبليغاتي آموزشي ساخته و پخش شود.
تهران- سبحاني

تبريک فرارسيدن ماه مبارک رمضان

ضمن عرض سلام و تشکر از دست اندر کاران محترم و کارکنان پر تلاش روزنامه آفرينش و قدرداني و تشکر از زحمات شبانه روزي آنها در آستانه فرارسيدن ماه مبارک رمضان , ماه شکوفايي بهار قرآن و ماه نزول وحي و کلام الهي بر آخرين فرستاده خداوند , پيامبر اکرم (ص) , فرارسيدن اين ماه پر برکت و پر فيض الهي را به همه هموطنان عزيز و مسلمان کشورمان به ويژه جوانان عزيز تبريک و تهنيت عرض مي کنم .
اصفهان - محمود بليغيان
 
تبليغ تسهيلات 10 ميليون توماني مسکن و
گران شدن قيمت خريد و اجاره خانه

چند سال پيش دولت با تبليغات زيادي وعده تسهيلات 10 ميليون توماني خريد خانه و سه ميليون تومان براي وديعه را به مردم داد. تعداد زيادي هم ثبت نام کردند. متاسفانه بعد از زماني يا مدتهاي زيادي اعلام شد که به دليل غير کارشناسي بودن طرح نه تنها وام چنداني پرداخت نگرديد, بلکه قيمت و اجاره خانه در استان گيلان افزايش يافته است.
اخيرا هم طرحي ديگر به نام احداث 1/5 ميليون واحد مسکوني براي بي خانمان ها در سراسر کشور اعلام شد و باز هم تبليغات گسترده اي مي شود. حتي از سوي مدير کل تعاون گيلان نيز اعلام شد که بيش از 25 هزار نفر ثبت نام کرده اند. اين در شرايطي است که بيش از 50 هزار نفر بي خانمان داريم. اينکه چرا استقبال نشده حتما دلايل زيادي دارد که جا دارد دولتمردان در اين خصوص حتما بررسي کنند. از طرفي با توجه به بحران مصالح ساختماني علي الخصوص در گيلان بايد فکر اساسي شود که  آيا مي توانند به طور علمي با اين مصالح موجود، بحران مسکن کشور را به سامان برسانند يا اينکه نظير گذشته مي خواهند با تبليغات گسترده به افزايش قيمت مسکن و اجاره خانه کمک کنند و            خانه دار شدن را براي اقشار کم در آمد دشوارتر کنند.
رشت- سيد اکبر خوشحال

کالا برگ ماه رمضان چه شد ؟

هر ساله در آستانه ماه مبارک رمضان تعدادي کالا برگ ويژه اعلام مي شد که بسيار کار             شايسته اي بود . متاسفانه در سال جاري هيچگونه کالا برگي اعلام نشده که هنوز هم زياد دير نيست. انشاالله اعلام خواهد شد .
 تهران - حسني

در پرداخت ما به التفاوت 12 درصد يک بام و دو هوا عمل شد !

در پرداخت مابه التفاوت 12 درصد به بازنشستگان يک بام و دو هوا عمل شده و يا به صراحت بايد گفت تبعيض قائل شدند يعني عده اي گرفتند و به عده اي ديگر ندادند. هنوز در انتظاريم که تامين اعتبار شود و به همه پرداخت شود . در حالي که در اوائل هر کس راي ديوان عدالت اداري را مي برد بلافاصله احکام مربوطه صادر مي شد اما علي رغم راي قطعي ديوان، حق ما را نپرداختند . آيا اين دوگانه عمل کردن و تبعيض قايل شدن نيست ! به هر حال اميدواريم اين مشکل هر چه سريعتر براي همه بازنشستگان رفع شود.
 تهران- احمديان

به کوچه پانزدهم شرقي تکاوران هم برسيد

سال گذشته چندين بار در تاريخ هاي 85/8/6 و 85/5/23 به شماره پيگيري 7837500 و 5669144 تلفن و درخواست رسيدگي و آسفالت کوچه تکاوران 15 شرقي را شديم ولي تا کنون هيچ گونه رسيدگي نشده است مجددا امسال سه بار ديگر در تاريخ هاي 86/4/18 و 86/6/11 به شماره پيگيري 14938952 و 14939142 و 16985635 تماس گرفتيم باز هم بي نتيجه بود خواهشمنديم مسئولان شهرداري که شماره تلفن براي تماس مردمي اعلام مي کنند به مرحله اجرايي هم برسانند.
منطقه 4 تهران خيابان تکاوران- موسوي

چرا  بعضي از مديران گيلاني پاسخگوي افکار عمومي نيستند!

من يکي از خوانندگان پر و پا قرص ستون زنگ آفرينش مي باشم. تا کنون مطالب زيادي در خصوص کنده کاري هاي بي رويه شهر رشت يا واگذاري و نصب بيش از 40 دستگاه کيوسک در نقاط مختلف شهر رشت را به چاپ رسانده ايد و  بسيار خوب  درد دل شهروندان گيلان را منتشر کرده ايد. خواستم ببينم که چرا در اين خصوص جوابيه اي به چاپ نرسيده آيا مسئولين شهري روزنامه خوان نيستند يا اينکه حوصله جوابيه را ندارند يا اينکه پاسخگوي مشکلات مردم نيستند. اميدوارم دولتمردان در تهران ستون زنگ آفرينش را مطالعه کنند. سپس هم خودشان پاسخگو باشند و هم اينکه استانها يا شهرستان ها را وادار به جوابيه کنند چون مردم از مسئولان انتظار پاسخ دارند.
رشت- سيد اکبر خوشحال


  اولويت هاي تحقيقاتي بخش آموزش پزشکي وزارت بهداشت تعيين شد 

آفرينش: معاونت آموزشي و امور دانشجويي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي اولويت هاي تحقيقات کاربردي سال 86 در زمينه آموزش علوم پزشکي را اعلام کرد.
تعيين اولويت هاي پژوهشي حوزه معاونت آموزشي و امور دانشجويي و برآورد نيروي انساني مورد نياز بخش سلامت منطبق با سند چشم انداز 20 ساله بخشي از اين اولويت ها است.
بررسي اثر بخشي و کارآيي مراکز و دفاتر توسعه آموزش پزشکي دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور در ارتقا» آموزش پزشکي و رتبه بندي دانشگاه ها بر اساس نتايج طرح، تدوين استانداردهاي ملي مديريت کيفيت آموزش در دانشگاه هاي علوم پزشکي و مراکز درماني، اولويت بندي نيازهاي آموزشي اعضاي هيئت علمي دانشگاه هاي علوم پزشکي از ديگر اولويت هاي پژوهشي اعلام شده است.
بررسي مهارت هاي حرفه اي فارغ التحصيلان داروسازي، بررسي و تدوين استانداردهاي آموزش مطلوب جهت ايجاد دانشکده هاي معتبر بين المللي، نيازسنجي آموزشي مشمولين آموزش مداوم براي 5 سال آينده، مطالعه تطبيقي در زمينه هدايت استعدادها، بررسي عوامل موثر بر موفقيت تحصيلي دانشجويان اعزامي خارج از کشور و مطالعه تطبيقي نظام آموزش پزشکي کشور با ساير نظام هاي آموزشي از ديگر موضوعات مرتبط با اين فراخوان پژوهشي است.
بررسي خطاهاي پزشکي (Errors Mebical) پزشکان طي دو سال اخير، تبيين ادغام واقعي آموزش علوم پزشکي و نظام سلامت و مطالعه تطبيقي آن با وضعيت موجود، تعيين ويژگي هاي نظام عرضه خدمات که به طور مستقيم تحت تاثير ادغام قرار مي گيرند و تعيين ويژگي هاي نظام آموزشي علوم پزشکي که به طور مستقيم تحت تاثير ادغام قرار مي گيرند نيز از ديگر بخش هاي مرتبط با اولويت هاي پژوهشي است.
معاونت آموزشي وزارت بهداشت از عموم علاقمندان و پژوهشگران دعوت به عمل آورده است براي دريافت اطلاعات بيشتر با دبيرخانه تحقيقات کاربردي مستقر در اين معاونت تماس برقرار کنند. 
مهلت دريافت طرح مقدماتي (پروپزال) 15 مهرماه سال جاري است. پروپوزال هايي که در قالب فرم مذکور نباشد و يا به صورت ناقص ارائه شود، ترتيب اثر داده نخواهند شد.


 کوتاه و خواندني 


عضو کميسيون عمران مجلس:
دانشگاه آزاد اسلامي گام هاي بلندي در جهت توسعه آموزش عالي کشور برداشته است

آفرينش: نماينده مردم ورامين در مجلس گفت: دانشگاه آزاد اسلامي تاکنون گام هاي بلندي در راستاي توسعه آموزش عالي و ارتقاي فرهنگ و دانش کشور برداشته است.
حسين نوش آبادي با اشاره به خدمات دانشگاه آزاد اسلامي، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامي موجب شد تا اقشار مختلف مردم بتوانند براي ادامه تحصيل به آموزش عالي راه يابند.
وي افزود: در حال حاضر، دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان يکي از بزرگترين بخش هاي غير دولتي، خدمات ارزنده اي در جهت توسعه کشور انجام داده است.
عضو کميسيون عمران مجلس تصريح کرد: دانشگاه آزاد اسلامي در زمينه هاي علمي و پژوهشي به موازات دانشگاه هاي معتبر جهان درحال حرکت است.  نوش آبادي اضافه کرد: فارغ التحصيلان و دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي از سطح علمي مطلوبي بر خوردارند و جزو متخصصان کشور محسوب مي شوند. وي تصريح کرد: خدمات دانشگاه آزاد اسلامي در رشد و آباداني کشور قابل تقدير است.
 
دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود کارگاه هاي مشاوره براي دانشجويان برگزار مي کند

آفرينش: سه کارگاه آموزشي توسط دفتر مشاوره دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شاهرود با موضوعات اخلاقي و اجتماعي برگزار شد.
سيد احمد ابوالقاسمي، معاون دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شاهرود گفت: "عزت نفس و راههاي افزايش آن، معيارهاي همسر گزيني و نيز مروري بر مشکلات جوانان" از جمله کارگاههايي بود که در سه روز جداگانه توسط سه تن از اساتيد تدريس شد.  وي اظهار داشت: کارگاههاي ياد شده با استقبال بسيار گرم دانشجويان همراه بود به طوري که برآن شديم تا در آينده نيز در طول ترم کارگاه هاي مشابهي را براي دانشجويان برگزار نماييم.  ابوالقاسمي تصريح کرد: 120 نفر از دانشجويان در سه دوره آموزشي شرکت کردند و در پايان دوره ها به صورت مکتوب و شفاهي مشکلات و مسائل خود را با مشاوران در ميان گذاشتند.  وي گفت: دانشجويان مي توانند با مراجعه به سايت اينترنتي دانشگاه و آشنايي با جزييات اين دوره ها، ثبت نام نمايند.

در نمايشگاه بين المللي قرآن کريم صورت مي گيرد
ارايه دستاوردهاي مرکز پژوهش ها و فعاليت هاي قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامي

آفرينش: مرکز پژوهش ها و فعاليت هاي قرآن و عترت معاونت فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي در پانزدهمين نمايشگاه بين المللي قرآن کريم شرکت مي کند.
رئيس مرکز پژوهش ها و فعاليت هاي قرآن و عترت اين دانشگاه گفت: با استفاده از تجربيات گذشته، در اين دوره تلاش کرديم در بسياري از زمينه هاي موجود فعاليت کرده و آثار قرآني دانشجويان و استادان دانشگاه آزاد اسلامي را به جامعه قرآني عرضه داريم.
دکتر فرزانه افزود: از مهم ترين مواردي که در نمايشگاه امسال عرضه خواهد شد، فهرست کتاب هاي موجود در کتابخانه ديجيتالي مرکز، سي و نهمين شماره مجله علمي- پژوهشي صحيفه مبين، کتاب هاي مسابقات، آثار هنري برگزيده، رساله ها و پايان نامه هاي دانشجويي است.
وي افزود: معاونت فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي در نمايشگاه سال گذشته توانست رتبه برتر را در زمينه پايان نامه هاي قرآني به دست آورد و طرح ايجاد کتابخانه ديجيتال اين مرکز مورد تقدير قرار گرفت.گفتني است پانزدهمين نمايشگاه بين المللي قرآن کريم از اول ماه مبارک رمضان در مصلاي بزرگ امام خميني (ره) برگزار مي شود.
 
معاون آموزشي دانشگاه شهيد چمران خبر داد:
تشکيل ستاد استقبال جهت تسهيل در ثبت نام دانشجويان جديد

آفرينش: تاريخ ثبت نام دانشجويان جديد الورود دانشگاه شهيد چمران طي روزهاي 25 الي 28 شهريور ماه انجام مي شود.
دکتر حمدالله صالحي، معاون آموزشي و تحصيلات تکميلي دانشگاه شهيد چمران با اعلام اين خبر افزود: با توجه به نزديک شدن تاريخ ثبت نام دانشجويان همچون سال هاي قبل، ستاد استقبال با هدف تسهيل در انجام مراحل ثبت نام و رفاه حال دانشجويان از معاونت آموزشي و معاونت اداري و مالي و معاونت دانشجويي و فرهنگي و حوزه رياست دانشگاه تشکيل شد.
وي افزود: طبق مصوبه ستاد استقبال تمامي مراحل ثبت نام به صورت متمرکز در کتابخانه مرکزي انجام مي گيرد و پذيرفته شدگان بر حسب حروف الفبا ثبت نام مي شود.
معاون آموزشي دانشگاه شهيد چمران تاريخ انتخاب واحد دانشجويان فعلي دانشگاه را از 24 الي 26 شهريور بر اساس سال ورودي بيان کرد.  دکتر صالحي از دانشجويان جديد الورود خواست تا هنگام مراجعه به محل ثبت نام تمامي مدارک ثبت نام اعلام شده از سوي سازمان سنجش را همراه داشته باشند تا مشکلي پيش نيايد.  معاون آموزشي دانشگاه شهيد چمران با تاکيد بر حضور به موقع در زمان ثبت نام، آغاز سال تحصيلي جديد را از اول مهرماه اعلام کرد.

معاون پارلماني سابق وزير علوم:
عدم تامين کسري بودجه، دانشگاه ها را با مشکلات عديده اي مواجه مي کند

ايسنا: معاون پارلماني سابق وزارت علوم با تاکيد بر رفع کسري بودجه دانشگاهها از طريق اصلاحيه يا متمم تصريح کرد:  عدم تامين کسري بودجه دانشگاه ها را با مشکلات عديده اي مواجه مي کند  دکتر محمد حسيني، نماينده وزير علوم در امر نظارت بر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي دولتي و غير دولتي کشور با اشاره به وضعيت بودجه دانشگاه ها در سال 86 اظهار کرد:  در زمان تنظيم لايحه بودجه سال 86 نگاه دولت و نمايندگان مجلس به بودجه به خاطر وجود تهديدات و احتمالاتي در خصوص کاهش قيمت نفت، نگاهي انقباضي بود، بنابراين اعتبارات در کمترين حد ممکن بسته شد.  وي افزود: گرچه دلايل متعددي در خصوص افزايش تعداد دانشجويان و نياز دانشگاه ها به افزايش بودجه مطرح شد ولي در آن زمان نظر دانشگاهيان تامين نشد.
دکتر حسيني ادامه داد: با اين حال در شرايط کنوني که وضعيت نفت و بودجه دولت در شرايط مطلوبي قرار دارد از دولت مي خواهيم که اين کسري و کمبودهاي بودجه اي دانشگاه ها را از طريق اصلاحيه يا متمم بودجه بطرف کند در غير اين صورت دانشگاه ها با مشکلات عديده آموزشي و پژوهشي مواجه خواهند شد. نماينده وزير علوم اين کمبود بودجه را عامل ايجاد اثر منفي در امور آموزشي و پژوهشي عنوان کرد و گفت: همچنين هنوز براي برخي از طرح هاي عمراني حاصل از سفرهاي استاني هيات دولت، اعتبارات لازم در نظر گرفته نشده است، با اين حال قولهاي مساعدي براي تامين اين اعتبارات داده شده است.


در پژوهشگاه بين الملي زلزله شناسي برگزار مي شود
همايش تخصصي مديريت خطرپذيري و بحران

آفرينش: نخستين همايش مديريت خطرپذيري و بحران از دهم آذرماه به مدت چهار روز در پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله برگزار مي شود. مفاهيم پايه در مديريت خطرپذيري و بحران لرزه اي ، مباني پيشگيري از اثرات زلزله، مباني آمادگي در برابر زلزله، مباني واکنش اضطراري در هنگام وقوع زلزله و مباني بازسازي و بازتواني از جمله محورها و موضوعات اصلي اين دوره آموزشي مي باشد.  علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بيشتر و ثبت نام مي توانند به پايگاه اينترنتي پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله به نشاني ir.ac.iiees.www مراجعه کنند. بديهي است به کليه شرکت کنندگان از طرف پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله گواهي شرکت در اين دوره اعطا مي شود.

ايجاد "رستوران آزاد دانشجويي" در دانشگاه

ايسنا: معاون دانشجويي دانشگاه شيراز با اشاره به برنامه هاي دانشگاه شيراز در حوزه معاونت دانشجوئي در سال تحصيلي جديد، گفت: تجهيز و بهسازي فضاي خوابگاهي و بکارگيري مشارکت دانشجويان در اداره خوابگاه ها از جمله مهمترين برنامه هايي است که در سال تحصيلي جديد دنبال مي شود.  دکتر سيد حسين کارپرور فرد گفت: در سال تحصيلي جديد نگهداري و فضاسازي خوابگاه ها به دانشجويان سپرده خواهد شد و دانشگاه تنها بر امور خوابگاه ها نظارت خواهد داشت.
وي تلاش در جهت ارتقاي کيفيت غذايي دانشجويي را از ديگر برنامه هاي اين معاونت برشمرد و گفت: براي اولين بار "رستوران آزاد دانشجو" در اين دانشگاه داير شده و دانشجو مي تواند براساس سليقه خود غذا انتخاب کند.  معاون دانشجويي دانشگاه شيراز با اشاره به انجام مطالعاتي درباره تحول در وضعيت ناوگان حمل و نقل دانشجويي گفت: در صورت اجرايي شدن اين مطالعات، اتوبوسهاي نو و جديدي در سال تحصيلي جابجايي دانشجو در پرديس دانشگاهي را انجام مي دهند.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز