جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/06/22 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - پنجشنبه (حلول ماه رمضان ماه رحمت و بهار قرآن مبارك باد) نسخه شماره 2858

رييس کميسيون عمران مجلس:
5 فروند توپولوف 206 روسي وارد کشور مي شود

رييس شوراي هماهنگي مديران عامل بانک هاي دولتي:
حذف 3 صفر از واحد پولي کشور "شمشير دو لبه" است


چين براي حضور در اپراتور سوم تلفن همراه ابراز تمايل کرد


آمادگي شرکت هاي ليزينگ براي ورود به بخش مسکن


10 توافق نامه صنعتي بين ايران و سوريه امضا شد


کوتاه و خواندني


بازار سكه وارز


کاهش 6/7 واحدي شاخص هاي بورس


  رييس کميسيون عمران مجلس:
 5 فروند توپولوف 206 روسي وارد کشور مي شود 

علي اکبرآقايي گفت: در مذاکراتي که با طرف روسي داشتيم، معامله خريد 5 فروند هواپيماي توپولوف 206 به امضا رسيد.
نماينده مردم سلماس در خانه ملت در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين که در سفري که با وزير راه و ترابري و رييس هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران (ايران اير) داشتيم، خوشبختانه مذاکرات به معامله اين هواپيماها منجر شد، افزود: هواپيماهاي معامله شده با طرف روسي ظرفيت 200 نفره دارد و در طول 18 ماه وارد کشور خواهد شد.
وي همچنين درباره  علت تاخير بيش از حد پروازهاس ايرلاين هاي داخلي اظهار کرد: با توجه به محدوديت هواپيما و اين که شرکت هاي هواپيمايي با تمام ظرفيت به فروش بليت اقدام مي کنند، در صورت نقص فني در يک پرواز، تاخير در ساعت پروازهاي ديگر را نيز به دنبال دارد.
آقايي خاطرنشان کرد: البته در اين مورد به ايرلاين ها توصيه شده که هواپيماهاي کوچک را به صورت رزرو و آماده نگه دارند تا در صورت بروز مشکل در پروازها، اين هواپيماهاي کوچک را جايگزين آن ها کنند.
رييس کميسيون عمران مجلس گفت: اما اين مشکل کماکان براي هواپيماهاي بزرگ تر وجود دارد که اميدواريم با مديريت صحيح اين مساله نيز حل و رفع شود.


 رييس شوراي هماهنگي مديران عامل بانک هاي دولتي:
 حذف 3 صفر از واحد پولي کشور "شمشير دو لبه" است  

رييس شوراي هماهنگي مديران  عامل بانک هاي دولتي موافقت خود را با حذف 3 صفر از واحد پولي کشور اعلام کرد: اما اجراي آن را منوط به انجام کار کارشناسي جامع دانست.
رضا راعي در حاشيه افتتاح مرکز جامع اطلاع رساني بانک تجارت گفت: حذف سه صفر از واحد پولي کشور اگر با کار کارشناسي صورت گيرد، مي تواند باعث کاهش نرخ تورم شود و اگر في البداهه نسبت به اين کار اقدام شود منجر افزايش نرخ تورم خواهد شد.
رييس شوراي هماهنگي مديران عامل بانک هاي دولتي خاطرنشان کرد: در سطح بين المللي افزايش ارزش اسمي پول و حذف سه صفر از واحد پولي بهتر از چاپ اسکناس درشت تر است.
وي در پاسخ به اين سوال که چرا پس از گذشت 14 سال از مطرح شدن تغيير واحد پولي کشور، بحث حذف صفر مطرح شده است، اظهار داشت: ماهي را هر وقت از آب بگيريد تازه است.
راعي در پاسخ به اين سوال که آيا حذف صفر بهتر از چاپ اسکناس درشتتر است، تصريح کرد: اگر کار کارشناسي شود و تبعات اين امر بررسي گردد، حذف صفر بهتر است. 
وي خواستار انجام کار کارشناسي براي حذف 3 صفر از واحد پولي کشور شد و گفت: حذف 3 صفر از واحد پولي کشور "شمشير دو لبه" است.
به گزارش مهر، مديرعامل بانک تجارت همچنين در اين مراسم گفت: با توجه به اينکه مشتريان بانک ها شرکاي آنها محسوب مي شوند، اطلاعات بانک ها از قبيل قوانين و مقررات و تسهيلات بايد در اختيار آنها قرار گيرد. وي بر اطلاع رساني صحيح و به موقع بانک ها به مشتريان تاکيد کرد و اظهار داشت: اطلاعات دارايي مشهود است که ارزش اسمي آن از دارايي هاي فيزيکي بيشتر است.راعي گفت: مرکز جامع اطلاع رساني بانک تجارت يکسري از اطلاعات را به صورت آماده در اختيار مشتري قرار مي دهد که بخشي از اين اطلاعات اينترنتي و بخشي تلفني است.وي اين اقدام را در راستاي پاسخگويي به مردم، کاهش ترافيک و آلودگي هوا، هزينه هاي اجتماعي و هزينه هاي بانک و رسيدگي به مسائل و مشکلات بانکي مردم عنوان کرد و افزود: تماس گيرندگان مرکز جامع اطلاع رساني با شماره 1554 در تهران مي توانند از خدمات اين مرکز استفاده نمايند.


  چين براي حضور در اپراتور سوم تلفن همراه ابراز تمايل کرد  

مدير کل دفتر امور بين الملل وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: سفير چين، تمايل شرکت هاي چيني براي حضور در اپراتور سوم تلفن همراه را اعلام کرد.
به گزارش روابط عمومي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، مهندس احمدپورنگ نيا، با اعلام اين خبر اظهار داشت: سفير چين پس از اتمام ماموريت پنج ساله خود در ايران با دکتر محمد سليماني ديدار کرد.
وي افزود: سفير چين در اين ديدار، اعلام کرد که شرکت هاي چيني فعاليت بسيار گسترده اي را در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات، در ايران انجام مي دهند.
به گفته پورنگ نيا، تکنولوژي هاي جديد، سوييچ و انتقال از جمله زمينه هاي مخابراتي هستند که شرکت هاي چيني در آن ها فعاليت مي کنند.
وي خاطرنشان کرد: سفير چين، ضريب نفوذ بالاي 30 درصد در حوزه تلفن همراه را نشان از بازار بالقوه ايران دانست و اعلام کرد که شرکت هاي چيني علاقمندند تا در اپراتور سوم تلفن همراه ايران شرکت کنند.
مهندس پورنگ نيا گفت: افزايش همکاري هاي ماهواره اي در قالب پيمان APSCO که مقر آن در چين بوده و ايران نيز از پايه گذاران آن محسوب مي شود، از ديگر محورهاي مورد بحث ميان سفير چين و وزير ارتباطات کشورمان بود.
وي افزود: سفير چين در اين ديدار، اعلام کرد که شرکت هاي چيني آماده اند تا آخرين دستاوردهاي خود در زمينه تکنولوژي مخابراتي را به ايران منتقل کنند.
مديرکل دفتر امور بين الملل اظهار داشت: دکتر محمد سليماني نيز در اين ديدار از حضور شرکت هاي چيني در پروژه هاي مخابراتي و اپراتور سوم تلفن همراه، استقبال کرد.


  آمادگي شرکت هاي ليزينگ براي ورود به بخش مسکن  

 دبير کانون شرکت هاي ليزينگ از اعلام آمادگي شرکت هاي واسپاري ليزينگ براي ورود به بخش مسکن خبر داد.
به گزارش مهر، محمد کاظم با تاکيد بر افزايش  نقش  اين  شرکت  ها در اجراي  سياست  هاي  دولت  گفت:  فعاليت  شرکت هاي  واسپاري  ليزينگ   به  کنترل  قيمت  مسکن  کمک  زيادي  مي کند.
وي با اشاره به اينکه مکانيزم شرکت هاي ليزينگ در اين بخش خريد مسکن است، درباره  طرح  واسپاري  دولت  در بخش  مسکن  گفت:  شرکت  هاي  واسپاري  آماده اند در اين  طرح  فعالانه  همکاري  کنند.
کاظم  با اشاره  به  اينکه  فعاليت  شرکت  هاي  واسپاري  هيچ  شباهتي  به  بانک ها ندارد،  تصريح  کرد:  شرکت هاي  واسپاري  براي  همکاري  در طرح  دولت  آماده اند واحدهاي  مسکوني  ساخته  شده  را از انبوه سازان  خريداري  و به  متقاضيان  واگذار کنند.
دبير کل  کانون  شرکت  هاي  ليزينگ  ايران  درباره  نرخ  سود تسهيلات  واسپاري  در طرح  واسپاري  مسکن  گفت:   اگر دولت  کل  اعتبارات  مربوط به  منابع مالي  خريد مسکن  را در هر سال  عينا به  شرکت  هاي  واسپاري  تزريق  کند اين  شرکت ها نيز تسهيلات  را با مقداري  کارمزد مشخص  به  خريداران  مسکن  عرضه  مي کنند.کاظم  افزود:  در غير اين  صورت  شرکت هاي  واسپاري  در بخش  مسکن  با تامين  مالي  شرکت  هاي  انبوه ساز  واحدهاي  ساخته  شده  انبوه  سازان  را پيش  خريد مي کنند و با اضافه  کردن  نرخ  توافقي   کارمزد  به  نرخ  تسهيلات  دريافتي  از بانک  ها  به  مصرف  کنندگان  واگذار مي  کنند و قيمت  مسکن  هم  در اين  چارچوب  به  تعادل  خواهد رسيد.  وي در ادامه در خصوص فعاليت هاي ليزينگ گفت: در حوزه اقتصاد ملي ليزينگ ها دو نوع کارکرد مالي و عملياتي دارند که حوزه مالي همان اجاره به شرط تمليک و حوزه عملياتي نيز شيوه هاي مختلف اجاره است.
محمد کاظم تصريح کرد: ليزينگ ها باعث ايجاد حرکت در بازار در زمان کاهش تقاضا مي شوند که در ايران بيشتر در مورد ليزينگ هاي خودرو کار شده است.
وي اظهار داشت: حجم عمليات ليزينگ ها در دنيا سالانه 700 ميليارد دلار است که بين سال هاي 2000 تا 2005، 13 تا 15 درصد ساليانه رشد داشته است.
به گفته مديرعامل شرکت ليزينگ ايران خودرو، در دهه 70 تا 80 بخش صنعت کشور تمام تلاش خود را صرف توليد با کيفيت نموده است. وي افزود: در اوايل دهه 80 توليدکنندگان با مشکل فروش مواجه شدند، در نتيجه به شيوه هاي مختلف فروش روي آوردند که مهمترين آن ليزينگ بود.
کاظم زمان شکل گيري ليزينگ ها را اواخر سال 82 تا 85 ذکر کرد و ادامه داد: در حال حاضر بيش از 270 شرکت ثبت شده در ايران عمليات ليزينگ را انجام مي دهند.
وي مجموع عمليات سه ساله 83 تا 85 شرکت هاي ليزنگ را 40 هزار ميليارد ريال اعلام کرد و گفت: ازاين ميزان 70 درصد در صنعت خودرو، 25 درصد ماشين آلات سنگين و 5 درصد نيز ساير موارد بوده است.
دبير کانون شرکت هاي ليزينگ ميزان هزينه مالي ليزينگ ها را طي سه سال ياد شده به بانک ها هزار ميليارد ريال اعلام کرد و گفت: شرکت هاي ليزنگ طي سه سال گذشته 320 هزار دستگاه خودروي سبک و سنگين به صورت اجاره به شرط تمليک در اختيار مردم قرار داده اند.
وي تصريح کرد: از مجموع 40 هزار ميليارد ريال تسهيلات واگذار شده ليزينگ ها طي سال هاي 83 تا 85، 9 هزار ميليارد ريال در سال 83، 18 هزار ميليارد ريال در سال 84 و مابقي در سال 85 تا 86 اتفاق افتاده است.


 10 توافق نامه صنعتي بين ايران و سوريه امضا شد  

برگزاري هفتمين کميته همکاري هاي صنعتي ايران و سوريه در دمشق که در قالب امضاي ده توافقنامه در زمينه هاي اقتصادي و صنعتي مي باشد افق جديدي از همکاري هاي دو کشور را ايجاد خواهد کرد.
مهندس علي اکبر محرابيان سرپرست وزارت صنايع و معادن کشورمان با بيان اين مطلب در نشست کميته همکاري هاي صنعتي و اقتصادي ايران و سوريه اظهار داشت: ايجاد بسترهاي جديد فعاليت هاي صنعتي و اقتصادي ايران در سوريه بيش از هر چيز تحقق اراده رهبران دو کشور است که براي توسعه و گسترش مناسبات دو جانبه اهميت ويژه اي قائل شده اند.
وي تصريح کرد: پس از سه روز مذاکرات فشرده هيات ايراني با مقامات سوريه ، امضاي ده توافق نامه در زمينه هاي مختلف، زمينه همکاري هاي صنعتي و تجاري دو کشور را وارد مرحله جديدي کرده است. مهندس محرابيان با قدرداني از استقبال گرم مقامات سوري از هيات ايراني اظهار داشت: جاي خوشوقتي است که مقامات سوريه با جديت در پي ارتقاي هر چه بيشتر مناسبات دو کشور تلاش هاي خود را متمرکز کرده و اين روند مي تواند فرصت هاي مناسبي را براي تعميق همکاري هاي متقابل ايجاد کند.
سرپرست وزارت صنايع و معادن ايران افزود: بخش خصوصي ايران آمادگي کامل دارد تا در زمينه سرمايه گذاري هاي صنعتي و اقتصادي در سوريه از تمامي توان و تجارب خود بهره گيري کند.
وي ادامه داد: در زمينه هاي اکتشاف، استخراج، فن آوري، معادن، صنايع نفت ، پتروشيمي، دارويي، مصالح ساختماني، الکترونيک، دارويي، غذايي و سنگ هاي تزئيني زمينه هاي سرمايه گذاري و همکاري هاي خوبي بين بخش خصوصي ايران و سوريه وجود دارد.
وي گفت: يکي از محورهاي اصلي نشست هفتم کميته صنعتي ايران و سوريه بررسي راهکارهاي تازه براي حضور فعال بخش خصوصي ايران در سوريه بوده است و تصميمات خوبي در اين زمينه گرفته شده است.


 کوتاه و خواندني 


 دو گزينه اصلي براي معاونت خودرو وزارت صنايع

سرپرست وزارت صنايع و معادن در حال رايزني با برخي مديران مياني شرکت هاي بزرگ صنعت خودروسازي براي انتصاب معاونت تازه تشکيل شده خودرو در اين وزارتخانه است.
نجم الدين مديرعامل شرکت مگاموتور و طاهري از مديران شرکت ساپکو گزينه هاي مطرح براي معاونت خودرو وزارت صنايع و معادن هستند.
در عين حال گفته مي شود; بحث ها درباره انتصاب جواد نجم الدين مدير عامل مگاموتور قوي تر و جدي تر پيش مي رود. نجم الدين داراي دو دهه سابقه کار مديريت در صنعت خودروسازي است برخي از آگاهان صنعت خودرو نجم الدين را مديري با تجربه و متعهد معرفي مي کنند که عملکرد وي در شرکت مگاموتور با موفقيت هايي همراه بوده است، در عين حال برخي نيز انتقاداتي به روش هاي مديريتي وي وارد مي آورند.

نرخ خريد توافقي زعفران به 730 هزار تومان افزايش يافت

مديرعامل اتحاديه شرکت هاي تعاوني کشاورزي زعفران کاران ايران، از افزايش نرخ خريد توافقي زعفران از 500 هزار تومان به 730 هزار تومان خبر داد.
محمدحسين مشکاني در گفت وگو با مهر، آمارهاي ارائه شده در رابطه با توليد زعفران را با اشکالات فني همراه دانست و گفت: چنانچه رقم توليد و صادرات و مصرف داخلي زعفران را طي 10 سال اخير تاکنون مورد محاسبه قرار دهيم در شرايط فعلي بايد بالغ بر 500 تن زعفران در انبارها موجود بود در حالي که  اين ميزان ذخيره در کشور نداريم.وي با بيان مطلب فوق، افزود: بنابراين با توجه به نبود ذخيره 500 تني زعفران نسبت  به ميزان توليد، صادرات و مصرف داخلي اين محصول طي 10 سال اخير بايد نادرست بودن ارقام اعلام شده را مورد تائيد قرارداد.مديرعامل اتحاديه شرکت هاي تعاوني کشاورزي زعفران کاران ايران، زمان ورود اولين گل زعفران به بازار را اواخر آبان ماه سال جاري عنوان کرد و افزود: سال گذشته بالغ بر 119 هزار و 500 کيلوگرم زعفران در کشور به توليد رسيده که در صورت صحت اين رقم امسال ميزان توليد به 150 تن افزايش مي يابد.وي اظهار داشت: ميزان صادرات زعفران در سال گذشته با احتساب مانده هاي توليد سال 84 به 142 تن رسيد. اين در حالي است که برآورد اتحاديه از ميزان توليد در سال گذشته پائين تر از 90 تن است.مشکاني، قيمت زعفران سرگل را يک ميليون و 600 تا 700 تومان اعلام کرد و افزود: مقرر بود خريد توافقي زعفران در سال جاري به نرخ 480 تا 500 هزار تومان صورت گيرد که اين رقم هم اکنون به 730 هزار تومان از سوي سازمان تعاون روستايي افزايش يافته است. مديرعامل اتحاديه شرکت هاي تعاوني کشاورزي زعفران کاران ايران، تصريح کرد: در حال حاضر 6 شرکت تعاوني کشاورزي زعفران کاران عضو اتحاديه هستند که حدود 55 تا 60 تن توليد زعفران کشور را در اختيار دارند.
 
شاهي عربلو:کميسيون اقتصادي با جديت حذف صفرهاي پول ملي را دنبال مي کند

رييس کميسيون اقتصادي مجلس گفت: حذف صفرهاي پول ملي 5 منفعت بزرگ براي اقتصاد کشور به دنبال دارد و اين مساله با جديت در کميسيون اقتصادي مورد بحث و بررسي قرار خواهد گرفت.
محمد شاهي عربلو در گفت وگو با فارس اظهار داشت: حذف صفر از پول ملي باعث افزايش مقبوليت پول کشور در عرصه بين المللي، کاهش هزينه چاپ و استهلاک اسکناس، صرفه جويي در وقت مردم و بانک ها، کاهش هزينه هاي حفظ و نگهداري پول و کاهش انتظارات تورمي خواهد شد.
وي با بيان اينکه هر کشوري به دنبال افزايش مقبوليت پول خود در اقتصاد جهاني است، تصريح کرد: حتي با افزايش ظاهري نرخ برابري ريال در برابر دلار و يورو مي توان مقبوليت پول کشور را افزايش داد. رييس کميسيون اقتصادي اضافه کرد: هم اکنون سالانه بيش از 600 ميليون برگ اسکناس در کشور چاپ و ميلياردها تومان صرف هزينه استهلاک اسکناس ها مي شود.
وي خاطرنشان کرد: با حذف اين سه صفر از پول کشور ضمن تقويت پول ملي، هزينه هاي چاپ و استهلاک هزار برابر کاهش مي يابد. شاهي عربلو با اشاره به صرفه جويي در وقت مردم و بانک ها در نتيجه حذف صفر از پول ملي، تصريح کرد: با اين اقدام سرعت و کيفيت عمليات بانکي افزايش قابل توجهي پيدا خواهد کرد.
 
برگزاري مجمع بانک ها و بيمه ها تا هفته آينده

مجمع عمومي  بانک ها و بيمه ها چند روز آينده برگزار مي شود.
سيد حميد پورمحمدي معاون امور بانکي، بيمه و شرکت هاي دولتي وزارت امور اقتصادي و دارايي، درباره واگذاري سهام بانک ها و بيمه ها و اين که حدود يک هفته آينده مجمع عمومي  بانک ها و بيمه ها برگزار خواهد شد، گفت: واگذاري هر دو سهام در دستور کار قرار دارد که اميدواريم هر چه سريع تر واگذاري آن ها را در بورس داشته باشيم. وي گفت: مجمع اگر تصويب کند سهام آن ها آماده عرضه خواهد بود. همچنين نبايد از نظر دور داشت که عرضه سهام بانک ها و بيمه ها در بورس موجب رونق خصوصي سازي، پويايي و تقويت بورس، افزايش بهره وري سيستم بانک ها و جذب نقدينگي هاي سرگردان جامعه مي شود.
 ناگفته نيست که بورس بهترين جايگاه براي عرضه سهام بيمه ها و بانک ها است بورس به شرط آن که سيستم حسابرسي و تنظيم مالي، چگونگي تخصيص سهام و تعيين ارزش سهام اين موسسات و بنگاه ها را به طور تخصصي و با توجه به منطقه مالي در حوزه بانکداري به دست آورد و شفاف سازي کند، مي تواند سهام بانک ها و بيمه ها را به مردم واگذار کند.


راه  اندازي خط توليد تجهيزات تلفن همراه
 
مدير کنسرسيوم توسعه ارتباطات سيار از شروع خط توليد تجهيزات 6 ميليون خط تلفن همراه از اوخر مهرماه سال جاري خبر داد.
منصور کبيري رهني در گفت وگو با موبنا اظهار داشت: در حال حاضر نمونه تجهيزات توليد شده مراحل نهايي تست خود را طي مي کند و پيش بيني مي شود ظرف يک ماه آينده تاييد نمونه آن دريافت شود.
وي با بيان اينکه به موازات دريافت تاييد نمونه تجهيزات، مقدمات راه اندازي خط توليد نيز در حال آماده سازي است، يادآور شد: هم اکنون از برنامه ريزي انجام شده براي اجراي اين پروژه عقب نيستيم.
به گفته کبيري، 90 درصد تست آزمايشگاهي پايلوت اين پروژه در مازندران به اتمام رسيده و در حال حاضر سازمان تنظيم مقررات تست ميداني آن را انجام مي دهد.
پروژه توليد تجهيزات شبکه ارتباطات سيار در راستاي اجراي فاز 4 توسعه اين شبکه به منظور توليد تجهيزاتي چون BTS، آنتن و راديو براي 6 ميليون خط تلفن همراه، به کنسرسيومي متشکل از 6 شرکت داخلي سپرده شد که اين کنسرسيوم متعهد به اجراي اين پروژه ظرف مدت 18 ماه شده است.
کارخانجات مخابراتي ايران(ITMC)، صنايع مخابراتي راه دور(ITI)، صا شيراز، صنايع قطعات الکترونيک ايران، ميکرو موج و فنون ارتباطات سيار اعضاي اين کنسرسيوم را تشکيل مي دهند.
اين پروژه که از حدود 5 ماه پيش راه اندازي شده است قرار است تجهيزات شبکه را براي توسعه 6 ميليون خط تلفن همراه در داخل و توسط يک کنسرسيوم ايراني توليد کند.

 توسعه 5 مرکز مخابراتي استان تهران

عمليات کابل برگردان با هدف توسعه در مراکز مخابرات شهيد کلانتري، هفتم تير، سيد الشهدا و بهشتي از تاريخ 24 شهريور ماه آغاز مي شود.
به گزارش روابط عمومي شرکت مخابرات استان تهران، با اجراي عمليات مذکور ارتباط تلفني مشترکين در مرکز مخابرات شهيد کلانتري با پيش شماره هاي 8864 الي 8867، 8820، 8878، 8879، 8888 در محدوده خيابان هاي ساعي، ولي عصر و در مرکز مخابرات هفتم تير با پيش شماره هاي 8830 الي 8832، 8881 الي 8884، 8814، 8886 در محدوده خيابان هاي 24، 26، 20 22 قائم مقام،  سنايي، شاهين و در مرکز مخابرات سيد الشهدا» با پيش شماره هاي 5570 الي 5579 و 5513 در محدوده خيابان هاي فردمحمدي، مسجد، رادمردان و کوچه روزگاري و در مرکز مخابرات بهشتي با پيش شماره هاي 8840 الي 8845 در محدوده خيابان هاي شهيد احمد وند، محسن آزادي شهيد موسوي، نوري حداکثر به مدت 72 ساعت با اختلال همراه است.
بر اساس اين گزارش، با اجراي عمليات کابل برگردان ارتباط تلفني مشترکين در مراکز مخابرات چيتگر و ثابت قدم در تاريخ 24 شهريور ماه از ساعت 9 صبح به مدت 12 ساعت قطع مي شود.
همچنين به منظور اجراي عمليات برگردان نوري ارتباط تلفني مشترکين در مراکز مخابرات چيتگرا تاريخ 23 شهريور ماه و در مرکز مخابرات ولي عصر، تندگويان، ثابت قدم و چيتگر از تاريخ 2 شهريورماه از ساعت 9 صبح به مدت 12 ساعت قطع مي شود.
 
قيمت وام مسکن همچنان در حال کاهش است

قيمت وام 18 ميليوني مسکن با عرضه زياد آن از سوي دارندگان به بازار همچنان به آرامي روند نزولي خود را ادامه مي دهد.
به گزارش فارس، افزايش تقاضا براي فروش وام هاي مسکن موجب شده تا روند نزولي انواع مختلف وام مسکن در بازار همچنان ادامه داشته باشد به طوري  که به طور متوسط وام هاي 18 ميليوني و 12 ميليون توماني حدود 200 هزار تومان کاهش نشان مي دهد.
فعالان بازار نقل و انتقال وام مسکن در خصوص کاهش قيمت وام مسکن مي گويند: قيمت وام مسکن به دليل افزايش تقاضاي فروش همچنان رو به کاهش است به طوري  که قيمت يک وام 18 ميليوني در بازار در حال حاضر با 200 هزار تومان کاهش نسبت به ماه گذشته به 3 ميليون و 850 هزار تومان رسيده است.
رحماني يکي از بنگاه داران مي افزايد: روزانه به طور متوسط 20 مراجعه کننده براي فروش وام به بنگاه مراجعه مي کنند و اتفاقا به همين تعداد نيز خريدار براي اين وام ها وجود دارد. قيمت فروش وام 18 ميليوني مسکن در بازار به همراه تمام هزينه هاي ثبت، وکالتنامه و مبايعه نامه 3 ميليون و 800 هزار تومان و قيمت فروش وام 12 ميليون مسکن يک ميليون و 800 هزار تومان بود.
در بازار نقل و انتقال وام مسکن بازار وام بانک هاي خصوصي نيز با توجه به گران شدن قيمت مسکن به نوعي داغ شده است. بنگاه داران مي گويند: هزينه نقل و انتقال وام 50 ميليوني بانک خصوصي در بازار به طور متوسط 7 ميليون تومان است.
 
مخابرات در راه بورس 
 
محمد سليماني، وزير ارتباطات و فن آوري اطلاعات، گفت: با پايان يافتن کار حسابرسي 32  شرکت مخابراتي، اين شرکت به زودي براي ورود به بورس آماده مي شود.
سليماني گفت: مراحل آخر حسابرسي هاي اين شرکت ها در حال انجام است و اميدواريم اين کار بزودي انجام شود تا براي ورود به بورس آن را در اختيار سازمان خصوصي  سازي قرار دهيم.
سليماني درباره خصوصي  سازي شرکت مخابرات ايران افزود: تا پايان سال 84  بايد حسابرسي  ها انجام و به سازمان خصوصي  سازي ارسال مي شد اما بعد از گذشت مدت زماني و به عقب افتادن مصوبات، تشخيص اين بود که مبناي حسابرسي پايان سال 85  قرار گيرد و حسابرسي  ها تا پايان اين سال به  روز شود.
 
شاخص بهاي عمده فروشي کالاها در ايران
 9 15/ درصد افزايش يافت

شاخص بهاي عمده فروشي کالاها در ايران در تيرماه 1386  به عدد 8 331/ رسيد که نسبت به ماه قبل معادل 7 1/ درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته برابر 9 15/ درصد افزايش داشته است.
به گزارش ايسنا، بر اساس اعلام اداره بررسي هاي اقتصادي بانک مرکزي شاخص مذکور طي چهارماه اول سال جاري به ميزان 16  درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل افزايش يافت.
شاخص بهاي عمده فورشي کالاها در ايران طي دوازده ماه منتهي به تيرماه 1386  نسبت به دوازده ماه منتهي به تيرماه 1385  معادل 3 15/ درصد افزايش نشان مي دهد.
در ماه مورد گزارش، بالارفتن شاخص بهاي اقلام و گروه هاي گوشت گوسفند، ماهي آب هاي جنوب، لبنيات، برنج توليد داخله، جو توليد داخله، سيب زميني، خرما مصرف داخله، عسل، برخي از انواع روغن موتور، گوگرد صادراتي، لاستيک رويي و تويي، پارچه وارداتي، آجر، برخي از انواع کاشي، آسفالت، ديگ بخار، پيچ و مهره وارداتي، شيرآلات بهداشتي، الکترود توليد داخله، انواع مشعل، کمپرسور وارداتي، انواع لامپ، ترانسفورماتور، فيلتر روغن خودرو و کفش بيشترين اثر را در افزايش شاخص بهاي عمده فروشي کالاها در ايران داشت.
ضمنا در اين ماه، شاخص بهاي تعدادي از اقلام و گروه ها مانند گوشت مرغ، حبوب، سبزي هاي بوته اي، پسته صادراتي، فرش پشمي دستباف مصرف داخله، شمش گرد آلومينيوم، الومينيوم خالص و لنت ترمز کاهش يافت.
در تيرماه 1386  بالارفتن شاخص بهاي برخي از اقلام و گروه ها مانند گوشت گوسفند معادل 4 3/ درصد، ماهي آبهاي جنوب 1 7/ درصد، لبنيات سه درصد، برنج توليد داخله 4 3/ درصد، جو توليد داخله 1 10/ درصد، سيب درختي 8 9/ درصد، خرما مصرف داخله 2 15/ درصد و عسل 4 5/ درصد بيشترين اثر را در افزايش 8 1/ درصدي شاخص بهاي گروه مواد خوراکي نسبت به ماه قبل داشت.
در اين گروه شاخص بهاي بعضي از اقلام گروه ها مانند گوشت مرغ برابر 5 3/ درصد، حبوب 3 2/ درصد، سبزي هاي بوته اي 7 7/ درصد و پسته صادراتي 1 3/ درصد کاهش يافت. شاخص بهاي گروه مواد خوراکي معادل 3 20/ درصد بالاتر از عدد ماه مشابه سال گذشته بوده است. در ماه مورد گزارش، شاخص بهاي گروه مصنوعات برحسب مواد اوليه نسبت به ماه قبل برابر 6 2/ درصد بالا رفت که بيشتر ناشي از افزايش شاخص بهاي اقلام و گروه ها پلاستيک رويي و تويي به ميزان 5 2/ درصد، پارچه وارداتي 6 6/ درصد، آجر 3 9/ درصد، برخي از انواع کاشي 2 7/ درصد الي 1 29/ درصد، اسفالت چهار درصد، آهن صادرات کلاف گرم 1 3/ درصد، آهن مفتول و تسمه توليد داخله 2 17/ درصد، لوله آهني سياه 9 4/ درصد، پروفيل آهن توليد داخله 3 24/ درصد، مس 8 8/ درصد، ديک بخار 0 21/ درصد، پيچ و مهره وارداتي 3 11/ درصد، شيرآلات بهداشتي 8 11/ درصد و الکترود توليد داخله 1 10/ درصد بود. در اين گروه شاخص بهاي اقلام پشمي دستباف مصرف داخله معادل 4 2/ درصد، شمش گرد آلومينيوم 2 8/ درصد و الومينيوم خالص 4 7/ درصد پايين آمد. شاخص بهاي گروه مذکور، درمقايسه با ماه مشابه سال گذشته برابر 7 15/ درصد افزيش يافته است. در ماه مورد بررسي، بالارفتن شاخص بهاي اقلام انواع مشعل به ميزان 1 2/ درصد تا 7 9/ درصد، کمپرسور وارداتي 2 2/ درصد، انواع لامپ 1 5/ درصد الي 7 14/ درصد، ترانسفورماتور 7 4/ درصد و فيلتر روغن خودرو 5 14/ درصد بيشترين اثر را در افزايش 6 0/ درصدي شاخص بهاي گروه ماشين الات و وسايل نقليه نسبت به ماه قبل داشت ضمنا در اين گروه شاخص بهاي لنت ترمز معادل 6 18/ درصد کاهش داشت.


 بازار سكه وارز 

يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                                                    16040   تومان
 
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                                           167000 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                                    159500 تومان
                                                                                     
            نيم سکه بهار آزادي                                                                                                81500   تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                                          43000  تومان
 
دلا ر                                                                                                                                   937   تومان
 
يورو                                                                                                                               1295   تومان


  کاهش 6/7 واحدي شاخص هاي بورس 

                      شاخص کل بورس روز چهارشنبه با 6/7 واحد کاهش به 10002/14 رسيد.

 


 کابل هاي مخابراتي شهيد قندي                               2                          18                              918 
خوراک دام پارس                             2                      173                       823,8 
آما                              2                         30                            530,1
داروسازي اسوه                               2                    280                      283,14 
داروسازي زهراوي                            2                   413                      075,21 
سنگ آهن گل گهر                                2                    431                       011,22
نفت بهران                               2                  348                      773,17 
سايپا                          (2)              (32)                        568,1
آذريت                         (2)            (348)                    053,7
مهرکام پارس                        (2)              (24)                        177,1
باما                          (2)            (644)                 595,31
لبنيات پاک                           (2)                (50)                       454,2


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز