جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/03/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6401


افزايش توليد پتروشيمي کيميا بندرامام در سال 98


واحدهاي گاز و گاز مايع مناطق نفت‌خيز جنوب نوسازي مي‌شود


آخرين وضع 6 پروژه عمراني در غيزانيه اهواز تشريح شد


صرفه‌جويي 960 ميليون دلاري سالانه سوخت ارمغان نوسازي ناوگان جاده‌اي


معادلات انرژي


ميز خبر


 افزايش توليد پتروشيمي کيميا بندرامام در سال 98 

 افزايش توليد اتيلن‌دي‌کلرايد اکسي، MTBE، اتيلن‌دي‌کلرايد و وينيل کلرايد منومر در کارنامه سال 98 شرکت پتروشيمي کيميا بندرامام ثبت شد.به گزارش شانا به نقل از شرکت پتروشيمي بندرامام، مجمع شرکت کيميا از شرکت‌هاي تابعه پتروشيمي بندر امام در شرايط کرونايي با رعايت همه الزام‌هاي بهداشتي در زمان مقرر برگزار شد.پتروشيمي بندرامام پارسال موفق شد در زمينه توليد و بهداشت، ايمني و محيط زيست (اچ‌اس‌يي) رکوردهاي بسيار ارزشمندي را نسبت به سال‌هاي گذشته به نام خود ثبت کند که کاهش 45 درصدي شاخص تکرارپذيري حوادث در بخش اچ‌اس‌يي از جمله آن‌هاست.در گزارش ارائه شده از عملکرد پارسال شرکت کيميا بندرامام در مجمع به افزايش توليد اتيلن‌دي‌کلرايد اکسي (EDC OXY) بيش از 112 درصد برنامه توليد، رشد 22 درصدي توليد واحد MTBE، افزايش 11 درصدي اتيلن‌دي‌کلرايد (EDC) و افزايش پنج درصدي توليد وينيل کلرايد منومر (VCM) نسبت به سال 97 اشاره شد.

رفع اشکال نرم‌افزاري بخش PSA واحد MTBE و توليد هيدروژن خالص در اين واحد و قطع وابستگي به واحد الفين، استفاده از کاتاليست‌هاي داخلي در بخش اکسي واحد VC، ساخت داخلي تيغه‌هاي مربوط به توربين‌ها، تکميل و نصب سيستم نشانگر گازهاي خروجي روي دودکش کوره‌هاي احتراق واحدها از جمله دستاوردهاي شرکت کيميا بندرامام در بخش ساخت داخل با استفاده از ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي داخلي هستند.

همسو با تصميم‌هاي و تکاليف مجمع بندرامام به‌منظور تجميع شرکت‌هاي تابعه، همه قراردادهاي جاري شرکت‌هاي تابعه به شرکت پتروشيمي بندرامام منتقل و هم‌اکنون همه قراردادهاي جديد در شرکت اصلي امضا مي‌شود.شرکت پتروشيمي بندرامام هم‌اکنون داراي پنج شرکت تابعه فرآورش، بسپاران، کيميا، خوارزمي وآب نيروست که همه اين شرکت‌ها مطابق تکليف مجمع پتروشيمي بندرامام با انجام مراحل قانوني تجميع شده و در قالب يک شرکت فعاليت خواهند کرد.


 واحدهاي گاز و گاز مايع مناطق نفت‌خيز جنوب نوسازي مي‌شود 

 معاون مديرعامل شرکت ملي نفت ايران در امور توليد گفت: کارخانه هاي گاز و گاز مايع(NGL) شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب در برنامه تعمير و نوسازي قرار دارند.

به گزارش شانا به نقل شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب، فرخ عليخاني در بازديد از تاسيسات گاز و گازمايع 400، 500، 900 و 1000 مناطق نفت‌خيز جنوب اظهار کرد: اين بازديد با هدف بررسي وضع اين واحدها انجام شد که پس از ارزيابي‌هاي فني و اقتصادي برنامه بازسازي، نوسازي و يا تجميع آنها تعريف و اجرا خواهد شد.

وي افزود: همچنين بررسي اوليه وضع ناوگان آتش‌نشاني مناطق نفت‌خيز جنوب از ديگر اهداف اين بازديد است و در نظر داريم ماشين‌ها و ايستگاه‌هاي آتش‌نشاني اين شرکت را طي چند مرحله مطابق با استانداردهاي روز نوسازي و بازسازي کنيم.

معاون مديرعامل شرکت ملي نفت ايران در امور توليد ادامه داد: بررسي وضع خوزستان از نظر شيوع ويروس کرونا و پشتيباني از اقدام‌هاي بهداشتي در راستاي مسئوليت‌هاي اجتماعي از ديگر اهداف اين بازديد است.

عليخاني طرح نوسازي و بازسازي تاسيسات را يک کار بزرگ و ملي خواند و تصريح کرد: پس از چند سال کار مطالعاتي که توسط کارشناسان مناطق نفت‌خيز جنوب انجام گرفت در بخش‌هاي فرآورش و NGL تعدادي از اين تاسيسات باتوجه به قدمت و تغيير خوراک و ديگر شرايط کانديد طرح نوسازي و بازسازي شدند.

وي با ابراز رضايت از عملکرد مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب گفت: اگرچه مهندس محمدي محصول مناطق نفتخيز جنوب است اما من به عنوان يک نقطه عطف از ايشان ياد مي‌کنم زيرا با استفاده از تفکر علمي ايشان مي‌توان ساعت‌ها برنامه‌ريزي را در فيزيک يک مسئله پياده کرد.

معاون مديرعامل شرکت ملي نفت ايران در امور توليد همچنين با قدرداني از تلاش کارکنان مناطق نفت‌خيز جنوب، اظهار کرد: باوجود حجم بالاي کار و فشردگي برنامه‌ها در اين شرکت، فرهنگ عشق و علاقه به سازمان در اين شرکت نهادينه شده است و دلسوزي شما به کار و تلاش انگيزه ما براي رفع بخشي از مشکلات را دوچندان مي‌کند.

احمد محمدي مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب نيز با بيان اينکه پروژه‌هاي نوسازي تاسيسات در شمار پروژه‌هاي ملي هستند و کل کشور از آن منتفع خواهد شد، گفت: انتظار داريم با يک همکاري مستمر و پيوسته تيمي و ضمن توجه به عنصر زمان، در يک بازه زماني قابل قبول اين کار را اجرايي و به سرانجام برسانيم.

وي کار در صنعت نفت را بسيار پيچيده توصيف کرد و با اشاره به رعايت حداکثري ايمني در کار افزود: در بحث ايمني با شک و ترديد نبايد به مسائل نگاه کرد و ضرورت دارد با گردآوري داده‌ها و اطلاعات صحيح و به روز به يک سطح قابل قبول و ايمن از فرآيند انجام کار رسيد.

در اين بازديدها مديران عامل شرکت‌هاي تابعه مارون، آغاجاري و گچساران ضمن بيان برخي از نظرات خود، وضع فعلي تأسيسات گاز و گاز مايع را تشريح کردند و پيشنهادهاي خود را به منظور بازسازي و نوسازي آنها ارائه دادند.


 آخرين وضع 6 پروژه عمراني در غيزانيه اهواز تشريح شد 

 مدير نظارت بر طرح‌هاي عمراني مناطق نفت‌خيز آخرين وضع پروژه‌هاي اجرايي و تکميل‌شده در بخش غيزانيه اهواز در استان خوزستان را تشريح کرد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملي نفت ايران، بابک دارابي گفت: تاکنون 173 ميليارد ريال براي احقاق پروژه‌هاي آبفار، راه و شهرسازي، نوسازي مدارس و علوم پزشکي خوزستان اختصاص داده شده است.

وي با تاکيد بر ضرورت توجه درخور و شايسته به موضوع عمران مناطق کم برخوردار خوزستان همچون غيزانيه، به اجراي 6 پروژه عمراني در اين منطقه اشاره کرد و افزود: پروژه‌هاي احداث دبيرستان و مدرسه ابتدايي، احداث مرکز بهداشت، کمک به به‌سازي جاده‌هاي اين منطقه و راه‌هاي روستايي تکميل و در مرحله بهره‌برداري قرار دارند و هم‌اکنون پروژه احداث مجتمع آب‌رساني به روستاهاي غيزانيه با اعتبار 132 ميليارد ريال و با مشارکت آبفاي استان خوزستان در حال اجراست.

مدير نظارت بر طرح‌هاي عمراني مناطق نفت‌خيز با بيان اين که از ميان 798 پروژه عمراني تعريف‌شده براي استان خوزستان با اعتبار 15 هزار و 820 ميليارد ريال، تاکنون 367 پروژه تکميل شده و به بهره‌برداري رسيده است، گفت: 431 پروژه باقيمانده با پيشرفت‌هاي فيزيکي متفاوت و بر اساس برنامه زمان‌بندي در حال پيگيري است.

دارابي تصريح کرد: تخصيص اين مبلغ در راستاي احقاق پروژه‌مدير نظارت بر طرح‌هاي عمراني مناطق نفت‌خيزهاي آموزشي، ورزشي، بهداشتي، راه و شهرسازي، آب‌رساني، برق‌رساني و ساير پروژه‌هاي خدماتي در استان خوزستان بوده است.

وي يادآور شد: پروژه ساخت مجتمع آبرساني با مشارکت آبفاي استان خوزستان در سال 99، همچنان مانند سال‌هاي گذشته در فهرست اولويت‌هاي تخصيص اعتبار اين مديريت قرار دارد.


 صرفه‌جويي 960 ميليون دلاري سالانه سوخت ارمغان نوسازي ناوگان جاده‌اي 

 معاون حمل‌ونقل سازمان راهداري گفت: با نوسازي ناوگان حمل‌ونقل جاده‌اي کشور، سالانه 960 ميليون دلار از محل کاهش مصرف سوخت اين ناوگان صرفه‌جويي مي‌شود.به گزارش شانا به نقل از خبرگزاري صدا و سيما، مهران قرباني در آيين آغاز به‌کار رسمي سامانه ثبت‌نام متقاضيان نوسازي ناوگان حمل‌ونقل جاده‌اي که با حضور محمد اسلامي، وزير راه و شهرسازي در سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي برگزار شد، افزود: در اين طرح، از محل نوسازي ناوگان براساس مصوبه شوراي اقتصاد در طرح کليد به کليد، 5 هزار دستگاه و در طرح استفاده از توان توليد داخل کاميون با استفاده از قراردادهاي امضاشده با توليدکنندگان داخلي حداقل 20 هزار دستگاه خودرو جديد وارد ناوگان مي‌شود.وي افزود: براساس بند «ث» ماده 30 قانون احکام دائمي برنامه توسعه کشور نيز حداقل 20 هزار دستگاه کاميون داراي عمر کمتر از سه سال به شرط داشتن استانداردهاي لازم وارد مي‌شود.

معاون حمل‌ونقل سازمان راهداري گفت: پيش از سال 1393 حدود 13 هزار دستگاه و بين سال‌هاي 93 تا 98، 5 هزار و 188 دستگاه کاميون جديد تحويل متقاضيان شده که در مقايسه با حجم بالاي ناوگان جاده‌اي عدد ناچيزي است.

قرباني افزود: هم‌اکنون 346 هزار و 243 کاميون در ناوگان کشور فعال است که ميانگين سن آنها 19 سال است و 863 کاميون بالاي 55 سال، 3 هزار و 275 کاميون بالاي 50 سال و 52 هزار و 262 کاميون بالاي 40 سال در ناوگان ما تردد مي‌کنند که در اين طرح، نوسازي اين ناوگان فرسوده که به آسيب‌هاي بالاي زيست‌محيطي و اقتصادي به کشور انجاميده، هدف‌گذاري شده است.


 معادلات انرژي 

 سرمايه‌گذاري در حوزه انرژي جهان 20 درصد کاهش مي‌يابد

آژانس بين‌المللي انرژي اعلام کرد که انتظار مي‌رود سرمايه‌گذاري انرژي جهاني در سال 2020 ميلادي به‌دليل شيوع ويروس کرونا، 20 درصد کاهش يابد.

به گزارش شانا از خبرگزاري رويترز از پاريس، آژانس بين‌المللي انرژي (IEA) اعلام کرد که سرمايه‌گذاري انرژي جهاني در سال 2020، به دليل شيوع ويروس کرونا، حدود 20 درصد يا 400 ميليارد دلار کاهش خواهد يافت. اين مقدار کاهش، در طول تاريخ بي‌سابقه است.

اين آژانس اعلام کرد: در حالي که اقتصاد جهاني از اين بيماري همه‌گير بهبود مي‌يابد، اين کاهش سرمايه‌گذاري، مي‌تواند عواقبي جدي‌ براي امنيت انرژي و حرکت به سوي انرژي پاک داشته باشد.

فاتح بيرول، رئيس آژانس بين‌المللي انرژي گفت: افت تاريخي سرمايه‌گذاري انرژي جهاني به دلايل بسياري به‌شدت نگران‌کننده است.

وي افزود: اين مسئله به معناي از دست‌رفتن بسياري از مشاغل و فرصت‌هاي اقتصادي امروز و همچنين از دست دادن ذخاير انرژي است که امکان دارد پس از بهبود اقتصاد، به آن نياز داشته باشيم. اين کاهش سرمايه‌گذاري به حرکت به سوي انرژي‌هاي پاک‌تر نيز آسيب مي‌رساند.

آژانس انرژي بين المللي انرژي اعلام کرد: درآمد دولت‌ها و صنعت به‌ دليل کاهش تقاضاي انرژي و پايين آمدن قيمت‌ها در سال 2020، بيش از يک تريليون دلار کاهش خواهد يافت.

شرکت‌هاي انرژي جهان، سرمايه‌گذاري‌ها و پروژه‌هاي خود را متوقف کرده‌اند تا بتوانند هم‌زمان با اين بحران، منابع مالي خود را حفظ کنند. اين آژانس اعلام کرد که بدهي‌هاي بالاتر پس از بحران، خطرهايي بلندمدت براي سرمايه‌گذاري‌ها به همراه خواهد داشت.

انتظار مي‌رود تقريباً يک‌سوم از سرمايه‌گذاري‌هاي بخش نفت و گاز کاهش يابد.

آژانس بين المللي انرژي اعلام کرد: اگر مقدار سرمايه‌گذاري در بخش نفت به اندازه سال 2020 باقي بماند، سطح عرضه جهاني در سال 2025 را حدود 9 ميليون بشکه در روز کاهش خواهد داد و در صورت بازگشت تقاضا به سطح پيش از بحران، بازار بيش از اين تضعيف خواهد شد.


 ميز خبر 

 دعوت زاگرس جنوبي از مناقصه‌گران براي ثبت‌نام در سامانه ستاد

شرکت بهره‌برداري نفت و گاز زاگرس جنوبي از مناقصه‌گراني که قصد شرکت در مزايده‌ها و مناقصه‌هاي آينده اين شرکت را دارند، براي ثبت‌نام در سامانه ستاد (سامانه تدارکات الکترونيکي دولت) دعوت کرد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت بهره‌برداري نفت و گاز زاگرس جنوبي، امير شاکري، رئيس امور حقوقي و پيمان‌هاي اين شرکت گفت: با استناد به ماده 50 قانون دائمي توسعه کشور مبني بر الزام همه شرکت‌هاي اصلي و فرعي وزارت نفت براي انجام همه سطوح معاملات اعم از مناقصات در زمينه‌هاي مختلف خدمات پيمانکاري، مشاوره، تأمين کالا و تجهيزات و نيز مزايده‌ها از طريق سامانه ستاد (سامانه تدارکات الکترونيکي دولت)، به‌زودي مزايده‌ها و مناقصه‌هاي نفت و گاز زاگرس جنوبي از طريق اين سامانه انجام مي‌شود.

وي اظهار کرد: در همين راستا از همه مناقصه‌گران دعوت مي‌شود با مراجعه به آدرس الکترونيکي https://setadiran.ir در اين سامانه ثبت‌نام کنند و تمهيدات لازم را به‌منظور حضور خود در مناقصه‌ها و مزايده‌هاي آينده اين شرکت فراهم آورند.

عرضه نفت خام ونزوئلا کاهش يافت

برخي منابع اعلام کردند که شرکت ملي نفت ونزوئلا عرضه نفت خام و عمليات ترکيب نفت را کاهش داده است.

به گزارش شانا از خبرگزاري رويترز، برخي اسناد و گفته‌هاي حداقل 6 منبع نشان مي‌دهد شرکت ملي نفت ونزوئلا (پدوسا)، توليد نفت خام را در چند منطقه کاهش داده و کارخانه اصلي ترکيب نفت اين کشور، به دليل افزايش ذخيره‌سازي در ماه جاري، به‌طور متناوب کار کرده است.

صنعت نفت ونزوئلا بيش از يک سال به دليل تحريم‌هاي ايالات متحده زير فشار است و در ماه‌هاي اخير دولت ترامپ فشار بيشتري بر خريداران باقي‌مانده نفت خام ونزوئلا وارد مي‌کند.

واشنگتن اوايل پارسال پدوسا را به‌عنوان بخشي از تلاش‌هاي دولت براي برکناري نيکولاس مادورو، رئيس‌جمهوري ونزوئلا تحريم کرد؛ اين موضوع سب شده‌ است صادرات ونزوئلا به‌شدت کاهش يابد و ذخيره‌سازي نفت خام داخلي اين کشور به 38 ميليون و 200 هزار بشکه برسد که از پايان ماه آوريل 2 ميليون و 300 هزار بشکه افزايش يافته است.

بر اساس داده‌هاي شرکت اطلاعات بازار کپلر، سطح ذخيره‌سازي ونزوئلا در سپتامبر سال 2019، به 40 ميليون و 300 هزار بشکه رسيده بود که با افزايش صادرات تخليه شد.

به‌طور کلي، براساس آخرين داده‌هاي داخلي پدوسا، ونزوئلا در روزهاي 13 و 14 ماه مه به ترتيب 656 هزار و 642 هزار بشکه نفت توليد کرده است. اين مقدار بيانگر کاهش توليد ونزوئلا در مقايسه با ميانگين توليد روزانه 737 هزار بشکه‌اي اين کشور در ماه آوريل است که به سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) اعلام کرده بود.

افزايش پايداري ارتباطات در منطقه 10 عمليات انتقال گاز

مدير منطقه 10 عمليات انتقال گاز از ارتقاي پايداري ارتباطات با اجراي پروژه اتصال فيبرنوري به شبکه مخابرات در اين منطقه عملياتي خبر داد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت انتقال گاز ايران، حميد خدري گفت: با توجه به فرسودگي کابل‌هاي زيرزميني، ايجاد اختلال و کاهش کيفيت در ارتباط خطوط تلفني و ديتا، پروژه اتصال فيبر نوري به شبکه مخابرات استان بوشهر طراحي شد و در دستور کار اجرايي قرار گرفت.

وي افزود: با هماهنگي کارشناسان واحد مخابرات اين منطقه، مجوزهاي لازم از سوي دستگاه‌هاي ذي‌ربط اخذ و با کار گروهي و سيستمي تمامي فرآيندهاي اين طرح با بهترين کيفيت و کمترين ريسک انجام شد.

مدير منطقه 10 عمليات انتقال گاز با اشاره به اهميت اجراي اين طرح اظهار کرد: تمامي مراحل اجراي اين پروژه با امکانات موجود، دانش و تجربه کارکنان در بخش‌هاي مختلف مخابرات و فناوري اطلاعات منطقه به انجام رسيده که اين مهم موجب صرفه‌جويي اقتصادي در راستاي خط مشي سازمان بوده است.

خدري پايداري ارتباطات و کيفيت مناسب سيگنال‌هاي دريافتي، افزايش امنيت ارتباطات و کاهش قطعي خطوط تلفن شهري و ديتاي منطقه را از جمله اهداف انجام اين طرح دانست و اظهار کرد: واحد مخابرات و ارتباطات در زمينه ايجاد ارتباط پايدار و ايمن و مستمر در کنار واحدهاي عملياتي، نقش اساسي ايفا مي‌کند.

مصرف گاز طبيعي در گيلان کاهش يافت

مديرعامل شرکت گاز استان گيلان از کاهش مصرف گاز طبيعي در45 روز ابتدايي امسال نسبت به مدت مشابه سال 98 خبر داد.به گزارش شانا به نقل از شرکت ملي گاز ايران، حسن اکبر از مصرف بالغ بر 830 ميليون مترمکعب گاز در 45 روز ابتدايي سال 99 در استان گيلان خبر داد و گفت: مصرف گاز در مقايسه با مدت مشابه پارسال
25 ميليون مترمکعب کاهش داشته است.

وي افزود: البته تا نيمه ارديبهشت امسال 350 ميليون مترمکعب گاز در بخش خانگي مصرف شده که تفاوت چنداني با مصرف مدت مشابه پارسال نداشته است.

مديرعامل شرکت گاز استان گيلان از تحويل 330 ميليون مترمکعب گاز به بخش نيروگاهي استان خبر داد و تصريح کرد: اين مقدار در مقايسه با سال گذشته 20 ميليون مترمکعب کاهش داشته است. پس از بخش‌هاي خانگي و نيروگاهي، بخش صنعتي با 85 ميليون مترمکعب، بخش تجاري با 34 ميليون مترمکعب و بخش حمل‌ونقل با 30 ميليون مترمکعب در رده‌هاي بعدي مصرف قرار دارند.

اکبر با اشاره به آغاز فصل گرم سال از همه مشترکان درخواست کرد با صرفه‌جويي و مديريت مصرف هزينه کمتري را پرداخت کنند.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي