جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/03/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6401


رئيس مجلس پيشين، تعيين‌کننده ساختار عملکردي رئيس مجلس آتي!

در گفت و گوي تلفني رييس مجلس ترکيه با رييس مجلس شوراي اسلامي عنوان شد؛
تاکيد دکتر قاليباف بر همکاري هاي منطقه اي ايران و ترکيه براي گسترش صلح و امنيت پايدار


افزايش ابتلا به کرونا در سيستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان

جهانپور اعلام کرد:
50 فوتي کرونا در 24 ساعت گذشته


خبر


گراميداشت شهداي سلامت و رونمايي از تنديس فرشته مهر


غربالگري ويروس كرونا در هند


سرمقاله

دکتر روحاني در گفت‌وگو با وزير بهداشت:
وزارت بهداشت هشدارهاي لازم درمورد عواقب عدم رعايت پروتکل‌ها را به صورت مستمر ارائه دهد


ترامپ دستور محدوديت رسانه‌هاي اجتماعي را امضا کرد


پکن:در صورت ادامه مداخله آمريکا در امور هنگ کنگ، واکنش نشان مي‌دهيم


اردوغان رفتار پليس آمريکا در قتل يک سياهپوست را فاشيستي خواند


خبر


يك نكته از هزاران


ميز خبر


 رئيس مجلس پيشين، تعيين‌کننده ساختار عملکردي رئيس مجلس آتي!  

 يکي از پرچالش‌ترين مسائل پس از انتخابات هر دوره از نمايندگان مردم در مجلس، انتخاب رئيس مجلس است؛ رئيسي که خود نيز مانند تمام نمايندگان ديگر، منتخب مردم است و اين‌بار براي دوم به‌عنوان سکاندار، از سوي نمايندگان دوباره انتخاب مي‌شود. طبعا چنين انتخابي، چالش‌هاي فراواني درذات خود دارد؛ تعداد راي‌هاي او، سابقه و نحوه مديريتي او، تعداد موافقان و مخالفانش، نحوه برخورد رسانه‌ها و جهت‌دهي آن‌ها به چنين انتخابي و ...

پس نمي‌توان به انتخاب رئيس مجلس از يک زوايه و نيز يک‌طرفه و يک‌سويه نگاه کرد. اما مي‌توان روساي مختلف مجلس و نحوه عملکرد آنان را در طول اين سال‌ها مقايسه کرد؛ حداقل مي‌توان با توجه به تعداد رايي که هر رئيس مجلس با آن به‌عنوان نماينده وارد مجلس شده ميزان کارايي و توانايي او را در حل مشکلات مردم سنجيد؛ تعداد راي مردم مشخصا، نشان‌دهنده اولا نظر آنان نسبت به عملکرد مجلس پيشين و دوم نماياننده ميزان اميدواري آنان نسبت به مجلس آينده است. پس آن‎چه در ابتدا بايد انجام شود مقايسه روساي مجلس‌هاي گذشته است با رئيس مجلس تازه؛ گرچه هنوز رئيس جديد مجلس کار خود را آغاز نکرده، اما مي‌توان براساس عملکردهاي پيشين مديريتي‌اش حدس زد که او چگونه نمايندگان ملت را راستاي منويات راي‌دهندگان هدايت خواهد کرد. طبعا از رياست
12 ساله لاريجاني در مجلس، که نسبت به تمام روساي مجلس ديگر، زمان بيشتري عهده‌دار اين مسند و مسئوليت مهم بوده است، مي‌توان به‌عنوان محک براي سنجش عملکرد ديگر روساي مجلس استفاده کرد؛ چرا که معمولا برخي از روسا و مديران و مسئولان در بدنه دولت، همواره به مدت کوتاه چهارساله مسئوليت خود براي اعمال تغييرات ساختاري و يا از ميان برداشتن مشکلات، معترضند. اکنون اما ما رئيس مجلسي داريم با 12 سال سابقه رياست که مي‌توان با توجه به عملکرد او، به قضاوت در مورد عملکرد روساي گذشته و آتي نشست. چرا که در نهايت همان‌هايي که راي مي‌دهند، داوران اصلي اين ميدان خواهند بود.


 در گفت و گوي تلفني رييس مجلس ترکيه با رييس مجلس شوراي اسلامي عنوان شد؛
 تاکيد دکتر قاليباف بر همکاري هاي منطقه اي ايران و ترکيه براي گسترش صلح و امنيت پايدار 

 مصطفي شنتوپ رئيس مجلس ملي ترکيه، در تماس تلفني با دکتر محمد باقر قاليباف، رئيس مجلس شوراي اسلامي، انتخاب وي به رياست مجلس شوراي اسلامي را تبريک گفت.به گزارش خانه ملت، مصطفي شنتوپ، رئيس مجلس ملي ترکيه، در تماس تلفني با دکتر محمدباقر قاليباف، رئيس مجلس شوراي اسلامي، انتخاب وي به رياست مجلس شوراي اسلامي را تبريک گفت و درباره تحولات و مسائل منطقه اي با دکتر قاليباف به گفت و گو پرداخت.دکتر قاليباف در ابتداي اين گفتگوي تلفني با اشاره به مشترکات دو کشور گفت: همواره روابطي دوستانه در بالاترين سطح ميان جمهوري اسلامي ايران و جمهوري ترکيه برقرار بوده است.وي در ادامه افزود: مجلس شوراي اسلامي از هرگونه اقدامي در جهت گسترش و توسعه مناسبات فيمابين استقبال و حمايت مي کند.رئيس مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اهميت توسعه همکاري هاي اقتصادي دو کشور گفت: به دليل اهميت روابط دو کشور ان شاءالله بزودي گروه دوستي - پارلماني ايران و ترکيه در مجلس شوراي اسلامي تشکيل خواهد شد.دکتر قاليباف همچنين بر اهميت تداوم گفتگوي سه کشور ايران، روسيه و ترکيه در چارچوب توافق آستانه درباره سوريه تاکيد کرد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي در اين گفت و گو همکاريهاي دو کشور در مباحث منطقه اي در جهت برقراري صلح و امنيت پايدار را مهم دانست و بر هم افزايي، اتحاد و يکپارچگي کشورهاي اسلامي در برابر توطئه هاي رژيم صهيونيستي تأکيد کرد.


 افزايش ابتلا به کرونا در سيستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان 

 معاون کل وزارت بهداشت گفت: به دنبال روند ابتلا به کوويد 19 در استان‌هاي جنوبي کشور، فرضيه عدم انتقال ويروس کرونا در مناطق گرمسيري رد شده است، اما همچنان نگران تاثير حضور افراد در فضاهاي بسته هستيم.

به گزارش ايسنا، دکتر ايرج حريرچي در چابهار با بيان اين مطلب افزود: در حالي که روند موارد ابتلا به کرونا در ساير نقاط کشور رو به کاهش است در سيستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان شاهد افزايش آمار روزانه ابتلا هستيم و به نظر مي رسد اين مناطق بعد از رسيدن ساير نقاط کشور به اوج همه گيري در حال ورود به اين مرحله هستند.وي گفت در سيستان و بلوچستان نيز قسمت اعظم موارد ابتلا را موارد سرپائي تشکيل مي دهد، افزود: روند افزايش موارد در اين استان از نيمه دوم ارديبهشت به بعد شروع شد ولي در چند هفته اخير ميزان ابتلا به شکل نگران کننده اي افزايش يافته است.


  جهانپور اعلام کرد:
 50 فوتي کرونا در 24 ساعت گذشته 

سخنگوي وزارت بهداشت، با ارائه تازه‌ترين آمار کرونا در کشور تا ظهر جمعه نهم خرداد 99، از شناسايي 2 هزار و 819 بيمار جديد کوويد 19 در کشور در 24 ساعت گذشته خبر داد.

به گزارش مهر، کيانوش جهانپور، بعد از ظهر جمعه در ارتباط تصويري، به ارائه تازه‌ترين آمار کرونا در کشور پرداخت.وي، از شناسايي 2 هزار و 819 بيمار جديد کوويد 19 در کشور در 24 ساعت گذشته خبر داد و گفت: از بين مبتلايان جديد، 547 مورد بستري و 2 هزار و 272 مورد از افراد در تماس با مبتلايان بودند که شناسايي شدند.سخنگوي وزارت بهداشت، افزود: مجموع بيماران کوويد 19 در کشور به 146 هزار و 668 نفر رسيد.وي ادامه داد: متأسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 50 بيمار کوويد 19 جان خود را از دست دادند که مجموع جان باختگان به 7 هزار و 677 نفر رسيد.


 خبر 

 آمريکا 28 تبعه کره شمالي و چين را به پولشويي متهم کرد

وزارت دادگستري آمريکا عليه 28 شهروند کره شمالي و چين به اتهام دور زدن تحريم ها عليه پيونگ يانگ اعلام جرم کرد.

به گزارش مهر به نقل از خبرگزاري فرانسه، آمريکا 28 تبعه کره شمالي و چين را به پولشويي متهم کرد.بر اساس اين گزارش، وزارت دادگستري آمريکا اين اتباع را متهم کرد که با ايجاد شبکه اي 2.5 ميليارد دلاري سعي بر پولشويي و دور زدن تحريم‌ها عليه پيونگ يانگ از طريق بانک‌هاي بين المللي را داشته اند.واشنگتن مدعي است که اين شبکه نقل و انتقال مبلغ مذکور را از طريق 250 شرکت صوري در تايلند، ليبي، اتريش، روسيه، چين و کويت انجام داده تا تحريم‌ها عليه پيونگ يانگ را دور زده و کالاهاي مورد نياز کره شمالي را فراهم نمايد.

روسيه: اوضاع در ليبي در حال وخيم‌تر شدن است

سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه هشدار داد که اوضاع در ليبي به طور مستمر در حال وخيم‌تر شدن است.به گزارش فارس، «ماريا زاخارووا» سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه گفت که حمايت‌هاي خارجي از طرف‌هاي درگير در ليبي باعث تغيير موازنه‌هاي قدرت در ميدان نبرد شده است.وي که در کنفرانس خبري صحبت مي‌کرد، افزود: «اوضاع در ليبي همواره در حال وخيم‌تر شدن بوده و آتش‌بس در اين کشور در حال فروپاشي است.»

امروز؛ آخرين مهلت ثبت نام وام يک ميليون توماني يارانه بگيران

امروزدهم خرداد ماه آخرين مهلت ثبت نام وام يک ميليون توماني يارانه بگيران است.به گزارش مهر، امروزآخرين مهلت ثبت نام وام يک ميليون توماني ويژه يارانه بگيران در ايام کروناست.متقاضيان مي‌توانند کد ملي سرپرست خانوار را با سيم کارتي که به نام سرپرست خانوار است به شماره 6369 پيامک کنند تا وام يک ميليون توماني آن‌ها تا 22 خرداد ماه به حسابشان واريز شود.

سقوط سهام اروپايي با تشديد تنش‌ بين چين و آمريکا

سهام اروپايي با تداوم تنش‌هاي آمريکا و چين بر سر مسأله هنگ‌کنگ و نگراني از بدتر شدن روابط دو اقتصاد برتر جهان سقوط کردند.به گزارش مهر به نقل از سي‌ان‌بي‌سي، در آغاز معاملات روز جمعه اروپا، با تداوم تنش‌هاي آمريکا و چين بر سر مسأله هنگ‌کنگ سهام اين قاره سقوط کردند.


 گراميداشت شهداي سلامت و رونمايي از تنديس فرشته مهر 


 غربالگري ويروس كرونا در هند 


 سرمقاله 

اين قطار از کنترل خارج شده جهاني، به سوي کدام مقصد مي‌شتابد؟!

آذر فخري 

هر مشکل-بگوئيم تروماي- اجتماعي در هرنقطه از جهان، هم روي افراد و کنش‌هاي جامعه مبداء تاثير دارد و هم موجب تغييراتي در جوامع ديگر مي‌شود.

جهان امروز با قرارگرفتن در يک شبکه گسترده و غيرقابل کنترل مجازي، بسيار زودتر از حاکمان و کارشناسان، متاثر مي‌شود و تغيير مي‌کند؛ آن‌گاه پس از وقوع تغييرات است که قدرت‌ها و کارشناسان جوامع، صرفا مي‌توانند گاهي از گسترش دامنه چنين تغييراتي جلوگيري کرده يا وارد فاز جديدي از زندگي بشري شوند؛ فازي که در خود شاهد و تجربه‌گر تغييرات اساسي شده که گاه ساختار فرهنگي و عرفي يک جامعه را از ريشه، زير و زبر کرده است.

پاندمي جهاني کرونا، به گفته بسياري از کارشناسان اجتماعي و به اذعان بسياري از حاکمان جهاني، بيش از آن‌چه که انتظارش را داشتيم ما را و جهان‌مان را تغيير داد. برخي کارشناسان، جهان پساکرونايي را به لوکوموتيو افسار گسيخته آنتوني گيدنز-جامعه‌شناس انگليسي- تشبيه مي‌کنند که معلوم نيست نهايتا در کدام مقصد وبه چه شکلي متوقف خواهد شد.

اما شايد تشبيه جهان امروز با نوع تغييراتي که جوامع مختلف تجربه مي‌کنند، به آن لوکوموتيوافسار گسيخته، چندان گويا و رسا نباشد؛ درست است که کرونا موجب در هم ريختگي برنامه‌ها و نظم جهاني، در همه ساختارها و در همه کشورها و بيشتر در کشورهاي توسعه يافته که با اعتماد به نفسي کاذب، در خوابي خرگوشي فرو رفته بودند، شد؛ اما درهم پيوستگي اين تغييرات و انتشار آن‌ها در شبکه‌هاي اجتماعي و آگاهي لحظه‌به‌لحظه مردم از اتفاقات مختلف، موجب شده است که اين لوکوموتيو، با نوعي جهش پيش‌بيني نشده، خود افسار خود را به دست گيرد و تغييرات را کنترل و جهت‌دهي کند.در انقلاب‌هاي علمي و صنعتي جهاني پيشين، مثل کشف کوپرنيک يا نظريه نسبيت اينيشتين که تاريخ جهان را به پيش و پس از خود تقسيم کردند و... مي‌شد تقسيم اين‌چنيني جهان را با حد فاصل‌هايي کاملا واضح شاهد بود؛ اما جهان امروزعرصه چنان پيشرفت‌هاي علمي و صنعتي بزرگ‌تري است که با هر اختراع و کشف در هر گوشه از جهان مي‌توان تقسيم پيش و پس جهان را به‌طور متوالي تجربه کرد. امروز شبکه‌هاي اجتماعي، هم از سويي تنش‌زا هستند و هم تنش‌ها را کنترل مي‌کنند؛ کرونا را به يک فاجعه جهاني بدل مي‌کنند اما اجماع جهاني براي حل آن‌را جلب مي‌کنند؛ لاف‌هاي قدرتمندان را هم منتشر مي‌کنند و هم امکان راستي‌آزمايي آن‌را براي جهانيان فراهم مي‌آورند- جنگ ترامپ و توئيتر- بنابراين ديگر به نظر نمي‌رسد اين لوکوموتيو، در حال يک گذرافسار گسيخته و بدون کنترل باشد؛ از قضا شبکه‌هاي اجتماعي، موجب شده‌اند مردم در حال تماشاي سرعت گرفتن لوکوموتيو، هر کجا که هستند، يا در برابر سرعت آن بايستند- اعتراضات مردم مينياپوليس آمريکا در پي کشته کشتن يک سياه‌پوست به دست پليس سفيدپوست- و يا براي آن مقصد تعيين کنند-ورود اغلب مردم و کارشناسان مختلف در فاجعه دردناک کشته شدن رومينا به دست پدرش و طرح دوباره مسئله قتل‌هاي ناموسي در سراسر جهان .

درست است که کرونا، شايد موجب چهارمين تحول جهاني شود؛ اما اين تحول از سال‌ها پيش آغاز شده و امروز قدرتمندان در حال دريافت ضربه‌هاي آن هستند؛ تغييرات اقليمي و زيست‌محيطي يکي از پيش عامل‌هاي ظهور چنين بيماري‌هاي غيرقابل کنترلي در جهان ماست و چنان نيست که ناگهاني اتفاق افتاده باشد؛ انسان امروز با حضور در شبکه‌هاي در هم پيچيده مجازي و غيرمجازي، شاهد واقعي و راوي مستقيم چنين حوادثي است؛ اگر دقيقا خواسته باشيم از انقلاب سخن بگوئيم بايد به رسانه شدن هر فرد در شبکه‌هاي مجازي اشاره کنيم؛ افرادي که سواربر اين لوکوموتيو هستند و در لحظه وقوع هر حادثه‌اي حضور دارند و هر اتفاقي را با هم روزگاران خود در «آني» به اشتراک گذاشته و در همان لحظه جهان را به پس و پيش از آن حادثه تبديل مي‌کنند!

a.f.far99@gmail.com


 دکتر روحاني در گفت‌وگو با وزير بهداشت:
 وزارت بهداشت هشدارهاي لازم درمورد عواقب عدم رعايت پروتکل‌ها را به صورت مستمر ارائه دهد 

 
رئيس‌جمهور با تاکيد بر ضرورت رعايت کامل پروتکل‌هاي بهداشتي از سوي مردم تا زمان رسيدن به مرحله کنترل و مهار کامل بيماري کوويد19، به وزير بهداشت دستور داد در کميته سلامت ستاد ملي مقابله با کرونا و با همکاري کميته اجتماعي و امنيتي ستاد به رياست وزير کشور، همچنان کنترل و نظارت دقيق بر اجراي پروتکل‌هاي بهداشتي در سراسر کشور به‌ويژه در استان‌ها و شهرهايي که شاهد رشد ابتلا به بيماري هستند را در دستور کار داشته باشند.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دولت، حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني، در گفت‌وگو با وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي خاطرنشان کرد: کميته‌هاي سلامت و امنيتي اجتماعي ستاد ملي کرونا براي کنترل و مهار ويروس کرونا، تصميمات لازم جهت طرح در ستاد را اتخاد نماييد.

دکتر روحاني پس از دريافت گزارش وزير بهداشت از وضعيت بيماري در کشور و همچنين اقدامات انجام شده براي کنترل و مهار رشد تعداد مبتلايان در برخي از استان‌ها و شهرهاي کشور، تاکيد کرد: ستادهاي استاني مقابله با کرونا به همکاري استانداران و مسئولان شهري و همچنين مشارکت صداوسيما و رسانه‌ها براي اطلاع رساني به‌موقع، همچنان مردم را به رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي تا مهار کامل ويروس دعوت کنند.

رئيس جمهور در پاسخ به نگراني وزير بهداشت درخصوص افزايش رشد تعداد مبتلايان بعد از انجام سفرهاي بين‌شهري در تعطيلات عيد فطر و نگراني از اين بابت، باتوجه به در پيش بودن تعطيلات تابستاني، تاکيد کرد: وزارت بهداشت با همکاري وزارت کشور و صداوسيما براي اطلاع‌رساني مردم و دادن هشدارهاي لازم درخصوص پرهيز از سفرهاي غيرضرور که منجر به انتقال ويروس مي‌شود، اقدامات لازم را انجام دهند.

دکتر روحاني با قدرداني از کادر بيمارستاني و درماني کشور که از آغاز شيوع ويروس کرونا در کشور تا امروز با اقدامات و تلاش‌هاي شبانه‌روزي خود به درمان بيماران و مقابله با شيوع بيماري پرداخته‌اند، گفت: با افزايش تعداد مبتلايان در برخي استان‌ها و شهرها، شاهد حضور به‌موقع کادر درمان در اين مناطق براي کنترل سريع شيوع ويروس بوده‌ايم که موجب قدرداني است.

دکتر روحاني در ادامه با بيان اينکه در شرايط فعلي همچنان ناگزير به زندگي و همزيستي همراه با کرونا هستيم، از همه مردم کشور خواست همچنان رعايت کامل و با دقت پروتکل‌هاي بهداشتي را در دستور کار قرار دهند تا احياناً با اوج‌‌گيري دوباره بيماري بخاطر عدم اصول بهداشتي، ناچار به بازگرداندن برخي محدوديت‌ها نشويم که آثار و تبعات زيان‌باري براي زندگي اجتماعي و اقتصاد به همراه خواهد داشت.

سعيد نمکي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در گفت‌وگو با رئيس جمهور تاکيد کرد: اگر روند سفرهاي غيرضروري مردم در ايام تعطيلات پايان هفته‌ها و همچنين تعطيلات تابستاني، به همين صورت ادامه داشته باشد و پروتکل‌هاي بهداشتي به صورت کامل رعايت نشود بار ديگر با اوج‌گيري ويروس کرونا در کشور مواجه خواهيم بود و ناچار مي‌شويم برخي محدوديت‌ها را دوباره اعمال کنيم.


 ترامپ دستور محدوديت رسانه‌هاي اجتماعي را امضا کرد 

 مهر :رئيس جمهور آمريکا دستور اجرايي درباره رسانه‌هاي اجتماعي را امضا کرد و به شدت از شبکه اجتماعي توئيتر انتقاد نمود.به گزارش مهر، دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا دستور اجرايي درباره رسانه‌هاي اجتماعي را امضا کرد.ترامپ همچنين به وزير دادگستري آمريکا دستور داد تا قانون بازخواست رسانه‌هاي اجتماعي را به اجرا درآورد.وي به شدت از شبکه اجتماعي توئيتر انتقاد کرد و گفت که اين شبکه به يک فعال سياسي تبديل شده که اين مناسب نيست و در صورت وجود رسانه‌هاي عادلانه، حساب توئيتري خود را لغو مي‌کند.

ترامپ مدعي است رسانه‌هاي اجتماعي از قبيل توئيتر و فيس‌بوک صداي جمهوريخواهان را (در موضوع انتخابات رياست جمهوري 2020 در اين کشور) خفه مي‌کنند!


 پکن:در صورت ادامه مداخله آمريکا در امور هنگ کنگ، واکنش نشان مي‌دهيم 

 رويترز :چين اعلام کرد که چنانچه آمريکا به مداخله در امور هنگ کنگ ادامه دهد، پکن اقدام‌هاي مقابله‌اي ضروري را اتخاذ خواهد کرد.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري رويترز، چين اعلام کرد که چنانچه آمريکا به مداخله در امور هنگ کنگ ادامه دهد، پکن اقدام‌هاي مقابله‌اي ضروري را اتخاذ خواهد کرد. اين در حالي است که «دنالد ترامپ»، رئيس‌جمهوري آمريکا بناست امروز از طرحي براي مقابله با لايحه امنيت ملي هنگ کنگ که از سوي پارلمان چين تصويب شد پرده بردارد.

«ژائو ليجان»، سخنگوي وزارت خارجه چين طي نشستي خبري گفت که چين به آمريکا، بريتانيا و استراليا و همچنين ديگر کشورهايي که طي بيانيه‌اي مشترک لايجه امنيت ملي هنگ کنگ را محکوم کردند، واکنش نشان خواهدداد.


  اردوغان رفتار پليس آمريکا در قتل يک سياهپوست را فاشيستي خواند 

مهر :رئيس جمهور ترکيه قتل يک شهروند سياهپوست به دست پليس آمريکا را محکوم و اين رفتار را فاشيستي توصيف کرد.به گزارش مهر، «رجب طيب اردوغان»، رئيس جمهور ترکيه قتل شهروند آمريکايي به دست پليس اين کشور را محکوم کرد.در اين ارتباط رجب طيب اردوغان در حساب کاربري خود در توئيتر با انتقاد از رفتار پليس آمريکا نوشت: رويکرد نژادپرستانه و فاشيستي که منجر به مرگ جورج فلويد در شهر مينياپوليس در نتيجه شکنجه شد، نه تنها همه ما را ناراحت کرده بلکه اين موضوع تبديل به يکي از دردناک‌ترين مظاهر نظام ناعادلانه‌اي شده است که ما در سراسر جهان عليه آن ايستاده‌ايم.اردوغان همچنين گفت: به عنوان عضوي از تمدن اسلامي که به خاطر خالقمان به ما عشق به هم نوع را مي‌آموزد، اين ذهنيت غير انساني را محکوم مي‌کنم. ترکيه هميشه در برابر همه حملات به بشريت صرف نظر از اينکه اين حملات کجا، تحت چه مستمسک يا با چه شکلي باشد، ايستاده است.


 خبر 

 با حکم رهبر معظم انقلاب صورت گرفت؛

انتصاب دکتر لاريجاني به مشاورت رهبري و عضويت در مجمع تشخيص مصلحت

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي با صدور حکمي
آقاي دکتر علي لاريجاني را به عنوان مشاور رهبري و عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام منصوب کردند.

در تماس تلفني با استاندار کهگيلويه و بويراحمد؛

جهانگيري: اعزام بالگردهاي آبپاش براي مهار آتش‌سوزي "خائيز" ضروري است

معاون اول رييس جمهور بر لزوم تلاش بي‌وقفه و بکارگيري تمام امکانات استان کهگيلويه و بويراحمد و استان خوزستان براي مهارآتش سوزي در جنگل‌ها بويژه در منطقه حفاظت شده خائيز تاکيد کرد.

به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيريدر تماس تلفني با استاندار کهگيلويه و بويراحمد در جريان آخرين وضعيت آتش سوزي در جنگل هاي اين استان و مناطق حفاظت شده خائيز شهرستان کهگيلويه و عمليات اطفاء حريق در اين منطقه قرار گرفت.معاون اول رييس جمهور همچنين از استاندار گهگيلويه و بويراحمد خواست از طريق هماهنگي مستمر با اميرحاتمي وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و نيز اسماعيل نجار رييس سازمان مديريت بحران کشور، امکانات و تجهيزات اطفاء حريق از جمله بالگردهاي آبپاش را به منطقه اعزام کنند تا هرچه سريعتر شاهد مهار آتش سوزي و جلوگيري از گسترش حريق در جنگل‌هاي مرز استانهاي خوزستان و کهگيلويه و بويراحمد باشيم.

بورل مطرح کرد؛

اتحاديه اروپا ازلغومعافيتهاي تحريمي آمريکا درباره ايران انتقادکرد

مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا با انتقاد از لغو تمديد معافيت هاي تحريمي آمريکا درباره همکاري هاي صلح آميز با ايران، اين اقدام را موجب دشوار شدن نظارت بر برنامه هسته اي تهران اعلام کرد.

به گزارش مهر، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا از اقدام آمريکا در لغو معافيت‌هاي تحريمي در حوزه همکاري‌هاي صلح آميز هسته‌اي با ايران انتقاد کرد.بر اساس اين گزارش، «جوزف بورل» برجام را بهترين و تنهاترين روش براي حصول اطمينان از ماهيت صلح آميز برنامه هسته‌اي ايران عنوان کرد و گفت: من به همين دليل از تصميم آمريکا براي لغو تمديد معافيت‌هاي تحريمي مربوط به طرح‌هاي هسته‌اي مرتبط با برجام ابراز تأسف مي‌کنم.«مايک پمپئو»، وزيرخارجه آمريکا از عدم تمديد معافيت‌هاي همکاري هسته‌اي با ايران خبر داد.پمپئو در يک پيام توئيتري نوشت: «امروز، من پايان معافيت تحريم‌ها براي [همکاري در] پروژه‌هاي مرتبط با برجام در ايران را که ظرف 60 روز اجرايي مي‌شود، اعلام مي کنم».

در کهگيلويه و بويراحمد؛

زمين‌لرزه 4.2 ‌ريشتري شهر دهدشت را لرزاند

زمين لرزه اي به بزرگي 4.2 ‌درجه در مقياس ريشتر شهر دهدشت در کهگيلويه وبويراحمد را لرزاند.

به گزارش مهر، بر اساس اطلاعات مرکز لرزه نگاري، اين زمين لرزه در ساعت 12 و 33 دقيقه ظهر جمعه شهر دهدشت را لرزاند.


 يك نكته از هزاران 

 کپرنشيني به سبک پيرزن کرمانشاهي و باستي هيلزي!

مسئله ساخت‎وساز در خارج از محدوده شهرداري، يکي از مهم‎ترين و چالش برانگيزترين مشکلات شهرداري‎هاست، چرا که با ساخت‎وساز در حاشيه شهرها، به هر شکلي، شهرداري درگير مسائل مختلفي چون تامين خدماتي نظير حامل‎هاي انرژي، وسايل حمل‎ونقل، تامين امنيت جاني و مالي در اين حاشيه‎‎نشيني‎ها و... مي‎شود. اما شايد گفتن داشته باشد که مهم است اين حاشيه‎نشيني و ساخت‎وساز توسط چه کساني و در کدام نواحي و با کدام رانت‎ها و لابي‎گري‎هايي اتفاق افتاده است. آيا اين ساخت‎وساز توسط پيرزني تنها، با درد ورنج فراوان و به اندازه 40 متر انجام شده تا در روزهاي آخر عمرش، کمي آسودگي احساس کند، يا نه اين ساخت‎وساز حاشيه‎اي توسط افرادي انجام شده که نمي‎توان بر آن‎چه ساخته و بالا برده‎اند، قيمتي نهاد که هيچ، برايش حصارو نگهبان و ... هم در نظر گرفته‎اند و شده‎اند تافته جدابافته‎اي از جامعه‎اي که از آن برخاسته‎اند؛ يعني سنخ و جنس‎شان احتمالا از همان سنخ و جنس پيرزني است که هرگز نتوانست آسودگي کپر 40 متري‎اش را بچشد. هر دو فرزندان و مردمان همين آب و خاک‌اند؛ اما يکي کپرنشيني است در آخرهاي عمرش در حاشيه شهر کرمانشاه و ديگري باستي‌هيلزنشيني است که با کشيدن حصار بر دور خودش، نمي‌داند که در جامعه پيرامونش چه مي‌گذرد و اساسا اين گذران براي او و افرادي مثل او چندان اهميتي ندارد که اگر داشت، امروز نه کپري ويران مي‌شد و پيرزني جان خود را از دست مي‌داد و نه باستي‌هيلزي وجود داشت؛ يعني دو نوع و شکل و شيوه از ساخت‌وساز غيرمجاز در حاشيه شهرها!

البته که ممکن است در طي تخريب آلونک اين پيرزن اساسا هيچ ضرب و شتمي صورت نگرفته باشد؛ اما درد و استرس حاصل از چنين ويرانگري طبعا با تنهايي و بي‌کسي و بي‌بضاعتي پيرزن دست به دست هم داده و قلب او را از کار انداخته‌اند. سکته پيرزن در طي تماشاي ويران شدن کپر غيرقانوني‌اش در حاشيه شهر، ممکن است تقصير هيچ شخص خاصي نباشد؛ اما حتما در اين مورد نهادهاي مختلفي مقصرند؛ چه شناسايي شوند، چه نشوند. چه به قصور خود در مورد تنهايي و کپرنشيني اين پيرزن فوت شده، اعتراف کنند چه نکنند. جامعه با مسئولان مختلفش در قبال چنين رفتارها و افرادي، چه در کپري 40 متري و در چه در کاخي غيرقابل قيمت‌گذاري در باستي‌هيلز، مقصر است. چرا که به گفته معصومان ما هر کاخي نماياننده هزاران کوخي است که در همان نزديکي‌ها و درست در حاشيه‌هاي شهر بنا شده‌اند، در اين مورد که کسي اعتراض ندارد؟!


 ميز خبر 

 خطر موج جديد کرونا با بازگشايي قهوه‌خانه‌ها

خطر موج جديد کرونا با بازگشايي قهوه‌خانه‌هادبيرکل جمعيت مبارزه با دخانيات ضمن انتقاد از آنچه که "رشد صنايع دخاني در چند سال اخير" خواند، ‌در عين حال نسبت به خطر موج جديد کرونا در مصرف کنندگان مواد دخاني به دنبال بازگشايي قهوه‌خانه‌ها هشدار داد.دکتر محمدرضا مسجدي در گفت‌وگو با ايسنا، با تاکيد بر اينکه دخانيات مي‌تواند براي کساني که در معرض خطر ابتلا به ويروس کرونا هستند، مشکل‌آفرين باشد، ‌ گفت: مطالعات نشان داده است که مصرف کنندگان کالاهاي دخاني در صورت ابتلا به بيماري کوويد19، شدت بيشتري از بيماري را تجربه خواهند کرد و احتمال بستري شدن آنها در آي‌سي‌يو هم افزايش مي‌يابد.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي